'2 TRIUMPH LEïDStH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 April 1936 BUITENLAND. DE OORLOG IN ABESSYN1E. 'n Smaak die tvel een triomf moest zijn I VIRGINIA CIGARETTES LAAT/U BERICHHN Ê^sÉssr^ DE ALGEMEENE TOESTAND. De vragen aan Duitschland. In den Woensdag te houden Engelschen Ministerraad zal de tekst der vragenlijst worden bestudeerd, welke de Britsche re geering voornemens is tot de Duitsche re geering te richten. Deze vragenlijst zal waarschijnlijk aan de Duitsche regeering worden overhandigd door den Engelschen ambassadeur sir Eric Phipps. In bevoegde kringen verklaart men beslist, dat van een bezoek van Eden aan Berlijn geen sprake Is. Men geelt-echter toe, dat het mogelijk is. dat overwogen wordt lord Halifax naar Berlijn te zenden. Er werd nog geen en kele beslissing dienaangaande genomen, maar het schijnt, dat vele Britsche leiders onder de huidige omstandigheden tegen een reis van een lid van het kabinet zijn. Frankrijk heeft van Duitschland ant woord gevraagd op zeven belangrijke kwesties betreffende de versterking van het Rijnland, de teruggave van koloniën, collectieve veiligheid en den Volkenbond. Pas na antwoord op deze kwesties zou de Fransche regeering de vredesvoorstellen van Hitler in studie kunnen nemen Deze vragenlijst, welke is voorgelegd aan Eden. zou worden opgenomen in de vragenlijst van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken aan Berlijn, waarmede men beoogt de door de herbe zetting van het Rijnland ontstane crisis op te lossen en den Europeeschen vrede te consolideeren. FRANKRIJK. VOORUITZICHTEN EN CIJFERS DER KOMENDE VERKIEZINGEN Nu de vierjaarlijksche verkiezingen, welke zijn vastgesteld op Zondag as. 26 April voor het eerste gedeelte en op Zon dag 3 Mei voor het tweede gedeelte, naderen, houdt men zich in Frankrijk bezig met kansberekeningen omtrent den verkiezingsuitslag. Het aantal candidaten dat gekozen moet worden, is 618, waarvan 598 in Frankrijk zelf. tien in Algiers en tien in de andere koloniën. Men kent in Frank rijk een verkiezing in twee'gedeelten. Ge kozen is bij de eerste stemming de can- didaat, die de volstrekte meerderheid in zijn arrondissement of stemdistrict be haalt. bij de tweede stemming degene, die de relatieve meerderheid heeft. De verkiezingen van dit jaar onder scheiden zich allereerst door een over daad aan candidaten, namelijk 4807 voor Frankrijk en 1381 voor de omgeving van Parijs. In 1932, dat een 'recordaantal can didaten had, bedroeg in geheel Frankrijk het aantal candidaten slechts 3837. Het spreekt van zelf, dat men weinig geneigd is in dezen overdaad een teeken te zien van bloei van het politieke leven Veeleer gaan er stemmen op, die ter bestrijding van „fantastische candidaturen" een systeem van cautie willen zien ingevoerd, zooals men dat buiten Frankrijk kent. Door dezen overvloed van candidaten wordt het aantal, dat bij de eerste stem ming reeds verkozen kan worden ver klaard. waarschijnlijk veel geringer. Ook zal vermoedelijk het aantal leden, dat in de Kamer terugkeert, geringer zijn dan anders, eensdeels doordat het groote aan tal candidaten een wisselvallig element in de stemming brengt, en ook, omdat de huidige politieke situatie en de economi sche nood bijna in elk arrondissement een reactie heeft opgeroepen tegen de zittende Kamerleden. In 1924, 1928 en 1932, be droeg het percentage „nieuwe menschen" respectievelijk 38. 42 en 28 procent. Een der elementen, die den verkiezings uitslag onzeker maken, is het aantal ont houdingen. Gezien de betrekkelijke kalmte waarin de verkiezingscampagne wordt gevoerd, en de politieke onverschilligheid van een deel van het kiezerskorps, kan voorspeld worden, dat het aantal onthou dingen op de beide komende Zondagen aanmerkelijk hooger zal zijn dan het bij de vorige verkiezingen gebruikelijk ge worden percentage van rond 17 procent. Opmerkelijk is, dat in het Noorden steeds drukker gestemd wordt dan in de Midi, waar de politieke belangstelling of het politieke plichtsgevoel blijkbaar minder groot is. Het aantal grootere politieke partijen, is in Frankrijk zeer uitgebreid; in de Kamer telt men 17 fracties van zeer verschillende sterkte. Het aantal leden van de verschil lende fracties varieerde in de afgeloopen wetgevende periode tusschen 5 en 150. De belangrijkste partijen van de lin kerzijde zijn de communisten, de socialis tische en radicaal-socialistische partij, waarbij men tevens moet rekenen de „Unite ouvriere" en de socialistisch-repu- blikeinsche unie. Centrumpartijen zijn de „alliance democratlque". de „democrates populaires" en, meer rechtsch, de republi keinsche federatie. De vroegere rechtsche conservatieve partij is verdwenen, de mo narchisten en royalisten van de „Action frangalse" noemen zich „onafhankelij ker.". „Onafhankelijken" vindt men echter ook in het Centrum en aan de linkerzijde. Men heeft zelfs onafhankelijke commu nisten of Leninistische bolsjewiki. Naast al deze groepen heeft men dan nog agra rische en andere groepeeringen. De verkiezingen van 1932 brachten aan de conservatieven 5 zetels, aan de repu- blikeinsch-democratische unie 76, aan de verschillende onafhankelijken 28, aan de volksdemocraten 16, aan de linksrepubli keinen 72, aan de onafhankelijke radica len 62, aan de radicaal-socialisten 157, aan de republikeinsch-socialisten 37. aan de socialisten 129, aan de communistisch-so- cialisten 11, en aan de communisten 12 zetels. Daarna echter is de samenstelling der Kamer door 49 partieele verkiezingen ge wijzigd en hebben zich nieuwe partijen gevormd, zooals de „soclalistes de france", die zich van de socialistische partij heeft afgescheiden. Wanneer men bij de sterkte van elke fractie de vacante zetels meerekent en de geïsoleerde geestverwanten bij de fractie telt, komt men tot het volgende overzicht van de huidige verhoudingen in de Ka mer: Onafhankelijken 13. republikeinsche federatie 45, republikeinsche en sociale groep 16, onafhankelijke groep voor eco nomische, sociale en boerenactie 5, het re publikeinsche centrum 33, de republlkei- hfn van het midden 7, volksdemocraten J6, llnksrepubllkelnen 44, linksche onaf hankelijken 26, radicale linkerzijde 48. ra dicalen en radicaal-socialisten 159, Fran sche republikeinsche socialisten 8, onaf hankelijke linkerzijde 17, socialistische en republikeinsche unie 40, de socialistische partij S.F.I.O. 101, arbeiders-eenheid 10, communisten 10, wild 17 zetels. De Matin" meldt uit Algiers, dat zich gistermiddag een groote menigte aldaar verzameld had voor het huls van den anti-joodschen candidaat, Coston, die op het balcon een voor de Joden beleedlgende plaat had aangebracht, waarop de Alge rijnen werden aangespoord tegenover de Joden Hitleriaansche methodes te gebrui ken. Een groot aantal Joden bevond zich tusschen de menigte. Het gedrang was zoo hevig, dat de politie de betoogers niet in bedwang kon houden. Vier betoogers drongen het huis binnen. Er werd op hen geschoten, waarbij een hunner ernstig gewond werd. De man, die het schot gelost had, werd gearresteerd, evenals drie per sonen, die zich in zijn gezelschap bevon den. ENGELAND. De begrooting. Het debat over de begrooting werd in het Lagerhuis zonder stemming beëindigd. Neville Chamberlain beantwoordde de verschillende sprekers. Hij zelde o.a.: Deze begrooting is de begrooting der landsverdediging, het jongste witboek dienaangaande beheerscht alle voorstellen. De regeering heeft het recht de Labour- partij de vraag te stellen welk standpunt zij inneemt ten aanzien van de landsver dediging. Een der leden dezer partij heeft verklaard, dat de regeering tot eiken prijs had moeten bewijzen, dat het aanvaller zijn niet loonend is. Tenzij de labourpartij daartoe bereid is, zoo besloot Nevile Chamberlain zijn rede, heeft zij niet het recht crltiek op de regeering uit te oefenen. Churchill zeide nog, dat de kosten van de bewapening van Duitschland sedert het aan de macht komen van Hitler is gestegen tot 20.000 millioen rijksmark. Hij verklaarde verder, dat ofwel Europa zal komen tot een verzoening ofwel tot een catastrophe. Hij is derhalve van meening, dat Engeland sterk moet zijn en niets an ders moet zoeken dan den vrede. Na zijn bezoek aan Praag is sir Austen Chamberlain weer naar Weenen gegaan. DUITSCHLAND. Het proces te Maagdenburg. De eerste 13 beklaagden in het groote politieke proces te Maagdenburg zijn thans veroordeeld tot gevangenisstraffen gaande tot 11 jaar. De beklaagden in dit proces, wier aantal de honderd over schrijdt, zijn allen afkomstig uit het dis trict Zeitz (Saksen). Zij worden ervan be schuldigd te hebben getracht verbinding met de naar het buitenland uitgeweken ieldérs van de in Duitschland verboden partijen te herstellen. SPANJE. De woelingen. Een 16-jarige jongeman heeft te Alme- ria een aantal revolverschoten gelost op «en troep communisten, waarvan er twee gewond werden. Bij zijn arrestatie ver klaarde de dader het te betreuren, dat hij niet meer patronen bij zich had gehad. De eerste schoten deden onder het publiek een paniek ontstaan. Verscheidene per sonen werden onder den voet geloopen en liepen kwetsuren op. Naar aanleiding van het gebeurde werd direct een betooging georganiseerd. Ben lid van de stormtroepen, die enkele der betoogers wilde arresteeren, werd gedood. De politie heeft tal van aanhangers der rechtse'. - partijen gearresteerd. De civiele gouverneur heeft uiterst strenge maatrege len genomen om nieuwe incidenten te ver mijden, want er heerscht buitengewoon groote nervositeit. Naar uit Sevilla wordt gemeld, hebben ook te Lebrisa ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Verscheidene groepen extre misten heiben getracht de kerk van San Francisco in brand te steken. Zij veroor zaakten brand in verscheidene particuliere woningen, o.a. in die van den plaatselijken voorzitter van de katholieke volksactie, waama zij een inval deden in het bureau van deze partij, het meubilair kort en klein sloegen en vervolgens in brand sta ken. Een luitenant van de civiele garde werd met stokslagen gedood. Twee trans portauto's met civiele garden zijn naar de plaats van het gebeurde gezonden. Uit Zamora wordt bericht, dat in ver band met het ontploffen van een bom in het volkshuis van Requijo, aldaar zes per sonen zijn gearresteerd, o.a. de pastoor en de ex-burgemeester. De Petit Parlsien publiceert een inter view van zijn specialen correspondent in Spanje met Bela Kun, dien hij te Barce lona heeft ontmoet. Deze verklaarde tegen over hem het volgende: „Ik ben slechts hierheen gekomen voor een bezoek, dat is alles. Ik bemoei mij hier met niets en weet van niets. Ik stel mij tevreden met toekijken en waarnemen. Ik interesseer mij zeer levendig voor de Spaansche politiek, doch meng mij in het geheel niet in de beweging." Wie gelooft het? Kun's aanwezigheid duidt wel op den ernst van het communistisch gevaar! HONGARIJE. Het bezoek van den Poolschen premier. Minister-president Goemboes heeft gister avond een diner gegeven ter eere van den Poolschen premier, Koscialkowskl, en diens gevolg. In tafelredevoeringen onderstreepten beide premiers de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Hongarije en Polen. Tijdens den maaltijd overhandigde Goemboes den Poolschen premier de ver sierselen van het grootkruis der Hongaar- sche orde van verdienste. Het legerbericht. ROME, 24 April (Reuter). Maarschalk Badogllo telegrafeert: „Aan het Noordelijk front heeft een colonne Erythreesche troepen, die van Dessie vertrokken was, zonder tegenstand te ontmoeten Worra Iloe bezet. Aan het Somallfront wordt onze opmarsdh in alle sectoren voortgezet. In het dal van de Faf zijn God Adde en Gabrehor bezet. De luchtmacht heeft de verdedigingswerken van den vijand langs de linie SassabanehBoellaleDagamedo gebomba rdeerd Verkenningsvliegtuigen Addis Abeba. boven ADDIS ABEBA; 24 April (D.NB.) He denmorgen tusschen half acht en acht uur hebben Italiaansohe bommenwerpers verkenningsvluchten boven Addis Abeba uitgevoerd. ZWITSERLAND. Permanente commissie voor buiten landsche politiek. De nationale raad heeft met 90 stem men voor en 51 tegen goedkeuring gehecht aan de instelling van een permanente commissie voor buitenlandsche politiek. RUSLAND. Rehabilitatie der Kozakken. De bladen drukken een bevel af van den volkscommissaris van defensie, Worosjllof, volgens hetwelk op 15 Mei een aantal ca- valleriedevisies weer Kozakken-divisies zul len worden genoemd. 0 ROEMENIE. Rede van Tatarescu. Minister-president Tatarescu heeft ter gelegenheid van de onthulling van een monument voor Duca te Ploesti een rede gehouden, waarin hij o.m de aandacht vestigde op de fioaAcieele maatregelen der regeering en de beteekenis daarvan voor de nationale defensie. Hij zeidc, dat met het oog op de bewapening in de na- buurstaten ook in Roemenië maatregelen moeten worden genomen. Ten aanzien van het vraagstuk der nationale minder heden zeide de minister-president, dat "t belang van den staat eischt. dat men je gens deze volksgroepen een politiek van verzoening voert. Waarbij dé rechten op het gebruik der moedertaal en de vrijheid van godsdienst gewaarborgd zijn. 2488 (IngcSB. ïied.) BINNENLAND. DE MISLUKTE INBRAAK IN HET BELASTINGKANTOOR TE HAARLEM. GRIEKENLAND. Gratie voor gevangenen. Ter gelegenheid van de plechtige viering van-den verjaardag van koning _peovge zijn 200 gevangenejfhfttie zich goed had den gedragen, begenadigd. TURKIJE. De kwestie der zeeëngten. De correspondent ian het blad „Tan" te Ankara meldt, dat de Turksche regee ring *n ontwerp-convëntle uitwerkt, welke zij voornemelis is voor te leggen aan een conferentie, die speciaal belast zal zijn met de Jestudeering van het vraagstuk der zeeëngten. Het ontwerp zal de belang rijkste lijnen aangeven, waarop de nieuwe conventie, die met het verdrag van Ver sailles zou worden verbonden, zal zijn ge baseerd. Het voorziet ih een zeer liberaal regime voor de commercieeie scheepvaart in de zeeëngten. i Het Fransche antwoord is ingekomen en is vervat in reeds gameiden toestemmen den zin. o PALESTINA. De strijd tusschen Arabieren en Joden. De geheele Joodsche bevolking van Jaffa heeft thans de stad verlaten en heeft zich naar Tel Avlv begeven. Nog steeds worden Joodsche huizen in brand gestoken. Tel Aviv kan alle vluchtelingen niet meer bergen en velen kampeeren in de velden rond de stad. Men schat het aantal vluchtelingen uit Jaffa op vijf duizend. Zij werden door hun geloofsge- nooten voorzien van levensmiddelen en kleeding. Op het platte land plegen de Muzel mannen steeds opnieuw aanslagen op particuliere auto's. Oa staken zij een auto met levensmiddelen in brand. Verder strooien zij spijkers op de wegen, om het verkeer tot staan te brengen. In Lydda hebben rebellen plantages en landbouwbedrijven in brand gestoken. In alle steden is men begonnen de Arabieren die Joden dwingen hun winkels en andere zaken te sluiten, te arresteeren. Te Jeru zalem hebben zich weder tal van inciden ten voorgedaan. De algemeene staking van de Arabieren duurt overal voort. VEREENIGDE STATEN. Ouderdomspensioen en werkloosheidsverzekering. President Roosevelt heeft de begroo- tingscommlssie van het Huls van Afge vaardigden een voorstel doen toekomen, waarin 460.800.000 dollar wordt gevraagd voor de financiering van een door den president bestudeerde regeling voor ouder domspensioen- en werkloosheidsverzeke ring. De president wijst er op, dat door de invoering van een ouderdomsverzekering 265 millioen dollar aan de schatkist zullen terugvloeien. Door deze nieuwe wenschen van presi dent Roosevelt zal het deficit op de be grooting voor crisis-uitgaven tot 2.300 mil lioen dollar stijgen. De voornaamste leiders van de federa tie van den arbeid hebben zich uitgespro ken ten gunste van herkiezing van Roo sevelt. Zij hebben als hun meening te kennen gegeven, dat een nederlaag van Roosevelt een ramp zou zijn voor de ar beidersbeweging. DE OEFENTIJD EN DE BEVORDERING DER DIENSTPLICHTIGEN. BELANGRIJKE WIJZIGING TE WACHTEN. Naar de „Zwolsche Courant" Verneemt, ligt het in het voornemen van den mi nister van defensie, een belangrijke wij ziging te brengen in den eersten oefe- ningstijd en de bevordering van de dienst plichtigen. bestemd voor de opleiding tot reserve-officier der infanterie en voor iiet dienstvak der militaire administratie. Tot dusverre werd de aspirant-reserve officier aan het eind van den cursus aan de S.R.O.I. te Kampen, nadat aan het examen voor dien rang was voldaan, als vaandrig bij de regimenten infanterie geplaatst, waar in dien rang de eerste oefehlngstijd werd voltooid, terwijl de benoeming tot reserve-twcede-lultenant in het daarop volgend jaar kon worden te gemoet gezien. Te beginnen met de dienst plichtigen, welke op 20 April j.l. onder de wapenen zijn gekomen, zal van deze rege ling 'worden afgeweken, waardoor de ad- spiranten niet meer in den rang van vaandrig hun eersten oefeningstijd zullen voltooien, doch in den rang van dienst plichtig-sergeant bij de corpsen hunner verdere praótische opleiding. Zij zullen daarop worden gedetacheerd, tot de eerste 'oefening is volbracht. De bevordering tot vaandrig zou dan volgen op 1 Januari van het daarop volgende kalenderjaar. In dat Jaar en in het daarop volgend jaar zullen de adspiranten telkens nog twintig dagen voor herhalingsoefeningen moeten opko men om op 1 Jqnuari van het daarop volgend jaar te worden benoemd tot reserve-officier. Tengevolge van deze re geling zullen zü, die op 20 April j.l. onder de wapenen kwamen, eerst op I Januari 1940 voor de benoeming tot reserve tweede- luitenant in aanmerking komen. DE KONINGIN EN PRINSES NAAR GOEREE EN "ftVERFLAKKEE. Hedenavond tusschen 8 uur en balT- negen zullen H. M. de Koningin en Prin ses Juliana van Vlaardlngen vertrekken met Hr. Ms. „Nautilus" teneinde morgen een bezoek aan Goeree en Overflakkee te brengen, De Koningin en de Prinses zullen den nacht aan boord van de „Nautilus" door brengen en morgenochtend om kwart over negen in Middelharnls aankomen. Allereerst wordt een autotocht gemaakt door Middelharnis en Sommelsdijk. In het raadhuis van Middelharnis zullen de Koningin en de Prinses eenigen tijd ver toeven. Vervolgens wordt een rondrit over het eiland gemaakt, waarbij de volgende ge meenten bezocht zullen worden: Stad aan het Haringvliet, den Bommel, Acht huizen, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Dirksland. In laatstgenoemde gemeente zuilen de Koningin en de Prinses het ziekenhuis bezoeken. Vla Melissant wordt dan naar Stellen- dam gereden, waar ook de „Nautilus" in middels zal zijn aangekomen. De vorstelijke personen zullen zich daar aan boord begeven en de terugreis aan vaarden. o DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN ONS LAND Vanmiddag pm kwart voor één werden de lnwonèrs van Bergen op Zoom verrast door de komst van de „Graf Zeppelin", die op de terugreis van Zuld-Amerlka ook over ons land vloog. Waarschijnlijk tengevolge van het mistige weer vloog het luchtschip zeer laag en langzaam, zoodat het langen tijd buitengewoon duidelijk was te zien. De „Graf Zeppelin" begaf zich in de richting BredaRoosendaal naar de Duit sche grens. Een en ander trok natuurlijk zeer veel belangstelling. o GERINGE VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN, Sedert Maandag j.l. hebben geen motor- loggers aan de visschershaven te Scheve- nlngen gemarkt. Hedenochtend kwam slechts I logger aan de markt, de SCH 42 „Marianne", schipper C, Lagas. Hij be- somde slechts f. 360. Door den geringen aanvoer waren de vlschprijzen hedenoch tend zeer hoog. De tong liep zelfs op tot f. 1.60 per kg. De loggers brengen over het algemeen weinig visch aan, vooral wat de betere soort betreft. De schepen vlsschen op het oogenbllk 200 mijl buiten hun ge wone vlschplaats. Dit veroorzaakt natuur lijk een langere uit- en thuisreis. Wat de harlngvoorraad 1935 betreft, kun- nën wij medcdeelen, dat deze zoo goed als geruimd is. o INVAL IN CAFÉ TE KATWIJK AAN ZEE Op vermoeden van hazardspelen. De politie te Katwijk aan Zee heeft on der leiding van den hoofdinspecteur J. H. v. d. Wijngaart, gistermiddag een inval gedaan in een café in het Waaigat op ver moeden, dat er wederom hazardspel ge speeld werd. De politie trof daar een aan tal spelers aan. Zoowel de belde verdach ten als de spelers werden voor nader ver hoor naar het bureau van politie over gebracht. Tegen de ondernemers van het hazardspel zal proces-verbaal worden op gemaakt. NADERE BIJZONDERHEDEN. Omtrent de mislukte Inbraak in het be lastingkantoor te Haarlem vernemen wij nader De Amsterdamsche politie schaduwde do thans gearresteerden reeds eenlge maan- ,den. Het was daarbij opgevallen, dat zij speciaal belangstelling aan den dag leg den voor rijks- en gemeentegebouwen. Toen het viertal j.l. Maandag ln Amster dam op de tram naar Haarlem stapte, werd direct de Haarlemsche politie ge waarschuwd, die onmiddellijk uitgebreide maatregelen nam om de vier mannen na te gaan. Weldra bleek, dat zü veel Inte resse toonden voor het belastingkantoor aan het Klein Heiligland en voor een leeg staande garage aan de Gasthuisvest, dat aan de achterzijde grenst aan het belas tingkantoor. De veronderstelling was dus gewettigd, dat zij het voorzien hadden op de kluis vap de belasting-administratie, die vooral aan het einde van deze maand goed gevuld is, ln verband met het afloo- pen van den drie-maandelljkschen termijn voor de wegenbelasting. Een paar dagen geleden werd het vier tal 's avonds om elf uur werd op de Gast huisvest gezien door rechercheurs, die zich in de omgeving verdekt Jiadden opgesteld. De heeren leunden toen quasi onverschil lig tegen de garage-deur, maar de nauw lettend toeziende rechercheurs zagen, dat een hunner bezig was, verschillende sleu tels te probeeren. De hoofdinspecteur der directe belastingen werd nu door de po litiet op de.hoogte gesteld met de dingen die. waarschijnlijk spoedig zouden kramen. Uit voorzorg werd een belangrijk bedrag uid de kluis gehaald en tijdelijk elders ge borgen. Gisteravond laat verscheen het viertal met een auto op de Gasthuisvest. Onbe wust van de omstandigheid, dat zij door rechercheurs werden gadegeslagen, laad den de mannen een koffer en een groot pak uit de auto en gingen met een val- schen sleutel de garage binnen. Zij klom men aan de achterzijde over een muurtje en openden, eveneens met een valschen sleutel, een déur van het belastingkan toor.. De politie liet de inbrekers rustig aan het werk gaan. De mannen plaatsten een tafel met de pooten tegen de kluis deur en legden daarover heen een dekzeil, dat zij hadden meegenomen. In het hier door gevormde „kamertie" werden de snll- branders geïnstalleerd. Door de goede af sluiting met het dekzeil was van bulten af geen lichtschijnsel te zien en ook werd het geluld van de branders sterk gedempt. Nadat het rechterslot van de kluisdeur uitgebrand was en de dekplaat van het linker slot was verwijderd, achtte de poli tie den tijd gekomen, in te grijpen. Onder leiding van den hoofd-inspecteur der recherche, den heer M. Wout, gingen eenige rechercheurs met politle-honden naar binnen en door hun plotseling ver schijnen waren de Inbrekers zoo van streek, dat zij zonder eenigen tegenstand gearresteerd konden worden. Aanvankelijk ontdekte men slechts drie mannen. De Amsterdamsche inspecteur van politie, de heer Brocher, die ook aan wezig was. vroeg daarom: .waar is Piet"? Hierop giinz het dekzeil een elndte omhoog en verscheen het hoofd van Plet van on der de tafel. „Hier ben ik", was het ant woord. Zonder eenig vefzet werd het viertal naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Een groote collectie inbrekers werktuigen, waaronder ook het splinter nieuwe snU-apparaat, alsmede eenlge koe voeten, welke blijkbaar waren klaar gezet om eenige eventueele nachtwakers neer te slaan, werden in beslag genomen. Om vier uur 's nachts is, gelijk gemeld, nog op de Gasthuisvest aangehouden de 23-jarige chauffeur B„ in dienst van een Amsterdamschen garagehouder, die opdat uur besteld was om de „heeren" af te halen. Zijn auto werd in beslag genomen en hij werd in bewaring gesteld. De man schijnt niet geweten te hebben, dat zijn -passagiers inbrekers waren en hij meende te doen te hebben met vier ingenieurs, die 's nachts in een garage eenige werkzaam heden aan een auto moesten verrichten. Hedenmorgen vroeg P.. de man die met den snijbrander onder het dekzeil had ge werkt, om een dokter, daar hij zich on wel gevoelde. De geneesheer constateerde, dat dit een gevolg was van het inademen van gassen, welke bij het branden waren ontstaan. Zijn toestand was echter zonder gevaar. o JONGETJE GERED TE KATWIJK ZEE. Het 4-jarig zoontje van H. O. uit de Louwestraat te Katwijk Zee viel in het Prins Hendrikkanaal bil de Zanderti al daar. Juist passeerde daar J. v. R„ wo nende Slulsweg 121 die nog net een handje van het jongetie boven water rag uitsteken. Hij sprong in het water en wist het knaa-:- behouden aan wal te brengen, v. R. bracht den longen d1- door het koude we^er bevangen was naar het po'itie- bureau. De ouders werden door de oolitic °»waarschuwd. Op last van dr. Vos. die inmiddels ook gewaarschuwd was. werd het knaapje naar de ouderlijke woning vervoerd. o— STAKING VAN ARBEIDERS IN DE WERKVERSCHAFFING. ■Ongeveer 200 arbeiders uit de werkver schaffing ln den Wleringermeerpolder zijn gistermiddag tegen twaalf uur ln sta king gegaan, uit protest tegen het rou- leeringssysteem. 2l

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2