Humor uit het Buitenland. LETOSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 9 Mei 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. „Zeer goed. juffrouw, ik zag dat U heel attent was tegenover dien klant. Ik hoop dat U er een bestelling mee bereikt heeft „Zeker, meneer, maar niet in mijn afdeeling. Hij lsj naar een juweliers-af deeling om een engagementsringj te koopen voor me". (Humorist® „Eén dertig de el en geen stuiver meer, wat lk je zeg (Humoi&t), „Je kunt de grijns op zijn gezicht nog zien toen hil dacht, dat lk hem zou missen", (Passing Show), 1 „Vindt je dit niet een schat van een hoedje, lieveling 1 iDat heb ik van het geld van de verzekering gekocht".! (Humorist};' Leeuwentemmer: „De dame houdt een klontje suiker tusschen haar lippen en de leeuw zal het daar met zijn tanden vandaan nemen. Nu, dames en heeren, lk loot duizend gulden uit voor wie deze tour zal nadoen". Stem uit het publiek„In orde baas; ik kom. Doe die leeuw maar effetjes weg", (London Opinio}, „Ik vind, dat iemand die er op zoo'n manier op los rijdt, geen rijbewijs verdient 1" .nat, is dan in orde; ik heb er ook geen", t (Humorist), Sombere vooruitzichten voor den Fran- schen franc Financieele experimenten, die den belegger op de vlucht jagen Geen onrust met betrekking tot den gulden Koersherstel op de New York- sche Beurs Vraag naar Nederlandsche fondsen van Fransche zijde Uitgebreid heid der belangen van 't Unileverconcern. Het zag er in het begin van de afgeloo- pen week naar uit, alsof wij weder op de internationale wisselmarkt eenzelfde periode van nerveuze spanning en onrust tegemoet gingen, die wij in de laatste jaren herhaaldelijk hebben meegemaakt. Ofschoon er sindsdien een tijdelijke ont spanning ls ingetreden, kan voor de naaste toekomst nog allerminst een rus tige ontwikkeling der monetaire verhou dingen worden verwacht. De stembus overwinning van het „Front Populaire" heeft de flnanciëele vooruitzichten van Frankrijk nog onoverzichtelijker gemaakt, dan zij reeds waren. Welke maatregelen op financieel gebied ook zullen worden genomen, men kan er zich bij voorbaat welhaast van verzekerd houden, dat zij aan de stabiliteit van den francskoers niet ten goede zullen komen. Het is zeer goed mogelijk, dat de nieuw te vormen regeering, zelfs een uiterst linksche, zal terugschrikken voor een wettelijke devaluatie van den franc De communisten hebben hun heele verkie zingscampagne daartegen gevoerd en zouden deze derhalve moeilijk kunnen aanvaarden, en ook de socialistische lei ders hebben zich herhaaldelijk tegen een waardevermindering van het ruilmiddel verklaard. De zaak is echter niet zoo een voudig, dat een regeering het in haar hand zou hebben, een valuta te redden door zich tegen devaluatie uit te spreken. Wat zij in de allereerste plaats nootiig heeft, is het vertrouwen van binnen- en buitenlandsche kapitaalbezitters en het ls juist te vreezen dat zij dit vertrouwen niet zal weten te winnen en dat de te nemen maatregelen zelfs een toenemend wan trouwen zullen opwekken. Met zekerheid weet men natuurlijk nog niet, ln welke richting deze maatregelen zullen gaan. Het staat echter wel vast, dat de politiek van „deflatie", van be zuiniging op de staatsuitgaven ter ver krijging van het evenwicht in de begroo ting, welke door de tegenwoordige Fran sche regeering gevolgd is, apert zal wor den afgewezen. In plaats daarvan zal worden gestreefd naar een verhooging der staatsinkomsten; de uiting van den communlstischen leider; „Eindelijk zul len wij er in kunnen slagen, de rijken te laten betalen door een heffing op de groote fortuinen", belooft in dit opzicht niet veel goeds, evenmin als de reeds in het vooruitzicht gestelde dwangmaatrege len tegen de banken en verschillende takken van het bedrijfsleven. Opent de toeneming der kapitaalvlucht als gevolg van deze en dergelijke maatregelen reeds ongunstige perspectieven voor de stabili teit van den franc, nog veel meer wordt deze bedreigd door de wijze, waarop de nieuwe regeering vermoedelijk te werk zal gaan, om in haar directe geldbehoeften te voorzien. De nieuwe machthebbers treffen wel een bijzonder slecht voorziene schatkist aan; bij het aanvaarden van hun bewind zal er vermoedelijk zoo goed als niets meer be schikbaar zijn van het schatkistpapier, tot uitgifte waarvan de regeering enkele weken terug was gemachtigd. Er zal dan wel opnieuw een beroep op de Bank van Frankrijk worden gedaan, om door dis- conbeering van verdere bedragen aan schatkistpapier gelden ter beschikking te stellen. Zonder de rem eener goed-conser- vatieve politiek van een circulatiebank zal het hek hierbij echter spoedig van den dam zijn; vóór men er zich goed en wel rekenschap van geeft, zal men terug kun nen zijn gevallen in de verhoudingen tijdens den wereldoorlog, toen de staats uitgaven ook maar werden gefinancierd ooor disconteering van schatkistpapier bij de circulatiebank, d. w. z. door het lukraak scheppen van nieuwe betalings middelen, met, als onvermijdelijk gevolg, waardevermindering van het ruilmiddel. Men mag verwachten, dat de tegenwoor dige leiding van de Bank van Frankrijk niet haar medewerking zal verleenen tot zulk een inflatie-politiek. Reeds thans echter is er sprake van een ingrijpende wijziging in het beheer der Bank, waar door personen in het bestuur zullen ko men. die de nieuwe regeering meer ter wille zullen zijn. De boven geschetste gevaren voor den franc zijn nog niet acuut, nu de regeering- Sarraut verklaard heeft, tot het einde van den tegenwoordige wetgevende periode, d. w. z. tot 1 Juni, te willen aan blijven. en tot dien tijd geen wijziging te zullen brengen in de financieele politiek der regeering. Het heeft de valuta-markt wel eenigszms gerustgesteld, dat in afwachting van de reorganisatie der regeering, geen maatregelen betref fende deviezencontróle, gouduitvoer enz. noodig worden geacht, doch dat gegrepen ls naar het „klassieke" wapen der dis- conto-verhooging. De positie van de Bank van Frankrijk wordt krachtig genoeg ge acht, om den franc te blijven verdedigen. Dit is te meer het geval, omdat zij hierbij den steun geniet van het Engelsche Egalisatiefonds, dat in de afgeloopen week herhaaldelijk ingegrepen heeft, om een sterke stijging van den Pondenkoers te verhinderen. De druk op den franc was echter zoo groot,, dat ondanks deze Engelsche Interventies en voortdurende goudafgiften van de Bank van Frankrijk de koers toch scherp teruggeloopen is. De van Parijs uitgaande groote vraag naar Ponden en ook naar Dollar heeft den guldenskoers evenmin onaangetast gelaten. Het Pond Sterling is tot 7.33 ge stegen, terwijl de dollar tot f. 1.47 3/4 aantrok. Tot werkelijke onrust met be trekking tot den gulden is het niet ge komen; alleen uit de stijging van het agio op termijn-ponden blijkt, dat de speculatie toch niet altijd gereed staat, om van een minder gunstige ontwikkeling ln het buitenland te profiteeren, teneinde een nieuw offensief tegen den gulden te openen. Daarnaast is echter ook de bona fide handel meer dan vroeger geneigd, om engagementen in Ponden te dekken door het aangaan van termijn-transacties, ter- vermijding van valuta-risico. Met een tijdelijke daling der noteeringen voor „contante" deviezen is inmiddels ook een vermindering van het agio voor de ter- mijnnoteeringen gepaard gegaan. De internationale fondsenmarkt is in sterke mate door de ontwikkeling van den toestand in Frankrijk beheerscht. De hier uit ontstane „vlucht voor den franc" heeft eenerzijds geleid tot verkoopen van Fran sche staatsfondsen, bank-aandeelen e.d. (vooral aandeelen Bank van Frankrijk zijn scherp in koers teruggeloopen) aan den anderen kant tot een toeneming der vraag naar buitenlandsche fondsen. Op nieuw hebben hiervan Amerikaansche aan deelen geprofiteerd; de herleving van deze vraag voor Fransche rekening heeft er toe bijgedragen, om de New-Yorksche beurs heen te helpen over de depressie, waaraan zij sinds eenigen tijd ten prooi was. De handel in Wallstreet heeft weliswaar nog niet weder den vroegeren grooten omvang aangenomen, maar hier en daar is een krachtig herstel ingetreden, mede onder den invloed van gunstige berichten uit het bedrijfsleven, en de declaratie van hoogere dividenden door sommige industrieele on dernemingen. Zoo werd de beurs aangenaam verrast door de aankondiging van een extra divi dend van 0.75 doll, door de General Mo tors, naast het gewone kwartaalsdividend van 0.50 doll., waarop men maar alleen had gerekend. De financieele resultaten van de General Motors in 't eerste kwar taal van dit jaar, waarop de dividenduit- keering betrekking heelt, laten de extra uitkeering niet heelemaal toe. Acht dol larcents per aandeel is onttrokken aan vroeger gemaakte, doch niet-verdeelde winsten der maatschappij. In Wallstreet neemt men aan, dat de directie hiertoe is overgegaan met het oog op een bepa ling in de reeds door het H uis van Af gevaardigden aangenomen belastingwet, die de onverdeelde winsten der N.V.'s be last. Mocht het voorbeeld der General Mo tors gevolgd worden door andere maat schappijen die over groote onverdeelde winsten beschikken, dan zou dit voor aan deelen opnieuw zou stlmuleeren. Vooralsnog blijft men, tenminste in Ne derlandsche beleggerskringen, nog eenigs- zins terughoudend bij de beoordeeling van de vooruitzichten der N.-Yorksche beurs. De scherpe koersval van de vorige week heeft het publiek wel wat huiverig ge maakt voor het aangaan van nieuwe en gagementen. Toch is er wel weer wat in „Amerikaantjes" omgegaan en op sommi ge dagen liep men hier zelfs in te sterke mate op een koersverbetering in Wall street vooruit, zoodat een terugslag on vermijdelijk was. In hoeverre er. bij de Nederlandsche vraag naar Amerikaansche fondsen in de afgeloopen week sprake was van een „va luta-hausse", is moeilijk na te gaan. On getwijfeld zijn er ook ditmaal weer fond- senbezitters geweest, die zich wegens de gebeurtenissen in Frankrijk min of meer bezorgd hebben gemaakt over het toe komstige lot van den gulden en die der halve „gevlucht" zijn ln dollaraandeelen. Ieder voor zich zelf heeft daarbij uit te maken, of hij de risico's die het bezit van dollarfondsen met zich brengt .lichter telt dan het vooralsnog imaginaire gevaar van een gulden-devaluatie. De lessen, die in de talrijke periodes van valuta-paniek ge leerd en met duur geld betaald zijn, schij nen toch niet geheel en al vergeten te zijn getuige het feit, dat de Nederlandsche be- leggingsmarkt zich in de afgeloopen week vrij goed heeft gehouden. Slechts op en kele dagen was er eenig aanbod waar te r.emen. waardoor de koersen hier en daar terugliepen. Er is echter geen oogenblik sprake geweest vair een paniekstemming, zooals die wel bij vorige dergelijke gele genheden was ingetreden. Op de Amsterdamsche aandeelenmarkt hebben de koersen vrij scherp gefluctueerd zonder dat de handel voor locale rekening zich sterk uitbreidde. De vraag is voorna melijk van Parijs uitgegaan en de aldaar verhandelde Nederlandsche fondsen had den dan ook de leiding bij de koersstij ging, die na de flauwe stemming op den eersten beursdag der week de overhand kreeg. Vooral bij een fonds als Konink lijke Petroleum zijn de van Parijs uit gaande invloeden duidelijk na te gaan: op de koersverbetering is weer tijdelijk een terugslag gevolgd, zoodra het Fran sche publiek het acute gevaar voor den franc geweken achtte en dus de aandrang tot het vluchten in aandeelen van bui tenlandsche ondernemingen verminderde. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat onder zulke omstandigheden 't koers verloop der aandeelen in het geheel geen aanwijzing vormt voor de innerlijke méri tes van het fonds. In iets minder sterke mate geldt hetzelfde ook voor aandeelen Philips, die eveneens tot de officieele no teering op de Parijsche beurs toegelaten, maar daar iets minder „populair" zijn dan „Royal Dutch". Ook voor Philips' trad in- tusschen een krachtig koersherstel in. De niet op de Parijsche beurs genoteer de aandeelen Unilever bleven bij deze koersverbetering aanvankelijk eenigszins ten achter, maar later liepen ook zij flink op, onder den invloed van den optimisti- schen toon van de rede van den voorzitter op de algemeene vergadering van aan deelhouders. Mr. Patijn wees op de voor- deelen der geographische verdeeling der belangen van het concern en op de ver scheidenheid dier belangen. Er zijn maar weinig landen in de wereld, waar de Uni lever niet haar eigen fabrieken en ver koopsorganisaties bezit en hiedoor kan voor tegenslag in het ééne land steeds compensatie ln een ander worden gevon den. De zeepverkoopen hebben die van 't vorige jaar met 6.47o overtroffen en daar mede een nieuw record gevormd; ook de omzet van margarine is verder toegeno men; de vraag naar plantaardige oliën werd gestimuleerd door de vermindering der productie van oliën en vetten in Ame rika; de omzet in veevoeder bleef bevre digend. Nog bij tal van andere bedrijfs takken is de Unilever betrokken. Zoo ex ploiteert zij 'n groote vloot van walvisch- vaarders, één van „trawlers" en „drifters", terwijl thans een derde vloot wordt ge bouwd voor de diepzeevisscherlj. Zij heeft voorts groote belangen bij de vleesch- en vischconservenindustrie, by de kaas- en gecondenseerde melk-fabricage, by de chemische, de pharmaceutische industrie en by tal van handelsondernemingen. Gedurende het afgeloopen jaar werd voor nieuwe fabrieken, de verbouwing van bestaande en den aankoop van land, ge bouwen en machinerieën een bedrag van f. 22 millioen besteed, waarin niet begre pen is f. 6'/! millioen wegens aankoop van huizenbezit in landen met valutabeper king. Wegens afschryvingen werd ruim f. 27 millioen en voor onderhoudskosten f 19 millioen ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht. De financieele positie van het concern is nooit tevoren zoo krachtig geweest als thans. Dat niet temin en ondanks de gunstige ontwikke ling van het bedryf niet tot dividendver- hooging werd overgegaan, ls toe te schry- ven aan het feit, dat de onevenwichtige politieke en economische verhoudingen in Europa tot voorzichtigheid manen. By meerdere stabiliteit in deze verhoudingen wordt de uitkeering van een ruimer divi dend in het vooruitzicht gesteld. Enkele andere industrieele aandeelen zyn ook in koers verbeterd. Calvé Delft, Van Berkel, Ned. Gist- en Spiritusfabriek e.a. Van cultuurwaarden waren H.V.A.'s hooger op aankoopen voor Parysche re kening. Na een aanvankelyke verdere koersdaling waren ook rubberaandeelen beter gedisponeerd. Het jaarverslag van de Amsterdam-Rubber stelde in zooverre teleur, omdat er uit bleek, dat de hoogere rubberprys van het afgeloopen jaar nog niet de uitkeering van dividend mogeiyk heeft gemaakt, al is het bevredigend te achten, dat de afschryvingen zijn ver diend. Dank zy de verdere prijssty'ging in den loop van dit jaar zullen de financieele resultaten over 1936 echter vermoedeiyk aanmerkeiyk beter worden. De maatschap pyen onder directie van Burger b.v. heb ben reeds alle hoeveelheden uit oogst 1936 verkocht tegen een prijs, die 4 a 5 cent per '/i K.G. hooger is dan de gemiddelde opbrengst van den oogst van het vorige jaar. Bepaald willig was de stemming voor tabaksaandeelen, onder de nawerking van de gunstige resultaten der laatste inschry- ving van Sumatra-tabak, die voor alle maatschappyen tezamen een gemiddelden prijs opleverde van f. 1.74 per K.G., d.i. 31 cent meer dan de prijs, die dezelfde merken het vorige jaar bedongen. Voor het eerst sinds langen tyd trokken ook scheepvaartaahdeelen wat meer be langstelling. Vooral de Indische lynen konden flink in koers verbeteren door de hoop, dat een eindiging der sancties aan den omvang van het scheepvaartverkeer ten goede zal komen, Van bankaandeelen ondervonden Amsterdamsche Bank nog den invloed van het bevredigende jaar verslag en de verhooging van het dividend van 4 tot 5°/o. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; 4°/o Nederland 99 3/8 98 3/4 98 7/8. 2'/!°/. N. W. S. 76 1/8 75 7/8. 4% Ned. Indië 96 15/16 96 96 5/16. 4W/o Frankrük 69 5/8 66 3/4. Bethlehem Steel 29 1/4 27 5/8 30 1/2 30. General Motors 37 3/4 36 1/4 39 3/8 39. Cities Service 215/16 3 1/16. Southern Pacific 18 17 19 1/8. Kon. Petroleum 249 256 1/2 251 1/2 257 256 Philips 174 172 1/2 187 184 1/2. Unilever 104 103 3/4 1101/2. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ofschoon er nog wel niets officieel a bekend gemaakt dat weer bllkvleesch nl worden aangemaakt, staat het wel vrij' wel vast, dat er toe zal worden over gegaan. We vernamen dat er binnenkort worden begonnen met het fabriceer! van bllkvleesch, bestaande uit een meng- sel vgn rund- en varkensvleesch, ver mengd met melkpoeder. Om de vartaz* pryzen wat te stlmuleeren, zou het zelis zeer wenscheiyk zyn dat zooveel mogelijk varkensvleesch wordt verwerkt, want vak de rundvleeschprijzen is zulks op hei oogenblik niet noodig. Melkkoeien zal men toch wel niet meer nemen voor dit doet want deze zyn duur genoeg. In den loop dezer week zyn de prijzen zelfs nog iets aangetrokken, terwyl het slachtvee juist in den overgang van stal op landvee, waarin we nu verkeeren altyd het schaarscht is en men zou den vleesch- markten zeker geen dienst bewijzen. Het bleek gisteren trouwens over de geheele linie wel dat het stalvee opraakte, want de prijzen waren bij korte aanvoeren weer stijver. We hoorden reeds dat er voor prima kwaliteit by enkele mesters thuis al dik in de 60 cent per K.G. ge slacht is besteed en de tusschensoorten ook niet meer voor lage pryzen worden afgegeven, terwyi we nog minstens een maand verder moeten zyn eer dat slacht rijp vee uit het land kan worden geleverd. Alles werd gisteren graag verkocht en ook het gebruiksvee en de restanten mager weidevee ging er flink prijshoudend in, al werd het dan ook met een stroe ven handel. De vette kalverenmarkt kon zich nog niet verbeteren, doch nuchtere vrij goed, maar niet duurder. Wolvee was zeer matig aangeboden en toch flauw. De prijzen zyn voor het binnenland te hoog, terwyi voor het bui tenland te weinig kan worden gekocht. Voor België werden hier op de markt een 100 stuks gëkocht en de rest ging voor de voornaamste steden in het binnenland. Naar we van exporteurszyde vernamen zullen vermoedelijk volgende week Fransche consenten in hun bezit zijn. Veel oude schapen zyn er niet meer en er zullen dus hierop hoofdzakelijk zmg- lammeren worden gekocht. Met de weide- lammeren gaat het nog zachtjes aan en de prijzen waren in den loop dezer week zeker niet beter, zelfs eerder iets minder dan vorige week. De prijzen varieerden van f. 5f. 9 per stuk. De vette varkensmarkt toont zich mo menteel iets vaster en sloot deze week met eenigszins hoogere prijzen te Leeuwarden. de U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. Van Berkei's Patent 33 7/8 40 1/4. Calvé-Delft 56 59 1/2. ,,8 Ned. Gist en Spiritus 39 0 3 88 1/2 38e Handelsver. „A'dam" 214 222 218 224 221- Javasche Cultuur 117 1/2 116 120. Deli Batavia My. 176 173 180. Deli My. 204 198 208 207. Senembah 197 191 199 1/2 197 ,/2i A'dam-Rubber 116 3/4 1111/4 117 j" Indische Rubber 94 1/2 87 1/2 93 Ned. Scheepvaart Unie 391/4 44»'* A'damsche Bank 115 3/4 1191/2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 18