DE ROODE DUIVELS HERLEEFD. ZIJN No. 18 EEN GELIJK SPEL, 1-1, TEGEN NEDERLAND Het voornaamste Nieuws van heden. Bakhuys en Braine maakten de doelpunten. Onverwachte krachtsontplooiing van het Belgische elftal te Brussel. Als Smit niet gefaald had.... Uitstekend spel van Van Male. Een uitslag van. een voetbal-wedstrijd is altlid van velerlei omstandigheden af hankelijk. Eenig geluk mag daarbij niet ontbreken om het tot extra-prestaties te brengen. Was dat fortuintje gekomen gistermiddag dan gelooven we dat België ten laatste nog onder den voet zou zlin geloopen. En Smit heeft het voor het griioen gehad in de laatste tien seconden voor de rust! Uit een feilloos scherpe pass van Bakhuys was Smit toen doorgeloopen en terwijl hij de backs voorbij snelde met den bal aan den voet zag ieder in ge dachten de score reeds tot 20 ver hoogd Wat onmogelijk geacht werd gebeurde nu: Smit verloor z'n bekende vaardigheid en z'n tactisch inzicht en knalde met alleen den keeper nog voor zich den bal keihard naast het Belgische doel! Tot groote wanhoop der andere Hollandsche spelers, die er een zekere ontmoediging door kregen, en tot intense blijdschap der Belgen, die een 10 achterstand aller minst hopeloos achtten en zich meer dan ooit voornamen te blijven vechten tot het uiterste. Dat missen van Smit werd aldus tot een zeer belangrijke factor, die op het verdere verloop van den kamp van enormen in vloed geweest is en wellicht zelfs het be slissende oogenbllk mag worden ge noemd1 Verheugende wederopleving. (Van orraen redacteur). In de vóórlaatste minuut van den wedstrijd tegen Nederland scoorde de Tsjechische prof. Raymond Braine gistermiddag den gelijkmaker (11) en bij zette daarmede de kroon op het werk eener Belgische ploeg, die aller verwachtingen verre heeft overtrof fen. Zoowel in de eerste als in de tweede helft dezer ontmoeting in het overvolle Heysel-stadion te Brussel, waar ruim 65.000 toeschouwers aan wezig waren, is België in het offensief geweest en zij zou gewonnen hebben, verdiend gewonnen hebben zelfs, in dien zijr in haar voorhoede één schut ter van bet kaliber-Bakhuys geteld had, omdat het aantal kansen der Belgen beduidend grooter was dan dat der onzen, die zich merkbaar geïm poneerd hebben getoond door de on verwachte kracht en activiteit hunner tegenstanders. De overtuiging, dat Oranje zorgen zou voor een herhaling van de zege van Am sterdam, zij het in meer gematigden 'orm, is waarschijnlijk niet bevorderlijk Ktweest voor een gunstig Hollandsch resultaat. Er is tenslotte niet verloren, maar 65.000 toeschouwers hadden een overwinning verwacht en de honderd duizenden aan de radio zullen zonder twlifei in dat opzicht geen afwijkende mee ning hebben gehad. Holland was favoriet door de lange reeks van Indrukwekkende successen van den laatsten tiid en niet het minst door de 80 van Amsterdam. Dien overeenkomstig gedroegen zich helaas tal- kozen van de tienduizenden supporters, die Zaterdag en gisteren de Belgische hoofdstad als het ware hadden over stroomd en het met hun zege-liederen vol komen op stelten zetten. Nu het zoo ge heel anders ls uitgekomen dan was ver wacht voelde men de 11 in het Holland sche kamp als een deceptie, zelfs als een nederlaag, en hoe de Belgen er over dachten kon men lezen van hun blije gezichten en kon men bii den terugtocht der Hollandsche supporters-scharen onder weg aanschouwen als lang den spoorweg, «leen: mannen en vrouwen, ouden en kinderen, spottend de beide wijsvingers in de hoogte staken als om te demonstreeren dat Hollandsche overmoedigheid te plet ter geloopen was op herboren Belgische ïoetbal-energie. Het wonder. Het groote wonder van dezen voetbal dag in de Belgische hoofdstad was ten slotte de herleving van het enthousiasme en de wilskracht onzer Zuiderburen. Wij weten het thans: er ziin weer Roode Duivels in België! Zij hebben gevochten als vanouds met die onverzettelijkheid, die bezieling en dat sterke weerstandsvermo gen. die de Belgen in vroeger Jaren zoo geducht maakten en die een zoo groote bekoring te geven wisten aan de iaarlük- eehe kampen tusschen Nederland en België! Dat ons elftal daardoor beïnvloed werd was duidelijk. Nog niet eens zoo heel sterk wellicht in de eerste helft toen duizenden, en waarschijnlijk ook velen on- «r spelers, gedacht zullen hebben dat de «lglsche geestdrift, vooral waar er geen ,Ü?Tj, en door bereikt werden, nu wel sDoedig vastloopen zou in het drijfzand der ontmoediging. Doch onmiskenbaar na de oauze! België bleef aanvallen met een even verbeten als ongekende energie, het •5 met de mindere van de roemruchte S'Mders. maar drong ze zelfs herhaal- jlk terug en bracht hun doel zoo dik- hS, scvaar dat menigeen en ons ™s terecht achteraf van oordeel zijn -Ji "at alleen keeper Van Male onze ploeg °°c een nederlaag heeft behoed.... dsü trachtte de Oranje-ploeg zich meer W e?ns aan de ban der Belgische be- vii l»r!ne te ontrukken, wel attaqueerde tesêJf "do'6 felheid de verdediging onzer hério Tnders doch die defensie was zoo Itnm. er voor de onzen geen door bed11 aan was Vooral niet omdat de ge- inci t uitbleef welke het Hollandsche hart de befaamde uitzonderlijke hoogte moeten stimuleeren. Moeten we ons overigens niet verheugen in deze weder-opleving van het Belgische voetbal en hopen dat de wedstrüd van gisteren een voor hen nieuwe en betere periode inluiden zal? En deed dat ook Puck van Heel, de Hollandsche aanvoerder, na afloop al niet toen hii na den arbi ter te hebben bedankt spontaan naar Braine toeliep om hem hartelijk geluk te wenschen met het scoren van den voor den Belgen zoo belangrijken geliikmaker? Een prettige geste was dat van Van Heel en heel wat Belgen bleken dat ook als zoodanig op priis te stellen. Men kan nu napraten en zeggen dat het doelpunt van Braine in vermoedelijke offside-oositie werd gescoord (eerlijk ge zegd gelooven wü dat ook), maar het doet per saldo niets af aan de fraaie prestatie der Roode Duivels die zich zoo kranig geweerd hebben, die èn in tempo èn in positie-spel de zoogenaamd „sterke Hol landers" dikwijls overtroffen en alleen nog maar den „mitrailleur" misten, welke aan hun vaak keurig opgezette en uitgevoerde aanvallen resultaat bijzetten kan! De Belgische voorhoede had veel goede kwaliteiten en zij was beduidend beter dan die van Amsterdam, maar zij was niet zoo schotvaardig als men dat aan de hand van de verrichtingen in het veld had willen wenschen. Nu bedenke men hierbij en wy wezen daar reeds op dat keeper van Male gisteren de beste speler van het Nederlandsch elftal is ge weest, hetgeen beteekent dat hij buiten gewoon dikwijls heeft ingegrepen en ge vaar heeft gekeerd. Dat gevaar ontstond meermalen bij doelworstelingen en voor zetten, maar het stond toch ook in nauw verband met goedgerichte schoten, wel ke door de roode aanvals-linie op het Nederlandsche doel werden afgevuurd. Eenige malen redde de lange Rotter dammer zelfs op een moment dat een doelpunt aan zijn reputatie van voor treffelijk keeper niet de minste schade zou hebben toegebracht en dat komt na- tuuriyk op de winstzyde der Belgische voorhoede. Niettemin hadden de Belgen ineer kansen moeten benutten, sneller moeten schieten en het spel meer open moeten houden! In het veld ging het piachtig, maar het werd aarzelend zoo dra men het strafschopgebied naderde. Dan daalde het tempo van uitvoering, dan ging het spel steeds meer in de breedte in plaats van in de diepte, dan werd het peuterig en kort en kreeg onze niet byster in vorm zijnde defensie ge legenheid zich te herstellen! België speelde intusschen ditmaal volgens een systeem dat bijna geheel met het onze overeenstemde! Het had, zooals men weet, Capelle midvoor ge plaatst en Raymond Braine als links binnen. Wat Capelle betreft was dat geen openbaring. Hij was vrij traag en schotloos en werkte meer als rem op het eigen spel dan als stormram te genover de vijandelyke verdediging. Braine echter, fungeerde als „swer- ver", als schakel tusschen halflinie en voorhoede. Hij deed gelijk Smit in de Oranje-ploeg en hij speelde tevens zooals hij gewoon is te spelen in zijn eigen club „Sparta-Praag". Wel-is- waar opereerde de Belgische voor hoede daardoor meest met vier man, doch Braine voedde hen zoo goed, zóó dikwijls en zóó tactisch dat deze voor hen nieuwe methode als een aanzien lijke versterking moet worden aange merkt! Wij hebben Braine verleden jaar gezien te Brussel en te Amsterdam, we herinne ren ons ook hoe hy speelde in den licht- wedstrijd te 's-Gravenhage en mogen, dat alles overdenkend, vaststellen dat we thans voor het eerst den prof in z'n wa ren aard en vorm gezien hebben. Het was voortreffelyk, zooals hy langs meerdere tegenstanders te dribbelen wist en in de meest moeiiyke omstandigheden toch al tijd nog wat goeds met het leder kon doen Vooral na de pauze was zyn spel een door loopend gevaar voor Oranje, ondanks of waarschijnlijk juist wel tengevolge van zijn teruggetrokken positie, die hem door listige passes in staat stelde voortdurend verrassingen te veroorzaken in onze ach terhoede. En dat ook beroepsspelers kun nen opgaan in hun spel bleek toen Braine den gelijkmaker in de touwen had gejaagd en hy in kinderlyke blijdschap eerst den bal uit het net opvischte om daarna, met het leder in zyn armen, juichend het veld in te stormen, zyn dolgelukkige landge- nooten tegemoet Stond Braine buitenspel? Veelvuldig zal er ongetwyfeld nog gede libereerd en geschreven worden over de vraag of het doelpunt der Belgen uit off- side-positie werd gescoord. Dat onze spe lers een moment zyn blijven staan, blijk baar omdat zij van dat buitenspel-staan doordrongen waren en er dus op reken den dat de heer Jewell fluiten zou, is één aanwijzing. Dat de Hollandsche grens rechter onmiddellijk het veld inliep om den scheidsrechter mede te deelen dat hij voor off-side gevlagd had is de tweede. Dat wy en eenige naast ons zittende collega's op de pers-tribune, vanwaar men een magnifiek overzicht had in de op winding van het oogenblik opsprongen van onze zitplaats om .off-side" te roepen nog voordat Braine gescoord had is voor ons de derde! Inderdaad gelooven wy dat Braine achter onze backs stond toen wy meenen: Dalem hem de bal zoo keurig toespeelde dat hij doelpunten kon, maar aan den anderen kant stond daar zeer dichtby toch ook de Engelsche scheidsrechter Jewell, die blijk had gege ven z'n vak te verstaan, en die zeer per tinent ieder protest van de hand wees! Het werd dus 11 en wij accepteeren dien uitslag gaarne omdat Oranje er tevreden mee kan zijn. Dit Belgische elftal was veel en veel beter dan zooals het te Am sterdam optrad (ineen overigens heel wat andere samenstelling), het sloot over alle linies, het beschikte over de noodige vaardigheid en had vertrouwen in eigen kracht Holland niet in grootschen vorm. Merkwaardig hoe dat zelfvertrouwen haast grooter leek dan dat der onzen! Na tuurlijk heeft het sterke tegenspel de Hol landsche ploeg in haar verrichtingen ge hinderd, maar meer nog scheen het mo reel op den duur te zyn geschokt. Er werd minder goed geplaatst dan anders, ook bij vrije ballen, het flitsende en onver wachte in de attaques mankeerde en er was nimmer dat vlymscherpe schot, dat aan Holland dit seizoen een zoo schitte rend doelsaldo heeft bezorgd. Bakhuys Opstelling der elftallen: Nederland VAN MALE WEBER CALDENHOVEN PAUWE ANDERIESSEN VAN HEEL WELS DROK BAKHUYS SMIT VAN NELLEN O ISENBORGHS BRAINE DE WINTER België CAPELLE LAMOOT STIJNEN DALEM SMELLINCKX PAVERICK BADJOU FIEVEZ maakte een fraai doelpunt (een voorbeeld voor de Belgen hoe zij kansen moeten uit buiten!), maar hy was verder lang niet zoo gevaarlyk als gewoonlyk doordat niet alleen Stynen hem nauwlettend gade sloeg, doch vooral ook de twee backs on zen midvoor tusschen zich in namen en lieten vastloopen. Voor de andere voor hoede-spelers gaf dat winst, maar zy heb ben die niet weten te benutten. Ten eer ste maakten de kanthalfs het hun zeer lastig en ten tweede bleef ook hun schot vaardigheid beneden het normale peil, terwijl linksbinnen Smit bovendien zelf vrijwel geen enkele kans om te schieten gewaagd heeft. Smit had uitstekende mo menten als verbindings-schakel, hoewel hy in den aanvang soms slecht plaatste, maar hij excelleerde niet als anders door z'n dribbels en z'n ongelooflyk fel doorzetten dat de tegenpartij zoo tot- wanhoop bren gen kan. Drok viel weinig op en van de buitenspelers was eerst Van Nellen en la ter Wels de beste zonder dat zij geboden kansen echter wisten te benutten. De halflinie heeft zwaar werk gehad tegen de vinnige attaques der Belgen. Van Heel en daarna Anderiessen waren daar behooriyk tegen opgewassen. Pauwe daar entegen liet te veel z'n vleugel los en doordat Weber achter hem evenmin zoo heel safe was, zat er aan die zijde in onze verdediging een opening, welke gelegen heid tot vele aanvallen der Roode Duivels geboden heeft. Caldenhoven was vaster dan Weber, tactischer ook en dat hij, met een speler als Van Heel voor zich, toch lang niet altyd de situatie meester kon blijven pleit wel in hooge mate voor de kwaliteit van den Belgischen rechtervleu gel: FievezLamoot. Hoe verder v. Male zyn taak vervuld heeft, vertelden wy reeds. Het is de vraag of Halle het er even succesvol zou hebben afgebracht en dat is op het oogenblik wel de grootste lof, welke de Peyenoord-man kan worden toe gezwaaid! Zyn spel ging ook ver uit bo ven dat van Badjou, die goed werk deed, maar toch minder zeker leek dan vroeger. Een groote figuur in dit elftal was hy ze ker niet. Veeleer waren dat de twee bui tengewoon trapvaste backs: Paverick en Smclllnckx, linksbinnen Braine en rechts buiten Fievez. Zy vormden de kern van de Belgische ploeg, die in keeper en midvoor haar zwakste plekken had, doch een keu rig geheel vormde en als met tooverslag alle depressies te boven scheen te zyn. HET.VERLOOP VAN DEN WEDSTRIJD. En zoo komen wy na deze uitvoerige beschouwingen dan tot het verloop van den wedstryd, die tenslotte onder heel wat gunstiger omstandigheden werd gespeeld dan tegen den middag te voorzien was. Na een zonnigen morgen was de lucht gaan samentrekken en omstreeks elf uur begon boven Brussel een motregentje te vallen, dat geleidelijk in hevigheid toenam en eenige uren heeft aangehouden. Gelukkig was het aanvangsuur heel laat gesteld (halfvier Belgische tijd) en dat heeft tot resultaat gehad dat het al lang weer droog was en zelfs de zon weer doorbrak toen de duizenden belangstellenden op trokken naar het Heysel-stadion, waar 65.000 toe schouwers plaats kunnen vinden, waar geen kaart aan de loketten meer te krijgen was en waar zelfs hier en daar nog voor zieningen getroffen waren om extra plaatsen te maken! Het muziek-corps van de Tweka-fabrle- ke zorgde er voor opgewekte muziek, ter- wyi de Belgische Voetbalbond gepoogd had een nieuwigheid te brengen door nadat de Hollandsche spelers met het Wilhelmus begroet waren een zanger voor een microfoon de Brabanconne te laten voor dragen. Uitstekend begin der Belgen. Capelle deed daarna den aftrap en nau welijks enkele seconden later had Van Male reeds op fraaie wyze een schot van Isenborghs onschadelijk gemaakt! Het leer kwam bijna direct by Isenborghs terug, andermaal schoot hy in denzelfden hoek en opnieuw wist onze doelman den kogel te keeren. Dat was, evenals indertyd in Amster dam, mtusschen een verrassend goede inzet der Belgen en zy bleven voorloopig den toon aangeven! Uitstekend vlotte de combinatie, open en snel ging het over alle linies en telkens moest Van Male er aan te pas komen om de weifelende backs ter zijde te staan. In de zevende minuut kwam de eerste gevaarlijke Hollandsche aanval, goed door Badjou bedwongen, maar weer attaqueerden de Belgen. Een kogel van Fievez stompte Van Male cor ner; uit den voorzet werd de bal ingekopt, maar Van Male was weer op zyn plaats! Ineens, na 14 minuten, kreeg toen Hol land een kans! Een verre bal naar Van Nellen was via een Belg uitgegaan. Snel greep Van Nellen het leer op, gooide in en voordat de Belgen de situatie feitelyk begrepen, schoot Bakhuys reeds in. Op fortuinlijke wyze wist Badjou den bal nog juist corner te stompen. Het was een prachtig staaltje van een op de juiste wyze benutten van zelfs de kleinste kans! In onze ploeg lukte het inmiddels nog niet al te best. Weer kwamen de Roode Duivels voor ons doel toen Braine den bal met de hand meenam. Fievez drong zoo ver op dat hy alleen den keeper nog voor zioh had. schoot toen tweemaal achtereen en zag beide keeren zyn schot door Van Male bedwongen tot groot enthousiasme der Hollandsche supporters, die de Belgi sche activiteit met groeiende ongerustheid aanschouwden. Een gelijk spel, 11, in den voetbalwed strijd BelgiëNederland. Nederland won met 32 den tenniswed strijd tegen Monaco en komt nu tegen Frankrijk. De interac. wedstrijden voor vrouw, stu denten door Amsterdam gewonnen; Leiden op de 2e plaats. Een 31 overwinning der Nederland sche dames in den hockeywedstrijd tegen Frankrijk. De keuze-wedstrijden van Olympia- jollen op de Kaag. Bakhuys scoort. In de 20ste minuut scheen de wedstrijd een reprise van Amsterdam te zuilen wor den. België was nog altijd in het offensief geweest, maar plotseling zette Van Nellen laag voor, Wels ving den bal op, plaatste naar binnen.... en daar slingerde zich reeds een been van Bakhuys temidden van een kluwen spelers, waarna een oor- verdoovend gejuich verkondigde dat Hol land de leiding genomen had. 01. Nu kwam er meer leven aan Holland- schen kant met een kopbal van Drok en een schot van denzelfden speler. Het tempo werd versneld, Anderiessen gaf zelfs Smit een duidelyke wenk om thans maar in de voorhoede te blyven omdat hy blijk baar de grootste dreiging van Belgische zijde geweken achtte! Dat scheen een tijdlang goed gezien te zijn. Oranje werd sterker en gevaarlijker, het Belgische spel werd te kort en te traag en de achterhoede kreeg heel druk werk. Die verdediging hield echter stand en de laatste minuten voor de rust deden toen nog even een verwodeen strijd zien, waarin de ploegen elkaar niets toegaven. Magni fiek hield Van Male er 4 minuten voor de pauze een kogel van Capelle uit (via den paal ging de bal achter) en Pauwe redde daarna op de doellijn. Smit miste Reeds stond men hier en daar op voor de rust toen Bakhuys langs eenige Belgen dribbelde. Ongelooflijk handig en snel ging dat. Meteen volgde een pass naar den vooruit-gestormden SmitGoal!, riep men. en een orkaan van enthousiasme sloeg over de tribunes. Met alleen den keeper nog voor zioh veuloor Smit helaas zyn tactisch inzioht! Een goed geplaatst schot zou succes gehad hebben, thans vloog de knalharde kogel eenige meters naast het doel Het was de mooiste kans van den ge- heelen wedstrijd! De tweede helft. Men was nog maar net weer begonnen of Bakhuys kreeg al een vrijen trap te nemen dicht bij de Belgische goal. Hij deed dat te vlug en kreeg dus kans het beter te doen (de eerste maal was de bal door een Belg gekeerd), doch thans stopte Badjou het niet moeiiyke schot. Vlug verplaatste zich thans het spel. Isenborghs schoot in het zijnet, Wels kogelde over de lat. Direct er na miste Weber, maar Capelle reageerde te traag zoodat Calenhoven redden kon. De bal kwam bij Fievez, wiens schot door Van Male tot corner verwerkt werd. Een offensief der Belgen begon zich weer af te teekenen. In buitenspel-positie deponeerde Isenborghs den bal opnieuw in het zijnet en toen hy, in de 12e minuut, eindelyk werkelyk scheen te zullen sco ren trapte hy op het laatste moment den bal zoo ver voor zich uit dat Van Male hem het leder van den schoen tippen kon. Onze keeper had den bal echter niet klem- vast. Lamoot bemachtigde hem, schoot opnieuw in, maar andermaal greep Van Male keurig in. Beter dan de Belgische deed trouwens onze voorhoede het evenmin. Wels kwam vrij na schitterend aangeven van Van Heel en een fout van Smellinckx, doch hy schoot van vlak by recht in handen van den keeper. Terwyl het spel nu een oogenbllk gelijk op ging dreigde er by de Belgen nog al eens gevaar van den linkervleugel, waar Isenborghs voortdurend ongedekt werd gelaten, hetgeen bij een meer schotvaar digen midvoor als Capelle tot doelpunten geleid zou hebben. Een Hollandsch offensief bedwongen. Zoo was er 20 minuten gespeeld toen Van Heel zyn voorhoede meer en meer tot den aanval opstuwen ging. Holland nam thans het heft In handen. Holland viel telkens weer aan, maar er kwam geen doelpunt yan. Een schot van Bakhuys werd gestopt en toen Badjou den bal vallen liet kogelde Van Nellen over de lat. Voor de rest bleven de roode backs de situatie meester. Sensatie aan het slot. Nog 9 minuten: Fievez zette by een uitval voor en rakelings vloog de kopbal van Capelle over ons doel. Nog 8 minuten: Fievez schoot naast. Nog 5: een corner van rechts op de Hollandsche goal; Fievez kopte over! Het publiek begon de tribunes te ver laten. 01 dus? Nog 2 minuten: Isenborghs plaatste den

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9