FARGO De Negus heeft zijn land verlaten Haile Selassie met zijn geheele familie te Djiboeti aangekomen. 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 Mei 1936 Vierde Blad No. 23343 Addis Abeba geplunderd en vernield. Eenige Europeanen gedood. Een vreemde, nieuwe situatie geschapen. (IIN/T EN LETTEREN FINANCIEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS o EEN GEZICHT OP ADDIS ABEBA. Onverwacht en aanvankelijk bij kans ongeloofwaardig, vooral na de valscbe berichten, die daaromtrent reeds waren verspreid, heeft de Negus met zijn gansche familie en begeleid door eenige hoogwaardigheidsbekle ders, zijn land verlaten en is te Dji boeti in Fransch Somali-land gearri veerd. Zaterdagochtend heeft 't vertrek plaats gevonden en gistermiddag 2 uur arriveer de het gezelschap te Djiboeti. Na de verklaringen van den Negus bij zijn terugkeer in de Abessijnsche hoofd stad, verwachtte men, dat de Negus, ook na den val van Addis Abeba, den strijd zou voortzetten en de rest van het leger zou concentreeren in het Westelijke stukje van Abessynië. Na langdurige besprekin gen met de leden der regeering en hoof den van stammen is echter anders beslist en sterk is de indruk, dat de stamhoofden, beu van den oorlog, geweigerd hebben den verloren strijd voort te zetten. De regccring is, met medenemen van het archief van regeering en Negus, naar het Westen vertrokken. Plundering te Addis Abeba. Nauwelijks waren de autoriteiten uit Addis Abeba vertrokken, of het gepeupel, dat zich meester had gemaakt van ach tergelaten vuurwapenen en munitie, sloeg aan het plunderen, terwijl in vele gebou wen brand werd gesticht. Het keizerlijk paleis, de regeeringsgebouwen en andere woningen van vooraanstaande personen zijn leeg geplunderd, ook die van den Amerlkaanschen vice-consul. Uit telegrammen, ontvangen van Bo- dard, den Franschen gezant te Addis Abeba, blijkt, dat een ware revolutie is losgebarsten. De roovers bestreden en ver moordden elkaar. Onophoudelijk hoorde men schieten. De vreemdelingenhaters moedigden' de vernieling aan. zoodat de Italianen bij hun aankomst slechts puin- hoopen zullen vinden. Er zijn talrijke dooden en gewonden. De buitenlandsche legaties zijn in staat van beleg gebracht en voortdurend komen er vluchtelingen binnen. Een goed deel van Addis Abeba is thans vernield en de schade is aanzienlijk. Gistermiddag begon het hevig te regenen, maar de schietpartijen verminderden er niet om. De Amerikaansche gezant heeft geseind naar het departement van buitenlandsche zaken te Washington, dat de Amerikaan sche. mevrouw Stadin uit Lomalinda in Californië. tijdens het vuurgevecht in de hoofdstad door een verdwaalden kogel is getroffen en gedood. Zij is de echtgenoote v?n dr. Stadin, behoorende tot de zen ding der zevende dags-adventisten. Dr. Bergman, van dezelfde zending, zal trach ten het lijk te balsemen, totdat het be graven kan worden. Een Ethiopiër heeft een schot gelost op or. Melly, den leider van de Britsche am bulance in Abessynië. Dr. Melly werd in ue long getroffen. Zijn toestand baart rorg. Voorts zijn nog eenige Franschen, Grie ken en Zweden als slachtoffer gevallen. Bet juiste aantal ls nog onbekend. Overigens zijn de vreemdelingen blijk baar alle in veiligheid gebracht, vooral ln Qe Engelsche legatie, die door 250 Sikks wordt beschermd. Met auto's hebben Fran schen, Engelschen en Dultschers zich nog m M stad gewaagd om de vreemdelingen, om met zoo vlug een legatie hadden kun- horoiken, weg te halen uit het gevaar, er zijp thans nog slechts weinige Euro- „£hen buiten het terrein van het Brit- Sezantschan De uitgezonden hulp- nSen verklaren, dat de plunderaars j;™,.anti-Europeesche gevoelens toonen aheen tot den aanval overgaan, wan neer men hun bewegingen tracht te be lemmeren. De meeste dooden, die in de straten verspreid liggen, zijn Abessijnen, die gedood zijn toen zij trachtten gebou wen te plunderen, welke verdedigd wer den. De Britsche kerk is door plunderaars leeggehaald. Alle koptische kerken zijn geplunderd, verscheidene zijn tot den grond toe afgebrand. 24 Armeniërs zijn gedood bij de verde diging van hun bedrijf. Het centrum der stad is een puinhoop. De onlusten, die in Addis Abeba zijn uit gebroken hebben een echo gewekt in eeni ge plaatsen langs de spoorlijn» Te Aoesje is een goederentrein geplunderd, te Aisja heeft zich een vechtpartij voorgedaan tus- schen Ethiopiërs en Somali's. Uit vrees, dat zich nog meer incidenten zouden voordoen en vooral omdat zij wenschten het station Addis Abeba vrij te houden, hebben de autoriteiten van Fransch Somaliland gisteravond besloten twee compagnieën Senegaleezen naar Addis Abeba te zenden. Te Djiboeti. Verscheidene autoriteiten in uniform wachtten de aankomst van den keizerlij ken trein uit Addis Abeba af. Een com pagnie Senegaleezen vormde een eere- wacht. Als gevolg van de verstikkende hitte was de belangstelling van de zijde der bevolking betrekkelijk gering. Eenige minuten na 14 uur reed de trein het sta tion binnen. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den keizer, die bloots hoofds was, en den kroonprins. De Negus weigerde een verklaring af te leggen en verzocht den Franschen autoriteiten per soonlijk de journalisten afzijdig te hou den. In door den gouverneur van Djiboeti ter beschikking gestelde auto's reed het gezelschap vervolgens naar het paleis van den gouverneur tusschen een dubbele haag tirailleurs. Met den trein waren te vens ongeveer dertig Abessijnsche hove lingen aangekomen, alsmede ras Kassa, de minister van buitenlandsche zaken, de kleine prins Makonnen en de prinssessen. De Negus zag er vermoeid uit en scheen magerder te zijn geworden. De keizerlijke familie werd door de menigte met respect begroet Om 17 uur ls een tweede speciale trein, die Zaterdag uit Addis Abeba vertrokken ls, aangekomen. In den trein zaten de mi litaire Zweedsche missie en verscheidene officieren. De Fransche autoriteiten hebben alle maatregelen genomen om incidenten tij dens het verblijf van den Negus te voor komen. De gouverneur is in den loop van den nacht uit Tadjoera gekomen, waar hij Menelik. den kleinzoon van Lidj Jassoe gesproken heeft, dien de Italianen volgens zekere geruchten op den Abessijnschen troon zouden willen zetten. Sedert Zater dagmiddag laat zijn de telefonische en te legrafische verbindingen met Addis Abeba verbroken, zoodat geen rechtstreeksche berichten meer worden ontvangen en te genstrijdige geruchten de ronde doen. Deze geruchten maken er onder meer melding van, dat na het oproer een poli tieke opstand zou zijn uitgebroken, waar bij twee partijen tegenover elkaar zouden zijn komen te staan, nJ. de partij van dedjaz Ivasoe, die tijdens de afwezigheid waarneemt, en de partij van dedjaz van den keizer 't minister-presidentschap Ayele. De Negus begreep dat alles verloren was. De Negus heeft Abessynië verlaten, om dat hij begreep, dat voor hem alles was verloren. Na de nederlaag aan het Tigre- front en de val van Dessie, welke voorna melijk was te wijten aan den opstand van de Raias Gallas in de provincies Yejoe en Wollo, wilde de Negus nog den weg naar Addis Abeba versperren. Hij kwam even wel tot de bevinding, dat de menschen vermoeid en gedemoraliseerd waren, de soldaten keerden in lompen en zonder wapenen naar Addis Abeba terug, waar zij in de straten om een stuk brood bedelden. De Negus ondervond zulke moeilijkhe den bij het formeeren van troepen om den weg haar Addis Abeba te versperren, dat hij besloot naar de hoofdstad terug te keeren. In de provincie Salale ten Noorden van Addis Abeba werd de Negus zelfs herhaaldelijk met geweerschoten ont vangen. Na zijn terugkeer in de hoofd stad namen de zaken een zoo ernstige wending dat hij besloot zijn familie naar Djiboeti te zenden en aangezien voor hem zelf het gevaar vermeerderde, zonder hes land hiermede te helpen, besloot hij even eens te vertrekken, tezamen met dedjas Agazoe de Fitaorari Berroe, Guetta en Herroei, minister van buitenlandsche za ken. ras Kassa, ras Guetatsjoe, dedjas Haile Selassie, de oom van den Negus Ba- latsjo, Atto Lorenzo en ras Hailoe, die se dert het verraad van 1930 gevangen werd gehouden. In een ministerraad, welke werd gehou den, is gratie verleend aan ras Hailoe. Waar de Negus dagenlang verborgen was. De oorlogscorrespondent van het Duit- sche Nieuwsbureau seint: Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Negus zich in de dagen voor zijn laatste bezoek aan Addis Abeba verborgen gehouden in een kloos ter op enkele kilometers ten zuiden van Sokota, dus ln het door de Italianen reeds lang bezette gebied, nadat hij aan de hem achtervolgende Galla-stammen ontkomen was. Italiaansche verkenners waren er in ge slaagd deze schuilplaats te ontdekken en Italiaansche vliegtuigen begonnen, toen de Negus met een klein gevolg Addis Abeba trachtte te bereiken, de achtervolging. Desondanks slaagde de keizer, die zeer vertrouwd is met de bijzonderheden van het terrein en met de plaatselijke om standigheden er in, door, wanneer gevaar dreigde terstond een veilige schuilplaats op te zoeken, in verscheidene nachtelijke DE UITGEWEKEN NEGUS, marschen de hoofdstad te bereiken. Hier riep hij allereerst den seniorenraad bijeen en deze zou besloten hebben tot het uiter ste weerstand te bieden. De vlucht van de keizerlijke familie bewijst echter, dat men tenslotte een verder bloedvergieten doelloos achtte. Waarheen gaat de Negus? Waarheen de Negus zich zal begeven, is nog onbekend. Het heette aanvankelijk, dat de keizer zich had ingescheept op een Engelsch orlogsschlp er liggen te Dji boeti de torpebootjager „Diana" en een of of twee torpedobooten doch dit is nog niet geschied. Of hij naar Palestina zal gaan, naar Engeland Van officieele zij-de wordt verklaard, dat geen definitieve mededeelingen zijn ontvangen over de plannen van den Negus en dat deze plannen deels afhankelijk zijn van zijn eigen wenschen, deels van de op vattingen der Fransche regeering. De Brit sche en Fransche regeeringen hebben een gedachtenwisseling geopend. De onverwachte situatie. Dc vlucht van den Negus heeft een onverwachte situatie geschapen. Af stand heeft dc keizer niet gedaan, zoo als een Engelsch blad meldde, zoodat hij rechtens (de jure) keizer blijft, maar in werkelijkheid (de facto) is hij thans een heerschcr zonder land, die alleen nog maar langs dipioma- tieken weg iets kan doen. En dat pleegt gewoonlijk niet veel te zijnl Eden was Zaterdag en Zondag druk in conferenties gewikkeld. Toch heeft hij Zaterdagavond nog gesproken te Laming- ton, waar hij oa. zeide: Wij hebben onze rol gespeeld niet ter wille van imperialistische belangen of uit zelfzuchtige overwegingen, maar omdat wij als leden van den Volkenbond en onder teekenaars van het pact een plicht had den, te zamen met alle andere leden van den Volkenbond. Welke ook de lessen zijn der zeven laatste maanden, wij moeten be reid zijn om ze te leeren en er de vruchten van te plukken in een geest van realisme, door vast voor oogen te houden, hetgeen het gestadige doel blijft der Britsche bui tenlandsche politiek, n.l. het behoud van den vrede. Dit is alles, wat ik zal zeggen over de internationale politiek. De Fransche bladen geven als hun mee ning te kennen, dat de tegenstand der Abessijnen verdwenen ls en dat het einde van den oorlog in zicht is. Hoe men de daad van den Negus ook kwalificeert, zegt de' „Petit Parisien", hij staat gelijk met een .abdicatie de facto". De Italiaansche troepen hebben nog slechts gedemorali seerde benden voor zich, zonder leider, zonder samenhang, en men kan derhalve rustig zeggen, dat Badoglio zijn taak met succes heeft volbracht. Het gebeuren wordt door de Noord- Italiaansctie bladen voorgesteld als het einde van den Abessijnschen veldtocht. De Negus, zoo schrijft de „Gazetta del Popoio", in Turijn, krijgt wegens zijn hou ding tegenover Italië het lot, dat hij ver dient. De oorlog is ten einde met de vol ledige overwinning van Italië en de vol ledige nederlaag van Abessynië. Daar moeten allen nota van nemen. Een herle ving van dep oorlog in Abessynjë zal niet mogelijk zijn. daar Italië het land zal ontwapenen en in het bijzonder een waak zaam oog zal houden op de verbindings wegen met de naburige koloniale gebieden. Het ls intusschen mogelijk, dat de oorlog van Afrika naar Europa overslaat. Om dat tot stand te brengen zou voldoende zijn de sancties te verscherpen of ook slechts op het tegenwoordige niveau te laten. Maar overigens wordt nog niets defini tiefs aangekondigd. Dit verwacht men heden De zitting van dc Italiaansche Kamer die heden zal plaats vinden en waarop de afgevaardigden in de fas cistische uniform zullen verschijnen, zal per radio worden uitgezonden. Hierin ziet men een bevestiging van de verwachting, dat Mussolini belang rijke verklaringen zal afleggen. Giste ren zijn op alle belangrijke punten in de hoofdstad luidsprekers geplaatst om de verzamelde fascisten in de ge- gelcgenhcid te stellen de woorden van den Duce aan te hooren. Amerika's minister Huil heeft geweigerd een verklaring af te leggen aangaande de houding, die de Amerikaansche gezant te Addis Abeba zal aannemen, nadat de stad door de Italianen bezet zal zijn. In het feit, dat de gezant eenige dagen geleden zijn geloofsbrieven heeft overhandigd, ziet men een aanwijzing voor de waarschijnlijk heid, dat de Amerikaansche regeering Abessynië als souvereinen staat blijft er kennen en dat de leer der niet-erkenning van gebieden, door geweld veroverd, vroeger door Stimson toegepast in de Mantsjoerijsche kwestie, een der grondbe ginselen blijft der Amerikaansche buiten landsche politiek. Van 't oorlogsfront. De voornaamste Italiaansche colonne, welke oprukte naar Addis Abeba, heeft tijdelijk den opmarsch moeten staken, aan gezien eerst de genie en de werklieden de wegen, welke van het hoogland naar de hoofdstad leiden, moesten verbeteren. Een aantal bruggen moesten worden geslagen en bochten moesten worden verbeterd. Dit is Intusschen geschied en de Italiaan sche voorhoeden naderen thans de hoofd stad en de bezetting wordt nog heden ver wacht. De oorlogscorrespondent van het Duit- sche nieuwsbureau seint, dat de buiten landsche gezantschappen in Addis Abeba het Italiaansche oppercommando zelfs een dringend telegram hebben doen toekomen, waarin zij verzoeken de hoofdstad zoo snel mogelijk te bezetten. Het Italiaansche opper-commando heeft in verband daarmede alle maatregelen ge nomen om het oprukken der auto-colonne, welke met ontzaglijke terreinmoeilijkheden te kampen heeft, te bespoedigen. Gister morgen hadden 1600 auto's den pas Ter- maber overschreden. Vliegtuigen dragen zorg voor de levensmiddelenvoqrziening der colonne. De Askari-colonne bevindt zich reeds dicht in de nabijheid van de hoofd stad. In Asmara maakt men zich gereed groote vreugde-betoogingen te houden in verband met de definitieve overwinning. Volgens ontvangen berichten rukt generaal Grazianl nu snel verder naar Harrar op. waarmede de systematische bezetting en penetratie van geheel Abessynië een aan vang neemt, FURTWAENGLER MET VERLOF. De Fuehrer en Rijkskanselier Hitier heeft dr. Wilhelm Furtwaengler op diens verzoek voor eenigen tijd als dirigent in Duitschland verlof verleend. Furtwaengler die zich aan persoonlijken arbeid zal wij den, zal behalve tijdens de Festspiele te Bayreuth in den komenden winter ner gens dirigeeren. Na afloop van het a.s. seizoen zal hij- zijn werkzaamheden ln binnen- en buitenland hervatten. ROOD. Woensdag 6 Mei geeft het Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, dir. Cor van der Lugt Melsert onder auspiciën van de afd. Lei den Van het Ned. Tooneelverbond, in den den van het Ned. Tooneelverbond. gelijk bekend, ln den Schouwburg alhier de eerste voorstelling van Rood, een fijn Fransch, mondain geestig blijspel in drie bedrijven van Henri Duvernois, welk stuk door pers en publiek enthousiast ontvan gen is. Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees speelt de hoofdrol, bijgestaan door Mimi Boes- nach, Caroline van Dommelen, Theo Frenkel, Anton Roemer, Jan v. d. Linden, Eduard Palmers e.a. Leden van de afd. Leiden van het Ned. Tooneelverbond hebben bij deze voorstel ling vrijen toegang, terwijl houders van abonnementskaarten belangrijke reductie genieten. NIEUWE UITGAVEN. Van de Ruttens Bierbrouwerij „de Zwarte Ruiter" N.V. ontvingen wij een folder getiteld: „Een veilige gids op reis", een reclam'ewerkje voor cafétarla's. MAANDBLADEN. Jan van Dongen Jr. goeeft ln het R.K. Bouwblad een toelichting bij een enkele en een dubbele woning te Apeldoorn. G. Feenstra schrijft over Een Gemeen schapsoord. Verder worden de studie dagen der A. K. K. V. te Huybergen aan een bespreking onderworpen. TIJDSCHRIFTEN. Het Haagsch Maandblad publiceert: Massakolonisatie of permanente steun? door C. D. Lutke Meyer; Sociale perspec tieven bij Corporatieve ordening, door M. R. J. Brinkgreve; Het Groothertogdom Luxemburg, zijn grondwet en zijn Volks vertegenwoordiging. door dr. S. S. Sme ding; De vernietiging van den Amerikaan- schen Bizon, door dr. A. N. J. den Hollan der; Nóg een faillissement: het tooneel in Nederland, door Eduard Veterman; Casanova in Holland, door dr. ing. L. G. Stokvis en Een Hollandsch-Engelsch Vis- scherijconflict ln de zeventiende eeuw door dr. J. J. Tesch. voor: lager kosten langer levensduur sneller transport 302S meer winst. CIngez. Med.) NEDERLANDSCHE KABELFABRIEK. In de Zaterdag gehouden alg. jaarver gadering van de Nederl. Kabelfabriek te Delft werden de jaarstukken goedgekeurd en werd het dividend vastgesteld op 16 pet. MAATSCHAPPIJ ZIEKENHUIS- 1 VERPLEGING GOUDA. Aan het verslag over 1935 van de N.V. Eerste Nederlandsche Maatschappij voor ziekenhuisverpleging (m.v.z.) Gouda wordt het volgende ontleend: De finantieele resultaten stelden niet teleur. De na afschrijvingen resteerende nettowinst bedraagt, met inbegrip van f. 677.88 onverdeeld winstsaldo van 1934, in totaal f. 54.386.08. De directie stelt voor een bedrag van f. 35.000 aan de reserve toe te voegen, waarna deze tot f. 160.000 stijgt en f. 16.982.13 aan te wenden tot verhooging van de reserve geldbelegging, waarr.a deze reserve f. 45.000 bedraagt. Daarnevens wordt voorgesteld aan aan deelhouders een dividend van 5 pet. uit te keeren. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 5 MEI. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Nam. 8 uur, ds. van Dijke van Nieuw-Beyerland. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 27): Nam. 8 uur, ds. Pop van Monster. ZOETERMEER. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, de heer W. van Leeuwen van Schoonrewoerd. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Bruinisse G. H. J. Mars man te Urk. Viertal te Groningen (vac. J. J. Knap Czn) J. P. C. E. Eerhard (Hillegom). A. W. M. Odé (Koudekerk). J. Schoneveld (Al phen aan den Rijn), G. J. Streeder (Lei derdorp)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13