77ste Jaargang MAANDAG 27 APRIL 1936 No. 23339 STADSNIEUWS. Oifteter-®©heidfi-Fvg v@6>r onverste Van Mens. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week ..Ti... f.0.1S Franco per post t. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 nuid.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ONDERSCHEIDING VOOR OVERSTE H. VAN MENS. Het Kruis van Verdienste uitgereikt. Op het terrein aan den Morschsingel achter het militaire hospitaal is Zaterdag middag aan den commandant der Leid- sche Burgerwacht, overste H. v. Mens het Kruis van Verdienste uitgereikt van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten. De uitreiking geschiedde voor het front de mobiele colonne der Leidsche Bur gerwacht. die onder commando stond van den heer Güsbertl Hodenpiil. De Dleohtig- heid werd verricht door den secretaris van bövengenoemden bond, overste Phaff en werd bijgewoond door verschillende auto riteiten. W;0. kapitein Snijders namens de ihspectie der burgerwachten, mr. P. A. pijhacker Hordijk, mr. F. J. J. Trapman, tffi-. G. H. E. Nord Thomson, resp. eere- v&orzitter. voorzitter en onder-voorzitter der Leidsche Burgerwacht, de commissaris van politie de heer R. J. Meyer, mr. C. P. de Vries, voorzitter van de plaatselijke af- dbeling der Alg. Vereeniglng van Neder- landsche Reserve-officieren, verschillende andere reserve-officieren en officieren en onder-officieren van het 6e R.V.A. en het 4c Reg. Inf. Nadat het besluit voorgelezen was. waar bij de onderscheiding werd verleend, spel de overste Phaff den heer van Mens het kruis op de borst. In een korte toespraak wees overste Phaff er op. dat het bonds- bestuur als gevolg van de tijdsomstandig heden belangrijk is ingekrompen. Dat is de oorzaak dat overste van Mens er uit is getreden, nadat hli er gedurende tien jaar zün beste krachten aan gegeven h'eelt. Het deed spr. groot genoegen, dat nu de voorzitter jhr. Tets verhinderd was aanwezig te ziin. hli het mooht zlin. die deze ondersoheiding uitreikte. Twee en veertig jaar geleden was de heer van Mens SJn meerdere. Reeds toen werd hli door iedereen op de handerl gedragen en sor. twijfelde er niet aan of overste van Mens wordt ook door zijn burgerwachters be- niind. Moge het kruis van verdienste nog lang zijn borst sieren. Na deze toespraak werd de heer van Mens door de aanwezi gen gelukgewenscht. Met een défilé van de mobiele colo-ue y-fd de plechtigheid besloten. WEDEROM GEEN DRUKKE BOLLEN-ZONDAG. Het slechte weer in de morgenuren deed gisteren weer het ergste vreezen voor de belanghebbenden in de Bollenstreek en was ook verder oorzaak, dat het bezoek a'an de bollenvelden beneden de verwach tingen bleef. Wel zag men vooral des mid dags volgeladen touringcars uit alle deelen van het land en verscheidene uit België, Maar Kun aanbal was toch niet zoo talrijk antiërs op werkelijk drukke bollen- «indagen. De trams behoefden geen extra maatregelen te nemen om de passagiers te vervoeren en de politie in de onderschei den gemeenten had weinig moeite om het Verkeer te regelen. Uit Deventer, Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen reden naar hier goedkoope trei nen. die eéenwel sléchts matig bezet WONINGBOUW VEREENIGING „ONS DOEL". Dc jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniglng hield haar jaarvergadering in „Oud Hortuszicht". De voorzitter, de heer M. H. Noteboom, opende op gebruikelijke wijze de vergade ring en sprak zijn voldoening uit over de vrij goede opkomst. Vervolgens richtte de voorzitter eenige woorden van dank tot de medebestuurders, tot den Raad van Commissarissen, alsmede tot de Radiocommissie, de Commissie van Onder houd en de Tuintjescommissie, voor de goede samenwerking en voor de verrichte werkzaamheden in het belang van de wo ningbouwvereniging. Tevens sprak de voorzitter eenige woorden van waardee ring tot den scheidenden boekhouder, den heer Gerverdinck en stelde den nieuw benoemden boekhouder den heer W. Punt aan de vergadering voor. Nadat de te bal loteeren leden als lid waren aangenomen besprak de voorz. in het kort de voor naamste gebeurtenissen ln het leven van de bouwvereeniging. Als vanzelfsprekend kwam hier als No. 1 het zesde bouwplan naar voren, dat bijna geheel klaar is. Spr. resumeerde de moeilijkheden ondervon den door het faillissement van den aan nemer, den heer Kol, waardoor veel tijd is verloren gegaan, maar hetgeen boven dien meer kosten met zich bracht door heraanbesteding. Spr. noemde het voorts noodzakelijk, dat op het onderhoud van de woningen bezuinigd wordt. Het radio-antennesysteem voldoet goed, en het ligt in de bedoeling voor plan 2 ook een dergelijk antennenet te maken, in verband waarmede de eigen antennes t.z.t. zouden moeten verdwijnen. Het jaarverslag van den secretaris als mede het financieel verslag werden zon der aanmerking goedgekeurd. Bij de be spreking van het beleid van het bestuur werden eenige opmerkingen gemaakt over het verhuren van woningen. Tijdens de bespreking van het jaarver slag kreeg de heer Hessing gelegenheid te wijzen op den socialen kant van een wo ningbouwvereniging, waarmede nog te weinig rekening wordt gehouden. Meer dan tot heden moet het begrip groeien, dat de bewoners leden van een vereni ging zijn en in zekeren zin verantwoor delijk voor elkaar en voor het gezellige wonen van den nevenbewoner. Niet altijd blijkt een dusdanig begrip aanwezig en zijn de bewoners elkander aangenaam. De voorzitter van den Raad van Com missarissen, de heer A. van Rosmalen, on derstreepte deze woorden met de opmer king, dat de R. v. C. heeft toe te zien, dat het bestuur de vereeniglng goed bestuurt en dat de R. v. C. niet anders kon zeggen dan dat het bestuur de vereenigingszaken steeds naar behooren behandelt. Hierna werd het beleid van het bestuur goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuurders met algemeene stem men herkozen, t!w., de heer Noteboom, voorz. de heer J. J. Kuivenhoven, penning meester en de heeren Hoek en Verhoeven, bestuursleden. Voorts werd de heer Merts als commissaris, eveneens met algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd gevraagd naai de mogelijkheid tot reglementsherziening inzake verhuren van woningen, waarbij speciaal de art. 21 en 22 van het H. R. werden genoemd. Nadat nog eenige vragenstellers door déh voorzitter waren beantwoord en toe gezegd was reglementsherziening inzake verhuring te onderzoeken, sloot de voor zitter de vergadering. Foto Van Vliet, Leiden. SS- m°ment, waarop overste Phaff zijn oud-commandant, overste Van Mens, het *™s van verdienste op de borst spelde van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige B urgerwachten. DOODELIJK ONGEVAL. Op den Rijnsburgerweg. Gistermiddag te ongeveer halfdrie is de 13-jarige A. Z. uit Katwijk, terwijl zij met haar grootvader op den Rijnsburger weg nabij de kruising ran den Wassenaar- scheweg op de electrlsche tram stond te wachten, even van den vluchtheuvel afge stapt en op hetzelfde oogenblik aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer J. C. van D„ uit Stompwijk. Een va.i de wielen ging haar over de borstkas, waardoor zij zwaar inwendig letsel bekwam. Tijdens het transport naar het Academisch Ziekenhuis is het meisje reeds overleden. VEILIG VERKEER. Naar wij vernemen zal de inspecteur van politie D. W. van der Wal morgen avond van 7 u. 30 tót 8 uur een praatje houden over „Veilig Verkeer" door middel der radio-distributie. Het ligt ln het voornemen daarmede voort te gaan gedurende enkele weken om de 14 dagen telkens op Dinsdagavond teneinde op verschillende fouten en tekort komingen van weggebruikers de aandacht te vestigen. o VEREENIGING GRONINGEN VOOR LEIDEN E. O. Een zeer genoegelijk slot van het seizoen. Het seizoen der Leidsche Groninger- Vereeniging is Zaterdagavond in de bo venzalen der „In den Vergulden Turk" besloten met een optreden van eenige leden der bevriende vereeniging uit Den Haag. „Kobus van Noordbroek" heeft de Leidsche clubgenooten op allergezelligste wijze beziggehouden met voordracht en zang, terwijl enkele anderen een radio- en Schnitzelbank-nummer kostelijk ver zorgden. Het was een bijzonder genoeglijke avond, die volkomen is geslaagd. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, was zeker aller tolk, toen hij een hartelijk woord van dank sprak voor al het gebodene. Aan de vereeniging werd nog een keurig cadeau aangeboden en wel een prachtig geteekende Martini-toren van groote af meting, waarnaar ieder Groningsch hart als vanzelf uitgaat. De heer G. S. Neute boom heeft de vereeniging daardoor ten zeerste aan zich verplicht en warm onder streepten allen de woorden van dank, tot den vervaardiger gericht, die er in ge slaagd is, een kunstwerk te maken van dit Groningsche ideaal. DE EVANGELISATIE-JERUBL GESCHEIDEN VAN DE HERVORMDE KERK. Naar wij vernemen wordt de Evange lisatie-Jeruël in de Groenesteeg door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente be schouwd als gescheiden van de Ned. Herv. Kerk. Dit besluit houdt verband met het feit, dat in deze evangelisatie het Heilig Avondmaal bediend wordt buiten de door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. inge stelde Avondmaalsbedieningen om. Ook het herdoopen van personen door deze evangelisatie en het bedanken van den leider der evangelisatie voor zijn lidmaat schap der Ned. Herv. Gem. zijn hier niet vreemd aan. DE GODSDIENSTOEFENINGEN IN HET MORSCHKW ARTIER. Een voorstel om 's Zondagochtends een dienst te houden. Naar aanleiding van een verzoek van een groot aantal bewoners van 't Morsoh- kwartier om des Zondagochtends een kerkdienst te houden in de Chr. School aan den Morschweg, vernemen wij dat door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. een voorstel aan het wijkbestuur is gedaan, waarin de predikanten zich beschikbaar stellen de helft van het aantal Zondag ochtendbeurten te vervullen. In de andere helft zou dan het wijkbestuur zelf moeten voorzien door predikanten van buiten Leiden te doen optreden. Mocht het be stuur op dit voorstel ingaan, dan zou dit voorloopig voor den tijd van één jaar zijn. Voorts is besloten dat de wijkpredikant, dr. J. C. S. Locher voortaan dan steeds 's Donderdagavonds in den dienst zal blij ven voorgaan. GEREF. U.L. O.-KOFSCHOOL HOOGLANDSCHE KERKGRACHT 20a. LEIDSCHE BLINDENBOND. Tooneelavond van „Vondel". Gisteravond vond in de groote Stadsge hoorzaal voor een vrij groot aantal be langstellenden een uitvoering plaats ten bate van het suppletiefonds van de Stichting Nederlandsche geleidehonden fonds met welwillende medewerking van de Tooneelver. „Vondel". Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter van den Leid- schen Blindenbond, de heer L. Rombout, dezen avond met een toepasselijk woord. Spr. heette allen welkom en hoopte dat allen een genoeglijken avond zouden heb ben. Voorts vroeg hij de aandacht voor den Leidschen Blindenbond. Hoewel het niet doenlijk was om allen persoonlijk zijn dank te betuigen voor alles wat hij of zij voor den Bond heeft gedaan, wilde hij toch een uitzondering maken en op deze plaats den secretaris van „Vondel" en het lid van den Leidschen Blindenbond, resp. den heer Sernée en mej. J. van Eek zijn bijzonderen dank betuigen. Welkom heette spr voorts den heer P. van Bicn uit den Haag, penningmeester van den Blindenbond, die aanwezig was met zijn geleidehond en eveneens den heer Jacobs, bondsvoorzitter, uit Amsterdam. Nadat de muziek onder leiding van den heer L. Zitman eenige nummers ten beste had gegeven, voerde de Tooneelvereeni- ging „Vondel" het tooneelstuk „Het kost baar leven", blijspel in 4 bedrijven op. Het stuk genoot een goede vertolking. Er werd met veel animo en toewijding ge speeld, waarvoor de aanwezigen met har telijk applaus na elk bedrijf hun erken telijkheid betuigden. Aan het slot van dezen avond bood de heer L. Rombout aan de Tooneelvereen. „Vondel" met een toepasselijk woord een lauwertak aan. HANDELSREGISTER KAMÉR VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Heinekens Bierhandel Hoogenstraaten en Co., Rembrandtstraat 12-14-16, Lelden. Uittredend beheerend vennoot H. M. A. Hoogenstraaten, dd. 25 Apr. 1936. Nieuwe beh. vennoot C. W. Lodders, Leiden. „De Visser", Nieuwe Rijn 2, Leiden; ta bak- en sigarenfabriek en -handel. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Tabak- en Sigarenfabriek „de Visser" firma M. Wol- ters. (Beperkende Bepalingen). Vennoo- ten M. Wolters S„ M. Wolters Jr. en J. W. Wolters. Dames Kampman, Pickéstraat 3, Noord- wijk-Binnen; manufacturen. Uittredend vennoot A. S. Kampman. Ouderavond. i „Een hoogstaande avond", hoorden we als oordeel uitspreken, toen we het vrien delijk ingerichte gymnastieklokaal ver lieten, waar de jaarlijksche ouderavond gehouden werd van bovengenoemde school. De zaal was meer dan vol, toen te ruim acht uur de heer De Jong den avond opende door te doen zingen Ps. 118 1, het lezen van een gedeelte van Joh. 21 en gebed. In een kort, maar kernachtig ope ningswoord heette hij de aanwezigen wel kom en gaf het doel van Chr. onderwijs aan. Daar het programma zeer gevarieerd was, werd dadelijk met de afwerking er van begonnen. Eenige tientallen meisjes der laagste beide klassen vergastten de aanwezigen op een poppenspel en een zangrei. Het was goed werk, dat daar geleverd werd en de organisatoren alsmede de uitvoersters hebben alle eer van hun werk en moeite! Hierna gaf het hoofd der school, de heer Aldershoff, een overzicht van het onderwijs gedurende het laatste cursus jaar, waaraan door 195 leerlingen was deelgenomen. De schitterende resultaten bij het laatste M.Ui.O.-examen werden nog even gememoreerd. Hierna werd gepauzeerd en konden de ouders inlichtingen ontvangen over hun kinderen. Van die gelegenheid werd een ruim gebruik gemaakt, zoodat het al ruim 10 uur was, toen de heer Beeftink zich achter de lessenaar plaatste, om iets te doen hooren over „Onze Taak". Spreker meent enkele nieuwe geluiden te hebben vernomen in den laatsten tijd, tenminste geluiden, die zich als „nieuw" aandienen. Hij noemt er eenige van en onderwerpt ze aan een grondige beschouwing. De prin- cipieeie draad, die door het geheele refe raat liep, maakte, dat spreker moest waar schuwen tegen die nieuwe stroomingen. Dat ook de Barthiaansche theorie ter sprake werd gebracht, spreekt wel van zelf. Spreker liet niet na, om ook aan te geven, hoe de veiligste weg betreden kan worden bij het geven van het onderwijs en deed een beroep op de medewerking der ouders, terwijl hij op vaak geestige wijze aangaf, waarin die medewerking niet moet bestaan. De heer De Jong bracht daarna dank aan allen, die hebben bijgedragen om dezen avond een uitnemend geslaagde te doen zijn en betrok in dien dank ook de meisjes-oudleerlingen, die dezen avond als .serveuses" waren opgetreden. Nadat nog gezongen was Ps. 75 1 sloot de heer Aldershoff op de gebruikelijke wijze. ELECTRICITEITSSTORING. Een kabeistoring is de oorzaak geweest, dat gistermiddag tusschen 5 en 8 uur een aantal stadgenooten, wonende in de om geving van de Hoogewoerd tusschen de Korevaerstraat en de Rijnstraat van elec- trischen stroom verstoken is geweest. Het personeel der Stedelijke Lichtfabrie ken beijverde zich om zoo spoedig mogelijk via een anderen kabel de stroomvoorzie ning te herstellen, doch het liep reeds tegen aohten voordat overal weer de lich ten konden branden. BINNENLAND. Twee nieuwe duikbooten voor Indië (Bin nenland, 4e Blad). Congres te Apeldoorn van den Bond van ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen (Bin nenland, 4e Blad). Een lesvliegtuig neergestort te Lembang bij Bandoeng: een der inzittenden gedood (Uit Ned. Oost-Indië, 4e en le Blad). Bij een brandje te Rotterdam is een kind om het leven gekomen (Gemengd, 4e BI.). De moord te Wildervank; levenslange gevangenisstraf tegen de verdachten ge- eischt (Rechtzaken, 4e Blad). Naar herstel in Indië (Uit Ned. Oost- Indië, le Blad). Katwijksche logger Zaterdag te Wijk aan Zee gestrand en hedenmorgen vlot- gesleept (Gemengd, 4de Blad). Meisje jammerlijk te Nieuw-Vennep verdronken. (Omstreken, 2de Blad). BUITENLAND. Opmarsch der Italianen in het Noorden en Zuiden. De tocht naar Addis Abeba is begonnen (2e en le Blad). De eerste Fransche verkiezingsuitslagen brengen geen noemenswaardige verande ringen. Wat zullen de herstemmingen op leveren? (Buitenland, le Blad). Verklaringen van Roosevelt en Arita (Buitenland, le Blad). Walk-over voor het Volksfront in Spanje. Weer een reeks onregelmatigheden (Bui tenland, le Blad). Toestand in Palestina nog steeds ernstig (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. HET PENSIOENFONDS DER N.Z.H.T.M. Het aantal leden van het Pensioenfonds der Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij be droeg op 31 Dec. 1935 895. Pensioen trok ken momenteel 116 deelgenooten, 66 we duwen en 30 weezen. Trots een nadeelig koersverschil van f. 3440 en een in ver gelijking met de voorafgaande jaren grooter aantal gepensionneerden. steeg 't saldo van f. 2.941.000 tot f. 3.065.000. LOOS ALARM. Gisteravond omstreeks 11 uur zag een brugwaohter zware rookwolken opstijgen uit het gebouw van de Lakenhal. Hij waarschuwde direct de poli tie-brand weer, die er onmiddellijk met een motorspuit op uittrok. Bij aankomst bleek alle moeite tevergeefs, want het bleek dat het museumpersoneel niet anders deed dan het vuur voor de centrale verwarming aan te leggen VEREEN. VAN MATHESIANEN. Lezing van den heer H J. Jesse Jr. Zaterdag jl. hield de vereen, van Ma- thesianen haar 10de en laatste lezing van. dit seizoen en wel over het opnemen van gramophoonpiaten voor reportage en studie-doeleinden, welke voordracht werd gehouden door den heer H. J. Jesse Jzn. De voorzitter, de heer v. d. Linden heette de zeer talrijke aanwezigen harte lijk welkom en in het bijzonder den heer Jesse en de Leeraren M. S. G. en de In genieurs en chefs der Sted. Lichtfabrie ken. Hierna was het woord aan den spre ker. die eenige soorten microfoons en di verse versterkers behandelde en een uit gebreide uiteenzetting gaf van de ver schillende soorten gramophoonpiaten. Vervolgens werden eenige gramophoon piaten opgenomen. Hiervoor werd door den heer Vos met zijn 9-jarig zoontje een nummer ten beste gegeven met harmonica en viool. Na den jongsten was de oudste Mathesiaan aan de beurt, de heer van Hest, die demonstreerde, dat hij als de clamator voor de a.s. V. v. M.-revue nog een goede kracht kan zijn. Deze platen werden direct afgedraaid, zoodat een ieder het fraaie resultaat van deze opnamen kon waarnemen. Aan het slot van dezen avond dankte de voorzitter den heer Jesse voor deze zeer leerzame en interessante lezing en tevens bracht hij dank aan prof. de Haas, prof. Keesom en dr. Crommelin, voor het steeds zoo geheel bereidwillig afstaan der Col legezaal. o Gisternamiddag is 't 7-j. dochtertje van den heer L„ terwijl zij met twee fles- schen in haar armen door de Rijnstraat liep, gestruikeld, waarbij een der flesschen brak en zij door een glasscherf een diepe vleesehwond ln den rechterarm bekwam. Dr. van Es heeft het meisje te zijnen huize verbonden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1