LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 24 Aprü 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS UIT DE OMSTREKEN. Zomer sproeten j' 5PRUTOL Officieele Crisispublicaties. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 26 APRIL. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorin, half tien en nam. 6 uur, ds. Bieshaar Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. Hoenderdaal. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. de heer H. Visser van Apel doorn. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam. half zeven, ds. Heuzenveldt. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur. ds. Doornenbal van Woubrugge. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Verwaal KATWIJK AAN DEN BUN Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien nam. 6 uur, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Meijerlng. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam 6 uur, ds. Odé; nam. half zeven, ds. Streeder van Leiderdorp. Geref Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Kaspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 U en nam. half zeven, ds. Streeder, Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds, Dijk. USSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponsteln. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds Ugtenberg. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. A. J. van Wijngaarden Geref. Kerk: Voorm. half tien. ds. Speelman van Nieuwveen; nam half ze ven, leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Stehouwer van Alphen; nam. 6 uur. ds. Gerbrandy van Leeuwarden Geref. Kerk- Voorm. half tien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 3 uur, leesdienst NOORDWUKERHOUT Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. de Wit, van Leiden. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. Henne- mann; nam. 7 uur (Jeugddienst), ds. Jan sen Schoonhoven. Willem de Zwijgerkerk: Voorm. half elf dr. Boersema. OUDE-WETEBING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds, Geerllng. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie. ds van der Bos. Remonstr.'Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. van Leeuwen van Amsterdam. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (jeugddienst), ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer van, Wilsum van Soestdljk. Pinkstergemeente: Heden nam. 8 uur, paster van der Woude van Rotterdam; Zondag voorm. 10.16 uur en nam. half zeven, dienst. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm half tien en nam. half zeven, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk; Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. 8teenbeek. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Vroeg-ln-de-Wey. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Nlcolai van Jutphaas. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, ds. Hon- ders; nam. half zes, ds. ten Kate Kievletkerk: V.m. 10.05 u., ds. ten Kate Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. A. E. F. Junod. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer Hoogendoorn van Ambt-Vollenhove; nam. half zeven ds. Doornenbal. Geref Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer Bouma van Harden- berg. Zaterdag bij aankoop van f. 2. - een stuk Palmolivezeep CADEAU 2548 (Ingez. Med.) ZOETERMEER. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. Woldendorp; nam. half zeven, ds. van Dorp van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm, 10 uur en nam. half zeven. ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid: Voorm. half tien, leesdienst; nam. geen dienst ver. van Vrijz. Hervormden: Nam. half zeven, ds. J. D. van der Veen van Rijswijk. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. EIJkman ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. van Woerden; nam. half zeven, ds. El- zinga van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen; te 's-Gravenhage (vac. wij len C. Ferguson) G. Bos te Dedemsvaart. Bedankt: voor Oldebroek K. v. d. Pol te Boven-Hardtnxveld; voor Harlingen J. Loos te Oudega (Wymbr.l; voor West broek (U.) C. v. Dop te Hlerden (Geld.). DOOPSGEZ, SOCIËTEIT. Zestal: te Haarlem (vac. dr. C. B. Hyl- kema) A. L. Broer te Harlingen; W. J. G. den Herder te Franeker; A. Keuter te 's-Gravenhage: S. I. v. d. Meulen te Ak- krum: J. E. Tuininga te Terschelling en I. Yntema te Leeuwarden. NED. HERV. PREDIKANTENVEREEN. De algemeene vergadering. Onder presidium van dr. J. Lammerts van Bueren van Zetten heeft de Ned. Herv. predikantenvereeniging in het gebouw van de Handelsbeurs te Utrecht haar alge meene vergadering gehouden. Ze was be zocht door 470 predikanten. Aan de bijeen komst ging een begroetings-samenkomst vooraf in Maison Schmitz. Nadat dr. Lammerts van Bueren de Jaarvergadering op gebruikelijke wijze geopend had, sprak ds. K. H. F. Gravemeijer, Ned. Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, een stichtelijk woord. De voorzitter herdacht daarna, terwijl de aanwezigen zich van hun zetel verhie ven de door den dood weggenomen voor gangers, n.l. de dienstdoendends. A. M. den Oudsten te Elburg, ds. K den Hollan der te Amersfoort, drs. J. Willemze te Groningen, ds. J. G. Weyland te Veere, ds. D. J. Lazonder te Tienhoven, ds. N. v. d. Snoek te Veenendaal, ds. P. N. Gijsman te Maasdam, ds. L. J. v. Leeuwen te 's-Gravenhage. ds. H. Matzes van Bloois te Wljhe, ds. A. Prins te Neerlangbroek, ds. H. H. Schipper te Elim, ds. W. R. Boeren dans te Kerkdriel en van de emeriti: ds C. Bouthoorn van Dordrecht, ds. J. J. de Kat Angelino van Dell, H. J. Rooseboom van Delft, A. Wartena van Gouda, J. F. Bijl van Gouda, ds. W. J. J. Jenny van Batavia, J. Janse van Ransdorp, prof. dr. D. Plooy van Leiden, ds. J. G. Knottnerus van Beu- ningen, C. v. d. Voort v. Zijp van Schellul- nen, H. W. Hupkes van Menaldum, J. H. C. Israël van Hoogeloon, J. W. Poort van Paramaribo, J. H. Geselschap van Vaassen, J. Kloots van Heusden, C. J. Leenmans van Gouderak, J. F. B. Meloen van Hoofd plaat, en L. W. Bakhuizen v. d. Brink van Utreoht. Hierna trad als eerste referent op ds. H. C. J. v. Deelen van Oosterend (Fr.i met het onderwerp: „De theologische achter grond van de Doleantie". Aan de discussie over dit referaat namen deel de heeren prof. dr. Th. L. Haitijema v. Groningen, ds. L. steenbeek van Tweilo. ds. G. Barger van Heukelum, ds. B. Wolfensberger van Sneek en prof. dr. W. J. Aalders van Groningen. Na repliek van den inleider werd de zit ting verdaagd. In de tweede zitting voerde het woord dr. O. Norel. predikant-directeur van het Herv. Dlaconessenhuls te Amsterdam, die refereerde over: „Spec Ecclesiae". Met hem wisselden van gedachten de heeren dr. G. Tjalma van Veen (Br.) en ds. E. v. Meer van Utrecht, waarna dr. Norel repliceerde. Medegedeeld werd dat tot bestuursleden gekozen waren de heeren prof. dr. Joh. de Groot te Groningen en dr. H. J. Honders te Wassenaar, zulks in de vac. die ontston den door de periodieke aftreding van de heeren prof. dr. W. J. Aalders te Gronin gen en ds. H. J. C. Kamsteeg te Gorssel. De praeses begroette met een enkel woord Pfarrar Meyer uit Mödling bij Weenen, die een causerie hield over de kerkelijke toestanden in Oostenrijk. Vervolgens was het woord aan dr. H. Kraemer, taalgeleerde van het Ned. Bij belgenootschap, met verlof hier te lande, die refereerde over: „De Islam als 'zen dingsprobleem". Met hem wisselden van gedachten de heeren prof. dr. Th. H. Obbink van Utrecht, ds. J. Jansen, Oud- Indisch predikant, Ds. A. R. Rutgers van Rotterdam, prof dr. J. A. Cramer, oud- hoogleeraar te Utrecht, dr. A. J. Eykman van Amsterdam en ds. J. W. v. Kooten van Koudekerke (Z.). Dr. Kraemer diende hierna van repliek. Laatste spreker was prof. dr. Paul Schol ten, hoogleeraar aan de Stedelijke Univer siteit te Amsterdam, die sprak over: „Kerk en Staat". Van de gelegenheid met den hoogleeraar van gedachten te wisse len hebben gebruik gemaakt de heeren prof. dr. W. J. Aalders van den Haag, Staatsraad mr. J. Sdhofeklng van den Haag ZONDAG BOLLENZONDAG? Bij goed weer kan a.s. Zondag de Bol- len-Zondag verwacht worden. De hyacin then staan thans in vollen bloei, terwijl ook de tulpen, niettegenstaande het koude weer der laatste weken, gaan bloeien. De tulpen zullen het nog wel enkele we ken volhouden, doch na Zondag zullen wederom reeds veel hyacinthen-velden van de bloemen worden ontdaan, zoodat een bezoek vooral in de eerstvolgende dagen wordt aangeraden! o AALSMEER. Jaarvergadering „Goed Wonen". De Woningbouwver „Goed Wonen" al hier hield haar jaarvergadering in hotel „De III Kolommen" onder voorzitterschap van den heer W. Hartdng. Deze merkte op. dat de financieele toestand vtii goed is geweest. Een klein aantal leden kan nog niet over een woning beschikken. De huren der woningen vooral van die in de Cycla menstraat. zijn te hoog. dooh de financiën der vereeniging laten geen verlaging toe; deze zal alleen nog mogelijk zijn bil re- geeringsmaatresel en in die richting wordt gemerkt Men diende zioh echter in dezen geen illusies te maken, waarschuwde de voorzitter. De secretaris, de heer H. Kaagje. has de notulen welke overeenkomstig werden vastgesteld. Het Jaarverslag van den secr. werd goedgekeurd. Zonder bespreking werden goedgekeurd de balans, benevens de verlies- en winst rekening over 1935. De balans gaf aan f. 170.384.91 bezit en schuld, de verlies- en winstrekening aan debet en credit f. 13.226.24. Boeken en kas waren nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester, den heer G. Blesheuvel, voor zijn accuraat beheer. De begrooting der woningen over 1936 werd vastgesteld oo een bedrag aan in komsten en uitgaven van f. 13.668.10. Als bestuurleden werden herbenoemd de heeren W. Harting. G J Beumer en Joh. de Vries. De financieele commissie 1936 werd samengesteld uit de heeren Franois De Kruif en Bouwman. Na rondvraag volgde sluiting. Aalsmeers Koorvereeniging (dir. de heer A v. Dam) eaf een concert in .De Oude Veiling". Uitgevoerd is: „De Mis ln Es" van Fr Schubert. Medewerking werd verleend door de heeren Jan Keepen (viool) W. Kee=sen (piano), mevr. Bon- de Jong (begeleiding) en een dubbel man- nenkwartet. Na de pauze ts A-cacel'a-z9"g ■gegeven. Van dit concert is door het, t=1H1k opgekomen oubMek veel genoten: de bios coopzaal was geheel bezet. Door 't De Boer-Van Rijk ensemble Is in hotel „De III Kolommen" oogevord: .Liefde" door Jaan van de Poll. De boofd- rol'en ziin v?»tolkt-door mevr. Father de Boer-va nRiiken '-WJllerr van der Veer. Er is zeer veel eenp)"n Ter afwhsehng heeft d' A"""^deoiÜ£t. .Aalsmeer" (dir. dg. Tieer 'G E TT?koir verfltensteWke medewerking verleenp. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Pleter Binnendijk, 35 Jaar te Stompwijk en Antje Engelina Spijker, 34 Jaar, alhier Een aanrijding had plaats te Gel- derswoude tusschen een personenauto, be stuurd door den heer R„ te Zoetermeer en een vrachtauto, bestuurd door den heer P. de V., alhier, tengevplge van het feit, dat R. geen voorrang verleende. De personen auto bekwam nog al materieeie schade, terwijl de vrachtauto die te veel naar rechts had uitgehaald, aldaar verzakte. Deze werd later met behulp van een pas- seerende melkauto op den weg gebracht. De bestuurders bleven ongedeerd. verdwijnen spoedig/ door een pot Bij alle drogisten. 2493 (Ingez. Med.) HAARLEMMERMEER. Aanbesteding. Bij de ten raadhuize te Hoofddorp ge houden openbare aanbesteding voor het aanleggen van een weg met bijkomende werken ln de Esschenlaan te Zwanenburg nabij Halfweg alhier, werd als volgt Inge- schreven: Firma Th. de Winter te Leiden (A, klin kerbestrating), (B, slakkenverharding f. 10.600; G. Bartels te Haarlem a f. 10.000, b. f. 10.600; E. Woud te Wormer a. f.9978, b. f. 9178; Gebrs. Van Keulen te Zwanen burg a. f.9160, b. f.8560; A. Bogaard te Zwanenburg a. f.9130, b. f.8634; J. van der Helde te Amsterdam, a. f. 8987, b. f.7587; A. van der Voorde te Amsterdam, a. f.8865, b. f.7900; Van Groningen te Nieuwvennep, a. f. 8845. b. f.8325; Van Essen te Halfweg a. f. 8800, b. f. 8300; C. Grauwelman te Zwanenburg a. f8785, b. f.8395; Gebr. De Graaf te Halfweg, a. f. 8777, b. f. 8277; B. Heersing en Co. te Zwanenburg a. f.8750, b. f.8100; Van Baarsen te Halfweg a. f.8299, b. f.7700; Lodewikus te Zwanenburg a. f. 8160, b. f. 7612; Schaap te Voorburg a f. 7999. b. f. 7438. - Gunning aangehouden. em. predikant, dr. A. H. Edelkoort van Amsterdam, ds. A. R. Rutgers van Rot terdam, dr. H. Kraemer, taalgeleerde, prof. dr. Th. L. Haitijema van Groningen en dr. G. Tjalma van Veen (Br.). Na repliek van prof. Scholten, sprak de voorzitter een slot woord en sloot vervolgens de uitne mend geslaagde conferentie op gebruike lijke wijze. o HERDENKING DS. J. REVIUS. In Nov. as zal net 350 Jaar geleden zijn dat de bekende dichter-geschied- schriiver en predikant ds. J. Revlus te Deventer geboren werd. Onder eere-voor- zltterschap van den burgemeester heeft zich in Deventer een comité gevormd ten einde dit feit op waardige wijze te her denken. o GEREF. BOND IN DE NED. HERV. KERK. Gisteren werdte Utreoht in K. en W. de jaarvergadering gehouden van den Geref. Bond tot verbreiding en verdedi ging van de waarheid ln de Ned. Herv. (Geref.) Kerk. De voorzitter ds, M. v. Grieken. Ned. Herv. predikant te Rotter dam. opende de vergadering op gebnllke- HJke wijze en sprak een openingswoord. Daarna verleende hij het woord aan ds. J. G. Woelderink Ned. Herv. predikant te Ouderkerk a. d. Ussel om te refereeren over: ..De geesteülke bood van onzen tijd". In de besloten middagvergadering wer den verschillende huishoudelijke zaken afgedaan en de jaarverslagen behandeld en vastgesteld. HILLEGOM. Verkooping. Ten overstaan van Notaris D. Lodder is in hoogste bod gesteld: Het Landhuis de Vleugelakker aan de Weersteinstraat 141, groot 4 aren 57 centiaren op f. 5.100 door den heer H. Roeland. Bloembollenland met steenen bloembollenschuur nabij den Sta tionsweg. groot 1.59.34 H.A. op f. 6.400 door den heer W. Harding. Teelland nabij de Vosselaan en de Leek, groot 82 aren op f. 1.250 door den heer F. Kooy. Concert Chr. Gemengde Zangver. „Asaf". De Chr. Gemengde Zangver. „Asaf" heeft in de zaal van Flora een gratis concert aangeboden. Dit concert diende als inzet van een groote propaganda. „Asaf" heeft ln 15 maanden tljds onder leiding van haar directeur den heer Jac. Zwaan, haar derde concert gegeven en zich opgewerkt tot een der beste koren in de omgeving. De avond is geopend door ds. Krabbe, Geref. predikant, met gebed en een korte toespraak. Daarna voerde de heer E. Aay het woord, hij wendde zich in het bijzonder tot den vorlgen directeur, den heer O. J. de Koning wien het eere-lldmaatschap met een diplo ma is aangeboden. Er is een zeer mooi programma uitge voerd, het koor zong voortreffelijk en oogstte herhaaldelijk een luid applaus. Medewerking is verleend door mevr. Agathe AlphenaarBoxs (viool), de heer R. Voerman (klarinet) en de heer Gosse Kroese (plano). Mevr, Alphenaar werden bloemen aangeboden. Het concert is gesloten door den eere voorzitter, den heer J. C. de Koning. Spr. dankte het koor, den directeur en alle medewerkenden en raadde aan de gele deren van het koor te versterken opdat grootere koorwerken .uitgevoerd kunnen worden. Spr. glpg -voor ln dankgebed. Aan den Gemeenteraad wordt door B. en W. voorgesteld de woningen Molenbuurt nummers 7 tot en met 29, oneven num mers, onbewoonbaar te verklaren. Rappor ten over deze woningen zijn ingediend door den directeur van Openbare Werken en den inspecteur van de Volksgezondheid. De drie Middenstandsver. alhier heb ben besloten, een verzoekschrift van den Gemeenteraad te zenden, inzake de ver keersmaatregelen voor den nieuwen ver keersweg en de Hoofdstraat. De afd. van de Hanze heeft ln haar ver gadering bovendien tot afgevaardigde naar den Centralen Raad benoemd den heer F. J A. J. van Gennip, plaatsvervanger de heer C. Veelenturf. De Bloembollenbeurs is bezocht door 95 personen. De handel was matig. Bloe men waren tentoongesteld door den heer D. van Egmond Jr. HANDEL IN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten- en Fruit, centrale maakt bekend, dat bij een aan vraag om erkenning als handelaar in ge wassen van den tuinbouw, het overleg, gen van een verklaring, waarbij een derde afstand doet van zijn erkenning als zoo danig, voortaan geen waarborg geeft, dat het verzoek zal worden ingewilligd.- Ten einde teleurstelling te voorkomen, wordt dezen aanvragers in hun eigen be. lang aangeraden, geen groentenwinkel, ventwijk of anderen handel ln tuinbouw- gewassen over te nemen, noch zich in 't bezit te stellen van een afstandsverklw- ring, alvorens zij zich bij de Centrale er van hebben vergewist, dat deze hen als handelaar ln gewassen van den tuinbouw zal erkennen. 2510 Er ontstond een wantrouwen in elkander, zoo ontstonden de groote tegenstellingen. Wat een versplintering! En deze ver splintering wordt door de eerste ministers der Kroon een kracht genoemd! Het be- teekent echter niets anders dan verwor ding! In verband hiermede wees spr. op de mogelijkheid van een samengaan van Roomsch Katholieken met de 8. D. A. P. De S.D.A.P nota bene, die in 1918 de Ko ningin trachtte van den troon te stooten. Wij zullen blijven trachten om ons volk de misstanden onder de oogen te bren gen, aldus spr., die de toestanden uiterst erltiek noemde, zoowel nationaal als in ternationaal. Wij zullen in ons vaderland een ontzaggelijk structueele omkeering medemaken. Het huidige stelsel is aan 't vergaan. Er zal ln de naaste toekomst slechts één keuze zijn: „communisme" of „Nationaal Socialisme". Dit bewijzen ons Rusland, Duitschland, Italië, België en binnenkort ook Frankrijk. Spr. besprak wat het Nationaal Socialisme eigenlijk beteekent en stelde daartegenover 't stre ven van het marxisme, waarop spreker breedvoerig inging. De S.D.A.P. is aan het draaien geraakt in de laatste jaren. De socialisatie Is niet meer te vinden en maakt plaats voor het Plan van den Ar beid. Spr. besprak den wensch tot samen gaan van R.K. met S.D.A.P. en consta teerde, dat de R.K. Kerk er in vliegt. Spr. noemde de S.D.A.P. een huichelaar ln groot formaat. Men heeft echter geen oog voor de groote gevaren, die ons te wach ten staan Hiertegen waarschuwde spr. ernstig. Hij eindigde met te wijzen op hetgeen het Nat. Soc. bedoelt te zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Vooral ln dezen tijd van het jaar zijn het de tuinders en de bloemkweekers, die wel het meest Interesse hebben voor het weer De aanvoer van jonge groente hangt er bijna geheel van af. De wen- schen daaromtrent verschillen dan ook nog aL Wanneer het werkelijk mooie, maisch lenteweer zouzijn, was de aanvoer van jonge groenten wis 'en zeker zoodanig geweest, dat het product ln massa door draaide. Thans waren de prijzen zeer be vredigend. Zoo is' het ook voor de bloe- menaanyoer. Met een paar dagenf is de prijs er totaal af. Begrijpelijk is het daarom dat de belanghebbende tuinders en blomkweekers beweren dat het goed weer Is. Er werd dezer dagen flink wat gekocht voor export vandaar dat de Jonge groente goed op prijs bleven; spinazie varieerde van f. 5.50 tot f. 7.10 per 100 KG., radijs bracht van f. 2.60 tot f. 3.30 per 100 bos op. Witlof ging voor f. 7.40 tot f12 per 100 KG. Voor uien was minder animo, de tijd Is voorbij; we noteerden van f. 2,10 tot f. 2.80 per 100 KG. Ook voor prei is weinig vraag. Ze kan niet lneer dan f. 0.60 tot f. 0.90 opbrengen. Beter ging het met de waschDeen. De goede kwaliteit gaat voor f. 10.40 tot f. 16.20 per 100 KG. Een ongekende prijs. LISSE. Bijeenkomst der N. S. B. In „De Witte Zwaan" werd een bijeen komst gehouden der N.S.B. Als spreker trad op de heer G. H. Vlekke met het ont- derwerp „In de branding". Spr. schetste de nationale en internationale toestanden als uiterst gewichtvol. Alles om ons heen spreekt van ernstige tijden. WIJ staan als een innerlijk verkracht volk temidden van het wereldgebeuren. Spr. komt thans niet om een Nat. Soc. propaganda-rede te houden, doch wil ter overweging mee gegeven gedachten, vol van ernst. Hij zet te het ontstaan der liberale partij en het marxisme uiteen en dat uit de liberale partij als vanzelfsprekend voortkwamen de marxistische en de andere politieke stroomingen zooals wjj die thans kennen NOORDWIJK. Bijeenkomst der S. D. A. P. Door de pi. plancommissie der S.D.AP. was een vergadering ln de bioscoopzaal van Royal belegd, waar als spreker op trad de heer Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P. en lid der Eerste Kamer. De voorzitter der commissie opende, waarna de heer Vorrink sprak over „Fas cisme, democratie en het Plan van den Arbeid". Zoo langzaam aan is het politiek gewe ten der groote Volksmassa door de steeds nijpender wordende economische en maatschappelijke verhoudingen wakker geschud aldus spr., en vraagt een leda: naar een spoedige en juiste oplossing van het schrikbarende vormen aannemende werkloozenvraagstuk. Velen meenen op- oplossingen en oorzaken gevonden te heb ben. De natlonaal-soclallsten hadden het al zeer spoedig gevonden. Het demo-libe rale stelsel was schuld aan alle ellende en narigheid en dient dus, al6 zijnde uit den booze, ten spoedigste uit den weg te wor den geruimd. Wanneer men ons land echer vergelijkt met landen die een re geering hebben, uit slechts enkele partijen samengesteld, dan moet men echter con- cludeeren, aldus spr., dat deze verminde ring van vertegenwoordigende groepen der bevolking geenszins een evenredige vermindering der werklosheid geeft. In de fascistische landèn is echter de grootte der werkloosheid in het geheel niet na te gaan, daar de gegevens door die regeeringen verstrekt, volgens spr., ge heel onbetrouwbaar zijn. Echter Is wel aan het licht gekomen, dat Duitschland geheele groepen uit de werkloozen-regls- ters heeft geschrapt, bv. de dienstboden, de ln werkverschaffing te werk gestelden en personen in de arbeidsdienstkampen opgenomen. Italië heeft weer een andere wijze van werkloosheidsbestrijding gevonden. Daar worden de arbeiders met transportsche pen overgebracht naar Ethiopië om daar met gifgassen en brandbommen uit te moorden en zelf vermoord te worden. Doch ieder volk heeft een regeering die het verdient en het is zelf verantwoorde lijk voor het slavenjuk, dat het op de schouders torscht. Na de pauze bepaalde spr. zich meer tot het plan van den arbeid. Een der grootste oorzaken der crisis is de vermin derde koopkracht der arbeidende Volks massa. Tevens beheerscht de mensch niet meer de snelle vorderingen der techniek en wordt de arbeider steeds meer door de machine verdrongen. Voor mlllioenen van onze productie wordt vernietigd. Hier mede wil men een kunstmatige schaarschte kweeken en als gevolg en uiteindelijk doel een prijsstijging verkrij gen. Hierin ziet de S.D.A.P. geen heil. In tegendeel, noodzakelijk is een prijsdaling en een opgevoerde koopkracht der breeae massa's van ons volk. Hierop is het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. gebaseerd. De regeering heeft dit plan onmogelijk genoemd en zag zich niet ln staat, hier voor de noodige credleten te versohaffei). Dit verwondert spr. niet, want kan een regeering, die op zulke zwakke pUlerJ rust, zooveel vertrouwen vinden bil het volk, om van dat volk die credleten die voor verwezenlijking van dit plan noodig ziin, te'.verkrijgen. Doch bulten dit betwijfelde spr. de uitspraak der Kamer, want ter zelfder tijd kan minister Gelissen in Po len eenige millioenen ter leening aan bieden en wanneer in de regeering de weerbaarheid ter sprake komt, spreek' men zelfs op een uiterst lichtvaardige wijze over millioenen Wegens het vergevorderde uur was de gelegenheid tot debat tot een minimum beoerkt en het den debaters niet mogelijk' dleoer op eenige punten in te gaan. Tegen twaalf uur werd deze druk be zochte vergadering besloten met zingen der „Internationale". 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14