YOV. RIJKSPENSIOENVERZEKERING LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 12 Mei 1936 SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. mei TERUGBETALING VAN PREMIÉN RECHTZAKEN. SPORT. TELEGRAMMEN. JEUGDWERKLOOSHEID. Lezing van mr. dr. S. Rozemond. Als dertiende van de serie lezingen over Maatschappelijke Zorg en Voorzorg, uit gaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst voor Soc. Zaken hield mr. dr. S. Rozemond, directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon alhier, een lezing over „Jeugdwerkloosheid". In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer P. C. G. A. Wijkmans, direc teur v. d. Gem. Dienst v. Soe. Zaken mede, dat de laatste lezing, welke Maandag a.s. over „De Reclasseering", aanvankelijk door hem zeil zou worden uitgesproken, zal worden gehouden door den heer mr. S. L. Veenstra, administrateur aan het Depar tement van Justitie, inspecteur der Re- slasseering. De heer Wijkmans deed met te meer genoegen afstand van zijn spreek beurt, omdat de heer Veenstra op het terrein der Reclasseering bij uitstek des kundig is. Hierna verleende hij het woord aan mr. Rozemond. Spr. wees er op, dat het onderwerp jeugdwerkloosheid niet is uit te putten, op dit terrein gaat het zoo snel. dat zoo men één dag het onderwerp loslaat, men dan direct achter is geraakt met de maatrege len, die genomen worden ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De ernst van het onderwerp is groot. Alvorens te wijzen op het niet kennen van den omvang der jeugdwerkloosheid, waarbij een moeilijk, lield is het niet medewerken van de jeugd om zich bij het betreffende orgaan, de Arbeidsbeurs, als werkzoekende te laten inschrijven, waardoor men dus afhanke lijk is van schattingen, geeft spr. een over zicht van de literatuur der Jeugdwerkloos heid. In zijn rede zal spr. zich bepalen tot de mannelijke jeugdige werkloozen, waar onder worden begrepen de jeugdige werk loozen tusschen den 14- en 24-jarigen leef tijd. Na met cijfers de verhoudingen te hebben weergegeven, komt spr. aan de behandeling van de vraag „Wat is werk loosheid", hetgeen spr. weergeeft met „het willen, maar niet kunnen werken", in tegenstelling met werkeloosheid, „het wel kunnen werken, maaar het niet doen". Spr. behandelde daarbij tevens de vragen: „de werkloosheid een nood?" en „Is jeugd-: werkloosheid een kwaad?". Spr. somt ach tereenvolgens op wat de werkloozen moe ten missenin. loon, zinvolle activiteit, ont plooiing, levenszekerheid, levensvooruit zicht. het contact met mede-arbeiders en met het werkelijke leven Bij de West- Europeesche volken vindt men in tegen stelling met andere volken, waar rust een ideaal is, waardeering voor den arbeid. Verlies van werk gaat veelal gepaard met verlies aan respect, met gevolg verlies van zelf-respect. Na behandeld te hebben hoe de gedragingen zijn van iemand, die werkloos zal worden, den druk die op hem rust voordat hij werkloos Is, de twijfel en onzekerheid, komt spr. aan de invloeden, welke op de jeugdige werkloozen van bui ten op hem inwerken, zooals het verlies aan gevoel voor tijd en orde. Bij de be handeling van woningnood en werkloos heid. wijst spr. er op, dat hier woningnood wordt bedoeld in dien zin, dat de woning te klein wordt, het doelloos naast elkaar leven, het ontstaan van conflicten, waar door de woning en het gezin worden ver laten. Tenslotte behandelt spr. wat er gedaan is en nog steeds gedaan wordt om de ge volgen der jeugdwerkloosheid te verzach ten. Er werd begonnen met ontwikkeling, ontspanning, sport, cursussen e.d„ maar dit was meer een bezighouden, hiervoor is veel gewaardeerd werk gedaan, het werd echter op den duur onmogelijk, de moei lijkheden waren geweldig. Nu gaat men op een beteren weg, het werk, dat nu ge daan wordt is reëeler. Er worden nu z.g. centrale werkplaatsen gesticht, hier schept men de fabrieks- of werkplaats sfeer, de jongens moeten behoorlijk op tijd kmen, er is een reglement en er wordt een kleine vergoeding gegeven; werkobjec. ten voor jeugdige werkloozen worden uitge voerd; schijnfirma's gesticht bijv. voor kantoorbedienden; bij cursussen met uit- eenloopende deelnemers wordt individueel onderwijs gegeven; er worden werkkam pen gehouden en onbenutte arbeid weer nuttig gemaakt. De deelneming aan al dit werk door de jeugdige werkloozen Is nog gering. In een stad als Rotterdam met 15 a 16 duizend jeugdige werkloozen wordt slechts door 13 °/o deelgenomen. SDr. wijst er hierbij op, dat de resteerende 87 »/o niet mogen worden losgelaten, om hén gaat het; buiten het belang van één werklooze geldt ook het belang van de toekomst van het geheele volk. De heer Wijkmans, mr. Rozemond dan kend, verheugde zich erover, dat 't comité in hem een zoo terzake kundigen inleider had gevonden; hij deed dan ook een be roep op hem voor den cursus van den volgenden winter. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. A. Holthuis (Deventer) en de heer J. B. Ebblnge (Gorredijk). B. en W. dezer gemeente hebben op gedragen aan Joh. de Best alhier het uit voeren der wit-, saus- en silicaatwerken van de gemeentegebouwen, dienst 1936. Uit de keuken van een perceel in de Cobetstraat, bewoond door de familie van O., is een portemonnaie inhoudende ruim f. 17 ontvreemd. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via hetkust- station Scheveningen Radio: Aagtekerk, Alcyone, Aldabi, Almkerk, Alwaki, Baloeran, Bloemfontein, Boschfon tein, Chr. Huygens, Colombia, Crijnssen, Dempo, Grootekerk. Hoogkerk, Joh. de Witt, Kota Nopan. Marn. v. St. Aldegonde, Nijkerk, Oranje Nassau, Serooskerk Spring fontein, Streefkerk, Stuyvesant, Ta jan- doen, Veendam, Venezuela. Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève. Deze zitting van den Volkenbondsraad zal zich niet bezig houden met het Abes- siinsch conflict! Vanmiddag zal waar schijnlijk het officieele besluit dienaan gaande worden genomen, nadat gister avond in een onder-onsje bij Avenol daar toe is besloten. In de resolutie zal de verdagine gemo tiveerd worden met eenige juridische en feitelijke overwegingen, terwijl de raad zal wijzen op de continuiteit van de Volken- bondspolitiek ten aanzien van het conflict. Het resultaat van de tekst, die thans wordt uitgewerkt zal zijn dat het stelsel der sancties op zijn minst tot de zitting van 15 Juni van kracht blijft, en dat de kwestie van de souvereiniteit van den Negus buiten beschouwing blijft. Het is mogelijk dat in de resolutie ook zal wor den gezinspeeld op het niet erkennen van gebiedsuitbreidingen, die met geweld ver kregen ziin. De Abesljnsche gedelegeerde zal in de zitting van hedenavond de ge legenheid hebben, de stem van Abessynië te doen hooren. Italië zal. na gisteren de zitting reeds te hebben verlaten wegens de aanwezigheid van Wolde Mariam. daarbij wel niet tegen woordig zijn. Er heerscht te Genève een eroote be drijvigheid en vooral Eden staat in het middelpunt der vele besprekingen, die ge houden worden. Op verzoek van de Fransche regeering zullen de vertegenwoordigers der Locarno- staten zeer binnenkort, waarschijnlijk reeds vandaag, bijeenkomen om den stand der, als gevolg van de schending van het verdrag van Locarno door Duitschland, gevoerde diplomatieke besprekingen te onderzoeken. Paul Boncour heeft aan Eden en Van Zeeland uiteengezet, dat de Fransche regeering van zeer nabij de ont wikkeling van den toestand, die is ont staan door de schending van het verdrag van Locarno, wenscht te volgen. Ofschoon de Fransche regeering zich er rekenschap van geeft, dat geen enkele beslissing kan worden genomen, alvorens de Duitsche regeering op de Brltsche vragenlijst heeft geantwoord, is zij er toch van overtuigd, dat de Locamcmogendheden er belang bij hebben een zoo snel mogelijk antwoord uit te lokken en niet den Indruk te wekken dat zij bereid zijn te berusten in het feit, dat hun de wet wordt voorgeschreven. Eden en van Zeeland konden zich vereeni gen met de zienswijze, door Paul Boncour uiteengezet. Ook de vertegenwoordiger van Italië zal voor deze bijeenkomst worden uitgenoodigd. De behandeling zal evenals het Abessijn- sche conflict tot 15 Juni worden uitgesteld. Roesjdi Aras heeft de mogendheden, die het verdrag van Lausanne van 1924 heb ben onderteekend. gepolst aangaande een speciale conferentie, die te Montreux zou kunnen worden gehouden, op 22 Juni a.s., woor een herziening der clausules van dit verdrag omtrent dgöemilitarisatie van de zee-engten. DUITSCHLAND. Nazi-leider moet voor zijn 26e jaar trouwen. De „Times" meldt uit Berlijn, dat van gegadigden voor de opleidingsscholen der nationaal-socialistlsche partij verwacht wordt, dat zij vóór hun 26ste jaar trou wen. Indien de candidaat op dit punt in ge breke zou blijven, zou daaruit worden op- gémaakt dat hij de geschiktheid mist, be slissingen te nemen, dat hij in persoonlij ken moed tekort schiet en dat op zijn levenshouding aanmerkingen zijn te ma ken. Deze instructie is goedgekeurd door de „Voelkische Wille", het orgaan van den rijksbond van groote gezinnen, welke er op wijst, dat hij die niet op jeugdigen leeftijd trouwt, de verdenking wekt gebrek aan rassenbewustzijn te hebben. OOSTENRIJK. Heimatschutz en Freiheitsbund. Bij bondskanselier Schusschnigg is gis teravond een bespreking gehouden tus schen verscheidene Heimatschutz-leiders en leiders van de Freiheitsbund. Vice-kanselier Stahremberg zou aan de besprekingen niet hebben deelgenomen. Naar verluidt zou bonds kanselier Schusschnigg beide partijen verwijten gedaan hebben wegens de tus schen hen ontstane meeningsverschillen, waarbij hij hen vermaande den weg tot elkander te zoeken met achteruitstellen van alle persoonlijke belangen. De leiders zouden in dit opzicht toezeggingen heb ben gedaan. Men verwacht, dat de regee ring zal trachten den kring van het va- derlandsche front uit te breiden en te versterken, teneinde op deze basis de te genstellingen op te heffen. SPANJE. Azana president. De nieuwe president Azana is gisteren in een plechtige zitting van het parlement beëedigd. Daarbij waren het corps diplo matique en verschillende autoriteiten aan wezig. Van de afgevaardigden lieten de monarchisten verstek gaan. Na de plechtigheid defileerden de troe pen voor den nieuwen president, die ver volgens zijn ambt aanvaardde. De waarnemende minister-president, Barcia, heeft den president het ontslag van het kabinet aangeboden. GRIEKENLAND. Staking geëindigd. De staking te Saloniki is geëindigd door een overeenkomst tusschen werkgevers en arbeiders in de tabaksindustrie. De minister van Justitie is afgetreden. Tal van arrestaties van links-radicalen zijn ten uitvoer gelegd. FRANKRIJK. De radicalen steunen Blum. BIJ de opening van de zitting van den generalen raad te Drome, heeft de vice- voorzltter der radicalen. Archimbaud, o.a. verklaard: Wij radicalen zullen met al onze krachten de regeering van Blum, waarvan onze leiders trouwens deel zullen uitmaken, steunen. Wij zullen er bij de communisten op aandringen, dat zij hun plicht begrijpen, zooals de radicalen. Alle partijen, die het program van het Volks front hebben aanvaard, moeten de ver antwoordelijkheid voor de macht aanvaar den en op deze wijze zal de kracht der regeering toenemen. ENGELAND. De kwestie der mandaten Het thee-lek De parlementaire mandaten-commissie van het Lagerhuis heeft een groot aantal telegrammen en resoluties behandeld, die uit diverse deelen van het rijk, vooral uit Oost-Afrika waren ontvangen, en die uit drukking gaven aan de vrees aangaande de toekomst van de mandaten. In deze te legrammen werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, dat de regeering een meer bepaalde verklaring ten opzichte van de kwestie der mandaat-gebieden aflegt, ep grond van het feit, dat de bestaande onzekerheid niet alleen bezorgdheid ver oorzaakt, doch ook belemmerend werkt op de economische ontwikkeling in deze ge bieden. De zoon van den minister van koloniën, Leslie Montagu Thomas, heeft verklarin gen afgelegd voor de commissie van on derzoek, die werd ingesteld wegens het feit, dat door indiscretie over de begroo ting, zekere personen voordeelige specu laties konden verrichten. Thomas verklaarde sedert een jaar reeds tamelijk groote operaties ter beurze te verrichten voor rekening van Bates, wien hij bij zijn beleggingen advies gaf. Verder zeide hij, dat in de gesprekken met zijn vader de begrootlng nimmer ter sprake kwam. Hij gaf toe van Bates opdracht te hebben gekregen polissen af te sluiten tegen risico van wijziging der inkomsten belasting, doch ontkende op een vraag van den attorney-general wan zijn vader in lichtingen te hebben ontvangen aangaan de de mogelijkheid van wijzigingen in de begrooting. Verder gaf hij toe, dat het niet tot het gewone werk van een beurs makelaar behoort, zich met verzekerings transacties bezig te houden, doch zeidc Bates een dienst te hebben willen bewij zen. De rechter merkte op. dat er zekere dingen zijn, die het publiek kan doen, doch waar een zoon van 'n minister min der verstandig aan doet, ze te ondernemen. „Scheen het u niet onvoorzichtig voor een mlnisterszöon zich aan den vooravond van de begrooting met assuranties bezig te houden?" zoo vroeg de rechter. „Niet direct", antwoordde Thomas, „doch sedertdien ben ik natuurlijk van meening veranderd". DE VATICAANSCHE STAAT. Rede van den Paus over het communisme. De Paus heeft gistermiddag tot een groeo pelgrims uit Hongarije een rede ge houden over het communisme, waarin hij a.o. zeide: „het is maar al te waar. dat thans evenals ten tijde van de aanvallen van de Turken op Boedapest een gemeen schappelijke vijand bestaat het commu nisme. dat overal tracht door te dringen en ongelukkigerwijze op vele plaatsen is doorgedrongen, hier door list. daar door geweld of bedrog, door het meest kalmee rend aanzien aan te nemen. Velen hebben zich laten bedriegen en zien niet het ge meenschappelijk gevaar, dat allen be dreigt en dat de vernietiging van de sociale orde op ziin program heeft staan. Gij hoopt op den H. Stoel, wij hopen op de godde'iike barmhartigheid wanneer we zooveel blindheid zien in de wereld tegen over dit onmetelijk gevaar, wanneer wij zien dat zij die zich moesten vereenigen om niet alleen den godsdienst, doch ook de beschaving te verdediger., in hun plicht tekort schieten. We wenden ons tot God. in Wien wij allen vertrouwen hebben. Daarom sporen wij steeds een ieder, die ons komt bezoe ken en thans ook u aan. te bidden, bid den. bidden want alleen met Gods hulp kunnen wij hopen eens gelukkiger dagen te zien en bevrijd te worden van het ge vaar. dat ons bedreigt in wat ons het hei ligst en het dierbaarst is. Wij hopen nog dien vrede te zien. welke Christus de wereld heeft aangekondigd, den vrede van waarheid, gerechtigheid en liefdadigheid. JAPAN. De vlootuitbreiding. De bladen melden dat de minister van marine in een geheime zitting van den Landdag heeft verklaard, dat Japan een even sterke vloot dient te hebben als de sterkste zeemogendheid, die Japan zou kunnen aanvallen. Het zou de bedoeling zijn, gedurende de eerstvolgende 10 jaar jaarlijks 50.000 ton aan te bouwen, ter wijl de laatste 10 jaar niet meer dan 20.000 ton per jaar is gebouwd. In dezelfde zitting van den Landdag heeft de minister van oorlog verklaard, dat men in militaire kringen geen belang stelling heeft voor het door de Sovjet- Unie voorgestelde non-agressie-pact. VEREENIGDE STATEN. Amerikaansche burgemeesters weigeren naar Duitschland te gaan. De „Manchester Guardian" meldt uit New-York, dat de conferentie van burge meesters in de Vereenigde Staten gewei gerd heeft deel te nemen aan het internationale congres van gemeente besturen, dat in Juni a.s. te Berlijn en München zal worden gehouden. Deze weigering wordt tot uitdrukking gebracht in een brief van den burge meester van New-York, la Guardia, die president is van de burgemeesters organisatie. In dit schrijven verklaart la Guardia o.m. dat het tamelijk paradoxaal schijnt, indien gemeentebesturen bijeenkomen voor besprekingen over plaatselijk zelf bestuur in een land, waar alle gemeente lijke zelfbestuur is vernietigd. RAAD VAN ARBEID bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde 3487 (Ingez. Med.) DE NIJENRODE-ZAAK VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Mees Gerritsen en Johanknegt staan terecht. Door het Gerechtshof te Amsterdam werd heden de bekende Nijenrodezaak in behandeling genomen. Zooals men zich zal herinneren werd in den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932, in het kasteel Nijenrode onder Breukelen een opzienbarende inbraak gepleegd. Door de rechtbank werden de hoofdver dachten, Onnes van Nijenrode en Koning vrijgesproken. De officier van Justitie tee- kende hooger beroep aan. Door ziekte van de verdachten verliep echter meer dan twee jaar voordat deze zaak opnieuw in behandeling kwam. Twee bijfiguren, de particuliere defec tieve Johanknegt en Mees Gerritsen staan vandaag terecht. Aan Johanknegt is het onttrekken van goederen aan de nasporingen van de poli tie ten laste gelegd en aan Mees Gerritsen heling. Voor de behandeling van de zaak tegen de hoofdverdachten is nog geen datum vastgesteld. Aan Mees Gerritsen is primair verduis tering van eenige miniaturen ten laste gelegd. President: „U hebt die miniaturen af komstig van liet kasteel Nijenrode tus schen twee planken verborgen in huis gekregen?" Mees antwoordt niét rechtstreeks. Hij néémt een tamelijk uitvoerige aanloop om een afwijkende lezing van zijn aanvanke lijk voor de rechtbank afgelegde verkla ring te geven. Dan komt Maag. een der „verhuizers" voor het hekje. Hij vertelt kort, dat hij de miniaturen tusschen planken verborgen bij Mees G. heeft gebracht. De verhuizers zouden f. 10.000 belooning krijgen. Getuige Maag is het met dein president eens dat hij is bedrogen. Maag windt zich plotseling op: ,,'t Is een schande! Wij hadden het werk gedaan. Er kwam f. 10.000 binnen en wij kregen ieder f. 2000, maar Mees had maar 'n derde teruggegeven van 't goed en van de rest behoorden we ook portie gekregen te hebben. Op een vraag van den president aan verdachte, wat deze heeft achtergehouden zegt deze zich onschuldig te voelen, hij heeft „de jongens" voor geen cent bena deeld. Het goed hpd. hij naar zijn com pagnon gebracht. Tenslotte is het goed afgegeven aan de secretaresse van Johanknegt. De verklaringen van (Jen tweeden ver huizer, Grotjohan, wijken niet af van die van Maag. Na de „verhuizers" komt de detective Johanknegt als getuige voor het hekje. Hij doet een uitvoerig, doch volkomen onverstaanbaar verhaal. Evenals voor de rechtbank dwaalt hij af naar allerlei on belangrijke bijzonderheden. Op een vraag wie de leiding had geeft hij geen direct antwoord. Van v. d. D. kreeg hij f. 10.000 en deze had hij betaald aan B. (den compagnon van verd.j. In ruil daarvoor had hij een deel van het goed teruggekregen. Een belooning had ge tuige niet gekregen. Het slot van de geschiedenis is dan, dat de rest van het goed voor f.8000 aan de verzekering werd teruggegeven. Bij die on derhandeling had verd. Mees G. de leiding gehad. Verdachte ontkent dit echter hard nekkig. De secretaresse van Johanknegt die eveneens gehoord wordt, verklaart dat er voor de tweede partij eveneens betaald moest worden. Zij had den indruk gekregen, dat Mees de hoofdpersoon was geweest. De zitting wordt dan geschorst tot half twee. Direct na de pauze is het woord aan den procureur-generaal mr. Versteegh, die verzoekt de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden. In verband met het sub sidiair ten laste gelegde (onttrekken van goederen aan de nasporingen der politie) acht spr. een onderzoek hiervan niet mo gelijk zonder Onnes en Koning te hooren. Het gerechtshof beslist conform dit verzoek. De zaak tegen Mees wordt voor onbepaalden tijd geschorst. Direct daarna vangt het Hof aan met de behandeling van de zaak tegen Johan- knegtknegt, die verdedigd wordt door mr. Wilhelm Loeb. Het O.M. heeft drie getuigen gedag vaard, nJ.: Maag, Grotjohan en de ex- secretaresse van verdachte. Maag herhaalt zijn verklaring van van morgen. Grotjohan. de tweede verhuizer vertelt evenmin iets nieuws. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor den president der Haagsche recht bank is heden in kort geding behandeld een zaak van Toko Bandoeng te 's Graven- hage tegen de firma Brinkman te Leiden. Toko Bandoeng brengt fleschjes sambal (Indische specerij) in den handel en be weert, dat de firma Brinkman te Leiden, die ook sambal verkoopt en wel onder den naam Toko Haroem, de fleschjes met eti ketten namaakt, waardoor verwarring ont staat. De tegenpartij heeft betoogd, dat er van namaak geen sprake is. Voor de eischende partij trad op mr. Fred. Stahle te 's Gra- venhage, die een verbod tot verkoop vroeg, f. 50 boete voor iedere overtreding en ver oordeeling der tegenpartij in de kosten van het geding. Mr. L. Weijl uit Leiden, trad op voor ge daagde. De president zal a.s. Donderdag uit spraak doen. WATERPOLO. S.Z.C.—DE ZIJL-COMB. Gisterenavond speelde S.Z.C., I tegen een Zijl-combinatie. Rust 1—0 voor de Zijl, Eindstand 11. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAPPEN F. B. H. O. De uitslagen van de voortgezette wed strijden der 2de klasse luiden: pnt. brt. h.s. gem. Ereira 150 40 21 3.15 Boogaarts 138 40 16 3.45 B. Engwerda 150 28 21 5.35 H. Oomen 150 28 22 5.35 C. de Nijs150 39 30 3.84 Boogaards ill 39 10 2.84 Y. de Vries 150 21 38 7.14 D. Bonnet 135 21 20 6.42 De stand in de 2de klasse luidt: gesp. gew. gel. verl.pnt. Ereira 2 2 - - 4 J. Duivenvoorden .2 2 - - 4 H. Oomen 2 1 1 - 3 Y. de Vries .2 1 - 1 2 C. de Nijs 2 1 - 1 2 B. Engwerda 1 - 1 - 1 Boogaard 2 - - 2 D. Bonnet ....3 - - 3 O DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN LIBRE. Butron (Spanje) wereldkampioen. Het tournooi om het wereldkampioen schap libre is gisteren beëindigd. Het heeft een overwinning opgeleverd van den Spanjaard Butron die met een hoogste serie van 500 en een algemeen moyenne van 57.71 den wereldtitel heeft behaald. De eindstand luidde: 1. en wereldkam pioen Butron (Spanje) met: 6 gew. part, hs. 500 en alg. moyenne 57.71: 2. Domingo (Spanje) met 4, 489, 35.22; 3. van Vliet (Nederland) met 4. 202. 33.69; 4. Joachim (Did.) met 4, 489, 32.77; 5. Ferraz (Portu gal) met 3, 500, 27.81; 6. Baltus (België) met 3. 257, 25.40; 7. Dechner (Oostenrijk) met 1, 276, 17.26; 8. Cote (Frankrijk) met 3, 293, 27.46. KORTERE ARBEIDSTIJD VOOR MIJNWERKERS. GENEVE, 12 Mel (Reuter)Op de zitting van de internationale arbeidsconferentle op 5 Juni a.s. zal een internationale con ventie worden voorgesteld, om de werk tijden der 5'/: millioen mijnwerkers van de geheele wereld te verkorten. Deze conventie vormt een deel van het programma van het internationale ar beidsbureau, dat tot doel heeft in alle takken van industrie de 40-urige werk week in te voeren. Uit een onderzoek door de organisatie ingesteld, is gebleken dat een werktijd vermindering van vitaal belang is voor de steenkoolindustrie, omdat aan den eenen kant nieuwe technische vindingen het ge bruik van steenkool hebben beperkt en aan den anderen kant de arbeiders door moderne apparaten in minder tijd meer steenkool kunnen produceeren. De tegen woordige werktijd van een mijnwerker is door het Internationaal arbeidsbureau in zijn steenkoolconventie van 1931 vastge steld op 7 3/4 uur per dag. GEHEIME BESPREKINGEN VAN HITLEB INZAKE OOSTENRIJK? LONDEN, 12 Mel (A.N.P.). - De .JDaüy Herald" verneemt, dat rijkskanselier Hitier onlangs geheime onderhandelingen heeft gevoerd met ieder der beide vleugels van de Oostenrijksche regeering: de katholieke groep en de fascistische Heimwehr. De burgemeester van Weyer, een klein stadje In Opper-Oostenrijk, Tanner, zou daarbij als tusschenpersoon zijn opgetre den. Na de overwinning van Mussolini in Abessynië werden de onderhandelingen aan Duitsche zijde afgebroken. Als reden hiervoor wordt genoemd, dat Hitier het van meer belang zou achten rechtstreeks te onderhandelen met Musso lini. den beschermer van Oostenrijk, dan met de Oostenrijkers. De correspondent voegt aan zijn mede- deeling toe. dat prins Starhemberg begin dezer maand geen geld heeft gehad om de secretarissen van de Heimwehr hun sala rissen uit te keeren. DE BRITSCH-EGYPTISCHE BESPREKINGEN. CAIRO, 12 Mei. (Reuter-A.N.P.) D? Britsch-Egyptische besprekingen zijn 25 Mei uitgesteld, teneinde minister-pre sident Nahas pasja in staat te stellen, ue binnenlandsche politieke kwesties te oe- studeeren. o VEERTIEN HOUTVLOTTERS VERDRONKEN. STOCKHOLM, 12 Mei. (D.N.B.) Op een meer In Noord-Zweden is een hout'firn omgeslagen. Van de 23 opvarenden kon den zich slechts 9 redden, de overige verdronken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2