GOUDEN HUWELIJKSFEEST 77sle Jaargang WOENSDAG 22 APRIL 1936 No. 23335 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi] maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. NEDERLANDSCHE PADVINDERS AFD. LEIDEN. St. Jorisdag. Elk jaar op 23 April vieren de pad vinders der geheele wereld hun St. Joris dag, om hem weer als voorbeeld van eer en ridderlijkheid zich voor te stellen èn hun belofte van trouw, hulpvaardigheid en gehoorzaamheid te hernieuwen, opdat ook zij in de lente van hun leven den strijd tegen de altijd nog offersvragende draak egoïsme en futloosheid zullen aan binden enhoe moeilijk het ook zij in dezen tijd overwinnen. Der gewoonte getrouw zal morgen zoo veel mogelijk de uniform worden gedra gen met op de linkerborst een tulp, ter wijl de dag zooveel mogelijk wordt besteed aan hulpvaardigheid en ridderlijkheid. Des avonds zullen op meerdere plaatsen de kampvuren worden ontstoken en zul len zonder onderscheid van rang of stand, Jongeren en ouderen zich om de kampvuren verzamelen om te luisteren naar het aloude verhaal van den jongen Ridder Joris, geboren op 23 April te Lydda in Palestina. INSTITUUT PONT. Deze maand slaagden te Den Haag voor Stenografie Ned. (130 lettergr.i: mej. M. Loth, Woubrugge: mej. H. Emeis, Oegst- geest; mej. G. Nijland, alhier; de heer Pluim Mentz, Oegstgeest; en de heer Trel, alhier. Stenografie Ned. (165 lettergr.): de heer v. d. Oever, Katwijk a. Zee. Stenografie Duitsch (130 lettergr.): mej. L. Dettmar, Katwijk a. Zee: mej. J. Boot, Leiderdorp; mej. A. Weeda en mej. S. Frens, alhier. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 89a, alhier. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Gisteravond werd er een gezellige bij eenkomst gehouden in het gebouw „Na- thanaël", uitgaande van de vervolgklas der zondagsschool „de Graankorrel", on- derafdeeling van bovengenoemden bond. De ouders der kinderen en het personeel van de Zondagsschool waren uitgenoodigd. De leider van de vervolgklas, de heer P. v. d. Reijden, opende deze samenkomst met het laten zingen van Ps. 103 1 en 4 en ging voor in gebed. Daarna las hij Joh. 2 111. Vervolgens heette hij de aan wezigen welkom en sprak zijn dankbaar heid uit voor het feit dat er zooveel be langstelling voor dat werk is. Daarna richtte hij een hartelijk woord tot den heer L. Zitman, die 20 jaar voorzitter der Zondagsschool is en overhandigde hem een klein aandenken. Nadat de heer Zitman had bedankt, werd het verdere van den avond gevuld met eenige samenspraken door de leerlin gen van de vervolgklas. Alle aanwezigen mochten schriftelijk beoordeelen wie van de spelers in aanmerking konden komen voor een boek. Nadat de leider enkele personen bedankt had voor hun mede werking, sloot de voorzitter deze gezellige bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 103 14 en ging voor in dankgebed. LEIDSCHE SPAARBANK. Verslag over 1935. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Het te goed der inleggers bedroeg op 1 Januari 1935 f. 8.932.958,44; vermeerderde door: inlagen met f. 5.052.063,71 en door rentebeschrijving met f. 239.109,64; totaal f. 14.224.131,79; verminderde door terug betalingen met f. 5.769.978,58; restant f 8.454.153,21; overgebracht naar reserve niet opgevraagde posten f860, zoodat het te goed op 31 Dec. 1935 f. 8.453,293,21 be droeg. Bij den Postchèque- en Girodienst werd gedurende het jaar 1935 gestort voor bij schrijving op de rekeningen en inleggers of wegens salarissen, pensioenen, enz. f. 791 098,36 en beschikt resp. overgeschre ven f. 803.144,59, waardoor deze per 31 Dec. 1935 sluit met een saluo van f. 13.182,13. In effecten werd voor een waarde van f. 659.706,26 belegd. Een bedrag ad f. 563.499,12, berekend naar de balans- waarde op 31 December 1934, werd ver kocht, respeotievelijk afgelost met een bedrag van f. 565.612,95, zoodat hierop een voordeelig saldo van f. 2.113,83 te boeken viel. Ten laste van de reserve voor koers verschil van effecten moest f. 220.895,57 afgeschreven worden. Saldo 31 December 1935 f. 4.722,235,17. In hypotheken werd in 1935 f. 84.000 be legd. naar de reserve overgebr. f. 116.900 en afgelost f. 292.755. Het saldo per 31 December 1935 bedraagt f. 3.925.446. Gedurende het boekjaar werden 12 bus jes meer afgegeven dan teruggebracht. Aan het eind van het boekjaar bedroeg het aantal in bruikleen gegeven busjes 1396. Het daarmede gespaarde bedrag f. 31.540,28. Door de belangrijke waardeverminde ring der landerijen, en de bijzonder lage prijzen, die de boeren voor.hun producten ontvangen, werd het wenschelijk geoor deeld, voor eventueele verliezen op in hypotheek belegde bedragen, een som van f. 100.000 en voor renteverlies f. 40.000 te reserveeren. De reserve sluit daardoor met een saldo van f762.033,21 uitmakende 9.015 'In van het inleggerskapitaal en 16,137 'In van het effectenbezit der Spaarbank. De rekening van het hoofdkapitaal sluit met een voordeelig saldo van f. 39.367,55. De rente, welke dit jaar gemiddeld van het hoofdkapitaal werd gemaakt, bedroeg 4,260 percent. In 1934 was dit 4,497 per cent. Het aantal inleggers bedroeg 1 Januari 1935 13.484, op 31 December 1935 18.540; overgebracht naar de reserve niet opge vraagde posten 80, totaal inleggers dus 18.460, dus minder 24. Het bedrag der inlagen bedroeg over 1934 f 5.780 454,84, over 1935 f 5.052.063,71, dus minder ingelegd f. 728.391,13. Het bedrag der terugbetalingen was over 1934 f. 5.639.308,82; over 1935 f. 5.769.978,58; dus meer terugbetaald f. 130.669,76. Als nieuwe inleggers werden ingeschre ven in 1934 1688, ln 1935 1550, dus minder 138. Gedurende het boekjaar 1934 was het aantal inlagen 27.159, in 1935 25.671, dus minder 1488. In den loop van het jaar 1934 hadden 24.704 terugbetalingen plaats, in 1935 25.461, dus meer 757. Het aantal deelnemers aan den afhaal- dienst bedroeg op 1 Januari 1935: 1423, 31 December 1935: 1453; aantal posten in 1934: 61.934. in 1935: 61.557. Bespaard be drag in 1934: f. 177.657, in 1935: f 181.479. .Morgen zal het precies 50 jaar geleden 20n, dat onze stadgenooten J. J. Planje en mej. A. Duyverman, wonende Leven daal 149. ten stadhuize aangifte gingen uoen van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking plaats vond op 5 d.a.v. Eeiden hebben thans de drie- ria'ni achter den rug, maar deson- koim? moSen zij zich nog in een betrek- noür 8,°e(ie gezondheid verheugen. Hun omellngschap bestaat uit 7 kinderen, waarvan er één reeds op jeugdigen leef tijd is overleden en 19 kleinkinderen. De bruidegom was gedurende 60 jaar als land arbeider werkzaam, waarvan 32 jaar in dienst van wijlen den heer Laman en 28 jaar bij den heer Bink. Eerst vier jaar geleden legde hij nood gedwongen zijn werkzaamheden neer. Hopelijk zijn voor beiden nog tal van goede jaren weggelegd. DE ESPERANTO COMPETITIE. Feestelijke prijsuitreiking. Gister vond in „Zomerlust" de feest avond plaats, georganiseerd door de drie Leidsche Esperantoclubs, te weten „Pacen", „Fajrero" en de R.K. Klubo Esperantista, ter gelegenheid van de beëindiging der competitie en de daaraan verbonden prijs uitreiking. De voorz. van de feestcommissie. Sro Timmers opende deze bijeenkomst en sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Vervolgens verwelkomde hij de aanwe zigen, in het bijzonder den initiatiefnemer tot deze competitie Sro v. d. Meijden, Sro Faulhauber, de vertegenwoordigers van de clubs uit Den Haag, Haarlem, Noordwijker- hout, Alphen, Roelofarendsveen e.a. en ver der nog eenige buitenlandsche esperan tisten, zoodat van een internationaal ge zelschap kon worden gesproken. Daarna zette hij in het kort het doel en de waarde van deze competitie uiteen, er tevens op wijzende dat de samenwerking van de 3 clubs, die in grondslag van elkaar verschil len, in alle opzichten perfect te noemen is geweest. Hierna was het feestelijk gedeelte aan de orde, ingeleid door het staand zingen van „La Espero". Met een parodie op vertalen, een komi sche declamatie, oogstte de vertolker groot succes, waarna een 20-tal kinderen een tooneelstukje opvoerde, dat keurig werd uitgevoerd en dan ook een welverdiend applaus verwierf. Een woord van lof aan den leider van dit clubje mag niet ontbreken. Vervolgens kwam de clou van dezen avond, n.l. de bekendmaking van den win naar der competitie. Sro v. Putten als voorz. van het compe titiecomité opende de gezegelde enveloppe en las onder spannend stilzwijgen de mot to's met de daaraan verbonden punten voor. Het resultaat was, dat de R.K. Klubo Esperantista het hoogst aantal punten be haalde n.l. 21 gevolgd door Fajrero met 20 en Pacen met 19 pnt. Sro Timmers noo- digde de drie uitverkorenen Fino E. Ber nard, Fino J. Streefland en Sro v. d. Meij den op het podium, feliciteerde hen en hun club met het behaalde succes en overhan digde hun de fraai uitgevoerde zilveren ster, vervaardigd door de Zilverfabriek te Voorschoten. Alvorens tot de pauze over te gaan, sprak Sro Faulhauber een enkel woord, waarin hij de beoordeeling toelichtte. In de pauze werden de tombola-prijzen uitgereikt, waarna met veel succes een tooneelstukje „De doove visscher" werd opgevoerd. Sro Timmers sprak een slotwoord, waarin hij de verschillende commissieleden dankte voor het door hen verrichte werk en de overtuiging uitsprak dat deze avond van groote propagandistische waarde is ge weest voor het Esperanto. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Het aantal aansluitingen nadert de 4000. Op 1 April j.l. heeft het Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf zijn eerste lustrum herdacht. Het aantal aansluitingen, dat einde 1931 ongeveer 1800 bedroeg, is thans gestegen tot ruim 3900 en neemt nog al tijd toe, al geschiedt die vooruitgang in een steeds langzamer tempo. Bovendien staan ongeveer 2000 aanslui tingen open, welk groot aantal voor een niet onbelangrijk deel zijn oorzaak vindt in het abnormaal groot aantal verhuizin gen onder de aangeslotenen. Van de ruim 3500 abonné's verhuisden er in 1934 niet minder dan 550!! Ondanks de tweemaal toegepaste ta riefsverlaging is het bedrijf thans in staat zichzelf te bedruipen. Dezer dagen heb ben de aangeslotenen dankbaar kennis kunnen nemen van een aanzienlijke ver betering in de ontvangst op de 1875 Me- tergolf, welke sedert Januari van dit jaar op zeer hinderlijke wijze werd gestoord door de uitzendingen op dezelfde golf lengte van het Roemeensche station Bra- sow. De leiding van het Leidsche bedrijf heeft deze storing voor de abonné's weten te elimineeren door den aanleg van een eigen lijn van de studio te Hilversum naar de centrale aan de Hooigracht. Weliswaar kan daardoor moeilijk meer gesproken worden van radio-uitzending op deze golflengte, doch in ieder geval zijn de aangeslotenen er in hooge mate mede gebaat en dat is per saldo het voor naamste De lijnverbinding heeft bovendien het voordeel, dat voortaan evenmin nadeel wordt ondervonden van atmosferische sto ringen, zooals onweer e.d. Het geluid komt hier ter stede binnen op de normale tele foonsterkte en wordt bij ontvangst in de centrale alhier voorversterkt alvorens op nieuw uitgezonden te worden. De ontvangst bij de luisteraars is op deze wijze uit den aard der zaak onover trefbaar! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Kweekerij „De Koepel". Witte Rozen straat 47. Leiden. Bloemisterij en handel. Hotel Bamberger, Lammermarkt 1-3-5, Leiden. Café- en restaurant. Wijziging handelsnaam in: Café-Restaurant „Bam berger". N. V. Hotel Restaurant „de Kaag", War mond. Uittredend commissaris: J. v. Vliet, 's-Gravenhage. Nieuwe commissaris: C. A. yermaat, 's-Gravenhage. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". Ontwikkelingsavond. Gisteravond hield de Hanze een ontwik- kellngsavond in een der zalen van Zomer- zorg. Groot was de opkomst weer niet ondanks het feit dat de Bondsvoorzitter de heer E. J. M. Stumpel een rede zou houden over het onderwerp „Wat doet de R.K. Staatspartij voor den Middenstand". Spreker behandelde in zijn inleiding het Gildewezen der vroegere tijden en schetste hoe dit na de Fransdhe revolutie werd weggevaagd, plaats makend voor de zoo genaamde vrijheid, een vrijheid die maar al te veel gelegenheid gaf tot praktijken die leidden tot bevoorrechting van kleinere en het benadeelen van grootere groepen. Dl Engeland werden het eerst ter be scherming dier grootere groepen organisa ties met name Coöperatiën gesticht. Na de encycliek van Paus Leo XIII, „Rerum Novarum" ging men overal de noodzake lijkheid tot organiseeren inzien. De mid denstand geloofde het echter voorloopig nog wel, terwijl de arbeidersstand zich sterker en sterker aaneen sloot. Eerst na vele jaren kwam de organisatie van den middenstand. Een organisatie uit mid denstanders die allen begrepen dat een krachtige organisatie ook voor den mid denstand zou kunnen brengen, wat de arbeiders reeds verkregen in den tijd toen de middenstand nog niet aan organisee ren dacht. Een sterke organisatie is een groote noodzakelijkheid ook om van een staatspartij, een fractie, een regeering, iets in het belang van den middenstand ge daan te krijgen. Wat doet de R.K. Staatspartij voor den middenstand? Uit zich zelf weinig of niets. Hebben de middenstanders belangen te behartigen dan staat de R.K, Kamer fractie gaarne gereed om ook voor die belangen te werken, zonder echter succes te kunnen verzekeren. Dat alles is immers aldus spr. niet zóó eenvoudig. Over hoe veel schijven loopt dat niet, hoeveel malen wordt een ontwerpvoorstel niet gewijzigd en nog eens veranderd en vaak onkenbaar gemaakt vooraleer het aan de groote tafel verschijnt. Ondanks de laksheid van vele midden standers. die denken dat zonder organi satie of zonder medewerking aan de orga nisatie, alles van zelf wel zal loopen. on danks het te laat organiseeren van dezen stand kan spr. toch reeds op successen van de organisatie wijzen, ook al staat de middenstand dan ook ver achter bij de arbeidersklasse. De meest belangrijke wet ten voor den middenstand zijn de volgen de: Wet op de oneerlijke concurrentie. Wet op de uitverkoopen, Vestigingswet (in wording), Middenstandscrediet (klein cre- diet) terwijl ook reeds stappen worden ge daan om de kleinste middenstanders door een steunregeling op de been te houden. In vele opzichten belichtte spreker de noodzakelijkheid tot organiseeren, maar vooral ook de noodzakelijkheid tot mede werking in de organisatie door vergade- ringbezoek en ontwikkeling op sociaal politiek terrein. Vele vragen werden daarna nog breed voerig door den heer Stumpel beantwoord. Nadat de geestelijk adviseur nog een kernachtig woord tot de vergadering had gesproken, sloot de voorzitter met woor den van dank aan den heer Stumpel de vergadering met den Chr. groet. „SINGENDE JUGEND". De film der „Wiener Sangerknaben". Tijdens een bijzondere voorstelling, gis termiddag gegeven met het oog op de vol gens de Direptie van het Luxortheater zeer hooge waarde der film „Singende Jugend" die van Vrijdag a.s. af in dat theater ver toond wordt, is ons gebleken, dat wij dit oordeel stellig kunnen onderschrijven. Vooral zij, die nu eens niet vóór alles be hoefte hebben aan daverende sensatie, doch een waarlijk zuivergevoelige film kunnen waardeeren, zullen er door be koord worden. Het is dè film der beroemde „Wiener Sangerknaben", wier hooge en kinderlijk-reine zang wij reeds tijdens de plechtige Hoogmis in de Wiener Hofburg- kapel als elders op tourneé's in werkelijk heid mochten beluisteren', binnenkort zul len zij ook in onze stad concerteeren. Met „Singende Jugend" is het anders gesteld als indertijd met „So endete eine Liebe", geregisseerd door Willy Forst. Zon gen de jongens daarin slechts een enkele maal ter muzikale opluistering, ditmaal vervaardigde men van hen een echte „speelfilm", waarin deze begaafde jeug dige musici bewijzen, naast uitstekende zangertjes, ook goede acteurs te zijn. Vooral „Toni" in de hoofdrol treedt hierbij op den voorgrond. Wij hopen U in onze filmrubriek nog iets te vertellen over het cultureel waardevolle instituut der „Wie ner Sangerknaben" en zijn eeuwenoude traditie, waar vóór alles hard gewerkt moet worden, maar daarnaast toch ook veel levenslustige afleiding bestaat, waar van in „Singende Jugend" alleraardigste momenten zijn vastgelegd. Bepalen wij ons tot deze film, met haar typisch Oostenrijksche, gevoelige sfeer, waarbij het „gemütliche" dialect een spe ciale charme verleent. Artisten van de v.ft. Weensche theaters (w.o. het Burg en Deutsches Volkstheater), vertolken er de hoofdrollen in. Wij denken hierbij aan prachtige créatie's van Ferdinand Maier- hofer ide Rector). Julia Janssen (Schwes- ter Maria), Hans Olden (Blüml, de straat muzikant) e.a. Een scenario werd geschre ven om zooveel mogelijk de jongens in hun BINNENLAND. Auteursrecht op klankfilms?; te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag is in verschillende bioscopen 1/3 der recette in beslag genomen. (Binnenland, 3e Blad). De Unilever in 1935: onveranderd divi dend. (Financiën 3e Blad). Inzake den roofmoord te Hassum is tegen den verdachte levenslange gevange nisstraf geëischt. (Rechtzaken, 2e en le Blad). BUITENLAND. De opmarsch der Italianen verloopt minder vlot. (3e en le Blad). De Commissie van Achttien zal voorloo pig niet vergaderen. (3e Blad). Nog voortdurende onrust in Palestina. (Buitenland, le Blad). De Engelsche begrooting ingediend. Diverse belastingverhoogingen als gevolg van de bewapening. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. doen en laten te toonen, maar daartus- schen door is een spannend gegeven gewe ven over een vermeende diefstal van een bankbiljet, dat meermalen aanleiding geeft tot momenten van oprechte ontroe ring. Er ontstaan heel wat tragische ver wikkelingen, maar uiteindelijk loopt alles best af en enthousiast vertrekken de jon gens voor hun tournée naar Amerika. Dat de vroolijke, dan weer stemmige zang der jonge „matroosjes" en het pitto reske Tyroolsche landschap een voorname plaats innemen, spreekt vanzelf. Wij zien o.a. ook de ten vorigen jare opengestelde Grossclocknerstrasse, de beroemde auto baan door de Alpen wanneer de knapen per autobus de reis maken naar hun zomer verblijf te Hinterbichl, een groot Tyroolsch huis, temidden der heerlijkste bergnatuur, op 1400 M. hoogte aan den voet van den Gross Venediger. Het wordt als touristen- hotel geëxploiteerd door het instituut, daar nóch staatssubsidie, nóch de giften de be grooting sluitend maken. De „Sangerkna ben" bedienen er de gasten bij toerbeurt. Wij zien de jongens ook op hun vroolijke wandelingen, de Edelweiss plukkend op de besneeuwde bergtoppen, wonen een mis bij in de open lucht, een stukje echt Tyroolsch leven, waaraan de boeren in hun nationale kleederdrachten deelnemen, genieten van de prachtigste landschappen, beluisteren vergenoegd de gezellige humor van den „Flierefluiter" Blüml. volgen geboeid de geschiedenis van het „gestolen" bankbil jet, waarin vooral Zuster Maria en de kleine Toni zoo bezield spelen. Zang, spel, fotografie en welverzorgde muzikale illustratie van dr. Georg Gruber vormden een film van beschaafd niveau, waarvan men oprecht genieten kan. De regisseur Max Neufeld kan met recht trotsch zijn op het met déze artisten en déze begaafde jongens bereikte resul taat. Het veelzijdige leven der knapen mee te maken en hen te hooren kwinkeleeren is op zichzelf al een genot; daarbij zorgt het alleszins spannende gegeven voor de noodlge afwisseling. Het was dan ook alleszins begrijpelijk, dat de directie van het Luxortheater zich gedrongen gevoelde op deze ongetwijfeld „aparte" film eens extra de aandacht te vestigen! Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat een Nederlander, n.l. de heer C. A. Bruvn, den stoot gaf voor deze eerste groote film der met hun stemmen de wereld verove rende „Wiener Sangerknaben". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen geschiedenis mej. H. E. van den Berge (Den Haag). EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Gistermorgen is een paard, gespannen voor den wagen van den 43-jarigen G. J. ten B. bij het afrijden van de Vischbrug de richting Donkersteeg. tengevolge van het breken van den ketting, op hol ge slagen. De bestuurder kwam bij zijn pogingen om het paard tot stilstand te brengen te vallen, doch bekwam geen letsel. Een 2-tal bakfietsen van den melkboer P. J. B. uit Zoeterwoude en van P. M. alhier, zoomede twee rijwielen, welke voor de slagerij van de firma T. in de Donker steeg stonden, werden door den slin gerenden wagen aangereden en gedeel telijk vernield. Bovendien ging ten nadeele van eerstgenoemde een hoeveelheid mell» en een aantal eieren verloren.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1