7ste Jaargang VRIJDAG 24 APRIL 1936 No. 23337 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VI/'CHEPJ_PEPICllTtN EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Ivan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten,1 (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DISTRICTS-LEERLINGEN-COMMISSIE VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitreiking diploma's aan bandzetters en drukkers. Vanwege de districts-leerlingen-commis- sle voor Leiden en omstreken in het typo grafisch bedrijf is gisteravond in de foyer van „Den Burcht" een bijeenkomst belegd, waarin met eenige plechtigheid de uitrei king plaats vond van de diploma's aan de gecontracteerde handzetters- en drukkers leerlingen, die aan het einde van hun leer tijd met goed gevolg het examen hebben afgelegd. De bijeenkomst stond, bij ont stentenis van den voorzitter den heer S. G. van Looy, onder leiding van den heer R. J. Kok, controleur van de centrale leer lingen-commissie. die een kort openings woord sorak om daarna dadelijk aan de heeren koenen en Mulder te verzoeken de diploma's uit te reiken. Bij deze uitreiking bleek, dat geslaagd Zijn als handzetter: A. J. Blansjaar, J. J. Dijkman, A. Eradus, W. Fasel, J. A. M. v. d. Gaag, J. P. J. Huisman, J. N. Kouwen- berg, N. Oosthoek, S. Onnes, B. Pont, F. Regeer, A. Sneeuw, G. Verlind, P. Verhoog en L. A. F. A. de Winter: als drukker: F. Leget, B. Ouwerkerk en J. A. van Polanen en als zetter-drukker: Th. van Dijk. Niet geslaagd zijn drie handzetters en vijf drukkers, waarvan vier leerlingen voor de tweede maal. In de examen-commissie hadden zitting voor de handzetters de heeren: A. L. Koe nen, C. Haasbeek, D. J. Looman en A. G. de Mooy; voor de drukkers de heeren: S. G, van Looy, P. J. Mulder Jr., J. C. Pille- kers en P. M. M. Pont. De heer A. W. van Steenbergen was als secretaris met de al- gemeene leiding der examens belast. De heer Kok wenschte de geslaagden geluk. Het behalen van het diploma be- teekent helaas niet, dat men nu werk heeft en werk houdt. De jeugd bezit ech ter optimisme genoeg om de rijzende moei lijkheden het hoofd te bieden. En in elk geval staat de weg naar het bedrijf thans voor de geslaagden over. Laten zij echter de studie vooral bijhouden. Spr. bracht ook hartelijk dank aan de leermeesters en aan de leeraren van den vakcursus. De heer van Doorn feliciteerde de ge- Slaagden namens de leeraren van den vak cursus. De vakcursus in het district Leiden heeft in den lande een goeden naam. De gediplomeerden moeten er thans aan mede werken, dat die goede naam behouden blijft. Blijf, aldus spr., belangstellen in alles wat er op het gebied der typografie ver schijnt Blijf trouw aan de organisatie en wordt daarvan een werkend en strijdend lid. De heer Witfcenaar sprak namens de afd. Leiden van den A.N.T.B. de hoop uit, dat de werkgevers de jongelui nu ook verder gelegenheid zullen geven om zich in hun vak te bekwamen. Spr. dankte de leeraren Van den vakcursus, die onder zeer moei lijke omstandigheden werkten, voor hun toewijding. De heer van Wijngaarden, een der lee raren van den vakcursus, besprak de moeilijkheden, die de Nijverheidsonder- wijsvfet veroorzaakt en sprak zijn hoop uit op verbetering daarvan. Na een pauze, waarin de ouders en voogden zich met het onderwijzend per soneel der ambachtsschool over hun jon gens konden onderhouden, hield de heer Kok een causerie over toestanden in de drukkerij in vroeger eeuwen. Aan de hand van het boek van dr. Gabbe over de Plantijnsehe werkstede, te ontwerpen, vertelde spr. tal van interessante bijzon derheden over de ook toen reeds nauw keurige regelingen en voorschriften in het drukkersbedrijf. Namens de Centrale Leerlingen-Com missie sprak hij tenslotte alvorens de bijeenkomst te sluiten opnieuw woorden van gelukwensch tot de jongens. Laten zij alles in het werk stellen om mede te wer ken aan de verheffing van het bedrijf. GYMNASTIEK-MTVOERING IN „ENDEGEEST". In de centrale ontspanningszaal van het gesticht Endegeest, gaven de mannelijke en vrouwelijke patiënten en de zusters- gymnastiekver. O.D.I., resp. onder leiding wan Br. W. Hoebert-, Zr. A. W. Smit en mej. M. de Wekker, een gymnastiek-uitvoering woor de patiënten der gestichten. Zaal en balcon waren dicht bezet met belangstel- '™n w.o. de geneesheer-directeur dr. F. J Stuurman en mevr. Stuurman en eenige Igeneesheeren der gestichten. Bij den aan vang sprak mej. M. de Wekker het wel kom tot alle aanwezigen, speciaal tot den geneesheer-directeur dr. Stuurman voor oe sympathie welke hij steeds toont voor pmnastiek. Spr. hoopte, dat deze avond tbe moge bijdragen, dat velen zich als hd zullen opgeven. Daarna werd in een prettig vlot tempo Sevarieerd gymnastiekprogramma af- dat zoowel de leiding als de uit enden tot eer strekte. ™e)- De Wekker vergastte de aanwezi- SVui.°P eenige solo-dansen, terwijl een ,vlü est °hder leiding van den heer N. verhoeven het geheel opluisterde. ST. ELISABETH-VEREENIGING. Het a.s. 75-jarig jubileum. 3 Mei as. hoopt de Vereeniging van de H. Elisabeth haar 75-jarig bestaan te her denken. Deze vereeniging, die zich ten doel stelt wekelijks zieken en kraamvrouwen te be zoeken en versterkende middelen te bren gen, is in de 75 jaar van haar bestaan nog nooit van dit doel afgeweken en alhoewel de stad naar alle kanten is uitgebreid, gaan de werkende dames-leden geregeld in de verschillende wijken rond, In de maand Februari werd door middel van zakjes geld ingezameld en dank zij de milddadigheid van zeer velen zal mor gen aan daarvoor m aanmerking komende gezinnen een feestmaaltijd worden uitge reikt. Zaterdag 2 Mei zal In de St. Lodewijks- kerk een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, waaronder pastoor Beukers, directeur van de Vereeniging, een toe spraak zal houden, waarna de dames leden en oud-leden zich zullen vereenigen aan een feestelijk ontbijt. In 't gebouw Hocglandsche Kerkgracht No. 32' zal dien dag tusschen 3 en 4 uur gelegenheid zijn het bestuur en de leden met dit heuglijk feest geluk te wenschen. R.K. STAATSPARTIJ. Rede van pater Borromeus de Greeve. Reeds enkele dagen tevoren was er geen plaats meer te bekomen voor de ver gadering van de R.K. Staatspartij, afd. Leiden, die gisteravond in de Stadsge hoorzaal werd gehouden en waar de in katholieke kringen zoo populaire pater Borromeus de Greeve een rede zou hou den over het onderwerp: „Rotsvaste Eenheid". Nadat mr. Bolsius, de voorzitter van de R.K kiesvereeniging de vergadering met den Chr. groet had geopend, herdacht hij met een korte toespraak het verscheiden van den grooten staatsman en katholiek Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, waarna hij Onmiddellijk het woord gaf aan pater Borromeus de Greeve. „Waarom" zoo ving spr. zijn rede aan, reeds nu een politieke vergadering ge houden en de gemoederen te verontrus ten? Als antwoord op die vraag wil spr.. een fout erkennen. Er ls vaak te lang ge wacht, er is vaak te veel gelegenheid ge geven aan de politieke vijanden om met hun groote leuzen en reclame menschen en stemmen te winnen. Wij zullen een tegenactie voeren niet minder groot Van opzet. De malaise en de velerlei vormen van armoede en ellende hebben den menseh aan verandering doen denken; er moest wat anders komen en met behulp van scheeuwerige reclame en leuzen ls er als het ware een woedestelling ontstaan, waarvan door die partijen wordt geprofi teerd. Meer dan ooit moeten wij nu de rotsvaste onverschrokken eenheid der RK. Staatspartij bewaren Daarvoor zul len wij, aldus spr., strijden met al wat in ons is. Men zou het den priesters wel wil len verbieden, hen opsluiten in klooster of pastorie, maar gelukkig wij leven nog in het vrije Nederland, waar wij nog niet ophouden Nederlandsche staatsburgers te zijn. Spr. eischt voor zich nog altijd het recht op een woord en oordeel te hebben in deze en te kunnen strijden als vrije burger in het vrije Nederland, waar het gaat om het heil van ons eigen dierbaar volk. Kiesrecht ls kiesplicht en gewetens plicht en wijzen op gewetensplicht is priesterwerk. Spr. wijdt uit hoe de malai se slachtoffers maakt in alle lagen der bevolking, hoe daardoor de moreele kracht van ons volk wordt verzwakt en kapitalen aan jeugdkracht worden verwoest en alom zelfrespect wordt verloren. Men wil wat anders! Dan maar omploegen omgooien.'t kan toch niet erger wor denJawel.... zegt spreker, hier hebben we het juist, die gevaarlijke ziele- stemming, waarop de nieuwe politieke leiders speculeeren. Kan het niet erger? zoo vraagt spreker, en met vele voorbeel den wijst hij naar diverse landen, waar de zegen, dien deze wanhoopspolitici hier ook willen brengen, reeds bestaat. Hij schildert in schrille kleuren de „vrij heid" en het leven daar en vraagt dan weer: „Kan het niet erger?". Heil is niet te wachten bij hen, die u met leuzen zeggen nieuw licht te brengen, doch al leen bij het licht, dat u tegenstraalt uit de rots van Petrus, aldus spr. Het gelukte de N.S.B. aanvankelijk suc ces te hebben. 10"/o van de bevolking gaf haar stem. Waarlijk zijn daarbij ook ge weest hopeloozen of beginselloozen ook onder de katholieken, maar ik durf de katholieken te zeggen, zoo roept spr. uit, dat een katholiek zich daarvan heeft te onthouden op straffe van zijn eer als ka tholiek te verliezen. Als Mussert kwam., ja, dan zal de werkloosheid verdwijnen, «5e zaken weer opbloeien, couponscharen werden weer bot geknipt, maar al ware dat zoo, dan zou het nog zijneerv rampomdat tegelijk ook onze heilig ste rechten en vrijheden ten offer zullen vallen. De brochures zeggen wel, dat u die rechten en vrijheden zult behouden. Zeker! Zie maar naar onze buren, waar aan al het godsdienstige volledige vrijheid wordt geschonken, ook aan opvoeding en onderwijs, mits.... geen misbruik worde gemaakt en wie constateert of er mis bruik wordt gemaakt? De staat! De domi nees en priesters worden in concentratie kampen opgesloten omdat er een volle dige godsdienstvrijheid is en.... de staat dit of dat heeft geconstateerd.'Wat goed is voor den staat is zedelijk goed, wat kwaad is voor den staat, is zedelijk kwaad Wij zeggen daartegenover, en daaraan houden wij vast: „Wat God wil is goed en wat God afkeurt ls zedelijk kwaad!" Priesters mogen niet aan poli tiek doen, maar, spr. stelt de vraag of in Duitschland van den kansel te moeten propageeren „Ja" te stemmen niet aan politiek doen mag heeten?! Wij katho lieken, aldus spr., danken voor zulke be ginselen, wij hébben geen andere wereld beschouwing noodig dan die van Jezus Christus! De eisch voor godsdienst en ge wetensvrijheid moet wijken voor die van nationale, eenheid. Mussert wil wel naar de 50.000 leden, doch niej) van onze ka tholieke stemmen. Wij blijven trouw, al dus spr., aan onze katholieke eenheid en met 500.000 leden blijven wij die eenheid trouw! De N.S.B.'ers blazen u in het oor, dat het den katholiek niet verboden was lid van de N.S.B. te zijn. Heeft, dan het vas ten mandement geen bedoeling gehad? Wie dat mandement van het Episcopaat goed leest, die weet het "gelijk, dat het wèl verboden is, omdat het een katholieke plicht is naar den wensch van de Bis schoppen te leven. Katholieken, let op uw saeck! De N.S.B. is en blijft revolutionair! Dat hebben de leiders herhaaldelijk in hun uitspraken getoond. „Als zij zich meester weet van de straat en van den staatDe N.S.B. durft de greep wel te wagen. Er moeten ongetwijfeld in onze tijden verbeteringen komen, doch 'n schande is het hoe de N.S.B. de schuld op de Chris telijke regeering laadt. Verbetering moet er komen, maar in geen geval door de N.S.B.! Katholieken, houdt vast aan uw rotsvaste eenheid, werkt mee om die een heid te bewaren en steeds hechter té ma ken om mee te kunnen strijden in de Katholieke Staatspartij voor land en volk voor Christus onzen Koning! (daverend apDlaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede en hoopte op spoedige herha ling, waarna de vergadering op de gebrui kelijke wijze werd gesloten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Natuurvrienden-propaganda-avond. Ter Inleiding van het zomerprogramma hield de Natuurvriendengroep van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, af- deeling Leiden een propaganda-avond in de Concertzaal van het Volksgebouw, Hee rengracht. Nadat de muziek zicii eenigen tijd had laten hooren het technisch bureau „Wira" had de installatie belang loos afgestaan opende de voorzitter, de heer H. v. Woudenberg, dezen avond met een kort woord van welkom aan de tal rijke aanwezigen. Naast enkele mededee- iingen over tochten, die in de komende dagen op het programma staan, o.a. een bloembollentocht a.s. Zondag en een bin nenkort te houden week-end op het Na tuurvriendenhuis „Over-Holland", werd vermeld de regeling van een grooten foto wedstrijd voor alle leden, waarvoor de firma's Bonte. Geytebeek en v. d. Zanden, alhier, verschillende prijzen afstonden. Daarna werd een causerie gehouden door den voorzitter, ter toelichting op het nieuwe zomerprogramma. In gedachten konden de aanwezigen de reisjes, die dezen zomer worden georganiseerd, verduidelijkt door een uitstekende serie lichtbeelden, volgen. Het bezit van meer dan tien prachtig gelegen Natuurvrienden-bezit tingen maakt den arbeider mogelijk Ne derland op goedkoope manier te doortrek ken. Doch ook buiten de landsgrenzen heeft het lidmaatschap van de Natuur vrienden groote waarde. De huizen in Zwitserland en België bewijzen dit, zoodat ook voor kleinere beurzen een reisje naar het buitenland niiet tot de absolute on mogelijkheden meer behoort. Na een kort propagandistisch woord van den afdeelingssecretaris, den heer Wolf slag, volgde een kleine pauze, waarna een door de Lichtfabrieken aangeboden film over den electrischen treinenbouw in Zwitserland met tal van prachtige natuur opnamen uit de Alpen draaide, gevolgd door enkele kleinere reclame-filmpjes. Een woord van dank aan allen, die me dewerkten tot het slagen van dezen ge noeglijken propaganda-avond, besloot het geheel te ongeveer 11 uur. LEESZAAL REUYENS. Op de agenda van de gistermiddag ge houden buitengewone ledenvergadering der Openbare Bibliotheek en Leeszaal Reuvens, prijkte als eenig punt de be stuursverkiezing ter voorziening in de va catures ontstaan door het aftreden als secretaris van ir. F. C. Rauwenhoff en als penningmeester van dr. I. M. van der Vlerk; eerstgenoemde wegens vertrek uit de gemeente, laatstgenoemde wegens drukke werkzaamheden. Als hun opvolgers werden bij acclamatie gekozen mej. dr. J. H. van Lessen en de heer B. W. de Waal, van wie eerstgenoem de het secretariaat en laatstgenoemde het penningmeesterschap zal bekleeden. De voorzitter, dr. A. A. van Rijnbach, sprak woorden van dank tot de scheiden de bestuursleden voor alles, wat ze voor „Reuvens" hebben gedaan. TENTOONSTELLING IN HET RIJKS PRENTENKABINET. Van aanwinsten 1935'36. Van morgen af stelt het Leidsche Pren tenkabinet ten toon een keuze uit hetgeen gedurende de laatste 15 maanden verkre gen is door schenking en aankoop. Op het gebied der oude kunst trekken o.a. de aandacht een tweetal fraaie met de pen geteekende landschappen van Guer- cino, een teekening van Tobias Ver- haecht; een album met 65 teekeningen van Leonaert Bramer, voorstellende am bachten en tafreelen uit het straatleven der 17e eeuw; een prent van Aegldius Sadeler naar de „Madonna met de vele Dieren" van Dürer, alsmede eenige mooie exemplaren van gegraveerde portretten van Jonas Suyderhoef en wat historie prenten. De afdeeling moderne kunst verrijkt met een aantal bijzonder vlotte teeke ningen en aquarel-schetsen van wijlen Isaac Israels, met prenten, proefdrukken en houtblokken van wijlen prof. J. J. Aarts en met een serie bijzonder fraaie afdrukken van etsen van James Ensor. Ook zijn verkregen een tweetal vroege teekeningen van Bakker Korff, twee etsen van Jozef Israëls, twee van Jongkind en een viertal etsen van Matthijs Maris. De tentoonstelling blijft geopend tot 1 Juli. o DE WERKLOOSHEID. Bij de afd. Arbeidsbemiddeling staan in geschreven BouwvakarbeidersBag- gerlieden 3, Behangers 1, Betonvlech- ters 28, Betonwerkers 63, Fundee- ringwerkers 1, Glazenmakers 1, Glazen- wasschers 6, Granietwerkers 14. Grondwer kers 96, Metselaars 142, Opperlieden 114, Schilders 76, Sloopers 5. Steenhouwers 2, Steenbikkers 1, Straatmakers 1, Hulp- Straatmakers 4, Stucadoors, Witters 69, Timmerlieden 228, Uitvoerders 3, Voegers 24, Ongesch. Bouwarb. 7. Totaal 889. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, Lompen sorteerders 15, Vellenblooters 8, Zeepfabr. Arb. 5, Steenfabr. Arb. 129, Ongesch. Fabr. Arb. 61. Totaal 234. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel "93, Reizigers, Colp. 46, Winkelbedienden 82, Incasseerders 14, Musici 7, Onderwijzers 10, Overheidspersoneel 11, Verplegers 3. Totaal 216. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 17, Kellners 48, Kok 5. Totaal 70. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 89, Kistenmakers 6, Kuipers 7, Lijstenmakers 2, Mandenmakers 1, Meu belmakers 30, Meubelstoffeerders 9, Poll- toerders 2, Ongesch. Arbeiders 35. Totaal 183. Kleermakers: Kleermakers 40, Kappers 9, Schoenmakers 14. Totaal 63. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 31, Land arbeiders 25, Tuinlieden 22, Warmoezlers 11, Ongesch. Landarb. 8. Totaal 97. Metaalbewerkers: Bankwerkers 116, Blikbewerkers 30, Burgersmeden 36, Elec- triciens 60, Galvaniseurs 1, Gasfitters 10, Gereedschapmakers 2, Instrumentmakers 6, Isoleerders 10, Kernmakers 1, Ketting smeden 34, Klinkers 17, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 4, Lasschers 7, Loodgieters 59, Machinisten 21, Metaalboorders 7, Me taaldraaiers 13, Metaalschavers 2, Metaal slijpers 3, Monteurs 31, Pianostemmers 3, Polijsters 1, Ponsers 4, Rijtuigschilders 2, Rijwielherstellers 13, Scheepstimmerl. 6, Stokers 25, Tegenhouders 17, Verw. Mon teurs 17, Voorslaanders 12, Voorwarmers 8, Vulcaniseurs 1. Vuurwerkers 9, Wagenma kers 7, IJzerwerkers 50, Zandvormers 4, Ongesch. Arbeiders 37. Totaal 690. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, Slg. Sorteerders 3, Strippers 2. Totaal 12. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 7, Ingenieurs 3, Technikers 8, Teekenaars, Opz. 16, Werkmeesters 16. Totaal 50. Textielarbeiders: Hekelaars 5, Katoen drukkers 26, Kluwers e.a. 8, Luikers 10, Plaatsnijders e.a. 25, Schrobbelaars 2, Spinners 44, Spoelers 3, Staaldraaddraaiers 9. Sterkers 2, Strijkers 14, Wevers 112, Wol bewerkers 35, Ongesch. Textielarb. 56. Totaal 351. Transportarbeiders Chauffeurs 132, Em- balleurs 5, Exp. Knechten 26, Koetsiers 18, Loopknechten 43 Magazijnknechten 62, Schippers 105, Spoor- en Trampers. 17, Wakers 9, Transportarbeiders 61, Losse Ar beiders 453. Totaal 931. Typografen: Boekbindsters 35. Boek drukkers 18, Hulp-Vakarbeiders 3. Letter zetters 32, Steendrukkers 2. Totaal 90. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 90, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 62, Suiker werkers 23, Wijnkooperskn. 10, Zoutzieders 3, Zuivelbereiders 3, Ongesch. Voed. Arb. 42 Totaal 238. Vrouwen: Analysten 1. Maasters 1. Brei sters 3, Naaisters 16, Winkeljuffrouwen 15, Kantoorpersoneel 28, Apothekersass. 2, On derwijzeressen 5. Boekbindsters 1, Ser veersters 2, Strijksters 1. Verpleegsters 4, Teekenaressen 1, Huisel. Diensten 167, Fabr. Arbeidsters 64, Leerl. Kapsters 1. Totaal 312. Alg. totaal 4426. 25 April 1936 3964. 25 April 1934 3082. Ben. 63 Ged. Werkloozen en 93 werkver schaffing. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging M. van Muiswinkel en Zoon N.V., Lin- denhovenstr. 29, Alphen a. d. Rijn; post adres Zwammerdam; graanmaalderij en -handel in veevoeder en grutterswaren. Procuratie verleend aan A. M. van Muis- winkel Czn. en M. van Muiswinkel Czn. BINNENLAND. De Nederlandsche ambulance is heden-» morgen uit Dzjiboeti vertrokken (Binnen land, 3e Blad). De aanschaffing van pantserwagens; de Kamer had er in gekend willen worden (Binnenland, 3e Blad). De heer Crone over den zorgelijken toe stand van de Amsterdamsche haven (Bin nenland, 3e Blad). Vier inbrekers te Haarlem op heeterdaad betrapt; een kluis in het belastingkantoor, die opengebroken werd, bevatte f. 25.000 (Gemengd, 3e Blaid en Laatste Berichten, le Blad). Benoemd tot burgemeester van Voor schoten de heer M. F. Berkhout, gemeente secretaris van Uithoorn (Uit de Omstre ken, 4e Blad). Belangrijke wijziging te wachten in den eersten oefentijd en de bevordering van dienstplichtigen bestemd voor reserve- officier (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De aan Duitschland te stellen wagen. Ook Frankrijk doet daaraan mede (Bui tenland, le Blad). De Italiaansche opmarsch in Abessynië blijft in traag tempo verloopen (3e en le Blad). President Roosevelt vraagt credieten voor ouderdomspensioenen en werkloos heidsverzekering (Buitenland, le Blad). Toenemende spanning in Palestina (Bui tenland, le Blad). De Poolsche premier te Boedapest (Bui tenland, le Blad). De komende verkiezingen in Frankrijk (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Iedereen naar Vroom Dreesmann (Zie pagina 4 van het 4e Blad). (Ingez. Med.) BELASTINGWEZEN. Bij beschikking van den minister van Financiën is ingetrokken de overplaatsing van den ontvanger der directe belastingen enz. A. D. van Doorn van het 1ste kantoor der directe belastingen alhier naar het kantoor der accijnzen te Rotterdam. De zitting van den Gemeenteraad, die op Maandag 4 Mei zou plaats vinden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Prof. mr. B. M. Telders, buitenge woon hoogleeraar aan de Universiteit al hier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, welke in 1936 belast is met het afnemen van 't notarieel examen. De luitenant-kolonel, belast met het bouwen van verdedigingswerken als ge volg van de afsluiting van de Zuiderzee, heeft heden aanbesteed het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee (twee en vijf tigste gedeelte: het maken van electrische installaties). Laagste inschrijfster was de N.V. „Iemco" alhier voor f. 14.250. Op zijn verzoek is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-lste luitenant H. D. A. van Reedt Dortland van het 4de regiment infanterie alhier. IJMUIDEN. 24 Aprilt VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.221.20. Griet per kist van 50 K.G. f. 3619. Tongen per K.G. f. 1.15—0.85 Kleine Schol Der kist 50 K.G. f. 2110 Schar f. 7.504.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 5532. Wijting per kist van 50 K.G. f4.402. Aangekomen de loggers: KW 31 met f. 612. KW 22 m,et f. 555, KW 36 met f. 425, SHV 25 met f.519, SHV 19 met f.1032.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1