FARGO LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 2 Mei 1936 BINNENLAND. WAT U OOK VERVOERT DOET 'T GOEDKOOPER DE UITVAART VAN DR. F. M. WIBAUT. DE AFSCHEIDSPLECHTIGHEID IN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. De uitvaart te Amsterdam van dr. F. M. Wibaut, den man, die in het gemeentelijk leven van de hoofdstad maar ook daar buiten, een zoo belangrijke rol heeft ge speeld. is een aangrijpende plechtigheid geworden, waarvan de leiding was toever trouwd aan de leiding der beweging, waar mee de overledene zoo nauw was verbon den. de S.D.A.P. en de moderne vakbe weging. Deze beide instanties hadden een plech tige afscheidsbijeenkomst georganiseerd in het Concertgebouw, waar begrijpelijker wijze geen ruimte was voor de duizenden partijgenooten, geestverwanten en andere Amsterdammers, die van hun deelneming wilden getuigen. Slechts een kleine twee duizend genoodigden konden in de groote zaal van het Concertgebouw een plaats vinden, en zoo vulde de ruimte zich van morgen tegen half elf met de leidende figuren en het kader van de socialistische beweging in ons land. Aanwezig waren de leden van het partijbestuur en van den partijraad der S.D.A.P., de vertegenwoor digers van gemeenteraden, de leden der sociaal-democratische Eerste en Tweede Kamer-fracties en de leden van hoofdbe sturen en bondsraden der moderne vak bonden en der cultuureele organisaties van S.D.A.P. en N.V.V. w Vroeg in den ochtend was de kist met het stoffelijk overschot van dr. Wibaut uit het sterfhuis in de Waldeck Pyrmont- iaan overgebracht naar het Concertge bouw, waar het stond opgebaard op het podium op een met zwart rouwfloers om hangen catafalk. Ook de voorkant van liet podium, de verhooging voor het orgel en de rijen podiumstoelen waren geheel aan het oog onttrokken door een dichte haag van groene palmen, waarvoor, in zwart geschilderde rekken, ter weerszijden van de catafalk, de met zwart crêpe be- strikte vlaggen van de onderdeelen dei beweging waren geplaatst. De kist zelf was gedekt door het vaandel der S.D.A.P., en voor de catafalk en langs het geheele podium lagen en hingen de stapels kransen en bloemstukken, die in den loop van den ochtend hierheen waren gebracht. In deze bijeenkomst hebben het woord gevoerd de partijleider ir. J. W. Al- barda. voorzitter der sociaal-democrati sche Tweede Kamer-fractie, en 't Tweede Kamerlid de heer E. Kupers. voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen. Rede ir. Albarda. Een groote figuur is ons ontvallen, al dus de heer Albarda in den aanvang van zijn rede. Een man, die in zijn aan alle schoone dingen rijk leven, een ongeloofe- lijke hoeveelheid arbeid van een beste hoedanigheid heeft verricht. Een man, toegerust met zeldzame geestelijke gaven, een groot verstand, diepe en uitgebreide kennis, fijne kunstzin, maar bovenal een man, die bij al zijn daden werd bewogen door een warm en nobel hart. Veertig jaar lang was zijn leven met dat der partij nauw verbonden. Hij was een man met een ongemeen schoon verstand, maar hij was in het diepst van zijn wezen een gevoelsmensch, hij was. zooals de meeste, misschien wel alle groote socialis ten. in de eerste plaats gevoelssocialist. Hij was een onovertroffen kenner der maatschapDeliike feiten, wetenschappelijk zeer onderlegd. Reeds vroeg trok hem de gemeentepoli tiek. Toen hij zich in 1904 uit het parti culiere bedrijfsleven kon terugtrekken, had hij reeds een uitgebreide studie van het moderne gemeentebeheer achter zich. In het Amsterdamsche stadhuis heeft hij meer dan ergens anders zijn groote gaven ontolooid. Wat hij in de jaren van zijn •v .houderschappen heeft tot stand ge bracht. is de roem van Amsterdam gaan uitmaken ver buiten de grenzen van ons land. Een geziene figuur was de overledene ook in het internationale leven, waar hij o.a. in de S.A.I. een reeks van jaren een belangrijke plaats innam. Naast al dit werk publiceerde hij gere geld wetenschappelijk en publicistisch werk. Epr. weet. dat het hart der aanwezigen vol is van dankbaarheid Jegens den groo- ten doodr. Aangevuurd door zijn stem, die tot ons blijft klinken, zoo besloot spr. zijn rede. zetten wij het werk voort, waaraan dat edele hart en dat groote brein zich ten volle hadden gegeven. Rede E. Kupers. De heer E Kupers gaf uiting aan den rouw. die ook in de kringen der moderne vakbeweging heerscht om het verlies van den groot en doode. Hoewel Wibaut vrijwel zón geheele leven heeft gewijd aan het werk op politiek terrein, heeft hij daar naast toch steeds de groote beteekenis en waarde van een goed gefundeerde vakbe weging ingezien, die in nauwe samenwer king met de politieke partij den strijd voor een betere samenleving zou moeten voeren. Wibaut was een goed vriend van de vakbeweging. Het deed hem veel leed, dat is ons land, in tegenstelling met vele andere landen, de vakbeweging zoo zwak en innerlijk verdeeld was, waardoor zij practisch gesproken bijna niets kon doen. En toen eindelijk een nieuwe tijd aanbrak, een nieuw licht begon te gloren en de vakbeweging haar weg begon te zien, was niemand meer verheugd dan hij. Maar Wibaut toonde ook met de daad zijn offer vaardigheid. Hij was Marxistisch theoreticus, die echter met beide beenen op den bodem der werkelijkheid stond. Altijd wees hij de mannen der vakbeweging met nadruk op hun taak, cm bij het voeren van acties vcor directe lotsverbetering toch het eind doel niet uit het oog te verliezen. Als scherp ontleder van de maatschappelijke verhoudingen heeft hij ook aan de man nen der vakbeweging vaak den weg ge wezen. Met innige dankbaarheid zal ook het N.V.V. hem blijven gedenken. Het défilé. Terwijl de plechtigheid in het Concert r 1aan den gang was, begonnen de dv. tender, leden der socialistische arbei dersbeweging, die een laatsten groet aan hun overleden voorganger wilden brengen, zich op het Museumplein te verzamelen en een stoet te vormen, die opmarcheer- 2927 (Ineei. Med.) de in de richting van de Nassaukade, waarlangs zij zich rechts van den weg op stelden. Er werden tallooze vaandels mee gedragen. waarby vooral de vaandels der A.J.C. een kleurige noot vormden, doch alle vlaggen waren met rouwcrêpe om floerst. De rouwstoet werd voorafgegaan door het muziekcorps, dat den naam van den overledene draagt, en door de vlaggen van partij en vakbeweging. De familie van dr. Wibaut en de leiden de figuren uit partij en vakbeweging volg den de baar en velen van degenen, die de plechtigheid in het Concertgebouw had den bijgewoond, hadden zich bij den stoet aangesloten. Eerbiedig zakten de vaandels toen de lijkstoet naderde en onder doodsche stilte liet de menigte den indrukwekkenden stoet voorbijtrekken. Niemand van dege nen, die langs den weg geschaard ston den, sloot zich bij den stoet aan, doch velen begaven zich van hier met bussen en treinen naar Westerveld, waar de crematie zou plaats vinden. o DE GEWIJZIGDE DEFENSIE-BEGROOTING. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van defensie voor 1935, wordt bij art. 25 opgemerkt, dat, hoewel de behoefte aan pantserwagens reeds lang was gevoeld, eerst besloten werd tot aan schaffing over te gaan op een oogenbllk. waarop de regeering meende niet langer (hiermede te mogen wachten. Zoo spoedig mogelijk, nadat gebleken was. dat de kos ten van deze en andere aanschaffingen niet geheel uit de betrokken artikelen, doch vermoedelijk wel uit de bij de be grooting toegestane gelden konden worden bestreden, is men overgegaan tot 't samen stellen van het onderwerpelijke wetsvoor stel. Het contract tot aanmaak der pantser wagens is gedateerd 28 December 1934. De twaalf pantserwagens voor het eskadron pantserwagens waren op 1 April 1936 in derdaad aanwezig. Voor het bij art. 37 aangevraagde bedrag zijn uitsluitend complete gasmaskers en onderdeelen daarvan besteld. De onderscheidene onderdeelen, waaruit een compleet gasmasker bestaat, worden Ihier te lande in verschillende fabrieken vervaardigd, terwijl het samenvoegen van die onderdeelen bij de artillerie-inrichtin gen aan de Hembrug geschiedt.. Aangezien het aanschaffen van gasmaskers tot de mobilisatie-voorbereiding behoort, heeft de minister er bezwaar tegen te vermelden welke aantallen gasmaskers in 1935 en 1936 voor het leger zijn, resp. zullen wor den aangeschaft. Hij aoht het voorts niet in overeen stemming met het defensiebelang, te ver melden. welke fabrieken bij de gasmas- ker-fabricage zijn betrokken. Voor zooveel den minister bekend zijn er in ons land vier fabrieken, vanwaar men in Nederland vervaardigde, complete gasmaskers kan betrekken. m De taak van het korps politletroepen is in het kort de volgende: 1. Bewaking van niet door geoefende militairen belegde militaire gebouwen en terreinen: 2. politiedienst in het leger; 3. dienst bii de militair-rechtelijke colleges: 4. diensten, verband houdende met de uitvoering van de dienstplichtwet (keu- rinzsraden. inlijving, jaarliiksch onder zoek. inlevering van goederen achterhalen van nalatigen en deserteurs, enz.); 5. beteekenen van vonnissen; 6. transporten van arrestanten: 7. grensbewaking; 8. versterking van de rijkspolitie, wan neer de behoefte daaraan zich doet ge voelen 9. verleenen van militairen bijstand, indien, op grond van art. 217 der Gemeen tewet. of op grond van art. 15 van de in structie voor de Commissarissen der Ko ningin in de provinciën, militaire hulp gevorderd wordt; 10 diensten bii veeziekten en besmette lijke ziekten; 11. wachtdiensten bii de Eerste Kamer en bij de Paleizen. Aals gevolg van de gewijzigde internatio nale omstandigheden worden aan de grensbeveiliging eischen gesteld, welke, bij ontstentenis van geoefende dienstplichti gen. uitbreiding van het corps politle troepen noodzakelijk hebben gemaakt. Het geheel of ten deele doen overnemen van laatstgenoemden dienst door dienst plichtigen en de in verband daarmede tot stand te brengen wijzigingen in de Dienst plichtwet. maken nog een punt van studie en overweging uit. In den loop van 1936 zullen bii de onderscheidene wapens en dienstvakken waarschijnlijk de volgende aantallen ca detten tot officier worden bevorderd: in fanterie en cavalerie geen. artillerie 6, genie 11 en militaire administratie 4. o VERWARMING DER TREINEN. Hoewel de verwarming der treinen an ders onherroepelijk op 1 Mei eindigt, heeft de directie der Ned. Spoorwegen bepaald; dat wegens de koude temperatuur alle treinen tot nader order tot 's morgens 8 uur en 's avonds na 6 uur nog verwarmd zullen worden. o DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Van Djiboeti vertrokken. De overgebleven leden van de Neder- landsche ambulance in Abessynië zijn gis teren met het ss. „Palembang" van de Rotterd. Lloyd van Djiboeti vertrokken. ER ZIJN TEEKENEN VAN OPLEVING. Minister Gelisscn spreekt te Amsterdam. In de jubileumbijeenkomst van de Am sterdamsche Kamer van Koophandel heeft minister Gellssen een rede gehouden, waarin hli zeide. dat de in de toekomst te voeren havenpolitiek en de daarmede zoo nauw samenhangende kwestie van haven gelden en terreinhuren verlaging, alsmede die der Rijnvaartpremies. op korten ter mijn door een interdepartementale com missie bestudeerd is Deze commissie heeft twee zeer belangrijke rapporten uitge bracht. Spr. vertrouwt erop. dat de regee ring ten aanzien van dit zoo bii uitstek nationale vraagstuk zeer binnenkort een definitieve beslissing zal kunen nemen. Een andere belangrijke aangelegenheid, die van de reorganisatie van de Kon. Holl. Lloyd, zal. zooals de directeur der Benas den minister mededeelde, in deze dagen haar beslag krijgen. Aan een zeer spoedige definitieve beslissing door de regeering staat dan ook hier niets meer in den weg. Als gij mij nu vraagt, aldus ging spr. voort, hoe komt het. dat de oplossing van sommige zaken langer duurt dan ons lief is. dan is mijn antwoord daarop: omdat de regeering in al deze aangelegenheden geen St. Nicolaas kan spelen. Voor wat de wet op de evenredige vrachtverdeeling betreft, welke, waar Amsterdam niet in het vrije Rijngebied ligt. bepaalde nadeelen voor Amsterdam heeft, kon spr.. zoolang hij niet iets beters voor deze wet in de plaats kan stellen, nog geen bepaalde toezegging doen. Intusschen is het onnoodie te zeggen, dat de toestand nog uitermate moeilijk blijft en de toekomst nog vol onzekerheid. Toch zijn er aldus het Februari-nummer van het kwartaalschrift van de Nederland sche conjunctuur (blz. 7) enkele omstan digheden te noemen, die redenen kunnen opleveren voor den ietwat meer ootlmis- tischen toon. dien men in het begin van 1936 hoorde klinken. t Spr weet. dat enkele verbeteringen of teekenen van verbetering niet synoniem zijn met algemeene opleving maar het is toch goed. om in dezen tild van ..beroeps- pessimisten" hierop te wijzen. Voortgaande zeide de minister dat het hem een voorrecht was mr. Ch. P. van Eeghen mede te kunnen deelen. dat het HM. de Koningin behaagd heeft hem bij deze gelegenheid, ziin verdiensten op on derscheiden terrein in aanmerking ne mende. te benoemen tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Verder deeide spr. mede. dat het H.M. heeft goedgedacht. den heer mr. dr. G. M. Greup. den secretaris der Kamer te be noemen tot Officier in de orde van Oranje Nassau. OOK ROTTERDAM LUCHTVAART GARNIZOEN. Vliegafdeeling naar Waalhaven. Onlangs deelden 'wij mede, dat een ge deelte der Luchtvaart-Afdeeling te Soes- terberg naar Schiphol zal worden over gebracht, thans kari worden gemeld dat een tweede groep vliegers uit Soesterberg zal vertrekken en wel naar Waalhaven. De overbrenging zal geschieden per 1 Oc tober a.s. Aan hen die bij deze overplaat sing zijn betrokken, werd gisteren aange zegd met deze overbrenging rekening te houden. Het betreft hier een specialb verkennersafdeeling van geoefende vlie gers, bestaande momenteel uit vijftien vliegtuigen van het type C. 5 en 25 man personeel, staande onder commando van den kapitein vlieger F. Raland. Rotter dam krijgt dus thans ook zijn luchtvaart garnizoen. (Hbld.) o ZESTIGJARIGEN IN DE HOOFDSTAD UIT DEN GEMEENTEDIENST? Ook een aantal directeuren zou er onder vallen. Wij vernemen aldus het Hbld. dat B. en W. van Amsterdam de mogelijkheid onderzoeken om alle zestigjarigen in ge meentedienst en zij die in den loop van dit jaar de zes kruisjes bereiken, vijf en twintig voor pensioen geldende dienst jaren hebbende vervuld, tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen. Den betrokkenen zou wachtgeld of een toelage worden verleend. De door den maatregel ontstane vaca tures zullen, als dit voornemen doorgaat, niet mogen worden vervuld door perso nen, thans staande buiten den gemeente dienst. Wachtgelders of reservisten zullen de opengekomen plaatsen t>ezetten. Van dit vervroegde ontslag wordt een algemeene opschuiving verwacht in de gemeentelijke personeelsformatie. Tal van directeuren zullen, wordt een dergelijk besluit genomen, er onder val len, benevens een aantal chefs van afdee- lingen. De eervolle ontslagen zouden echter worden verleend, voor zoover de ge meentedienst er niet onder lijdt. o DE POSTVLUOHTEN. Gisterochtend om zes uur is het K.L.M.- vliegtuig „Sperwer" van Schiphol naar Nederlandsch Indië vertrokken. De be manning bestaat uit de heer Tepas (ge zagvoerder), Rupplin (tweede bestuurder, Del Tenre (boordwerktuigkundige) en Dik (radiotelegrafist). De reis wordt meegemaakt, door een passagier Amsterdam-Athene, (met 14 K.G. bagage), twee passagiers Amsterdam- Calcutta (met resp. 31 en 38 K.G. bagage), een passagier Amsterdam-Bagdad (25 K.G. bagage) en een passagier Amsterdam- Cairo (21 KG. bagage), terwijl te Bratis- lawa een passagier aan boord zal komen voor Cairo en te Gaza een voor Bagdad. Met het toestel worden vervoerd 233 K.G. briefpoststukken en 9 K.G. pakket- post. o DOESBÜKGSCHE IJZERGIETERIJ. Inkrimping van het bedrijf. De directie van de Doesburgsche ijzer en metaalgieterij heeft aan 30 werklieden ontslag aangezegd. Sedert eenigen tijd heeft zij jongens in het bedrijf opgeleid, die de ontslagen arbeiders zullen vervan gen. Deze maatregel is een gevolg van de noodzakelijke inkrimping van het bedrijf. S.S. „AMSTERDAM" NAAR ITALIË VERKOCHT. Ncdcrland's grootste vrachtschip verlaat onze vloot. Naar wij vernemen is het grootste vrachtschip van ons land, de ruim 14.500 bruto register ton metende „Amsterdam" van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij, onder voorbehoud van inspectie, verkocht aan een Italiaansohe reederij, welke te Napels gevestigd is. De „Amsterdam" is in 1921 te Glasgow gebouwd voor de vaart op Chili, in welke bestemming het schip tal van reizen in dienst van de K.N.S.M. heeft gemaakt. Na het in scherpe mate optreden van de crisis, was er voor dit schip met zijn groote ton- nenmaat weinig of geen emplooi te vin den, zoodat het de laatste jaren, behou dens een aantal reizen, vrij geregeld opge legd is geweest. Thans echter is de „Am sterdam" weder in de vaart, hetgeen een gevolg i» van het feit, dat het stoomschip „Bennekom" van dezelfde maatschappij gecharterd is door de Oost-Afrika-Lijn en de „Amsterdam" in dit verband moest In vallen voor een reis in de South Pacific Line. De pogingen om de „Amsterdam" tever- koopen zijn reeds geruimen tijd gaande. Enkele maanden geleden is ook met Dult- sche belanghebbenden onderhandeld, die het schip wilden inrichten als moeder schip voor de walvischvaart, doch deze onderhandelingen zijn afgesprongen om dat geen overeenstemming bereikt kon worden over de betalingsvoorwaarden. Waar het schip in uitstekenden staat verkeert, mag thans verwacht worden, dat de verdere exploitatie eerlang onder Ita- liaansche vlag zal geschieden. o MOOIE OPDRACHT VOOR BEYNES. In verband met de electrificatie der Spoorwegen. Zooals onlangs werd gemeld, is thans de goedkeuring verkregen van den Minister van Waterstaat voor de uitbreiding der electrificatie bij de Nederlandsche Spoor wegen. welke betreft de baanvakken: Am sterdamArnhem, Den HaagUtrecht, RotterdamGouda en Utrecht-Eindhoven. In verband hiermede is door de Neder landsche Spoorwegen aan de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwegen J. J. Beynes N.V. te Haarlem de levering opge dragen van 74 motorrijtuigen, bestemd voor de nieuw te electrificeeren trajecten. De aanneemsom voor deze opdracht be draagt 3'/» millioen gulden. o HET GOUDEN JUBILEUM DER VERKADE S FABRIEKEN. Feestelijke herdenking te Zaandam. Te Zaandam had vandaag de feestelijke herdenking plaats van het 50-jarig bestaan der Verkade's fabrieken. Een der vele ruime fabriekslokalen was voor de ontvangst van de talrijke genoo digden ingericht. Reeds vóór tienen had het voltallig personeel van ca. 1200 man daar plaats genomen. Onder de gasten merkten wij oa. op den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. M. Gelis- sen, den Commissaris der Koningin voor de provincie Noord Holland jhr. mr. dr. A. Roëll, den burgemeester van Zaandam, den heer K ter Laan, den directeur-gene raal voor handel en nijverheid dr. ir. A. H. W. Hacke en dr. W. L. Groeneveld Meyer, administrateur van de afdeeling Binnen land bij het departement van handel, nij verheid en scheepvaart. Voorts waren nog aanwezig bestuursleden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, oa. de voorzitter van de afdeeling groot bedrijf, de heer A. Vis Jzn., van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, de heeren H. F. Gelderman C.M.zn. en ir. W. K. van Leeuwen, en verder de secretaris der Nederlandsche Maatschappij van Han del en Nijverheid, de heer Reynen. De heer A. H. Verkade sprak zijn bij zondere waardeering uit voor de belang stelling van officieele zijde en hij vergat daarbij niet, ook op hartelijke wijze den heer E G. Duyvis Tz., den 83-jarigen nes tor der Zaansche industrie, te begroeten. Spr. stond uitvoerig stil bij de geschie denis van Verkade's fabrieken en hij zeide dat er alle reden is om feest te vieren. Spr. huldigde tal van leden van het prsoneel, die lange jaren aan de fabrieken werkzaam zijn. De heer Reynen bood de firma Verkade met een korte toespraaik namens de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel de gouden medaille dezer maatschappij aan. Namens het personeel werd de directie een relief van het fabrieksmerk ,De Ruy- ter" aangeboden. Vermelden wij tenslotte nog, dat het geheele personeel op dezen dag met een geschenk is bedacht en tevens hedenavond een voorstelling in den Amsterdamschen Schouwburg zal bijwonen. Aan alle ge regelde afnemers der firma over het ge heele land is een feestgroet gezonden in den vorm van een taart, waaraan onge veer tweeduizend banketbakkers eenige dagen hebben gewerkt. Het is vermoedelijk de grootste taarten-order, ooit in den lande gegeven. Naast en behalve deze attenties en giften aan het personeel, heeft de jubileerende firma eenige belangrijke bedragen geschonken aan verschillende plaatselijke instellingen. Vanmiddag heeft de directie gerecipieerd, bij welke gelegenheid talloozen uit het Nederlandsche bedrijfsleven van hun be langstelling hebben blijk gegeven. Vele bloemstukken tooiden de feestelijk ver sierde recreatiezaal der biscuitfabriek. o 60-JARIG BESTAAN TWEEDE REGIMENT VELD ARTILLERIE TE DEN HAAG. Op feestelijke wijze heeft het tweede regiment veld-artillerie te Den Haag, dat thans in de legerplaats Oldebroek voor practische oefening tijdelijk gedetacheerd is, gisteren zijn 60-jarig bestaan gevierd Het begon gistermorgen reeds vroeg met een rondgang van het regiment door het .camp, waarbij de regimentsvlag aan den standaard werd geheschen. Den verderen dag kregen de manschappen vrijaf, een buitenkansje, dat benut werd met allerlei spelen, waarbij de geheele tijdelijke be volking van het kamp van hoog tot laag aanwezig was. Gisteravond was er een feestmaaltijd en een tooneeluitvoerlng. DE DEVENTER KOEKFABRIEK VAN COELINGH. t Surséance van betaling wordt aangevraagd. Naar het .Deventer Dagblad" verneemt zal door de N.V. Deventer Koek- en Sul. kerwerkfabriek firma J. P. Coelingh ei Zoon in de Havenstraat te Deventer M de rechtbank surséance van betaling wor. den aangevraagd, waarna zeer waarschijn! lijk een algeheele liquidatie volgt. Tentf nog verandering In den bestaanden tee- stand zou intreden, moet de zaak opge- heven worden met het gevolg, dat er aan het geheele personeel van 100 man ont slag wordt aangezegd. Het plan bestoni aanvankelijk een nieuwe onderneming stichten, onder denzelfden naam, welke dan geleid zou worden door de tegenwoor. dige directie. De oude zaak verkeerde reei lpngen tijd in financieele moeilijkheden Voor de oprichting van een nieuwe zaak zegde de bank, welke tot nu toe credits verleende, haar medewerking toe, evenali het Rijkswerkfonds, dat een credlet zot verstrekken. De bank heeft zich evenwe tenslotte niet accoord kunnen verklarei met een voorwaarde door het Werkfond gesteld, zoodat de commissarissen der N V. eindelijk hebben moeten besluiten to: het doen van een aanvrage tot surséanct van betaling; dit beteekent dat een sedeit 1842 bestaande zaak in Deventer zal ver- d wijnen. ——o MUTATIES BIJ DE SCHEEPVAART INSPECTIE. De heer C. Pock, inspecteur-generai! voor de scheepvaart, aan wien bij K.B. op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig is verleend, met dankbetuiging voor ii belangrijke in die betrekking beweren diensten, werd 30 Augustus 1871 te 's Ga- venihage geboren. Na van 1885 tot 1889 hei Koninklijk Instituut voor de Marine te hebben doorloopen. volgde in 1889 zijn be noeming tot adelborst le klasse, in 1891 zijn bevordering tot luitenant ter zee klasse, waarna hij de verdere zee-officiers rangen doorliep tot hij in 1923 tot vice- admiraal werd benoemd. In 1927 werd vice-admiraal Pock gepensionneerd, doei tevens benoemd tot. hoofdinspecteur voo: de soheepvaart. Eenige jaren daarna wee hem de titel van inspecteur-generaa toegekend. De nieuwe inspecteur-generaal voor dt scheepvaart, de heer P. S. van 't Haalf, die met ingang van 1 Juni as. den txtf Fock zal opvolgen, werd in 1886 te Does burg geboren. De heer van 't Haaff kwam in 1902 bij het Koninklijk Instituut voo: de Marine en werd in 1906 adelborst eer ste klasse. Eenige jaren daarna werd hj bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse en in 1916 verliet hij den zeedienst Van dat jaar af Ss de heer van 't Haal! gedurende den verderen mobilisatietijd verbonden geweest aan het crisis-bureau in verband met de scheepvaart en in De cember 1920 werd hij benoemd tot inspec teur voor de scheepvaart in algememea dienst, welke laatste functie hij thans w- wisselt voor die van inspecteur-geneni o AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 27 April tot 2 Mei 1933 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 300.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 86761- 86865. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet to! uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 18 millioen. De Sonderkontoposten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van onge veer RM. 200.000 met de begunstigden af gerekend. Het hoogste afgerekende volg nummer was 22694. Het totale bedrag Van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling rijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM. 13.2 millioen. De Treuhanderkontopostear waarvoof koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. VERSPREIDE BERICHTEN. Het aantal inwoners van de gemeente Zeist is eergisteravond op 30.000 gekomen door de geboorte van een zoon in het ge zin van den los-arbeider Van Zanten. Bij K. B. van 1 Mei is met ingang van dien datum bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee A. C. van der Sande Lacoste, commandant van den nieuwen kruiser „De Ruyter". o UIT NED. OOST-INDIE. GROOT ZEILSCHIP WRAK GESLAGEN. AMBOINA, 1 Mei. (Aneta). Het gri»'4 driemast-zeilschip „Ariel", hetwelk toebe hoort aan de Celebes Trading Company te Dodo en dienst doet als moederschip voor de parelvisschersvloot, is terwu' het geankerd lag in de rifbaai aan oe noordkust te Boeloe Henau nabij de Aroe- eilanden door een zware stormbui op den rifrand gedreven en binnen een uur totaal wrak geslagen. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Er is nietsge* red. Er gingen 90 ton parelmoerscbeipe verloren. De parel-duikers zijn begonnen met het bergingswerk. MISDAAD. DJOCJA, 1 Mei. (Aneta). De po'ltie Solo arresteerde te Kartasoera een va® en zoon, die een hulpbehoevend fa®"*1 lid, een 50-jarige inlandsche vrouw, -e begroeven.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14