Fransche Woekeraars en hun methoden 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Mei 1936 Zesde Blad No. 23344 Crematie en Auto-Transport Renten van meer dan 200 pet. XH 202 RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. tKUN/T IN LETTEREN, /CHEEP/ TJÊINCINl Begrafenisonderneming Q. M. SEUGLING Kosterij Evang. Lulfi Gem. Aliddelweg 36Tel.510l Leiden In een wereldstad als Parijs krioelt het ,an boeven. Ieder die op een eerlijke ma ner zijn brood verdient, wat in de tijden die we beleven al moeilijk genoeg Is, en in let bijzonder zij die een sommetje heb ben overgespaard voor den ouden dag, (taan voortdurend bloot aan pogingen cm hun goede geld afhandig te maken. En ze geven daarbij blijk van zulk een «raffineerde handigheid, bedenken zulke tnappe combinaties, zulke onweerstaan bare verleidingen, dat ze heel dikwijls meces hebben. Over de „racketeers", dat speciale soort maitres-chanteurs dat zich in het bij- mder toelegt op het afpersen van een .hatting van houders van bars en nacht- café's, is vroeger al eens wat verteld Hun rorporatie Is weer in het bijzonder naar voren gekomen bij gelegenheid van een al Ker brutalen moord op den eigenaar van „Gerny's bar", die een bekend man in de Parijsche nacht-wereld moet zijn geweest, en dien vier jongelui (welke men nog steeds, na een week of drie, niet heeft binnen terugvinden! 's morgens op klaar lichten dag In zijn bed zijn komen dood schieten. De politie, inziende dat dit nu toch een beetje al te gek werd, heeft thans een afzonderlijke brigade gevormd om dezen Amerlkaanschen vorm van misdadigheid wat in toom te houden. Ditmaal iets over een andere Parijsche laag: de woekeraars. Er zijn vele graden van gemeenheid in je misdaad. Iemand die een groot lichaam een bank, een rijken financier besteelt, bekijken wij met andere oogen dan iemand die arme menschen berooft van het hoogstnoodige. Iemand die een kind mishandelt is oneindig veel minderwaar diger dan degene die een ander aanvalt ,van zijn portuur". De jury hier heeft een skere toegefelijkheid voor passionneele misdrijven, al gaat ze daarin naar onze opvattingen veel te ver, maar is onverbid delijk voor den sluipmoordenaar, wien het om den buit te doen is. Wat wij in den voekeraar zoo laag achten is dat hij, be houdens de zeldzame uitzondering van den „fils de familie" die schulden ge maakt heeft of niet wachten kan op een toekomstige erfenis, zijn beroep uitoefent ten koste van de slechtst-bedeelden in nze maatschappij. Een geval van uitzuigerij, dat zich hier m zoo te zeggen dagelijks voordoet is 't Wlgende. Een kleine ambtenaar of employe, met ra bescheiden salaris, staat voor een iJoteelinge uitgaaf die zijn budget te tan gaat. Bij voorbeeld zijn jonge vrouw wdt ziek; de dokter constateert tuber- siise. en schrijft een verblijf in het Zui- tfn of in de bergen voor. Aan een voor- ibot is niet te denken, maar een nicl- uitvoeren van het medische voorschrift slaat gelijk met een doodvonnis. De man gaat daarom op zoek naar iemand die tam het benoodigde geld bezorgen kan. Zijn oog valt op een van de talrijke ad vertenties in de bladen, waarin een in stelling met een veelbelovenden naam aankondigt dat ze voorschotten geeft aan ambtenaren en andere gesalarleerden, te len een zeer lage rente, en zelfs zonder onderpand. Hij zoekt den weldoener op, en komt daarmee in het web van den roekeraar terecht De heeren op het kantoor waar hij zich aanmeldt zijn vol begrip en mededoogen. Ze zijn volkomen bereid hem te helpen, hem de zevenduizend francs te bezorgen, die zijn vrouw haar gezondheid moeten weergeven Ze vragen de noodige bijzon derheden, laten hem een voorschot be talen voor hun onkosten. Een paar dagen later wordt hij opgeroepen, en hoort tot zon onmetelijke vreugde dat het wel gaan zal. Het geld is er. Dat de vriendelijke bemiddelaars er duizend francs opleggen voor hun commissie mag als niet meer aan normaal beschouwd worden ze moeten óók leven. Wat de afbetaling be treft, ook daarin zijn ze geneigd zich toe schietelijk te toonen. Men zal hem twee laar tijd geven. Hij moet zich verbinden ledurende die twee jaar maandelijks zes honderd vljf-en-twintlg frs. af te doen. De man maakt een berekening. „Maar oat geeft een totaal van vijftien duizend Irancs!" roept hij uit. „Dan betaal ik toch veel te veel! Meer dan het dubbele!" ..Kijk eens, waarde heer", wordt hem geantwoord, „u moet niet vergeten dat zelf verplicht zijn het geld dat wij u, Seven te leenen. tegen een zeer hooge rente. Men rekent ons vijftien procent 'oor drie maanden. Als wij het dan te- rtsgeven hebben wij dus negentienhon derd francs uitgegeven, en wij hebben van u nog maar achttienhonderd vijf-en- aeventlg francs teruggehad. Ons risico is Jus zeer groot, en u weet dat uw salaris dm ambtenaar slechts voor een tiende in Jvsiag genomen kan worden. Wij kunnen °df onmogelijk voordeeiiger condities ge- yen. Maar u bent vrij ze al of niet aan zo nemen". De ongelukkige aarzelt nog maar er Seen andere uitweg. Hij kan bij nie- ruand anders terecht, en zijn vrouw ligt thuis naar adem te hijgenHij ac cepteert. .Daar doet u verstandig aan", zegt de vriendelijke directeur. „Alles is al gereed gemaakt. Wil u maar teekenen? Hier zijn de vier-en-twintig accepten. Hier is het contract En hier heb ik het geld". fn het contract verklaart de leener dat dii een som van vijftienduizend francs schuldig is, waarvoor hij vier-en-twintig maandelijksche accepten teekent. Mocht een termijn op den vervaldag niet betaald «orden, dan wordt na in gebreke stelling 'e geheele schuld binnen vier dagen op enbaar, en draagt voortaan een rente van vijf-en-twintlg procent De man teekent. teekent alles wat men Hij krijgt 't geld. zevenduizend francs h stuurt zijn vrouw naar buiten en leeft zuinig mogelijk om zijn schuld gere- fC'd te kunnen afdoen. Eenige maanden gaat het goed. Zijn vrouw komt te- og: ze is veel beter, maar moet nog een mul dlge voeding hebben. Omdat de ïï™je'on daarvoor niet toereikend zijn net oogenblik waarop de woekeraar taald - he termijn kan niet be- worden. Den aag daarna volgt de sommatie, die 't volle bedrag opeischbaar maakt. De man gaat naar het bureau, pleit, smeekt. Men toont zich, nadat hij lang aangehouden heeft, bereid hem één maand uitstel te geven, op voorwaarde dat hij er nog een accept bijteekent. De vrouw wordt weer ziek, en sterft eindelijk. De kosten van de begrafenis brengen het magere budget heelmaal in de war. Maar nu zijn de schuldeischers volstrekt on- verblddellijk geworden en eischen onmid dellijk het geheele bedrag En met hun dreigementen, steunend op de wet en op de handteekening van den leener, maken ze 't hem zóó ondragelijk, dat hij zijn oude moeder overhaalt het huisje te verkoo- pen waarin ze haar laatste dagen hoopte te slijten. Zoo krijgen de heeren geld schieters, dank zij de voorzichtige bepa ling, die ze in 't contract hebben gezet, hun vijftienduizend francs, plus de kos ten, heel wat gauwer dan in twee jaar binnen. Ze hebben in een maand of tien honderd-twintig procent van hun geld gemaakt Naast deze gevallen, die elkander in eindelooze verscheidenheid opvolgen, maar waarbij de woekeraar-althans nog een ze ker bedrag geeft en een zeker risico loopt, zijn er nog veel meer waarbij hij volstrekt niets waagt, en zeker is van zijn winst. Het zijn die waarbij hij zich. op aandrang van zijn slachtoffer, verbindt pogingen te doen een anderen geldschieter te vinden, omdat het hemzelf op het oogenblik niet convenieert. Hij laat daartoe een provisie storten voor het plaatsen van advertenties in de daarvoor geëigende bladen, waarvan het overschot zal worden terugbetaald in dien er van de leening niets komen mocht Inderdaad plaatst hij de advertenties maar hij plaatst ze in eenige kleine chan- tage-blaadjes, die hier welig tieren, en die niemand leest. Het officieele tarief ver meldt:- „Aanvragen van kapitaal, 20 frs per regel". Tegen dien prijs worden ze den candidaat-leener dan ook berekend, maar de woekeraar betaalt er zelf hoog stens drie francs per regel voor, meestal, als goede klant, nog minder. En als de provisie op die manier is opgebruikt, en voor vier-vijfden In den zak van den woe keraar terechtgekomen is, laat hij den ongeduldig wachtende weten dat zich tot zijn leedwezen niemand heeft aangemeld om het geld te fourneeren, dat de provi sie verbruikt ls de bewijs-exemplaren zijn erbij maar dat hij zijn pogingen voortzet, en waarschuwen zal als er iets komt. En in het kantoor wordt het dossier van X. afgelegd. Een handige combinatie ls ook die, waarbij twee banken, laat ons zeggen „De Voorzienigheid van den Burgerstand" en de „Bank voor Economischen Bijstand", samenwerken. Ze behooren natuurlijk aan eenzelfde oplichters-firma. De leeners komen bij de „Voorzienigheid", en deze laat ze een contract teekenen, waarbij ze zich verbinden een zeker bedrag, aoor- E—-,ns duizend francs, te sorten, „a fonds du", voor de stappen die de bank zal n om hen aan het geld te helpen. Het Onderzoek zal, zoo wordt uitdrukkelijk Ge stipuleerd, op de meest discrete wijze iblaats hebben, zonder dat de naam v ,1 den betrokkene ooit genoemd wordt. Na eenigen tijd krijgt deze een brief van de „bank voor Economischen Bijstand", wtearin gemeld wordt dat de „Voorzienig heid" haar de zaak heeft doorgegeven, en verzocht wordt haar in verbinding te stéllen met 's aanvragers notaris, voor de noodige formaliteiten Een dag later volgt eeh tweede brief, waarin leedwezen wordt uitgesproken dat de verbinding met den notaris niet terstond tot stand gekomen is er is in het geheel geen tijd voor ge weest! en meegedeeld dat het geld thans op andere wijze geplaatst is, en dat de zaak daarmee ls afgehandeld. En de ongelukkige bedrogene die een advocaat raadpleegt hoort dat er geen enkel ver haal is en dat een vervolging wegens op lichting niet de minste kans heeft op succes. Want het schijnt dat tegen deze blijkbare oplichterspraktijken de overheid machteloos staat. De schurken die dit be drijf uitoefenen kennen de wet zóó door en door, dat ze altijd juist precies uit de handen van de Justitie weten te blijven. Vroeger kon men zich nog beroepen op een oude wet, waarbij het maximum van ■de rente die berekend mocht worden op 5. en in handelszaken op 6 procent ge steld werd, met verbod een deel van do geleende som in te houden. Deze bepa ling is, wegens de verhooging van den rentevoet, in 1919 afgeschaft, en de woe keraars zijn dus nu geheel vrij. Een ver standig wetsvoorstel van een rechtschen député, waarin een maximum voor com missie werd vastgesteld, en bepaald dat geen provisie gevraagd zou mogen worden voor kosten van publiciteit en deskundi gen-onderzoek, heeft het nooit tot wet kunnen brengen. En tochJuist brachten de bladen hier het bericht dat de justitie een bank in Rijssel had aangepakt, die den sympa- Ihieken naam van „Le Bien-Etre" droeg, wegens woekerwinst. Uit het onderzoek was gebleken dat een leener voor een be drag van zevenduizend francs een schuld bekentenis van tienduizend francs had moeten teekenen. en dat men hem nog bovendien een rente van zes procent per maand berekende. Bovendien werd ge- eischt dat de candidaat-leeners een le vensverzekering sloten, waarvan de eerste premie, wegens een overeenkomst met „Le Bien-Etre". steeds in haar kas vloeide. In i-erreweg de meeste gevallen schommelde de totale rente der bank tusschen twee honderd en tweehonderd-dertig procent. De bank is gesloten en haar directeuren zullen vervolgd worden, stond erbij. Rijssel ligt In Frankrijk, evenals Parijs. Als het in Rijssel kan. kan het in Parijs óók. Het wordt waarlijk tijd dat ook hier de Justitie zich niet meer bepaalt tot de bewering dat er tóch niets aan te doen is, en het dezen schurken eens wat lastig gaat maken. Het kwaad heeft zulk een omvang aangenomen dat er opgetreden moet worden En mocht er een nieuwe wet noodig zijn, dan zal de nieuwe Ka mer. die den eersten lult bijeenkomt, en vier jaar den tijd heeft, daar nu toch als ze haar best doet wel een oogenblikje voor kunnen vinden. DAN HEIDEN WY E1KAAD KANTONGERECHT ALPHEN. Meer water dan melk en van een onbekenden vijand. De landbouwer W. C. v. d. V. die ter vorige zitting was veroordeeld tot een geldboete van f. 200 omdat de door hem afgeleverde melk water bevatte n.l. 70. 23 en 12 was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Ter verdediging voerde ver dachte aan. dat hii de melk. die hit ver kocht had aan de Melkfabroek „Aardam" te Ter Aar, aan den weg moest afleveren. Omstreeks halfzeven 's morgens werd door hem de melk voor naar den weg ge bracht op ongeveer 170 M. afstand van zijn woning waar zii dan door een melkauto werd weggehaald. Volgens verdachte was het de eenige mogelijkheid dat een vüand van hem, water bii de melk had gevoegd. Ambtenaar en kantonrechter gaven echter te kennen met dit liedje van verdediging bekend te ziin. Hij had de bussen dan maar behoorlijk af moeten sluiten. Per soonlijk was het den ambtenaar in het Westland gebleken, dat door verschillende landbouwers de melkbussen met sloten worden afgesloten. De ambtenaar vorderde dan ook bevestiging van het verstekvonnis. De verdediger verzocht een voorwaarde lijke veroordeellng. die meer opvoedend zou werken. De ambtenaar kon hier ge deeltelijk mee accoord gaan en repliceerde tot een geldboete van f. 50 subs. 20 dagen en een voorw hechtenis van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Veroordeeling met vernietiging van het verstekvonnis f. 40 subs. 20 dagen en een voorw. hechte nis van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar. Baldadigheid. Den jeugdigen Z. was baldadigheid ten laste gelegd. Deze zou n.l. met eenige jongens met steenen en stukken iis hebben gegooid en daardoor een schutting van het gebouw van de groenteveiling te Ter Aar hebben vernield Verdachte ontkende en beweerde alleen met een klein kiezelsteen tje naar een paar meiden" te hebben ge gooid zonder echter iemand letsel of schade te hebben toegebracht. Na het hooren van den verbalisant den agent van politie S. te Ter Aar. waarbü bleek dat een broer van verdachte reeds tot f. 5 was ver oordeeld. werd verdachte na een repri mande vrijgesproken. Gevaarlijk omspringen met miltvuur. A. C. landbouwer te Ter Aar. had een 4-tal koeien verkocht van "ziin woning die besmet was met miltvuur. Bovendien had hit in strijd met de veewet de waarschu wingsborden of kenteekenen. dat de wo- nine was besmet, weggenomen Als getuige werd gehoord een opzichter van den vee- artsenijkundisen dienst uit Den Haag. Deze had verdacht? er voor gewaarschuwd geen vee van- of" naar de woning te ver voeren en te wachter, tot de getroffen maatregelen waren ingetrokken. Verdachte beriep er zich echter op dat hem was medegedeeld dat de besmetting maar 10 dagen duurde althans gaf hij den indruk dat hi1 meende, dat hij na het constatee- ren van het miltvuur 10 dagen later weer kon doen wat hij wilde. Als deskundige werd gehoord de veearts de heer K. uit Nieuwveen. die zeide. dat de besmetting niet alleen voor het dier. maar ook voor den mensch buitengewoon gevaarlijk, ia zelfs doodeliik is. Het geval was deskundige persoonlijk bekend; hij wees od de groote smetstofverspreiding en de daarom ge nomen strenge maatregelen. Het vee was door verdachte verkocht aan R. die het had vervoerd naar de markt te Amster dam en daar had verkocht. Ook van koo- per wien zulks toch bekend was was zulks zeer gevaarlijk geweest De ambte naar achtte het feit aan het misdadige grenzen en vorderde voor het le feit 10 dagen orincipale hechtenis en voor het 2e feit het wegnemen der borden een geldboete van f. 100 subs. 50 dagen. Ver dachte hield ziin onschuld vol. De ambte naar veroordee'de verdachte tot een geldboete van f. 200 subs. 50 dagen en f. 50 subs. 10 dagen Vleeschkeuringswet overtreden. J. T. uit Zwammerdam was ten laste gelegd overtreding der vleeschkeuringswet n.l. het slachten van een nuchter kalf. zonder daarvoor vergunning te hebben of aangifte te hebben gedaan. Op een waag van den kantonrechter hoe oud het kalf was antwoordde verdachte dat het beest te vroeg geboren was en geen leeftijd had. Het beest was 11 dagen te vroeg geboren en geen 4 dagen oud zooals zooals in de dagvaarding omschreven. Het had evenwel 7 dagen oud moeten ziin. indien het voor consumptie geslacht had mogen worden. Verdachte beweerde het te hebben ge slacht voor het vleesch voor de varkens en de beenen voor ziin hond. De ambtenaar vorderde een geldboete van f. 40 subs. 20 dagen Veroordeeline f. 20 subs. 10 dagen, nadat verdachte had voorgesteld, het be drag op f. 4 te stellen WERKZAAMHEDEN IN KLEINE TUINEN Planten voor voorjaarsbloemperken. Menige tuinbezitter heeft in den tuin een leeg bloemperk of een strook gronds langs een heestervak waarop men nu gaarne bloemen zou zien Het was mooi geweest wanneer daar nu tulpen of hya cinthen stonden te bloeien, maar daarvoor is het nu te laat. In den zomer zullen er weer Begonia's, geraniums of andere zo- merbloeiers worden aangeplant maar voor deze gewassen is het nog te vroeg en zijn de nachten nog veel te koud. Men kan er echter ook nu nog bloemen planten, en wel direct of althans zeer spoedig bloeien de soorten. Allereerst denken we natuur lijk aan viooltjes en wel aan de eenjarige soorten, Viola tricolor maxima. We heb ben maar te kiezen welke kleur we wen- schen. Er zijn licht tot donkerblauwe, gele witte, purperroode en wijnroode viooltjes. We planten ze op een afstand van 15 tot 17 c.M en hebben dan een bloemperk waarvan we 2 a 3 maanden kunnen ge nieten. Ook de overblijvende Viola cornuta zijn voor perkbeplanting zeer geschikt. We vinden er ongev. dezelfde kleuren onder en we planten ze op denzelfden afstand. Aar dige plantjes voor perkbeplanting zijn ook de dubbele madeliefjes of Bellis peren nis fl. pi. in kleuren als wit, rose tot don ker rood Ook deze kunnen zeer goed reeds in bloei zijnde worden verplant, we gaven ze een afstand van 20 c.M. Ook op eenigs- zings beschaduwde standplaats bloeien ze nog zeer goed. Iets later bloeit Silene pen- dula een plantje dat in Mei, Juni over dekt is met witte of rose bloempjes. Voor al de laagblijvende of S. p. compacta is voor perkbeplanting aan te bevelen. We planten ze op een afstand van 15 tot 20 c.M. Ook de bekende muurbloemen zijn voor perkbeplanting zeer goed te gebrui ken Hieronder vinden we vooral kleuren als: geel, oranje, violet tot bloedrood. Het zijn in het bijzonder de laagblijvende soor ten die voor perkbeplanting geschikt zijn. We planten ze op een afstand van 30 tot 40 c.M. Een der mooiste muurbloemsoor- tcn, is Cheiranthus Allieniï. Deze heeft meer licht groen blad en bloeit met leven dige oranje bloemen. Haar mooi gedron gen groeiwijze maakt haar bijzonder ge schikt voor perkbeplanting. Ook tal van Primulasoorten zijn uitnemend geschikt voor perkbeplanting Noemen we allereerst de bekende Primula veris in kleuren als: geel. wit, blauw, purperrood enz. P. Wanda en P. purperkissen zijn beide soorten met purperroode bloempjes, die zeer laag blij ven. P. denticulata heeft kogelronde bloempjes die lila of wit van kleur zijn. Een mooie laagblijvende rose soort is P. rosea grandiflora VOOR KLEINE TUINEN. Eenjarige zomerbloemen. Wie straks volop bloemen wil hebben, hetzij voor tuinversiering of om de be schikking te hebben over snijbloemen voor kamerversiering, moet nu zaaien. Voor tuinversiering zijn bijzonder geschikt Pe tunia, Verbena. Lobelia, Ageratum, Pen- stemen, Salvia, Heliotroop en Nemesla. We zaaien deze soorten onder glas in kleine kistjes gevuld met fijn gezeefde bladaar- de. De Jonge plantjes worden al spoedig verspeend en na eenige weken in potjes geplaatst. Tot omstreeks half Mei blijven ze onder glas. waarna ze, na te zijn afge hard met potkluit buiten worden uitge- plant. Bekende soorten die als snijbloemen bijzondere aanbeveling verdienen, zijn: Lathyrus of siererwt. Antirrhinum of Leeuwenbek, Asters, violieren. Zinnia en Dianthus of anjelieren Ook deze soorten zaaien we onder glas. Het is voldoende wanneer we zaaien in goede humusrijke tuinaarde; ook behoeven we niet In kistjes te zaaien, het kan evengoed direct in den vollen grond. De jonge plantjes worden onder glas verspeend en omstreeks half Mei met een kluitje buiten uitgeplant. Minder bekende soorten voor tuinversie ring geschikt zijn: Schizanthus, een plant die een hoogte bereikt van 40 tot 50 c.M. en in den zomer letterlijk overdekt is met fraai gevormde en schitterend gekleurde b'oempjes, en Salpiglossis een plant ter hoogte van 60 a 70 c.M. die den geheelen zomer bloeit met schotelvormige bloemen in prachtige kleuren zooals we die bij geen andere bloemsoorten kennen. Belde ver langen vooral een zonnige en beschut lig gende standplaats. Iets bijzonders is Ur- I sinia. Dit is een zeer rijk bloeiende perk- piant met goudgele straalbloemen en fijn groen loof. De plant vormt een bosslg struikje van ongeveer een voet hoogte. Ook dit plantje verlangt veel zon en moet vooraf onder glas worden opgekweekt. Nu i zijn er ook tal van soorten die met eenige zorg zeer goed in den vollen grond direct ter plaatse kunnen worden gezaaid. Zoo zaaien we thans eenjarige Papavers, Cen- taurea of korenbloemen, Calliepsis, Calen dula of goudsbloem. Delphinium Ajacis of eenjarige riddersporen, en Iberis of Scheef bloem. Begin Mei zaaien we o.a. Gedelia Clarkia, Tropaeolum of O. I. kers, Reseda, Malope, Gaillardia en Chrysanthemum carinatum. Bij het zaaien in den vollen grond zorgen we dat de bovengrond niet te veel kan uitdrogen. Het is gewoonlijk voldoende wanneer we over het gezaaide enkele bebladerde takken leggen. Kleine oppervlakten kunnen we bedekken met een mat of zak. zoodra het zaad opkomt wordt deze bedekking weggenomen. WEEKBLADEN Een aardige foto-reportage van sehijnfirma's, schijntransacties, schijnver. gaderingen, maar echt werk is ditmaal in de „Wereldkroniek" opgenomen. Van den nieuwen kruiser „De Ruyter" is de geheele stamboom in beeld gebracht. Sprint be spreekt tenslotte de kano-wedstrijden. U kunt er van op aan, dal het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. 297 (Ingez. Med.) JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJINEQARA, 30 April van Shanghae te Manilla. KON. NED. STOOMB. MIJ. AURORA. 30 April van Susak n. Barl. BACCHUS, 30 April van Piraeus n. Malta. BODEGRAVEN, 1 Mei v.m. 1 u. 30 v. Ham burg te Antwerpen. BREDA, thuisreis, pass. 30 April n m. 2 u. 10 de Azoren. HERCULES, 1 Mei van Middl. Zee te Rot terdam. ORESTES, 30 April van Gibraltar n. Oran. PERSEUS, 30 April van Santander naar Musel. POSEIDON, 1 Mei van Amst. te R'dam. THESEUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 1 Mei v.m. 4 u. 30 Holtenau. TIBERIUS. 30 April van Melilla te Ali- TRITON. 1 Mei van Duinkerken te R'dam. VESTA, 30 April van Malaga te Huelva. COLOMBIA, uitreis. 29 April v. Barbados. HEBE, 30 April van Hamburg te Amst. OBERON, 30 April van Hamburg te Amst. VENEZUELA, 1 Mei van Amst. n. W. Indië. MIJ. NEDERLAND. SEMBILAN, uitreis, pass. 29 April Oués- sant. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuis reis, 1 Mei van Port Said. TAWALI. Hamburg n. New York, pass. 30 April Wight. HOLLAND—AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, 1 Mei van Beira naar Mozambique. JAGERSFONTEIN, thuisreis, 1 Mei te R'dam. RANDFONTEIN, 1 Mei van Hamburg te Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. JAARSTROOM, uitreis, 30 April te Benito. REGGESTROOM, uitreis, 30 April te Port Bouet. MAASKERK. vertrekt 1 Mei n.m. 5 u. van Amst. via Bordeaux n. W. Afrika. MIJ. OCEAAN. EURYMEDON, Java n. Amst.. 29 April van Cadix. HOLLANDAMERIKA LIJN. EDAM, 1 Mei van Velsen te R'dam. DAMSTERDIJK, 29 April van R'dam te Vancouver. BLOMMERSDIJK, 30 April van R'dam n. Baltimore. ROTT. LLOYD PALEMBANG. thuisreis, 30 April van Aden. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, Oxelosund n. R'dam, pass. 30 April Brunsbuttel. STAD ZWOLLE, 30 April van Vigo te Huelva. STAD DORDRECHT, 30 April n.m. van Melilla te R'dam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. NIJKERK, uitreis, pass. 29 April Gibraltar. JAVA—NEW YORK LIJN TALISSE, 29 April van New York naar Java. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ORANJEPOLDER, 30 April van R'dam te Londen. JONGE ELISABETH, Seaham n. Caronte, pass. 30 April Dover. HENNIE, Hayle n„ pass. 29 April Lizard. AMSTELSTROOM. 30 April van Amst. te Leith. ZEELAND, 30 April van Kopenhagen te Blyth. SLIEDRECHT, R'dam n. Constanza, pass. 30 April Dungene&s. SOESTERBERG, R'dam n. Dakar. pass. 28 April Las Palmas. ROSSUM, 28 April van Port Gentil naar Europa. LEKHAVEN, 29 April van Savannah te Tampa. MAGDALA, 28 April van Haymark Ter minal te Quebec. BATAVIER V, 1 Mei van R'dam te Gra- vesend. KERKPLEIN Narvik n. R'dam, pass. 30 April Udsire. BERNISSE, 30 April van R'dam te Ham burg. MAAS. 30 April van R'dam te Hamburg. DRIEBERGEN. 30 April van Emden naar Narvik. JONGE JOHANNA, 30 April van Burriana te Gandia. WESTLAND, 29 April van R'dam te Leith. SCHOKLAND, Antwerpen n. Immingham, pass. 1 Mei Vlissingen. MIDSLAND. 30 April van Seaham naar R'dam BEURSPLEIN. R'dam n. Oxelosund, pass. 30 April Elseneur. MIRACH, Barry n. Rosario. pass. 30 April Finisterre KEILEHAVEN. naar Libreville, pass. 1 Mei Ouessant. TUVA, Antwerpen n. Montevideo, pass. 30 April Las Palmas. VLIESTROOM. 29 April van Amst. te Huil. MERWEDE, 29 April van Immingham n. Groningen COLYTTO Kot ka n. Schiedam, pass 30 April Brunsbuttel. JEANNETTE, 30 April van Nantes naar Belfast.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 19