Abessynië is Italiaansch, zegt de Duce 11«fc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 Mei 1936 Derde Blad No. 23347 Ontzaglijke geestdrift in Italië. "r-AKKERTJE^ GEMENGD NIEUWS. Gistermiddag om vier uur, plaatselijken tijd, zijn de eerste Italiaansche troepen, bestaande uit de voorhoede van de vrachtauto-colonne en inlandsche soldaten Addis Abeba binnengerukt. DE EX-FASCIST BAARS AFGERANSELD. NA EEN BOMBARDEMENT MET EIEREN. Het laatste gedeelte van den opmarsch naar Addis Abeba werd nog bemoeilijkt door den regen, doch de Italianen wisten de moeilijkheden te overwinnen en in een snel tempo werd de opmarsch naar Ad dis Abeba voltooid. Maarschalk Badoglio had de noodige voorbereidingen getroffen om onmiddellijk de orde in de stad te kunnen herstellen. De eerste, die Addis Abeba binnentrok, was Bottai. de gouverneur van Rome, die als vrijwilliger naar Afrika is vertrokken. Aan het hoofd van de divisie Sabauda trok hij de stad binnen De Amerikaansche vice-consul te Addis Abeba, Cramp, heeft in een draadloos telegram aan het ministerie van buiten- landsche zaken te Washington bijzonder heden medegedeeld aangaande den in tocht der Italianen. Te vier uur in den namiddag passeerden een twintigtal mo torrijwielen de Britsche legatie langs den weg naar Dessie, gevolgd door negen kleine tanks, een groot aantal vracht auto's en stafwagens met gedeelten der Sabauda-dlvisie en de tweede Erythree- sche divisie. Deze begaven zich in goede orde en zonder eenigen tegenstand te ontmoeten naar de diverse strategische punten der stad en het keizerlijk paleis werd ongeveer half vijf bezet. Naar werd medegedeeld kwam maarschalk Badoglio ongeveer een uur daarna de stad binnen en begaf hij zich onmiddellijk naar de Italiaansche legatie, waar hij zijn hoofd kwartier inrichtte. Na het vallen van de duisternis is de stad betrekkeijk rustig. Er weerklinken slechts nu en dan nog schoten. Naar het schijnt heeft het gedeelte der bevolking, tot zoo groote schade in de stad heeft ungericht haar thans verlaten. Een telegram van den Italiaanschen koning. De Koning van Italië heeft maarschalk Badoglio het volgende telegram gezonden Ik wensch mijn erkentelijkheid te uiten lan de nationale en de inlandsche troe pen voor hun prachtige overwinning, die onder uw leiding, met grooten moed en solharding op schitterende wijze bevoch te werd. Ik breng u rnljr. hartelijken groet over. Het algemeen appèl. Het bericht van de bezetting van, Addis Abeba werd gisteravond om half zes te Rome bekend. Een kwartier later werd net signaal tot het algemeen appèl ge geven. Alle sirenes begonnen te loeien en de kerkklokken werden geluld, zoodat er n minder dan geen tijd over het geheele land de grootst mogelijke opwinding heerschte. Te Rome veranderde het stadsbeeld in ten oogwenk. Een opgewonden menigte bewoog zich langs de straten; uit alle huizen werd de vlag uitgestoken en de meeste winkels werden gesloten. De man ten verlieten hun werk om zich naar huis je spoeden om daar het uniform van de fascistische groepen, waartoe zij behoor den aan te trekken. Langzamerhand be gon er teekening in den menschenstroom te komen. Er waren acht pleinen aangegeven in {wme, waar de verschillende fascistische 'wmatics zich zouden concentreeren. Van eik dezer pleinen zouden dan lange stoe ten naar het Piazza Venezia trekken, waar Mussolini van het balcon van het paleis overwinning van de Italiaansche 'toepen zou verkondigen. Te Rome was het straatlawaai verdwe nen ln de steeds opnieuw opklinkende 'aaerlandsche liederen, boven welk ge nua de zware klokken van het Kapitool "««weerklonken. „2™, op het platteland verlieten alle menschen hun werk om zich naar de ™rpen te begeven om daar de rede van teffiolini, die door de radio werd uitge ven te hooren. voor zeven uur was er op het ,a, venezia een enorme menigte ver- w«e d' wier geestdrift niet te blusschen w 'ti i n Mussolini op het balcon van Palazzo Venezia verscheen, laaiden de wcjuichmgen met zulk een hevigheid op, w Ple'n> dat toch reeds vele manl- W? v van een dergelijk karakter ge- heeft, niet eerder had beleefd. DE REDE VAN DEN DUCE. „Ik verkondig, dat de oorlog is geëindigd, dat de vrede is hersteld". wel,lce Mussolini van het balcon n het Palazzo Venezia af tot het saam- oiiKie volk hield, luidde als volgt: m'r"bemden van de revolutie, mannen ïrio!j)uwen van heel Italië, Italianen en wTen van Ttailië aan gene zijde der ate en der zeeën, luistert! j^balk Badoglio telegrafeert: „He- J1? Mei om 4 uur 's namiddags ben ik, hoofd der overwinnende troepen, Tflj eba binnengerukt", w dertig eeuwen zijner geschiedenis den M ,e ^"Ube gedenkwaardige ston- zekm-l!? maar die van heden is zeer Ttn ^er P-bbhtigste. 'k verkondig aan het Italiaansche J°'k en aan de wereld, dat de oorlog 6 geëindigd. verkondig, dat de vrede is hersteld o Niet zonder ontroering en zonder fier heid spreek ik, na zeven maanden harden strijd, dit groote woord uit. Maar het is absoluut noodzakelijk, dat ik er aan toevoeg, dat het gaat om „onzen vrede", den Romeinschen vrede, die wordt uitgedrukt door deze eenvoudige onherroepelijke uitspraak: „Abessynië is Italiaansch". „Abessynië is Italiaansch de facto, om dat het door onze zegevierende legers be zet is. Italiaansch de jure, omidat met den Romeinschen adelaar de cultuur triom feert over de barbaarschheid, de gerech tigheid over de wreede willekeur, de ver lossing over de duizendjarige slavernij. Met de bezetting van Addis Abeba is de vrede reeds een voldongen feit. De veelsoortige stammen ln Abessynië hebben duidelijk blijk gegeven, dat zij rustig ln de schaduw van de Italiaansche driekleur willen leven en arbeiden. De stamhoofden en rassen, die verslagen en gevlucht zijn. tellen niet meer en geen macht ter wereld za:l ooit ze weer tot gel ding kunnen brengen. Bij het genera/Ie appèl van 2 October heb ik plechtig beloofd, dat ik al het mogelijke zou doen om te verhinderen, dat het Afrlkaansohe conflict zou uit groeien tot een Europeeschen oorlog. Ik heb die belofte gehouden. Meer dan ooit ben ik van meening, dat het verstoren van den Europeeschen vrede den ondergang van Europa beteekent. rk moet daaraan dadelijk toevoegen, dat wij bereid zijn, onze schitterende over winning met dezelfde vastberadenheid te verdedigen, als waarmede wij haar be vochten hebben. Wij voelen, dat wij zoo den wil der strijders in Afrika vertolken, den wil van hen, die gestorven of zegevierend gevallen zijn en wier nagedachtenis van geslacht tot geslacht bij alle Italianen bewaard zal blijven, en den wil van de honderddui zenden soldaten, die in een veldtocht van zeven maanden prestaties hebben vol bracht, welke de bewondering der wereld afdwingen. Zij en de honderdduizend arbeiders, die in een bovenmenschelijk rhythme gewerkt hebben, verdienen den dank van het vaderland. Mannen en vrouwen van geheel Italië aldus besloot Mussolini een etappe op onzen weg is afgelegd. In vrede zetten wij den opmarsch en den arbeid voort tot vervulling van de taken, die wij met onzen moed. ons geloof en onzen wil op ons zul len nemen. Leve Italië!" De rede van Mussolini duurde 16 minu ten. Zij werd uitgesproken met een krach tige, hoewel bewogen stem. Talrijke passages werden door het applaus der menigte onderstreept, zoodat Mussolini ze twee of driemaal moest her halen. Toen hij de woorden sprak: „Abessynië is Italiaansch", antwoordde de menigte met een onbeschrijflijk geestdriftbetoon. Het scheen, alsof de duce de ontroering, die in zijn stem doorklonk, nauwelijks kon bedwingen. Aan het einde zijner rede braken etnde- looze toejuichingen los, „Leve de duce, leve Italië!" riep het geestdriftige volk, dat stond samengedrongen op de Piazza Venezia, beschenen door het licht van schijnwerpers. Na de toespraak van Mussolini stroom de de menigte naar de Piazza Quirinale, waar het koninklijk paleis staat. De koning verscheen met de koningin en prinses Marie op het balcon, terwijl het volk de vorstelijke personen luide toejuichte. De Duce heeft bevel gegeven, dat de vlaggen in geheel het land drie dagen ge- heschen zullen blijven ter viering van de overwinning in Oost-Afrika. Nog een interview met Mussolini. De „Daily Mail" publiceert een interview van zijn bijzonderen correspondent Ward Price, met Mussolini, die o.a. verklaarde, dat Italië geenerlei begeerige blikken werpt op Egypte en geenerlci belang heeft in den Soedan, noch in Palestina. Ik geef u mijn eerewoord, aldus de duce, dat Italië thans geenerlei nieuwe koloniale ambitie meer heeft. De over winning in Oost-Afrika plaatst Italië in de groep der bevredigde mogend heden. Over het politieke en juridische lot van Abessynië moet thans nog een beslissing genomen worden. Het schijnt evident, dat 't in het belang van alle betrokkenen het beste zijn zal, spoedig het Italiaansche gezag in geheel Abessynië te vestigen. De vredesvoorwaarden moeten doordron gen zijn met den Romeinschen geest Er kan geen sprake zijn van een „man ken vrede", want wij willen, dat het Abes- synische vraagstuk eens en voor altijd ge regeld wordt. Wij zullen de deur niet sluiten voor de economische ondernemingen van be vriende landen, waaronder zeker Groot- Brittannië en Frankrijk gerekend worden. Onze financieele hulpbronnen voor de ontwikkeling van Abessynië zijn veel groo- ter dan de volkenbondsstatistieken het doen voorkomen. Eenige militaire operaties van onderge schikt belang in Ogaden zijn misschien nog noodzakelijk, maar ik richt thans mijn aandacht naar den toestand in Europa. De gebeurtenissen hebben de her vorming van den Volkenhond drin gender noodzakelijk gemaakt en Italië is bereid, zijn medewerking tot die hervorming te vcrleenen. De Volkenbond kan en moet voort bestaan, maar zijn taak moet ver nieuwd worden in verhouding tot zijn macht. Italië is steeds bereid om een entente tusschen de groote mogendheden van West-Europa te helpen verwezenlijken en deze mogendheden moeten ten slotte tot een accoord komen. Indien zij elkaar beoorlogen, zal heel Europa's beschaving ineenstorten. Italië wil den vrede en zijn buitenland- sche politiek zal vredelievende doeleinden blijven nastreven. De Negus aan het eind dezer week te Haifa. Uit Jeruzalem werd gisteren gemeld: Naar gemeld wordt zal de Negus aan het eind dezer week te Haifa aankomen. De Abessijnsche gezant te Londen ver klaarde dat de Negus waarschijnlijk naar het Abessijnsche klooster nabij Jeruzalem zal gaan. Verder zeide hij, dat de bezoe ken, die de Negus aan Londen zal brengen, ongetwijfeld slechts van korten duur zou den kunnen zijn, aangezien zijn vermogen bijna geheel ln den strijd tegen Italië ver loren was gegaan. Engeland en Volkenbond. Gistermiddag trachtten verschillende af gevaardigden in het Lagerhuis van het kabinet verklaringen te verkrijgen, die licht konden werpen op de toekomstige politiek van Groot Brittannië ten aanzien van den Volkenbond. In dit verband ver klaarde minister Baldwin, dat de toekom stige politiek ten opzichte van het Ita- liaansch-Abessijnsch conflict tijdens de a.s. zitting van den Volkenbondsraad het onderwerp zal zijn van een gemeenschap pelijke studie der belanghebbende staten. Toen de conservatief Duncan Sandys er op wees, dat deze verklaring afweek van de eerder door Eden afgelegde verklaring, en vroeg of hieruit een wijziging van de houding der regeering ten opzichte der collectieve veiligheid bleek, weigerde Bald win deze vraag te beantwoorden. Eden zal de eerstkomende zitting van den Raad presideeren. De nationale raad van de Engelsche ar beiderspartij heeft gisteren te Londen een bijeenkomst gehouden en daar een reso lutie genomen waarin gezegd wordt, dat de inval in Abessynië door het fascistische Italië een bedreiging blijft, voor den Vol kenbond en de toekomstige beschaving. Het geschil tusschen Italië en den Vol kenbond is niet bijgelegd door den mili tairen toestand in Abessynie van dit oogenblik. Italië moet niet worden toege staan de vruchten te plukken van zijn on- wettigen en bruten aanval. Het bestuur van de partij doet een beroep op de re geering, zich er op té bezinnen voor het te laat is, wat de verschikkelijke gevolgen zijn, die nog steeds kunnen voorkomen uit een politiek van vreesachtige werk loosheid. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, PjV Zenuwpijn, Rhevmatische pijnen 3145 (Ingez. Med.) UIT DEN TREIN GESPRONGEN Een spoedig weer gevatte arrestant. Gistermiddag is een arrestant, die van Eindhoven naar den Bosch op transport was gesteld, even buiten het station uit den trein gesprongen, welke om 15.15 uur naar Rotterdam was vertrokken. De twee hem begeleidende marechaussees trokken onmiddellijk aan de noodrem, en toen de trein tot stilstand kwam, zetten zij den man, die over de spoorbaan vluchtte, ach terna. Zij haalden hem spoedig in, zoodat hij op den Fellenoord weer kon worden ingerekend. Met denzelfden trein is toen de reis voortgezet. De vluchteling bleek een bloedende wonde aan het gelaat be komen te hebben, doordat hij bij zijn sprong uit den trein was komen te vallen. o DIEFSTAL VAN TABAK TE ROTTERDAM. Door de politie te Rotterdam zijn aan gehouden de 45-jarige winkelier J„ de 50-jarlge werklooze expeditieknecht M. van A„ de 53-jarige vrouw van N„ de 41-jarige portier S. A., allen te Rotterdam, en de slager A. K. uit Hilversum. Deze personen zijn betrokken bij een geval van diefstal van tabak ten nadeele van de N.V. v/h. L. D. te Rotterdam. De portier, die in dienst was dezer N.V., bleek de eigenlijke dief. Van A. zorgde voor den verkoop, waarbij mej. K. behulpzaam was dóór de gestolen tabak te bewaren (in haar woning werd bij huiszoeking voor een waarde van f. 200 aan tabak gevonden). De winkelier J. was de oorspronkelijke afnemer, maar toen men te veel tabak in voorraad kreeg, moest men andere afne mers zoeken. Die trachtte men te vinden in het Gooi en in Utrecht, waarbij de sla ger K. verschillende adressen opgaf. Doordat in Baarn de tabak van de firma L. D. te goedkoop verkocht werd, kwam de zaak ter oore van de naamlooze vennoot- i schap, die al eenigen tijd gemerkt had. dat haar debiet aan het afnemen was. Zij gaf toen de zaak in handen der politie. Het onderzoek is nog niet geheel afge- loepen, daar men vermoedt dat er nog meer afnemers zijn dezer „goedkoope" tabak. Zooals men weet is de heer J. A. Baars indertijd leider geweest van een fascisti sche partij Toen deze een mislukking werd cine Baars over naar de R.K. Staatspartij, terwijl hij sindsdien op allerlei wiizen de N.S.B. poogt te bestrijden. Of hü nog lid der R.K. Staatspartij is weten wij niet. doch gezien z'n optreden lijkt het niet waarschijnlilk Baars dan poogt nu herrie te stoken in de NS.B. en hij had daartoe in Amster dam Damfletten laten verspreiden met de mededeeling dat er oo Dinsdag 5 Mei. in een openbare vergadering in „Bellevue" aldaar onthullingen zouden worden ge daan over „Stavisky-affaires in de N.S.B." Op de biljetten was niet vermeld van wie de actie uitging en ook niet wie er spreken zou. De zaal was tjokvol. Te onge veer halfnegen namen eenige personen op het podium achter de bestuurstafel plaats en toen bleek dat hetgeen trouwens aan velen reeds bekend was Baars als leider der vergadering zou ODtreden. Reeds in zijn inleidend woord werd hij door interrupties herhaaldelijk onderbro ken. doch bepaald rumoerig werd het, toen hij naar wat hij noemde als „groote verrassing" als de spreker en onthuller van den avond, zichzelf aankon digde. Onder een fluitconcert en hoonge lach deelde hy mede. dat men. ofschoon als heftig bestrijder der N.S.B. bekend staande, uit deze kringen tot hem geko men was met het verzoek in de N.S.B. een .jeinigingstaktiek" te willen toepassen om dat de beweeing dusdanig was vastgeloo- pen dat het noodig zou ziin gebleken, haar van verkeerde elementen te zuiveren. Spr. noemde in dit verband nadat dit van hem door verscheidene personen in de zaal gevorderd was en hij geant woord had. dat hU namen en „alles wat men maar wilde" uit zün mond vernemen zou den naam van dengene. die ver meld verzoek tot hem gericht had. Dit ■bleek een volslagen onbekende te ziin! Baars deed deze mededeeline volgen door de opmerking, dat de vele interrup ties en het lawaai in de —al hem begon nen te vervelen en dat hij de politie ver zoeken zou. de frontrijen te doen ont ruimen. Nauwelijks had hij deze woorden gesproken of het tumult brak in vollen omvang los. Oo tal van plaatsen in de zaal sprongen menschen overeind en het volgend oogen blik vloog een groot aantal projectielen die. toen zij uiteenspatten, uit eieren bleken te bestaan over de hoof den der zich schielijk bukkende verslag gevers in de richting van het podium, terwijl onmiddellijk na dit „salvo" een groep mannen en opgeschoten jongens het podium bestormden, waar voordat de heer Baars, wiens kleeren doorweekt waren van de eierstruif en de anderen, die aan de bestuurstafel gezeten hadden, een goed heenkomen hadden kunnen zoeken, rake klappen werden uitgedeeld, waarbij o.m. als wapen gehruik werd gemaakt van een dn stukken getrapten stoel, die een der verslaggevers tot zitplaats bij het tafeltje voor het podium gediend had...,. Baars werd tegen den grond geslagen en deerlijk toegetakeld. Zoowel tijdens als onmiddellük na dezen stormloop" was ook de politie in actie. Door het krachtig optreden der politie was de orde in betrekkelijk korten tiid hersteld. Verscheidene personen, die rus tig in de zaal waren blijven zitten en er zoo'n beetje od rekenden, dat de vergade ring alsnog zou worden voortgezet, werden in deze verwachtingen teleurgesteld, aan gezien order werd gegeven, dat de zaal moest worden ontruimd. Dit geschiedde in vrij vlot tempo Ook buiten bleef het nog eenigen tiid rumoerig, ernstige inciden ten ziin hier niet voorgekomen. o BRAND ONTSTAAN BIJ SCHIET OEFENINGEN. Gistermiddag is te Oldebroek tijdens schietoefeningen brand ontstaan in de heide ter hoogte van controlepost 5. Het vuur greep, aangewakkerd door den wind, snel om zich heen en het duurde dan ook niet lang, of een groote oppervlakte heide stond in brand. Aanvankeiyk trachtten de in het veld aanwezige manschappen het vuur te blusschen, doch toen dit niet lukte, is het geheele garnizoen der leger plaats uitgerukt om aan de bestrijding der zich langs bosch en heide voortvretende vlammen deel te nemen. Men slaagde er in het vuur te isoleeren en overslaan naar andere gedeelten te voorkomen, zoodat na enkele uren van ingespannen arbeid het gevaar bezworen was. Ook de brandweer uit Epe heeft nog aan het blusschings- werk deelgenomen. o WONING TE BLOEMENDAAL AFGEBRAND. Gistermiddag om vier uur is in de wo ning van de familie P. Schouten aan de Dompvloedslaan 21 te Bloemendaal een brand uitgebroken, welke kort, maar hevig woedde. De woning, welke deel uitmaakte van een rij arbeiderswoningen, brandde on danks de spoedige aanwezigheid van de brandweer, geheel uit. De belendende wo ningen bleven gespaard, doch liepen veel waterschade op. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. o WIELRIJDER DOOR AUTO GEDOOD. Gistermiddag is op den Kemperberger- weg te Schaarsbergen, nabij de Christe lijke school een ernstig ongeluk gebeurd. De 65-jarige wielrijder Hughes uit Arn hem kwam uit een zijweg den hoofdweg op, juist op het oogenblik, dat een perso nenauto een op den hoek stilhoudende bus passeerde. De wielrijder reed tegen den zükant van de door den heer D. uit Arnhem bestuurde auto aan en werd zoo danig aan het hoofd gewond, dat hy vry- wel op slag dood was. Door het krachtig remmen van den autobestuurder kwam de wagen nog met een boom in botsing, waar door de auto licht beschadigd werd. De automobilist kwam met den schrik vrij. TWEE WONINGEN IN DE ASCH GELEGD TE BROEKHUIZEN. In het gehucht Ooyen onder de ge meente Broekhuizen (L.) heeft een felle brand een tweetal woningen in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak brak het vuur uit in de woning van den alleen- wonenden landbouwer P. van Bakel. De eigenaar was niet thuis, zoodat zonder dat iets van den inboedel kon worden ge red het woonhuis, de schuur en de stallen weldra in lichter laaie stonden. Aangewakkerd door een straffen wind sloeg het vuur over op de woning van Th. Jeuckens. Door spoedig ingrijpen daagden de bewoners erin, de meubelen uit de benedenvertrekken naar buiten te sleepen en in veiligheid te brengen. Ook deze woning brandde totaal uit. De schade wordt door verzekering gedekt. o BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN KAPITEIN OP DE QUEEN MARY. De Daily Telegraph verneemt, dat kapi tein George Gibbons, die zooals in Febr. officieel werd medegedeeld, mede-kapi tein van de Queen Mary zou worden, is benoemd tot gezagvoerder van de Bri tannic. welk schip eveneens van de Cunard White Star-lijn is. Te Liverpool verklaart men dat de proeftochten het bewijs hebben geleverd, dat voor de Queen Mary, ondanks haar omvang, slechts één gezagvoerder nood- dig is. Sir Edgar Britten zal het bevel voeren over de Queen Mary en daarby worden bijgestaan door een staf-kapitein, waar voor de keuze is gevallen op kapitein B. H. Davies, den tegenwoordigen staf-kapi tein van de Acquitania. o OVERSTROOMINGEN EISCHEN SLACHTOFFERS. Uit Bergamo in Italië wordt gemeld, dat de stad werd overstroomd door het wassen van de rivieren, ten gevolge van de hevige regens van den laatsten tyd. Verscheidene personen zyn om het leven gekomen en de materieele schade is aanzieniyk. Twee verpleegden van een oudeman nenhuis zyn verdronken, en drie worden vermist. Verder werd een jonge vrouw, die van het land terugkeerde door den stroom meegesleurd. Verscheidene perso nen werden gewond. o BOTSINGEN IN MEXICO. Maandag zün te Giudad Camargo (staat Ohihuahua) vier personen, o.w. een mili tair, bij een botsing tusschen militairen en katholieken, die een demonstratie hielden, waarby zy aandrongen op de heropening van kerkgebouwen, om het leven gekomen. GEWELDIGE BRAND IN POLEN. In Samose, in Galicië, is in een der voorsteden een geweldige brand uitgebro ken, die door een krachtigen wind zoo danig aangewakkerd werd. dat in korten tyd verscheidene stratenblokken vernield werden. De brand kon zoo'n catastropha- len omvang aannemen doordat de geheele voorstad van houten huizen opgetrokken is. Er worden eenige personen vermist. Men vreest dat zij in de vlammen zyn omgekomen. o NEGEN DOODEN BIJ EEN INSTORTING. Gisternacht is te Verona een muur die deel uitmaakte van de ruïne van het Ro- meinsche theater, ingestort en terechtge komen op het dak van een drie verdiepin gen hoog huis. Ook dit huls werd volko men vernield. Alle bewoners werden onder de puinhoopen bedolven. Het reddings werk vond onder moeilijke omstandighe den plaats, doordat de lichtleidingen on klaar waren geraakt. Negen menschen zijn by het ongeluk om het leven gekomen. De ramp ls het gevolg van den aanhou denden regenval der laatste dagen. o EEN VLIEGEND LABORATORIUM. Amelia Earhart (mevrouw Putnam) de beroemde Amerikaansche aviatrice. zal een „vliegend laboratorium" ten geschenke krijgen. Tot dat doei is een fonds gesticht ten -bedrage van 50.000 dollar. De deelnemers aan dit fonds wenschen onbekend te blij ven. De stichting zal Amelia Earhart- stichting voor luchtvaartonderzoek worden genoemd. Het .vliegend laboratorium" dat thans wordt geconstrueerd, zal een tweemotorige. Lockheed Vega-laagdekker zijn met vol-' doende capaciteit voor tien passagiers en een behoorlijke lading. De normale kruis snelheid van dit toestel zal ziin 190 mijl oer uur met een hoogste snelheid van meer dan 200 miilen Der uur. Het toestel zal worden voorzien van extra benzine-tanks voor non-stoovluch- ten. Het zal een ,.robot."-oiloot. een auto- matischen Diloot hebben. o NIEUWE VLUCHT ENGELAND—KAAPSTAD. De Britsche vliegenier Brooks, die het record AustraliëEngeland op zyn naam heeft staan, is hedenochtend vertrokken met een klein Tsjecho-Slowaaksch vlieg tuig met als bestemming Kaapstad. o DROUILLET VRIJGELATEN. De Fransche aviateur Drouillet. die vroe ger luchtvaart deskundige van den Negus was. en zooals bekend od clandestiene wüze uit Frankrijk is vertrokken en met een motor-storing na'Mi P^me geland is na ziin landing tot kriig-~=vaneene ver klaard. Zün advocaat heeft thans van den Duce verkregen, dat hii werd vrijgelaten en weer de beschikking over zijn vliegtuig kreeg.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9