VELO GROOTE PRIJSVERLAGING EEJDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 9 Mei 1936 VISSCHEBIJBERICHTEN. gen gevoerd met de firma Hoozenstraten. doch deze liepen od niets uit. De firma Tieleman en Dros bleek wel bereid deze leverantie te verzorgen, doch moest be kennen. dat haar ketels hutspot te klein waren om een hoeveelheid hutspot te be den. welke toereikend was voor 1487 man en 1790 vrouwen. En dies werd op 3 Oc tober 1887 ook weer haring en wittebrood uitgereikt. Op voorstel van den heer Goe- deljee had de optocht tot onderwerp de gecostumeerde intocht te water eener vloot met watergeuzen langs de bekende historische route Om het geheel meer in overeenstemming te doen ziin met den gang van zaken in 1574. sprongen ver scheidene personen in de Vliet. Steen- schuur en Oude Riin te water. Een aardige bijzonderheid van dezen dag was nog de aubade welke 13 jongens van de 2e klasse der school in de Pieters kerkstraat aan het gemeentebestuur brachten. In den vroegen morgen om 7 uur trokken zii van de schooi naar het Stadhuis, zongen daar blootshoofd het volkslied en legden vervolgens een krans bii het standbeeld van v. d Werff. In 1888 werd voor het eerst op het Schuttersveld een middagfeest met volks spelen georganiseerd, waarbli aan de eigenaars van draaimolens en dergelijke inrichtingen een tegemoetkoming in de kosten werd verleend. In de latere jaren moesten de exploitanten staangelden be talen. waardoor soms wel bedragen van boven de f. 10.000 in de kas der vereeni- gingen vloeiden. Het is niet wel doenlijk alle feestelijkheden met name te memo- reeren. welke gedurende ai die jaren, met een onderbreking tijdens de mobilisatie, hebben plaats gevonden en waarvoor vooral de heer Goedellee menig plan ont wierp. Soms werden de feesten door goed weer begunstigd, dan weer stroomde de regen neer zooals o.a. in 1892. Ondanks den de- p'.orabelen toestand, waarin het Schut tersveld verkeerde, wilde het publiek in de avonduren, toen het eindelijk droog werd. hossen en het bestuur moest, of het wilde of niet. twee extra-trams naar de Gehoor zaal sturen om daar het muziekkorps van Joh. Geyp af te halen! Op 3 October 1895 bood een commissie uit de burgerij onder voorzitterschap van den heer A. J. den Hollander het bestuur een vaandel aan. welke plechtigheid zich herhaalde op 1 October 1921. toen nu wijlen de heer Ch. van Spall zulks mocht doen. In eerstgenoemd jaar werd ook voor het eerst koraalzang ten gehoore gebracht, die gedurende vele tientallen jaren onder leiding heeft gestaan van den thans even eens overleden heer C. B. Duyster. De vaandeloverdracht in 1895 ging ge naard met de aanbieding van een album met de 600 namen van hen. die hadden bijgedragen, terwiil de heer Geyp het be stuur een feestmarsch opdroeg. In dat zelfde jaar verhoogde de gemeente de subsidie van f. 600 tot f. 1000: de kosten van het feest bedroegen f. 6000 en er was een nadeelig slot van f .620. Gedurende de jaren 19091919 werd een hardnekkige strijd gestreden over de vraag of bij de traditioneele feestgave bier dan wel koffie moest worden uitgereikt. De onthouders wonnen het pleit en sinds dien wordt deze daad van traditie en barmhartigheid verricht door de firma van Nelle. Van de verdere bijzondere herdenkin gen noemen wij nog de kroningsfeesten op 22 en 23 September 1898; de optocht van bruidsparen in 1908, waarvoor aanvanke lijk zoo geringe belangstelling bestond, dat het bestuur f.5beloofde aan elk deelne mend paar. zoodat er nog bijna 60 paartjes kwamen opdagen; het 25-jarig bestaan in 1911. toen de heer A. de Koster als voor zitter van een uit 60 vereenigingen samen gesteld comité het bestuur een bedrag van f. 1550.— kon aanbieden en het open luchtspel „De vrede van Rijswijk" aan den Zoeterwoudsche Singel in 1924 met een optocht „De Gouden Eeuw", waaraan 800 personen en 200 paarden medewerkten. Dit openluchtspel, dat werd gegeven in ver band met het 350-jarlg bestaan der Uni versiteit, werd bijgewoond door H.M. de Koningin en wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. In de jaren 19191929 onderging de samenstelling van het bestuur vele ingrij pende veranderingen; de kranige voorzit ter, de heer N. Brouwer, aan wien de ver- eeniging zooveel te danken had, ontviel haar door den dood, terwijl kort daarna ook de heeren Driessen en W. Pera hun bestuursfuncties neerlegden. In het be stuur deden toen hun intrede de heeren J C. van Hoolwerff, E. Wlchers Rollandet, P. Boot Jr., B. de Koning en W. van der Laan, die met uitzondering van eerstge noemde nog allen zitting hebben. iDe heer Spaargaren kwam in 1913 in het be stuur, terwijl de heer R. de Wilde met 25 „dienstjaren" momenteel de nestor in het bestuur is. Onder het nieuwe bewind o.l.v. den heer W. v. Rossum du Chattel ging de vereenl- guig een tijdperk van grooten bloei tege moet. Het bestuur organiseerde een veel grootschere feestviering dan men tot- dusverre gewend was. Bedroegen de uit gaven jaarlijks ongeveer f. 5 a 5.000.in 1919 was dit f. 17.000.en in 1924 zelfs f. 60.000.—. Zulks was mogelijk door dat het ledental, dat in 1918 tot 1338 was gedaald, sterk toenam, (in enkele maanden zelfs met 30001 en omstreeks 1926 het hoogtepunt van bijna 6600 bereikte, terwijl bovendien als gevolg van de luisterrijke optochten de vreemdelingentrek veel grooter werd. De crisis is ooi-zaak, dat het ledental de laatste jaren weer is teruggeloopen en thans nog niet eens 3000 bedraagt. Toch zou dit aantal veel grooter kunnen zijn, wanneer iedereen, die een jaarlijksche contributie van f. 1.50 kan missen, zich werkelijk bewust was van zijn moreele plicht als Leidenaar om lid te zijn van de 3 October Vereeniging! Moge het gouden jubileum bij velen dat besef eindelijk eens deen ontwaken! De feestvieringen van de laatste 10 jaar liggen nog te versch in het geheugen, dan dat het noodig zou zijn ze alle afzonderlijk op te noemen. De groote middagoptocht is meer en meer uitgegroeid tot een luister rijk kijkspel, waarvoor kosten noch moei ten worden gespaard en dat in toenemende mate belangstelling van buiten trekt, niet alleen uit de omliggende gemeenten, doch evenzeer uit de groote steden. Het feit, dat het Schuttersveld de laatste jaren op 3 October werd bezocht door soms 75.000 betalende bezoekers, spreekt boek- deelen voor de nationale populariteit van dit specifiek Leldsche feest. De opeenvolgende burgemeesters onzer goede stad, de heeren L. M. de Laat de 3S47 Wasch- en Wringmachines. (Ingoz. Med.) VERLENGING GELDIGHEIDSDDUR WERKLOOSHEIDS-SUBSIDIEFONDS. Kan ter, F. Was, mr. N. de Ridder, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en mr. A. van de Sande Bakhuyzen bekleedden achtereen volgens het eerevoorzitterschap. terwijl op grond van hun vele verdiensten het eere lidmaatschap werd aangeboden aan de heeren E. A. O. Was, S. B. Vos, F. H. A. Driessen. W. van Rossum du Chattel en jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Op initiatief van V.V.V. werd het bestuur in 1921 ter gelegenheid van het 7e lustrum andermaal een vaandel aangeboden, waar bij meer dan 50 vereenigingen een sere nade brachten. Ter gelegenheid van het Koninklijk be zoek in 1924 werden de voorzitter, de heer W. v. d. Laan en de secretaris benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Van de herdenkingen der laatste Jaren dient nog speciaal vermeld de viering ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan in 1926" voorstellende den intocht van Jan van Beieren binnen Lelden met daaraan verbonden openluchtspel op een terrein aan den Hooge Rijndijk. Niet vergeten mag ook worden het ge schenk. dat het gemeentebestuur ten vorige jare aan de 3 October-Vereeniging aanbood, in den vorm van de befaamde gouden koets, uit de Lakenhal, en in 1905 ter gelegenheid van de lustrumfeesten door den toenmaligen hoofdpersoon, den heer Halbertsma, in Engeland aangekocht. Vermeldenswaardig is stellig nog het feit, dat op haar initiatief op 24 April 1901 hier ter stede de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer werd opgericht, waarvan de heeren Fockema Andreae. F. van Romburgh en A. J. den Hollander het eerste dagelijksche bestuur vormden. Laatstgenoemde bekleedt die functie nog heden ten dage. Wanneer er in onze stad één vereeniging is, die het vreemdelingenverkeer daad werkelijk bevordert, dan is het zeker wel de jubileerende vereeniging en daarom behoeft het ook geen verwondering te wekken nog afgezien van den nieuwen graad van bloedverwantschap dat het V.V.V. is geweest, die het initiatief heeft genomen tot de huldiging van Woens dag as. Moge ook en vooral een toenemend leden tal blijk geven van de waardeering der Leldsche burgerij voor het onbaatzuchtige werk der 3 October-Vereeniging en moge haar bestuur daardoor in staat worden gesteld gedurende een lange reeks van jaren haar werk op dezelfde onvolprezen wijze voort te zetten ter bestendiging van den goed-vaderlandschen naam onzer stad in binnen- en buitenland en ten bate van een zeer groot deel harer ingezetenen! Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven ad verteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen. DE TREHVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). De laatste dagen van de vorige week gaven reeds een sterke prijsdaling te zien en deze daling zette in den loop van deze week nog verder door. De vangsten waren over de geheele linie zeer bevredigend; in het bijzonder werd veel tong gevangen. De markt was hier van echter spoedig overvoerd en bij ge brek aan export vielen de prijzen op een abnormaal laag peil; het gemiddelde kwam ongeveer op 40 ets. per kilo. De scholprijzen liepen tegen het mid den van de week ook zeer sterk terug; de vangsten van deze vischsoort waren even eens ruim. Verschillende groote stoomtreilers, waar van er enkele op de Engelsche Westkust gevlscht hadden, maakten zeer onbevre digende reizen. Meerdere dezer schepen worden in dezen tijd van het jaar succes sievelijk uit de vaart genomen om te sur- veyen. DE HARINGVISSCHERIJ EN HARINGEXPORT, Aan de schepen, die Maandag a.s, voor de eerste reis zullen uitvaren wordt thans overal de laatste hand gelegd. Hier en daar wordt zelfs nog hard gewerkt om op tijd klaar te komen. Zelfs in het anders zoo stille Kanaal te Katwijk is het de laatste weken een gezel lige drukte; verschillende vroegharingvis- schers zijn reeds van hieruit naar IJmul- den vertrokken. De reeders hebben thans de uitvaarver gunningen var. de Visscherijcentrale ver kregen en tevens de mededeeling met hoeveel schepen zij op de volgende uit- vaartdata mogen uitvaren. Over verdere maatregelen, die voor dit seizoen getroffen zullen worden, konden echter nog geen mededeelingen gedaan worden; deze zouden later volgen. Wij leven dus voorlooplg nog maar in afwach ting van de dingen, die komen of niet ko men zullen. Regelmatig worden er nog kleine par tijtjes haring verscheept. Er schijnt toch nog steeds wat voorraad te zijn; een ieder rracht zijn restanten te verkoopen. De loononderhandelingen tusschen ree ders en opvarenden hebben een gunstig verloop gehad; op enkele kleine wijzigin gen na is de loonregeling vrijwel onge wijzigd gebleven. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Jaarlijksche algemecne bondsvergadering te Utrecht. Te Utrecht had de jaarlijksdhe alge- meene bondsvergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond plaats in hotel „Noord Brabant". De opkomst was bui tengewoon groot en de nieuwe groote zaal was geheel gevuld. De heer J. F. A. M. ten Berg, voorzitter van de Utrechtsche Handelsvereeniging, verwelkomde namens de afdeellng Utrecht de vergadering. De bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schiirmann, beantwoordde dit welkomst woord. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel Enschedé om de contributie over 1936 en 1937 met f. 0,25 te verhoogen met 191 tegen 20 en 20 blanco stemmen. De begrootüng voor het jaar 1937 werd zhst. aangenomen. De voorgestelde wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement werden z.hst. goedgekeurd. De benoeming van de heeren prof. mr. A. C. Josephus Jitta, mr. A. J, Romijn en prof. mr. C. W. de Vries tot leden der ge schillen-commissie werd bekrachtigd. De heer H. J. Peletier (voorzitter der perscommissiebrak een lans voor het maandblad „Theorie en Techniek van het Middenstandsbedrijf" en verdedigde het voorstel tot het verplicht stellen van een abonnement voor de organisaties en wel naar gelang de grootte. Ook het weekblad van den K.N.MJB. beval spr. warm aan. Het voorstel werd aangenomen. Verworpen werd een voorstel Amster dam ca. inzake afwijking der richtlijnen met betrekking tot de toekomstige mid- denstandspolltiek. De heer Lize (Winterswijk) lichtte een voorstel toe van den Alg. Ned. Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabri kanten om de verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten meer te be vorderen, toe en bepleitte een ruimere en soepeler toepassing van de bedoelde wet, ook t.a.v. prijsconventies. De heer F. L. van der Leeuw (directeur van het bondsbureau) antwoordde, dat het prae-advies gaat in de richting van den voorsteller; alleen wil deze organisatie een algemeene uitspraak en het hoofdbestuur wil geval voor geval bezien. Prijsconven ties kunnen wel algemeen verbindend verklaard worden. Reeds bij voorbaat zich vastleggen t.a.v. de verbindendverklaring van productieregelingen, leveringscondi ties en prijsconventies is onjuist. Wanneer de middenstandsbelangen dit vorderen, zal zeker de verbindendverklaring worden bevorderd. Het prae-advies werd z.hst. aanvaard. Het voorstel 's Gravenhage, strekkende tot het ageeren voor verlaging van som mige sociale lasten, werd z.h.st. aange nomen. Na discussies werd besloten het wets ontwerp op de vestigingseischen nog in een bondsvergadering te behandelen. Mr. M. J, Wolff, voorzitter van de com missie inzake Middenstand en Onderwijs, deed daarop uitvoerige mededeelingen over de werkzaamheden der commissie. Binnen afzienbaren tijd zal een defini tief rapport verschijnen. Rekening is ge houden met de komende vestigingseischen. Verschillende vragen werden gesteld. FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Zal in de plaats treden van het N.C.C. A.s. Maandag zal ten overstaan van no taris Kraft te 's Gravenhage. de oprich tingsakte worden verleden van de stich ting nationaal fonds voor bijzondere noo- den, welke fonds in de plaats zal treden van het nationaal crisis-comité. H.M. de Koningin is beschermvrouw van de nieuwe stichting, terwiil H.K.H. Prinses Juliana het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Het dageliiksch bestuur van het fonds is als volgt samengesteld: mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, thans ondervoorzitter, mr. dr. K. J. Frederiks. secretaris-generaal aan het departement van binnenlandsche zaken, thans algemeen secretaris van het natio naal crisis-comité, onder-voorzitter, mr. E. E. Menten. thans penningmeester van het nationaal crisis-comité, penningmees ter: mr. H. M. L. H. Sank, secretaris van den armenraad te 's Gravenhage. secreta ris; Jhr. mr. M. A. Beelaerts van Blokland, thans adjunct-secretaris van het natio naal crisis-comité, adjunct-secretaris. Het ligt in de bedoeling dat het dage liiksch bestuur met nog één lid zal worden uitgebreid. De eerste vergadering van den raad van beheer van het fonds zal worden gehouden Maandagmiddag 2 uur in de vergaderzaal van het departement van binnenlandsche zaken en zal door de Prinses worden bij gewoond. De voorzitter van het dageliiksch bestuur zal bii deze gelegenheid een rede houden. NOG GEEN HOOGERE HEFFING OP SPIJSOLIE EN VETTEN. Naar aanleiding van 't bericht, dat de Regeering een hoogere heffing zou over wegen op de spilsolle en vetten, aangezien het bereiden van margarine door de huis vrouwen uit sla-olie en plantenvet in sterke mate toeneemt, verneemt de Stan daard het volgende: De bestudeering van het geheele pro bleem van soiisolie en vetten zal uas be ëindigd zijn. als het college van regee- rinsscommissarlssen deze besproken zal hebben. Deze bespreking heeft nog niet plaats gehad, zoodat elk bericht hierom trent in de lucht hangt.. Een adres aan de Tweede Kamer. De vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft naar aanleiding van het wetsontwerp, strekkende o.m. tot verlen ging van den geldigheidsduur van het werkloosheids-subsidiefonds een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat de vrees moet opko men, dat de regeling inzake dit fonds, weike aanvankelijk als zeer tijdelijk is gedacht, in feite een meer duurzaam ka rakter heeft gekregen. Nu, meer nog dan voor eenige jaren, moet worden verwacht, dat de werkloos heid als nationaal verschijnsel in den hui- digen, helaas nog steeds toenemenden om vang, niet na verloop van enkele jaren tijds en zeker niet voor 1 Januari 1940 zal zijn verdwenen, is het volgens adres sante thans het oogenblik, onder het oog te zien, of niet andere maatregelen kun nen worden getroffen. Want blijft de regeering de taak van het rijk ten aanzien van deze lasten zien als een aanvullende hulp, dan schijnt de vrees maar al te zeer gegrond, dat de om standigheden, welke in 1935 een bijzon dere inperking van het gemeentelijk be lastinggebied noodzakelijk hebben ge maakt, in afzienbaren tijd nog niet zullen ophouden te bestaan. In dit verband wijst dc vereeniging er voorts op, dat het resultaat der in 1935 ingestelde regeling niet anders dan te leurstellend kan worden genoemd, teleur stellend vooral ook hierdoor, dat het of fer, hetwelk de gezamenlijke gemeenten in den vorm der voorheffing brengen, over het geheel genomen niet tot eenig herstel van de financieele zelfstandigheid der ge meenten heeft kunnen bijdragen. Daarnaast is als' bezwaar der regeling in de practijk bijzonder naar voren geko men, de velerlei onzekerheid, welke zij voor het beheer van de financiën der be langhebbende gemeenten veroorzaakt, welke onzekerheden voor een belangrijk deel verband houden met het feit, dat de grondslagen volgens welke bijdragen uit het fonds worden verleend, niet bij de wet, maar bij koninklijk besluit zijn gere geld. terwijl bovendien de vaststelling van de bijdragenschaal voor elk jaar afzon derlijk geschiedt, hetgeen wederom niet zoo tijdig kan geschieden, dat de gemeen ten er bij het opmaken van haar begroo ting rekening mede kunnen houden. Tenslotte en in de meest ernstige mate is er onzekerheid tengevolge van de rege ling der z.g. subjectieve bijdragen uit het wcrkloosheidssubsldiefonds, t.w. de extra- bijdrage (tot 99°/o van de voor een bij drage in aanmerking komende uitgaven) en de belastingbijdrage. Welken omvang deze onzekerheid heeft aangenomen voor de totaliteit der gemeen ten. moge blijken uit het feit. dat over 1935 voor ongeveer 280 gemeenten het evenwicht in haar begrooting afhankelijk is geweest en uiteraard geruimen tijd af hankelijk is gebleven van de toekenning van een extra-bijdrage uit het fonds. De vereeniging spreekt de hoop uit. dat de Kamer bü de behandeling van het be treffende ontwerp met deze opmerkingen rekening zal willen houden. NED. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIG HEID. Naar wij vernemen, is in een vergade ring van het dagelijksch bestuur der Ne derlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, de nieuw benoemde commissa ris der Koningin in de provincie Limburg, gekozen tot onder-voorzitter dezer veree niging. o AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 4 tot 9 Mei 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks R.M. 1,100.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 86866 86867. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 16,9 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhaendcrkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende de zelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 700.000 niet de begunstig den afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 22710. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederland uitstaande vor deringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 12,5 millioen. De Treuhaen- derkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen zes uur is de „Kiert van Schiphol vertrokken voor de reis ir Indië. Voor deze reis hebben geboekt passagier AmsterdamRangoon en HalleLeipzigAlexandrle. Medegenomen is 222 kg. briefpost, 15 h pakketpost en 108 kg. vracht. BOND VAN NEDERLANDSCHE SCHILDERSPATROONS. Onder leiding van den heer W. c. r As te Sommelsdijk, algemeen voorzitte, had te 's Gravenhage de jaarvergadertn plaats van de verzekeringsinstellingen ra den bond van Nederlandsche schilderspa troons. Het voorstel van den raad van ba stuur om 35% reductie te verleenen op i voorschot-premie 1936 voor de ongevallen verzekering, werd aangenomen evenals da om 3 1/4 reductie te verleenen op de, dusver door de deelnemers aan de pa troons-ongevallen-verzekerlng betaa premies. De heer L. de Groot te Rotterdam, <f aan de beurt van aftreding was, werd m algemeene stemmen herkozen als lid v~ den raad van bestuur. De heer H. C, Hoe werd weder benoemd tot accountant, voo 1936. De bedrijfsongevallen-verzekering h- een batig saldo van f. 15.858,21, depatroo ongevallen-verzekering een batig saldo va f. 2071,88, terwijl de patroons-zlektevene kering een nadeelig saldo van f. 664.01 had INTERNATIONALE ORGANISATIE VOOR VOLKSKUNDE. Nadat in November 1935 op een voor loopig-oriënteerende bespreking in Lu het plan was opgevat een organisatie stichten, die het folkloristisch onder op internationale basis zou kunnen stellen is thans op een bijeenkomst te Berljj daartoe definitief besloten. Bij de oprich ting waren aanwezig vertegenwoordig der drie Skandinavische landen, Duitsch land, Engeland, Oostenrijk, Neder Vlaanderen en Finland. Door het toe van geleerden uit deze landen is het dadelijk mogelijk pogingen te doen p blemen der volkskunde door samenwer' tot oplossing te brengen. Intusschen zal ei naar worden gestreefd om de organlsa' verder uit te bouwen. Op een congres Edinburg in 1937 zullen daartoe verder! besprekingen worden gevoerd. De voorzitter van het bestuur is prof, dr, H. Geyer, Upsala, onder-voorzitters zijn prof. dr. Liestöl, Oslo, prof. dr. A. Spaine Berlijn en prof. dr. J. de Vries, Leiden, Tevens ls besloten tot de oprichting een driemaandelijksch tijdschrift „Volk' dat als orgaan dezer internationale orgai satie zal dienst doen en in opdracht r het bestuur door de drie secretarissen m uitgegeven. Tot hoofdredacteur werd be- noemd prof. dr. J. de Vries, Leiden. VERSPREIDE BERICHTEN. Burgemeester en wethouders van Am sterdam koesteren het voornemen het bui ten de gemeente wonen van ambtenaren en werklieden der hoofdstad niet meer toe te staan; slechts om gezondheidsredenen zal. op medisch advies, daarvoor toestem ming worden gegeven. Te 's Gravenhage is ln den ouderdom van 79 jaar overleden de heer A. de Ruyter van Steveninck, oud-rijksbetaalmeester, De overledene is achtereenvolgens ale zoodanig werkzaam geweest te Sas ran Gent. Tiel. Zutphen en Leeuwarden. UIT NED. OOST-INDIË. DE OPENING VAN DE WAALBRUG TE NIJMEGEN. Er heeft zich hier te lande een comité van oud-Nijmegenaren gevormd, dat het voornemen heeft gelden bijeen te bren gen, teneinde aan de gemeente Nijmegen ter gelegenheid van de opening dipr Waalbrug een geschenk aan te bieden. Dit geschenk zal bestaan uit een monu mentale steenen bank, naar ontwerp van den Niimeegschen architect, Charles Estourgie. te plaatsen in het Hunerpark. aan welke bank men ter herinnering aan den man. die zoo enorm veel voor de tot standkoming van de Waalbrug heeft gedaan, den naam van C. A. P, Ivens- bank zal geven. Het comité is als volgt samengesteld: W. Graadt van Roggen, Utrecht; F. J. Backer. 's-GravenhageJac. A. D. M. Daniels, Arnhem; J. P. J. H. Cllnge Doo- renbos, Bussum; mr. J. E. W. Duys. 's-Gravenhage: mr. D, N. P. Hocke, Haar lem; mevr. L. v. d. LandeJurgens, De venter; S. B. van Leer, Amsterdam; mr. E. van Schaeck Mathon, Overveen; ds. E. D. Spelberg. Hilversum: mevr. M. C. StoopSeeuwen, Leeuwarden; mr. S. Th. J. Teppema, Voorburg; mr. J. A. Timmer man, 's-Gravenhage. HERZIENING KOELIE-ORDONNANTIE. BATAVIA, 8 Mei (Aneta) - Bij Jen Volksraad is ingediend een ontwerp-or- donnantie tot herziening van de koelie ordonnantie 1931. Op voor of in 1921 geopende onderne mingen mag het aantal contractanten vanaf 1 October 1936 hoogstens 50 procent uitmaken van het totaal der arbeiders, vanaf 1 Januari 1938 hoogstens 25 pro cent, terwijl vanaf 1 Januari 1940 geen contractanten meer op de ondernemingen werkzaam mogen zijn. Voor ondernemen- gen, geopend in 1922 t/m. 1927 moeten deze verhoudingscijfers in acht worden genomen resp. per 1 Januari van het vijf tiende. het zeventiende en het negentiende jaar na de opening. Voor ondernemingen, geopend in 1928 t/m. 1930 zijn deze ver houdingscijfers ln acht te nemen, resp- per 1 Januari 1942, 1 Januari 1944 en Januari 1946. Op ondernemingen, welke w 1931 t/m. 1941 zijn of worden geopend, zullen met Ingang van 1 Januari 1942 ten hoogste 50 procent contractanten dienst mogen zijn. Het vorenstaande tevens toepasselijk op uitbreidingen, in dien de bij een regeeringsverordennt- vast te stellen omvang, mede in ver°?° met het benoodigde aantal werkkrachten, wordt overschreven. De ordonnantie treedt in werking op October 1936. De voor dit tijdstip gesloten re-engage- mentscontracten worden mede beschouw als werkovereenkomsten in den zin koelie-ordonnantie. In de memorie van toelichting WJJj verklaard, dat met dit ontwerp voortgegaan op den in 1931 mgesla= weg ter vervanging van den arbeid on" poenale sanctie door vrijen arbeid, op n meerendeel der ondernemingen M buitengewesten, welke voor of in 1»» geopend, zal met Ingang van 1 J™"/, 1940 niet meer van arbeid onder P°e",.; sanctie mogen worden gebruik 8em Het ontwerp wordt vergezeld vani toelichting der regeering op de pu>1 waarop van het advies van de perman'e arbeidscommissie ls afgeweken re een voorloopig schema voor de vera afschaffing van de poenale sanctie. 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14