Het ruiterfeest in de Doelenkazerne De Negus naar Palestina. 77ïte Jaargang DINSDAG 5 MEI 1936 No. 23346 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. De 3 October-Vereeniging. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week T.f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd.) HERDENKING VAN HET 50-JARIG BESTAAN. De optocht zal een samenvatting zijn van alle sinds 1919 gehouden optochten. De 3 October-vereeniging hield gister avond in de Oranjezalen van „De Harmo nie" haar gebruikelijke Mei-vergadering, waarin der gewoonte getrouw de feestplan- voor de as. viering van Leiden's Ont zet zijn bekend gemaakt. De voorzitter, de heer W. van der Laan opende de verga dering met een korte herinnering aan de oprichting der 3 October-vereeniging op 13 Mei 1886 en schetste in korte trekken haar ontwikkeling, waarbij hij in het bij zonder de feestviering van 1924 memo reerde, welke in het teeken stond van het 350-jarig bestaan der Universiteit en die werd bijgewoond door H.M. de Koningin en nu wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, Spr. wekte vervolgens de leden op om meer belangstelling te toonen voor bet werk der vereeniging en spoorde de niet- leden aan om zich niet langer afzijdig te houden, doch zich aan te sluiten als lid, zoodat eindelijk de daling van (het leden tal tot stand kome en spoedig wederom het. niveau van 1924 (6000 leden) worde bereikt. De secretaris, de heer N. G. Spaargaren, las vervolgens de notulen der vorige leden vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Or.der de ingekomen stukken bevond zich een goedgunstig antwoord van het college van B. en W. op het verzoek der 3 October-vereeniging om op 13 Mei as. «en tentoonstelling te mogen openen in ,De Lakenhal", benevens dè toezegging van het college, dat in den vervolge in den omtrek van het Schuttersveld geen open bare vermakelijkiheidsinrichtingen of con sumptietenten zooals poffertjeskramen e.d. zullen worden toegelaten, zulks teneinde concurrentie met de standhouders op het Schuttersveld te voorkomen (applaus). Voorts deelde de voorzitter mede, dat op de tegenwoordige ledenlijst nog 24 namen compareeren, die ook reeds op de leden lijst van 1886 vermeld staan. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren jhr. C. C. Roëll, mr. F. H. van der Tas en P. J, van der Zanden. In de bestuursvacature, ontstaan door 't vertrek van den heer Ir. A. M. Touw werd voorzien door de verkiezing van den heer ir. D, Boogerd, terwijl de plaats van den afgetreden praeses-collegii, den heer H. C Dresselhuys in (het bestuur zal worden in-| genomen door den huidigen praeses, der heer André de la Porte. Het Lunapark op het Schuttersveld zal ditmaal in verband met het gouden jubU leum reeds op Vrijdag 2 October des na middags om 2 uur voor ijet publick wor den opengesteld. Daarna was het voornaamste agenda punt, het feestplan 1936, aan de orde. Op den oprichtingsdag. 13 Mei, zal in de Lakenhal een bescheiden herdenkings tentoonstelling worden geopend, waarbij belangstellende leden van harte welkom zijn op vertoon van een invitatiekaart, welke gratis verkrijgbaar zijn bij den heer R. de Wilde, Breestraat. Na afloop, te 3 uur, wordt in Maison De Negus is aan boord van een Engeisch oorlogsschip naar Palestina vertrokken. Te Addis Abeba dat nog niet door de Italianen bezet is men verwacht dit thans op morgen duren de plunderingen en aanvallen op de legaties nog voort. Ook ras Nassiboe en de Turksche generaal Wehib pasja zijn te Djiboeti gearriveerd. Bruyns een receptie gehouden, terwijl des I avonds aan het bestuur een serenade wordt aangeboden. Op 2 October worden zooals gewoonlijk de feestelijkheden ingezet met een taptoe. Het programma op 3 October omvat de traditioneele nummers: reveille, uitdeèling van haring en wittebrood, het springen van de fontein op de Vischmarkt en koraalmuziek, waaraan tevens verbonden kinderzang, belde onder leiding van den heer Leo Mens. Voorts zal in de morgenuren een ster loop voor wandelaars en een sterrit voor auto's, motorrijwielen en fietsen worden georganiseerd, terwijl tevens een Geuzen- vloot de stad zal binnentrekken. Voor den avond staat de opvoering van een revue op het programma; de bekende „koning der revues" Henri ter Hall ver klaarde zich bereid daarvoor den tekst te schrijven en de geheele montsering te verzorgen. Deze revue zal worden opgevoerd op 30 September, 1 en 3 October. Er zullen vermoedelijk 50 a 60 medewerkenden zijn, allen Leidsche ingezetenen. Natuurlijk zal tot besluit een vuurwerk worden afgestoken. De heer B. de Koning deelde vervolgens nadere bijzonderheden mede over het hoofdmoment in de feestviering, den middagoptocht. Deze optocht zal een samenvatting zijn van alle in het tijdvak 19191935 gehouden optochten, een soort revue derhalve, bestaande uit 17 groepen, waarvoor ongeveer vijfhonderd mede werkenden noodig zullen zijn. De vergadering hechtte door applaus haar goedkeuring aan dit plan. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde; sloot de heer van der Laan de vergadering onder dank voor de opkomst en met een opwekking tot allen om mede te helpen de komende feesten te doen slagen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Maatschappij tot Aanbouw en Exploi tatie van onroerende goederen Dominium, Waldeck Pyrmontlaan 20, Oegstgeest. Uittredend directeur M. W. Scuctijn, Oegstgeest. Kantoor verplaatst naar Ste- vinstraat 95, Scheveningen. Firma J. en A. van Brammen, Prins Hendrikstraat 29c, Alphen ad. Rijn; drukkerij en papierwarenhandel. De zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam Van Brum- men's Boekhandel en Drukkerij N.V. (Ned. Staatscourant 24 Februari 1936, Bijvoegsel Nr. 276). Dir. J. van Brummen, Alphen a. d. Rijn. Comm. L. Sprey en J. Blijleven, te Alphen a. d. Rijn en A. van Brummen te Amster dam. Maatsch. kap. f. 15.000, waarvan ge plaatst en gestort f. 9.750. DS. H. A. WIERSINGA. Ds H. A. Wiersinga, predikant bij de Geref. Kerk alhier, is gisteren voor 11 da gen naar Davos vertrokken voor de gees telijke verzorging van de aldaar verpleegd wordende Gereformeerden, daartoe uitge zonden door het comité terzake. WEER TWEE WERKEN UIT HET WERKFONDS AANBESTEED. De verbetering van de Neksluisbrug en het stamriool in den Witte-Singel. Hedenmorgen zijn door den directeur van Gemeentewerken namens B. en W. weer twee werken, welke aan de gemeente uit het Werkfonds zijn toegestaan, aan besteed. In de eerste plaats het verlagen en verbreeden van de Neksluisbrug (vaste steenen brug over de Vliet) en het leg gen van een gedeelte stamriool met 4 schachten, een en ander met bijkomende werken. Hiervoor waren 13 biljetten inge komen, waarop als volgt was ingeschre ven Heemskerk en Öudshoorn, Leiden f. 24943; M. de Jong en Zn., Voorschoten f.23456; W. Vollebregt, Oegstgeest f22000; M. Konings, Leiden f.21400; Lange- veld. Leiden f.21000; De Winter en Van Weeren, Leiden f.20800; De Later en Meyers f. 20750; Gesman en Zoetemeyer f.19890; Godschalk, Leiden f.19760; v. d. Voort, Zoeterwoude f. 19200; E. Sanders en Co. Gouda f.18885; v, d. Geer en Stuifzand, Leiden f. 18630; Wed. H. v. Driei, Koudekerk f, 18510. In de tweede plaats werd aanbesteed het leggen van een stamriool in gedeelten van den Witte Singel en den Zoeterwoud- sche Singel, tusschen de Witte Rozen straat en de Jan van Houtkade met bij komende werken. Hiervoor waren 16 bil jetten ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven. (Het tweede bedrag is zon der stalen damwand); M. Timmers, Lei den f.61000 en f.56000; W. Visser, Wasse naar f.54600 en f.52600; Gebrs. Visser, Wassenaar f.53900 en f.51900; Heemskerk en Oudshoorn Leiden f.52943 en f.48943; De Winter en v. Weeren, Leiden f. 52300 en f.48300; Gebrs. Boeren. Sliedrecht f.51880 en f.50800; M. Konings f.49800 (alleen ten tweede); C. A. Langeveld, Al phen f.48600 en f.47400; M. de Jong en Zn. Voorschoten f.47300 en f.46000; Ges man en Zoetemeyer, Alphen f. 46890 en f.45890; Sanders en Co., Gouda f.46870 en f.42870; Gebrs. Schouls, Leiderdorp f.45588 en f.42588; Moote, Moordrecht f.43937 en f.43000; Vollebregt, Oegstgeest 1 43900 en f.43000; Godschalk. Leiden f.43760 en f.42200; v. d. Geer en Stuif zand Leiden f. 41948 en f. 41400. DE ZOMERPOSTZEGELS. Men verzoekt ons nogmaals mede te deelen, dat sedert 1 Mei j.l. aan alle post en hulppostkantoren de verkoop van zo- merpostzegels is begonnen. ï\>to Van Vliet. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Voor het ruiterfeest in de Doelenkazerne blijkt groote belangïtelling te bestaan. Elders in dit Blad wordt nog eens per ad vertentie meegedeeld waar men nog toegangskaarten krijgen kan. Dat aantal is echter niet groot meer. Voor onzen foto- Paaf poseerden gisteren een veertigtal dienstplichtigen van 6 R.V.A., die iederen avond tot slot van het ruiterfeest een tableau vivarit uitvoeren onder leidirife van opperwachtmeester-Instructeur P. L. Rosdorf. Van de N.V. Pieck's Manufacturenhandel. Gouden zakenjubilea komen in het aige- meen minder vaak voor dan persoonlijke 50-jarige herdenkingsfeesten en het be hoort in deze, voor het zakenleven zoo bij uitstek moeilijke tijden, helaas bijna tot de uitzonderingen, dat een firma onder rooskleurige omstandigheden en met gun stige perspectieven haar halve eeuwfeest mag herdenken. Tot deze kleine categorie van bedrijven behoort de N.V. F. Pieck's Manufact.handel, aan de Haarlemmerstraat, in Leiden en breeden omtrek beter bekend als de firma Pieck. Het was in het voorjaar van 1886, dat thans wijlen de heer F. Pieck in het per ceel Haarlemmerstraat 263 tegenover de Mon Pèrekerk op bescheiden voet een han del in manufacturen en tricotages op richtte. De heer Pieck legde zich speciaal toe op den verkoop in de omliggende gemeenten, waardoor de naam Pieck ook in de omge ving een goeden klank kreeg, terwijl zijn eohtgenoote den winkel voor haar reke ning nam. De zaken floreerden, zoodat uit breiding noodig was, welke werd gevonden in een der panden, waar een deel van de zaak thans nog gevestigd is, op den hoek van de Haarlemmerstraat en de Leege Werfsteeg. In dien tijd kwam het dragen van ge confectioneerd ondergoed in de mode en de firma Pieck was een van de eerste manu- factuurbedrijven, die zulks met succes in onze stad introduceerde. De modellen werden door den heer Pieck gesneden en vervolgens door thuisnaaisters vervaardigd. Toen deze afdeeling zich allengs uitbreidde, bleek dit niet meer vol doende en werd een eigen atelier ingericht, waar direct na de oprichting der Stedeiijke Electriciteitsfabrieken electrische aandrij ving werd toegepast. Omstreeks 1910 trok mevrouw Pieck zich uit de zaak terug, haar plaats inruimende aan den tegenwoordigen directeur, den heer J. C. M. Pieck, die in 1911 zijn intrede in de zaak deed. De heer Pieck Sr. bleef tot October 1922 aan het bedrijf verbonden, toen de dood een einde maakte aan zijn werkzaam leven. Eenige maanden voordien was het bedrijf omgezet in een naamlooze vennootschap. Onder leiding van zijn zoon bleef de zaak groeien en verschillende verbouwingen de laatste in 1925 waren er het nood zakelijk gevolg van. Vanzelfsprekend hield de technische in richting van het atelier met dien groei gelijken tred en nog kort geleden werd overgegaan tot de aanschaffing van een electrische naaimachine ten behoeve van de z.g.n. Pantserkleeding, waarin de firma zich heeft gespecialiseerd en die gelijk tijdig een drievoudig stiksel aanbrengt. Hoewel de directie gemeend heeft dit halve eeuwfeest niet officieel te moeten herdenken, heeft zij anderzijds niet willen nalaten haar clientèle een verrassing te bereiden. Te dien einde stelt zij tegen den een heidsprijs van één dubbeltje bij aankoop van 50 cents of hooger prachtige Leerdam- glas-producten beschikbaar. En zóó groot was hiervoor de belangstelling, dat de ge heele voorraad en die was niet gering! in twee dagen tijds nagenoeg was uit verkocht. Maar men make zich niet onge rust; een formidabele aanvulling is onder weg, zoodat de aanbieding gedurende de geheele jubileum-maand Mei van kracht blijft. En al is er dan geen o f f i c i e e 1 e her denking, ook officieuze gelukwenschen kunnen welgemeend zijn en dat zijn de onze! LEIDSCHE RADIOVEREENIGING. Gisteravond werd voor bovengenoemde vereeniging een lezing met demonstratie gegeven, welwillend aangeboden door de „N.V. Ingenieursbureau Connector", over het onderwerp „de Pioneer anode omvor mers." Na de gebruikelijke inleiding door den voorzitter, was het woord aan ir. Bouma. Deze gaf een uiteenzetting hoe, met be hulp van de pioneer omvormer, aange sloten aan een 6- of 12-volts accu, de be- noodigde plaatenergie kan worden opge wekt om het radio-toestel of de verster ker te voeden, waarvoor verschillende types zijn geconstrueerd. Juist voor booten en automobielen is dit een handige oplossing om de anode-bat terij te vervangen. Tevens werden nog getoond de gelijk stroom-wisselstroom omvormers, zoomede een door wind gedreven generator, welke geschikt is voor het laden van accu's. Als attractie waren nog medegebracht eenige nieuwe typen Magnavon luidspre kers waarvan het speciale model opviel. De aan den heer ir. Bouma gestelde vra gen werden alle op begrijpelijke wijze be antwoord. Hierna sloot de voorzitter de bijeen komst, nadat hij ir. Bouma hartelijk had dank gebracht voor zijn causerie. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 1ste programma der wekelijksche Ogelavonden in de Hooglandsche Kerk, door den heer Feike Asma, bevat morgen avond werken van: Bach (Fraeludium Es dur)Guilmant (Symphonie I)Bossi (Idylle); Driffill (Toccata) e.a. Dè toegang ia vrij. BINNENLAND. De Varkenscentrale wordt gedagvaard (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Ené doode en drie gewonden bij auto- botsing bij Oldebroek (Gemengd, 4e Blad)". De moordaanslag te Meppel; het slacht offer overleden (Gemengd, 4e Blad). Ingaande 15 Mei wordt de vrijstelling van omzetbelasting op verschillende soor ten brood ingetrokken. (Laatste Berichten le Blad) Een onderhoud met dr. Van der Does, die vanochtend te Genua is aangekomen. (Laatste Berichten, 1ste Blad), BUITENLAND. De Negus naar Palestina vertrokken. Verdere plunderingen te Addis Abeba (3e en le Blad). De Balkan-entente te Belgrado bijeen (Buitenland, le Blad). Het Engelsche Lagerhuis keurt de sup- pletoire marine-begrooting goed (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. KAPPERSVAKSCHOOL. Slotavond van de cursussen. In de foyer van „Den Burcht" werd gisteravond de slotavond gehouden van de cursussen, die In den afgeloopen winter voor de leerlingen van de kappersvak school zijn gegeven. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, is deze cursus, die vier jaar duurt het vorig jaar aangevangen. Eens per week werd door de verschillende klassen een avond practisch gewerkt of een les gevolgd. Ook werden enkele lezin gen of filmavonden over technische onder werpen georganiseerd. De leiding van de cursussen welke uitgaan van de afd Lei den van den Nederlandschen Kappersbond. berustte bii den heer H. Botzen uit Den Haag. Gisteravond nu werd door verschillende leerlingen der tweede en derde klasse ge toond. in het biizlin van verschillende patroons, leden van den kappersbond en andere belangstellenden, wat op de lessen was geleerd, terwijl door enkele leeraren een demonstratie werd gegeven. Voordat de kappers en kapsters met hun werk aanvingen, sprak de heer J. v. d. Vlist. voorzitter der Leidsche Vakschool enkele woorden. Wat hier vanavond ge beurt. aldus spr.. is de moeite waard om te zien. Alles wat te zien wordt gegeven is door de vakschool zelf opgebouwd en wordt geheel door eigen leerlingen en personeel uitgevoerd. Hierna werden, terwiil een strijkje voor vrooliike muziek zorgde, de hoofden van een groot aantal dames en heeren „onder het mes genomen". Na afloop van de demonstratie, waarbij zeer fraai werk werd geleverd, dat getuig de van uitnemend onderricht, nam de heer Botzen het woord. Toen wii aldus spr.. de school openden, geloofden wii in ons succes. Zoo ontstond tusschen leerlingen en leeraren een pret tige sfeer van saamhoorigheid. Veel is door de leerlingen bereikt. Vervolgens deelde spr. mede. dat alle cursisten waren bevorderd. Dank bracht spr. aan ziin leeraren en aan de bestuursleden en hit sprak tenslotte de hoop uit allen in het volgende leerseizoen weer te mogen terug zien. De heer v. d. Vlist bracht speciaal hulde aan den heer Botzen en zijn leeraren. De heer Olthof leider van alle vak scholen in Nederland, maakte den leerlin gen ziin compliment voor de mooie resul taten. Namens het technisch bestuur te Amsterdam dankte spr. presoneel en be stuur voor het voor hen geheel vreemde werk. Vooral de heer Vermeer, de penning meester, heeft zeer veel werk verricht, al dus spr.. waarvoor wii hem dankbaar moeten ziin, Geruimen tüd bleef men vervolgens nog gezellig bijeen K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Gisteravond vergaderde St. Peter Kanis in het „Eigen Huis", op welke vergadering het zomerprogramma 1936 werd samen gesteld. De voorzitter, de heer J. Coster opende de vergadering met den groet der Katholieke Jongeren en heette allen wel kom. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat het zomerprogramma was vast gesteld werd in de plaats van den heer J. van Dam als bestuurslid gekozen de heer J. Dingjan. Na de rondvraag was het woord aan kapelaan Verhoopstadt. die zijn vreugde uitsprak over de prettige wijze waarop hij met bestuur en leden in het afgeloopen jaar heeft samengewerkt. Spr. hoopte, dat de band, die de K.J.M.V. met hem bindt steeds hechter moge worden, waar na de voorzitter betoogde, dat de K.J.M.V. trotsch kan zijn op haar moderator. Hierna; werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1