LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 Mei 1936 SPORT. LAAT/II CEMCUTIN BINNENLAND. De ondergang van het Nederl. schip „Alphard". LUCHTVAART. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. MARKT V, WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 760. Hedenmiddag 2 uur: 761. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Kon Ned Mrteorol. Instituut te De Bildt Hoogste stand 770,3 te Andaenes. Laagste stand 755,3 te Marseille en Ferpignan. Verwachting tot den avond van 10 Mei: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke htingen, betrokken tot zwaar bewolkt, vxarschijnlljk eenige regen, weinig ver overing in temperatuur. buitenlandsch weerbericht Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De (hooge druk over Scandinavië en om geving nam verder in Intensiteit al, over Frankrijk steeg de barometer een weinig, j'IJsland blijft de depressietoestand ge- mdhaafd, terwijl de Azoren-hoogedruk lich naar het Oosten uitbreidde. Over Zweden en Noorwegen blijft het helder weer. Over Duitschland en onze omgeving ls de toestand door toenemende icwolktng wat versledhterd, in Frankrijk vleien vrij zware regens. De temperatuur ij over IJsland en de Brltsche Eilanden gedaald, in het overige gebied loopen de veranderingen uiteen. Er is ten onzent niet veel verandering la het vrij sombere weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. t uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). IJ uur 'smidd.: 15'/i gr. C. (60 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE, Voor Zondag. Va, te 5 u. 40 min.: n.m. te 6 u. 08 min. Voor Maandag. Ta. te 8 u. 22. min.: n.m. te 6 u. 44 min. LICHT op voor fietsers e.a. laterdag: 8.07 n.m. tot 3.45 v.m. Zondag: 8.09 n.m. tot 3.44 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. Mei: op: 22 u 69; onder: 5 u. 35.- 10 Mei: op: 23 u. 42: onder: 6 u. 33. ZWEMINRICHTING „DE ZUL". Aanstaanden Maandag wordt de Zwem inrichting „De ZUl" geopend. o MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de Mei-vergadering ls bepaald, dat d( Jaarlijksche vergadering zal plaats vin den op 17 Juni. De voorzitter, prof. dr. N. J. Krom her dicht wijlen dr. Stoett, dr. Wilde en mr. Bike. Voorts deelde hij mede, dat de pen ningmeester dr. J. Helnsius, naar aanlei ding van hetgeen er in de buitengewone iurvergadering van 2 Mei was besloten, ontslag had genomen. Op verzoek van het btstuur had de heer Helnsius er echter in toegestemd tot de a.s. Jaarvergadering rijn lunctle te blijven vervullen. De voor ster vertolkte hem daarbij aller dank. De komende jaarvergadering zal zes be stuursleden, een secretaris en een penning- heester moeten kiezen. Voorts dienen be noemingen in veel commissies te geschie den. Door het gemeentebestuur van Lei den is aan de firma .wed. H. van Driel te Koudekerk gegund het maken van de Nek- slulsbrug over de Vliet met een gedeelte dimrlool voor f. 18.510.—. Ten bate van de werkloozen, aange sloten bij den Dhr. Besturenbond zal de Qem. Zangvereeniging „Hosanna" op Mei a.s. des avonds om 8 uur een uit kering geven in de Hooglandsche Kerk. Gistermiddag werd de 32-jarige E. I., die op het rijwielpad langs den Rijnsbur- gerweg reed, achterop gereden door sen anderen wielrijder, die hem zoo dicht Passeerde, dat de beide sturen in elkaar 'erward raakten en beiden kwamen te 'allen. I. brak daartkj een arm en werd «oor den E. H. D. naar het Academisch 'henhuis vervoerd. Tengevolge vari het ónderultglijden 'an een ladder is de 47-jarige smid G. J. R. gistermiddag in zijn werkplaats in ?- Lange Hoefstraat gevallen, waardoor n redhterboven?eén brak ue E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. .-.Men verzoekt ons er nog even aan herinneren, dat tot en met Maandag b ,aap de bekende adressen gelegenheid iffi om zlch - aan te melden voor 5®hS aan de bridge-drive, welke Donderdag wordt gehouden ten bate het Leidsch Dierenasyl. CONCERT „wiener sxngerknaben" VOETBAL. OM den trianon-beker. lu»k.!eteI dagen gespeelden wedstrijd k'elke C.G.w. I en R.K. Werkloozen. met Khwonnen is door laatstgenoemden het is ongeldig verklaard omdat zij lckomii.g?5chorsten L.V.B. speler zijn uit- *®*eld w d* we<,5trl-,d moet ophieuw ge- Een stormachtig 9uc'ces! Een stampvolle Gehoorzaal, met een welhaast overvuld podium voor onze stad een sinds Jaar en dag ongekende sensatie! heelt gisteravond het selecte groepje van ongeveer 20 Wie ner Sëngerknaben, onder de eminente en lijnzinnlge leiding van Leopold Emmer stormachtig toegejuicht Onbegrijpelijk, dat deze beminnelijke „matroosjes", uitmuntend door hun aller- teedersten, ontróerenden en puren zang, verbazingwekkend door hun voorname en nattiurlijke muzikaliteit, nog nimmer onze stad tijdens hun vermaarde tournée's be zochten. Vandaar een verheugende belang stelling voor deze kleine zangertjes, waar over men reeds zoo veel gehoord had, al willen wij ons niet verhelen, dat nieuws gierigheid deze jeugd te zien en omdat velen dit zingen zoo lief en aardig vinden, naast muzikale Interesse wel twee sterk stlmuleerende factoren voor dit overgroote bezoek geweest zijn. Gelukkig: eindelijk dan hebben ook onze stadgenooten deze begenadigde kinder stemmen, waaraan meerdere malen een typisch vrouwelijk karakter niet ontzegd kan worden, dit feilloos gedisciplineerde en geconcentreerde ensemble gehoord, deze acteurtjes in den dop zien spelen: niet door de radio, op gramofoon of film, maar in werkelijkheid, wat toch nog steeds het summum aan waarachtig muzikaal en visueel genot beteekent. Zoowel in het kerkelijk als in het wereld lijk genre munten deze bevoorrechte Oostenrijkertjes uit, wier aangeboren ta lenten voor spel en zang zoo serieus ont wikkeld worden in Weenen, de stad, waar het gansche Jaar de muziek in de lucht zweeft. Zij zingen daar in de kleine, met traditie beladen Hofburgkapel, in steeds weer nieuwe generaties hun Kyrie of Sanctus en zij verrukken er hun gehoor met hun onbegrijpelijk reinen kinderzang. Welk een wonderbaarlijk geluk te mogen opgroeien in een zoodanig cultuur- en mu ziekcentrum, welk een voorrecht In het „Helm" Wllhelminenberg het lied te be- studeeren, dat zij nu over de wereld uit dragen, om haar te toonen, hóe ware, zui vere kinderzang kan zijn! Als voorproefje kon men hen hier kort geleden in hun mooie film „Singende Jugend" beluisteren, maar dezen avond deden zij eigenlijk eerst volop den naam „zingende jeugd" de hoogste eer aan. Er gaat van hun zingen een eenvoud, een merkwaardige rust, een innig beleven en een vrije natuurlijkheid uit, die haar weerga nauwelijks elders zal vinden. Jon ge kelen dragen, na een aanvankelijke ge voileerdheid, die echter spoedig wegge- zongen is, een heldere, weldadig ongefor ceerde klank door de zaal, in haar steeds groeiende klaarte des te bewonderenswaar diger en van voortreffelijke scholing te meer getuigende nu zij wordt voortge bracht aan het einde van een vermoeien de tournee waarin haast avond aan avond werd opgetreden. Perfect ls de samenzang van deze: „begaafdsten onder de begaafden", devoot, charmeerend, gevoelig of vol hu mor hun voordracht, al naar 't werkje, dat zij uitvoeren. Zij zingen als cherubijn tjes, delicaat en beheerscht, vooral in het zeldzaam innig pianissimo, Odanks aan geboren praedispositie, ligt hieraan ook de grondigste studie ten grondslag, waar bij een zich nimmer afleidend zich over geven komt aan den bescheiden dirigent Leopold Emmer, wiens inzicht voor het afwegen van het klankgehaite, dat me nigmaal van een superbe schoonheid is, respect afdwingt. Trouwens: ook als ac- compagnateur heeft deze van cultuur en artisticiteit doordrongen musicus bewon derenswaardige capaciteiten. Is 't noodig, na deze algemeene beschou wing 't gansche programma af te schrij ven? Nog een enkel woord daarover: na het Sanctus en Benedictus uit Burckhart's mis „In honorem Sanctorem Innocentlum" werden de stemmen ai gaver en reiner in Bach's „Den Tod niemand zwingen kunnt" er, Schubert's 4 stemmige 23e Psalm, waar in de eerste solo-sopraan volmaakt op lichtte tegen het donkere timbre der alten. Ondanks het feit, dat de jongens zich zonder décor en bij zeer beperkte ruimte danig moesten behelpen in Offenbach's komisch operatje „Monsieur et madame Denis", bleek hier toch wel, dat zij, be halve voortreffelijke zangertjes, ook ac teurs van den bloede waren. Waar zal men zulk vlot, levendig, argeloos en ongekun steld spel van kinderen zien? De solisten het kostelijk heupwiegende dienstmeis je Nanette, de permantige sergeant Belle- rose, Gaston en Lucille al deze kleine menschjes, waren vol humor ln hun grap pige créatle's en charmante travesti's. Hun stemmen blijven onvergetelijk voor hen, die gevoel hebben voor een juist gepro- duceerden toon. En 't gansche marlonet- ten-soldatenlegertje acteerde rond hen, dat 't een lieve lust wasl Geen wonder, dat men opgetogen applaudisseerde na deze alleraardigste mimiek en dit volleerd weergeven der waarlijk niet gemakkelijke partijen! Zoo volgde na de pauze nog een smaakvolle keuze uit het uitgebreide re pertoire. Volksliederen van Brahms en uit Ober- österreich, Schumann's „Zlgeunerleben", waarin sopraan en altsolist weer excel leerden hoe wordt men getroffen door de kostbare waarde van dit materiaal, vooral tijdens een individueele prestatie en tenslotte eenige. na vervoerend applaus afgedwongen toegiften, het bekende wiege liedje .Sóhlafe, mein Prinzchen, schlaf cin", met den wel eenigszins op effect be rekende staccatoversiering van den kris talhelderen sopraansolist en 't oer-echte „Wiener lied" „Meine Mutter 1st elne Weanerin", gevoelig, doch zonder eenige overdrijving, betooverend door het Ween- sche dialect en de bekorende voordrachts kunst, die het geheim van deze meester zanger!, j es is. Het enorme succes heeft hen het drin gendste „tot weerziens'' toegeroepen. Wij zijn er van overtuigd, dat bij een tweede uitvoering de Stadszaal wederom tot den nok toe gevuld geweest zou zijn. Mogen de „Wiener Sangerknaben" bij een volgende tournée de Sleutelstad dus niet overslaan! installatie der televisie commissie. de toedracht van het ongeluk. Rede van minister De Wilde. Heden is de „televisie-commissie" in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. door den minister van binnenlandsche zaken mr. de Wilde, geïnstalleerd met een rede waarin hil herinnerde aan de ont wikkeling van den radio-omroep tot het belangrijke instituut, hetwelk het heden ten. dage in onze samenleving ls. Thans staan wil aldus de minister voor de vraag of deze ontwikkeling ook nog op andere wijze bevorderd dient te wor den door n.l. mogellik te maken dat naast het gesproken woord en de muzikale uit zendingen tevens programma's met beeld inhoud worden uitgezonden. Aan de com missie wordt nu ter nadere bestudeering voorgelegd de vraag, of invoering van de televisie ln Nederland reeds thans inder daad in overweging moet worden genomen en op welke wijze dit nieuwe onderdeel van den omroep eventueel georganiseerd zcu moeten worden. Naast het zuiver technisch probleem van de verspreiding van televisie-program ma's staat volkomen gelijkwaardig het vraagstuk van de eigenlijke televisie-pro gramma-verzorging zelf, met het daarbij behoorende probleem der contróle, als mede dat van de ontvangst van televi sie-programma's. Deze drie problemen vormen éën geheel en zullen ook ln onderling verband ln nadere beschouwing genomen moeten worden, omdat eerst indien voor alle vraagstukken een goede oplossing aan de hand kan worden gedaan, de praktische toepassing van de televisie als zoodanig in overweging genomen zal kunnen wor den. De voorzitter van de commissie, mr. J. Terpstra, beantwoordde 's ministers rede. NEDERLAND LID VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Oenève: De vertegenwoordigers der vier Scandinavische landen en Nederland heb ben hedenmorgen een eerste bespreking gevoerd die betrekking had op de verte genwoordiging dezer statengroep in den Volkenbondsraad. De vijf landen willen in September, hetzij Zweden, hetzij Neder land ais lid van den Volkenbondsraad voorstellen. GEHAKT IN BLIK VOOR WERKLOOZEN. Het bestuur van-den Nederlandschen Slagershond en den R.K. Hanzebond van slagerspatroons adviseerde op 1 April j.l. den minister van landbouw schriftelijk over een eventueele beschikbaarstelling van versch vleesch voor werkloozen. In opdracht van den minister van land bouw heeft daarna de regeeringscommis- sarls ir. Louwes een deputatie uit de beide bondsbesturen uitgenoodigd tot een be spreking, Op deze bespreking werd de beschik- baarstelllng van versch vleesch tegen waardebons ernstig overwogen en kregen de vertegenwoordigers der bondsbesturen den indruk, dat de regeering deze beschik baarstelling toejuichte. Besloten werd. dat de bondsbesturen den regeeringscommissaris ten spoedigste hun standpunt kenbaar zouden maken. Toen nu gisterochtend door publicaties bleek, dat de minister van sociale zaken van plan was per 1 Juni gehakt in blik tegen lage prijzen voor werkloozen be schikbaar te stellen en over deze regelfriz met het departement van landbouw be sprekingen werden eevoerd. hebben de bondsbesturen dienzeifden dag zoowel den minister van sociale zaken als den minis ter van landbouw hun bevreemdine ken baar gemaakt over het feit. dat op „land bouw" werd geconfereerd over de distri butie van versch vleesch en op het depar tement van socia'e zaken werd besloten vleesch in blik beschikbaar te stel'en. De beide bondsbesturen hebben beide ministers verzocht hen voor een onder houd te willen ontvangen. HET ONGELUK MET DEN FOKKER C5. Aneta meldt uit Bandoeng: Het vliegtuigongeluk met den Fokker C5, waaromtrent gisteren werd geseind, ge beurde tijdens een oefening ln het mi- trailleurschieten van de waarnemers- school van de luchtvaartaf deeling. waar toe vier toestellen naar Salatri vlogen. Het vliegtuig, waarin de sergeant H. Pie- ters het machinegeweer bediende, gleed af bij den overgang van den rechter- in den lin'-erbocht, waardoor het toestel in een vrille raakte. De bestuurder, luitenant Maurenbrecher, kreeg de machine even boven den grond in zijn macht, doch het was reeds te laat. Het toestel schoof aan den buitenrand van het landingsterrein over een afstand van 25 meter over den grond, waarna het over den kop sloeg en in brand vloog. Sergeant Pleters blijkt met het hoofd tegen het machinegeweer te zijn geslagen, waardoor hij een zware schedelwond be kwam. Hij moet op slag dood zijn geweest. De heer Maurenbrecher bekwam een lichte verwonding aan de knie Hij kon echter per auto naar huis terugkeeren. Hedenmorgen werd het stoffelijk over schot van sergeant Pieters onder groote belangstelling ter aarde besteld. Hierbij waren o.m. aanwezig, de commandant van het leger, de commandant der luchtvaart- aJdeeling. de resident, vele andere mili taire en civiele autoriteiten. De comman dant van de luchtvaartafdeeling hield een grafrede, terwijl dr. Blase en ds. Duyker ln gebed voorgingen. Een vriend van den overledene dankte voor de belangstelling. HET RAPPORT VAN DEN KAPITEIN VAN HET DUITSCHE SCHIP. Hedenochtend in de vroegte is het Duit sche mailschip „New York" van de Ham- burgAmerlka-lijn, dat Donderdagavond tegen halftien in het Kanaal met het Nederlandsohe stoomschip „Alphard" van Van Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoom vaart Mij. te Rotterdam in botsing was ge weest. tengevolge waarvan het Nederland sohe schip is gezonken, te Hamburg aan gekomen. Aan boord bevond zich ook de geredde bemanning van de „Alphard", bestaande uit 26 koppen. De schade, welke de New-York" bij de botsing heeft opgeloopen, was niet aan zienlijk. al is aan bakboordzijde aan den voorsteven een groot gat zichtbaar. Het Duitsche schip heeft ten gevolge van de botsing eenig water gemaakt. De reparatiewerkzaamheden zullen evenwel sleohts weinig tijd kosten en het is vrij zeker, dat de „New York" de volgende week weer op de gewone wijze in dienst zal worden gesteld. Kapitein Wagner van de „New York" heeft na aankomst eenige Inlichtingen verstrekt over de toedracht van het on geluk. Hij was nog zeer onder den indruk van het gebeurde. In mijn zeemanscarrierre van 45 jaar, aldus vertelde hij, is het on geluk met de „Alphard" het eerste ernstige incident, dat ik heb meegemaakt. Kapitein Wagner is reeds meer dan 40 jaar in dienst van de Hamburg Amerika- lljn, waarvan reeds meer dan 25 Jaar als gezagvoerder. Sinds het najaar 1935 voert de heer Wagner het bevel over de „New York". Volgens zijn rapport heeft het ongeluk zich als volgt toegedragen: Nog kort voor de botsing werd de reis van de „New York" door goed weer be gunstigd, zoodat het schip een goede vaart kon houden. Vier dagen lang ontmoette men geen enkele wolkbank. Daarna wer den met de automatische sirene, in ver band met het ophouden van den mist. op gezette tijden mlstwaarschuwingssignalen gegeven. Deze signalen werden aan boord van het Nederlandsche schip opgevangen, zooals ook de kapitein van de „Alphard" de heer Spuy, mededeelde. Onverwacht kwam de „New York" toen in een mist bank terecht. Dit achtte men evenwel niet ernstig totdat men ook van de „Alphard" signalen ontving. 15 seconden, nadat ook op de „New York" de signalen van 't Ne derlandsche schip gehoord werden, zag men aan boord van het Duit-sche schip de „Alphard" uit den minst opdoemen. Ook de Alphard was door de mistbank verrast geworden. Ook hier had.men er te- Voren niets van gemerkt. Er was toen even wel niet meer aan uitwijken te denken. Kapitein Wagner gaf direct beval: „volle kracht achteruit", doch het was toen reeds te laat. Hoewel de schroeven van de New- York reeds achteruit begonnen te loopen botsten de schepen op elkaar. De Alphard werd zwaar aan bakboordzijde midscheeps getroffen. Korten tijd hing het schip voor den steven van het Duitsche schip. Spoedig maakte de Alphard echter zware slagzij naar bakboord. Het bleek, dat het Nederlandsche schip aan bakboordzijde geheel was openge scheurd. Kapitein Wagner gaf vervolgens een overzicht van de reddingsmaatregelen, welke diiect aan boord der beide schepen werden getroffen. Acht man van het Ne derlandsche schip gebruikten de enkele minuten, dat de Alphard vooraan den steven van de New-York hing om met be hulp van de touwladders aan boord van het Duitsche schip te klimmen. Van de „New York" werd onmiddellijk een motorreddingboot uitgezet onder lei ding van den tweeden officier Strenge, met acht man aan boord en uitgerust meteen sterk zoeklicht. Deze boot heeft, hoewel het slechte zicht het reddingswerk belem merde, de overige 18 man zonder dat zich eenige ongeval voordeed, aan boord geno men. Alle leden der Nederlandsche bemanning werden ln de hutten der toeristenklasse van de „New York" ondergebracht, waar zij uitnemend verzorgd werden. Het mag -overigens een geluk heeten, dat de „Alphard" In ballast voer. Ware zij geladen geweest, dan zou het schip onge twijfeld spoediger gezonken zijn en had de ramp ernstige gevolgen na zich kun nen sleepcn. Nu heelt men nog 45 minu ten lang het wrak zien drijven, ondanks de steeds sterker wordende slagzeeën. Na dat de 26 opvarenden waren opgepikt, is de New York nog geruimen tijd in de buurt gebleven van de plaats, waar de aanvaring was geschied. De motorred dingboot heeft nog" een tweede maal een nauwkeurig onderzoek ingesteld om vast te stellen of het wrak, dat door het zware weer uit zicht was geraakt, al dan niet gezonken was. Er werd echter niets meer gezien, zoodat het wel vaststond dat de „Alphard" was gezonken. Te middernacht heeft de ,New York" daarop de reis naar Hamburg voortgezet. De passagiers van de „New York" heb ben zioh tijdens de ramp buitengewoon rustig gedragen. De oorzaak van de ramp wijt kapitein Wagner aan een noodlottigen samenloop van omstandigheden. De beide schepen geraakten in dezelfde mistbank, zoodat zij elkander niet konden zien. De botsing was zoo hevig, dat men van geluk mag spreken, dat geen menschenievens te betreuren zijn. Opmerkelijk is het relaas van den tweeden machinist van de „Alphard", die nog vertelde, dat ruim twee van dit schip bij de botsing geheel werd opengescheurd. Enorme watermassa's drongen de machinekamer binnen, zoodat het daar werkzame personeel in zeer korten tijd geheel door het water was omringd. Het ergste was, lat er gevaar voor een ketelontplof- i'ing bestond. Er was aldus de zegs man geen tijd te verliezen. Er zat voor ons niets anders op, dan ons zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen. Een interessante bijzonder heid is nog, dat de man in den uitkijk, die plotseling het hooge dek van de „New-York" voor zich zag, zoo hevig schrok, dat zijn alarmgeroep aa* boord van de „New-York" werd ge hoord. Kapitein Spuy, die eveneens nog zeer onder den indruk van het gebeurde is, zelde tot zijn leedwezen voorlooplg geen verklaring te kunnen afleggen. o DE POSTVLÜCHTEN. De Oeverzwaluw is hedenmorgen te 10.15 uur van het vliegveld Tjililitan t.e Batavia vertrokken met medeneming van 121 kg. post en 33 kg. goederen. Elf passagiers werden voor tusschentrajecten geboekt. Bij K. B. van 7 Mei is met ingang van I November a.s. aan den heer G. Bolke- stein op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs, met dank betuiging voor de door hem aan den lan de bewezen diensten. DE „HINDENBURG" TE LAKEHURST GELAND. LAKEHURST. 9 Mei. Het luchtschip „Hindenburg" is om 10.28 uur (Amstor- damsche tijd) behouden te Lakehurst ge land. Het luchtschip verscheen om 10.05 uur voor het eerst boven Lakehurst. Boven New York vloog het gevaarte op een hoogte van naar schatting 450 meter, d.i. nauwelijks 250 meter boven de hoogste wolkenkrabbers. Alle sirenes der in de haven liggende schepen loeiden ter begroeting. De reis is gemaakt ln rcordtijd, n.l. 62 uur. EEN LOTERIJKWESTIE. De Haagsche kantonrechter, mr. dr. A. Fontein, wees heden schriftelijk vonnis in de strafzaak tegen den directeur van Loti- sico, den heer B., aan wien ten laste is ge legd het openstellen van de deelneming in loterijen, waarvoor niet de vereischte toe stemming was verkregen. Ten aanzien van de vraag, of voor deze loterijen geen toestemming zou zijn ver- eischt, zooals namens verdachte is aange voerd, omdat zij voor 1 Juli 1905 reeds wet- tiglijk waren aangelegd, overweegt de kan tonrechter. dat artikel 10 der ltoterijwet een uitzonderingsbepaling beoogt, welke slechts het afwikkelen van destijds niet in strijd met de wet bestaande loterijen moge lijk maakt. Hieruit volgt, dat een beroep op dit artikel niet kan dienen tot dekking van eenige uitbreiding van de toegelaten loterij, of van eenige wijziging in den oor- spronkeiijken opzet. De kantonrechter neemt aan, dat de loterijen, waarvoor de in de dagvaarding ten laste gelegde trekking ls gehouden, niet waren de in afwikkeling zijnde oorspronke lijke loterijen en mitsdien niet voor 1 Juli 1905 reeds wettlglijk waren aangelegd. Ten aanzien van de vraag dat aan ge noemde trekking deelnemen polissen, die reeds eerder aan een trekking hadden deelgenomen, maar overeenkomstig een door Lotisico d.d. 5 Juli 1932 uitgegeven circulaire in obligaties waren geconver teerd, hetgeen in strijd zou zijn met de Loterljwet 1905, overweegt de kantonrech ter dat niet ls komen vast te staan, dat polissen niet voor 1 Juli 1905 zijn uitge geven en dat ook de trekkingen, welke de vennootschap zelf houdt, niet een zoo danige afwijking van den oorspronkelij- ken opzet opleveren, dat van afwikkeling der loterij niet meer gesproken kan wor den. De kantonrechter achtte overtreding der loterijwet aanwezig en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 1500 gul den, subs. 3 maanden hechtenis. Naar wij van de zijde van Lotisico ver nemen bestaat de mogelijkheid, dat zij in het vonnis berust, omdat de kantonrech ter Lotisico op twee haar inziens kardi nale punten in het gelijk heeft gesteld en het bedrijf met inachtneming van het vonnis gewoon kan worden voortgezet. LEIDEN, 9 Mei. Botermarkt. Aanvoer 2830 K.G. Fabrieksboter prima f. 1.52. Boe- renboter f. 1.361.45. Handel kalm. Turfmarkt van 4 tot en met 9 Mei. Geen aanvoer. Prijs f. 68 p. 1000 stuks. LEIDEN, 8 Mei. 1936. Coöp. groenten-, fruit- en bloemenveiling-ver. „Leiden en omstreken". Komkommers f. 2.60—9.10; Bloemkool I f. 3.40—11.70; idem H f. 1.60— 7.20; Pieterselie f. 0.30—1.50; Prei 1.0.80— 0.90; Radijs f. 0.500.80; Kropsalade f.1— 4.30; Selderie f. 0.30—1.10; Uien f.0.30— 0.90; Wortelen f. 2.60—13.80; Rabarber f0.401 per 100 stuks. Kroten, gekookt f.34; Snijboonen f.0.600.63; Stamboo- nen f. 77; Witloof f. 215; Doperwten f. 3543; Peulen f.35—44; Postelein f.4— 11; Spinazie f.35; Tomaten A f.44; idem C f.42; Uien f. 3.40—4.10; Wortelen f. 11.60 —15.30: And. f. 2—7 per 100 K.G. LEIDERDORP, 3 Mei. Kipeieren f. 2.40 —2 80 p. 100 st Eendeieren 1 2.10—2 30. Kaas f. 0.18—0.27 Boter 1.0.64—0.75 p. p. Kippen f. 0.25—05. Hanen f. 0.80—1.10. Ko nijnen 1.0.201.60 p. st. NIEUWVEEN. 7 Mei. 1995 kipeieren f. 1.952.60 307 eendeieren f. 22.50 por 100 stuks. Kaas 22 ct. per pond RIJNSBURG, 8 Mei. Bloemenveiling. Bartigon 1114 ct., Elisabeth 814 ct„ Pitt 10—15 et., Copland 610 ct., Rijzende zon 1115 ct.. King of the Yellow 8—12 ct.. Castor 410 ct., Clara Butt 710 ct„ Cou leur Cardinal 38 ct., La reine 35 ct„ Trollium 15—45 ct., Violieren 5—8 ct.. La thyrus 1660 ct., Lelies f. 3.505.80 per 100, Witte lelies f. 6.50 per 100, Ranonkels 2015 ct., Phenlx 2438 ct.. Muurbloemen 46 ct.. Iris 13—15 ct. per dozijn. Excelsior (wit) 1215 ct., Bruidsaniers 40 ct. p. 100. TER AAR, 8 Mei '36 Centrale Veiling. Andijvie 15—20 et. per kist, aardbeien 16 22 ct per doosje, prei 1. 2.804.20. bloem kool 216 ct. per stuk. peen 7—11 ct. per bos. peulen 1. 3.60—6 30 per 10 kilo, poste lein 2—5 ct per kilo, snijboonen 1.5.60— 6.40 per 10 kilo, spinazie 813 ct. p. kist, sla f. 1—3.20 per 100 st., vellen 1119 cent, rabarber f. 3.505.10, radijs f. 1.001.40, selderij f. 0.70—1.70.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3