77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Mei 1936 Vierde Blad No. 23352 BINNENLAND. Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. WATERRANTSOENEERING IN GRONINGEN? MOEILIJKHEDEN IN DEN A.S. ZOMER TE VERWACHTEN. De wethouder van volksgezondheid der gemeente Groningen, dr. H. J. Boelmans Kranenburg, heeft ln de gisteravond ge houden vergadering van den gemeenteraad mededeellngen gedaan betreffende de watervoorziening ln de stad Groningen. De wethouder zelde, dat de toestand van ie gemeentelijke watervoorziening op het oogenblik Inderdaad precair is. In de eerste plaats, omdat de transportleiding van De Punt te smal ls, en voorts omdat het pompstation te Haren wegens gevaar voor verzakking niet overbelast mag worden. In 1932 besloot de raad tot het leggen van breedere buizen. Toen ontstonden moeilijkheden. Tweemaal moest een gepro jecteerd tracee worden teruggenomen, den eersten keer, omdat de regeering geen toestemming gaf tot het leggen van bulzen !n rljksgrond, den tweeden keer, omdat de minister de toepassing van de belemme ring-wet die noodzakelijk was, niet goed keurde. In verband met het aanvatten van een derde tracee moesten onderhandelingen worden gevoerd met particulieren. Deze onderhandelingen zijn thans bijna ten einde, zoodat de raad binnenkort een voor dracht zal bereiken tot verderen aanleg der nieuwe bulsleldlng van De Punt naar Groningen. Dezen zomer kunnen echter nog moeilijkheden ontstaan. Voor 't blus- schen van groote branden mochten deze onverhoopt uitbreken zijn tusschen waterleiding en brandweer besprekingen gevoerd. Men is tot een bevredigende op lossing gekomen. In geval van brand zal de brand weer zoo noodig over den vollen druk kunnen beschikken Spr. heeft groote inrichtingen, b.v. ziekenhuizen, aan geraden, zich van voldoende water te voorzien, voordat het dezen zomer erg warm wordt. De wethouder zcide, dat het mogelijk kan zijn, dat dezen zomer tot rant soeneering van water zal moeten worden overgegaan. Spr. deed tenslotte een beroep op de bevolking om zoo zuinig mogelijk met water te zijn. Intussohen waren ook gistermiddag de meeste bovenwoningen ln de stad Gronln- ten van water verstoken. Gisteravond was de situatie weer nor maal. Wanneer dezen zomer lange periodes an warm weer optreden zal deze toestand i Groningen ongetwijfeld nog veel last itroorzaken. J. H. F. CLAESSENS 70 JAAR. Een der zeer verdienstelijke figuren uit ie ambtenaarswereld, de heer J. H. F. Claessens. hoopt den 18en Mei a.s. zt1n losten verjaardag te gedenken. Tot voor enkele dagen was de jubilaris nog belast met een volle en belangrUke dagtaak. Den eersten Mei werd hem namellik op de meest eervolle wijze op zijn verzoek ontslag verleend als adviseur voor crislsaange- leeenheden. een functie, tot het vervullen waarvan hij ln 1931 door den minister van economische zaken werd uitgenoodigd, on middellijk na zün aftreden als administra teur chef van de handelsstatistiek bij het centraal bureau voor de statistiek te 's óravenhage. Zoo ls den eersten Mei aan een ambte lijke looobaan van niet minder dan 50 jaren een einde gekomen Deze halve eeuw in rijksdienst was van zeer gevarl- eerden aard. De heer Claessens werd 16 Mei 1866 te Valkenburg (L.) geboren. Hij bezocht de H.B.S. met viif-iarlgen cursus te Maastricht en deed in 1884 eindexamen. Twee jaar later werd hl! surnumerair bü ie administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Nadat hij bii deze administratie 24 jaar met succes had zediend hij was o.a. vele laren lid en voorzitter van examencommissies kreeg bij in 1910 de eervolle opdracht, de han delsstatistiek te reorganlseeren. Dit bracht 'iin Dlaatsing mede aan het departement van financiën. In 1916 kwam de reorgani satie volgens de Dlannen van den heer Claessens tot stand. Aan onze handels statistiek. die zoowel in als buiten Neder land zeer goed bekend staat, zal de naam van den heer Claessens steeds verbonden blijven. Ook bü de Nederlandsche overzee-trust on de Nederlandsche uitvoer maatschappij beeft de heer Claessens de statistiek ge reorganiseerd. In 1923 werd hij benoemd tot deskundige bli de centrale commisie voor de Rilnvaart (Darmstadt en Straatsburg). Dit bracht hem op internationaal terrein. Een geslaagde unificatie van de Riin- vaartstatlstiek waaraan door hem werd medegewerkt, leidde ertoe, dat hem de onderscheiding te beurt viel. geplaatst te worden aan het hoofd van een comité van deskundigen van den Volkenbond voor de unificatie van alle vervoerstatlstieken der wereld. Van 1927 tot 1932 arbeidde het comité te Parijs en Genève onder ziin leiding. Thans berusten de voorstellen bii den Volkenbond. Od internationale conferenties was de beer Claessens en om ziin onbetwiste des- •undigheid en om ziin uitgebreide talen kennis en om zün hoofsche omgangsvor men een gaarne geziene en algemeen ge achte figuur. In 1928 was hit als expert voor handelsstatistiek toegevoegd aan de "ederlandsche delegatie te Genève voor de unificatie van economische statistieken. !n Januari 1936 werd hii. on aanwijzing van het volkenbondssecretariaat. benoemd deskundige in het comtlé van voor- bcbtlng voor de toeDassine der sancties od Italic. Besluiten wii deze reeks van functies met ar nog een te vermelden, n.l. die van lid an het ambtenarengerecht, te Den Haag. Ziin verdiensten werden erkend door zün Mno»mlng in 1.920 tot ridder in de orde ln den Netierlandschen Leeuw. Naar wii vernemen Is de heer Claessens «rer dagen uitstedie. EERSTE VERGADERING RAAD VAN BEHEER. BIJGEWOOND DOOR PRINSES JULIANA. Ten overstaan van notaris A. J. M. Kraft te 's Gravenhage ls gisteren door mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouver neur van 8urlname, onder-voorzitter van het Nationaal Crisis-Comité en voorzitter van de Nederlandsche Vereeniglng voor Armenzorg en Weldadigheid, na bekomen uitnoodiglng van den minister van Bin- nenlandsche Zaken ln het leven geroepen de stichting „Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden", Volgens artikel 2 der stich- tingsacte heeft de stichting ten doel in die Nederlandsche gemeenten, waarin de be hoefte daaraan zou blüken, aanvullenden geldelüken, doorgaans éénmallgen steun te bieden voor bijzondere indlvldueele noo den, waarin plaatselük niet voldoende kan worden voorzien. De stichting tracht dit doel te bereiken door, overeenkomstig huishoudelijk vast te stellen regelen con tact te houden met plaatselük te vormen commissies van samenwerking voor bij zondere nooden en daarmede gelijk te stel len organisaties en door de aan deze in te dienen verzoeken om aanvullenden steun zoo' mogelijk gevolg te geven, alsmede door andere wettige middelen welke aan het doel bevorderlijk kunnen zün. De stichting wordt bestuurd door een Raad van Beheer, welke wordt gevormd door den oprichter en door de navolgende personen: Mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, algemeen secretaris van het N.C.C. te 's Gravenhage, mr. E. E. Menten, lid van de firma Heldring en Pier- son, penningmeester van het N.C.C. te Warmond, mr. W. G A. van Sonsbeeck, be noemd commissaris der Koningin in Lim burg, onder-voorzitter van de Ned. Ver eeniglng voor Armenzorg en Weldadigheid, te Breda, mr. H. M. L. H. Stark, secreta ris van den Armenraad te 's Gravenhage, penningmeester van voornoemde Vereeni glng, te Wassenaar, mr. J. Evers, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, lid van het dagelüksch bestuur van voor noemde vereeniglng, te Amsterdam. W. J. Hemmes, secretaris van de Federatie van diaconieën ln de Ned.-Herv. kerk, lid van het dagelijksch bestuur van voornoemde vereeniglng, te Utrecht, L. Hoejenbos, directeur gemeentelüken dienst voor Maat- schappelük Hulpbetoon, lid van het dage lijksch bestuur van voornoemde vereeni glng, te 's Gravenhage, mr. J. W. Note- boom. directeur dr. Kuyperstichting, lid van het dagelijksch bestuur van voor noemde vereeniging, te Scheveningen, mr. A. F. Pos, hoofdcommies aan het Departe ment van Sociale Zaken, secretaris van voornoemde vereeniging, te 's Gravenhage, jhr. mr. J. Smits van Oyen, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, te Eindhoven, G. W. J. van Kaeverden.'lid van Ged. Sta ten van Gelderland, te Buren, Th. Heukels, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, te Rotterdam, jhr. mr. dr. A. Roell, commis saris der Koningin in Noord-Holland, te Haarlem, mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Goes, mr. G. A. Diepenhorst, lid van Ged. Staten van Utrecht, te Zeist, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris der Koningin in Friesland, te Leeuwarden, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Overüsel, te Zwolle, prof. mr. I. B. Cohen, lid van Ged. Staten van Groningen, te Groningen, K. Brok, lid van Ged. Staten van Drenthe, te Assen. H. M. de Koningin heeft welwillend be schikt op het verzoek om als Bescherm vrouwe van dit fonds te willen optreden, terwijl H. K. H. Prinses Juliana het eere voorzitterschap van het bestuur wel heeft willen aanvaarden, Gisteren te 2 uur heeft ln het Departe ment van Binnenlandsche Zaken de eer ste vergadering van den Raad van Beheer plaats gehad. Dezfe vergadering werd bij gewoond door H. K. H. Prinses Juliana, die aan den ingang van het gebouw werd ontvangen door mr. dr. K. J. Frederikt secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Aan de Prin ses werden door den voorzitter bloemen aangeboden. Hierop werd H. K. H. door genoemde heeren naar de vergaderzaal geleld, waar mr. Sark, de leden van den Raad van Beheer, die met uitzondering van jhr. mr. D. A. Roell en mr. Van Sons beeck allen tegenwoordig waren, aan H. K. H. voorstelde. De voorzitter, mr. Van Heemskerk, open de daarop de vergadering met het uit spreken van een rede waaraan wü het volgende ontleenen: Allereerst zette spr. de redenen van het ontstaan van het Fonds uiteen. Byzonder erkentelijk, aldus spr., zün wij H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor de belangstelling die Zij voor ons werk toonen. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat hetgeen thans zal worden aan gevangen, zich ook in harmonteuse sfeer moge ontwikkelen en dat overal waar zulks noodig blükt, de handen ineen wor den geslagen, om het „Eendracht maakt macht" tot volkomen ontplooiing te bren gen. Dan, maar ook dan alleen zal „Aller samenwerking" een nuttig effect kunnen sorteeren en zal er bovendien van dezen arbeid 'n rustige en vertrouwenwekkende atmosfeer kunnen uitgaan, welke In deze woelige tüden van waarde zal blyken. Na deze rede ging de Raad van Beheer over tot de verkiezing van 'n Dagelüksch Bestuur, dat als volgt werd samengesteld: mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voor zitter, mr. dr. K. J. Frederiks, onder-voor zitter, mr. H. M. L. H. Sark, algemeen se cretaris, mr. E. E. Menten, penningmees ter, mr. J. Everts, mr. J. W. Noteboom en Jhr. mr. J. Smits van Oyen, leden. Vervolgens werd de werkwüze van het Fonds besproken. Het Dagelijksch Bestuur van het Fonds zal zich een dezer dagen tot de burge meesters richten met een circulaire, welke aansluit aan de circulaire van 9 April j.l, van den minister van Binnenlandsche Za ken, waarin aanwüzingen werden gegeven, betreffende hetgeen na de liquidatie van het N.C.C. op 1 Mei jj. behoort te ge schieden. Begeleid door den voorzitter verliet de Prinses te 4.15 uur de vergadering. DE MARGARINEPRIJS. Binnenkort een beslissing te wachten. Op de schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid Kortenhorst aan de ministers van landbouw en visscherif en van handel, nüverheid en scheepvaart of zli in verband met de reeds Ingevoerde verlaging van den accüns on boter bereid zün. ook den Drüs der margarine aan te nassen aan de verminderde kooDkracht van breede groenen der bevolking he'oben deze ministers geantwoord niet ln staat te zün. zich reeds od dit oogenbllk hier over uit te sDreken Wel kunnen zü mede- deelen. dat deze aangelegenheid onlangs od korten termiin in studie ls eenomen. zoodat binnenkort een beslissing dienaan gaande verwacht kan worden. o JHR. DR. VAN DER DOES OVER, ZIEKTEN IN HET AHESSUNSCHE LEGER. De j.l. Woensdag hier te lande uit Abes- synlë teruggekeerde jhr. dr. J. N. van der Does, waar hü deel uitmaakte van de Ned. Roode Kruis-ambulance, heeft in een vraaggesprek voor den Phohi-zender ver schillende mededeellngen gedaan over zijn verblüf en ervaringen in Abessynië. Na een beschrijving gegeven te hebben over den algemeenen toestand, merkte dr. v. d. Does o.a. op, dat hü ln Quoram veel poliklinisch werk verricht heeft. Op de vraag, of hü veel typhusgevallen gehad heeft, para'typhus, cholera of pest, ant woordde hij, dat er slechts een paar ge vallen van typhus waren voorgekomen. Pest heelemaal niet. In het Abessünsche leger kwam echter buitengewoon veel dy senterie voor. Met nadruk merkte hij op. dat alge meen erkend is, dat de Nederlandsche ambulance de best uitgeruste was. Gevraagd of het geld om met een am bulance van Nederland naar Abessynië te gaan, rente heeft opgebracht, antwoordde dr. v. d. Does zonder eenigc aarzeling, be vestigend. „Wü hebben er" zoo merkte hij op, „zeer nuttig werk kunnen'doen, vooral wond- behandeltng". Uitvoerig werd stilgestaan bij het ge bruik van de gifgassen. Hierover merkte de heer v. d. Does het volgende op: bijna alles was huldaantastend gas, dat uit de vliegtuigen van de tegenpartij in heel füne druppeltjes als het ware uit een gie ter werd verspreid. Door deze wijze van verspreiding werden er veel meer men- schen door de vloeistof getroffen, dan ln den Wereldoorlog met het gas het geval was. Mosterdgas of een- der aanverwante gassen, dat, een analoge uitwerking heeft, kwamen dus veel voor, chloorgas werd er niet gebruikt. Ook werd dr. v. d. Does deze vraag ge steld: wat is er waar van de afgrijselijke verhalen van verminking door de Abessy- niërs. ook bUv. onderling. Inderdaad aldus de heer v. d. Does. zün deze ver minkingen niet geheel fabels, ze zijn wel voorgekomen, en als verklaring gaf hü de volgende uiteenzetting,! In het oosten, ln de woestijn Danakil, wonen de Danakibs, een woest en Drlmitieï' woestijnvolk. Daar brengt de zede nog mee. zooals eertüds het scalpeeren bij de Indianen, dat men verminkingen toebrengt. Daardoor werden de door hen meestal gehate Abessyniërs van meer westelük gelegen streken geno men en ook zullen ze wel Italianen heb ben verminkt, warmee- ze hiertoe gele genheid kregen. Deze Danakils zijn sluw. weten overal door te dringen. En als zii geen vreemdelingen hebben, dan nemen ze hun eigen menschen. Men moet, aldus dr. v. d. Does. dus wat anders zien dan „verminkingen", al komt het er in de nractiik dan ook op neer. Met de eigen lijke Abessyniërs heeft 't niets te maken." Op de vraag: hoe waren de uitkomsten van de conservatieve chirurgie, d.w.z. de chirurgie, waarvoor de amputatie niet noodig was, h.v. opzoeken van kogels, merkte dr. v. d. Does on: ..AUe wonden waren zeer geïnfecteerd. De menschen zelf hadden geen verhand bii zich en wa ren dus on de ambulance aangewezen. Gewonden, die door dum-dum-kogels ge troffen waren, heeft dr. v. d. Does niet behandeld, doch dat er niet eens een en kele maal een dum-dum-verwonding ont staan zou ziin, zon vervolgde hil, dat komt toch in eiken oorlog voor. Verder gaf hii aan, hoe deze dnm-dums gemakkelijk kunnen ontstaan, byv. door beschadiging van den mantel uit. de oatroont.aseh. Op een der laatste vragen n.l.: heeft u van het verhljif in Abessvnië die resulta ten gezien, die u zich voorstelde, toen u er heen ging, antwoordde dr. v. d. Does: ik nersoonlijk heh als medicus bijzondere ervaringen ongedaan, die van groot be lang zijn voor de medische wetenschan. Zeer kostbaar materiaal voor de vele col lega's-artsen ziin de films, die hii ge maakt heeft. „Tk heb" aldus de dokter, „geen soüt dat ik er geweest ben". VERHOOGING OPCENTEN GEMEENTE FONDSBELASTING IN DEN HAAG. In de gisteravond aangevangen en na middernacht voortgezette vergadering van den Haagschen gemeenteraad hebben de stemmen gestaakt met 22 tegen 22 over een voorstel van B. en W. tot vervanging van boventallige onderwijzers door kwee- kelingen met akte. In een volgende verga dering zal opnieuw worden gestemd. Met 9 stemmen tegen werd aangenomen het voorstel tot verhooging van het aan tal opcenten op de gemeentefondsbelas ting van 65 op 70, terwijl verworpen werd met 24 tegen 20 stemmen het voorstel tot verlaging van de salarissen van het per soneel bü het voorbereidend onderwijs. GLASFABRIEK „LEERDAM". Naar verluidt zal het bedrijf aan de glasfabriek ..Leerdam" nog gedurende twee weken worden voortgezet. Een 50 a 60 tal arbeiders ls weer in dienst gekomen om een aantal orders die afgeleverd moesten worden klaar te maken. Hierdoor ziin od dit moment weer 425 arbeiders in het bedrüf werkzaam. Na deze twee weken arbeid zal een be slissing worden genomen omtrent de even- tuee'e stillegging. ALGEMEENE VERGADERING DER NEDERLANDSCHE SPOORWEG ONTHOUDERSVEREENIG1NG. Gistermiddag ls te Zwolle de laarlUksche algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche spoorweg onthoudersver- eenlglng. onder leiding van ir. F. A. Brandt te Utrecht. In zün oDenlngswoord deelde deze o.m. mede. dat het ledental der vereeniglng in het afgeloooen iaar. ten gevolge van afvloeiing van personeel bü de spoorwegen iets was teruggeloopen. Sdt. hoopte echter dat de afdeelingen zooveel actie zou den ontwikkelen dat de achterstand niet alleen zou worden inge haald. maar dat men er ook in zou slagen, de 2500 vol te maken. Aan de afdeeling Hilversum werd ditmaal de wisselbeker uitgereikt voor het resultaat, in het afge- loopen jaar met de propageering van het onthoudings-ldeaal bereikt. Voorts ontvin gen een 15-tal leden, die meer dan 25 jaar lid der S.O.V. waren geweest, het zilveren bondslnslgne uit handen van den voor zitter. Door het hoofdbestuur werd bt1 monde van den heer R. de Boer redacteur van .Veilig Spoor" het voorstel verdedigd, om dit 14-daagsch orgaan om te zetten in een maandblad, zulks in verband met de kosten Daar hier van verschillende kanten echter stemmen tegen oo gingen, besloot de vergadering, indien noodig. voor deze kwestie tegen het najaar wederom een al gemeene vergadering uit te schrijven. De begrooting over 1936. sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f. 10752.50 werd goedgekeurd evenals het financieel verslag over 1935 dat een nadeelig sa'.do aangaf van f. 23.89. Bii de bestuursverkiezing werden de drie aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren ir. F. A. Brandt, te Utrecht. G. L. de Haas. te Utrecht en H. G. Molenaar te Den Haag als zoodanig herkozen. In de plaats van den heer J Kuitert te Zeist, die met het oog oP zün gevorderden leeftltd niet meer voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen, werd gekozen de heer A. Markus te Amsterdam. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Rotterdam aangewezen. Voor den aanvang der vergadering zltn de congressisten officieel ten gemeente hulzen ontvangen. De eerste congresdag is besloten met een feestavond. Morgen zullen de deelnemens een autotocht over de Veluwe maken. o DE STEUNVERLEENING AAN DE BURGERWACHTEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters en aan de burgerwachten een circulaire gericht, waarin hü hun mededeelt, dat, behoudens enkele wijzigingen, de 'steunverleening aan de burgerwachten, onderscheidenlijk ac tieve of rustende, voor wat betreft ver strekking van patronen voor schietoefe ningen, oefenlngsgelden en onderhouds- gelden voor de „rustend" verklaarde bur gerwachten. in 1936 naar dezelfde regelen zal plaats hebben als in 1935. Bedoelde wijzigingen bestaan hierin, dat voor elk gewapend lid 5 patronen No. 1 of No. 7 minder zullen wórden verstrekt dan in 1935 en voorts, dat ten behoeve van kringschietwedstrijden geen extxra patro. nen en evenmin subsidies worden verT leend. FR. IMMEKEPPEL OVERLEDEN. Te Maastricht overleed gisteren in den ouderdom van tnjna 73 jaar de heer Fr. Immekeppel. De overledene was een be kende figuur in het drogistenleven. Als voorzitter van den Ned. R.K. Drogisten- bond werkte hü jaren lang aan de verhef fing van dit vak en uitbreiding van zün bond. Ook in de federatie van drogistenbon den maakte de heer Immekeppel zich zeer verdienstelijk. Hierin bekleedde hij de functie van onder-voorzitter. Na zün bedanken, ongeveer een half jaar geleden, uit zün diverse functie's, werd de heer Immekeppel benoemd tot eere-voorzitter van den Ned. R.K. Drogis- tenbond, van de afdeeling Maastricht van dezen bond en van de federatie van dro gistenbonden. o DE STAKING IN DE WIERINGERMEER. Op schrifteiiike vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet in verband met de toe passing van het rouleeringsstelsel voor de tewerkstelling van werklooze arbeiders in de werkverschaffing, de staking van te- werkgestelden in de Wleringermeer en in houdingen op de loonen van tewerkge- stelden. heeft de minister van sociale zaken het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat de in voering van het rouleeringsstelsel bii de tewerkstelling van werklooze arbeiders op enkele plaatsen eenige ontevredenheid heeft gewekt. vooral bü hen. die voorheen continu in werkverschaffing waren ge plaatst en nu ten behoeve van hun mede- werkloozen periodiek moeten terugtreden in de steunverleening. De zoogenaamde „staking" in den Wleringermeerpolder is naar de meening van den minister mede een gevolg van deze gemoedsstemming, die door enkele onverantwoordelijke elementen ln verkeerde banen geleid wordt. Vanwege den minister geschieden geen Inhoudingen od het loon. dat bii de werk- schaffing wordt verdiend. Indien er niet temin. inhoudingen plaats vinden, zaï zulks alleen geschieden krachtens daarvoor gel dende wettelüke bepalingen, waarop de minister geen invloed kan uitoefenen. Schorsingsmaatregelen tegen tewerkge- stelden in een werkverschaffing zün zeer ongewenscht. Zii worden dan ook alleen toegepast bü zeer ernstige gebeurtenissen. De minister hoopt van harte, dat hii hiertoe slechts uiterst zelden zal behoeven over te gaan. De minister kan het systeem van rou leering niet laten varen. Hii is echter bereid, om. indien hem aannemelijk wordt gemaakt dat de toepassing niet iuist zou geschieden, hiernaar een onderzoek in te stellen. Zoolang de „staking" ln den Wieringer- meerpo'der niet volkomen beëindigd ls. kan de minister er niet aan denken, eenieen maatregel ln te trekken Het fiflancieele nadeel dat de stakers ondervinden hebben zü uitsluitend aan zich zelf te wüten. VOOR WOENSDAG 13 MEI. Hilversum I, 1875 M. NCRV-Uitzending 8.00: Schriftlezing, meditatie 8.15 9.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst 11.00—12.00: Vergadering Nederl. Chr Vrouwenbond 12.15: De Goollanders en Gram.pl. 2.30: Gram.pl. 3.00: Chr. Lectuur 3.30—3.45 en 4.00: Gram.-pl. 4.15: Zang en plano 5.00: Kinder uur 6.00: Gram.pl. 6.30: Afgestaan 7.00: Berichten 7.15: Reportage 7.30: Landbouwhalfuur 8.00: Berichten 8.15: Chr. Orat. Vereen. Arnhem m.m.v. solisten en strük-ensemble 9.45: Gra- mofoonpl. 10.00: Berichten 10.05 11.30: Gram.pl. Hilversum II. 301 M. VARA-uitzcn- ding 8.00: Gram.pl. 9.30: Kook- praatje 10.00: Morgenwüding VPRO. 10.15Gram.pl. en Relig. Socialistische Causerie 11.00: R.V.U. Causerie .Arbeid en studie der vrouw" 11.30: Gram.pl. 12.00L45: VARA-orkest en Gram.pl. 2.00: Voor de Vrouw 2.15: Gram.pl. 3.00: Voor de kinderen 5.30: Orgelspel 6.30: R.V.U. Causerie over Middelbaar Onderwüs 7.00: Sportuitzending 7.20 Kinderkoor „De Krekeltjes" 7.40: Cau serie over „Willem van Oranje" 8.00: Berichten 8.10: VARA-orkest. VARA- tooneel en solisten 9.30: VARA-Varia 9.35: Orgelspel 10.00: Berichten 10.05: Gevar. programma 11.0012.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 10.20—10.50: Gra- mofoonpl. 11.05: Orgelspel 11.35: BBC-Empire-orkest 12.351.20: Gra- mofoonpl. 2.10: Plano-recital 2.35: Sted. Orkest Folkestone en solist 4.05: Het Mac Arthur kwintet 4.35: Dans muziek 5.20: Berichten 5.50: Cem balo-recital 6.10: Causerie over de Westminster Abdij 6.25: Landbouw- praatje 6.50: Revue-programma 7.50 BBC-orkest 8.50: Berichten 9.20: Voordracht 9.40: BBC-Theater-orkest en solist 10.3511.20: Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 6.20 en 7.35: Gram.pl. 10.20 en 1.50: Orkestconcert 3.20: Gram.pl. 4.50: Orkestconcert 7.20: Zang en piano 8.05: Radio-tooneel 10.0511.35: Dansmuziek en populair concert. Keulen, 456 M. 5.50 en 11.20: Orkest concert 12.35: Amusements-orkest 1.35: Gevar. concert 3.50: Gram.pl. 5.20: Omroeporkest, -klein-orkest en so listen 8.05: Het Hauck-orkest en solis ten 9.50—11.20: Omroepkleinorkest en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20: Dansmuziek 12.301.20: Klein-orkest 4.20: Gram.pl. 5.20: Salon-orkest 6.20: Gram.pl. 7.20: Symphonieconcert 9.2010.20: Gram.Dl. 484 M.: 11.20: Licht orkest 12.30— 1.20: Salon-orkest 4 25: Dansmuziek 5.35: Licht orkest 7.20: Salon-orkest en radio-tooneel 9.3010.20: Dansmu ziek. Deutschlandsendcr, 1571 M. 7.30: Gram.pl. 8.05: Rykszending: Hoorspel 8.35: Kamermuziek 9.20: Berichten 9.35: Sportnieuws 9.50: Harp- en viool-recital 10.05: Weerbericht 10.20 11.20: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 13 Mei. Ie Programma: lederen dag, van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e Programma: lederen dag. van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3c programma: 8.00: Brussel VI. 9.05: Keulen 10.20:Parijs Radio 11.20: Keulen Pl.m. 12.15: Brussel VI. 13.20: Keulen 13.50: Parijs Radio 16.20: Keulen 16.50: Parijs Radio 17.20: Keulen 19.05: Diversen 19.20: Brussel Fr. 20.05: Berlijn Pl.m. 21.15: Brus sel VI. 21.30: Paris P. Par. of div. Pl.m. 21.50: Keulen 22.20; Weenen. 4e programma: 8.00: Diversen 9.35: London Reg. 11.05: Droitwich 13.20: London Reg. 14.10; Droitwich 17.20: Diversen 17.50: London Reg. 18.30: Diversen 18.50: Droitwich 20.50: London Reg. 22.50: R. Danmark. Wijzigingen voorbehouden. DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-vliegtuig de „Nachtegaal" ls gisteren te 4.10 uur op Schiphol geland. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bii Koninklük Besluit ls met Ingang van 15 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Stein: R. V. H. M. Corten. O UIT NED. OOST-INDIË. DE MALVERSATIES BIJ DE SPAAR EN HULPBANK TE SEMARANG. SEMARANG, 11 Mei. (Anetal In verband met de knoeierüen, welke zijn voorgevallen bij de Spaar- en Hulpbank te Semarang, is thans ook de heer D„ secr. van genoemde spaarbank, wegens verduistering in preventieve hechtenis gesteld. Gebleken is dat hij geld van de bank uitleende en bij terugontvangst zich het geld toeëigende. o HET PERSBUREAU ANETA. BATAVIA, 12 Mei. lAneta) Het be stuur van de N.V. Algemeen Ned.-Indisch persbureau „Aneta" benoemde den direc teur van Aneta-Batavia, den heer F. Brandenburg van Oltsende, eveneens tot directeur van de N.V. Aneta-Holland. De aftredende directeur van Aneta-Batavia en Aneta-HolLmd, de heer H. Salomonson, werd benoemd tot vertegenwoordiger in Holland en als directeur in Nederland van dé beide her-vereenigde Aneta-vennoot- schappen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13