De oorlog in Abessynië ronde-F ERIK vov RIJKSPENSIOEN 20 stuks 25 cent LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 Mei 1936 De vlucht van den Negus. Addis Abeba bezet? Thans ook 'n Heerlijke Sigaret NIEUW/ VISSCHERIJBERICHTEN. LUT/TEBEEICHIEN BINNENLAND. 3018 (Ingez Med.) PROF. DR. JAN VAN DER HOEVEN- STICHTING VOOR THEORETISCHE BIOLOGIE. Symposion over „Vorm en Functie^'. Zaterdag 9 Mei a.s. zal bovengenoemde Stichting in het Anatomisch Laboratorium alhier een symposion houden over „Vorm en Functie". Na een inleidend woord van nrpf. dr. J. A. J. Barge zullen over dit onderwerp spreken dr. E. S. Russell, de auteur van ..Form and Function" en prof dr. H. Böker. de schrijver van ..Einführung in die vergleichende biologische Anatomie der Vertebraten". Tot deze lezingen, welke te 10.15 precies aanvangen, hebben alle belangstellenden toegang; de Stichting hoopt door dezen opzet. n.l. die van een symposion, voor de studenten iets van andere beteekenis dan door afzonderlijke lezingen mogelijk is. te bereiken. Hier toch zullen twee bekende auteurs over het vorm-functie-probleem na elkaar spreken auteurs met een eigen inzicht in deze kwesties. Uitgaande van de Stichting voor Theo retische Biologie zal het hoofdthema niet ziin bepaalde feiten en vondsten, doch de theoretische achtergrond van deze be schouwingen. Theorie welke echter ver binding heeft en zoekt met practisch on derzoek. dat het echter theoretisch wil doordenken in den geest van hem. naar wien de Stichting genoemd is. Jan van der Hoeven, medicus en zooioog. die puiks in zijn leven, vóór en tijdens zlin hoog- leeraarschap aan de Leidsche Hoogeschool van 1826—1868, met vrucht heeft beoefend. o INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zomer pro gramma van de Na tuur vriend en groep Verschenen is het zomerprogramma '36 van de Natuurvriendengroep van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, dat toegezonden is aan leden en belangstellen den. Het bevat ook dit jaaT weer een keur van kleine en grootere uitstapjes voor een ieder, die korteren of langeren tijd van zijn vacantiedagen onder de beproefde lei ding van de Natuurvrienden wil door brengen. Bij de eerste tochten fietstochten en wandelingen naar de bollenvelden werkte het weer danig tegen, zoodat de eigenlijke „openingsbocht" Zaterdagmiddag plaats vond met een week-end op het prachtige Natirurvriendenihuis .Over-Hol land" bij Nieuwersluis aan de Vedht. Het troepje enthousiaste deelnemers heeft heerlijke oogenblikken doorgebracht op dit zoo statige voormalige patriciërshuis, en allen speet het dan ook, Zondagsmiddags naar de Sleutelstad te moeten terugkeeren. Met dit al zal dit eerste en goed geslaagde week-end zëker propagandistisch werken voor het mooie, cultureele werk, ook den arbeider in de mogelijkheid te stellen volop te kunnen genieten, zonder dat dit eohter met hooge koSftn gepaard hoeft te gaan. Vermeld mogen dan ook worden uit dit met zorg samengestelde programma o.a. in Mei enkele fiets- en wandeltochten, in Juni en Juli bovendien autotochtjes, terwijl ook enkele interessante excursies zijn opgenomen. Tot slot aan het eind van den zomer een bezoek aan het Westland en zijn druivenkassen. Een belangrijk stuk ontwikkelingswerk ligt dan ook in de zomermaanden te wachten en, is de belangstelling evenredig naar het gehalte van het, in een frisch- groen omslagje gestoken, programma, zoo zullen de samenstellers ongetwijfeld aan het einde van het seizoen voldoening mo gen koesteren. En waar de inzet met het week-end zoo uitstekend was, zal ongetwijfeld, ook mede hierdoor, de belangstelling en deelname groeien .voor dit deel van het cultureele werk van het Instituut. SINT ELISABETH-VEREENIGIN'G. Het 75-jarig bestaan. Zaterdagmiddag hield het bestuur van bovengenoemde vereeniging in haar ge bouw aan de Hooglandsche Kerkgracht in verband met haar 75-jarig bestaan een receptie, welke zeer druk bezocht was, daar vrijwel alle liefdadigheidsvereenigin- gen, waarmede de jubilarisse in aanraking komt en dat zijn er vele! vertegen woordigd waren. Onder de talrijk velen, die gelukwen- schen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op den wethouder, mr. A. F. L. M. Tepe en den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. v. Strijen, de heeren mr. E. J. M. H. Bolsius en mr. P. E. Briët en mej. W. van der Velden namens den Voogdijraad; den heer ir. P. Fehmers namens het Leidsch Crisiscomité; dr. H.J.M. Boonacker namens den Armenraad en mr. dr. S. Rozemond, directeur en mej. A. M. de Vries, ambte nares van Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl voorts nog het woord werd gevoerd door den heer Jac. Creyghton, voorzitter der Sint Vlncentlusvereeniging en door den heer J. Noordman, namens het R.-K. Parochiaal Armbestuur. In de huishoudelijke ochtendbijeen komst heeft pastoor Beukers nog medege deeld, dat de Paus aan de presidente, mej. D. M. J. Coebergh het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" heeft verleend, o De leden van de Ver. „Kimniasten" maakten Zaterdag J.I. een excursie naar het Zeiss Planetarium te Den Haag. Met ingang van 16 Mei wordt de assistent der belastingen H. van Driel te Vianen overgeplaatst naar hier. Met ingang van dienzelfden datum wordt de assistent A. v. d. Werff over geplaatst van Oirschot naar hier. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 27 April 47 volwassen per sonen; Dinsdag 28 April 48; Woensdag 29 April 52; Donderdag 30 April 50; Vrijdag 1 Mei 52; Zaterdag 2 Mei 52 volwassen personen. (Vervolg van het 4e Blad). LONDEN, 4 Mei Reuter-ANPNaar thans vernomen wordt, heeft de Negus, al vorens uit de hoofdstad te vertrekken, den Britschen gezant verzocht een Britsche oorlogsbodem voor hem te reserveeren om hem uit Djlboeti weg te voeren. De Brit sche regeering heeft nog geen beslissing dienaangaande genomen, doch twee tor pedojagers zijn op weg naar Djiboetl. Het is geen gewoonte een oorlogsschip ter be schikking te stellen voor een chef van een oorlogvoerend land, doch thans bestaan bijzondere omstandigheden. De oorlog tus schen Italië en Abessynië is niet verklaard en aangezien de Volkenbond zich met de kwestie heeft bemoeid, zou Engeland op kunnen treden als lid van den bond. Ver der gelooft men, dat Italië geen bezwaar zal hebben tegen het ter beschikking stel len van een oorlogsschip voor den Negus, aangezien Italië hem gaarne ziet vertrek ken. De Negus heeft verder den Britschen gezant medegedeeld, dat hij „zijn macht in handen van de regeering heeft gelegd". Dit beteekent niet, dat hij afstand heeft ge daan. doch dat hij heeft opgehouden actief de regeering te leiden. De toestand wordt thans besproken tus- schen de Britschen ambassadeur te Parijs en Quai d'Orsay. In verband met een aan val op de Fransche legatie te Addis Abeba, waarbij drie protégé's van Frankrijk wer den gedood, heeft de Fransche regeering aan Italië verzocht, zoo spoedig mogelijk na de bezetting van de stad op de hoogte te worden gebracht met de maatregelen, welke genomen zullen worden ter bescher ming van de Fransche legatie. Een vijftigtal Fransche employé's van den spoorweg Addis AbebaDjiboeti heb ben zich onder leiding van den Franschen militairen attaché verschanst bij het sta tion en met mitrailleurvuur de aanvallen van de plunderaars afgeslagen. Van ItaliaanSche zijde wordt uit Djiboeti gemeld, dat aan den specialen trein, waar mede de Negus en zijn gevolg de reis uit Addis Abeba hebben gemaakt, twee wa gons waren gekoppeld, welke geheel ge vuld zouden zijn met zakken daalders, terwijl aan den trein voorts zes wagons met koffie waren gehaakt. Zoowel in Fransche als in Engelsche politieke kringen acht men het mogelijk, dat Haile Selaisse zich naar Engeland zal begeven om zich daar voor langen duur te vestigen. Te Londen verklaart men, dat de Negus in het West-end van Londen een prachtige villa bezit. Eenigen tijd geleden zou dr. Martin, -de gezant, van Abessynië te Londen, de koopacte voor den Negus hebben geteekend. De koop zou gesloten zijn met de mededeeling, dat het gebouw gebruikt zou worden als nieuw gezant schapsgebouw voor Abessynië. Tusschen het begin der vijandelijkhe den. 2 October, en de vlucht van den Ne gus, 2 Mei, zijn dus juist zeven maanden verloopen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. A.G.A.B. „De Gendarm van Europa", drama in 3 bedrijven van Ben van Eysselsteijn. Zooals we reeds mededeelden, heeft onze Nederlandsche auteur Ben van Eysselsteijn een bekende legende omtrent tsaar Alexan der van Rusland aangegrepen voor drama tiseering. Het gegeven leent zich daarvoor. Tevens heeft de dramaturg gebruik ge maakt om tegenover elkaar te stellen: de heerscher volgens het principe: alles voor het volk en de despoot, die slechts door en van macht over het volk alle heil verwacht. Het is een tegenstelling, die juist in onze tijden van bijzondere interesse mag worden genoemd. In hoeverre Ben van Eysselsteijn ge slaagd is in zijn be- en uitwerking, durven wij niet volledig beoordeelen, daar, al werden alle beschikbare krachten gegeven, deze toch onvoldoende waren om een juist oordeel te kunnen vellen over de kwalitei ten van het drama op zich zelf. Een be paald krachtigen indruk maakt het niet, daarvoor blijft het teveel aan de opper vlakte, doch wanneer het drama zou wor den „opgespeeld" zou het misschien nog wel eens kunnen meevallen, al behoort het dan ongetwijfeld niet tot „groot werk". Zooals gezegd, A.G.A.B. heeft zijn uiter ste best gedaan, doch hier is voor de be schikbare krachten te hoog gegrepen. Al leen het derde en o. i. beste bedrijf leverde nog goede momenten op, waarvan kan en mag worden getuigd. Overigens bleek het gevraagde te gaan boven het peil van deze goedwillende debutanten. De schouwburg was vrij goed bezet. On der de aanwezigen waren de rector-magni- ficus, eenige professoren, geestelijken en besturen van bevriende corpsen. Na afloop werden kransen aangedragen door St. Augustinus, den bond van R.K. studenten, de tooneelclub der V.V.S.L., D.E.D.I.L. en de Indoiogen, waarna A.G.A.B.'s voorzitter dank bracht, die te vens den leider Pierre Balledux met een krans huldigde. Ras Tafari, die in 1905 als 15-jarige Negus Negesti werd, onder den naam van Haile Selassie, hoopt den onafhankelijk heidsstrijd langs diplomatieken weg voort te zetten. Voor de bezetting van Addis Abeba. LONDEN, 4 Mei. (A.N.P.) De bezetting van de hoofdstad van Abessynië is zeer spoedig te verwachten. Nu de Negus Addis Abeba in den nacht op Zaterdag heeft verlaten en de inheem- sche bevolking vrijwel zonder eenige lei ding achter is gebleven, is de situatie in de stad een chaos gelijk. Uit de verschillende berichten, welke de laatste dagen zijn ontvangen, blijkt, dat de stad is prijs gegeven aan roof en plun dering. De Negus heeft bij zijn vertrek de deuren van zijn palels laten openen en de daar aanwezige voorraden ter beschikking gesteld van de bevolking. Ongure, elemen ten voeren er thans den boventoon. „Don ker" Addis Abeba heeft de warenhuizen geplunderd en is zich te buiten gegaan aan alcoholische dranken, waarvan het nimmer het bestaan heeft gekend. Op deze wijze kon het dan ook gebeuren, dat in boorlingen, getooid met hooge hoeden en met Europeesche kleeding aan, zwaaiend door de straten trokken. Herhaaldelijk is het daarbij tot botsingen met andere groe pen gekomen, terwijl de rustige burgers der stad in vele gevallen hun verzet met den dood hebben moeten bekoopen. De vreemdelingen zochten een toevlucht bij de verschillende legaties. Volgens een mededeeling van den Franschen gezant, den heer Paul Bodard, die ook de Neder landsche belangen in Abessynië waar neemt, aan zijn regeering, bevinden zich in 't versterkte legatiegebouw van Frank rijk meer dan 1500 vluchtelingen. Een zeer groote menigte, naar schatting onge veer 3000 man sterk, heeft vele malen ge probeerd het gebouw te bestormen, dat onvervaard werd verdedigd door een veer tigtal Askari's onder bevel van 'n Fransch officier. Naar schatting zijn bij de talrijke ge vechten welke de laatïfce dagen te Addis Abeba zijn geleverd, meer dan 200.000 schoten gelost. Meer dan 1000 personen zijn de Britsche legatie binnengevlucht. Hier heeft o.m. het Egyptische' hoofd der Abessijnsche kerk 'n onderkomen gevonden. Duizenden vreem delingen hebben de stad verlaten. De Aimerikaansche gezant, Cornelius van Engert. heeft er bij den Britschen gezant op aangedrongen, hem hulp te willen ver- leenen, indien het, ppodig mocht zijn de Amerikaansche legatfe, welke onvoldoende beschermd is. te verlaten. De bewakings manschappen der Britsche legatie zijn het talrijkst en het best bewapend. Zij hebben ook hulp geboden aan den Turkschen ge zant wiens ambtswoning door het gepzuczl werd aangevallen en waar 5 person sn zijn gedood. IJMUIDEN, 4 Mei 1936 Bij de verschillende aanvallen van het grauw zijn zeer veel roovers neergeschoten. De straten liggen bezaaid met lijken van Abessijnen. Toen Britsche manschappen van het Roode Kruis.ii| de straten van Addis Abeba hulp wilden verleenen, heeft het gepeupel dr. Melly aangevallen en ernstig gewond. ADDIS ABEBA BEZET? WASHINGTON, 4 Mei (Reuter). De Amerikaansche gezant te Addis Abeba telegrafeerde, dat de voorhoede van de Italianen tot 18 KM. van de hoofdstad was genaderd. Een opstandige menigte naderde de legatie, waarop de gezant den Britschen autoriteiten verzocht troepen te zenden, teneinde Grieksche en Russische vluch telingen, die in de legatie een toevlucht hadden gezocht, te helpen. Een patrouille van Britsche legatie-wacht heeft de vluch telingen. alsmede de vrouwen en kinderen gered, alsook het personeel van de Turk- sche legatie. Volgens de laatste berichten bevindt de niet-gemotoriseerde Italiaansche kolonne zich voor de poorten van Addis Abeba, De mannen wachten op de gemotori seerde kolonne. welke over den Termaber- pas trekt, alvorens de stad binnen te trekken. Niettegenstaande den voortdurenden regen wordt de marsch niet onderbroken, in het licht van schijnwerpers heeft de genie gedurende den nacht de wegen ver beterd. De kolonne wordt vergezeld door een honderdvijftal vliegtuigen. Badoglio wil tegelijkertijd de omringen de gebieden bezetten, zoodat de stad veilig zal zijn tegen eventueele overvallen. Uit Debra Slna wordt gemeld, dat maarschalk Badoglio met zijn staf, waar van ook zijn zoon Marlo deel uitmaakt, zelf de gemotoriseerde kolonne commandeert, welke Addis Abeba nadert, Het moeilijke terrein heeft verscheidene auto's buiten gebruik gesteld. De voorhoede wordt gevormd door Askari-infanterie. Bombardementsvlieg tuigen werpen met parachutes de levens middelen en de post voor maarschalk Badoglio omlaag. ROME, 4 Mei (D.N.B.) Volgens een te Rome uit particuliere bron ontvan gen bericht, zou de voorhoede der Ita liaansche troepen de hoofdstad van Abessynië, Addis Abeba, hebben be reikt. De door de luchtmacht gespeelde rol. ROME, 4 Mei. (A.N.P.Het belang van den door de luchtmacht gespeelden rol bij de Italiaansche overwinning in Ogaden blijkt wel uit de volgende cijfers: er wer den 760 vluchten gemaakt, gedurende totaal 1850 vlieguren. Neergeworpen wer den 147 ton bommen, terwijl 18.000 ml- trailleurschoten werden gelost. 24 vlieg tuigen werden getroffen door 188 schoten van den vijand. 7 vliegers werden door dumdumkogels gewond. Bovendien heeft de luchtmacht van Mogadiscio naar Gor- rahei, d.w.z. een afstand van duizend kilometer 1000 ton materiaal vervoerd. Stefani seint, dat van Januari tot 30 April 111.216 arbeiders zich naar Oost- Afrika hebben begeven, 345 kwamen door ziekten en arbeidsongelukken om het le ven, 62 werden door de Abessijnen gedood bij den overval op de goudrandwerkplaats, 20.827 gingen na afloop van hun contract weer naar Italië terug. 89.982 bevinden zich nog steeds in OosteAfrika. FELLE BRAND TE GRONINGEN. TWEE PERCEELEN UITGEBRAND. Hedenmorgen te half elf is in de werk plaats van het schoenenmagazijn van de firma van der Woude, gelegen aan den Verlengden Heerenweg nr. 46 te Gronin gen, een benzine-praeparaat, dat gebruikt wordt voor het schoonmaken van schoe nen. uit elkaar gesprongen, doordat een der bedienden bij het praeparaat een sigaar rookte. In korten tijd stond het ge- heele perceel in lichter laaie. De brand weer, die kort na het uitbreken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met alle kracht. De brand had echter zulk een om vang aangenomen, dat het schoenenmaga zijn en de bovenwoningen, welke echter onbewoond waren, spoedig waren Uitge brand. Het vuur tastte ook het aangren zende perceel, een sigarenmagazijn en de bovenwoningen, bewoond door de familie Glas, aan. De bovenwoningen gingen ge heel in de vlammen op, terwijl het siga renmagazijn veel waterschade kreeg. De brandweer was spoedig den brand mees ter. Verzekering dekt de schade, welke vrij aanzienlijk is. o WONING AFGEBRAND TE WYCHEN. In de nieuwe woning van G. de W. te Wychen is heden brand uitgebroken. Door gebrek aan bluschwater kon de brand weer, die kort na het uitbreken van den brand ter plaatse was, niets uitrichten, Het pand brandde geheel af. De inboedel ging grootendeels verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. o EEN MOORDAANSLAG TE MEPPEL. Overspannen dienstbode slaat haar mevrouw met een hamer neer. Gistermorgen heeft te Meppel 'de 26-ja- rige dienstbode IJ. V. haar meesteres, mevrouw B. Stem, vermoedelijk in een aanval van drift, met een hamer aange vallen en haar daarmede een tiental sla- gen op het hoofd toegebracht, met het ge volg, dat het slachtoffer badend in haai bloed en levensgevaarlijk gewond ineen zakte. Mevrouw Stern werd eerst des avonds door haar man gevonden. Deze was naar Amsterdam geweest en keerde 's avonds in zijn woning terug. Toen hij zijn vrouw ernstig gewond zag liggen, snelde de man vol ontzetting naar de buren, die de poli tie en dokter Ohrlstiaanse waarschuwden. Deze laatste constateerde een ernstige schedelbreuk. Hij achtte overbrenging naar het Sophia-zlekenhuis te Zwolle nood zakelijk. Het parket te Assen werd daarop ge waarschuwd. De verhooren welke afgeno men werden, bleven zonder resultaat. In de woning van mevrouw Stern werd eohter een dienstbodenschortje gevonden, waarop eenige bloedvlekken zaten. Dit was aanleiding om de dienstbode van haar bed te liöhten. Na verhoor bekende het meisje den aanslag te hebben gepleegd. Zij had, na de daad te hebben gepleegd* de woning verlaten en was naar huis ge gaan. Ook in haar sohoenen werden bloed vlekken gevonden. Het meisje is hedenmorgen naar het huis van bewaring te Assen overgebracht. Vermoedelijk heeft zij de daad in zeer overspannen toestand gepleegd. De toestand van mevrouw Stern was hedenmorgen zeer ernstig. o POGING TOT DOODSLAG OP EEN PINDA-CHINEES. Gisteravond te omstreeks 10 uur koch ten de gebroeders H. uit Velden (L.) een tweetal beruchte smokkelaars, in het café van den heer G. te Blerick van een Chi nees een stuk pinda-gebak. Toen de man daarop betaling vroeg, heb ben zij hem op ergerlijke wijze mishan deld. Zoo hebben zij getracht hem te wur gen, waarna zij op den loop zijn gegaan, Door den officier van Justitie te Roer mond is bevel tot aanhouding en voor geleiding van de daders gedaan. BRAND TE HEEZE. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote boerderij van den landbouwer van Drie te Heeze. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich ternauwernood kon den redden. Vrijwel niets kon in veiligheid worden gebracht. Vier varkens en een paard kwamen in de vlammen om. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE OSTENDE. De uitslagen van de achtste ronde luiden: Grob verliest van Lundin; Lan- dau remise met Stahlberg; Reill remise met SoultabeieffSir Thomas wint van Domenech; Dyner wint van Rey. De afgebroken partij uit de zevende ronde tusschen sir Thomas en Soulta- beieff eindigde in remise. De stand 's thans; Lundin 6'/s punt, Grob 6 punten. Landau 5 punten. Stahlberg en W1] leder 4'/: punt, Rey en sir Thomas ieder 37a punt. 2-1 Tarbot per K G. f. 1.020.82; Griet per kist van 50 K.G. f. 2410: Tongen per K.G. f. 0.550.38; Middelschol per kist van 50 K.G. f.27; Zetschol f.26—20; Kleine Schol f.202.70; Schar f.52; Tongschar f.2413; Roggen per 20 stuks f.1611; Vleeten per stuk f. 1.300.85; Groote roode Poon per kist van 50 K.G. f. 16; Mid del roode Poon f.2019; Kleine roode Poon f. 19; Pieterman cn Poontjes f. 5.60 3.80; Groote Schelvisch f. 1912; Mid del Schelvisch f.2215; Kleinmiddel Schelvisch f. 1814; Kleine Schelvisch f. 148; Kabeljauw per kist van 125 K.G. I 3617; Gullen per kist van 50 K.G. f. 12.507.50; Lengen per stuk f. 1.10 0.50; Heilbot per K.G. f.0.82—0.60; Wijting per kist van 50 K.G. f. 6.20—2.20; Kool- visch per stuk f. 1.300.15; Makreel per kist van 50 K.G. f. 7—2.20. Levende beugvisch: Kabeljauw 2.60 0.80 per stuk; Leng 3.001.60 per st.; Heil bot 0.910.64 per K.G.; Groote gul 8.50 p. 40 K.G. Doode beugvisch: Kabeljauw 20.00 16.50 per 125 K.G.; Leng 1.10—0.41 per st.; Groote gul 10.50—8— per 50 K.G.; Kleine gul 13.00—8.50 per 50 K.G. Groote hake 7572; Groot middel 78 75; Klein middel 3626; Kleine hake 23—11. Aangekomen 10 stoomtrawlers: RO. 46 met f.2390; RO. 53 met f.2660; IJM. 15 met f.2110; IJM. 77 met f.2010; IJM. 39 met f.2510; IJM. 115 met f.2610; IJM. 183 met f.2130. IJM. 196 met f.2590; IJM 103 met f.770; IJM. 42 met f.830 en 1 beuger VL. 195 met f.1120. Verder 34 loggers: KW. 178 met f.330; KW. 91 met f.250; KW. 154 met f.530; KW. 24 met f.260; KW. 27 met f.220; KW. 112 met f.220; KW. 38 met f.320; KW. 105 met f.380; KW. 173 met f.410; KW. 104 met f.340; KW. 95 met f.500; KW. 46 met f.290; KW. 151 met f.360; KW. 132 met f.330; KW. 44 met f.340; KW. 22 met f.380; KW. 31 met f.310; KW. 130 met f.330; KW. 78 met f.760; KW. 62 met f.310; KW. 59 met f.310; KW. 18 met f.200; KW. 155 met f.330; KW. 23 met f.300; KW. 69 met f.260: KW. 147 met f.330; KW. 149 met f.360; KW. 70 met f.330; KW. 51 met f.700; KW. 175 met f.290; KW. 89 met f.250; KW. 101 met f.420; KW. 169 met f.260; KW. 3 met f.400— besomming. Het Italiaansche legerbericht. ROME, 4 Mei. (Reuter) Het Italiaansche legerbericht nummer 202 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: onze gemotoriseerde kolonne zijn de Termaber- pas overgetrokken en bezetten Debra Bre- han, de oude hoofdstad van Choa. De voorhoede bevindt zich een veertigtal km. ten zuiden van deze stad. Aan het zuidelijk front wordt de op- marsch voortgezet niettegenstaande de zeer hevige regens. Onze troepen zijn tot 80 km. ten noorden van Dagaboer opge rukt en hebben de troepen van den be kenden Omar Samantar verslagen. Deze Omar Samantar is schuldig aan den moord op kapitein Carolei in 1925 en werd vervolgens Ingelijfd in het leger van den Negus. Omar Samantar werd ernstig ge wond, zijn zoon Erzi en een dertigtal anderen sneuvelden. De bevolking van Ogaden ontving met vreugde onze bevrijdende troepen. De luchtvaart is zeer actief op alle fronten. SPORT. DAMMEN. BOSKOOP—HAZERSWOUDE. De te Boskoop gespeelde vriendschap pelijke wedstrijd tusschen damclub „Bos koop" en „Hazersw. Damclub" had het volgend resultaat: Jac. SchoemakerA. J. van Tol, afgebr.; K. van LeeuwenA. B. Dorsman 11; M. van VlietG. Ruys 20; C. KluisA. Rijkaart 20; C. J. ToebesL. Matze 20; T. A. Venema—H. van Wleringen 20; J. NieuwerfD. van Staveren 2—0; H. H. van TolD. de Gelder 02; W. Zijl stra—L. Dorsman 02; M. Voskuilen—J. Vondeling 20; A. J. v. d. MeulenJ. de Gelder 0—2; J. C. van VlietT. Kraan 20; D. van EsJ. van Rijsel 20; A. N. van Tol—C. van Veen 0—2; J. van Tol H. Rademaker 2—0; J. de Bruin—P. van Wleringen 0—2; D. de Zeeuw—C. v. Wie- ringen 02; A. van BemmelK. J. Matze 0—2. 19—15. VERZEKER U THANS EEN EN SLUIT EEN RAAD VAN ARBEID 3026 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2