Jaar in jaar uit CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 Mei 1936 begiftigd met het Eerediploma van het Institute of Hygiene te Londen niet voor niets de beste sigaret voor Uw gezondheid! OOK MET KURK MONDSTUK DE BIOSCOPEN. 3861 (Ing«E. M«di) INDISCH GENOOTSCHAP. Prof. Schrleke over ..Indië vraagt hulp". Voor het Indisch Genootschap te Den Haag heeft gisteravond prof. mr. J. J. Schrleke, alhier, een voordracht gehouden over het onderwerp „Indië vraagt hulp" Na uitvoerig den financieelen toestand en de verhouding IndiëNederland te hebben nagegaan, kwam spreker tot de conclusie, dat de hulp, welke Nederland aan Indië thans verleenen moet, Is te stel len op 30 millioen per jaar, niet als ,.steun"-verleening, doch om tot een af doende regeling van zaken te komen. Dit bedrag Is dus belangrijk hooger dan wat het voor drie jaar bedoelde 25 millioen- plan biedt, hetwelk hij in de gegeven om standigheden onvoldoende acht. Volgens spreker zal het moederland voorshands de verplichte Jaarlljksche af lossing op de Indische schuld ad 21 mil lioen voor zijn rekening moeten nemen en aaamaast jaarlijks 9 millioen op tafel moeten leggen als bijdrage in den rente last. Daardoor zou uit de gewone inkom sten in Indië een overeenkomstig bedrag van 9 millioen vrijvallen, waarvan 3 a 3'/i millioen ware te besteden tot het onge daan maken van de in 1932 ingevoerde verhooging van den zoutprijs, een last die zwaar en hatelijk op de verarmde bevol king drukt. De resteerende 5 millioen zou den zijn te gebruiken om met een gelijk bedrag uit de baten, verkregen uit het extra-uitvoerrecht op bevolkingsrubber, een welvaartsfonds te vormen, dat dan een overeenkomstige bestemming zou kun nen krijgen als de beraamde 25 millioen- bljdrage. Het tijdelijk karakter van deze hulp zou tot uitdrukking moeten komen ln een be paling, welke haar in omvang doet ver minderen naarmate de Indische inkom sten weer gaan stijgen. Spreker eindigde met de opmerking, dat hier niet langer kan worden gewacht. (Ap plaus). Na deze rede volgde eenige gedachten- wisseling. O.L. SCHOOL PAUL KRUGERSTRAAT. Ouderavond. Onder leiding van het hoofd van boven genoemde school, den heer D. Janssen en de eeanimeerde medwerkine van de uit de heeren Mieloo. Derogeen. Verlint. Bakker en Scheffer bestaande oudercommissie is een ouderavond gehouden die door een 40-tal ouders bijgewoond werd. Nadat het hoofd der school oudercom missie. ouders, muziekclub en den voor zitter en den secretaris van den Centr. Ouderraad, die door hun komst eveneens ÖUik van belaneste'.llng hadden gegeven, welkom had geheeten. las de secretaris de notulen der vorige vergadering. Vervolgens was de mondorgelclub D.O.B. onder leiding van den heer J. Sloos aan het woord. Eenige Dittlge. populaire mar sehen en walsen werden dóór de meeren- deels zeer jeugdige executanten keurig en muzikaal ten gehoore gebracht. Na elk nummer klonk luid applaus, evenals na de uitvoering van een drietal solonummers voor accordeon op virtuose wlize gespeeld door een der oudere leden. Casino-Theater. De Joseph Schmidt- fil'm „Wenn du jung bist", ls een zangfllm in den volsten omvang van het woord, waarmee gezegd wil zijn, dat het volumi neuze stemgeluid van den bekenden zan ger voortdurend door de zaal weerklinkt. Zijn aria's en liederen, waarvan vooral het titellled reeds groote bekendheid heeft verworven, weet hij elk met de daarbij passende voordracht naar voren te bren gen, afwisselend, enthousiast en gevoelig. In deze rolprent volgen we hem in de ver schillende stadia van een zangersloop baan. vanaf zijn eerste optreden tot aan den hoogst bereikbaren roem. Natuurlijk Is er ook een liefdesgeschiedenis doorheen gevlochten, doch deze neemt voor hem een ongelukkig einde. Immers, het meisje van zijn liefde, kan hem niet meer dan sympathie toedragen en haar bewondering richt zich slechts op zijn zangcapacitei ten, zoodat de teleurgestelde zanger zijn troost moet zoeken ln zijn kunst. Voor de vroolijkheid in deze film zorgt Szöke Sza- kall, dien we ln langen tijd niet meer ge zien hadden. Als manager, trooster, koet sier en wat al niet meer, trekt hij met den beroemden zanger overal heen en ls weer even onhandig en grappig als altijd. Derhalve is „Wenn du Jung bist" een film met afwisseling, maar die toch vooral be stemd is voor de bewonderaars van Jo seph Schmidt. De Amerikaansche film „De man, die zijn hoofd behield", is gebaseerd op het vraagstuk van de munitiefabricage, een probleem, dat in dezen tijd actueeler dan ooit is. Claude Rains, de man, wiens fe nomenaal spel uit „Misdaad zonder harts tocht", ons nog steeds is bijgebleven speelt hierin een belangrijke rol. terwijl de po liticus van Lionel Atwill eveneens op groote hoogte staat. I.ido-Thcater Wanneer er ooit een film vertoond is, in staat om den meest verwenden filmenthousiast volkomen te bevredigen, dan is het wel „Het dubbele paspoort". Het is overigens een lastig ge val, waarin de brave heer Jones betrokken wordt, zonder dat hij er iets aan kan doen, enkel en alleen omdat hij een dubbelgan ger heeft, dat wil zeggen, iemand, die uiterlijk met hem een frappante gelijkenis vertoont, want innerlijk is het verschil wel heel groot. De dubbelganger immers is een bandiet, een „gangster", dien men ln Amerika met „Staatsvijand No. 1" be titelt en die door de politie gezocht wordt. Men voelt het al aankomen: de politie arresteert den verkeerde en de brave heer Jones komt in al zijn schuchterheid op het politiebureau terecht en krijgt een paspoort mee, dat (hij Jones is. En hiermee zal de dubbelganger zijn slag slaan. Hij leent Jones' paspoort en zoo komt de goe dige heer Jones in het schuitje van de misdaad en vaart mee. Hij kan eenvoudig niet meer terug. De dubbelganger gebruikt Jones natuurlijk als doelwit voor de politie en de „gangsters" vergissen zich ook al in de persoonsverwisseling en de arme neer Jones wordt een bandiet en weet het zelf niet. Hoe knap dit scenario, dat sluit als een bus, uitgewerkt la, laat zich met Na aflooo dankte het hoofd der school directeur en leden namens alle aanwezi gen hartelijk voor hun prachtig sDel. dat geheel belangeloos was aangeboden en hit hoopte hen bii een volgende gelegenheid nogmaals bereid te vinden, tot medewer king In de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bekijken en de(n) klasse- onderwiizerles) te spreken terwiil eenige dames met de oudercommissie een kopje chocolade ronddienden. Met algemeene instemming en zonder discussie werd besloten tot stichting van een schoolfonds. De toelichting van het hoofd der school was doel-treffend en de oudercommissie had haar plan de cam pagne al gereed, zoodat reeds deze maand met de werkzaamheden kan worden be gonnen. Als laatste punt van de agenda stond vermeld: Een praatje over orde en tucht. De heer Janssen leidde dit onderwerp in. Aan de hand van Th. Thijssen's: „Een gelukkige klas" en van zijn eigen ervarin gen deed hij uitkomen, wat een klas kin deren ls van het standpunt van hem of haar. die er voor staat: hoe de goede geest en de verstandhouding in de klas. zoo moeilijk verworven, soms zoo gemakkelijk door een enkeling kan worden bedorven: de verschillende maatregelen, die daar tegen genomen moeten worden en de straffen, die daarbij soms onvermijdelijk zlin. mede omdat het kind niet altijd de plaats weet. waar het behoort. De spreker had de volle aandacht der aanwezigen. De heer Hartlng. voorzitter van den Centr. Ouderraad dankte namens dien raad oudercommissie en hoofd der school voor dezen goed geslaagden avond, die contact tusschen school en huls kon hel pen vormen voor deze school en mede kon werken tot uitbouw van het Openbaar Onderwits ln het algemeen. Het hoofd der school beantwoordde ten slotte nog een tweeta' uit de vergadering gemaakte opmerkingen en sloot toen de bijeenkomst. o E. H. B. O. Voor het door de afdeellng Leiden van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. afgenomen examen ter verkrijging van het diploma „eerste hulp bij ongelukken" slaagden onze stadgenotoen C. v. Muyen, J. Neuteboom, J. Slegten- horst, W. A. Wendt, W. Sierat Jr., G. Sie- rat, F. T. M. ZUverentant, W. M. v. Leeu wen. D. Sloos. A. Krap, M. Kuivenhoven, M. H. Kuivenhoven, J. v. Esmond, J. Kors- wagen, J. v. d. Linden, F. A. v. d. Kamp en W. C. v. Evert. De examencommissie bestond uit de doktoren M. van der Stoel, S. A. Liezen - berg en H. Navis (docent). o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen geschiedenis mej. H. V. van Iterson (Den Haag) geen pen beschrijven en is een voortref felijk scenario al niet de (helft van het succes en nog meer? Ge herinnert u niet een zoo origineel, geestig en dankbaar verhaal gezien te hebben, vol vaart, actie, spanning, humor en niet te vergeten die „gangsters "-sensatie, zoodat de geladen atmosfeer op den toeschouwer overslaat met beurtelings daverende lachsalvo's, want het zij uitdrukkelijk vermeld, dat de film rijkelijk met humor doorkruid is. John Ford, dezelfde die de bekroonde film „Verraad" geregisseerd heeft, voerde over deze film de regie en hij heeft zijn vorige prestatie wellicht nog overtroffen. De be gaafde karakterspeler Edward G. Robin son vertolkt de dubbelrol van den naleven heer Jones, die tegen zijn wil midden in het ,,gangsters"-bedrijf terecht komt, zonder de situatie goed overzien te kunnen hebben en van den gewieksten dubbelgan ger, met een verbluffend juiste typeering. In „Herwonnen Geluk" zien we weer eens heel duidelijk de rampzalige gevolgen van een ongelukkig huwelijk, wanneer de vrouw haar man en kind verlaat. Vooral het kind, dat voortaan de onontbeerlijke moederliefde moet missen, wordt er het slachtoffer van. Dat is de diepe onder grond, waarop speciaal ln dezen tijd wel eens de aandacht mag worden gevestigd. Wat de kunstzinnige waarde van de film betreft: het is een prachtige, uitzonder lijk goed gespeelde rolprent, gevoelvol en menschelijk uitgebeeld door Paul Lukas, een sympathieke figuur en Madge Evans, die zich over het door de moeder verlaten kind ontfermt, om Ihet zijn gemis te ver goeden. Dat ze later met den man en het kind een gezin gaat vormen, is een ge lukkige oplossing van een film. die vér uitsteekt boven haar genre films en die we heel gaarne aanbevelen Beide films zullen zeker een overgroote belangstelling trekken! Het Nieuwe Roxy-Theater - Zonder ons ook maar eenigszins aan overdreven chau vinisme schuldig te maken, mogen we de Hollandsche film „Suikerfreule" één van de best geslaagde producten van vader- landschen bodem noemen. De keuze om „Suikerfreule", waarvan we eerst het boek van van Wermeskerken en daarna het too- neelstuk gekregen hebben, te verfilmen, is ongetwijfeld een heel gelukkige geweest, want er ligt een steeds boeiend scenario aan ten grondslag, rijk aan spelmogelijk- heden, en met veel humoristische momen ten, die den toeschouwer dadelijk in een opgewekte stemming brengen. „Suiker freule" speelt zich voor een deel af in ons Indië, zoodat we eenige mooie beelden uit de tropen als entourage krijgen te aan schouwen. Het lijkt er bovendien op, dat het voor de film geschikte aantal spelers zich langzamerhand duidelijker gaat af- teekenen. Voor „Suikerfreule" ls de rolver- deeling al zeer succesvol geweest. Louis de Bree, die zich zonder twijfel als onze beste filmspeler ontpopt heeft, speelt een uitste kende rol, levend en geestig. Auf Bouber en Johan Elsensohn hebben de vuurproef ook reeds grandioos doorstaan, terwijl de charmante Annie van Duyn en de talent volle Louis Borel kennelijk een groote film toekomst tegemoet gaan. Het verhaal van „Suikerfreule" mag voldoende bekend on dersteld worden. De suikeremployé van der MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De ontwikkeling van de krant als persoonlijkheid. In de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, zou gisteravond de heer A. J. Lievegoed chef van den regeerlngspers- dienst een rede over bovenstaand onder werp houden, doch hit was plotseling ver hinderd. zoodat een ander ziin rede heeft voorgelezen. Hoewel men in de krant, gebonden als zij is aan den dag. niet licht eeuwigheids- waarden zal verwachten, begon sor.. zoo valt het niet te weerspreken dat zit. als ontvangster, verwerkster en doorgeefster van geestelijke waarden organisch met het leven is verbonden. De Amerikaansche historicus Salmon kent haar een eigen zelfstandige persoonlijkheid toe. onder schelden van de persoonlijkheid der redactie een eigen zelfstandige persoon lijkheid welke spr. algemeen, bewust en onbewust, erkend ziet onder meer in het door de spraakmakende gemeente geven van bijnamen aan kranten. Spr behandelde nu den groei dezer per soonlijkheid. De krant is in den loon der tijden ge worden van een chaos tot een organisme, beheerscht door geestelijke economische en technische krachten. Het ls de drang naar burgerlijke vrijheid ^lindbouw'i" Vol^anamolk probeeren ls geen andere metr begeeren. „DE LANDBOUW" Leiden TELEF. 11» qqqq (Ingez, Med.) Kooy, heeft In Indië uit een vorig huwelijk een dochter, van wier bestaan de Amster- damsche juffrouw van der Kooy niets weet. Om haar man te verrassen, verlaat zijn vrouw Amsterdam en gaat naar Indië, waar de burgerjuffrouw van der Kooy voor de koddigste verwikkelingen komt te staan, zoowel door de „nieuwe" dochter als door het Indische leven. En dit alles geschiedt in een vrij snel tempo, waaraan het in vo rige films nog wel eens ontbrak. De invloed van den ervaren regisseur Haro van Peski is hier duidelijk merkbaar. Met smaak en met zorg heeft hij de film in een groot aan tal keurig gekozen opnamen geplaatst, wes halve het overweldigende succes, dat „Suikerfreule" overal behaald heeft, alles zins begrijpelijk is, waarbij een triomftocht van een week met volle zalen in Roxy zal worden gevoegd. De tweede hoofdfilm „Het monster van Borneo" verplaatst ons naar een ander ge deelte van Indië en is min of meer een wildernisfilm met een strijd van twee man nen om één vrouw. Trianon-Theater Charley Chaplin behoort ongetwijfeld tot de grootste van de vele genieën, welke filmland kent. Wie zijn laatste film „Modern Times" heeft gezien zal het volmondig beamen. In deze rolprent heeft de groote komiek met zijn dwaas bolhoedje en zijn onafscheide- lijken wandelstok weer de volle maat van zijn sprankelenden geest neergelega. Hetgeen hij brengt, gaat verre uit boven het alleen-maar-humoristiische; het is waariijke geestigheid in de hooge 'oetee- kenis van haar zeldzaamheid. Daarbij is elke scène tot in onderdeelen voorbereid en uitgewerkt zonder dat de door hem toegepaste vondsten ook maar iets van hun spontaniteit, welke in feite hun hooge waarde uitmaken, verliezen. Men krijgt den indruk dat Charley het eene oogenblik nog niet weet, welke dwaas heid hij even later zal uitvoeren, maar het resultaat ls steeds weer even onver wacht als meesterlijk gevonden. Hoe voortreffelijk zijn reeds de allereerste beelden van deze film waarin de acteur- regisseur met enkele centimeters cellu loid een ongelooflijk rake vergelijking maakt tusschen de schaap als kuddedier en den modernen fabrieksarbeider (mo dern in de nlet-polltieke beteekenis Charley is een van die duizenden men- schelljke machines, die den geheelen dag geestdoodenden arbeid aan den loopen den band verrichten. Op knappe wijze ironiseert de film de verregaande me chanisatie van den arbeid, waarin ter nauwernood plaaüs is voor individueel initiatief. Dag in, dag uit doet Charley niet anders dan met twee sleutels twee moeren vastdraaien, duizenden achter elkaar tot hij er wanhopig onder wordt. Tot overmaat van ramp wordt hij juist, terwijl hij in een zenuwachtige stem ming verkeert, door de fabrleksdlrectie uitverkoren om als proefkonijn te die nen voor een demonstratie cener auto matische voedmachine, welke de arbei ders tijdens hun werkzaamheden van eten voorziet, waardoor dus het totdus- verre gebruikelijke schaftuurtje pro ductief zou kunnen worden gemaakt. Edoch, de uitvinding blijkt in de prak- geweest. die ln alle landen het geestelijke groeiproces van de krant heeft gestimu leerd. 3pr. gaf hiervan verschillende voorbeel den en ging uitvoerig na. hoe de nationale persoonlijkheid zich uitdrukt ln de krant. Hij wees ook op het gevaar der aantasting van de Journalistieke persoonlijkheid door coipmerclaliseerlng van de dagblad onderneming Tenslotte zeide spr. dat de redactie niet alleen werkt aan de krant. Vroegere krachten blijven er aan meewerken, maar ook de lezers zeiven. In de krant ontmoe ten elkaar verleden en heden, redactie en lezerssemeente. Dit in spanning en emotie dagelijks opnieuw tot stand gekomen composltlum van gedachten, gevoelens, verlangens, vermaningen, vertoogen. ver krijgt voor ons in zijn continuïteit en voortdurende vernieuwing kracht en ge daante van een eigen persoonllikheld. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma Koster. Oude Singel 196. Lelden! handel en commissiehandel in granen, meel, enz. Door uittreding van den vennoot K. Kievit d.d. 2 Mei 1938 ls de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt onder den ouden naam voortgezet (met toestemming van den uitgetreden vennoot) door; J. J. Morsch. als eenig eigenaar. Van den Berg en de Liefde. Apothekers- dijk 17. Leiden, woning- en pension bureau. assurantiekantoor. Door uittreding van den vennoot C. v. d. Berg is de ven- lijk nog niet geheel en al te voldoen, zooals Charley ln een reeks van koste lijke scènes tot zijn schade ondervindt. Dit gedeelte behoort wel tot het aller beste van het vele goede in deze film. Het gevolg ls een zenuwuitbarsting, welke zijn overbrenging naar een inrichting noodzakelijk maakt. Maar alvorens hij daar is aangeland heeft hij nog een serie panieken in de fabriek veroorzaakt, wel ke hun weerga niet vinden en die onbe daarlijke lachbuien tengevolge hebben. Charley en het noodlot hooren bij elkaar; altijd treedt in zijn films de tragiek van den eenzamen mensch op den voorgrond en zoo verwondert het dan ook niemand, dat hij een uur na zijn ontslag uit het ziekenhuis al weer ln de gevangenis zit. Alleen de manier waarop, is weer echl- Chaplln: een roode waarschuwingsvlag valt van 'n auto en wanneer Charley zich beijvert om haar aan den rechtmatigen eigenaar terug te bezorgen komt hij te recht aan het hoofd van een stakingsop tocht en wordt deswege gearresteerd. Een zijner medegevangenen gooit om ontdek king te voorkomen een dosis cocaine ln zijn zoutvaatje, waarvan Charley onbe wust een ruim gebruik maakt, hetgeen hem tevens zulk een kracht geeft, dat hij in staat is om geheel alleen een oproer te bedwingen. Uit belooning hiervoor worden hem tal van voorrechten toegestaan, zoo- uat hij het allesbehalve prettig vindt, wanneer de directie hem op zekeren dag mededeelt, dat hem gratie is verleend. Zijn pogingen om werk te vinden brengen hem in aanraking met een zwerfstertje van de straat (Paulette Goddard) en voortaan deelen zij hun avonturen samen. Het zou ons te ver voeren hier al hun wederwaar digheden weer te geven; zij zijn zoo tal rijk en zoo kostelijk, dat het jammer zou zijn ze alle te vertellen. Men moet ze zien om ze op de Juiste waarde te kunnen schatten. Paulette Goddard speelt naast de centrale, allesoverheerschende figuur van Charley op gevoelige wijze de rol van het aanhankelijke zwerfstertje. In „Mo dem Times" houdt Charley vol aan zijn standpunt, dat het gesproken woord over bodig ls om een film te doen slagen; het eenige menschelijke geluld, dat Charley laat hooren is een liedje, waarvan nie mand de woorden kan verstaan, Het doet er niet toe, het liedje slaat in, want het is Charley Chaplin, die het zingt. HIJ schreef bovendien zelf de zeer geslaagde illustratieve en suggestieve muziek. Overi gens moet men wel een grootmeester ln de filmkunst zijn om in den tegenwoor- dlgen tijd te meenen het gesproken woord tc kunnen missen. „Modern Times" ls er om te bewijzen, dat Charley Chaplin dat Inderdaad is. Het voorprogramma bevat een uitgelezen serie kleine films, waarvan het moeilijk ls om de aardigste aafi te wijzen, om de doodeenvoudige reden, dat ze allemaal aardig zijn. Bijzondere vermelding verdient een zeer geslaagd reclamefilmpje van de Persll-fabrleken, getiteld „De Voetbal match", Resumeerende dus een program ma. dat het hoogste biedt, wat men kan verlangen I Luxor-Theater. Niet om de oplossing yan het maatschappelijk probleem, dat er nootschap ontbonden. De zaak wordt thans voortgezet ln een nieuwe vennoot schap onder firma onder den naam: fa. v. Dijk en de Liefde. Venn.: P. H. de Liefde. Haarlem en M, van Dijk. Leiden. Ultgeoef. bedr. thans: woningbureau, as surantiekantoor. zuiveraars. o GEDENKPENNING VAN HET NAT. CRISIS-COMITÉ. Toegezonden aan negen stadgenooten. Op verzoek van het Nat. Crisis-Comité, heeft de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, aan negen stadgenoo- Iten de gedenkpenning van het Nat |Crl5is-Comité toegezonden, vergezeld van een persoonlijk waardeerend schrijven, waarin ook de burgemeester dank be tuigt, voor hetgeen door hen in het belang van het Crisis-Comité is verricht. Deze fraaie gedenkpenning ls in brons uitgevoerd en vervaardigd naar het ont werp van den beeldhouwer Wlenecke, Op de voorzijde is de beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana gegraveerd, de achterzijde vermeldt de inscriptie: „Aangeboden door het Nationaal Crisis- Comité in dankbare herinnering aan Uv medewerking. November 1931—Mei 1936", benevens den naam van dengene, die de penning ontvangt. Zii ls toegezonden aan de volgende per sonen: mr, A. J. Romijn, mej. D. M. J, Coebergh, G. R. D. Crommelln, dr. ir. P. Fehmers, P. A. van Aggelen, mej. E. van Nes, ds. Joh. W. Groot Enzerink, meir. Stiasny—Wijnhof en ir. A. M. Touw. in aan de orde wordt gesteld, is „De Ko ning der verdoemden" een film van de allergrootste beteekenis, want zóó een voudig, als het hier voorgesteld wordt, ls de beantwoording van het gevangenis- vraagstuk toch zeer zeker niet. Wel echter is het spel in dit dramatische verhaal vaa ongemeen hooge waarde en bereikt het 'n peil, dat verre uitgaat boven 't normale! In de eerste plaats dankt men dat aan Conradt Veldt, wiens visie op het hier behandelde vraagstuk ieders aandacht op elscht, omdat zij hem er door stimuleert tot een uitzonderlijke creatie, zooals wij in tijden niet gezien hebben. Veldt Is de koning der verdoemden, de leider der ge deporteerden, die op het ver afgelegen eilandje Santé Maria hun verdere levens jaren in ellende en onder de verschrik kelijkste omstandigheden slijten moeten, zonder dat er eenige hoop is op redding. Hier is de commandant Montez opper machtig. Zijn oordeel luidt dat ex-misda digers beesten zijn en dat slechts het bruut geweld hen regeeren kan. Mishan deling, onrecht en plagerijen zijn aan de orde van den dag, waarbij de op eigen geldelijk voordeel uit zijnde commandant van de gevangenen nog extra-prestaties eischt, welke zwaarder zijn dan de meeste uitgemergelde lichamen verdragen kun nen. Een enkele maal breekt een protest zich baan, maar zwaar is de straf. En boven dien: ook de slachtoffers bedwingen zich omdat hun leider gehoorzaamheid wil, omdat niets hem dwarsboomen mag in de uitwerking van zijn plannen, die tot de revolutie der gevangenen lelden moet- Diep ln ieders binnenste woelt en kookt het verzet en wanneer eindelijk nummer 83 het teeken geeft tot den aanval, slaan zij toe met een felheid en een ontembare woede, die door niets te stuiten is! Een nieuwe organisatie met nummer 83 ais leider ls het gevolg en in korten tijd ont wikkelt zich een welstand, een orde en bedrijvigheid, die de scherpste aanklacht vormen tegen het systeem dat tot dus verre door de wettige autoriteiten gevolgd werd. Niet lang kan deze situatie echt gehandhaafd blijven. Een Jong meisje, dat tijdelijk op het eiland gekomen is voor een bezoek aan haar zieken vader, slaag' er in, gedurende de eerste ontsteltent». welke de revolutie verwekte, een ln ne nabijheid vertoevenden kruiser te waar schuwen, en zij ls nauwelijks tot andere gedachten gekomen en overtuigd van den enormen vooruitgang, maatschappelijk en zedelijk, welke door den opstand bereik1- is, of de kruiser laat merken dat de bood schap ls verstaan. In een uitstekend ge vonden slot heeft de schrijver daarna noch het wettig gezag direct gedesavou eerd, noch alle noop aan de gedeporteer den ontnomen Zooals gezegd: dit ls de film van Con radt Veldt, wiens Indrukwekkende ver»' king nieuwe lauweren toevoegt aan zi toch reeds veelvuldige successen, maar daanaast staat evenzeer een glansrol van Noah Beery en van Helen Vlnsson, die w- gader deze film op een buitengewoon hjwg pail brengen. De massa-regie van Wane Forde draagt bovendien een fascineeren karakter en geeft dit drama een sfeer van angstige en hoog opgevoerde spanning vrees voor de komende uitbarsting.---' 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2