DE INDISCHE BEGROOTING. LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Maandag 4 Mei 1936 BINNENLAND. f n»- BURG. STAND VAN LEIDEN CREMATIE DR. F. M. WIBAUT. ENORME BELANGSTELLING OP WESTERVELD. (Vervolg van Zaterdag) Terwijl de hooge duinenrij en het mas sieve bouwwerk van het crematorium reeds hun schaduwen wierpen over de vriendelijke landhuizen, gelegen aan den voet van Westerveld, beklom Zaterdag de rouwstoet den stellen weg, die naar de aula voert. Reeds uren van te voren had den duizenden belangstellenden den voor het publiek gereserveerden hoogen duin weg bezet. Vooraf ging een aantal vaandeldragers van verschillende organisaties uit IJmui- den en Velsen. die toen de lijkkist, die be dekt was met de vlag van de SD.A.P. den stoep van de aula werd opgedragen, eer biedig een vaandelgroet aan den over ledene brachten. Temidden van een ontel baar aantal kransen en bloemstukken werd de baar in de katafalk neergezet. Plechtig klonken de tonen van het door den organist George Robert bespeelde or gel, die op verzoek het „Aan de strijders" van Dirk Troelstra speelde toen het stoffe lijk overschot werd binnengedragen. Als slippendragers fungeerden de dames mr. E. Ribbius Pelletier, Dora Smit, mevr. C. PothuisSmit en Suze Groeneweg, en de heeren J. W. Albarda, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der S.D.AP.. mr. M. Mendels. voorzitter der Eerste Kamer fractie, K. Vorrink, voorzitter der S.D.AP.. W. H. Vliegen en C. Woudenberg, leden van het partijbestuur, E. Kupers, voorzit ter van het N.V.V., Y. G. vaq,den Veen, di recteur der Arbeiderspers, J. Peters, voor zitter der A.J.C., L. Onderdijk, voorzitter van het gewest Zeeland der S.D.AP. en Ed. Polak. Onder de verdere aanwezigen merkten wij verder nog op mr. dr. A. Röell. commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, de heeren J. van de Kieft. ds. W. Banning, prof. R. N Roland Holst. J. W. Oudegeest, oud-voorzitter der S.D.A.P.. G. C. Cramer, lid van de Tweede Kamer, Henri Polak, H. J. Versteeg, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam. W. A. Michels, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. A. H. Gerhard, oud-lid van dit college. M. C. Reinalda. wethouder van Haarlem, Louis de Vries, Ed. Verkade. M. Vrijenhoek. wethouder voor stadsontwik keling en volkshuisvesting van Den Haag, E. Boekman en Jac. Rustige, wethouders van Amsterdam, mr. S. J. van Lier. ge meentesecretaris. H. A. v. d. Wail Bake, mr. H. W. Vliegen, G. M. de Marez Oyens namens het bestuur van het Concertge bouw te Amsterdam. M. H. de Beaufort namens den Kon. Holl. Lloyd, dr. L. Heyes- mans. directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst, Amsterdam, mr. J. D. Verbroek, lid van Gedep. Staten v. Zuid- Holland, S. J, Pothuis, prof. dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer enz. In de aula sprak eerst de heer J. Rustige, die namens het gemeentebestuur van Am sterdam een woord van dank sprak voor het vele. dat de overledene voor de ge meente had gedaan en waardoor hij lang zal voortleven in de geschiedenis van de hoofdstad. Jarenlang, aldus spreker, heeft hij zijn stempel gedrukt op de belangrijke vraag stukken. die in Amsterdam leefden en die een richtsnoer waren voor vele gemeen ten in het land. De hoofdstad heeft zijn verdiensten erkend door hem te vereeren met de gouden medaille der stad Amster dam. Hij heeft zijn stad met groote trouw en opoffering gediend. Tenslotte richtte spreker eenige woorden tot mevr. Wibaut. ..We hebben zooeven een van de aller grootsten onzer beweging uitgedragen", aldus begon de tweede spreker, de heer K. Vorrink. Spreker herinnerde aan de grootsche hul oh den overledene zoo juist door de arbeiders van Amsterdam ge bracht, waaruit blijkt, welke groote liefde hij genoot. Zijn leven is een mooi leven geweest. Hij had gezag in onze kringen, zooals gezag gegeven wordt aan vrije menschen, door de gaafheid van de kracht, waarover hij beschikte. Hij heeft het socialisme gediend en is een steun geweest voor ons in het verleden en het heden en zal het ook in de toekomst zijn. Tot mevrouw Wibaut zeide spreker, dat het leven van haar man niet tevergeefs is geweest. Senator Vick uit Brussel sprak namens den internationalen stedenbond en na mens de internationale wonlngbouwver- eeniging. Het beste van zijn leven en zijn zielskracht heeft hij gewijd aan de ge meentebelangen. Op het internationaal stedencongres zal de figuur van Wibaut blijven als een symbool van het begrip „gemeente" in onze samenleving. De heer Hesseling sprak als vriend, waarbij hij er aan herinnerde dat een vriendschap van 60 jaar hem aan den overledene bond. Vervolgens werd gesproken door den heer Brevet namens de aangetrouwde zus ters en broers, door den heer Berdenis van Berlekom namens directie en commissaris sen van den houthandel Alberts te Mid delburg en van de N V. Bontekoning en Aukes Amsterdam, die er aan herinnerde dat op Initiatief van den overledene laatstgenoemde firma werd omgezet in een N.V.. die de eerste N.V. in den Neder- landschen houthandel was. Mevrouw A. de Vries Bruins huldigde den overledene voor hetgeen hij had gedaan voor de vrouwenbeweging. Zijn overtui ging, dat het recht altijd overwint, maakte dat van hem zooveel kracht en bekoring uitging. Mevr. Tilanus bracht den overledene hulde als beschermer van de vrouwen, die afzonderlijk wilden werken voor de propa ganda in de partij. Prof. J. C. Wibaut sprak tenslotte eenige woorden, waarin hij getuigde van de groote liefde, die zijn vader voor zijn gezin had. Hij dankte de sprekers en de belangstel lenden in en buiten het gebouw en voorts de S.D.A.P. en het N.V.V. vpor de wijze, waarop zij de nagedachtenis van zijn vader hebben geëerd. Toen werd. begeleid door den treur- marsch uit de derde symphonie van Van Beethoven de kist neergelaten. Met het Largo van Handel werd de plechtigheid gesloten. De duizenden buiten de aula hebben de redevoeringen kunnen beluisteren door middel van luidsprekers, die op verschil lende plaatsen waren aangebracht. DE REGEERING EN DE PARTI CULIERE WEERCORPSEN. SPOEDIGE INWERKINGTREDING DER WET WORDT BEVORDERD. In de memorie van antwoord op het voor- looplg verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende voorzieningen om trent weercorpsen, zet de regeering uit een, dat de wet op het uniformverbod, die in 1933 tot stand kwam, eenlgen tijd vor derde voor practlsche doorwerking. Het was nu de vraag, of na afloop van deze periode de particuliere machtsvor ming. door het verbod ongetwijfeld be moeilijkt, geheel zou worden gestaakt, of dat zij zich nader, thans zonder de nu on der het verbod vallende hulpmiddelen, zou organiseeren. Het laatste schijnt, tot het leedwezen van de regeering, het geval te zijn. De regeering meent, dat deze bestrijding ln etappes, zooals de omstandigheden in ons land in de jaren 1933 en volgende la gen. de beste bestrijdingswijze vormde. De regeering volgt de ontwikkeling van de bestaande organisaties met aandacht. Zij heeft op het oogenblik nog geen aan leiding aan de ontbinding van de z.g. weer- afdeelingen van de nationaal-sociallsti- sche beweging te twijfelen. Intusschen houdt de regeering het oog gericht op de liquidatie van deze vroegere weerafdeelingen. Dringend noodzakelijk in dezen zin, dat anders een onmiddellijke verstoring van de openbare orde zou zijn te vreezen, acht ook de regeering het ontwerp niet. Zij acht het ontwerp echter noodzakelijk om te voor komen. dat de ontwikkeling in de toekomst in verkeerde richting zou kunnen gaan. De thans voorgestelde wettelijke grond slag voor de gehandhaafde organisaties zal tevens aanleiding kunnen zijn zich van de voorwaarden, waaraan deze moeten vol doen, nog eens opnieuw rekenschap te geven. Het ligt in het voornemen de regelingen met betrekking tot de toelating van be paalde organisaties tot stand te brengen, voordat rechterlijke beslissingen betreffen de de nieuwe wettelijke bepalingen zullen worden uitgelokt. Voor wat het vervangen van organisa ties betreft, welke onder het ontwerp val len, door andere, welke schijnbaar een on schuldig doel nastreven, behoeft, gezien de in het ontwerp gekozen omschrijving, geen vrees te worden gekoesterd. Het ontwerp treft bepaalde feitelijke handelingen, onafhankelijk van den ulter- lijken schijn, welken men aan die onder handelingen poogt te geven. Een spoedige inwerkingtreding van de wet zal zooveel mogelijk worden bevorderd. Deze memorie is vergezeld van een nota van wijziging, waarin om. de maximum boete, gesteld op de niet opzettelijke over treding, wordt teruggebracht tot 300 gul den. VERKADE'S JUBILEUM. De heer A. H. Verkade benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Nader wordt gemeld, dat op de feeste lijke bijeenkomst ter gelegenheid van het gouden jubileum der Verkade-Fabrieken voorts het woord werd gevoerd door mi nister Gellssen. Hij deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd den oud sten directeur, den heer O. H. Verkade, die, naar de minister opmerkte, het hart van de commercieele leiding is, te benoe men tot officier ln de orde van Oranje Nassau. De directie van Verkade's Fabrieken te Zaandam heeft, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der firma, haar perso neel en velen anderen een blijden dag be reid door een aantal belangrijke schenkin gen te doen. De directie heeft namelijk geschonken: f. 5000 aan het fonds „Laan" (bevorde ring van het ambachtsonderwijs). f. 10.000 aan het fonds „Honig" (cultu reel werk voor jonge werkloozeni. f. 10.000 aan de vereeniging „Armen zorg". f. 10.000 aan de Kamer van Koophandel in de Zaanstreek voor een door haar aan te geven doel. f. 500 aan de tennisclub Verkade. f. 1000 aan de voetbalclub Verkade. f. 1000 aan het muziekcorps Verkade. Verder is aan elk der leden van het 1050 personen tellende personeel een jubileum- gave verstrekt, n.l. aan de vaste arbeiders f. 40 en aan de losse f. 30. Jongens en meisjes van 1416 jaar krijgen f. 10. van 17—19 jaar f. 15 en zij, die boven de 20 jaar zijn. f. 20. Diegenen van hen, die lan ger dan 10 jaar in dienst zijn, krijgen f 25. In het geheel zijn 20.000 taarten uitge deeld aan alle afnemers in Nederland en aan het personeel; 2000 banketbakkers kregen hiervoor een order. Mevrouw VerkadeVan Gelder te Delft, weduwe van den heer E. G. Verkade, oud directeur der N.V., die later dirceteur van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek werd, schonk aan het Weduwen- en Weezen- fonds'een gift van f.2000 en verrastte de weduwen van personeelleden met een Ju bileumgift van f. 50. De procuratiehouders E. Veen en N. Hoogwout zijn tot onderdirecteur benoemd HET ACTERHOEKSCHE VLIEGVELD OFFICIEEL GEOPEND. BESCHIKBAARSTELLING VAN VERSCH VLEESCH? Departement van Landbouw onderzoekt technische mogelijkheid daarvan. Het „Hbld." verneemt, dat nu het denkbeeld, om koelhuiseleren in plaats van blikvleesch, waarvan de voorraad uitgeput is, voor de werkloozen en behoeftlgen be schikbaar te stellen, ls opgegeven de mogelijkheid wordt onderzocht, om versch vleesch te dlstribueeren. Het departement van Landbouw heeft althans aan de sla gersorganisaties schriftelijk en mondeling advies gevraagd ter zake. Hieruit volgt dus nog niet, dat er toe zal worden overgegaan, want aan het beschik baar stellen van versch vleesch moet slach ting voorafgaan en ten aanzien van rund vee heeft minister Deckers bij herhaling verklaard, dat een derde afslachting als agrarische maatregel slechts als „uiter ste middel" ter hand zal worden genomen. Gezien echter de positie der markt van zware varkens zou het mogelijk kunnen zijn. dat men versch varkensvleesch zou gaan distribueeren. Zeer groote belangstelling op „Groenendaal". Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft Zaterdagmiddag de offlcieele opening plaats gehad van het vllegeveld „Groenendaal" bij Doetinchem, dat geheel ls Ingericht door de uitgeversmaatschappij C. Misset, Onder de vele autoriteiten merkten wij o.m. op de heeren A. Plesman, directeur van de K.L.M.. Van der Velde, directeur van de Auto-giro import te Hilligersberg, W. M. van Neyenhoff. onder-directeur van de Fokkerfabrieken, kolonel H. Walaardt Sacré. secretaris van de Kon. Ned. Veree niging voor luchtvaart, C. Kolff, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Sportvlie gers, zoomede de burgemeesters van Doe- tichem, Arnhem, Hummelo en Keppel, Bergh, Gendringen, Wisch, Doesburg en Wehl. Tal van toespraken zijn gehouden. HET VRAAGSTUK DER ORDENING. Mr. B. Borst, secretaris van de Federatie van Werkgevers-organlsatiën in het Drukkersbedrijf te Amsterdam sprak voor de Rijnlandsche, Geldersche en Haagsche Christelijke Werkgeversclubs, afdeelingen van de Vereeniging van Christelijke Werk- gers en Groothandelaren in Nederland, over; „ordening van het bedrijfsleven". De sociale ontwikkeling in de lijn van collectief contract en bedrijfsraden moet worden toegejuicht, zeide spreker, als zijnde aansluitend op hetgeen organisch is gegroeid. Betreurd moet worden, dat die lijn tot stilstand is gekomen door den weinigen voortgang, die wordt gemaakt met het toekennen van verordende be voegdheid. De economische ontwikkeling, zooals die een rustpunt vond in de wet op de onder nemersovereenkomsten. kan eveneens worden toegejuicht, indien deze wet Juist wordt toegepast, nl. Indien aansluiting wordt gezocht bij hetgeen organisch in de maatschappij ls gegroeid en niet een ver kapte staatsordening wordt ingevoerd. De directe beheersching van het be drijfsleven door den staat, moet door ons als regel worden afgewezen en kan hoog stens als tijdelijke crisismaatregel worden aanvaard. Het gevaar dreigt, dat, nu het einde der crisis niet is te zien, ook het einde van deze directe beheersching aan het bedrijfsleven door den Staat niet ls te verwachten. De huidige siuatie, waarbij de maat schappelijke ordening, zooals die uit het leven is opgekomen, weinig of geen steun vindt bij de overheid en zelfs ten deele dreigt teniet te gaan, terwijl dikwijls daar tegenover de directe staatsordening rigou reus voortschrijdt, is weinig bevredigend te noemen en in elk geval niet overeen komstig het oude beginsel, dat de overheid steune hetgeen organisch uit de maat schappij is opgekomen, doch zich van rechtstreeks ingrijpen in het bedrijfsleven zooveel mogelijk onthoude. GEPENSIONNEERDE OFFICIEREN. De Koninklijke Vereetilging van Gepen- sionneerde Officieren van het Nederland- sche leger heeft in „Pulchri Studio" te Den Haag haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder leiding van iuitenant-generaal T. F. J. Muller Massis. Het verslag over 1935 werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over 1935. De voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van het op de laatste al gemeene vergadering gedane voorstel van den gepensionneerden majoor H. M. F. G. Beltzer om door vrijwillige bijdragen der leden de inkomsten te vermeerderen en daartoe de gelegenheid te openen de ln de statuten vastgestelde lage contributie vrij willig te verhoogen, het bestuur dit zoo sympathieke voorstel heeft overgenomen. Aan geldelijke tegemoetkoming aan le den, weduwen en weezen kon in het afge- loopen jaar weder bijna f. 10.000 worden uitgekeerd. Opnieuw werd in het afgeloopen Jaar getracht door toezending van circulaires aan bijna alle gepensionneerde officieren het aantal leden te vergrooten. De uit komt was ook ditmaal beneden de ver wachting. Slechts 44 oud-kameraden gaven aan deze roepstem gehoor, terwijl 2 actief dienenden zich als buitengewoon lid aan meldden. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 555, benevens 62 buitengewone le den (actief dienende officieren). Bij de bestuursverkiezing werd luite nant-kolonel jhr. H. J. Repelaer van Driel herkozen. Aan het bestuur werd weder een onbe paald crediet verleend teneinde het ln staat te stellen den bijslag op lagere pen sioenen te verstrekken en financieele hulp te verleenen aan leden en hun weduwen en weezen. Mevrouw de wed. A. J. Vetter, geb. Van Vianen, die steeds, evenals wijlen haar echtgenoot, luitenant-generaal A. J. Vet ter, zooveel belangstelling in de vereeni ging toont, werd tot eere-lid der vereeni ging benoemd. NIJVERHEIDSRAAD. In de vergadering van den Nijverheids- raad heeft de voorzitter wijlen den heer Fr. van Spaendonck, oud-lid van den raad, herdacht. De heer prof. Ir. J. Klopper is den heer E. van Heek opgevolgd als lid van de com missie uit» den Nijverheidsraad inzake In dische aangelegenheden, terwijl laatstge noemde als lid van de commissie uit den nijverheidsraad inzake den industrieelen eigendom is vervangen door den heer lr. S. van Hoogstraten. Een uitvoerige gedachtenwissellng heeft plaats gevonden over het vraagstuk van oe economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-mdië. Deze heeft er toe geleid, dat aan de commissie inzake Indische aangelegenheden op dracht is gegeven het onderwerp te bestu- deeren en daarover aan den raad 'n prae. advies uit te brengen. Op diens verzoek heeft de raad den minister van handel, nijverheid en scheep vaart opnieuw over het vraagstuk van den verkoop door middel van automaten van advies gediend. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Ne- derlandsch-Indië voor 1936 wordt het vol gende ontleend: De minister schaart zich aan de zijde van de vele leden, die van waardeering-, deden blijken voor het beleid van den gou verneur-generaal. Hij kan allerminst toegeven, dat gedu rende het bewind van den tegenwoordigen landvoogd het redht op vrije meenings- uiting en dat van vereeniging en vergade ring noodeloos streng zouden zijn beperkt. Indië mag, wat de „aanpassing" betreft, aan Nederland ten voorbeeld worden ge steld. Met dat al kan kwalijk ontkend wor den, dat op het stuk van bezuiniging op verschillende punten de uiterste grens is bereikt, zoo zij hier en daar al niet over schreden is. Het oordeel van eenige leden over de houding der Indische regeering ten op zichte van buitenlandsche politieke actie acht de minister geenszins gerechtvaar digd. Uitingen van buitenlandsche zijde in woord en geschrift met betrekking tot ons gezag in Ned.-Indië, hebben steeds de aan dacht der regeering. Dit geldt ook voor het boek van den Japanschen zee-officier Tota Ishimaru, dat onder den titel van „Japan must fight Britain" in het Engelsch is vertaald en waarin wordt gescheven, dat Japan zich meester moet maken van de Nederlandsche gebiedsdeelen in Azië, over welk boek ln het voorloopig verslag een opmerking ls gemaakt. In voorkomende gevallen is door Hr. Ms. gezant te Tokio de aandacht van de Japansche regeering op min toelaatbare uitingen gevestigd. Het leger heeft door een betere mate- rleele uitrusting aan Innerlijke kracht ge wonnen, terwijl de bescherming van de belangrijkste kwetsbare punten thans haar voltooiing nadert. De marine heeft thans de in de grondslagen vastgestelde sterkte en heeft nog nooit op zoo'n hoog peil ge staan als thans, al is versterking van de zeemacht onvermijdelijk. De personeels voorziening biedt hier echter groote moei lijkheden. Ten aanzien van het luchtwapen en de verdere vlootplannen, ook in ver band met het rapport der commissie-Kan vertrouwt de minister nog voor het einde van het zittingsjaar zijn plannen te kun nen kenbaar maken. Tegenover de N.S.B. neemt de Indische regeering geen ander standpunt in dan tegenover de andere, al dan niet georga niseerde, geestesstroomingen. Nopens de vooruitzichten voor het ver krijgen van een sluitende begrooting voor 1937 kunnen nog geen mededeellngen wor den gedaan. De minister meent ook thans niet te moeten overgaan tot een hernieuwde ver dediging onzer monetaire politiek. Naar mate de tijd voortschrijdt, wordt die poli tiek steeds meer gerechtvaardigd en van de regeering kan niet worden verwacht, dat zij buitengewone omstandigheden daargelaten haar weloverwogen stand punt zal prijsgeven. De op de begrooting drukkende pen sioenlast bedraagt netto niet f. 63' mdl- lloen maar rond f. 49 millioen, welk be drag beslag legt op 17 van de huidige middelen. Ook naar het oordeel van den minister kan deze verhouding op den duur niet gehandhaafd blijven. In de streken van Java, waar de bevol. king tot den aanvang van de wereld, malaise inkomsten betrok uit de teelt van exportproducten of uit arbeidsloon, ls i. economische toestand thans inderdaad onbevredigend. Waar noodlg wordt mei het verstrekken van voedsel doorgegaan De nieuwe Indische suikerregelingen zullen tot gevolg hebben, dat. de bij de Javasuikercultuur betrokken bevolking ln 1936/1937 omstreeks 11.2 millioen gulden meer aan betalingen zal ontvangen dan ih 1935/1936. Binnenkort zullen aan de Staten-Gene raai de wetsontwerpen worden voorgelegd die de voorzieningen bevatten ter zake van den. met bijstand van Nederland, aan de batikindustrie te verleenen steun. De beoogde maatregelen zullen ten doel hebben om door middel van een toeslag aan de Indische importeurs van Neder landsche cambrics, met gelijktijdige prijs- fixatie, te geraken tot een verlaging van de cambrics- cn greyprijzen. De maatre gelen zullen geen diep ingrijpen ln hel bedrijfsleven ten gevolge behoeven le hebben. De algemeene economische toestand in Ned.-Indië ls, blijkens de telegrafische be richtgeving van de hoofden van geweste lijk bestuur, in het eerste kwartaal 1936 constant gebleven en hier en daar Iels gunstiger geworden. De afgekomen oogsten waren bijna overal gunstig tot overvloedig. Ook de minister is van oordeel, dat de eenigen tijd geleden ln Indië heerschende ontstemming tegenover het Moederland li vele opzichten op misverstand moet heb ben berust. Men is echter thans in Indië gaan inzien, dat het Moederland al het mogelijke doet om Indië in dezen tijd bijstand te verleenen. De minister is met zijn betrokken ambt- genooten ln overleg getreden over de in stelling van een commissie, die tot taak zal hebben de regeering te advlseeren nopens concrete uitbreiding van dt economische samenwerking tusschen Ne derland en Ned.-Indië. In de cultures, waarvoor van regcerings- wege maatregelen worden getroffen dan wel de uitvoermogelijkheid werd vergroot is inderdaad eenige verbeterig ingetreden. De regezring zet de moeilijkheden uit een. waarop zij stuitte bij de pogingen, de Nederlandsche markt meer te doen bij dragen tot den bloei der Indische culture? Alvorens het suikervraagstuk in nadere beschouwing te nemen, wacht de regeering het verslag af van de commissie-Van Blom over de mogelijkheid om alcohol uit sui kerbieten te bereiden. Over de wijze, waarop de moederland- sche steun voor de Indische koffiecultuur zal worden gerealiseerd, is in Indië nog een onderzoek gaande. De boven reeds ge noemde commissie-Van Blom zal. naar verwacht wordt, binnen korten tijd met haar taak gereed komen. De economische toestand van de kolo nisten. die zich in de afgeloopen jaren .de Lampongsohe districten hebben gt- vestigd. Is zeer bevredigend. De officieeel onderhandelingen tusschs Nederland en Japan over de regeling der handelsbetrekkingen tujschen laatstgt- noemd land en Ned.-Indië, zijn tot dus ver niet hervat. Hoezeer de minister de noodzaak van de bezuiniging- op uitgaven voor missie en zending betreurt, ls hij van meening, dat deze vergelijkenderwijs niet te ingrijpend is geweest. 3025 (Ingez. Med.) VEREENIGING VAN OFFICIEREN, RIDDERS DER MILITAIRE WILLEMSORDE. Te 's Gravenhage heeft de algemeene vergadering plaats gehad van de op 19 October 1935 opgerichte „Vereeniging van officieren, ridders der militaire Willems orde". Het hoofdbestuur is thans als volgt sa mengesteld: voorzitter P. D A. Frankamp, gepensionneerd kolonel der infanterie K.N.I.L.. ondervoorzitter N. Behrens, gene- raal-majoor-tltulair b. d. der infanterie K.N.I.L., secretaris H. ten Seldam. luite nant-generaal tlt. b. d. der infanterie K.N.I.L., penningmeester H. J. Schmidt, kolonel-tit. b. d. der Infanterie KNIL, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commissarissen: F. M. L. baron van Geen, oud-luitenant ter zee le kl„ oud-adjudant en particulier secretaris van H. M. de Koningin, kamerheer i. b. d. en I. C. P. W. A. Steenkamp, kolonel b. d. der artillerie K.N.L. Tot eere-voorzitter werd benoemd ge pensionneerd luitenant-generaal H N. A. Swart, adjudant I. b. d. van H. M. de Ko ningin, oud-vice-presldent van den raad van Ned.-Indië, commandeur der Militaire Willemsorde. De statuten en het huishoudelijk regle ment werden goedgekeurd. De koninklijke goedkeuring zal hierop worden gevraagd. Na afloop der vergadering werd een ge meenschappelijk diner gehouden In de Witte Sociëteit. o VRAAGTEEKENTOCHT VAN DEN A.N.W.B. DOOR ZUID-NEDERLAND. De A.N.W.B. heeft wederom een groot aantal toeristen aan zich verplicht door het organiseeren van den vraagteeken- tocht door Zuid-Nederland, die Zaterdag en gisteren door Brabant en Limburg ge houden is. Er waren ruim 200 deelnemers, die ge start zijn te Den Bosch, Breda, Nijmegen, Roermond of Maastricht. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat de „Oeverzwaluw" op de uitreis te Ban doeng ls aangekomen. o UIT NED. OOST-INDIË. DIENSTNEMING IN INDIË. BANDOENG, 2 Mei. (Aneta). De leger commandant maakte bekend dat aan zoons van actief-dienende en gepensionneerde i Amboineesclie, Menadoneesche, Javaan- sche en Soendaneesche militairen, kan worden vergund om een vrijwillige ver- bintenis aan te gaan bij het wapen der infanterie. -o HET HANDELSMUSEUM GEOPEND. BATAVIA, 2 Mei (Aneta). - Onder zeer groote belangstelling is hedenmorgen het handelsmuseum aan het departement van economische zaken officieel geopend. GEBOREN: Theo Jacobus, z. van D. Klinkhamer en P, J. van Veen Carolina, d. van C. J- Jonk en C. de Munnik Leendert, z- J. W. Rijsdam en J. Pardon Geertrulda Judith, d. van A. G. Lagendijk en J- "W Johannes Philippus Gerrit, z. van F- Janssen en J. A. Groenendijk P'ete Cornells, z. van P, d? Mooij en N. Lang- muur Rob, z. van H. J. W. Huisken en J. C. Vis Maria Cornelia, d. van H- Steenbergen en H. K. van Schalk ria Cornelia, d. van C. Plomp en M Sm"- ON"-HT!,(H'\VO K. Horsman, jm. 25 jaar en H. Heus. jd. 24 jaar. OVERLEDEN. A. Bosman, dochter, 7 weken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14