PIJ ROL zoo goed voor 't leer! Vrouwenhanden JLEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 22 April 1936 Thi|s IJs trekt op tegen het kattenleger UIT DE RIJNSTREEK. treding van den heer J. Marinus, Pastoors- ^Voor de benoeming worden voorgedra gen' 1. J- Marinus voornoemd; 2. J. Jan- Lnstationsweg 11. 8' Voorstel tot het opnieuw aangaan van twee kasgeldleeningen. 9 Voorstel betreffende de verzoeken van P- M. Lippens en A. J. Warmerdam tot het verkrijgen van een „plaatsje" in den zin der Landarbeiderswet. 10 Voorstel tot het contlnueeren van de In 1935 en vorige jaren verlaagde tarieven der haven- en kadegelden. 11 Voorstel tot het aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas voor de verbe tering der woningen van „Goed Wonen", groot f. 15.000. 12 Mededeelingen: a Verzoek van P. van Bourgondlën tot afwijking van het uitbreidingsplan voor de bebouwing der Loosterweg II. b Beantwoording der door het raads lid G. L. Pijnaker gestelde vragen betref fende de correspondentie met den Minis ter van Sociale Zaken inzake de uitvoe ring van werken in werkverschaffing. c. Brief van Ged. Staten betreffende de verordening ter voorkoming van besmet telijke ziekten in scholen en kinder- bewaarplaatsen. 3301 KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering Tuinbouwvereen. „Katwijk en Omstreken". Deze vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering. De opkomst was, zooals voor de jaarvergadering van K. en O ge bruikelijk is, groot. De voorzitter, de heer j v. d. Perk opende en wees er o.a. op, dat de export steeds moeilijker werd, en zonder deze is het toch niet mogelijk, dat de handel zich verbetert. Ook 1935 heeft weer teleurgesteld en heeft niet gebracht wat we zoozeer hadden gehoopt. Dan pas, wanneer de handel zich weer vrij kan ont wikkelen zal er van blijvende verbetering sprake kunnen zijn. Alle maatregelen welke thans worden getroffen zijn slechts hulpmiddelen om de beoefenaars van ons vak voor algeheele ondergang te behoeden. U zult ook met mij, aldus spr.. den dag zegenen, wanneer we alle regeerlngsmaat- regelen kunnen missen. Nog steeds ver menigvuldigen zich de voorschriften, en de verplichtingen ons opgelegd bij het veilen worden steeds meerder en zwaarder Maakt het ons in het bestuur niet moei lijker dan het reeds is, maar werkt in alles zooveel mogelijk mee. Neemt de voorge schreven kwaliteitselschen in acht. al be zorgt u dit misschien ook extra zorg en (moeite; ge zult er wel bij varen, de on dervinding heeft u dit geleerd We zijn dankbaar voor de betoonde medewerking van de meester uwer; we stellen deze op hoogen prijs. Na een aansporing tot sa menwerking tusschen bestuur en leden tindigde spr. Vervolgens las de secretaris de heer H. W. Grimbergen notulen en jaarverslag. De notulen werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Aan het uitgebreide jaarverslag ontleenen wij; Jaarverslag over 1935. De totale omzet van de bij de Prov. Com missie van Zuid Holland aangesloten vei- lingsvereenigingen liep in 1935 wederom met 14% achteruit. Bedroeg deze in 1930 nogpl.m. f. 50.000.000—in 1935 was ze ge daald tot ruim f. 25.000.000.—een terug gang van 45%. Slechts vijf van de 37 aan gesloten vellingen maken een uitzondering op den algemeenen regel. Onder deze laat ste beihoort ook Katwijk. Inderdaad ging onze omzet in 1935 nog iets naar boven en bereikte een bedrag van f. 253.214.96 tegen f. 251.977.09 in 1934. Een mooi resultaat. Jammer genoeg, dat dit gunstige totaal resultaat allerminst een weerspiegeling is ran de bedrijfsresultaten van leder onzer afzonderlijk. De vroege aardappelteelt kan vrijwel als een mislukking worden aangemerkt. Al gemeen werd gehoopt, dat de misoogst irl de prijzen wel tot uitdrukking zou komen. De werkelijkheid heeft aan die verwach ting niet beantwoord. De prijzen waren iager dan het vorig jaar. Het is uitslui tend aan de Regeeringsmaatregelen te danken geweest, dat ze niet totaal zijn In gestort. De oorzaak is te vinden in den minderen uitvoer. Die van vroege aardap pelen naar Duitschland bedroeg in 1934 ruim 20.000.000 K.G.; in 1935 slechts 5.440.000 K G Ook Engeland nam minder aardappelen af dan het vorig jaar. Hier in ligt de verklaring, waarom ondanks den minderen aanvoer het aangeboden kwan tum niet geheel kon worden opgenomen. De heffing op aardappelen bestemd voor binnenlandsch gebruik, ten bedrage van rond f. 575.000 is dan ook geheel noodig geweest om de export-restituties en het verlies op doorgedraaide aardappelen te dekken. Het antwoord op de meermalen gestelde vraag of mogelijke steun verleend zou worden op de aardappelen ligt tevens hierin opgesloten. Wat bloemkool betreft, ook dit product heeft ernstig geleden door de ongunstige weersomstandigheden, voor sommige per- ceelen zelfs in die mate dat het niet de moeite waard was ze te oogsten. De aan voer bleef met 150.000 stuks beneden die van 1934. De opbrengst daarentegen was f-15.000.hooger dan vorig jaar. Deze meerdere opbrengst kan veilig op rekening gesteld worden van de periode Sept.be gin October. De allervroegste bloemkool is beneden productieprijs verhandeld moeten worden, terwijl in het laatst van het sei zoen nog 4700 st. doordraaiden. De koek 15 dus wel ongelijkelijk verdeeld. Hetzelfde zou kunnen worden gezegd van het artikel waschpeen. Dit product is voor sommige tuinders een ruggesteun, I.001.anderen een bittere teleurstelling ge- In het groenten-assortiment, dat onze velling geregeld te zien geeft, neemt ua waschpeen een steeds meer voorname P'aats in Werd vroeger maar sporadisch hot Pjvrhijtje waschpeen aangeboden, in afgeloopen jaar met een aanvoer van va °veru het millioen K.G. is deze tot een an de hoofdproducten gepromoveerd. Ze- ziin 20,1 de aanvoer nog beduidend hooger J, B^weest, wanneer alle uitgezaaide peen !™tn wasdom ware gekomen. Met uit- ™"mg van de maanden Aug. en Sept. nasi zeeT dicht het mbiJjni'm noemen de °PbrenSst redelijk te jI50s1J,een ging in beteekenis achteruit, viaron 4 vlel n'et mee en be prijzen Ook den Producent niet loonend. de teelt van sla, die in de laatste Ja ren sterk is uitgebreid, heeft den produ centen weinig geldelijk voordeel gebracht. Niet minder dan 80.000 stuks verhuisden naar de mestvaalt. Evenals de vroege aardappelen heeft ook de sla in ernstige mate te lijden gehad van den hagelslag. Behalve bloemkool, vroege en late aard appelen en bospeen, werd van alle arti kelen meer aangevoerd dan het vorige jaar, van sommige zelfs 100"/» en meer. Het ledental bleef stationnalr en be droeg op 31 December 176. In het bestuur hadden belangrijke mutaties plaats De heer A Korpelshoek die gedurende een zestal jaren de vereeniging op eminente wijze als secretaris heeft gediend, werd door den niets-ontzienden dood aan zijn werkkring ontrokken. De heer W. v. Beelen die op de hem eigen solide wijze de geld middelen der vereeniging beheerde, werd door een ernstige ziekte gedwongen zijn functie neer te leggen. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren D. C. van Leeuwen en R. van Delft. Op spon tane wijze kwam uit de leden het verlan gen tot uiting, den voorzitter, den heer J. v. d. Perk aan te wijzen als veilingleider, waaraan door het bestuur met volle sym pathie is voldaan. De flnancleele positie van onze ver eeniging is onveranderd gunstig. Het pro bleem van het tekort aan los- en laad- gelegenheid in den drukken tijd is door het bestuur nader onder de oogen gezien. De goede verstandhouding tusschen het vellingbestuur en den handel heeft ook dit jaar geen wijziging ondergaan Wat betreft de verhouding en de harmonie tusschen de bestuursleden onderling en die tusschen bestuur, veilingmeester en overig personeel, deze liet in geen opzicht iets te wenschen over. Een bijzonder woord van waardeering voor het werk van den veilingmeester is hier ongetwijfeld op zijn plaats. Het is duidelijk dat door de Regeerings maatregelen de veiling steeds meer werk op de schouders wordt gelegd. Op de na leving en uitvoering van de verschillende voorschriften wordt allengs scherper toe zicht uitgeoefend en onze bewegingsvrij heid wordt gaandeweg meer aan banden gelegd. Toch moet met dankbaarheid wor den erkend, dat de Regeeringsbemoeiin- gen en steunmaatregelen den tuinbouw voor volslagen instorting hebben bewaard. Dan volgden ingekomen stukken, vji. mededeelingen van de Ned. Groenten en Fruitcentrale betreffende velllngsvoor- schriften. kwaliteitselschen. enz. Hierop werd de uitbreiding van de los- en laadgelegenheid besproken. De Veiling- vereeniging heeft rond haar terrein nog gronden beschikbaar, die thans dienst doen ais teelgronden. Het Westelijk deel wil het bestuur dienstbaar maken aan de los- en laadgelegenheid. Het maken van betonnen beschoeiing en straat zal een uitgave vorderen van plm. f. 3500. De ver gadering was het spoedig met het bestuur eens. Het voorstel werd dan ook aange nomen. Volgde vaststellen van balans en exploitatierekening. De balans werd goed gekeurd met het eindcijfer van f. 51641.07. De exploitatierekening, die sluit in in komsten en uitgaven met als eindcijfer f 16395.13 en een winstcijfer over 1935 van f. 2404.13, werd ook goedgekeurd. De be grooting voor 1936 was geraamd op een omzet van f. 200.000. Na bespreking gaf men ook hieraan de vereischte goedkeu ring. De voorzitter de heer J. v. d. Perk, af tredend doch herkiesbaar, werd met bijna algemeene st. herkozen. Evenzoo de secre taris-penningmeester de heer H. W. Grim bergen. Beiden dankten voor het in hen gestelde vertrouwen. De heer Nic. Bos, af tredend, wenschte om gezondheidsredenen niet voor een herbenoeming in aanmer king te komen. In diens plaats werd na twee stemmingen gekozen de heer Paul. Noort te Valkenburg. De voorzitter bracht woorden van dank aan den heer Bos voor hetgeen hij steeds voor K. en O. heeft gedaan en sprak den wensch uit, dat de heer Bos spoedig zijn algeheele gezondheid terug moge krijgen. De heer Bos dankte voor de vleiende woor den, tot hem gericht. Het bestuursvoorstel om het afmijntoe- stel aan het electrisch net aan te sluiten werd na een kleine toelichting aangeno men. Een ander voorstel om het stemrecht der leden te beperken in verhouding tot hun omzetcijfer, werd na het hooren van enkele bezwaren door het bestuur aange- houdeii. Na bespreking van de vraag, of het wenschelijk ls de bospèen als regel ln kis ten aan te voeren, werd besloten voorloo- plg de leden in deze vrij te laten. De practijk zal dan wel uitwijzen wat het voordeeligst en meest practlsche is. Nog werd besloten voor sommige pro ducten als b.v. spinazie en sla een partij kisten van ongeveer 1500 aan te schaffen van kleiner formaat dan de thans ln ge bruik zijnde. Dit als proef. Nog enkele zaken, huishoudelijke aange legenheden der vereeniging, werden ter sprake gebracht. Na rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering, die voor de tuinders de belangrijke vergadering van het jaar ls, met dank voor de aangename discussies, eenlgen tijd na middernacht. KATWIJK AAN ZEE. Op den hoek VoorstraatDwarsstraat had een aanrijding plaats tusschen den wielrijder F K. uit de 1ste Kanaalstraat en een bakfiets, waarvan de bestuurder onbekend ls. Deze reed links van den weg er, maakte de bocht naar links. Het rij wiel van K. werd ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek ln. Door de politie werd een 13-j. woon wagenbewoner buiten de gemeente gezet, die zonder vergunning muziek maakte. len, welke ongewijzigd werden goegekeurd. Vervolgens las de kassier de heer Zane- veld, het Jaarverslag voor. Spr. merkte op, dat met groote dankbaarheid getuigd mag worden, dat er géén Boerenleenbank is te vinden, die niet aan haar verplichtingen heeft kunnen voldoen. De Bank geniet dan ook het vertrouwen van het publiek. De toestand was in 1935 niet slecht; spreker meende, dat 1935 zelfs beter was dan 1934. Het winstcijfer was ongeveer f. 4000 lager dan in 1934, hetgeen zijn oorzaak vindt ln de verlaging van de omzet-provlsie met 1/8 pet. Spaargelden - Op 1 Januari van het boekjaar bedroeg het saldo f. 1.178.341.58. Ingelegd werd f 897.349.97 en terugbetaald f. 852.240.34. Saldo per 31 Dec. f. 1.223.451.21. Voorschotten - Op 1 Jan. te vorderen f. 162.612.41. Nieuwe voorschotten f. 15.420; terug ontvangen f. 26.365.71. Saldo per 31 December f. 151.667.70. Loopende rekening Centrale Bank - Op 1 Januari bedroeg de schuld der bank f 38.956.43. Opgenomen werd f. 1.146.274.25. Gezonden werd f. 1.164.777.04. Saldo der schuld per 31 Dec. f. 20.453.64. Overige rekeningen - Op 1 Januari had de bank te vorderen f. 1.029.615.62. Ver strekte gelden f. 2.046.635.34. Terug ontvan gen werd f. 1.976.529.60. Saldo per 31 Dec. f. 1.099.721.36. De verlies- en winstrekening sloot met een winstcijfer van f. 10.612.38. De balans sluit met in tellingen een be drag van f. 1.655.321.93. Den kassier werd dank gebracht voor zijn duidelijke weergave van den toestand der bank. De rekening en balans werden vast gesteld. De heer J. Rotteveel werd bij enkele can- didaatstelling herkozen als lid van den Raad van Toezicht. De heer J. W. A. Lefeber werd als be stuurslid herkozen. De winst werd bestemd voor het reserve fonds, behoudens de gebruikelijke afschrij ving. Een aantal leden werd met goedkeu ring der vergadering afgevoerd. Na rondvraag volgde sluiting. LISSE. Vergadering der Coöp. Boerenleenbank. In het H.B.G.-gebouw werd de 29e alg. verg. gehouden van de Coöp. Boerenleen bank onder presidium van den directeur den heer L. Onderwater. Deze memoreerde den arbeid van den vorigen directeur, den heer C. v. Leeuwen De secr. de heer J. C. Zanev?ld la? de notu- NOORD WIJK. Raadsstukken B. en W. stellen den raad voor, ten be hoeve van reparaties en verbeteringen van de beide kamerovens van de gasfabriek een crediet beschikbaar te stellen groot f. 10830.en de werkzaamheden en leve ranties op te dragen aan de Nederland- sche Ovenbouwmaatschappij te Zeist. Ingekomen is een verzoek van de be woners der 22 z.g.n huurkóopwoningen om verlaging van de huren dezer woningen. In verband met de tegenwoordige tijdsom standigheden meenen B. en W. dat er voor een verlaging alle aanleiding bestaat. Zij stellen den raad dam ook voor verlaging der huur met f. 1.per week en per wo ning, te rekenen metlpgang van 1 Jan. '36 - B en W. stellen deh' raad voor finan- cieele medewerking te verleenen voor de emigratie van ten hoogste 10 werkloozen naar Zuid-Afrika door voor ieder een borgstelling aan te gaan van 100 Zuid- Afrlkaansche ponden. NOORDWIJKERHOUT. Muziekconcours van den Z.H Bond. Thans is vastgesteld, dat het muziek concours van den Z.H Bond alhier zal ge houden worden op Zondag 21 Juni en Zon dag 28 Juni a.s. Op het groote feestterrein wordt een „Kermesse d'été" gehouden, waarop een groote coiisumptietent zal ge plaatst worden, benevens verschillende andere kramen. Het bestuur van den Noordzij der-pol der heeft besloten in werking te stellen twee water-inmalings-machines. waartoe een geldleening zal gesloten worden van f 10.000. Tot voorzitter van dezen polder werd gekozen de heer J. H. Fennings. O OEGSTGEEST. Beroepen. Beroepen te Koog-Zaandijk (Herv. evangelisatie) ds. G. Hennemann, laatste lijk hulpprediker alhier (tevoren O.I. pre dikant) Burgerlijke Stand. Geboren; Douwe. z. van J. de Wagt en J. v. d. Laan Anna. d. van J. Kramer en W. Delleman Margaretha Maria. d. van J. W. Buschman en G. A. Vink Overleden: P. van der Meij. 74 jaar N. Breediik. 2 weken Sophia Marbus geb. Koster. 73 jaar CD. Verheii. 44 jaar. Ondertrouwd: J. D van Rollen, 31 jaar en L. KI. van der Wel. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. M. C. Bruinen. Rhijngees- terstraatweg 40. van Roosendaal c.a. J. J H. Starrenburg en gez. handelsreiziger. Oranjelaan 25 van Leiden W. C. Stolk en gez. contr B.B. Geversstraat 48. van Padang N.O.I S H. Paats. db„ Rhlln- geest. van Leiden W G. Michon, li. ver pleegster. Endegeest, van Rijswijk Z.H. N. van Kooy. 11 verpl., End-reest. van Leiden ÉG. Brussel, li. verpl.. Ende geest. van Leiden J. Munting. accoun tant Emmalaan 38 van Leiden P. J. GaiUard en gez. maioor inf.. L. van O. Poelgeest 22. van Amsterdam J. Goslings en gez.. off. v. gez. N.I.L., Emmalaan 43, van Leiden M, J v. d. Meer, verkoop ster. Rhijngeesterstraatweg 24, van Leiden J. Swljnenburg db. Leidschestraatweg 11. van Wassenaar A. J. Doorneveld, Emalaan 6. van Leiden P. W. Helven- steln. Emmalaan 6. van Leiden E. M. Meiier onderwijzeres, de Kempenaerstraat 64. van Voorhout J. J. W. Vissers. Rhiin- geesterstraatweg 40 van Den Haag Wed G. van Tol geb. Karreman, Regentesselaan 4. van Bussum L. E. Spencer, part. secretaresse, Fred. Hendriklaan 5. van Amersfoort. Vertrokken: J. A. Backer van de Kem penaerstraat 64. naar Leiden. Meerbur gerstraat 1 D. A. H. van Eek en vr„ van Geversstr 75. naar Gorssel (Joppe) ,,'t Zonnehuis" C. J M. Bakker, land bouwer. Haagschestraatweg 9. naar Leiden L. Morschweg 83 J. L. Onderwater, ban- ketb kn van O. Rhijnzichtweg 18. naar Den Haag Zwarteweg 18 P. Ravensber- gen. db.. van Valkenburgerweg 12. naar Den Haag. Kaapscheplein 48 R. F. W. Gügel en vr., van Emmalaan 47. naar Den Haag. v Alkemadelaan 36 K. Olii. zet- kastelein. van Schoolstraat 2, naar R'dam, Oostzeedijk 424 JA. Wildenburg, bak ker. van Geversstr. 12, naar Zeist. Nooit- gedacht 6 S. P. de Roos, theol. cand. van Haarl trekvrt 10 naar Amersfoort. Pann- straat 28 E M. A. Zandbergen, van Dorpsstraat 9. naar Anna Paulowna. Bree- zand Zandvaart 29 J. E. Teller geb. Jong van Maurtslaan 1. naar Leiden H. Rijndijk 24 M Hakker van Haarlem mertrekvaart 13. naar Ede (Lunteren) landgoed .De Biezen" K, Wilbrink, van Dorpsstraat 45 naar Doesburg Depót on- derafd politletroepen H. W. van der Walle koopman, van O. Rhijnzichtweg 17. naar Den Haag. Hoefkade 413. o RIJNSBURG. Vergadering der Burgerwacht. In café Verbree vergaderde de Burger wacht. De voorzitter, de heer J Krom hout Jr. opende en heette in het bijzon der kapitein Snijders, toegevoegd aan den Inspecteur der Burgerwachten, welkom. De secretaris, de heer Joh. Oudwater, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht hij het jaar verslag uit. Hieruit bleek dat de Vereeni ging zich in toenemenden bloei mag ver heugen Het aantal leden bedraagt 278. De oefeningen werden steeds door een groot aantal deelnemers gevolgd. Hartelijk dank werd gebracht aan de afgetreden be stuursleden, den heer Burgemeester voor zijn medewerking, het bestuur van Fiora en den Magazijnmeester. Het verslag ein digde met een opwekking tot trouw aan Koningin en Vaderland. Het verslag van den 'penningmeester, den heer J. van Rootselaar was minder op timistisch. De inkomsten bedroegen f. 444.40, de uitgaven f. 494.04, dus een nadeelig saldo van f49.64. Namens de kascommissie deelde de heer R. Blankert mede, dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. De aftr be stuursleden, de heeren J. v. d. Gugten Wz., J van Rootselaar en C. van Delft Kz., werden met groote meerderheid herkozen. Namens het bestuur werd medegedeeld, dat de zomerschietoefeningen te Katwijlc 28 April a.s. zullen aanvangen. Zooals ge bruikelijk zullen de oefeningen besloten worden met een onderiingen wedstrijd. Hierna hield kapitein Snijders een cau serie over den natlonalen en internatio nalen toestand op economisch en politiek gebied. Spr. gaf een overzicht van wat sinds het verdrag van Versailles in on derscheidene landen op militair terrein is voorgevallen, inzonderheid in Nederland, Zwitserland en België. Ook ons land kan z.i. niet achterblijven. Spr wees er op, dat versterking van het gezag dringend noodzakelijk is. Nog wees spr. op het aanhangige wetsontwerp op de weerbaar heidscorpsen, waarbij de taak van de Burgerwachten opnieuw geregeld zal wor den. Besloten werd met een huid» aan het Oranjehuis Daarop volgde de prijsuitreiking aan de deelnemers aan de winterschletoefeningen Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de commandant, de heer J. Oudwater, voorloopig zijn functie zal blijven waarne men, sloot hij deze uitstekend geslaagde vergadering en ging men over tot de ge bruikelijke verloting. Een met zand geladen vlet van den heer W. de K. kwam door lekkage in de Vliet tot zinken. Ten einde de doorvaart niet te belemmeren zal een en ander ge licht worden. o blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid |gaaf, zacht en blank door 2383 (Ingez. Med.) 15. Hoewel vriend Thijs verschrik'dijk om de katten-ruzie lacht, heeft hij het eind er van niet afgewacht; terwijl nu dan de holle boom vol katten was, greep hij zeer ras naar een stuk hout, zooals er vele liggen in elk woud; een stuk van 'n wortel, dat door hout hakkers was uitgegraven. En terwijl de heksen-katten steeds elkaar geen kamp nog gaven, druke Thijs het wortelstuk stijf op des boom- stams open gat, dat hij daarmee geheel gesloten had! SASSENHEIM. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen „Onder Rijkstoezicht gediplo meerd schoenmaker" (diploma A) onze plaatsgenoot de heer F. J. van Breukelen. o WASSENAAR. Uitvoering van de Chr. Mondaccordeon- vereeniging D.V.S. De mondaccordeonver. D.V.S. gaf onder leiding van den dirigent J. C. Dekker in het gebouw voor Chr. Belangen een uit voering met medewerking van de accor- deonvereeniging „Oefening Baart Kunst", dir. G. A. B'orremans. uit Den Haag. De heer A. C. Verschoor liet zingen Ps. 138 1 en ging voor in gebed, waarna hij het welkom sprak. Spr. was verheugd dat het aantal donateurs van D.V.S. belang rijk vermeerderd was en wekte od om dit aantal mede te vergrooten. Hierna was de daad aan D.V.S.. dat eenige composities van den heer J. C. Dekkers vlot uitvoerde en dan ook met een dankbaar applaus beloond werd. Na de pauze was de beurt aan „Oefening Baart Kunst", wier optreden verrassend genoemd mag worden. De diverse num mers die mooi gevarieerd waren, werden zeer muzikaal vertolkt. Twee solisten gaven blijk van hun bijzondere bedreven heid. die trouwens deze geheele vereeni ging bleek te bezitten Voor dirigent en leden werd het een succes! Het talrijke publiek toonde met een daverend applaus ziin instemming. Deze geslaagde uitvoe ring werd door den heer A. C. Verschoor gesloten. ZEVENHOVEN. Begin van Brand. Bij den koopman B ontstond een be gin van schoorsteenbrand, die zich eerst ernstig op den zolder liet aanien. Met eenige emmers -water werd men het vuur echter spoedig meester. Er was tamelijk veel waterschade. AARLANDERVEEN. Bij de sluiting der landbouwwinter- cursus kon het getuigschrift met zeer veel vrucht worden uitgereikt aan A. Verduin; met veel vrucht aan J. de Graaf; J. v. Egmond; H. de Jong; C. Boekhorst; W. Voshart en M. Zuijerveld en met vrucht aan P. Stam en W. Visser. ALPHEN. Bijeenkomst der N.S.B. Voor de N.S.B. werd alhier in het Nut een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad ds. v. Duijl uit Hilver sum, met als onderwerp: „Redding uit een ondergaande Wereld". De belangstelling voor deze vergadering was zeer groot, zoo dat niet alleen de zaal, maar ook het tooneel tot in alle hoeken was bezet en zelfs verschillende personen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Uit wijden omtrek zagen wij belangstellenden die met autobussen of auto's naar deze bijeenkomst waren gekomen. Na opening schetste ds. v. Duijl het tegenwoordig Staatsbestuur en wees erop, hoevelen van het volk als het ware op een driesprong staan. Zij gaan of op den weg der demo cratie of op dien van het bolsjewisme of van het Nat. Socialisme. Wat de demo cratie betreft noemde spr. zoowel de Christelijke partijen, de R.K, Staatspartij als de S.D.A.P. één groote koek. Zij allen verschillen zoogenaamd, maar hebben alles met elkaar gemeen. Uitvoerig ging spr. in op de verschillende crisiswetten en bezwarende lasten voor de boerenbevol king, waarbij de boter- en de margarine- politiek bijzonder door hem werd veroor deeld. Uitvoerig ging spr. ook in op de ge varen van het Bolsjewisme en het Com munisme, dat ook door vele zg. intel- lectueelen wordt voorgestaan. Spr. noemde het evenwel een zegen voor Europa dat men dit in Italië en Duitschland had ge blokkeerd. Naast verschillende andere zaken en de politiek, zoomede het begin sel der verschillende partijen te hebben belicht, wees spr. hierna op het beginsel, doel en wezen der N.S.B., welke partij geen politieke partij wil zijn, geen beloften doet als andere partijen, doch in het licht stelt en voorhoudt wat zij wil, om niet verder te gaan op den weg van verbrokkeling waarmede land en volk ten ondergaat, doch om te komen tot één ware eenheid n.l. de „Ware Nationale Eenheid tot heil van volk en vaderland". Na nog de idee van het leiderschap te hebben uiteengezet dat volgens spr. toch als vanzelfsprekend heid bij iedere partij wordt teruggevon den, eindigde hü zijn dikwiils met applaus onderbroken rede. In de pauze bestond ge legenheid zich op te geven voor debat en tot het stellen van vragen, die spr. na de pauze beantwoordde. 32

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7