HET GOUDEN JUBILEUM DER 3 OCTOBER-VEREENIGING Vooraanstaande personen uit het leven der 3 October-Vereeniging Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 9 Mei 1936 Vierde Blad No. 23350 EEN HALVE EEUW GESCHIEDENIS IN VOGELVLUCHT HET LEDENTAL WAS 10 JAAR GELEDEN RUIM TWEEMAAL ZOO GROOT ALS THANS De voorzitter van de Jubileumtentoonstelling, de heer R. de Wilde stond ons Bovenstaande foto in bruikleen af, welke dateert uit de eerste jaren der veree- niging. Men ziet er o.m. van links naar rechts, de heeren: Cahen, Pera, Surin- gar, N. Brouwer, Driessen en Draayer. Bet 50-jarig bestaan van onze onvol- :ezen 3 October-Vereeniging, dat a.s. foensdag op feestelijke wijze zal worden adacht, geeft ons gereede aanleiding een Snigblik te werpen in haar geschiedenis a na te gaan op welke wijze zij, sedert ar oprichting in 1886, leiding heeft ge nen aan de viering van Leiden's Ontzet. !et plan om tot de oprichting eener «tanige vereeniging te geraken werd ie eerst vernomen ter gelegenheid van (onthulling van het Van der Werff- snument op de toenmalige Ruïne op 3 ttober 1884, waarbij tevens een optocht ird gehouden, voorstellende „Leiden's irdlng en vergrooting". Ook in de kolommen van ons Blad werd lp die stichting aangedrongen; waarom ou in Leiden niet mogelijk zijn, hetgeen n Groningen en 'Alkmaar reeds vele jaren oestaat? In haar vergadering van 11 September 585 besloot de Commissie voor de Volks- ijeenkomsten (thans opgeheven) op aan- tang van den heer N. Brouwer tot de enoeming van een subcommissie, welke e oprichtingsplannen nader zou uitwer- en en bestaande uit de heeren N. Brou- rer, P, Alma en E. A. O. Was. Deze commissie riep belangstellende adgenooten per convocatiebiljet op 13 ki 1886 bijeen om te komen tot oprich- ng van een „Vereeniging tot viering van kn gedenkdag van Leiden's Ontzet", zoo 's het officieel heette. In die bijeenkomst, welke door circa 160 Personen werd bezocht en die onder lei ding stond van den heer Japikse, presi dent van de Commissie voor de Volksbij eenkomsten, werd het concept-reglement goedgekeurd. In het eerste bestuur namen zitting de heeren N. Brouwer, voorzitter, E. A. O. JJas, secretaris, J. Goedeljee, penning meester, D. E. C. Knuttel, F. H. A. Dries- ren, J. j, van Masijk Huiser van Reenen, A. van Lith en S. B. Vos, terwijl als vertegenwoordiger van het Leidsch Stu dentencorps de heer P, J. van Wijngaar den als bestuurslid toetrad. Burgemeester L. M. de Laat de Kanter aanvaardde het eere-voorzitterschap der ™?e vereeniging, welke bij de burgerij wn zóó gunstig onthaal vond, dat zij J*fje maanden ria de oprichting ret&s 1060 'oden telde. Op voorstel van den heer Goedeljee werd besloten de bestuursvergaderingen te houden in het gebouw der Vereeniging „Nut en Genoegen" in de Schoolsteeg, dat voor dit doel gratis beschikbaar werd gesteld, terwijl de consumpties tegen in koopsprijs werden berekend. Alleen moest de penningmeester voor elke vergadering 50 cents betalen voor het schoonmaken van de zaal! Trouwens meerderen betoonden hun sympathie je gens de vereeniging door het verleenen van reducties als anderszins. Zoo ver klaarde de heer Trap zich bereid 't druk werk tegen kostprijs te leveren, zoodat hij voor de keurig-uitgevoérde reglemen ten slechts één cent per stuk in rekening bracht. Burgemeester de Laat de Kanter stelde voor het eerste jaar een subsidie van f. 400 in uitzicht en zoo werd de eerste officieele herdenking voorbereid. Aangezien 3 October 1886 op een Zondag viel. werden de feestelijkheden op Maan dag gehouden. Het programma omvatte: 'smorgens te è'/i uur koraalmuziek vanaf den Stad huistoren, uitgevoerd door 't muziekkorps der Leldsche Schutterij; voorts bespeling van het carillon, springen van de fontein op de Vischmarkt, terwijl aan 1000 man nelijke en 1000 vrouwelijke ingezetenen, behalve haring en wittebrood, ook sigaren en bonnen voor bier werden uitgereikt. Bovendien trok een stoet van Leidsche vereenigingen met banieren en muziek door de stad, waarbij op bepaalde punten vaderlandsche liederen ten gehoore wer den gebracht. 's Avonds werd in „Zomerzorg" een mu ziekuitvoering gegeven, welke werd beslo ten met een vuurwerk. Het laatste num mer daarvan stelde op verzoek van den eere-voorzitter voor „Willem I aan Van der Werft een gloeiende hand gevend". Het totale gebrek aan wind was oorzaak, dat er van het vuurwerk vrijwel niets te zien was en de toeschouwers spraken over „het rookwerk". Overigens liet het weer niets te wen- schen over. Tijdens den optocht, waarin ook het be. stuur van de Vereeniging van oud-strij ders „Het Metalen Kruis" meereed, werden aan den voet van het Van der Werff- monument drie kransen neergelegd. Leerlingen van de Meisjes H.B.S, en Lei den's Mannenkoor zongen daarbij met be geleiding van de muziek der Schutterij een Hymne, voor deze gelegenheid spe ciaal gecomponeerd door den heer Kücken. Het bestuur der 3 October-Ver- eeniging werd door het gemeentebestuur ten Stadhuize ontvangen, terwijl het be stuur van de Sociëteit „Minerva" den deelnemers aan den optocht eerewijn aan bood. Dat toentertijd de verhouding tot het Corps reeds voortreffelijk was, blijkt wel uit het feit, dat de vereeniging aan het einde van het eerste jaar niet minder dan 240 studenten-leden telde. Wij ver moeden, dat de huidige secretaris, de heer N. G. Spaargaren, ook in dit opzicht kan spreken over den „goedén ouden tijd"! Het eerste jaar leverde een batig saldo op van f.280, na aftrek van f.425 gemeen tesubsidie, welke niet werd aanvaard.- Reeds in December van het oprichtings jaar onderging het reglement eenige her zieningen, voornamelijk betrekking heb bende op de wijze van verkiezing der be stuursleden, welke terstond herkiesbaar werden, gesteld. Het volgende jaar werd op de statuten de Koninklijke goedkeu ring verkregen. Zeer veel belangstelling voor het doel en streven der 3 October-Vereeniging be stond onder de leden van de Holland So ciety te New-York, waarvan er 81 als lid donateur tot de vereeniging toetraden en die het eerste jaar een bedrag van f. 315 beschikbaar stelden als tegemoetkoming in de onkosten, verbonden aan de orga- r. -sfie der feestviering. Het bestuur bestemde die gelden voor den aankoop van een bord „Hulde aan de broeders in Amerika", dat in den optocht werd meegedragen en door een nummer van het vuurwerk aan hen te wijden. Op 14 Augustus 1888 bracht een groep dezer Amerikaansche leden een bezoek aan onze stad. Aangezien de uitgaven, verbonden aan hun ontvangst, onmogelijk uit de veree- nigingskas konden worden bekostigd, werd een inzameling van vrijwillige bij dragen gehouden, welke ongeveer f. 400 opbracht. Bij aankomst aan het station werden de gasten verwelkomd met een toespraak van den heer N. Brouwer, waarna in 16 rijtuigen naar het Stadhuis werd gereden. Onderweg zongen de studenten voor de scciëteit „Minerva" deze gasten het „Io Vivat" toe. Ten stadhuize werd het ge zelschap toegesproken door den waarne- menden burgemeester, mr. N. L. J. van Buttingha Wichers, terwijl daarna de La kenhal, de Universiteit en het v. d. Werff. monument werden bezichtigd. Bij den banketbakker Wijtenburg aan de Steen- schuur werd het dejeuner gebruikt, waar na de Schutterij in de Sociëteit „Musis Sacrum" een concert aanbood. In dat jaar werd de heer Was als secretaris opgevolgd door den heer F. H. A. Driessen, die deze functie vele jaren met groote nauwgezetheid heeft vervuld en van het eerste bestuur thans nog de eenige overlevende is. Al spoedig gingen er in de vereeniging stemmen op om de haring en wittebrood- uitdeeling te vervangen door hutspot. Er werden te dier zake onderhandelin- Een groep deelnemers uit den optocht van 1887, toen de intocht der Geuzenvloot werd uitgebeeld. Met bestuur van de Typografenvereeniging ,,Lourens Janszoon Coater", zooals het zich in deh 3 Öctober-optocht van 1906 presenteèroe. Deze beide foto-'s. werden ons welwillend afgestaan door den fotohandel „Lux" van den heer van der Zanden, Breestraat. Eén vijftal personen aan wie de 3 October-Vereeniging zeer veel te danken heeft en die allen zitting hadden in het eerste bestuur. Van links naar rechts: wijlen de heer N. Brouwer, die ftende 33 jaren haar energieke- voorzitter was; wijlen de heer Jan Goedeljee, iste penningmeester en ontwerper van diverse feestplannen; wijlen de heer W. A. v?n Lith; wijlen van .Wijngaarden, dé eerste praeses collegii, die in het bestuur zitting nam en tot besluit l^eqnini overlevende lid van het besHüMfr drwtfé^adgenogii de-S^Si H. A. Driessen, die 32 jaar lang Het secreïarfaat walrnafn. 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13