ASPIRIN 0 77ïle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 April 1936 Vierde Blad No. 23337 SPORT. INGEZONKEN /TUKKEN SPREEKCEL. VOETBAL. zaterdagmiddagcompetitie l.v.b. Programma voor morgen. 2e kl. A: Ter Leede 3Sleutels 1, 4 uur, p. Boom; Koudekerk 1—A.R.C. 2, 5 uur, Vermeulen. 2e kl. B: Quick B. 3—Weter. B. 1, 3.30 uur (bUterrein) Nleuwhuls; Rijnsb. B. 2 Katwijk 2, 3 uur, v. d. Velden. 3e kl. A: A.R.C. 3S.C.O. 3, 3.30 uur, v. d. Hoogt. 3e kl. B: O. Clubje 2Koudekerk 2, 3 uur (Koudekerk-terr.) Pijnacker: Rijnsb. B. 3—L.R.C. 3, 5 uur. Visser. 4e kl.; L.R.C. 4Quick B. 6, 3.30 uur. Adsp.: Ter Leede—Quick B. fa), 2.30 uur Klink. Overzicht. Uitgezonderd de adspiranten afdeeling zijn thans alle kamipoenen bekend. In 3B heeft L.R.C. 3 Zaterdag 1.1. den titel ver overd na een fraai seizoen, waarin slechts één wedstrijd werd verloren. Het belang rijkste is er nu dus van af, al zullen en- iele ploegen nog fel strijden om althans de eer te redden en niet als laatste te ein digen. A.R.C. 2, dat uit speelt in 2A tegen Koudekerk 1, heeft daartoe geen kans meer. In 2B zal het Rijnsburgsche Boys 2 ook niet gelukken tegen Katwijk 2. S.C.O. 3 zou het tegen A.R.C. 3 In 3A nog eens kun nen probeeren. In 3B speelt Rijnsb. Boys 3 tegen de kampioen L.R.C. 3 enhet gebeurt nog al eens dat een kampioen direct na het behalen daarvan den eersten strijd ver liest. In de 4e kl. kunnen L.R.C. 4—Quick Boys 6 de punten deelen en.... in de ad- spirantenafdeeling vindt „de groote strijd" plaats waarin de slag kan vallen. Terleede speelt haarlaatsten wedstrijd. Wint zij deze dan is zij ongeslagen kampioen. Met één gewonneil wedstrijd voor de jeugdige Boys echter is de beste kans voor Quick- Boys (a), daar de resteerende wedstrijd geen puntenverlies brengen zal. De moge lijkheid bestaat echter ook dat evenals in den eersten wedstrijd gelijk wordt ge speeld. Dan echter zijn voor Quick Boys de kansen verkeken. 1785 (Ingez. Med.) r. b. f—l. o. v. Gisteravond speelden deze elftallen een vrlendschappelijken wedstrijd op het Leidsche Boys-terrein. De leiding was in goede handen. Uitslag 73. Rust 22. De leiding berustte bij den heer G. Plas- meijer. wedstrijden c. g. w. De C.G.W.-veteranen wonnen met 31 van de L.P.S.V.-veteranen. Een C.G.W.-combinatie verloor met 10 van een Tona-comblnatie. nederlaag - wedstrijden electro boys. Morgenmiddag om halfdrie speelt Electro Boys tegen Oranje Blauw. uit boskoöp. Zondag te half drie zal er op het Boys terrein te Boskoop een ontmoeting plaats hebben tusschen het 5e elftal van de Boys en Nieuwveen III. d. v. s. i—d. u. n. o. i. Deze wedstrijd, welken D.U.N.O. zal moe ten winnen om zeker te blijven van haar kampioenskans, zal Zondag plaatsvinden. D.V.S. komt geheel volledig uit, dit wil zeggen met het elftal dat uit de laatste 7 wedstrijden 11 punten wist te behalen, namelijk: Doel: K. Pardon; achter: B. Bekkering en Chr. Hlllebrand; midden: A. Hille- ;brand, J. Fakkel en I. v. Eigen; voor; W. Filippo, J. Oudshoorn, W. Piket, C. Tuin en J. Piket. KORFBAL- vriendschappelijke wedstrijden. Morgenmiddag om halfdrie zal het tweede twaalftal van Oosterkwartier een vrlendschappelijken wedstrijd spelen tegen Noorderkwartier 2. Voorts speelt een Oos- terkwartler-comblnatle (leden) om 3 uur tegen A.K.C. uit Alphen. ATHLETIEK. rotterdamsche estafette over 7500 meter, Zondag zal D.O.S. (Rotterdam) wederom haar j aarlijtoche estafette over 7500 M. organiseeren. Aan deze estafette, waarvoor slechts een bepaald aantal vereenigingen uit het district Zuid-Holland der K.N.A.U. zijn uitgenoodigd. zullen o.a. deelnemen: „De Trekvogels', „Pro Patria". „Achilles". ..Minerva". ..Vires et Celeritas". „Sportcl. Rotterdam" en het Leidsche „Holland". De wedstrijd wordt geheel gehouden op de siintelbaan bij de Neniitohallen en vangt om 1 uur aan. Vooraf gaat een défilé van de deelnemende ploegen. Het „Holland"-team,,ls als volgt samen gesteld: 7Ö0 M.: J. Schüss; 200 M.: O. Kronig; 1200 M.: J. Dubbelaar; 800 M.: J. Deyn; 400 M.: P. v. Benten; 1600 M.: J v. Bakel; 800 M.: A. Visser; 1200 M.: P. v. Egmond: 400 M.: J. Jaspers: 200 M.: N. N. LAWN-TENNIS. perry tsjechisch kampioen In het tournooi der internationale Tsje chische kampioenschappen viel gisteren de beslissing in het heerenenkelspel. In een stroomenden regen werd de finale tusschen Perry en den Tsjech Hecht ge speeld. Perry won het kampioenschap met de cijfers 6—2, 6—3, 4—6, 6—1. GOLF. noordwijksche golfclub. De Noordwijksche Golfclub organiseert Zondag een 4en wedstrijd om den Dixon Cup voor leden en country members. WANDELSPORT. de bloembollenmarsch der l. w. s. v. De Bloembollenwandeleltocht der L. w. s. V., welke gehouden zal worden op 25 en 26 April as. belooft een groot succes te worden. Aan dezen marsch zal worden deelgeno men door: Sport-Ver. „A.L.O" te Oegst- geest; „de Oranje Garde", Leiden; Wan delclub „de Driehoek", Lelden', 4e Reg. Inf., Leiden; Gymn.-Ver. „Jeanne d'Arc", Leiden; Gymn. en Sport-Ver. „Klimop", leiden; Sport en Kampeerclub „de Resi dentie", Den Haag; W. Sp. Ver. „de Haagsche Vierdaagsche", Den Haag; Atlethiek en W. Sp. Ver. „Tempo", Den Haag; „Vrijwillige Burgerw." te Oegst- geest; W. Sp. Ver. „R.T.G.". Den Haag; Sport en Atlethiek Ver. „Graaf Willem n". Den Haag; „Leidsche Burgerwacht"; en een groot aantal individueele deelnemers. De inschrijving blijft geopend op beide dagen tot een half uur voor den start. BILJARTEN. leiden—den haag. De 2e groep heeft gisteravond kans ge zien den achterstand van 19 car. geheel in te loopen en aan Lelden de leiding te bezorgen met 12 car. De volledige uitsla gen luiden; C. A. Kop (Den Haag) 124 27 17 4.59 L. Lammens (Leiden) 125 27 21 4.62 J. de Ree 101 29 13 3.48 W. F. Karstens 125 29 16 4.31 A. Visser 75 22 21 3.40 e. Bakker 125 22 20 5.68 A Bakker 105 37 13 2.83 C. Hendriks 125 37 13 3.37 A. P. v. d. Linden S' 125 28 18 4.46 N. N„ res. 61 27 8 2.25 De stand is thans Leidén 2527 car., Den Haag 2515 car. Hedenavond worden de laatste partijen gespeeld voor de cadre afd. bij R.A.Z. Den Haag. komen bij ons klimaat ge regeld voor; nu*eui stUaU itiipt het product ven vertrouwen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. 2494 (Ingez. Med.) de nederlaagwedstrijden van luto. De door de blljartver. L.U.T.O. (Lisse) gehouden Nederlaagwedstrijden zijn be ëindigd. Gelijk reeds gemeld legde D.OS. (Leiden) beslag op den lsten prijs. De resultaten zijn: 1ste prijs D.O.S. I, Lelden, gewonnen met 170 carb.; 2de prijs Poort v. Cleef I, Leiden, gewonnen met 126 carb.; 3de prijs Flora I, Noordwijk gewonnen met 48 carb., terwijl verloren hebben van L.U.T.O.: A.D.O. I, Den Haag,; Excelsior I. Bennebroek. SCHAKEN. het tournooi te margate. De partijen, gespeeld voor het hoofd- tournooi te Margate in de voorlaatste ronde hadden het volgende resultaat: Reilly wint van Sir Thomas, Sergeant wint van Lundin, Tylor-Flohr afgebroken, Milner Barry wint van miss Menchik, Stahlberg remise met Capablanca. De stand na de achtste ronde is thans geworden 1 Capablanca 6 pnt. 2. Flohr 5'/i punt Dlus 1 afgebroken partij. 3. Stahlberg 5 pat. 4. Tylor 4'/'j punt plus 1 afgebroken partij. 5 en 6. Lundin en Milner Barry elk 4 pnt. 7. 8 en 9. Sir Thomas, miss Menchik en Sergeant, ieder 3 pnt. 10. Reilly l'/i pnt. In het reservetournooi a won Domenech van Van Seters. Schelfhout verloor van Koltanowski. In het B-tournooi won Cro cker van Knoppers. DUIVENSPORT. STEEDS SNELLER (NOORDWIJK). Concours van Roosendaal. De duiven werden om 9.05 uur in vrijheid gesteld met W.N.W. wind. In concours 210 duiven. De uitslag is als volgt: Geb. Passchler 1, 13, 37, 38; W. Hoek 2, 4, 16; Gebr. v. d. Poel 3. 19, 39; Q. v. d. Meulen 5, 7. 40; P. Bosman 6, 8, 14, 31; J. B Cramer 9, 29; D. Uithoven 10, 21; H. Klinkenberg 11, 25, 27, 30; M. Zonneveld 12. 18. 34: P. Barnhoorn 14, 24. 26; C. Plug 17, 22, 33: A. v. Duin 20, 23; Gebr. Cramer 28; Gebr. v. d. Wiel 35; J. v. d. Niet 36, 41, 42 De duiven kwamen over het algemeen onregelmatig door. een nationaal geschenk bij de indienststelling van hr. ms. „de ruijter". De veelzijdige belangstelling en het daad werkelijk medeleven van het Nederland- sche volk voor en gedurende het werk met betrekking tot de wereldreis van Hr. Ms. Onderzeeboot K XVIII, deed het Algemeen Ned. comité „Onze Marine" besluiten we derom een oproep tot het Nederlandsche volk te richten doch nu om bij de indienst- stelling van Hr. Ms. Kruiser „De Ruijter" een nationaal geschenk van het Neder landsche volk te doen plaatsen aan boord van dit, bij zoo velen reeds bekende schip, dat de naam voeren zal van Neerland'3 grootsten Admiraal. Het Alg. Ned. comité „Onze Marine" hoopt er in te slagen, met medewerking van het geheele Nederlandsche volk, de bij dragen voor dit nationaal geschenk bijeen te kunnen brengen dat zal kunnen bestaan uit een triptiek te vervaardigen door een of meer onzer beste kunstenaars en waar in eenige der treffendste momenten uit het leven van Admiraal de Ruijter tot uitbeel ding kunnen worden gebracht, om op deze wijze niet alleen den grooten Admiraal te eeren, doch ook de Marine en in het bij zonder de opvarenden van Hr. Ms. kruiser „De Ruijter" bij hun werk in het belang van ons land en ons volk steeds de roem volle daden in herinnering te houden. Het comité stelt zich tevens voor de bij de indienststelling van het schip voor het eerst te hijschen vlaggen aan te bieden als een geschenk van het Nederlandsche Volk, en het comité hoopt er in te slagen dat de scheepsklok bij eiken slag de herinnering wakker roept aan de geboortestad van Neèrlands grootsten Admiraal. Omdat ongetwijfeld voor de indienststel ling zelve, bij het Nederlandsche volk veel belangstelling zal bestaan hoopt het co mité binnenkort nadere publicaties te kun nen doen omtrent bijwoning en zal te de zer gelegenheid een gedenkboek verschij nen waarvoor reeds de. medewerking van velen in den lande gevraagd is, of nog nader zal worden gevraagd. Wel zullen er nog enkele maanden ver- loopen alvorens het schip in dienst gesteld wordt, doch omdat de voorbereidingen tot aanbieding van een nationaal geschenk veel tijd vorderen verzoekt het comité reeds nu bijdragen te willen storten op giro-reke ning 42883 van het Aig. Ned. comité „Onze Marine", postbus 6, Den Helder. klacht potgieterlaan. Een bewoner van de Potgieterlaan dringt aan op verwijdering van een vuilnisstaai, welke daar reeds eenige maanden geleden achter een schutting door een vuilnisman der gemeente is gemaakt. shakespeare'S „een midzomernachtdroom". De beroemde regisseur Max Reinhardt verfilmde Shakespeare's „a Midsummer- nightsdream", waaraan wij in deze rubriek reeds aandacht schonken. Tallooze tongen eijn over deze verfilming losgekomen en Wen is het er wel over eens, dat het slechts een Reinhardt kon gelukken, een derge lijke zware opgave tot zulk een succesvol resultaat op te voeren! Deze Miazomer- nachtdroom is een fantastische improvi- wtie, waarbij het niet ontbreekt aan ge moedelijke spot en ontroerende ernst. Het is net blijspel der drie werelden: die van ee elfen en feeën met hun koning en ko- wngm Oberon en Titania, die van den «nel met hun vorsten Theseus, hertog van ainene en Hippolyta, koningin der Ama- tenen en die der handwerkslieden: Spoe), e wever. Wind, de blaasbalgmaker. Tuit. S, ketellapper, Schaaf, de timmerman, Slokker e.a. Een keur van Amerika's bekendste f'ilni- t.rr-i werkté onder Reinhardt's mees- vi,!?ke regie, als Ian Hunter (Theseus), <T,Uee ,Teasdale (Hippolyta), Dick Powell tnysander), Jean Mulr (Helena), Olivia de Havilland (Hermiai. James Cagney (Spoel dc wever), Joe E. Brown (Wind, de blaas balgmaker), Micky Rooney (Puck, Obe- ron's dienaar), Anita Louise (Titania) en vele anderen. Felix Mendelssohn's geïnspi reerde en bezielende muziek werd gear rangeerd door den bekenden Oostenrijk- schen componist Erich Wolfgang Korn- gold, de suggestieve balletten stonden on der leiding van Bronislawa Nijinska en Ninl Thetlade. De geniale visie van Reinhardt wist een atmosfeer te scheppen van bijzondere schoonheid. In het nachtelijk ballet bijv. worden de elfen, gnomen en andere droomfiguren op volmaakte wijze gesym boliseerd: het is een feeëriek spel van nachtelijke droomverwarringen, een ge materialiseerde droom, de werkelijkheid geworden conceptie van een technisch brein. De grootmeester der balletkunst. Max Reinhardt improviseerde een gansche serie nieuwe effecten en bevredigt hier on tegenzeggelijk zeer hoog gestelde artis tieke eischen. Een merkwaardige film, deze „Midzomernachtdroom", een der meest aandachttrekkende van dit seizoen, die vele niéuwe mogelijkheden voor dc kunst van het witte doek geopend heeft. Hiernaast Dick Powell als Lysander, met Olivia de Havihand als Hermia. 1 ling ervan in verbeelding gaan meebeleven in deze film, die het vroolijk zingende en i dansende bestaan van een groep werkloo- ze revueartisten in beeld brengt. Zij slagen er na eindelooze moeilijkheden in, de revue „De crisis is voorbij" voor te berei den, maar het is al laat op den avond der première, als de artisten bemerken, dat zij het voornaamste „Het publiek" vergeten hebben! Hoe het hun gelukt den naam van het totaal vergeten theater, waarin gespeeld zal worden en den titel der vol komen onbekende revue in minder dan een half uur tot in alle uithoeken van Parijs bekend te maken en hoe in een minimum van tijd het theater voor langen tijd „be sproken uitverkocht" wordt welk een ideaal in deze moeilijke periode! is één dier van tintelende humor spranke lende trouvaille's, waarvan deze geestige en tot optimisme stimuleerende film vol is. Men ziet hierboven de verheugde ge zichten van Albert Préjean en Daniel le Darrleux in de hoofdrollen. Zij dénken aan geen crisis meer! de crisis is voorbij! Deze week gaat flier de première van Robert Siodmak's nieuwste film „De Crisis is voorbij!" een heerlijk woord, waarnaar velen hunkeren. Moge het in werkelijk heid nog niet 'zoo zijn, laat men de vervul-' iets over het instituut der „wiener sangerknaben". Het instituut der „Wiener Sangerkna- ben" werd gesticht bij decreet van Keizer Maximiliaan op 7 Juli 1498 met het doel een knapenkoor op te richten, dat zou kunnen assisteeren bij de kerkelijke dien sten in de Hofburgkapel Het had niet al leen een zeer gunstlgen invloed op de muzikale ontwikkeling van het cultureele leven te Weenen, maar was tevens een be langrijke instelling op het gebied van op voeding en onderwijs, omdat aan een groot aantal begaafde, doch dikwijls onder be hoeftige omstandigheden grootgebrachte kinderen de mogelijkheid werd geboden gratis een uitstekende opvoeding te ge nieten. De Keizerlijke familie had de kos ten voor deze opvoeding op zich genomen in het door haar gestichte „Loenburgische Konvikt". terwijl als tegenprestatie van de kinderen verlangd werd hun klare kna penstemmen uitsluitend te laten hooren bij kerkelijke plechtigheden. Bij de Ineenstorting der Habsburgsche monarchie hield deze donatie op, zoodat net koor moest worden opgeheven. Jaren lang bleef de Hofburgkapel verstoken van Jen zang der „Sangerknaben", hetgeen zich door een steeds minder wordend be zoek geducht liet voelen; tenslotte was men zelfs genoodzaakt door de groote on kosten. veroorzaakt door de engagementen van solisten en koren, de diensten geheel te staken. Belangrijke personen in het Weensche muziekleven gaven zich er spoedig reken schap van, dat de Hofburgkapel een uniek instituut was in het artistieke leven te Weenen en dat haar verdwijnen de gere gelde opvoering van vele klassieke mees terwerken, die zonder jongenskoren niet denkbaar zijn, onmogelijk zou maken. Be gin 1923 organiseerde men derhalve we derom uitvoeringen van plechtige hoog- I missen in de Hofburgkapel en dacht daar- bij tevens aan een reorganisatie van het instituut der „Sangerknaben" Den hul digen rector, prof. Joseph Schmitt, die zijn geheele persoonlijke fortuin hieraan besteedde, gelukte het het vroegere niveau wederom te bereiken. De moeilijkheden, die men, behalve op financieel gebied, doch ook op artistiek gebied te overwin nen had, waren talloos. De „Sangerknaben" slechts de aller- begaafdste leerlingen worden opgenomen kunnen na hun stemwisseling nog eenige jaren op het instituut vertoeven om behalve de muzikale, ook hun algemeene studies te voltooien. Het onderwijs wordt geleid door uitstekende professoren Het muzikale gedeelte der opvoeding bevindt zich in handen van de dirigenten dr. Georg Gruber, Hans von Urbanek en Leopold Emmer. Het bijzondere onderwijs, zoowel op muzikaal als algemeen gebied, is in stede van een beletsel een voordeel voor de jongens gebleken. Namen als prof. Gemeindel of Clemens Krauss, die in hun jeugd deel uitmaakten van het Con vict, getuigen van de juistheid van de op vattingen, dat een „Wiener Sangerknabe" zijn weg door het leven weet te vinden. In vroeger jaren was o.a. Franz Schubert een der beroemdste leerlingen Het aanvankelijk gestelde doel, nl. jon gens uit alle rangen en standen geheel kosteloos een algemeene en bijzondere mu zikale opvoeding te geven, dat nog steeds in eere wordt gehouden, maakt het noo- dig door middel van kunstreizen het bud get. dat maandelijks de 12.000 Schilling te boven gaat, sluitend te maken. Men is zich ten zeerste bewust, dat het reizen den kinderen een zware taak oplegt, maar de unieke gelegenheid de wereld te leeren kennen, zich te bewegen en reeds op zoo jeugdigen leeftijd een groote ervaring op te doen, zal hun zeer zeker in hun verdere leven te stade komen. In 1926 werd voor de eerste maal in het buitenland geconcerteerd. In volgende ja ren 'werden concertreizen gemaakt door geheel Zwitserland en Duitschland, door Jcego-Slavië, Roemenië, Parijs en Spanje. Stockholm werd eenige keeren achtereen bezocht en ook in ons land hebben de „Wiener Sangerknaben" meerdere con certen gegeven. Overal oogstten zij een uitbundig succes! Hun tournée door Ame rika, waar zij o.a. op het Witte Huis voor president Hoover een van hun 50 Ameri- kaansche concerten gaven, was een niet minder grandioos succes. De Oostenrijk- sche gezanten lieten de jongens vaak zin gen op soirées op de ambassades. Zij zon gen voor koningen, presidenten en andere hooge autoriteiten. Dit wereldberoemde knapenkoor is nu deze week te hooren in de film „Singende Jugend", waarvan wij reeds het een en ander schreven. ..Toni", de jeagdige hoofdvertolker uit de film der Wiener sangerknaben „Singende Jugend neemt afscheid van den Rector en Zuster Maria. Zij danken hem voor de heldhaftige rol, die hij in de geschiedenis van het „ontvreemde" bankbiljet speelde en wenschen hem succes op de tournée naar Amerika.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13