LEIDSCH DAGBLAD E«rste Blad Maandag 27 April 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE OORLOG IN ABESSYNIE. LAAT/TE BERICHTEN BINNENLAND. Vrijdag 1 Mei a.s. hoopt de heer G. Kuiters, onder-ladingmeester der Nederi. Spoorwegen op het station H.S.M. alhier den dag te herdenken waarop hij voor 25 Jaren ln dienst der Ned. Spoorwegen trad De heer I. Bimie, die Vrijdagavond voor een groot aantal genoodigden sprak over het te stichten Rijnlandsch Lyceum te Wassenaar en van wiens lezing wij Zaterdagavond een uitvoerig verslag plaatsten, verzocht ons dit nog aan te vullen met de opmerking, dat de voor standers van dit' onderwijs zich hebben te houden aan het officieele leerplan, maar dat zij zich moeten bevrijden van de funest werkende angst ervoor. Inplaats van er een dreigende klip in te zien, willen zij er een baken van maken, waar zij veilig op varen kunnen. Dat kan. aldus de heer B.. als wij het ontdoen van alles wat er niet officieel bij behoort en als wij voor de meest-efficiente werkwijze zorgen. Als de docenten dan verder boven de belangstelling voor hun vak die voor het individu ln elke leerling plaatsen, zal voor elk de beste kans om te slagen ge schapen worden. Daarbij moet de school een gemeen schap. zelfs, een broederschap vormen, die els een soort vervolg op het gezin een vooropleiding kan zijn tot een gelukkiger maatschappij dan de huidige. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 20 April 49 volw. personen. Dinsdag 21 April 52 verw. personen. Woensdag 22 April 52 volw. personen. Donderdag 23 April 51 volw. personen. Vrijdag 24 April 51 volw. personen. Zaterdag 25 April 52 volw. personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Zal ook Engeland een vredesplan indienen? De vragenlijst, die binnenkort door En geland aan de Dulitsche regeerine zal worden voorgelegd, zou volgens de ..Sunday Disoatoh" slechts de inleiding zijn tot de indiening van een Britsch vredesplan, dat de Fransche en Duitsche voorstellen nader tot elkaar brengt. Het nieuwe Britsche plan zou de tot standkoming beoogen van een serie regio nale verdragen, sommige gebaseerd op de Locarno-formule. andere op het beginsel van non-agressie, en weer andere ten slotte op dat van wederzlidschen bijstand. Iedere bevestiging ontbreekt «chter. DUITSCHLAND. Goering weldra vice-kanselier? Het gerucht gaat. dat Goêrine binnen kort de functie van vice-kanselier zou gaan bekleeden. Hij zou in zekeren.zin permanent gede legeerde van den Führer worden, die hem een deel van het regeerlngswerk zou toe vertrouwen. Men beweert, dat deze maatregel in be ginsel zou zij-n vastgesteld in een minis terraad. die Donderdag gehouden werd en dat heden bekend zou worden gemaakt. Men kan van deze geruchten ln compe tente kringen echter zeen bevestiging ver krijgen. FRANKRIJK. DE VERKIEZINGEN. Gisteren hebben de verkiezingen plaats gehad. Over het algemeen schijnt zeer goed te zijn gestemd, vooral te Parijs en omgeving. Alles is rustig ver.loopen, be halve één incident te Marseille Daar schoot een troepje jongelui op een auto, die door den troep heenreed. Eén inzit tende van de auto werd gedood en een gewond. Over den uitslag het volgende: om 5.15 uur gaven de statistieken aan, dat geko zen zijn: Onafhankelijken 10, positie onveranderd. Republikeinen 57, winst 10. Democrates populaires 8, verlies 2. Links-republikeinen 23. pos, onveranderd. Onafh. radicalen 19, verlies 2. Radicaal-socialisten 21, verlies 4. Onafh. socialisten 3, verlies 3. Union socialiste 5, verlies 1 Socialisten (s.f.i.o.) 23, verlies 4. Communisten en dissidenten 10, winst 4, Herstemmingen 432. De uitslagen van 7 kiesdistricten ont breken nog. Onder de gekozenen zijn reeds: minister Flandin, de rad.-soc. oud-premier Dala- dier, de rad.-soc. minister Bonnet, de onaf.-soc. minister van arbeid Frossard. oud-minister Frot (soc. unie), de rad.-soc. oud-minister Malvy, de socl leider Blum. Voor het eerst komt Herrlot in herstem ming. Totdusver heeft geen verschuiving van eenige beteekenls plaats gevon den en van een overwinning van het linksche front is nog geen sprake, in tegendeel zelfs. Links hoopt echter bij de herstemming door de samenwer king nog op succes. Aan den vooravond heeft de premier Sarraut nog een radio-rede gehouden, waarin hij vooral den nadruk legde op het nationale element". Oud-president Doumergue verklaart ln een artikel in de „Liberté", dat grondwets wij ziglngnoodig is. Die wijziging moet vol gens hem verhinderen, dat de afgevaar digden vier Jaar lang naar willekeur de eene regeering na de andere ten val kun nen brengen, terwijl het „souvereine" volk machteloos staat en eerst na vier jaar bij een nieuwe verkiezing verande ring kan brengen. ENGELAND. Samuel tloare minister van marine? De „Morning Post" meldt, dat aan sir Samuel Hoare het ambt van eerste lord der admiraliteit is aangeboden, in op volging van lord Monsell, en dat sir Sa muel dit zou hebben aangenomen. De ver vanging zou ovct enkele weken plaats vinden. OOSTENRIJK. Onzekerheden. Zaterdag heeft een vergadering plaats gehad van de voornaamste Helmwehr- leiders Het heet dat het er stormachtig is toegegaan De politiek van Schuschnigg is onvoorwaardelijk goedgekeurd, maar de positie der Heimwéhr zelf is onzeker. Te Horn heeft de minister van binnenland- sche zaken. Baar Bahrenfels verklaard, dat men de Helmwehr noodlg had, zoo lang het miiitieleger niet was opgebouwd. In tegenstelling hiermede zette Starhem- berg onmiddellijk in het begin van zijn redevoering uiteen, dat de Helmwehr er niet aan denkt te ontwapenen. Er zal ook in de toekomst een gewapende Heimwehr bestaan. Slechts over zijn lijk gaat de ontwapening van de Heimwehr zeer scherp keerde Starhemberg zich tegen het streven den klassestrijd en de partijcor ruptie weer te doen opleven. Hij waar schuwde alle politici, die derge lijke doeleinden nastreefden. hoe hooggeplaatst zij ook mogen zijn. De Heim wehr is bereid met allen mee te gaan, die den Dollfusskoers willen sturen. Voorts eischte Starhemberg opnieuw een gron dige zuivering van het openbare leven van onbetrouwbare personen. Wat de militie betreft, zelde hij, dat deze weliswaar niet gepolitiseerd mocht worden, maar dat zij het uitvoerend orgaan vormde van hel vaderlandsche front en ln zooverre ook politiek was. Schuschnigg kan zich verla ten op de trouw van de Heimwehr, maar de bondskanselier moet de Heimwehr ook gebruiken tegen zijn zoogenaamde vrien den, want anders kan het op een goeden dag gebeuren, dat hij door hen op zij ge schoven wordt. Sprekende op een vaderlandsche bijeen komst te Baden-Baden verklaarde bonds kanselier Schuschnigg zich gelukkig te prijzen, dat Oostenrijk niet gemengd wordt in de groote internationale conflicten. „In het binnenland evenwel is de hori zon door wolken verduisterd. Het schijnt, dat een algemeene aanval wordt voorbe reid, met het doel de grondslagen van Oostenrijk te schokken. Wij zouden er met een tegenaanval op kunnen antwoorden. Deze zou de gezindheid ln geheel Oosten rijk kunnen opklaren. Het prijsgeven van de autoritaire leiding zou gelijk staan met het afzien van den door Dollfuss aange geven koers." SPANJE Walk-over voor het Volksfront. In den naoht van Zaterdag op Zondag, den dag waarop de vertrouwenslieden voor de presidentsverkiezingen werden gekozen, zijn op verschillende plaatsen ln Spanje bloedige aanslagen gepleegd. In het raadhuis van Argada ontplofte een bom, kort nadat de gemeenteraad bijeen was gekomen. In het gebouw werd groote schade aangericht, een lid van den raad werd gedood, twee raadsleden werden zwaar en twee licht gewond. Te Madrid werd een bakker, toen hij zijn woning verliet, uit een hinderlaag neergeschoten. De vermoorde was van Portugeesche nationaliteit en lid van de katholieke volksactie. Zijn begeleider, een Cubaan, liep ernstige schotwonden op. Te Sevilla werd een leeraar van de han delsschool overvallen en neergeschoten. De opkomst der kiezers was zeer ge ring, zelfs ln de arbeiderswijken. Naar schatting heeft nog geen 40 procent der kiezers hun stem uitgebracht. Er waren uitgebreide maatregelen ge nomen om ordeverstoringen tegen te gaan. Het Volksfront heeft een gemakkelijke overwinning behaald tengevolge van het niet-meedoen aan de verkiezingen door alle rechtsche organisaties. Van overal uit Spanje komen berichten over nieuwe arrestaties van recht sche personen en het sluiten van rechtsche partijlokalen binnen. LITHAUEN. Strenge straffen tegen opstandige boeren. Een militair gerechtshof heeft een snoep boeren, die ln Februari 1.1. tiidens de tegen de regeering gerichte boerenonlusten de telefoon- en telegraafverbinding tusschen Kowno en Mariampol hadden vernield, veroordeeld. De aanvoerder werd ter dood veroordeeld, twee boeren kregen tien Jaar tuchthuisstraf, twee andere elk vier jaar en nog twee anderen minder zware straf fen. De doodstraf van den aanvoerder is door den president der republiek in levens lange tuchthuisstraf veranderd. ROEMENIË. Titulescu's politiek aanvaard. Zaterdag heeft in Sinaja een bespre king plaats gehad tusschen Koning Carol, den minister-president en Titulescu. Uit de mededeelingen, die over het onder houd doorgesijpeld zijn,blijkt, dat Titu lescu niet alleen de volkomen opvolging bepleit heeft van de van Parijs uit aangegeven richtsnoeren, op het gebied der buitenlandsche politiek, maar er ook op aangedrongen heeft, dat de regeering van Boekarest ook in het binnenland niets zal ondernemen, hetgeen in Parijs wantrouwen zou kunnen verwekken of twijfel aan de hondstrouw van Roemenië. Titulescu verklaarde aan het agent schap Rador: „Ik heb aan Z.M. en den minister-president den internationalen toestand uiteengezet in verband met mijn zendingen naar Londen, Parijs en Genève. Ofschoon hij ernstig is, bevat de tegen woordige internatinoale toestand een element, dat toestaat een verbetering te hopen. In het kader van deze politiek zal de solidariteit van de Kleine- en de Balka/i- entente binnenkort zeer doelmatig aan den dag treden" ZUID-AMERIKA. Generaal Lopez president van Venezuela. Generaal Eleazaro Lopez Contreras, die sedert den dood van generaal Gomez in December J.I.. waarnemend president van Venezuela was, is tot president gekozen met één stem tegen. Zijn mandaat duurt zeven jaar. POLEN. Van Zeeland op bezoek Werkverschaf fing Communisten veroordeeld. De Belgische minister-president van I Zeeland is te Warschau aangekomen, waar hij aan het station werd verwel komd door den minister van buitenland sche zaken, Beck, en tal van hoogé amb tenaren. De raad van commissarissen der Bank van Polen heeft 25 mlllioen zloty |er be schikking der regeering gesteld voor weg werkzaamheden. 40.000 werklieden zullen 4 maanden lang werk hebben. 26 communisten zijn veroordeeld tot straffen van 312 jaar. Communisten hebben het hoofdkwartier der fascisten totaal vernield. EGYPTE. Koning Foead stervende. Het schijnt, dat in den toestand van koning Foead aanvankelijk een kleine ver betering is ingetreden, doch later nam ziin toestand zienderoogen af. zoodat het einde spoediz wordt verwacht. De familie-leden ziin gewaarschuwd. Hedenmorgen kon men ontroerende scènes, getuigende van aanhankelijkheid jegens den koning zien, o.a, een optocht van 2000 scholieren, die zich naar het koninklijk paleis in de stad begaf, onder het uiten van den kreet: „God spare onzen koning". Eenigen werden binnen gelaten om hun handteekening in het koninklijk register te plaatsen. De koning bevindt zich niet ln de stad, doch in het Koebbeh-paleis, op eenige kilometers af stand van Cairo. De koningin en haar kinderen, behalve de kroonprins, die ln Engeland is. bevinden zich by hem. In het bulletin, dat hedenmorgen is gepubliceerd, wordt o.a. gezegd, dat de toestand van den koning gisteravond ernstiger is geworden, en dat zich af en toe plotseling verzwakkingen in den bloedsomloop voordeden. De plaatselijke infectie is ernstiger en uitbreiding is niet tegen te gaan. o- PALESTINA. Toestand nog steeds ernstig. Hoewel het over het algemeen rustig is gebleven slechts enkele branden von den nog plaats blijft"de situatie ernstig. Het Arabische nationale comité, dat on der voorzitterschap van den groot-muftl bijeen is gekomen, heeft de Arabische eischen gepreciseerd, ten aanzien waarvan naar gemeld wordt, geen enkele concessie zal worden gedaan. Deze eischen zijn: on middellijke stopzetting der Joodsche immi gratie. verbod van het verkoopen van grond, een nationale Arabische regeering. De staking wordt hardnekkig voortgezet. Van Joodsche zijde wordt daarentegen gesteld, dat zij hun immigratie-politiek niet zullen opgeven. Bernard Joseph, lid van den Joodschen polltleken raad, ver klaarde o.a.: Wij willen in vrede met onze buren le ven, maar de Arabieren vergissen zich, wanneer zij meenen, dat zij er door ge weldpleging in zullen slagen, ons het Palestina-ldeaal te doen prijsgeven. Wij rekenen op de Britsche regeering en wij denken, dat, wanneer de Joodsche im migratie ln Palestina intensiever zal ge schieden, dat ons zal veroorloven den Ara bieren te overtuigen van de noodzakelijk heid van een overeenkomst tusschen hen en ons. Wanneer daartoe het oogenblik zal zijn aangebroken, zullen wij de middelen vin den. om naast elkander op vriendschappe lijke wijze te leven. In afwachting daarvan brengen wij even wel geen enkele wijziging ln onze politiek. Tenslotte zullen de Arabieren wel hun belang begrijpen. Er is in Palestina en voor de Joden en voor de Arabieren voldoende plaats en wij hopen, dat de Arabische lei ders dat spoedig zullen inzien. VEREENIGDE STATEN. Redevoering van Roosevelt. In de natlonaal-democratische club heeft president Roosevelt een rede gehou den, waarin hij zeide het te betreuren, dat Amerika heeft opgehouden een eco nomische eenheid te zijn. Het is noodza kelijk, aldus de president, dat landbouw en industrie, die nog niet zoo lang gele den elkaar bestreden, gaan samenwerken, indien zij willen blijven bestaan. Men klaagt er over, dat de herstelkosten te zwaar zijn en een last beteekenen voor de komende generaties, maar de vergrooting van het nationale inkomen en zijn ver spreiding in zoo groot mogelijke mate be teekenen, dat de levensvoorwaarden zijn verbeterd en dat men zich niet meer be hoeft te verzekeren tegen personeele en nationale tekorten in de toekomst. De ge schiedenis van de jaren 1929/33 leert, dat de consumptie afneemt tegelijk met de daling van het prijsniveau, doordat de koopkracht sneller daalt dan de prijzen. Als de koopkracht verhoogd wordt, volgt een prijsstijging. Wat wij willen aldus besloot Roosevelt is een grootere koop kracht en een redelijk en stabiel prijs niveau en ik geloof, dat de Amerikaan- sche industrie en landbouw die plannen goedkeuren. UIT HET VERRE OOSTEN. Een verklaring van Arita. Arlta verklaarde aan een Journalist, overtuigd te zijn dat tusschen China en Japan alle problemen zuilen worden gere geld op een verzoenende methode in Chi- neesch-Japansche samenwerking, zooals door den vorigen minister van buitenland sche zaken Hirota ls aangeraden. Ten aanzien van de concentratie van sovjettroepen ln het Verre Oosten onder schreef Arlta de inzichten van zijn voor ganger, dat de gespannen verhouding tus schen Japan en Sovjet-Rusland vermin derd zou worden door vermindering van de sovjet-troepen in het Verre Oosten, doch hij heeft hierover nog niet met de sovjet-regeering gesproken. Verder verklaarde hij, dat Japan het Opmarsch naar Addis Abeba begonnen. DESSIE, 27 April.(Reuter) De Ita- llaansche opmarsch naar Addis Abeba is thans begonnen. De voorhoede, bestaande uit inheemsche troepen onder leiding van blanke officieren, is reeds tot op 100 K.M. van de hoofdstad genaderd, zonder te genstand te ontmoeten. Strooibiljetten over de hoofdstad. ADDIS ABEBA. 27 April (Reuter) Vanmorgen heeft een Italiaansche vlieg tuig tien minuten lang boven de hoofd stad gevlogen en strooibiljetten uitgewor pen, waarin de Abessijnen worden uit- genoodigd, zich aan de zijde der Italianen te scharen, aangezien verdere tegenstand ♦hans nutteloos was. ADDIS ABEBA, 27 April (Reuter) In de boven Addis Abeba uitgeworpen strooi biljetten, die door maarschalk Badogllo onderteekend zijn, wordt de bevolking van de provincie SJoa, waarin de hoofdstad is gelegen, aangeraden geen wanorde uit te lokken en niet de wegen te vernielen of zich tegen den Itallaanschen opmarsch te verzetten. Indien de bewoners gehoorza men, zoo wordt verder gezegd, zullen hun leven en bezittingen gespaard worden, zoo niet, dan zal de Italiaansche luchtmacht hen dooden en hun haardsteden weg vagen. Vijf Italiaansche vliegtuigen neergeschoten? ADDIS ABEBA, 27 April. (Reuter). Offi cieus wordt medegedeeld, dat tijdens de gevechten, welke op het oogenblik ln Ogaden worden gevoerd, vijf Italiaansche vliegtuigen omlaag zijn geschoten. CHILI INDERDAAD UIT DEN VOLKENBOND? SANTIAGO DE CHILI. 27 April (Reuter! President Alessandrl heeft naar het agentschap Stefani meldt, bekend ge maakt, dat hij In zijn jaarlijksche bood schap, die hij op 21 Mei tot het parlement zal richten, zal voorstellen, dat Chili uit den Volkenbond treedt. DE BRITSCHE VRAGENLIJST AAN DUITSCHLAND. LONDEN, 27 AprU. (Reuter). De Belgi sche ambassadeur heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan het Foreign Office, teneinde zich op de hoogte te stellen van de bedoelingen van Engeland met betrek king tot de vragen, welke tot Dultschland zullen worden gericht. De ambassadeur had een onderhdud met een der hooge ambtenaren van het Foreign Office Öeze week zal hij met Eden een onderhoud hebben omtrent de aan Dultschland te zenden vragenlijst, die, zooals bekend, Woensdag zal worden overhandigd. DE JAPANSCH-SOVJET-RUSSISCHE VISSCHERIJCONVENTIE. MOSKOU, 27 April (A.N.P.). De leider van de tweede afdeellng van het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken (het Verre Oosten), Koslofskl, heeft den Ja- panschen gezantschapsraad Sako nieuwe voorstellen overhandigd inzake de herzie ning van de visscherijconventie. De sovjet-regeering heeft nieuwe con cessies gedaan, welke getuigen van haar goeden wil te strevèn naar een snellen gunstigen afloop der onderhandelingen op voorwaarde, dat Japan haar voorstellen zal aannemen. Zij spreekt de hoop uit, dat de Japansche regeering harerzijds maat regelen zal treffen, om de onderhandelin gen binnen een zoo kort mogelijken tijd te besluiten. EEN VREDESPLAN. TOKIO, 28 April. (Reuter). De ,,'JIJI Himpo" verneemt, dat minister Arita in zijn binnenkort in den Landdag uit te spreken redevoering den mogendheden een plan zal voorstellen tot reginale organisa tie van den vrede. De verschillende continenten zouden on der leiding moeten komen te staan van Japan, Engeland en Amerika, teneinde het hoofd te bieden aan de ondoelmatigheid van den Volkenbond en in overeenstem ming met het voorbeeld van den pan- Amerikaanschen statenbond. VAKVEREENIGINGEN BUITEN DE POLITIEK. NEW YORK, 27 April. (Stefani). Aange zien verscheidene afdeellngen van de American Federation of Labour een ver kiezingscampagne zijn begonnen ten gun ste van Roosevelt, heeft de voorzitter der Federatie, Green, de aangesloten bonden eraan herinnerd, dat zij zich, der traditie getrouw, bulten de politiek dienen te hou den, negen mogendheden-verdrag niet zal op zeggen. Tenslotte zelde hij nog, dat ln zekere Japansche kringen wel gunstig wordt ge oordeeld over een Japansch-Duitsch ver bond ten aanzien van het Fransch-Rus- sisch pact en de Russische troepenconcen tratie, doch een dergelijk verbond bestaat niet. De aandacht trekt voorts een banket, door den Japanschen gezant te Moskou aangeboden bij het vertrek van den Japan schen militairen attaché, waaraan ook werd deelgenomen door den sovjet-com missaris van defensie Worosjilof en maar schalk Boedgenay. Daar werden redevoe ringen gehouden, die zeer vredelievend klonken. Van beide kanten werd verzekerd, dat er tusschen Japan en de sovjet-Unie geen conflicten bestonden die niet op vreedzame wijze uit den weg geruimd kon den worden. AMERIKAANSCHE OUD-STRIJDER» IN JAPAN. TOKIO, 26 April (A.N.P.). Een Ameri- kaansche delegatie van acht oud-strijders is gisteren officieel ontvangen door de kei zerlijke vereeniging van Japansche reser ve-militairen. De ontvangst werd bijge woond door 1500 personen, waaronder vele hooge functionarissen. In de gehou- den redevoeringen werd zoowel van Japan sche als van Amerlkaansche zijde ver klaard, dat de oud-strijders van beide landen een grootsche taak hadden in de verbetering van de internationale betrek kingen en in den strijd voor den vrede. VIER KINDEREN BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. MILAAN, 27 April. (D.N.B.). Nabij Ber gamo is een auto met volle snelheid op een troepje kinderen ingereden. Vier kip deren kwamen om het leven, terwijl ver schillende anderen min of meer ernstig gewond werden. TOESTAND VAN KONING FOEAD HOPELOOS. CAIRO, 27 April. (Reuter). Koning Foead heeft het bewustzijn verloren en zijn toe stand is thans hopeloos. Aangezien zijn keel door koudvuur is aangetast, moet kunstmatige voeding worden toegepast. Er is nog niets bepaald met het oog op den terugkeer van prins Faroek naar Cairo. IL^i=5sr~' BOLLENZONDAG DOOR DE LUCHT NAAR AMERIKA. Zeer geslaagde radio-uitzending. Een zeer geslaagde radio-uitzending ls gistermiddag geschied door de Pihohl- iPhilipsomroep Holland-Indlë) van 16.50 tot 17.05 uur, Deze uitzending, welke nabij een bloembollenveld in Heemstede gegeven werd. geschiedde op een golf lengte van 16.88 en 19,71 M. door de Phohl-zenders P. H. I. en P. C. J. Zij was in het bijzonder bedoeld voor Amerika. Door de zorgen van dezen Nederland- schen omroep, werden de indrukken, welke de bloelende bloembollenvelden op een Amerikaan, die daartoe opdracht had ont vangen van de Amerlkaansche Omroep- maatschappljnaar Amerika uitgezonden. Het ooggetuige-verslag werd op bijzonder vlotte wijze in de Engelsche taal verzorgd door den heer Cesar Searchinger, den Euro- peeschen directeur van „Columbia Broad casting System", Een en ander werd doo: tallooze Amerikaansche radio-stations van Noord tot Zuid en van Oost tot West weder uitgezonden. Aan de uitzending was een bezichtiging van een deel der bloembollenstreek vooraf gegaan, waarbij de heer Voors, algemeen secretaris van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur als gids was opgetre den, Tijdens dezen tocht had de heer Saerchinger zijn oogetulge-impressies ver zameld, Het programma, dat geheel per tele foonlijn naar de zenders te Huizen en te Eindhoven doorgegeven werd, ving aan en eipdigde ook met carülonspel van de groote of St. Bavo-kerk te Haarlem. Het mannenkoor „Caecilla", onder leiding van Nico Hoogerwerff, zong een tweetal Neder- landsche liederen: „Mijn Nederland" en „Woud-eenzaamheid". De reporter gaf een enthousiast en dui delijk overzicht van hetgeen hij in de bol lenstreek gezien had en waarvoor hij een en al bewondering was. Hij dankte met een paar woorden ln het Nederlandsch de mannen voor hun zang. Een 12-jarlg meisje sprak daarna eenige woorden in het Engelsch voor de microfoon. ZIJ bood den heer Searchinger een bouquet fraaie tulpen aan. Dsze speciale werelduitzending uit Ne derland kan als een treffend voorbeeld beschouwd worden van de wereldpro- gramma's, die de Phohi bezig is te orga- niseeren, teneinde de aandacht van het buitenland op ons vaderland te vestigen. De uitzending kwam naar de omroeper in Amerika mededeelde, keihard door. MINISTER SLINGENBERG TE EGMOND. Heden heeft minister M. Slingenberg een bezoek gebracht aan de werkverschaf fing te Egmond aan Zee. H11 was verceee'.d van den hoofdinspecteur der werkver schaffing. den heer Meiier de Vries en r'~n inspecteur, den heer P. Kikkert. INBRAAK IN DE ZUIVELFABRIEK TE ST. MICHIELSGESTEL. Toen de directeur van de zuivelfabriek te Michielsgestel gistermiddag de ronde deed in de fabriek, kwam hij tot de ont dekking, dat de brandkast ln het kantoor geforceerd was. Hij waarschuwde de poli tie. Bij onderzoek bleek, dat de daders ver moedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag zich door een achterdeur toegang tot de fabriek hebben verschaft en door het Inslaan van een ruit het kantoor zijn binnengekomen. Er wordt een bedrag van f. 2000 vermist- Van de daders heeft men tot nog toe geen spoor kunnen vinden. ERNSTIG MOTORONGELUK. BIJ NIJMEGEN. Hedenmiddag is de^motorrljder T. u" Nijmegen op den Berg- en Dalschen weg aldaar bij het uitwijken voor een ander voertuig met groote vaart tegen een boom gereden.-De heer T. werd ernstig gewone naar het .Wilhelminazlekenhuis te Nijme gen vervoerd, waar operatief ingrijp0" noodzakelijk bleek. Zijn toestand is nog zorgwekkend.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2