Een nieuwe aanwinst voorden Gem. Reinigingsdienst 77,te Jaargang ZATERDAG 25 APRIL 1936 No. 23338 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Stichting „Het Rijnlandsch Lyceum". Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. .Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadveftentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week tTAV.'.V.V."... f.0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rnnd.J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HOE HET ONDERWIJS ZAL WORDEN INGERICHT. DE SCHOOL ZAL TE WAS SENAAR WORDEN GESTICHT. Op uitnoodiging van het bestuur der stichting „Het Rijnlandsch Lyceum" heeft de toekomstige rector van het in Sep tember eventueel in Leiden of Wassenaar op te richten lyceum, de heer I. Birnie, leeraar aan de Dalton H.B.S. te Den Haag, voor een aantal genoodigden gisteravond In een der zalen van „Den Burcht" een uiteenzetting gegeven van zijn denkbeel den over dat onderwijs. De voorzitter van het dagelijkseh be stuur, prof. dr. A. E. van Arkel sprak zijn groote vreugde uit over de talrijke op komst, Inzonderheid over de aanwezigheid van den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van de redenen, waarom dezerzijds wordt gestreefd naar de stichting van een lyceum. Bij het onderwijs op een lyceum, aldus spr. is het onderwijs minder gericht op het aankweeken van feitenkennis, doch meer om de leerlingen dieper in zicht te geven in het geleerde. Daarbij is het een belangrijke factor op welke wijze het onderwijs wordt verstrekt n.l. door den leerling een actieve rol In het school leven te laten spelen en door hem door zelfwerkzaamheid onder leiding van een leeraar de stof eigen te maken. De bedoeling is aan het te stichten lyceum de voordeelen te verleenen, welke een dergelijk Inrichting bezit boven een gymnasium of H.B.S.. doch niet de nadee- len van een van beide. Zoo ligt het in de bedoeling gedurende 4 jaar onderricht te geven in de klas sieke talen. Na de eerste klasse wordt de opleiding gesplitst In een H3.S.- en een gymnasium-afdeeling, zoodat de leer lingen van het gymnasium 5 jaar klas siek taalonderwijs genieten en zelfs 6 jaar Latijn, aangezien dit ook in de eerste klas wordt gedoceerd. Ten einde de angst voor het toelatings examen te vermijden, wordt aan het lyceum een brugklasse verbonden, het 6de leerjaar eener lagere school met onmiddellijk aansluitend onderwijs, waardoor het toelatingsexamen over bodig wordt. Spr. gaf daarna het woord aan den heer Birnie, die allereerst de algemeene klacht releveerde, welke over het onder wijs op Gymnasia en Hoogere Burger scholen wordt vernomen, n.l. dat zij leer lingen afleveren met een banaal-middel- matige ontwikkeling, doch geen uitblin kers, geen leiders. De oorzaak wordt veelal gezocht in 't feit, dat onvoldoende wordt gelet op de eigen talenten en de leerlingen worden gedwon gen om leerstof te absorbeeren, waarvoor zij niet de minste interesse koesteren. Als leidend principe trad toen naar voren de innerlijke krachten aan het werk te stellen, waartoe de aandacht spontaan en niet gedwongen moet zijn. Laat het kind zélf werken, laat het samenwerken met zijn kameraadjes, in zijn eigen tempo en zoolang het wil; helpt het waar het noodig Is en het kind leert allerlei moeilijkheden overwinnen en werkt met vreugde. Spr. ging vervolgens na wat er in het buitenland o.a. door Helen Parkhurst in •haar inrichting te Dalton (Am.), door Dewey en Ferrière is gedaan om dat be ginsel in praktijk te brengen, waarbij gedisciplineerde vrijheid de grondtoon was. Er is vernieuwing noodig op didactisch, zoowel als op ethisch terrein. Voor het eerste is noodig een meer efficiente werk wijze, voor het tweede een soort gemeen schap met het huisgezin. Het verdient aanbeveling de leerstof te beperken tot het essentieele en daarop dieper in te gaan, zoodat de leeraren hun geliefkoos de stokpaardjes moeten laten vallen. Bij het taalonderwijs dient te worden gebruik gemaakt van conversatie, gebaseerd op het dagelij ksche leven. Bovendien moet aan de leerlingen een grootere mate van vrijheid worden gegeven, waardoor ook het verantwoordelijkheidsbesef wordt ont wikkeld. De vernieuwing op ethisch-cultureel gebied spruit uit het bovenstaande lo gisch voort. Het in eendrachtige samen werking werken aan eenzelfde doel, zon der dat men altijd het zwaartepunt laat vallen op het „moeten", maakt sterker en vergroot de liefde tot het werk zelf. Aan kweeken van de liefde voor mensch en dier vormt mede een onderdeel van het onderwijs. Voor de meisjes der hoogere klassen zijn leer der hygiëne en kinderverzorging in het leerprogramma op te nemen. Na deze theoretische beschouwingen, vertelde de heer Birnie het een en ander uit de praktijk, gebaseerd op een zeven jarige ervaring, welke reeds tot gunstige resultaten leidde. Hierbij citeerde spr. eenige uitlatingen van collega's, die hun groote sympathie betuigden met het Dalton-onderwijs en daarvan vele voordeelen opsomden. Zij, die in dit onderwijs werkzaam zijn, aldus spr., kennen slechts voordeelen en geen enkel nadeel. Er is behoefte aan een nieuwen, frisschen geest in ons onder wijs, waarbij gestreefd moet worden naai de meest -efficiente werkwijze. Het doel moet daarbij zijn, aldus besloot spr., de vorming van een gesloten gemeenschap, waarin voor elk Individu gelegenheid is om mensch te zijn of te worden, kortom een werkgemeenschap met 't parool „met elkaar voor elkaar". Prof. van Arkel verstrekte vervolgens eenige mededeellngen aangaande den finantieelen opzet. Het ligt in de bedoeling de school te Wassenaar te stichten, aangezien daar eerder aanspraak kan worden gemaakt op gemeentelijke en rijks subsidies dan te Leiden, waar reeds meerdere inrichtingen voor middel baar onderwijs bestaan. Bovendien biedt Wassenaar de voor deelen van goedkooperen bouwgrond en een rustige omgeving. Het ligt voorts in de bedoeling van het bestuur om September a.s. te begin nen met twee, hoogstens drie klassen, zoodat in 3 a 4 jaar de school volgroeid zal zijn. Wanneer dat eenmaal het geval is, v/orden de jaarlij ksche exploitatiekosten, bij een leerarencorps van twaalf leer krachten en een leerlingenaantal van 200, geraamd op f. 80.000. Het gemiddelde schoolgeld bedraagt derhalve f. 400. De heffing geschiedt progressief met een maximum van f. 200 voor inkomens bene den f.4000 'sjaars. Het spreekt van zelf, dat deze school gelden worden verlaagd, zoodra subsidies worden verleend. Bovendien zullen de ouders met een bedrag van f. 500 moeten deelnemen in een te vormen schoolfonds, welk bedrag wordt gerestitueerd, wanneer de leerling de school verlaat'. Voor meer dan een kind uit het zelfde gezin zal de gebruikelijke procentueele korting worden gegeven, terwijl voor de eventueele brugklassen het schoolgeld f. 100 per kind zal bedragen. Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende aanwezigen werd gebruik gemaakt., Prof. van Arkel en de heer Birnie beantwoordden de vragen, waarbij laatstgenoemde nog mededeelde, dat de leerlingen tijdens de vacanties niet met herexamens of taken worden belast. Prof. van Arkel zeide tenslotte, dat een groot aantal deskundigen zich bereid heeft verklaard regelmatig toezicht uit te oefenen op den gang van zaken. In het voorloopig curatorium hebben zitting genomen de Leidsche hoogleeraren Krom, Josselin de Jong, Oort en van Arkel; dr. van der Vlerk alhier en dr. de Haan uit Wassenaar. Men verzoekt ons nog even de aandacht te willen vestigen op een oproep in dit Blad betreffende de aangifte van leer lingen voor de nieuwe school. STORING BIJ HET ELEKTRICITEITS BEDRIJF. Na 20 minuten was het euvel verholpen. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier begonnen de motoren In onze drukkerij plotseling langzamer te loopen. terwijl de electriscne lampen op gloeiende spijkers begonnen te lijken. Wat bij ,ons gebeurde, bleek ook het geval te zijn "in de geheele stad en ln 33 buitengemeenten, welke dooi de Leidsche Lichtfabrieken van stroom worden voorzien. Bij informatie bij de Lichtfabrieken deelde men ons mede, dat de oorzaak van de storing in de centrale gelegen was. Een der generatoren was onregelmatig gaan loopen. Daar bleek dat het defect zich niet gemakkelijk liet vinden, heeft men een re serve-machine in bedrijf gesteld. Het kost echter eenlgen tijd voordat de reserve-machine op toeren is en voor de geheele stroomlevering kan zorg dragen. Zoolang mogelijk heeft men getracht de stroomvoorziening in de stad voortgang te doen vinden. Slechts korten tijd is die dan ook geheel onderbroken geweest. In de buitengemeenten heeft men het echter wat langer zonder electriciteit moeten stellen. Velen zullen waarschijnlijk, daar de storing optrad toen men in de meeste woonhuizen nog geen kunstlicht brandde, niets van deze stroomonderbreking heb ben bemerkt. Even over vier uur was alles weer normaal. De storing heeft slechts 20 minuten ge duurd. Velen van onze abonné's in de buitenge meenten zullen gisteravond, door deze storing hun krant wat later dan gewoon lijk hebben ontvangen. Zij weten nu meteen wat daarvan de reden was. Elders in dit Bted vindt men nadere bijzonderheden omtrent den nieuwen Straatkolken-Zuiger, welke sedert eenige dagen in onze stad dienst doet. Bijstaande Foto's behoeven geen commentaar, men ziet boven de primi- tieve wijze, waarop de kolken tot dus verre worden geledigd en rechts het oieuwe, even practische als zindelijke voertuig. Levensverzekering is een plicht der liefde tegen over degenen, die wij te verzorgen hebben. LEVENSVERZEKERING Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a Telefoon 302 Na t uur 2472. 2584 (Ingez. Med.) DE REORGANISATIE VAN DEN GEMEENTELIJKEN REINIGINGSDIENST Een nieuwe kolkenzuiger aangeschaft. Als een van de laatste onderdeelen van het grootsche reorganisatieplan van onzen Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst is men dezer dagen overgegaan tot de aanschaffing van een zgn. kolken zuiger. Het ledigen der straatkolken geschiedde tot dusverre in onze stad op hoogst primi tieve, schier middeleeuwsche wijze, n.l. door de zgn. putjesscheppers, die er met een grooten kruiwagen of een diepen ijzeren bak, waarvoor een paard was ge spannen, op uittrokken om met een ijzeren emmertje, dat aan een stok was bevestigd, den inhoud van de kolken over te schep pen in hun voertuig, waarvan de minder welriekende inhoud vervolgens weer over- gestort werd in open schuiten, welke op diverse plaatsen in de stad gemeerd lagen. Het behoeft niet gezegd, dat een derge lijke methode in strijd was met alle be grippen van hygiëne, terwijl deze wijze van inzamelen al evenzeer een tijdroovend werkje was. Twee belangrijke factoren derhalve, v/elke den directeur van den dienst, den heer J. H. de Jong deden besluiten tot den aankoop van bovengenoemden wagen. Evenals dit met de reeds eerder aange schafte vuilnisophaal-auto's en met den faecallënwagen het geval was, werd dit voertuig gemonteerd op een chassis van de Faun-Werke te Nuernberg, terwijl de geheele bovenbouw werd vervaardigd door de Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Afgezien van de hygiënische voordee len brengt deze wagen een aanmerkelijke arbeidsbesparing met zich mede, hetgeen trouwens ook strikt noodzakelijk was, door de als gevolg van de stadsuitbrei ding steeds groeiende afstanden en toe nemende werkzaamheden. In dit verband kan het zijn nut hebben erop te wijzen, dat de geheele reorgani satie, zoowel van den Reinigings-als van den Ontsmettingsdienst nog geen enkel slachtoffer heeft gemaakt, aangezien het als gevolg van die reorganisatie vrijko mende personeel dringend noodig was voor het verrichten van door de stadsuitbrei ding toenemende diensten. Ook de jongste aanwinst van het autopark heeft geen inkrimping van de personeelsbezetting met zich medegebracht. De inhoud van de straatkolken wordt in minder dan drie seconden opgezogen in een voordien luchtledig gemaakte tank met een capaciteit van 1600 liter, waarvan men het water weer kan laten afvloeien, zoodat alleen de modderspecie in de tank achter blijft. Bovendien is op den wagen eeil tweede tank aangebracht, inhoudende 600 liter water, waarvan een deel in de kolk wordt gespoten, indien de daarin aanwezige sub stantie van een zoodanig vaste samenstel ling is, dat zij niet gemakkelijk kan wor den opgezogen. De wagen is nog slechts drie dagen in gebruik, doch is ruimschoots in staat om het werk van alle vroegere putjesschep pers over te nemen. EEN MEXICAANSCHE ORDER VOOR EEN LEIDSCHE INDUSTRIE. In verband met ons bericht aangaande den aanleg van een spoorweg in Mexico in ons blad van 21 April, deelt de directie der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen te dezer stede ons thans mede, dat door deze vennootschap thans de opdracht is ontvangen voor het leveren van diverse onderdeelen, die voor Mexico bestemd zijn, doch niets uitstaande hebben met den aanleg van Spoorwegen. Deze opdracht is haarverstrekt door bemiddeling van het Internationaal Handels Consortium te 's-Graverthage. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen; G. N. Snel, Hoogewoerd 92, Leiden, handel ip sigaren en sigaretten. D. van der Steen, Lèvendaal 167, Leiden, kruidenierswaren enz. Johs. van Eemmel, Nieuwe Rijn 83, Lei den, behangerij. Leidsche Coöperatieve Schilders-asso ciatie in liquidatie, Alexanderstraat 18, Leiden. BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Goeree en Over- flakkee (3e Blad). Brandstichting te JJsselstein (Gemengd;, 2e Blad). Doodelijke aanrijding te Warmond (Om streken, 2e Blad). In Wassenaar zal in September a.s. een lyceum worden opgericht (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND. Koning Foead van Egypte ernstig onge steld (Buitenland, 2e Blad). Beide partijen in Palestina aan het woord (Buitenland, 2e Blad), Een amnestie-wet van Hitier (Buiten land, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. HET A.S. 60-JARIG BESTAAN VAN HET 6de REGIMENT VELDARTILLERIE. Eenige geschiedkundige gegevens. Zooals wij reeds eerder berichtten, zal het 6de regiment veldartillerie hier ter stede op 1 Mei a.s. zijn 60-jarig bestaan herdenken o.a. door het houden van een receptie en het organiseeren van ruiter- feesten. In verband hiermede ontleenen wij de volgende geschiedkundige gegevens aan een boekje, dat in December 1933 van de hand van dén toenmaligen regiments commandant. overste thans kolonel J. E. Haitsma Muiier is verschenen: Het gemeentebestuur van Leiden vroeg Koning Willem IH den 17en Januari 1852 om een bereden korps in deze stad in garnizoen te mogen hebben. Den 3en October 1852 deed de Rijdende Artillerie haar intocht in Leiden, feeste lijk ingehaald door de burgerij en werd toen in de Doelenkazerne gelegerd. Zij droeg daarbij de uniform, waarin zij reeds roemrijk in 1808 in Spanje had gestreden, o.a. in den slag bij Talavera. onder de oogen van den Prins van Oranje, later Koning Willem II. Deze uniform werd haar in 1842 als belooning voor hare ver diensten door Koning Willem II geschon ken, als zijnde de uniform door Z.K.H. gedragen, toen hij in den nacht van 16 Juni 1815 de balzaal van de Hertogin van Richmond verliet, om de Franschen tegen te houden bij Quatre-Bras. Het oude gebouw en eenige stallen van de Doelenkazerne zouden reeds hebben bestaan in het jaar 1450. De vergader- tevens oefenplaatsen der oude Schuttersgilden heetten „Doelen", welke bestonden uit een terrein waarop schietbanen en een vereenigingsgebouw. Vóór de invoering der vuurwapenen be stonden in de meeste steden twee schut tersgilden, n.l. dat van St. Joris van de voetboogschutters en dat van St. Sebas- tiaan van de handboogschutters. De oatroon van de voetboogschutters was St. George (St. Joris), de mythische dra- kendooder. De poort hierop betrekking hebbende, aan den ingang bij de Oude Varkenmarkt, is gebouwd in 1645. In gewone tijden biedt het gebouw ruimte voor 15 onderofficieren en 236 sol daten, terwijl in buitengewone omstan digheden 21 onderofficieren en 539 solda ten kunnen worden gehuisvest. In de stallen kunnen 442 paarden en 47 zieke paarden worden ondergebracht en is bovendien nog gelegenheid om 7 paarden met. besmettelijke ziekten af te zonderen. In 1818 werden 4 bataljons veld-artil- lerie opgericht, voordien was er van veld artillerie geen sprake; er was rijdende artillerie en verplaatsbaar geschut, in die gevallen waarin mobiel gemaakte vesting artillerie noodig bleek. In 1841 werden georganiseerd o.a. twee regimenten artillerie, bestaande uit veld en vesting-artillerie, alzoo gemengde regimenten. In 1848 werden de veldcompagnieën van de beide gemengde regimenten samen gevoegd tot het regiment veld-artillerie. In 1876 werden twee regimenten ge vormd. Het 2e regiment veld-artillerie werd op gericht in 1876. In 1923 werd uit dit regiment het 6e regiment veld-artillerie gevormd, zoodat in den huldigen vorm het Leidsche regi ment nog slechts 13 jaar bestaat. Niettemin heeft de leiding gemeend als oprichtingsjaar te moeten vasthouden aan het jaar. waarin 2 R.V.A. werd gesticht en waaruit eerst vele jaren later het 6de regiment werd geformeerd. BAZAAR DIERENASYL. De bruto-opbrengst van den dezer dagen gehouden bazaar ten bate van het Leid sche Dierenasyl heeft f, 238 bedragen, ter wijl nog een bedrag van f. 100.aan giften werd ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1