77^ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 Mei 1936 Vierde Blad No. 23347 BINNENLAND. otterdam gaat bezuinigen. PARLEMENTAIR OVERZICHT TOT EEN BEDRAG VAN F. 1.200.000. ONTSLAG VAN PERSONEEL. De gemeenteraad van Rotterdam beeft gisteravond na een algemeen begrootingsdebat van zeven dagen ge stemd over bezuinigingsvoorstellen van B. en W., die een bedrag van f 1.200.00 omvatten. Deze voorstellen waren ingediend, nadat door de regeering in uitzicht was gesteld, dat de verdere verstrek king van kasgeld gestaakt zou wor den, indien niet ernstig blijk werd ge geven van het invoeren van rcëelc bezuinigingen. Met 25 tegen 18 stemmen besloot de ad tot het geven van ontslag aan amb- enaren op 55-Jarlgen leeftijd met 35 ienstjaren en op 60-Jarigen leeftijd met dienstjaren onder toekenning van achtgeld, nadat een amendement der echterzijde om vrij te stellen ambtenaren et kinderen beneden 18 jaar, was ver- orpen met 24 tegen 19 stemmen. De geraamde bezuiniging van dezen aatregel bedraagt f. 500.000 per jaar. Het ntslag omvat ongeveer 250 ambtenaren. Voorts werd met 39 tegen vijf stemmen besloten tot salarisverlaging van het per- neel bij het voorbereidend lager onder vijs en met 26 tegen 18 stemmen tot kor ting van het subsidie op het bijzonder voorbereidend onderwijs. De raming van deze bezuiniging is f. 200.000. Met 34 tegen tien stemmen vereenigde Raad zich tot een reorganisatie van het rambedrtjf, welke bestaat uit inkrimping an het aantal lijnen en invoering van een algemeen sectietarief. Hierdoor zullen tM man overbodig worden. De geraamde bezuiniging is f. 350.000. Tenslotte besloot de Raad met 36 tegen acht stemmen tot samenvoeging van de drie technische diensten, t.w. gemeente verken, stadsontwikkeling en volkshuis vesting. en bouwpolitie en tot benoeming ot leider van deze gecombineerde dien sten. welke voortaan zullen heeten ge meentelijke technische dienst, van Ir. W. Wltteveen, thans directeur van Stads ontwikkeling. Aan den directeur van Ge meentewerken, Ir. L. J. H. van Dijk, en den directeur van Volkshuisvesting en Bouwpolitie, jhr. M. J. I. de Jonge van ïllemeet, werd eervol ontslag verleend. Deze bezuiniging wordt geraamd op 150.000. Er zullen ongeveer 50 ambtena ren ten gevolge van deze combinatie over- todig worden. JE NOODTOESTAND VAN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. REDE VAN DEN HEER D. G. VAN BEUNINGEN. In een vergadering van de Rotterdam- Khe Kamer van Koophandel heeft de heer O. van Beuningen (afd. Grootbedrijf) gistermiddag de volgende rede uitgespro ken: In de vorige vergadering van onze Kamer heeft de heer Kersten in herinne ring gebracht, dat toen juist een jaar ge leden de devaluatie van het Belgische betaalmiddel aan het reeds lang ernstig verzwakte concurrentievermogen van de Rotterdamsche haven den genadeslag had toegebracht. Hij moest toen tevens con- stateeren, dat nog slechts één van de des- vege aan de Landsregeerlng gevraagde maatregelen, n.l. die betreffende de loods- tarieven, tot stand was gekomen. Sedert dien mochten wij op 1 Mei j.l. op de bui tengewone vergadering, waarin de Amster- damsche Kamer van Koophandel haar 125-jarig bestaan heeft gevierd, uit den mond van den Minister van Handel. Nij verheid en Scheepvaart vernemen, dat de de toekomst te voeren havenpolitiek en daarmede nauw samenhangende kwestie van verlaging van havengelden en terrein- buren, alsmede die der Rijnvaartpremies, thans op korten termijn door de daartoe ingestelde interdepartementale commissie bestudeerd is en dat deze commissie reeds twee zeer belangrijke rapporten heeft uit- gebracht. In het bijzonder trof ons. dat de Minister mede verklaarde te vertrouwen, j&t de Regeering ten aanzien van dit zoo bij uitstek nationale vraagstuk zeer bin nenkort een definitieve beslissing zal nemen, Wij hopen, dat deze beslissing ten volle overeenstemming zal zijn met den ernst van de nooden, waarmede onze haven brat te kampen. Het is immers onmisken baar, dat elke dag vertraging in de ver wezenlijking van de door de havensteden naar voren gebrachte wensohen, nieuwe ^natige, zoo niet onherstelbare verliezen medebrengt. Versch ligt ons b.v. de tijding o het geheugen, dat belangrijke trans atlantische lijnen de haven van Rotterdam met meer zullen aandoen. Dat dit een «mp voor Rotterdam beteekent, begrijpt eik deskundige. De lijnen, die voor Rotter dam. verloren gingen, deden onze haven nagenoeg van haar oprichting af aan. "5,atond daar zoo laconiek: „Naar wij Mpi *?en' zal Woermann Lijn van 1 na u Rotler(ialh niet meer aandoen en «g mburg als eerste haven Antwerpen ™iioopen. De DuitschOost-Afrika Lijn voorbeeld volgen." tim„ de Rotterdamsche couranten, die mot rampzalige tijding brachten, hadden jrouwranden moeten verschijnen! riiwT ?nen gingen, naast ander belang- rnpor r' verloren en er zal nog veel wctlu^r eer verloren gaan. doordat de weten Rotterdam zich niet heeft Uen ,aan,te passen aan de wereldtoestan- stad' de Overheid van staat en Tj-'.dhdanks de tallooze waarschuwingen velenv hdige zijde, ondanks het tot ver mei d. aandringen ook van onze Ka- tien' nt ?art' toestanden niet heeft door den erfnd egrRPen' en' vasthoudende aan "iets hof? standaard, niets of nagenoeg haven t Sedaan om de Rotterdamsche Met h ,steunen- meer maatregelen komen we er niet voor iaron verkeer' dat verloren ging. zal ven ei, ,voor Rotterdam verloren bllj- lfn zeer j behouden wat nog rest. zul- drastische maatregelen noodig Hoe een millioenenbedrijf groeide. „Wanneer wij ophouden met adver- teeren. kunnen wij net zoo goed onze fabriek sluiten. Niemand kan ver wachten. dat hij op den duur zijn verkoop op peil kan houden wanneer hij op zijn advertentie-uitgaven gaat beknibbelen. Of met één dollar dat tracht te bereiken waarvoor er twee noodig zijn". Dit is een uitspraak van William Wrigley; de krantenjongen, die het tot eigenaar van de vermaarde kauw- gomfabriek en één der bekendste Amerikaansdhe milltonnairs heeft gebracht. In 1902 verdiende hij zijn eerste 100.000 dollar, die hij geheel besteedde aan Dagbladreclame. Vijf jaar later verhoogde hij dat bedrag tot 250.000 en spoedig was 70 »/o van de markt voor kauwgom in zijn handen. 3150 Ook in 1931, het fatale crisisjaar, versaagde Wrigley niet. Hij be steedde 300.000 aan Dagbladreclame. Zijn loon was dat jaar 100.000.000 netto winst. zijn. Het steunverleenen aan de lijnbooten alleen, hoe welkom ook zal niet meer af doende zijn. Wil de Regeering star vasthouden aan den gouden standaard, dan zal het verkeer over de geheele lijn moeten worden ge steund om verder dreigende afvloeiing te voorkomen. Hoe dit geschieden moet om doeltreffend te werken en de meest moge lijke vruchten af te werpen, weten de Rot terdamsche scheepvaartondernemers uit den aard der zaak beter dan de leden van de zooeven genoemde interdepartementale commissie. Daarvoor zijn naar globale be rekening zes millioen gulden 's jaars noo dig. Pakt men dezen reeds veel te lang sleepend gehouden, zoo hoogst ernstigen toestand niet volkomen afdoende aan, dan zijn, spr. is daarvan overtuigd, de gevolgen niet te overzien. Dertien maanden geleden heeft spr. van deze zelfde plaats een rede gehouden, die zeer somber gestemd was, veel te somber en overdreven volgens velen. Het stemt spr. waarlijk niet tot vreugde, dat zijn onheil voorspellende woorden reeds ten deele be waarheid werden; hoe gaarne had spr. het anders gezien. Maar als de Regeering haar koers thans niet te elfder ure wijzigt, of als zij dat niet wil, Rotterdam dan met af doende middelen steunt, zullen we, vreest spr., nog heel andere dingen beleven. De Regeering moet nu eindelijk den el- lendigen toestand van Rotterdam en de nog somberder toekomst moedig onder de oogen zien. Alleen zij kan hier de noodige hulp verleenen en zij moet dit doen: zij staat, den gouden standaard handhavende, voor de consequentie, dat zi] onze inter nationaal georiënteerde haven in de gele genheid moet stellen de concurrentie met het buitenland vol te houden. DE MOEILIJKHEDEN VAN „LEERDAM". Wat deed de regeering? Het Tweede-Kamerlid Kuiper heeft aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende schriftelijke vragen gesteld' 1. Aangenomen, dat de Minister over tuigd is vair het groote belang, om, tot behoud van werkgelegenheid, de glasfa briek te Leerdam in stand te houden, wil Z.Exc. dan mededeelen. wat zijnerzijds daartoe is verricht? 2. Wil de minister mededeelen, in hoe verre het juist is, dat voorstellen van den kant der directie tot oplossing der moei lijkheden gedaan, door de regeering zijn afgewezen, en zoo ja, om welke redenen? 3. Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat van den kant der regeering een oplossing zou worden bevorderd, die de glasfabriek te Leerdam onder buitenland- sche invloeden zou brengen, met het ge vaar, dat de fabriek binnen afzienbaren tijd zal worden stil gelegd? ER IS 119 MAN OVERCOMPLEET BIJ DE SPOORWEGEN. Ingaande 15 Mei. Onze spoorwegmedewerker schrijft: De chef van exploitatie der Ned. Spoor wegen heeft aan het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniglng van Spoor- en Tramweg personeel medegedeeld, dat door uitbrei ding der dleseltractie en opheffing van spoorlijnen, voor de uitvoering van de op 15 Mei in te voeren locomotief- en perso- neeldienstregeling 119 man locomotief- personeel minder noodig zal zijn. Het gevolg is dat met het ontslaan van machinisten op 55-jarigen leeftijd dat eerst was stopgezet nu weer zal worden voortgegaan. Ook zal machinisten die bin nenkort den 55-jarlgen leeftijd bereiken, gelegenheid gegeven worden, om vrijwillig heen te gaan. EFFATHA. DE MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. In haar Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag over het wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen betref fende de mechanisatie in de sigarenin- dustrie deelt de regeering mede, dat noch de bedrljfsraad, noch de nijverheidsraad haar de aangewezen instantie voorkomt om op te treden als adviseerend college bij de uitvoering der betreffende wet. De regeering stelt zich echter voor, een com missie van deskundigen in te stellen, welke haar bij de uitvoering der wet van advies zal dienen. De 47e algemeene vergadering. Onder presidium van Ds. C. Lindeboom, Geref. predikant te Amsterdam, werd he den te Voorburg in het gymnastieklokaal der school, de 47e algemeene vergadering gehouden van de vereeniglng „Effatha", Chr. Instituut voor doofstomme kinderen. De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering met het doen zingen van Ps. 118 1, gebed en het lezen van Ps. 118. Spr. bracht een woord van dank aan den heer W. L. B. den Blaauwen, die na tal van jaren als penningmeester te heb ben gediend thans als bestuurslid ontslag heeft genomen en herdacht voorts met een enkel woord het verscheiden van den secretaris, ds. A. Prins, Ned. Herv. predi kant te Neerlangbroek, die 15 jaar als secretaris diende. De penningmeester, de heer A. Schilder te Den Haag, bracht zijn jaarverslag uit. De rekening over '35 sluit met een batig saldo van f. 391.98. Het aantal verpleegda- gen was in '35 aanzienlijk meer dan in '34. Bij eenzelfde vergoeding per verplesgdag in '35 als in '34 zou „Effatha" f. 2198.19 meer hebben moeten ontvangen. Een ver gelijking met vorige jaren spreekt nog duidelijker. Ook de contributies zijn terug- geloopen, in vergelijking met f. 29 met f. 2000. De sluitende rekening is dan ook te danken aan doorwerking der getroffen bezuinigingsmaatregelen en het gestegen aantal contribuanten dank zij de lezingen- actie. Er is reden tot voorzichtigheid, wijl deze actie minder oplevert en de opgezégde contributies over '35 f. 1300 bedragen. De speldjesdag bracht over f. 35 op f. 5175.55. Hierna bracht de heer L. F. Dingemans, oud-resident Ned.-Indië, het verslag van de nazorg-commissie uit. Het gewaagde van teleurstelling en dankbaarheid. De teleurstelling betreft v.n. de geringe resul taten bij het zoeken naar arbeidsgelegen heid. Enkele oud-leerlingen werden ge plaatst, anderen werden werkloos. Het contact met de oud-leerlingen is verste vigd. In Voorburg werd een Chr. Doof- stommenvereeniging „Dient elkander" op gericht. waartoe 18 oud-leerlingen toetra den. Van een réunie kon dit Jaar nog niets komen. Vervolgens bracht het hoofd der school, de heer A. A. v. Holten, het schoolverslag uit. In '34 werd het hoogste leerlingental bereikt, welk getal in '35 kon worden ge handhaafd. Er vertrokken 15 kinderen en kwamen er 15 bij, zoodat het leerllngental 128 is gebleven. Van hét spreekonderwijs voor de kinderen van de voor-school werd meer werk gemaakt en 1 onderwijzer daar mede belast. Aan het vakonderwijs namen deel 21 meisjes en 18 jongens, 2 meubel makers en 1 schoenmakersleerling slaag den voor het diploma. Het aftredend bestuurslid ir. W. den Boer te Dordrecht, werd herkozen en ge kozen in de vac. wijlen ds. A. Prins, ds. H. A. de Geus, Ned. Herv. predikant te de Bilt en in die ontstaan door het bedanken van den heer W. L. B. den Blauwen, mr. T. de Jong, kantonrechter te Rotterdam, oud wethouder van Groningen. Na de rondvraag hield ds, G. Salomons, Chr. Geref. predikanftè Arhsterdam-West, een toespraak. H De voorzitter dankte ds. Salomons, waarna ds. Salomons in dankzegging voor ging en de voorzitter de vergadering sloot. Hierna vereenigde men zich in het inter naat „Arentsburg" aan een gemeenschap- pelljken koffietafel, waarna op „Hoeken- burg" 's middags de openbare les aanving. Ook waren in het Internaat de hand werkjes der meisjes tentoongesteld en ln een der leslokalen de stukken van de jon gens en meisjes der Nijverheidsschool. Zij werden ten bate van „Effatha" ten ver koop aangeboden. COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST HARINGVISSCHERIJ. In de gistermiddag in het Seinpost theater te Scheveningen gehouden verga dering van den Christelijken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders, afdee- l;ng Scheveningen is oesloten, vasthou dende aan de bezwaren, die bestonden tegen het Zaterdagavond-schot cn de be perking van bemanning in de voorteelt, het hoofdbestuur opdracht te geven de voorgestelde collectieve arbeidsovereen komst voor de haringvisscherij af te sluiten. LICAMELIJKE OPVOEDING OP DE LAGERE SCHOOL. Er heeft zich een comité gevormd, be staande uit bestuursleden van het Neder- landsch Olympisch Comité, de Onderwijs- centrale en de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de lichamelijke opvoe ding in Nederland tot het organiseeren van een propaganda voor de lichamelijke opvoeding op de lagere school. Op 16 Mei a.s. zullen in het A.N.V.J.- gebouw te Amsterdam lezingen worden gehouden en lessen worden gegeven aan schoolklassen, terwijl op dien dag 'n radio rede zal worden uitgesproken. Vooraanstaande personen zijn uitgenoo- digd zitting te nemen in een comité van aanbeveling. o OPENING WERKKAMP CHAAM. De minister van binnenlandsche zaken mr. J. A. de Wilde heeft heden het werk kamp te Chaam (N. Br.) geopend en bij die gelegenheid een rede gehouden, waar in hij wees op de belangstelling welke de regeering reeds herhaaldelijk getoond heeft voor de arbeid van de centrale voor werkloozenzorg. Dat dit werk ook bij ons volk waar- deering en sympathie ondervindt, is op de meest welsprekende wijze gebleken door het antwoord op den oproep om door milde particuliere bijdragen de voortzet ting van deze sociale taak mogelijk te maken. Een ton werd gevraagd, meer dan een ton werd gegeven. Door deze daad dan ook de regeering, die zelve met vele moeilijkheden van flnancleelen aard te worstelen heeft en op wier hulp van alle zijden telkens een beroep wordt gedaan, met vrijmoedigheid voortgaan de inrichting en exploitatie van kampen als dit ls te steunen. Die steun ls praktisch ongeveer 80 pet. van de kosten, indien men de beschikbaarstelling van het kamp zelf daarbij meetelt. Zij ls der halve niet gering te schatten, maar dub bel verantwoord, nu zoo duidelijk is gebleken, dat de publieke opinie een on derneming als deze om haar groote waarde voor de werklooze jeugd sympa thiek gezind is. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR KOELTECHNIEK. Onder voorzitterschap van prof. dr. M. de Haas, uit Delft, hield de Nederlandsche Vereeniging voor Koeltechniek gistermid dag haar 49ste algemeene vergadering, in het gebouw van het Koninklijk Instituut van ingenieurs te Den Haag. Als vertegenwoordiger van het Neder- landsch-Indische comité voor 't aanstaan de internationale koude-congres was aan wezig ir. A. P. Baljet. De voorzitter herdacht wijlen den heer J. M. Bottemanne. die een aantal jaren lid van het bestuur der vereeniging was en destijds veel heeft verricht voor het cryo- logisch-biologisch proefstation, in het bij zonder met het oog op de conserveering van visch. Blijkens het jaarverslag van den secre taris-penningmeester, Ir. J. F. M. Koop man, is het aantal leden in 1935 gestegen van 230 tot 235, terwijl het thans weder 243 bedraagt. Prof. C. F. van Oyen werd bij acclamatie herkozen als tweede voorzitter. De voorzitter richtte waardeerende v/oorden tot hem. Ten aanzien van het a.s. internationale koudecongres te 's-Gravenhage deelde de voorzitter mede. dat reeds 214 rapporten zijn aangekondigd, waaronder zeer be langrijke over allerlei onderwerpen, in verband met de kunstmatige koude. Het aantal ingeschrevenen voor het congres bedraagt thans 381. waarbij nog gevoegd moeten worden een 60-tal Duit- schers, wier komst afhankelijk is van de beschikbaarstelling van de noodige de viezen, terwijl soortgelijke moeilijkheden nog te overwinnen zijn voor een 36-tal Italianen. Teneinde een zoo doelmatig mogelijke werking te verkrijgen Is het wenschelijk gebleken, verandering te brengen in de groepeering der onderwerpen voor de vier secties van het congres. De zittingen worden gehouden in de grafelijke zalen, de officiee'.e opening zal in de Ridderzaal geschieden. Prof. van Oyen deed tenslotte als leider van de groep: koelhuisdirecties nog eenige mededeelingen over de samenstel ling van een lijst met gegevens aangaande de in ons land beschikbare koel- en vries- ruimten, hetgeen zal geschieden onder leiding van het centraal bureau voor de statistiek. DE BELANGRIJKE WERKEN BIJ SCHIPHOL. De nabij het vliegveld Schiphol in uit voering zijnde belangrijke werken zoo als vergrootlng van het landingsterrein, uitbreiding van het gebou wen-complex, aanleg van wegen en bruggenbouw zijn reeds zoover gereedgekomen, dat de alge- heele ingebruikneming van een en ander spoedig is te verwachten. Het geheel levert een majestueuzen aanblik op en zal de belangen van het groote rijverkeer en den luchtvaartdienst in ruime mate ten goede komen. PRINSES JULIANA OP DE BAARNSCHE SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. Gistermiddag om halfzes bracht H.K.H. Prinses Juliana in gezelsöhap van een hofdame en een kamerheer een bezoek aan de schilderijententoonstelling in het Baarnsche museum. Zij werd ontvangen door den voorzitter' van het tentoonstel- lingscoonité, den heer F. Wynja. door bur gemeester jhr. G. C. J. van Reenen en dr. J. A. van der Hake, rector van het lyceum, die door jhr. J. A, de Jonge van Zwijnsbergen, intendant van het konink lijk paleis te Soestdijk aan Haar werden voorgesteld. De prinses werd op de tentoonstelling rondgeleid door den heer F. Wynja. Een dochtertje van den heer Wynja ■bood de Prinses bloemen aan. Het bezoek, waaraan geen bekendheid was gegeven, had onopgemerkt plaats, en duurde tot kwart over zes. EEN NIEUWE TANKER VOOR DE SHELL. De proeftochten van de nieuwe tankers, welke de „Koninklijke Shell" in ons land laat bouwen, zijn, om het eens ln ge waagde beeldspraak uit te drukken, niet van de lucht. Was het de vorige week de „Eulota", waarmede werd proefgevaren, gisteren was het de 9100 ton metende tanker „Etrema" gebouwd bij de Rotterdamsche droogdok maatschappij N.V. te Rotterdam, welke begunstigd door prachtig voorjaarsweer, op de Noordzee 'n proefvaart hield, waar bij het schip aan alle door de „Konink lijke Shell" gestelde eischen bleek te vol doen en een snelheid haalde van ruim 13 knoopen. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 5.56 uur is „De Kwak" van Schiphol vertrokken voor de reis naar Indië. Voor deze reis hebben de volgende passagiers geboekt: één AmsterdamSin gapore, één AmsterdamRangoon, één Amsterdam—Karachi, één Amsterdam- Bagdad, één HalleLeipzigBatavia, één BoedapestGaza, één GazaSingapore en één RangoonBangkok. Medegenomen is 225 K.G. briefpost, 2 K.G. pakketpost en 48 K.G. vracht. Hedenmorgen 8.09 uur is „De Kwak" te HalleLeipzig geland. WETTELIJKE REGELING DER AFBETALING. Gisteren is uitgegeven Staatsblad 605 wet van 23 April, houdende eenige wette lijke regelingen nopens het afbetallngs- bedrijf. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Maandag 11 April a.s. niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. MAATSCHAPPIJ VOOR INDUSTRIE-FINANCIERING. De Tweede Kamer ls, na haar Paasch- recès, weer aan den arbeid getogen. Nadat ze een aantal ontwerpen zonder of na kort debat had goedgekeurd (o.a. Ie dat tot wijziging van de Nijverheids- Onderwijswet; 2e. dat tot wijziging van de wet op de Openbare Vervoermiddelen, waardoor ook op vracht-auto's, die tijde lijk tot personen-vervoer worden bestemd, de wettelijke veiligheids-voorschriften worden toegepast en 3e dat inzake den vaartuigendienst in Suriname, heeft zij het belangrijke ontwerp betreffende de Industrie-financiering onder handen ge nomen. Zooals men weet strekt dit wetsvoorstel er toe, over te gaan tot oprichting van een naamlooze vennootschap, genaamd „N.V. Maatschappij voor Industrie-finan ciering". Het doel hiervan is, kort gezegd, te komen tot uitbreiding van industrleele werkgelegenheid, door de industrialisatie van ons land te bevorderen. Zoowel voor het behoud als voor de uitbreiding onzer industrieën is dit stelsel van financiering ontworpen, het verstrekken van credieten op langen termijn. De détails van dit plan zijn destijds uitvoerig in ons land vermeld en de ontwerp-statuten van de nieuw op te richten instelling zijn thans aan de Kamer ter goedkeuring voorgelegd. De eerste spreker in het debat, de heer Westerman, deed een sceptischen toon hooren. Hij vindt dit ontwerp eigenlijk maar half werk, omdat het niet princi pieel is. en omdat het geen werkelijke or dening brengt. Het wil slechts credieten verstrekken bij een waarborg van renta biliteit. Maar wat de Regeering had moe ten doen is dit: onze geheele industrie nagaan en in kaart brengen en dan be wust en aan de hand van de huidige toe standen nagaan aan welke nieuwe in dustrieën of aan welke uitbreidingen er behoefte is. en ook. welke industrieën zou den kunnen verdwijnen. Alleen zoo meent mr. Westerman had men tot een goed beleid inzake de industrialisatie kun nen komen. Ook de andere sprekers op dezen mid dag waren over het algemeen niet geest driftig. Van de sociaal-democraten, wier stand punt de heer Van den Tempel vertolkte, behoeft dit niet te verwonderen. Zij willen nu eenmaal veel en veel verder gaan. Dit ontwerp beteekent volgens hen niets; het is, meenen zij, een specimen van oude liberale economische politiek, veel te bu reaucratisch en veel te veel afgestemd op departementale bemoeiingen: de ven nootschap krijgt haar zetel op het Depar tement. Had men Inderdaad de werkloos heid ln de industrie willen bestrijden, dan zouden, meende dr. Van den Tempel, veel radicaler maatregelen noodig zijn geweest. De bezwaren van den agrariër Vervoorn lagen oo ander terrein. Hij beziet dit wets voorstel feitelijk alleen in verband met land- en tuinbouw en ls van oordeel, dat er geen behoefte is aan uitbreiding der industrie, maar wél aan meer steun voor den landbouw. Deze industrie-bevordering zal zoo vreest hij den uitvoer van landbouw-producten belemmeren en op de werkloosheid zal zij weinig Invloed oefenen. Dit laatste ount, de uitvoer, heeft ook de heer Schilthuls aangeroerd: hij heeft geadviseerd om er ernstig op toe te zien. dat de verdere industrialisatie van ons land niet belemmerd op in- en export zal werken. Uit deze korte resumeering der gehou den redevoeringen ziet men. dat er nu niet b~oaa!d enthousiasme was voor dit ontwerp. Maar het kan nog komen. HAGENAAR. DE BESTE SPORTFILM. In 1935 werd door de Nederlandsche ver eeniglng voor cultureele films, in samen werking met het Nederlandsch Olympisch Comité en den Nederlandschen Bioscoop bond een nationale wedkamp uitgeschre ven voor de beste sportfilm, welke in aan merking zou kunnen komen voor deel neming aan den olympischen filmwed kamp in 1936 te Berlijn te houden, in ver band met de Olympische spelen. Van de ingezonden films werd door de jury, bestaande uit de heeren D. van Sta veren, voorzitter der Cultuurfilmcentrale, G. van Rossem, secretaris N.O.C., H, Ehr- lich, hoofdbestuurslid N.B.B., L. J. Jor- daan, filmjournalist en H. A. Meerum Ter. wogt, sportredacteur „Nieuwe Rotterdam sche Courant", de inzending der N.V. Cine- tone te Amsterdam, onder den titel „Spor tief Holland" bekroond. De uitreiking van den daarvoor door het N O C. beschikbaar gestelden prijs zal geschieden door den voorzitter van het N.O.C., baron Schlmmelpenninck van der Oye, ter gelegenheid van de eerste vertoo ning van dit filmpje, welke Vrijdag zal plaats vinden in den Prinsesse-schouwburg te 's-Gravenhage. „Sportief Holland' 'kwam tot stand door collectieve samenwerking van de employe's der Cinetone-studio's. Han Hollander ver zorgde de reportage, Maxx Tak de muzi kale illustratie, t.erwiii talrijke Nederland sche sportkamninppen. o.a. Willy den Ouden, luitenant Pahud de Mortanges en het Nederlandsche voetbal-elftal, hun of haar medewerking verleenden. UIT NED. OOST-INDIE. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BATAVIA, 6 Mei 'Ansta). In den afge- loopen nacht, om 3 uur, is een twoseater, waarin gezeten waren de heeren L. van der Heyden. employé van den Fiat-auto- handel en G. Blemond, handels-employé, door een tot dusver onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. De heer Biemond werd gedood. De heer Van der Heyden werd bewusteloos naar de centrale burgerlijke zlekeninrichting ge bracht. Eerst in den loop van den morgen is hij bij kennis gekomen. Hij kon nog niet worden verhoord. De wagen ia geheel vernield.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13