Om het kampioenschap van Nederland. LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 27 April 1936 HET NEDERLANDSCH ELFTAL FEYENOORD—N.A.C. 3—0. ENSCHEDE SLAAT AJAX (2—1); Het begin ls uiterst sensationeel. Er Is nauwelijks een minuut gespeeld, wanneer ten Duls den bal op het middenveld te pakken krijgt. Hij geeft over naar Nagels, die hard voorzet. Ten Duis stormt toe en via diens hoofd verdwijnt de bal, onbe reikbaar voor Keizer in het net (1—0), Aangemoedigd door de duizendkoppige menigte ontwikkelt Enschedé hierop een vinnig offensief. Een kopbal van Gerrits gaat rakeling naast, terwijl Keizer een schot van Gerritsen stopt. Het was een wedstrijd, die op laag peil stond en het eenige lichtpunt was eigen lijk het spel van den N.A.C.-man Kools, die weer eens duidelijk gedemonstreerd heeft, dat hij nog altijd een onzer aller beste middenspelers ls. De eerste aanvallen zijn voor N.A.C., en Simons lost al dadelijk een schot, dat Van Male echter geen moeite bezorgt. De be zoekers ondernemen dan een keurigen aanval, De Swart schiet hard in. Van Male duikt naar den hoek en weet er nog een corner van te maken. Daaruit kopt Simons mooi in. Van Male springt hoog op en grijpt den bal klemvast. Er volgen nog eenige snelle aanvallen van N.A.C.waar mede de Rotterdamsche verdediging nog al wat te stellen heeft. Voorloopig is N.A.C. iets in de meerderheid en in deze periode valt een schot van Kools te memoreeren, dat Van Male tot hoekschop verwerkt. Langzamerhand komt er ook wat leven in de voorhoede van Feyenoord. maar achter eenvolgens zoeken Linssen en Vrauwdeunt het doel op de verkeerde plaats. Een aan N.A.C. op den rand van het beruchte ge bied toegekenden vrijen schop voor een uiterst dubieuze overtreding trapt Lucas- sen hard naast. Aan den anderen kant schiet B. Paauwe uit een voorzet van Burg juist over de lat. Wanneer Simons heel knap een aanval van N.A.C. leidt, trapt De Swart over een eenvoudigen bal heen, Lucassen doet het beter, hard suist het leer in den doelmond, Jaap Paauwe ziet het ge vaar en haalt den bal van de lijn weg. Burg leidt vervolgens eenige aanvallen doch diens voorzetten worden door het blnnentrlo van Feijenoord verknoeid. Komt er al eens een bal in den doelmond, dan laat Verwijmeren zien, dat hij zijn vak wel verstaat. Tegen de rust neemt Feijenoord het spel ln handen, maar de verdediging van N.A.C. blijft de situatie beheerschen. Nauwelijks ls het spel hervat, of het moet alweer even gestaakt worden, omdat Bul ln onzachte aanraking komt met De Swart, waardoor de Feyenoorder door den trainer onder handen moet worden ge nomen. De tweede helft Is tien minuten oud, wanneer Feyenoord de leiding neemt. Bas Paauwe plaatst de bal naar Linssen, deze draait om Blom heen, zet hoog voor, Ver wijmeren loopt uit en raakt den bal hoog opspringend slechts ten halve, Vrauw deunt zet den bal weer voor, Verwijmeren staat nog niet op zijn plaats, Barendregt lost een hard laag schot en de stand ls 1—0. Bij een voorzet van Van der Linden maakt Bul een leelljke fout, maar Lucas- en en Stavast vermogen deze kans niet te benutten. N.A.C. gooit er dan een schepje op, ze zet een aantal snelle aanvallen op, maar de afwerking laat te wenschen over. Na 20 minuten lost Van Heel een schot van grooten afstand, Verwijmeren grijpt het leer, Vrauwdeunt stormt toe en loopt den N.A.C.-doelman met bal en al in het net (20). Het spel wordt er niet zacht zinniger op, zoodat de arbiter tal van vrije schoppen moet geven. N.A.C. neemt dan een tijdlang het Initiatief tot den aanval, zonder dat de verdediging van Feyenoord het erg moeilijk heeft, daar de afwerking zwak blijft. In de laatste minuut brengt Barendregt uit een voorzet van Burg met een kopbal den stand op 30. Langzamerhand ontworstelt Ajax zich aan den druk, maar de voorhoede, welke steeds ln de breedte speelt, krijgt geen kans een goed scihot te lossen. Aan de overzijde gaat Gerrlts alleen op Keizer al, maar zijn schot wordt door den doelman van Ajax feilloos gestopt. Een Zeer be nauwde situatie ontstaat voor het doel der bezoekers wanneer een voorzet van Nagels voor Keizer niet meer bereikbaar is. Dan komt de centerhalf van Enschede, Veldkamp te vallen; hij kan niet meer meespelen en Stegehuis neemt zijn plaats in. Het gemis van Veldkamp doet ztch direct gevoelen. Ajax wordt sterker, en oefent dan eenogen tijd een lichte druk uit, echter zonder succes. In het laatste kwartier van de eerste helft komt Enschede geducht opzetten en dit leidt vijf minu ten voor de rust tot succes. Ten Duis plaatst naar Nagels. Uit diens voorzet krijgt Gerrits den bal. Er ontstaat een scrimmage, waaruit Gerrits op zeer han dige wijze het leer weet vrij te krijgen, waarop hij het met een zacht tikje ln het doel deponeert. (20). In de tweede helft neemt Enschedé het spel geheel ln handen, maar de kansen, welke zich nu voordoen, worden niet be nut, Juist in deze periode van overwicht weet van Reenen plotseling den achter stand te verkleinen. Hij krijgt acht minu ten na de hervatting den bal en drijft ongehinderd door tot den rand van het strafschopgebied. Dan lost hij een zeer hard schot, dat over den vallenden Kamst heen in den hoek van het doel verdwijnt. (21). Door dit doelpunt aangemoedigd stelt Ajax alle pogingen in 't werk om ge lijk te maken, maar de verdediging van Enschedé geeft weinig kansen weg. De thuisclub treedt nu en dan wat al te stevig op en scheidsrechter Stasse moet soms ingrijpen. Plotseling gaat ten Duis er alleen van door. Keizer komt uit zijn doel, waarop ten Duis naar den toestormenden Nagel plaatst. Juist wanneer die wil Inschieten duikt Schubert op, die een zeker schijnend doelpunt weet te voorkomen door corner te trappen. Enschedé verdedigt met man en macht en hoewel de rood-witte voorilnie nu aar dig combineert, slaagt men er niet in te doelpunten. Twee minuten voor afloop komt Distebrink alleen voor Kamst. die zich echter op den bal werpt en dezen corner slaat. De hoekschop levert niets op en even later kondigt de heer Stasse (het einde aan cn heeft Enschedé met de grootste moeite een 2—1 overwinning be haald. C V. V.—ALPHEN 2—0. DE ROTTERDAMMERS SPEELDEN BETER. De nederlaag van Alphen was verdiend. Wij willen hier echter dadelijk aan toe voegen, dat het C.V.V.-elftal, dat met uit zondering van Verhoef volledig was. toch ook geen bijzonderen indruk maakte. Het schieten was wel het zwakke punt der Rotterdammers. Alphen speelde beslist minder dan de gastheerer. en de overwinning kwam C.V. V. dan ook volkomen toe. Voor den aanvang van den wedstrijd werd door het Alphen bestuurslid, de heer Soetema, met een toepasselijk woord het kampioenselftal gehuldigd. Deze woorden werden vergezeld van een fraaie bloemen mand. Dadelijk na den aftrap trekt C.V.V. ten aanval en reeds spoedig moet Tulnen- burg ingrijpen, wat hem goed afgaat. C.V.V. weet geruimen tijd het spel op de Alphen helft te houden, waar Hessellng c.s. het zwaar te verantwoorden krijgen. Door het korte spel der Rotterdammers en door stug verdedigen krijgen de gasthee- ren ondanks hun meerderheid weinig of geen gelegenheid een goed schot in te zenden. Alphen weet zich langzamerhand wat los te werken, doch de hechte verde diging van de Rotterdammers laat zich niet al te zeer verontrusten door de Al- phensche voorhoede. In deze linie speelde J. v. Leeuwen wederom mede, wat een versterking blijkt te zijn. Hij weet zich bij de Alphen aanvallen enkele kansen te scheppen en bijna zou v. Leeuwen met een hard schot Alphen de leiding hebben ge geven. Doelman Kruidenier weet echter het leder juist op de doellijn te stoppen. Dan zetten de Rotterdammers weer een serie aanvallen op. Tulnenburg moet ver schillende malen zijn talenten toonen. Rust gaat ln met blanken stand. Na de hervatting is het aanvankelijk Alphen dat het doel der thuisclub belaagt. De achterhoede van C.V.V. is echter te sterk voor den Alphenschen aanval. C.V.V. komt dan. weer in het offensief en spoedig heeft de rechtsbinnen succes als hij een keurig schot inzendt, dat Tulnenburg te machtig is. 10. De thuisclub blijft dan eenigen tijd in de meerderheid en tien minuten na het eerste doelpunt ontstaat vrij onverwachts het tweede. Als een bal van rechts voor het Aiphensche doel geplaatst wordt, is het Binnenkamp die het leder verkeerd beoordeelt, bovendien zit er veel effect aan het leder, waardoor het leder in het aoel springt via het lichaam van Binnen- kamp 2—0. Nog even tracht Alphen tegen te sco ren. Het spel wordt echter te kort gehou den. hoewel enkele harde schoten van Mulder doelman Kruidenier nog veel last bezorgen. De doelman weet echter zijn heiligdom voor doorboring te vrijwaren. Als even later scheidsrechter Hartman, die een gemakkelijke taak had, het einde aankondigt, heeft Alphen haar laatsten competitiewedstrijd verloren. o TO.N.A.LEIDSCHE BOTS 5—1. Tona heeft een gewijzigde opstelling, welke uitstekend voldaan heeft. Tona start snel. maar voorloopig is het schot zoek Kluivers, die mldvoor speelt, is door zijn snelheid een doorloopend gevaar. Als er 8 min. gespeeld is geeft de Wit een fraaien voorzet waaruit Kluivers met een kopbal scoort 10. Tona blijft in de meer derheid. maar met veel geluk weet de L.B. achterhoede doelpunten te voorkomen. Totdat Kluivers na 20 min. snel de L.B. achterhoede passeert en kalm ln den hoek plaatst 20. Dan begint L. B. zich te roe ren en er ontstaan vele hachelijke mo menten voor het Tona-doel, maar de ach terhoede weet steeds te redden. Als succes uitblijft verslapt L. B. weer. 10 min. voor de rust krijgt Tegelaar na fraai spel der Tona-voorhoede den bal te pakken, en hij brengt met een hard schot den stand op 30. Na de rust ls Tona nog sterker. Na een missen van Roelandse krijgt Tegelaar een mooie scoringkans welke hij benut. 40. Dan komt er weer een kleine opleving van L. B. Bij een aanval maakt Kooreman hands op den rand van het strafschop gebied de vrije schop slaat hij uit doel voor de voeten van A. Neutenboom, die ineens doelpunt. 41. L. B. is nu uitge speeld en er volgt een stormloop op de L. B.-veste, maar keeper Schouten is nu uitstekend op dreef Slechts eenmaal ge lukte het Tegelaar hem nog te verschal ken, 5—1, waarmee het einde komt. De heer Lamers toonde zich een uitstekend arbiter. Verdere uitslagen: LFC 5—Tona 2 0—7, Tona 4—DSO 4 3—2;.Lugd. 7—Tona 3 1—3 o ROODENBURG—L. D. W. S. 1—I. Een spannende en faire wedstrijd. Direct ontwikkelt zich een snel spel, dat beide doelen beurtelings ln gevaar brengt Bij Roodenburg ls de snelle du Prle een groot gevaar voor de L.D.W.S.-achterhoede doch keeper Schouten geeft voorloopig geen schijn van kans. Totdat 10 min. voor de rust een hands bal. Roodenburg haast noodlottig wordt. Strafschop! Van Hou- -eJ). komt naar voren; hard en zuiver schiet hl], doch niet hard genoeg voor een keeper als v. d. Steen, die het schot schit terend stopt. De rust gaat in met blan ken stand. Na de rust is L.D.W.S. direct sterker, doch de Roodenburg backs, goed bijge staan door haar halflinie, weten langza merhand het spel te verplaatsen. En na dat eenige fraaie kansen zijn verknoeid ls het Nleuwenhulzen, die van dichtbij doelpunt 10. Door dit succes aangemoedigd, blijft Roodenburg sterker, doch verder dan een schitterend schot van linkshalf Ju, wat Schouten fraai stopt, brengt zij het niet. Dan komt L.D.W.S. opzetten. Fel wordt er op den bal gezeten. Keeper Steen redt eenige malen, doch de oranje-blauwen zetten alles op den aanval. Roodenburg verdedigt hardnekkig. Corner op corner wordt er genomen doch steeds ls er een blauw zwarte die redding brengt. Dan ontstaat 8 min. voor tijd een scher mutseling voor het Roodenburg-doel en het is tenslotte Starre die den bal in 't uiterste hoekje jaagt. 1—1, L-D W S. zet er nu alles op om te win nen doch de thuisclub houdt stand en met gelijken stand komt het einde van dezen pittigen wedstrijd, welke uitslag de ver houding goed weergeeft. VAN MALE IN HET DOEL. Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 3 Mei a.s. te Brussel in het Heyselstadion tegen België zal uitkomen is als volgt door de keuzecommissie van den K. N. V. B. samengesteld Doel: Van Male (Feyenoord); achter; Weber (A.G.O.V.V.j en Calden- hoven (D.W.S.); midden: B. Pauwe (Feyenoord), Ande- riessen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord) aanvoerder: voor: Wels (Unitast, Drok (R.F.C.), Bakhuys H.B.S. Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.C.t Als reserves zijn aangewezen Fenverda (Blauw-Witi. Van Run (P.S.V.), Breitner (Hermes D.V.S.). Pellikaan (Longa), Vrauwdeunt (Feyenoord) en Den Hoed (M.V.V.). V. C. S. T—ALPHIA 2—4. Met nog twee Invallers ln haar gelede ren ls Alphia er toch ln geslaagd na moei lijken strijd van de Hagenaars te winnen. Reeds in den beginne ontsnappen de Oranjehemden 'n paar maal aan groot ge vaar. wanneer de thuisclub twee gemak kelijke kansen even gemakkelijk weet te missen. Doch als Alphia's voorhoede aan het werk wordt gezet, ls ook het Haagsche doel in gevaar. Een vrije schop, goed door Schelllngerhout genomen, komt bij Brit semmer terecht, die den bal ineens in het Haagsche doel deponeert en heeft Alphia met 10 de leiding. Het spel gaat gelijk 'op, doch de Alphia-aanval is gevaarlijker. Het is De Jong. die uit een voorzet van rechts het tweede doelpunt scoort 20, met welken stand de rust aanbreekt. Na de hervatting treedt Alphia direct aanvallend op en het duurt niet lang of De Jong brengt den stand op 03. V.C. S.T. zakt hoe langer hoe meer af en is het haar doelman, die in deze periode vele schoten onschadelijk weet te maken. Al- pphia neemt het dan wat gemakkelijker op. wat haar direct een doelpunt kost. Vet laat 'n effectvol ingeschoten hal glip pen, zoodat V.C.S.T. haar achterstand verkleint Schellingerhout is Inmiddels van het terrein verdwenen wegens z'n oude blessure en ook Mulder moet even later wegens een blessure vervangen wor den. Alphia raakt hierdoor van de wijs. De achterhoede doet vreemde dingen en een Haagsch doelpunt kan niet uitblijven. Spoedig is het dan ook 23 en zet V.C. S.T. er alles op om gelijk te maken. Al phia verdedigt wat zij kan. doch de Hage naars spelen nu zoo fanatiek, dat Alphia het zwaar te verantwoorden krijgt. Het werd echter goed gezien, dat het met ver dedigen niet te houden was. Met een laat ste krachtsinspanning valt men thans aan om het spel te verplaatsen. Snel gaat de voorhoede er van door, de bal wordt hard Ingeschoten, doch springt van den keeper terug voor de voeten van De Jong, die weer Inschiet en met succes 24. Hier mede heeft Alphia zich aan den druk ont worsteld. Met nog een kleine 10 min. te spelen, geeft V.C.S.T. zich gewonnen en heeft Alphia verder geen moeite om zich te handhaven en haar laatsten uitwed strijd te winnen. o SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A.S.C. Het resultaat der loting. Aan het jaarlijksche tournool der A.S.C.- schoolwedstrijden, om den Leidsch Dag- blad-wisselbeker, dat ditmaal wordt ge houden op de Zaterdagen 2, 9 en 16 Mei a.s. wordt deelgenomen door 13 elftallen ln de hoofdklasse (leerlingen tot en met 21 jaar) en door elf ploegen in de Junlores- afdeeling. Het resultaat der lottog ls als volgt: HOOFDTO URNOOI. Voorronde op Zaterdag 2 Mei: A Gem. H.B.S. IGem. Kweeksch. 2 u. 45 B Gem. H.B.S. IIIKam. Onnes XI 2 u. 45 C Ulo v. Rijswijk—Chr. H.B.S. 3 uur 30 D Mulo de ReuverGymnasium 2 uur E Typ. Ambachtssch.-Kenn. is Macht 2 u. Ie ronde op Zaterdag 9 Mei F winnaar ER.K. H.B.S2 uur G winnaar Bwinnaar C 2 uur H winnaar AGem. H.B.S. II 2 u. 45 J Kam. Onnes IIwinnaar D 2 u. 45 Halve eindstrijden op Zaterdag 9 Mei: K winnaar Fwinnaar J 4 uur L winnaar Hwinnaar G 4 uur Eindstrijden op Zaterdag 16 Mei: M verliezer Kverliezer L2 uur N winnaar Kwinnaar L 3 u. 15 JUNIORES-TOURNOOI. Voorronde op Zaterdag 2 Mei: 1 Chr. H.B.S.R.K. Ulo II 2 uur 2 Gem. H.B.S.School Bloemink 2 u. 35 3 Ulo v. Rijsw. IHUlo v. Rijsw. II 3 u. 10 le ronde op Zaterdag 2 Mei: 4 R.K. Ulo Iwinnaar 2 4 u. 20 5 Ulo V. Rijsw. IV—R.K. H.B.S. 3 uur 45 le ronde op Zaterdag 9 Mei: 6 Ulo v. Rijswijk Iwinnaar 32 uur 7 Mulo de Reuverwinnaar 1 2 u. 40 Halve eindstrijden op Zaterdag 9 Mei: 8 winnaar 3winnaar 5 3 u. 40 9 winnaar 4winnaar 6 4 u. 20 Eindstrijden op Zaterdag 16 Mei: 10 verliezer 8verliezer 9 3 u. 15 11 winnaar 8winnaar 9 2 uur Alle wedstrijden in het hoofdtournooi duren 2 x 20 minuten zonder rust, behou dens de halve eind- en eindstrijden, waar van de duur 2 x 30 minuten bedraagt. In de junloresafdeeling duren alle wed strijden 2 x 15 minuten zonder rust, be houdens de eindstrijden, waarin 2 x 30 mi nuten wordt gespeeld. Afkeuring van de terreinen wordt op Zaterdagmorgen zooveel mogelijk naar de scholen getelefoneerd en voorts om 12 uur kenbaar gemaakt door het uithangen van de roodzwarte vlag aan de Harmonie, Bree- straat. Het programma schuift bij afkeuring automatisch een week op. Den secretarissen der schoolelftallen wordt verzocht de elftal-opgaven, welke hun morgen tegelijk met het wedstrijd reglement zullen worden toegezonden, zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor Donderdagavond a.s. toe te zenden aan den secretaris, den heer N. van Ginkel, Plantage 22, alhier. VERNIETIGEND OORDEEL OVER HET BELGISCHE VOETBAL MAAR DE REVOLUTIE KOMT Tegenover het „Handelsblad" heeft de heer mr. O. van Kesbeeck, die 31 jaar voor zitter is van de Racingclub Mechelen en oud-lid van de Selectie-commissie een ver nietigend oordeel uitgesproken over het Belgische voetbal, van meening dat alleen openbaarmaking der misstanden zal kun nen leiden tot herstel. Men weet dat in België het systeem van betaling van spe lers geoorloofd is, zonder dat het beroeps- spel. naar den trant van Engeland, is in gevoerd. Deze toestand noemde mr. van Kesbeeck onhoudbaar. Sport is bij de spelers geen ding meer, dat moet leiden tot lichamelijke ontwik keling, maar enkel en alleen een jacht naar geld. Reed® heb ik vernomen, dat in clubs, waar de spelers betaald worden naar ge lang ze winnen verliezen of gelijk spelen, dezen er op uit zijn steeds hoogere som men te eischen. En er rijn voorbeelden dat spelers ln de rust meer geld vroegen, an ders zouden zij niet doorspelen! Velen weten dat ln België, maar niemand durft het te zeggen. Een voorbeeld zal ik u noe men. In den wedstrijd van de Standard tegen de Racingclub Mechelen eischten de spe lers van Standard hoogere betaling. Toen de bestuurders zulks weigerden, lieten rij zich kloppen met 7 tegen 2; en dat terwijl Racing moeite had rich ln de eere-afdee- Mng te handhaven, terwijl de Standard voortdurend candidaat is geweest voor het kampioenschap. De geest van de spelers heeft onder het stelsel geweldig geleden, Reed6 zijn tal van spelers door de autoriteiten gestraft, om dat zij zich lieten omkoopen, of andere clubs omkochten. „Zijn de beide Dedekens en Voorhoof ook om die reden geschorst?" „Neen, dat is om een andere reden ge beurd. Die heeren eischten, dat er een an dere trainer zou komen." „De toestand is verschrikkelijk," zegt plotseling de heer van Kesbeeck uit den grond van zijn haxt: „De internationals worden betaald voor de internationale wedstrijden!" „Allen?" „Allen!" „Het bedrag der betaling is echter lager dan ze ontvangen ln de kampioenswed strijden. Het gevolg ls, dat ze zich in een Internationale match in het volle seizoen niet volledig geven, omdat ze bevreesd zijn geblesseerd te raken en dus den volgenden Zondag niet kunnen uitkomen voor hun club. „Wat de clubs zelf betreft: Ze vechten hard voor het kampioenschap, dat volgens mij te lang duurt en te zwaar is. Er zijn 14 clubs, waarvan twee degradeeren zon der promotie- en degradatiewedstrijden te spelen, zooals men dat in Holland kent. Het gevolg is geworden dat de meeste ploegen of voor degradatie of voor het kampioenschap staan. Dus gaat het er met de noodige spanning toe. Ook worden de clubs van hoogere afdee- lingen zwaar benadeeld door het feit, dat de spelers van lagere afdeelingen niet kun nen overgaan naar een hoogere klasse. Buitenlandsche spelers kunnen niet in een ploeg worden opgenomen daar vreem delingen twee jaar in België moeten heb ben gewoond, vóór zoo iets geschieden kan. De elftallen kunnen dus ook niet van buiten af de rangen aanvullen. Sedert enkele jaren heerscht er ln den Belgischen Voetbalbond groote wanorde. Er zijn feitelijk twee besturen ln den Bond. Het bondsbestuur en het bestuur van de landelijke organisaties. Voortdurend komen deze twee besturen ln conflict. De energie van de Bondsleidlng wordt ver spild ln de bijeenkomsten omdat er een staat in den staat is. Het selectiecomité is te groot van samen stelling en de training is niet intensief. Het uitvoerend comité heeft thans be slist, dat het landelijk selectie-comité heeft uitgediend en moet vervangen wor den door één enkelen man, die de natio nale ploeg kiest: den heer Verdijck. Dit plan, om één man de nationale ploeg te laten kiezen, juich lk ten zeerste toe, maar indien men aan Verdijck een kans wil geven om te slagen ls het noodzake lijk: le. Dat er een hoofdcomité van klei nere samenstelling wordt gesticht met de meest uitvoerige macht. 2e. Dat de Entente van provinciale landelijken afgeschaft wordt en de statu ten van de spelers worden herzien. 3e. Dat men openlijk het beroepsspel moet Instellen met de waarborgen, die er aan verbonden zijn en daarnaast een ama teurliga laten bestaan, waar men enkel voetbal speelt voor zijn plezier! De selectie van de spelers naar hoogere afdeelingen moet vrij komen en een zeker aantal buitenlanders ln de ploegen toege laten worden. Verder moet de kampioenscompetitie verlicht worden om den heer Verdijck in de gelegenheid te stellen om ontmoetingen te organiseeren tegen buitenlandsche ploe gen, zooals in Rotterdam op Woensdag middagen geschiedt. Tenslotte moeten de lichamelijke opvoe ding en het geneeskundig onderzoek beter verzorgd worden, hetgeen alleen mogelijk is in degelijk ingerichte clubs. Voorts moeten de autoriteiten spelers eii publiek inprenten dat het spel beteeken! de kleuren van het vaderland te verdedi gen en van andere landen te winnen. Als ik denk aan den komenden wed strijd België—Engeland dan moet ik lachen. En het wórdt belachelijk. Spreker verzekerde tenslotte dat dit alles niet zoo blijven zal. Het is niet zeker of het nog lang duren zal. maar vast staat, zelde mr. van Kesbeeck, dat de revolutie ko men zal! ARSENAL WINT DEN ENGELSCHEN CUP (1—0). EEN LUCHTOORLOG BOVEN HET WEMBLEY-STADION. Voor de 61ste maal werd Zaterdag te Wembley de eindstrijd gespeeld om den Enzelschen cup. Ditmaal waren Arsenal en de tweede klasser Sheffield United fina listen. Vanzelfsprekend was Arsenal sterk favo riet. Met 10 wisten de Londenaren te winnen, daarmee den beker voor de tweede maal ln hun bestaan veroverend. Ruim 90.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Het veld was uitstekend, de weersomstandigheden lieten niets te wen schen over. Vóór den wedstrijd hielden de toeschouwers de stemming er in door ge meenschappelijk zingen. De opstelling der elftallen was als volgt: Arsenal: doel: Wilson; achter: Male en Hapgood; midden: Crayston. Roberts en Coppingvtoor: Hutme, Bowden. Drake. James en Bastin. Shefifeld United': doel: Smith: achter Hooper en Wiïkinson; midden: Jackson, Johnson en mc Pherson; voor: Barton. Barclay. Dodds, Pickering en Williams. In de eerste helft wogen de partijen goed tegen eVkaar op. Arsenal speelde technisch beter en ook attractiever voetbal, doch daarentegen wist de Sheffleldvoorhoede meenige gevaarlijke situatie voor het Arse- naldoei te scheppen, waar het befaamde achtertrio alle zeilen moest bijzetten om het scoren te voorkomen. De rust ging in met blanken stand. In de tweede helft verkreeg Arsenal langzaam maar zeker een overwicht. De aanvallen werden gevaarlijker, de machine Hulme. Bowden. Drake. James en Bastin werkte sneller en beter en het gevolg was. dat vaak een stevige druk op het Sheffield doe! werd uitgeoefend. Dank zii voortref felijk werk van doelman Smith, back Hoo per en den spil Johnson bleef de stand tot een kwartier voor het einde 00. Toen echter viel er van een meesterlijk staaltje van Bastin en Drake te genieten. Bastin had den bal goed vrij gemaakt, gaf door aan Drake, deze dribbelde naar links en schoot van tien meter afstand op doei. Onhoudbaar verdween de bal achter Smith ln het net. Een fraai doelpunt 10. Dit doelpunt inspireerde de Sheffie'd- voorhoede ln den resteerende tijd tot eenige weloverwogen pogingen om den stand nog gellvk te maken. Vooral de rech tervleugel was gevaarlijk, doch toen de scheidsrechter het eindsignaal aankon digde had Arsenal met 10 een kleine, doch zeer zeker welverdiende overwinning behaald. Gedurende den wedstrijd hebben merk waardige tooneelen afgesoeeld. Het sta- dionbestuur had 2000 pond gevraagd van Engclsche en Amerikaansche filmmaat schappijen voor het recht van verfilming der ontmoeting. De ohdernemingen wilden slechts 500 pond betalen. Zij huurden Wer autoglrotoestellen en tien andere vliegtui gen om hun opnamen uit de lucht te maken. De minister van luohtvaart. tot wien het stadlonbestuur zich van tevoren had gewend, wilde zich niet in fllmoorlog mengen en beperkte zloh tot het geven van enkele veiligheidsinstructies voor het vlie gen boven het sportterrein. Het stadlonbestuur was echter niet werkloos gebleven en stelde 20 zoeklichten op. die gericht zouden worden op ieder toestel, dat het stadion naderde. Tweehon derd mannen verdeelden zich onder de toeschouwers om te verhinderen, dat op namen door operateurs zouden worden ge maakt, terwivl honderd anderen met verrekijkers gewapend rondgingen. Ten slotte werd het publiek bekend gemaakt, dat hl!die een operateur zou aanbrengen, een belooning van 1 pond zou krligen. Niets heeft eohter gebaat en nog des avonds draaide ln alle theaters een uit stekende fUtn van den. wedstrijd I o ALPHEN II—B. M. T. II 8—3. Den laatsten competitiewedstrijd won nen de reserves van Alphen met groots cijfers, doch het mocht niet meCï baten, daar de degradatiewedstrijden nu voor het tweede elftal van Alphen voor de deur staan. Echter geeft de uitslag moed voor den komenden strijd. Tulnenburg 'was goed op dreef en scoorde niet minder dan zes doelpunten. Toch was èn de aanvalsllnie van de thuisclub èn die der bezoekers niet het beste gedeelte der ploegen. Voor de rust was net eerst B.M.T. dat uit een strafschop de leiding nam. Tul nenburg maakte er echter onmiddellijk 11 van. Even later gevolgd door een tweede doelpunt, 21. Een strafschop bracht den stand op 31. Even later maakt Vrlesekoop 4l. De bezoekers trachtten met man en macht voor het verstrijken van het eerste gedeelte van den wedstr. een beter resultaat te bereiken. Het gelukte hen dan ook nog voor de rust den achterstand te verkleinen, 42. Reeds enkele minuten na de hervatting zag de Haagsche doelman een verrassend schot van Tuinenburg in het net verdwij nen, 52. Aljohen en B.M.T. scoren in een strijd waarin Alphen het initiatief heeft eis een maal, waarna Broer en weer Tulneji- burg de stand op 83 voor Alphen brengen. LUGD. V—HAZERSW. BOYS I 3-1 Lugd. V had tal van reserves opgesteld. Reeds met de rust leidde groen-wit me' 30. Kort voor het einde redden de gat ten de eer (31), waardoor groen-wi' definitief de tweede plaats bezet.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10