Hebt Gij Lendenpijn? AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 4 Mei 1936 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. DE ALGEMEENE TOESTAND. TWEE BELANGRIJKE FEITEN. Twee belangrijke feiten overheerschen thans de situatie. lo. De vlucht van den Negus uit zijn land! Hetgeen practisch beteekent, dat alle verder verzet tegen de Italianen on mogelijk is geworden, zoodat de „oorlog" is geëindigd met een volledige overwin- ning der Italianen. Maar nu zal vrede moeten worden ge sloten. Hoe zal Italië daartoe geraken? Wettelijk is de Negus, van wlen nog on bekend is, waarheen hij zich zal begeven, nog heerscher, doch zijn terugkeer na zijn vlucht lijkt ons toch practisch onmoge lijk, te meer, waar, zoals blijkt, de neder laag van den keizer grootendeels te wij ten is aan het „verraad" in eigen land. Zal Italië een satelliet op den troon plaat sen? Het is een onverwacht moeilijk geval, speciaal ook voor den Volkenbond, die voor zeer lastige vraagstukken wordt ge plaatst. Geen wonder, dat in de Brltscbe hoofd stad reeds een groote activiteit aan den dag wordt gelegd. Een totaal nieuwe wending is ingetre den, waarvan de gevolgen nog niet zijn té overzien. 2o. De overwinning: van het Volksfront in Frankrijk. Deze is grooter geworden dan men zelfs durfde verwachten, waar bij de groote winsten zijn geweest voor de cbmmtmisten en 'socialisten. De eersten behialden een winst van 62, zoodat zij met 72 man de nieuwe Kamer binnenruk ken. terwijl de socialisten de grootste party zyn geworden, waarvan de radicaal socialisten afstand hebben moeten doen. De winst is wel voor uiterst links! Maar zal uit het Volksfront een krach tige regeering kunnen worden gevormd, gezien de verhoudingen? Dat lijkt voor alsnog de groote vraag en te vreezen ïykt ons een periode van groote onzekerheid in Frankryk en dus ook in de Fransche politiek naar buiten. FRANKRIJK. OVERWINNING VAN HET VOLKSFRONT. De tweede ronde der verkiezingen beeft zich rustig voltrokken. Het meerendeel der kiezers bracht reeds des morgens zijn stem uit. In de volkswijken was in de omgeving der stembureaux een dichte menigte be langstellenden samengestroomd, in tegen stelling met de meer gegoede woonbuur ten, waar vrijwel geen belangstelling naar buiten gedemonstreerd werd. Uit de provincies zijn slechts enkele kleine incidenten gemeld. Te Beauvais is de radicaal-socialistische oud-minister Jammy Scfhmidt herkozen. Te Lyon is Herriot herkozen, in Belfort de radicaal-socialistische oud-minister Miellet, tervrijl in Bordeaux de republi kein Henriot de overwinning behaalde, terwijl tevens hier de neo-soc. oud-min. Marquet zegevierend uit den strijd te voorschijn kwam. Te Parijs is de bekende politicus. Paul Reynaud. republikein en oud-minister, her kozen en voorts de communisten Mercier en Rigal gekozen, terwijl in het derde arrondissement de radicaal-socialist Bon- naure door een communist verslagen werd. In het eerste Parijsche arrondissement is de rechtsche politicus, leider der „patriot tische jeugd". Taittinger, gekozen, terwijl in Ihet twaalfde arrondissement een com munist de zege behaalde. Ook te Sceau is een communist gekozen. Uit Pontoise komt bericht, dat daar Franklin Bouillon ver slagen is door den communist Prachay. Volgens de laatste statistiek van het ministerie van binnenlandsche zaken, welke 610 uitslagen van de 614 zetels van de 'kamer bevat, zijn thans gekozen: Communisten 72, winst 62 zetels. Dissidente communisten 10, verlies 1. SEo Socialisten 146, winst 49 zetels. Riepubliketnsche soc. unie 26, verlies 19. Onafhankelijk socialisten 9, verlies 12. Radicaal-socialisten 115, verlies 43. Onafhankelijk radicalen 31. verlies 34. links republikeinen 83, verlies 16. Volksdemocraten 23. ongewijzigd. Republikeinsch dem. unie 88. winst 12. Conservatieven 11, winst 5 zetels. Theoretisch kunnen dus de linksche partijen rekenen op 375 stemmen, doch vermoedelijk zal een veertigtal radicaal socialisten, die gekozen zijn tegen de voorschriften van het eenheidsfront in, zich niet onderwerpen aan de discipline in de Kamer. De vorming van een nieuwe regeering zal dus niet gemakkeiyk zyn. De huidige regeering Sarraut zal tot 1 Juni blyven regeeren, aangezien de hui dige Kamer tot einde Mei zitting heeft. De linksche partyen, met inbegrip van de radicaal-socialisten, beschikken in de nieuwe Kamer over een sterke meerder heid. welke zoo. sterk is, dat het Volks front, zelfs wanneer de rechtervleugel der radicaal-socialisten zich van links mocht afscheiden, toch nog over een bruikbare meerderheid de beschikking heeft. Het is d£È niet te verwonderen, dat in de Parij- sctifc straten het ringen der „Internatio nale" heel wat vaker gehoord werd dan de /Marseillaise". ENGELAND. Het „thee-lek". Volgens geruchten zouden eeh of twee ledén der regeering betrokken rijn in de kwestie der indiscreties by de begrooting. Bevestigd is dit echter niet. Volledige klaarheid wordt allerwegen geëischt. ROEMENIË. Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden* Verrast zult Ge zijn na één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS 3<m (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Weer een monster-proces. Op 30 April j.l. werd te Dortmund door het gerechtshof uit Hamm in het „hoog- veraad"-proces tegen 54 sociaal-democra ten uit Luedenscheid en omgeving vonnis geveld. De hoofdbeklaagde, Erwin Welke, kreeg 5 jaar tuchthuisstraf: de overige beklaag den straffen van 1 tot 5 Jaar tuchthuis. De veroordeelden vormen de eerste groep van in totaal 270 sociaal-democra ten. die in de maanden Mei en Juni 1935 werden gearresteerd in het gebied tus- schen Iserlohn, Luedenscheid en Keulen, wegens de pogingen vrije arbeidersorga nisaties te vormen. In dezelfden tyd werden in het Ryn- roergebied nog 250 sociaal-democraten gearresteerd, die binnenkort eveneens terecht zullen staan. Vier oud-soc.- democraten, met name Bott uit Keulen, Kuttwinkel. de vroegere redacteur van het soc.-democratische blad „Volks- stimme", uit Luedenscheid. de oorlogs invalide Wueste en de levensmiddelen handelaar Renner zullen als hoofd- beklaagden voor het volksgerecht, waar- schynlijk begin Juli, terecht staan. BELGIË. Betalingsovereenkomst met Engeland. De onderhandelingen over de regeling der betalingen tusschen Engeland en Roe menië rijn na besprekingen, welke twee maanden hebben geduurd, beëindigd. Er is overeenstemming bereikt. Pater Damiaan terug in zijn vaderland. Pater Damiaan de Veuster. de melaat- sche apostel uit de congregatie van de paters van de H.H. Harten, heeft zUn laat ste rustplaats in zyn vaderland gekregen. Vrijwel onopgemerkt ging hü als missiona ris naar de Hawail-eilanden. met grooten luister en vorsteiyk eerbetoon ls zijn stoffeliik overschot weergekeerd. Zelf viel hii na 16 jaar de melaatschheid ten offer! België heeft verlangd om het stoffelijk overschot van dezen held weer in vader- landschen bodem te doen rusten. Over verre zeeën droeg het Belgische school- schip „Mercator" het hulsel naar de lage landen die zich opgemaakt hadden voor een grootsche ontvangst, welke gisteren plaats had. Uit Oost en West-Zeeuwsch Vlaanderen, van de Zeeuwsche eilanden en uit West- Brabant waren des ochtends duizenden naar Walsoorden gekomen, waar de „Mer cator" voorby voer Onder klokge'ul en het lossen van sa luutschoten naderde het schip den steiger, waar door de katholieke ieugdvereenigin- gen een vlaggegroet werd gebracht, terwul de koninklyke harmonie "uit Hulst het Belgische volkslied en vervolgens het Wilhelmus speelde. Tydens het Wilhelmus, dat door de duizenden aan den kant spontaan werd meeeezongen. bracht de bemanning van de .Mercator" den vlagge groet. terwyi zü zich had opgesteld bil de katafalk, waarin het stoffeliik hulsel on der de Belgische kleuren rustte. De .Mercator" meerde te Antwerpen aan de van Dyckkaai. Hier was een eere tribune opgericht, waar hadden plaats ge nomen de leden van het corps diploma tique, de leden der volksvertegenwoordi ging. een vyftal ministers van staat, de Amerikaansche ambassadeur en de hooge geestelijkheid, de gouverneurs van Bel gisch Brabant en Limburg, de regeerings- colleges. de vertegenwoordigers der Kamers van Koophandel kortom alle autoriteiten van stad en land. Terwul het militaire muziekcorps ko- raalmuziek ten gehoore bracht schreden de vyf bisschoppen van België, benevens de abten, kanunniken en klooster-oversten nader, gevolgd door den Pauselijken Nun tius. mgr. Micara en ten slotte kardinaal van Roey. aartsbisschop van Mechelen. Dan weerklonk de Brabangonne. Het militaire escorte presenteerde het geweer en terwui een luid gejuich opsteeg, ver scheen koning Leopold, vergezeld van den burgemeester van Antwerpen. Kamiel Huysmans en den ministerpresident van Zeeland. Het hooge gezelschap begaf zich naar de eere-tribune. Alsdan werd de kist met het stoffeluk hulsel van pater Damiaan door de cadet ten van de Mercator van boord gedragen. De kist werd' ontdaan van de driekleur, welke haar gedekt had. kardinaal Roey zegende de baar. waarna de konine het overschot begroette. Toen nam ministerpresident van Zee land het woord om in een rede speciaal te wijzen op het stille heldendom van de zen grooten Belg. wien men zeer terecht een groote nationale hulde bracht, zonder onderscheid te maken van godsdienst of ras. Na het uitspreken van deze rede nam de koning afscheid om naar Brussel te ver trekken Vervolgens werd de stoet geformeerd, welke een indrukwekkend karakter droeg. Duizenden vlaggen en vaandels van katho lieke en niet-katholieke organisaties, jeugdbonden enz., trokken in den stoet mee. De kist gedekt met de Belgische kleuren, werd geplaatst op een groote witte katafalk, welke door zes witte paar den met zwarte pluimen werd getrokken. De eere-escorte werd geformeerd door raters van de H.H. Harten ordegenooten van den grooten doode Voor den lijkwagen liepen de bureeriiike en geestelilke auto riteiten. Langs den weg. welke de stoet volgde, stonden honderdduizenden belangstellen den geschaard. Getrokken werd naar de kathedraal aan de Groenplaats, waar de absoute werd verricht door kardinaal van Roey. Het stoffelijk hulsel van pater Damiaan is in den loop van den avond naar Leuven vervoerd. Op den weg daarheen had te Tremolo de geboorteplaats van pater Damiaan nor een korte huldiging plaats. Heden zal de plechtige bijzetting plaats hebben. OOSTENRIJK. Een nota over de dienstplicht De fortuin der Habsburgers. Dé oostenryksche regeering heeft aan de regeeringen van Italië. Frankryk Engeland en eenige nabuurieden een memorandum doen overhandigen, waarin opheldering wordt gegeven over de nieuwe wet op den dienstplicht en over de redenen, waarom tot de instelling hiervan ls besloten. De Oostenryksche regeering heeft een fonds ten bate der ex-keizerlijke familie Habsburg ingesteld. Een gedeelte van het fortuin der familie, dat in 1918 door de revolutionnaire regeering is geconfiskeerd, wordt teruggegeven. By de wet van 1935 werd de balling schap opgeheven en in principe de terug gave der geconfiskeerde goederen, w.o. eenige gebouwen te Weenen en de kasteelen te Orth. Mannersdorf en Mat- tinghofen. goedgekeurd. Het thans inge stelde fonds is eigendom van het huis Habsburg en het beheer daarvan is definitief geregeld. Alleen het hoofd der keizeriyke familie, dus de troonpreten dent aartshertog Otto, heeft de beschik king over het fonds. EGYPTE. De verkiezingen De Wafd winnaar. Gisteren hebben de verkiezingen plaats gehad. Van de 232 zetels van de Kamer zal de Wafd vermoedelijk 182 zetels beha len. Volgens de tot nu toe bekende uit slagen behaalde de Wafd 85 procent van de zetels. In Cairo is alles kalm, alleen in Opper-Egypte zyn enkele ongeregeld heden voorgevallen. In Basrah zyn twee personen gedood en negen gewond, onder wie drie agenten en een ambtenaar. Te Giza werden vier personen gewond. te Nenisoeff twaalf, te Girga negen, te Alexandrië 14. Ali Maher Pasja verklaarde, dat de se naatsverkiezingen 7 Mei zullen plaats hebben. Het kabinet zal, in samenwerking met de Wafd party, acht senatoren aan- wyzen, die door de regeering worden ge kozen. De beide kamers zullen dan 8 Mei den eed afleggen. De enveloppe, welke de namen van den regentschapsraad bevat, zal dan den dag daarna worden geopend. Hieromtrent is tusschen alle partyen overeenstemming bereikt. LITHAUEN. Weer een parlement. De regeering heeft de wet betreffende de verkiezing van een nieuwe volksverte genwoordiging (Sejm) aangenomen. De verkiezingen zullen reeds in Juni a.s. wor den gehouden. Sedert de ontbinding van het laatste parlement, in 1927, is geen volksvertegenwoordiging meer bijeenge roepen. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaanschc conferentie. Het Amerikaansche staatsdepartement deelt mede, dat de Vereenigde Staten op de Pan-Amerikaansche conferentie te Buenos Aires een ontwerp zullen indienen voor een nieuwe neutraliteltsconventie, waarin de rechten en verplichtingen der neutrale staten in sommige takken van handel nader worden gepreciseerd. Deze conventie zou openstaan voor alle staten der aarde. De details zullen worden uitge werkt door de organisatiecommissie der conferentie. Verder zal door de regeering der Vereenigde Staten een meer volledig ontwerp betreffende de rechten en plich ten van neutrale en oorlogvoerende sta ten worden ingediend. Tenslotte bestaat er een Amerikaansch voorstel. volgens hetwelk de Amerikaansche staten een douanebestand sluiten, zoodat zij geen nieuwe discriminatoire maatregelen mo gen invoeren. BENTHUIZEN. Door de brug gezakt. De expediteur de V., die met zyn vracht auto. geladen met verhuisgoederen, over de valbrug van den veehouder B. R. wilde ruden. kwam, doordat de brug het ge wicht niet houden kon, met brug en al in de vaart terecht. De auto werd met behulp van een kraanwagen op den weg gebracht en bekwam, evenals het huisraad, ncgal schade. Persooniyke ongelukken hadden met plaats. KATWIJK. Jaarvergadering der Burgerwacht. De Katwljksche Burgerwacht hield haar jaarvergadering in het Parochiehuls. De voorzitter, burgemeester Woldringh Van der Hoop, opende en wees er op, dat de redenen, die het bestaan van de Burger wacht rechtvaardigen, nog bestaan; mo- geiyk meer dan ooit. De Burgerwacht wordt meer en meer door de overheid be schouwd als een verlengstuk van de poli tie of een verlengstuk van het leger, ook in verband met de luchtbescherming. Doch ook moet helaas nog geconstateerd wor den, dat er bij de bevolking een tekort aan belangstelling is voor de Burger wacht. Spr. hoopte, dat de belangstelling levendig zal blijven. Uit het Jaarverslag van den secretaris zy vermeld, dat over de opkomst bij de diverse oefeningen niet te klagen was. De wedstrijden, die den band onder de leden steeds levendig hiel den gaven bevredigende uitslagen. De Rot- terdamsche beker ging permanent over naar de Burgerwacht Voorschoten. De „Trousselot-wedstrljd" verliep schitterend. Dank werd gebracht aan de inspectie en aan kapitein Snyders toegevoegd officier aan den inspecteur der Burgerwachten, voor den ondervonden steun, medewer king en voorlichting. Van den heer Lam- merse mocht de Burgerwacht steeds de be kende welwillendheid en medewerking on dervinden. Ook hiervoor zyn de leden zeer erkenteiyk. Dank werd gebracht aan het gemeentebestuur voor de verkregen sub sidie. Wat meer belangstelling werd ge vraagd van de zyde van het gemeente bestuur. De penningmeester heeft ternau wernood aan de verplichtingen kunnen voldoen. Voor den economlschen dienst, het bewakings. en verdedigingsplan wer den de noodige voorbereidingen getroffen. Het jaarverslag had de volle instemming der vergadering. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer C. van Leeuwen was nagezien door de heeren A. Wassenaar en Cor Hoek, dié adviseerden de rekening goed te keuren in ontvang sten en uitgaven op f. 454,28;nadeelig saldo f. 15,03. Aldus besloten. Van kapitein Snyders was bericht van verhindering ingekomen. Nog werd be handeld de vraag, waarop bezuiniging zou kunnen plaats hebben om de begrooting sluitend te maken. Bijna algemeen was men het er over eens, dat de op luttele vergoedingen, die gegeven worden voor di verse werkzaamheden, geen vermindering mag plaats hebben. Het eenige bezuini gingsobject is mede volgens de controle commissie het lidmaatschap van den Bond en de bydragen voor Prov. Bond en Ge- westeiyken wedstrijd. Besloten werd in dezen geest te handelen, mede omdat een verzoek aan het gemeentebestuur om ver hooging der subsidie is afgewezen. Teleur, stelling werd uitgesproken over de hou ding der rechtsche gemeenteraadsleden, van wie minstens verwacht was, dat zy het instituut Burgerwacht tegenover het satyrisch voorstellen van de B.W. door andere partyen in bescherming zouden hebben genomen, als zynde een door de wettige overheid ingesteld en gehand haafd instituut. Gevraagd werd door de leden of het bestuur de desbetreffende raadsleden, waarvan er ook lid van de B.W. zyn. op dit gebeuren zal wijzen. By de bestuursverkiezing werden de aftr. be stuursleden. de heeren H. de Boer, J. Slin gerland, Jac. Meyer, C. v. Leeuwen, Jac. de Kreek en C. J. Schuitemaker met byna al. st. herkozen. Na rondvraag volgde slui ting door den burgemeester. KATWIJK AAN ZEE. LEDENVERGADERING NED. BOND CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS De voorstellen der reeders onder protest aangenomen. Zaterdagavond vergaderden de vls- schers voor de tweede maal deze week. nu in Casa Cara. om definitief te besluiten of men de voorstellen der reeders in het haringbedrüf voor 1936 aan zal nemen. De voorzitter de heer D. van Beelen opende, waarna het hoofdbestuurslid de heer J. v. d. Steen uit Voorburg de voor stellen der reeders uiteen zette. Onder fel protest der aanwezigen werd het Zater dagavond visschen besproken. Vele leden betreurden het, dat het hoofdbestuur geen rekening heeft gehouden met zyn begin selen. Nu hangt alles af van de willekeur van den schipper. Nadat het hoofdbestuur had verklaard by een verwerping van deze voorstellen de verantwoording niet voor zyn rekening te kunnen nemen, werden onder heftig protest, der vergadering deze voorstellen voor '""-ö aapgenomen. OEGSTGEEST. PROrAG/iNDABIJEENKOMST DER B.V.L. Een schitterende avond! Onder enorme belangstelling vond in he Patronaatsgebouw de propaganda- bijeenkomst van de afd. Oegstgeest der B.V.L. plaats. Wy merkten o.a. op de gene raals L F. Duymaer van Twist, H. Zeeman, Ch. Kiès, kap. D. J. Karrès, secr. gew. Landst.-Comm., L. G. Rooyaards voorz. v. h. Gewest, majoor J. P. Boots, maj. K. A. van Schelven. G. F. Boulogne, Th. H. Ruijs penn. v. h. Gewest Z.H.. res. kap. C. M. Bogert secr. v. d. Kapitulantenraad, J. M. Pos en K. J. C. Beekman, resp. voorz. en comm. van de Oegstgeester Burgerwacht, C. Th. Gooszen, voorz. v. h. Crisis-Comité en verschillende raadsleden. Het programma zette in met een dialoog tusschen twee employé's in Indië, waar mede werd voorgesteld de band tusschen Indië en het Moederland. De Nederland- sche Maagd (mevr. A. DriessenHofman, herinnerde in een proloog aan de historie, wees op de verdeeldheid van onzen tyd en riep in geestdrift op tot eendrachtige sa menwerking en eensgezindheid. Haar woorden werden met het Wilhel mus, plechtig gezongen door mej. Versteeg, bevestigd. Hierna sprak de Burgemeester, de heer A. J. van Gerrevink als voorzitter der pl. Landstorm-Commissie een ope ningsrede. Na een woord van harteiyk welkom bracht spr. Generaal Duymaer van Twist uitvoerig hulde voor zyn onverflauwde liefde voor de B V.L. en bracht hem dank voor hetgeen hy daarvoor heeft gedaan. Ook mevr. Duymaer van Twist werd in dit woord van hulde betrokken, waarop een daverend applaus volgde. De burgemeester wees dan op de een voudige en ware beginselen van burger plicht, door de B.V.L. gehuldigd en ge propageerd. In breede trekken schetste spr. dan de opkomende nieuwe en andere denkbeel den. Een volk dat zyn historie verloochent, zal eenmaal ten onder gaan aldus spr. wy kunnen de offers van ons voorgeslacht niet missen. In 't kort wees spr. dan op een tweetal punten waartegenover de land- stormers zich zullen hebben te bepalen aan de hand van de geschiedenis. Ten eerste op een onvoorwaardeiyke ge hoorzaamheid aan de gestelde overheid en ten tweede op de noodzakeiykheid van rustige en zoo mogelijk objectieve waarne ming van de verschijnselen om ons heen en van menschen in onze omgeving. Spr. stelde voor te zingen het tweede couplet van het Oude Wilhelmus, waaraan staan de gevolg werd gegeven. Na deze rede werd een interessant histo risch spel betreffende gebeurtenissen uit het leven van den Prins van Oranje opge voerd, geheel met eigen krachten en eenige dames, tot in alle onderdeelen keurig ver zorgd was en op zeer lofwaardige wijze gespeeld. De schitterende costumeering en belichting heeft tot het welslagen zeer medegewerkt. Vooral de heer en mevr. Valentgoedv. d. Berg willen wy roemen om hun prachtig spel in de hoofdrollen. HEDEN. Breestraat 19: Ledenverg. Ver. tot be? van den bouw van werkmanswoningen' 4 uur nam. Doelenkazerne: Ruiterfeest te 8 u. nam. Harmonie: Meivergadering 3 Oct. Ver 3.30 uur nam. „Oud-Hortuszicht": Clubavond Leidsche Radiovereeniging. Nam. 8 1/4 uur, Dinsdag. DoelenkazerneRuiterfeest te 8 u. nam. In den Vergulden Turk:- Verg. van deel- nemers Serenade 3 Oct. Ver. 8 uur nam. Stadsevangelisatie: Morschweg 59: sa menkomst nam. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal); Cello-recital Bram Hemerik. 8.15 uur' nam. Katwyk aan Zee: „Casa Cara": De heer Schoonderbeek van Lunteren, nam. 730 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge- neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot halt vier. Inenting tegen diphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Captain Blood". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Moulin Rouge". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloope'nd van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-Theater. Hoogewocrd 49, 8 u. nm, „Een circus trok voorby". Zondag nam. 4 uur en 8 uur,, Lido-Theater. Steenstr. 39, 8 1/4 u. nrn. „Diamond Jim". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/« uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/« uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „Mazurka", lederen middag 2'/« u„ Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apathoken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei a-s.-waargenomken door de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502 en D. J. v, Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zyp, Wil- helminaperk 8, Oegstgeest, telef. 274. HET RUITERFEEST wordt ook gecostumeerd door „ERATO" - OUDE SINGEL 14 - TEL. 889 Lampions - Was- en Magnesiumraam fakkels voor serenades. 3011 (Ingez. Med.) Het daverend applaus was welverdiend. Een hierop volgend „Historisch examen" (komische dialoog) gaf een prettige afwis seling na het spannend volgen van eerst genoemd tooneelstuk. Op schitterende wyze werden dan een 4-tal historische personen voorgesteld aan welker oplossing eenige pryzen waren be schikbaar gesteld. De personen waren: Alva, Willem van Oranje, Johan de Witt, Mich. Adrzn. de Ruyter. De pryzen vielen ten deel aan: 1. de heer C. Rietveld, 2. de heer L. J. Bijl, 3. mej. Koppier, 4. Generaal Zeeman. De pauzes werden lofwaardig aangevuld door muziek van het Chr. Symphonie-orkest „Sym- phonia" onder leiding van den heer J. Plu te Leiden. Ook is het ontstaan en de groei van den B.Vi. uitgebeeld. Waardig is hierbij her innerd aan de jaren 19141918. O.a. zagen wy in een tweetal keurige standen, de B.V.L.'ers opgesteld en hoor den van de Nederlandsche Maagd, hoe zij zich aan Land en Koningin getrouw voe len tot in den dood. Een juisten indruk van de propaganda middelen verkregen wy door middel van de film van den Veluwschen Landstorm- dag te Barneveld (Juni 1935). Tot slot ver scheen de Nederl. Maagd, die na een her innering aan den 30en April eindigde met: „Ons laatste woord geldt Haar, die Hooge Vrouwe, Vorstin van Nederland". En onder alle, zelfs de moeilykste omstandigheden: Zal Holand toch Holland wezen, vast ver eend, wat wank'len moge, Hou en trouw aan d'oude leuze: ,,'t is en biyft Oranje Boven". Na aanbieding van een bloemenhulde aan mevr. Duymaer van Twist en aan mevr. A. DriessenHofman (Ned. Maagd) werd het 2e couplet van het Wilhelmus ge zongen. De Burgemeester sprak iedqr van de hoofdpersonen hartelyk tóe, dank bren gende voor het gebodene onder aanbieding van bloemstukken. Na een woord van darlk voor de betoonde groote belangstelling en medewerking huldigde spr. de ziel van de afdeeling den heer D. G. Sanders Tot slot sprak kapelaan Roest die hulde bracht aan de pl. commissie en mevr. San ders een prachtig bloemstuk' aanbood. In 't by'zonder dankten hy den heer Sanders en bood hem namens de pl. cómm. een prach tige radioluidspreker aan. De heer Sanders dankte voor deze bui tengewone verrassing en betuigde zyn groo te liefde en trouw aan de B.V.L. en H.M. de Koningin. Zeer voldaan over dezen waariyk zeer büzondèren avond keerden allen huiswaarts. 2-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6