H.K.H PRINSES JULIANA DE ZOMERPOSTZEGELS H#t 6C-}arig bestaan van 6 R.V.A. 77sle Jaargang DONDERDAG 30 APRIL 1936 No. 23342 Onze Kroonprinses wordt heden 27 jaar. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f.2.31 per week ..Ï.7.'.'.- f. 0.11 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Foto Ziegler, Den Haag. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana viert heden Haar 27sten verjaardag. Vlaggen wapperen nu in de straten en van ie trams en duizenden dragen Oranje als um te symboliseeren den hechten band, velke er bestaat tusschen Vorstenhuis en Volk. Princesse-dag is een belangrijke dag voor Nederland geworden omdat aller harten warm kloppen voor de Prinses met Haar krachtige persoonlijkheid en Haar blijmoedigen lach; Die in deze moeilijke tijden zoo ten volle meeleeft met ons Volk en er o.m. door paar initiatief tot het in leven roepen van het Nationaal Crisis comité, dat thans in anderen vorm zal toortwerken, zooveel toe heeft bijgedragen dm nood te lenigen. Hoe dikwijls sprak ZU niet voor de radio om op te wekken tot steun aan de armsten der armen, aan de kunstenaars, aan het'Roode Kruis, aan Jeugdige werkloozen In een gisteravond te Amsterdam in 't Stadion gehouden grootsche bijeenkomst 1? aan de dankbaarheid daarvoor en aan de innige verknochtheid voor ons Vor stenhuis: onze Koningin en onze nu ja rige Kroonprinses, reeds op warme en on dubbelzinnige wijze uiting gegeven. Van daag zal men dat ook elders doen In denzelfden geest. Want de Prinses ver jaart en dan is het feest voor Nederland! Door de vereeniging „Koninginnedag" is heden het volgende telegram aan H. K. H. Prinses Juliana gezonden: „Vereeniging Koninginnedag te Leiden biedt onder betuiging van trouw en ver knochtheid. Uwe Koninklijke Hoogheid wel hare gelukwenscfien aan op dezen dag". w.g. Mr. A. J. ROMIJN, voorz. P. H. STEENHAUER, Secr. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging verzond onderstaand telegram: Dankbaar verblijd om de verjaring van de Hoop van ons vaderland en om de be stendiging daardoor van het Huis Oranje —Nassau biedt de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging Uwe Koninklijke Hoog heid en Hare Majesteit Uwe Moeder de beste wenschen van ons hart aan. w.g. H. THOMAS, L. BOEKKOOI. Bovendien werd een telegrafische ge- lukwensch gezonden door het college van B. en W. namens den gemeenteraad. Foto D. PANDER, Leiden HET ZESTIGJARIG BESTAAN VAN 6 R.V.A. Zooals wij reeds uitvoerig meldden, zal het 6e regiment veldartillerie hier ter stede morgen zijn 60-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de regimentscommandant, overste C. de Iongh morgenochtend de troep toespreken, waar na te circa halfelf de commandant van het veldleger, de luitenant-generaal jhr. Roëll, oud-commandant van 6e R.V.A. het regiment op het terrein aan de Maal drift zal inspecteeren. Onmiddellijk na afloop maakt het regi ment, zooals vanzelf spreekt, voorafgegaan door het muziekkorps, een marsch door de stad, waarbij zal worden gedefileerd voor den burgemeester. Dit défilé vindt, plaats op de Breestraat ter hoogte van café-restaurant „In den Vergulden Turk", vermoedelijk omstreeks kwart over twaalf. 's Middags recipieert de regiments-com mandant in de schermzaal der Doelenka- zerne, terwijl de dag wordt besloten met een ruiterfeest dat in den loop der vol gende week nog viermaal zal worden her haald en waarvan de batige opbrengst ge deeltelijk ten goede komt aan de Leidsche Buitenschool en deels aan het Sanatorium- fonds der onderofficiers vereeniging „Ons Belang". Gelet op de goede verstandhouding, welke altijd heeft bestaan tusschen „de Veld" en de burgerij en gezien ook de sympathieke geste der militairen om het zieke Leidsche Schoolkind in hun jubileumviering te gedenken, ver trouwen wij, dat vele ingezetenen zul len voldoen aan ons verzoek om heden avond de vlag niet binnen te halen, doch zulks uit te stellen tot morgen avond. Leiden sta door een vroolijken vlaggen- tooi morgen in het teeken van het diaman ten feest van „de Veld". J. G. BALLEGO. mpnunuai'tale to^gingspoort tot de Doelenkazerne, dateerend uit 1645 met fraai beeldhouwwerk van. Rombout Verhulst, welke gisteravond door schijnwerpers feeste lijk was verlicht. WORDT MORGEN 70 JAAR. Een in breeden kring geacht stadgenoot, wiens verdiensten tot ver buiten de stads en zelfs buiten de landsgrenzen worden erkend, de heer J. G. Ballego, wordt mor gen 70 jaar. De naam Ballego heeft in de tuinbouw- en plantkundige wereld van een groot deel van Europa en stellig in het geheele vaderland een uitstekenden klank, waar van zijn lidmaatschap van tal van gezag hebbende colleges op dit gebied en zijn vele onderscheidingen het beste getuigenis afleggen. De heer Ballego begon zijn loopbaan in de bloemisterij op de beroemde kweekerij van Von Siebold hier ter stede; daarna was hij geruimen tijd werkzaam in den Leidschen Academietuin. In 1391 begon hü, na zijn opleiding in het buitenland te hebben voltooid, een bloemisterij op den moestuin van de vroe gere buitenplaats „Groenhove" van de fa milie van Kaathoven aan den Witte Sin gel, destijds nog tot de gemeente Zoeter- voude behoorende en waar nu nog steeds het kantoor en de expeditie der tegen woordige Vennootschap wordt gehouden. Nieuwe cultures werden geïntroduceerd en geprobeerd, die later in speciaal-bedrij- ven grooten opgang maakten. Wij noemen hier slechts de grootbloemige Chrysan then uit Frankrijk o.a. de tegenwoordige populaire Rayonanthe, die thans bij hon derdduizenden in Aalsmeer wordt geteeld en begin 1900 reeds door hem werden uit gevoerd. speciaal naar Keulen. Voorts Amerikaansche Anjelieren o.a. Enchan tress, die in de bloemenwinkels in de groote steden van ons land een gezochte bijzonderheid waren en orchideeën uit In- dië; later ook dahlia's. Allengs groeide het gemengde bloemis ten-bedrijf uit tot speciaal-cultures van dahlia's en werd de zilv. wisselbeker ge wonnen met de variëteiten „Mevrouw Bal lego" en „Mr. H. C. Dresselhuys". In 1926 werd het Dahlia Exportbedrijf omgezet in een Vennootschap onder den firmanaam J. G. Ballego en Zonen, waar uit hij zich 1 Februari j.l. heeft terugge trokken en nabij de buitenkweekerij aan den Rijnsburgerweg is gaan wonen. De heer ,T. G. Ballego. Tezamen met nu wijlen den heer E. Th. Witte gaf hij den eersten stoot tot het maken van een dahlia-stamboek en van de Nederlandsche Dahliavereenlging was hij van de oprichting af de volijverige secretaris, -wiens groote verdiensten als zoodanig hun erkenning vonden in zijn benoeming tot eerelid. Bovendien was hij de organisator van diverse dahliatentoonstellingen, zoomede de verzorger van tal van collectieve Hol- landsche inzendingen op tentoonstellingen en in 't buitenland, zooals Gent, Londen, Antwerpen, Stockholm, enz. Een zeer groot werkzaam aandeel had de heer Ballego ook in de totstandkoming van de groote tentoonstelling, welke eenige jaren gele den hier ter stede werd gehouden ter ge legenheid van de Von Siebold-herden- king. Voorts trad hij herhaaldelijk op als jury-lid van belangrijke buitenlandsche exposities, o.a. te Sint Petersburg, Gent, Antwerpen en Londen. In 1913 droeg H. M. de Koningin aan de heeren Ballego, E. H. Krelage en J. H. van Straaten van Nes op, een Hollandsche beplanting aan te brengen in de keizer lijke tuinen te Potsdam, daarmede recla me makende in het buitenland voor het Nederlandsche tuinbouwproduct. Deze be planting is slechts gedeeltelijk voltooid in verband met den uitbrekenden oorlog in 1914. In 1922 droeg H. M. de Koningin den heeren J. H. van Straaten van Nes en J. G. Ballego op een rozentuin aan te leg gen op het eiland öland, gelegen in het buitenverblijf Soliden van den Zweedschen koning. Deze beplanting vormt nog steeds een levende reclame voor het Nederlandsche tuinbouwproduct en is een blijvend bewijs voor het juiste inzicht .van H. M. voor een doelmatigen steun aan den tuinbouw nl. uitbreiding van den export. H. M. beloonde zijn uitnemende dien sten ten deze door hem te benoemen tot ridder 1ste klasse in de Huisorde van Oranje-Nassau; de Zweedsche en Belgi sche regeeringen verleenden hem hooge onderscheidingen door hem te benoemen tot ridder van de Zweedsche Wasa-Orde en de Belgische Kroon-Orde. Van 19021912 was hij leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop; voorts was hij lid van het centraal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad en van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Van de Leidsche afdeeling dier maatschappij is hij gedu rende een lange reeks van jaren reeds be stuurslid en sedert zes jaar haar hooge- iijk gewaardeerde voorzitter. Bovendien is hij voorzitter van de commissie van toe zicht op de tuinbouwcursussen hier ter stede, voorzitter van de Dahlia-keurings commissie der Alg. Ver. voor Bloembol- Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De 27ste verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana; een huldiging in het Stadion te Amsterdam. (3de Blad en Laatste Ber„ 1ste Blad) Plaatselijke protectie inzake werkloos heidsbestrijding door de regeering onjuist geacht (3de Blad). Een wetsontwerp tot instelUng van een Raad voor de Luchtvaart ingediend. (Binnenland, 3de Blad). Ingesteld is een commissie voor televisie (Binnenland, 3de Blad). Motor tegen stilstaande en onverlichte auto gereden te Oudenrijn; de motorrijder gedood, de duo-rijdster zwaar gewond. (Gemengd, 3de Blad). Prachtig geschenk van sir Henri Deter- ding aan Mauritshuis en Museum Boy- mans (Kunst, 1ste Blad). BUITENLAND. De opmarsch der Italianen naar Addis Abeba. In het Zuiden nog weinig succes. (2de en 1ste Blad). Een Nazi-complot in Hongarije ontdekt. (Buitenland, 2de Blad). Na den dood van Egypte's koning. Buiteni. 2e Blad en Tel. Ie Blad). Eckener weer in genade aangenomen. (Buitenland. 2de Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. lencultuur te Haarlem en waarnemend- voorzitter van den Raad van Bestuur der Tuinbouwschool voor Meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk (Z.-H.). Tenslotte memoreeren wij nog, dat de heer Ballego een van de oprichters is ge weest van de eerste volkstuinen in ons land, waartoe het initiatief uitging van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Uit den bovenstaanden langen en lang- durigen staat van dienst blijken overdui delijk 's heeren Ballego's groote verdien sten voor den Nederlandschen tuinbouw, in het bijzonder voor dien in Leiden en naaste omgeving. En al heeft hij zich sedert korten tijd uit het zakenleven teruggetrokken, zijn groote liefde voor het vak is er de beste waarborg voor, dat zulks voorloopig nog niet het geval zal zijn ten aanzien van zijn vele andere functies op tuinbouw gebied. Moge zijn gezondheid nog vele jaren van dien aard blijven, dat dit tijdstip verre zij. Overtuigd, dat talrijk velen dat voor beeld morgen zullen volgen, veroorloven wij ons de vrijheid den heer Ballego nu reeds aan den vooravond van zijn 70sten verjaardag onze hartelijke gelukwenschen aan te bieden. o GEM. H.B.SCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders hebben voor het dit jaar af te nemen eind-examen van de Afdeeling Middelbare Meisjesschool benoemd tot gecommitteerden: a. Voor Nederlandsch en Engelsch: Mej. Dr. J. H. van Lessen, redactrice van het Woordenboek voor de Nederlandsche Taal, alhier: b. Voor Fransch en Duitsch: Prof. L. J. van Holk, alhier; c. Voor Aardrijks kunde en Geschiedenis: A. L. van Beeck, oud-leeraar aan het Gymnasium alhier. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich met die be noemingen vereenigd. De mondelinge eindexamens van de Middelbare Meisjesschool zijn vastgesteld op 9, 10 en 11 Juli 1936. De serie zomerpostzegels, welke binnenkort zal worden uitgegeven en waaronder zich ook een zegel bevindt (geheel links) met de beeltenis van wijlen prof. H. A. Kamerlingh Onnes, den beroemden Leidschen natuurkundige. Dat zijn beeitenis in deze serie is opgenomen is niet alleen een posthume erkenning van zijn groote wetenschappelijke verdiensten, maar te vens een onderscheiding voor de stad zijner inwoning,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1