LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 18 April 1936 DE INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER J. A, BAKHUIZEN. UIT DE RIJNSTREEK. IN SCHERVEN. SASSENHEIM. Burgorltfke Stand. Geboren: Elizabeth, d. van G. Kuijlen- burg en A. G. Bouwmeester Margaretha Agatha, d. van P. Th. Elstgeest en C. C. v. Leeuwen Helena Maria Elisabeth, d. van Y. A. Jorna en H. Wassenaar. Ondertrouwd: G. van Egmond, 43 j. en H. M. Voges, 35 j. A. A, M. Kieboom, 32 j. en M. A. D. Gouverneur, 29 j. Getrouwd: H. J. Beelen, 29 j. en C. L. Wesseling, 30 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: S. de Wreede, Hoofdstr. 170, van Rietveld N. Waasdorp geb. van Tol Bijdorpstr. 32, van Bussum Ja. Peil Kerklaan 64, van Amsterdam H. Gra- dauer, Hoofdstr. 268, van Steljr (Oosten rijk) Ca. Ma. Burgmeijcr, Bijdorpstraat 18, van Heemstede. Vertrokken: W. J. Oostra, W. Warnaar- laan 6, naar Oosterwolde Ca Ha. Am- merlaan, Hoofdstr. 171, naar Groningen p. Havenaar, Zullhofstraat 11, naar Lei den. o VEUR-LEIDSCHENDAM. Inbraak. Des nachts heeft men zich door verbre king toegang verschaft tot een tweetal gereedschaploodsen, staande bij een com plex in aanbouw zijnde villa's aan den Veui'sclhesrtraatweg. In de eerste loods be vond zich het timmermansgereedschap, dat onaangeroerd is gebleven: in de tweede loods was geborgen het gereedschap van den loodgieterspatroon v. K. van de Dam- laan alhier; hiervan werd voor een waarde van ruim f. 60 buit gemaakt, De politie heeft het onderzoek ter hand genomen. o VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Jacobus, Z. van B. Sollie en A. v. Kalkeren Thomas, Z. van H. Ravensbergen en P. C. Vis. Getrouwd: M. G. Romijn 28 j. en M. M. Prent 23 j. D. J. Knljnenburg 23 j. en M. J. Meyer 26 j. Loop der bevolking. Gevestigd: A. v. d. Marei, Leidscheweg 233, van Leiden G. C. Velthorst, Laan van Langenhorst 7, van Oosterhesseler F. H. Langeveld, Hofweg 15, van Den Haag A. de Zeeuw, Oranjekade 35, van Den Haag. Vertrokken: M. W. H. B. Nasveld, naar Lelden M. v. Dop, naar Nootdorp G. N. Oudshoorn, naar Leiden J. N. Vis, naar Den Haag J. P. Casteleln, naar Alkemade H. E. Beltman naar TOESPRAKEN EN RECEPTIE. In vervolg op ons uitvoerig verslag van gisteren omtrent de installatie van den heer J, A. Bakhuizen als burgemeester van Nieuwveen, zij nog gemeld, dat na mens de R.K. Raadsfractie gesproken is door den heer D P. Akerboom, die zijn beste wenschen uitte voor een goede samenwerking, alsmede door het raadslid de heer W. Plomp. De burgemeester zelde getroffen te zijn door de vele vriendelijke woorden. Spr. beloofde nogmaals te werken voor het welzijn der gemeente. Nadat spr. den secretaris nogmaals dank had gebracht, sluit hij de raadsver gadering. Nadat de eerewijn was rondgediend sprak ds. Speelman namens den Kerke- raad der Ger. Kerk, pastoor J. L. Speet uit Leimuiden wenschte de Nieuwveen- sche Katholieken geluk, dat zij burge meester Bakhuizen als hun burgemeester mogen begroeten. Spr. weet uit ervaring, dat hil de burgemeester ls van alle Inwo ners. De heer Kraak Steeman sprak, gelijk gemeld, namens den Bond van Autobus ondernemers uit het geheele land, waarna burgemeester Hoogenboom uit Ter Aar zijn gelukwenschen overbracht. De heer H. Kooistra sprak namens de Joh. Stich ting, „het zwakke deel der Gemeente". De heeren P Rietdijk (Leimuiden). A. v. d. Knijff (Rijnzaterwoude), burgemeester Kastelljn (Aalsmeer) namens den kring van burgemeesters in de Haarlemmer meer de heer J. W. de Ren (Leimuiden). De heer Compeer (Rijnzaterwoude) be sloot de rij der vele sprekers. Uitvoerig dankte burgemeester Bakhuizen hen allen en waardeerde de aanwezigheid van oud-burgemeester Jhr. de Muralt van Ter-Aar. Ten slotte deed spr. een beroep op den gemeente-veldwachter, den heer C. Udo Wassenaar P. C. v. Heusden naar Veur M. H. M. Domerghi, geb. Smeets, naar Zuld-Afrika J. C. Dekker naar Den Haag. VALKENBURG. Burgerlijke Stand, Geboren: Jan en Willem, zoons van C. Imthorn en P. v. Kralingen Ondertrouwd: M. van Tol èn A. de Vries De actie voor „Jong Holland snakt naar werk" heeft hier opgebracht f. 79.60. voor de handhaving der orde ln Nieuw veen. Behalve de reeds genoemde burgemees ters, waren nog aanwezig, de burgemees ters Bocxe (Zevenhoven) en Mumsen (Woubrugge). Een woord van lof zij gebracht voor de schitterende versiering der zaal van Hotel Schreuder. Hoe smaakvol zag deze er uit, mede door de tallooze bloemenmanden, o.a. van de Ooöp. Boerenleenbank „Ter- Aar" te Nieuwveen. van de Eerw. Zusters Ursula, de Nieuwveensche Winkelvereeni- ging. de Burgerli. den gemeente-ontvan ger. den technisch ambtenaar der Prov. Waterstaat, de gemeente-ambtenaren, de drie ieugdvereenigingen op Geref. Grond slag. de B.V.L. de A]g. Begrafenis Ver., de Zwemvereenlglng ..De Verbetering", den Bond van Huiseigenaren, de Nieuwveen sche IJsclub, de R-K. Tooneelver. „Inter Nos" enz. Hiermede besluiten wl.1 ons verslag van de middagzitting en kwamen op uitnoodi- glng van het comité des avonds half 8 weer in Hotel Schreuder bijeen om de receptie bil te wonen waar verschillende vereenigingen hun opwachting maakten. De avondrecentie mocht zich ln een buitengewone belangstelling verheugen. Aan de voorgevel, van het hotel Schreuder was een fraaie verlichting aangebracht, het podium was feestelijk versierd. Toen de burgemeester met ziin familie binnen kwam. verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels en zongen het „Wilhelmus". De heer P. SpreH heette den burgemeester en ziin familie hartelijk welkom, alsmede de vele afgevaardigden van diverse vereeni gingen. Dr. B. Nout opende de lange rii der sprekers en voerde het woord, namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. de Zwem- en Wllhelmlnavereenlging. Dan sprak de heer C. de Vries, namens den Bond van Huiseigenaren, de Alg. Begrafe nisver. en het „Groene Kruis". De heer C. van Dijk voerde het woord namens de oudercommissie van de O.L. School, res.- lultenant van Leun. namens de B.V.L.. de heer A. v. Poelgeest namens de IJsclub. De lieer M Karsemeifer sprak namens vele vereenigingen: hil bood den burgemeester onder geestige bewoordingen een fraaie voorzittershamer aan namens de voetbal ver. .Nieuwveen". De heer Douwes. uit Amsterdam sorak namens de Joh. Stich ting en hoonte. dat het derde „kind", dat burgemeester Bakhuizen nu te verzorgen kriigt. geen „stiefkind" zal zijn. maar een „nakomertje", waar de andere familie leden trots op zullen ziin en dat „ver troeteld" zal worden! De heer C. Bon hield een gelukwensch in dichtvorm namens de werkliedenver. „Eigen Hulp". Vervolgens kwamen nog afgevaardigden van de „Boerenleenbank", de 3 Jeugdver- eenlglngen op Geref. Grondslag, de Chr. Landarbeidersbond, ds. Brink namens de Ver. voor Vrijz. Hervormden, de Zondags school, de Vrijz. Jongerenbond, en de Naai-krans, alsmede van de Jongelingsver. „Timot/heus" de R.K. Tooneelver. „Inter Nos", „Onderling Hulpbetoon", „Ons Be lang", „R.K. Volksbond". R.K. Landarbei dersbond „St. Deus Dedit", Sportver. Nic. Boys, Genootschap „Stille Omgang", Crisiscomité, ds. Speelman namens den Kerkeraad der Ger. Kerk, de Ohr. Oranje Vereen, het Nutsdepartement afdeeling Rijnzaterwoude, de Chr. Boudvakarbei- ders, de Postduivenvereen. ,De Witpen" en tot besluit de Nieuwveensche Eiervei- ling. Men ziet het: een haast niet te overziene serie! De burgemeester was zeer getroffen door deze spontane hulde. Ik heb niet geweten aldus spr. dat hier zóó veel vereenigingen waren! Spr. verklaardq, Nieuwveen niet te zullen vergeten. Allen dankte hij recht hartelijk, in het bijzonder den voorzitter van het Comité den heer Sprey. Deze sloot hierop dezen welgeslaagden avond, die zeker getoond heeft, met welk een enthousiasme de heer Bakhuizen in Nieuwveen ontvangen is! ALPHEN. De slapte in de Pannenindustrie. Wegens slapte in het bedrijf zal het personeel ongeveer 40 man van de N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken voorh. D. van Oordt en Co. alhier met in gang van 27 April a.s. om de week gaan werken. Een bijzonderheid kan het zeker worden genoemd, dat het personeel, dat een week niet werkt, niet in den steun zal vervallen, daar voor de gehuwden een wachtgeldregeling of in het leven is of zal worden geroepen, welk wachtgeld, bedra gende f. 10.50 voor man en vrouw en f. 1 toeslag per kind met een maximum van 4 kinderen, zal overeenkomen met de plaat selijke steunnormen. Tot ouderling der N. Herv. Kerk Ju- lianastraat is benoemd de heer A. Maas kant en tot diaken de heer J. v. d. Velden. Ten bate van het sanatorium „Zon negloren" zal alhier op 28 en 29 April a.s. een bazar worden gehouden. HAZERSWOUDE. De Emmabloemcollecte zal hier ge houden worden op Woensdag 22 April a.s. De collecte voor het pl. crisis-comité heeft opgebracht f.79.781/: benevens een bon voor kruidenierswaren en een voor manufacturen. NIEUWKOOP. Het fanfarecorps „Eensgezind" met medewerking van de tooneelclub „Tot aller genoegen" in hotel „Spoorzicht" al hier een goed geslaagde uitvoering. De fanfare gaf de nummers: Juliana-marsch, La fète de fleurs van F. Vivenot, Uit Groot vaders tijd van F. Jakma, Orchidee van G. Gesse en IJselmeermarsch. Het tooneel speelde het blijspel ,JDe nieuwe typiste", waarmee men veel succes Quad. De zaal was goed bezet. -o- WOUBRUGGE. Geen verhard wegdek. De stemgerechtigde ingelanden van den polder Vierambadht hebben in hun ver gadering besloten den weg vanaf het kruispunt Heerenweg tot Langeraar niet van een verhard wegdek te voorzien. Het gevolg hiervan is dat dit gedeelte van de wegen in den polder in een slechten tos stand blijft verkeeren. Naar wij vernemen was het Rijk bereid in de loonen 100% subsidie te verleenen; een mooi werk- object ontgaat dus de omliggende ge meenten. In de vergadering van het Crisis- comité is besloten de beschikbare gelden te vecdeelen onder de werkloozen en de armlastigen. Ondanks Ihet groot aantal aanvragen (95) heeft het comité zich be ijverd elk verzoek zooveel mogelijk in te willigen. In groote lijnen is het systeem gevolgd, zooals dat vorig jaar is toegepast. Aan de werkloozen zal een bedrag van f. 2 worden uitgekeerd en aan de andere verzoekers f. 1 per gezinslid. Een bon zal worden verstrekt, waarmede bij de plaat selijke winkeliers goederen gekocht kun nen worden. De groote medewerking welke het comité vorig jaar van de midden standers mocht ondervinden, heeft haar doen besluiten thans dezelfde wijze van distribueering der goederen toe te passen De goederen zullen dus, met de rekening, op het gemeentehuis worden bezorgd en vandaar aan de betrokkenen worden uit gekeerd. Het gemeentebestuur is voornemens medewerking te verleenen aan de oprich ting van een cursus, volgens het P3.N.A.- systeem, welke zal worden gegeven te Leiderdorp aan jeugdige werkloozen in den leeftijd van 14 tot 24 jaar. Het te geven onderwijs onwat elk ambacht en daar naast bok voor opleiding voor politie, keurmeester, land- en tuinbouw enz. en wordt gratis gegeven. De cursus zal ver moedelijk aanvangen 'met 1 Mei en zij die in aanmerking wenschen te komen kun nen zich melden ter gemeentesecretarie. (Nadruk verboden) Maude Harvey vond voor haar man een schuilplaats, handelende in het onver wachte oogenblik met groote preciesheid, zonder de geringste aandoening te ver raden. Zij had hem vroeger reeds zoo dik wijls verstopt, meestal voor de politie. Nu gold het ditmaal de „geheime" politie. Enfin, een graadje min of meer omlaag, wat deed het er eigenlijk nog toe? Maar o, wat verlangde zij naar haar broer Ray mond, dien dag zeker wel voor de hon derdste maal. Niet, dat een man altijd zooveel beter weet wat te doen, vaak zelfs minder goed; maar de tegenwoordigheid van een man versterkt en op Raymond kon zij, in zaken, die haar golden, zoo vertrouwen. Inmiddels vermorste zij haar tijd niet, maar bracht noodzakelijke din gen in orde en was klaar, toen er aan de voordeur werd geklopt. Tot haar verrassing stond er een vrien delijke jongedame vóór haar. Hoewel zeer eenvoudig gekleed, was er iets gedistin geerds aan haar. Met een kinderlijken glimlach vroeg zij: „Ben ik terecht bij mevrouw Harvey? Ik ben Edith Torrance. Ik ben verbonden aan het „Gemeenebest". De hoofdredac teur zendt mij." Zij hield even op, eenigszlns verlegen. „Meneer shelton hoopt, dat u mij wat vertellen wilt van uzelf, uw echtgenoot en het werk, dat hij doet voor de mannen op de fabrieken. U heeft daar veel mee te doen, gelooven we, hoewel niemand eigen lijk veel van u afweet. Meneer Harvey echter kennen wij allemaal en bewonderen wij zeer. Maar die staat zoo hoog, dat is t 'm juist, dien zullen wij niet zoo ge makkelijk aan het praten over hemzelf krijgen, en toch zal er zooveel zijn, dat zoo mooi is, zoo inspireerend en waarvan 11 alleen zoudt kunnen vertellen. Ik vrees, dat ik niet erg duidelijk ben, maar daarom ben ik juist hier gekomen." „Een vrouwelijke detective!" Mevrouw Harvey's vermoeide hersenen zetten zich schrap tegenover deze beproeving. „Wilt u niet binnenkomen?" Zij was blij, dat haar stem laag en koel klonk en haar hand rustig was, toen zij de kamerdeur opende. Zij deed de visite plaats nemen ln den eenlgen fauteuil. De rust. waarmee zh gewoon was te praten, evenals de rust harer bewegingen, schon ken haar nu kostbare seconden tot na denken. „Ik ben nooit geïnterviewd" zei ze kalm, v Vfees, dat lk er niet zeer geschikt voor oen. Maar laat lk onder de hand thee zetten. 't Is hier niet bijzonder gezellig m zij keek met een goedmoedig glim- trel-10 ronti 'n lecBe' armoedige ver- ..'•Wc eten en slapen en werken hier. nnu '^ee brengt nog wel even eenlge Maar vraagt u intusSchen wat u wenscht te weten, en als lk u ten dien- M- ziin uit s ,Torrance trok de handschoenen nvT.nu1./}?3106 een taschje potlood en opschrijfboekje te voorschijn. vnïü„ uherliefst van u. Ik heb nog on- ,r°utlne om te interviewen. Ik W, j bekennen, dat, toen ik belde, lk «Shïuw Was Het l'Jkt ook al te onbe- zopk- om aan 'e komen met een ver- tr'eelo r!>.u?n 1ielaas' als een groote indus- wil ino Uw 'ü*1 ln beslag neemt. Ik 'tel dat miin zeSSen. voordat lk vragen c'. dat wij menschen van het „Gemee nebest" van af den drukker tot mr. Fhel- ton toe, razend geweest zijn over de ver halen, die er liepen over mr. Harvey. Het idee, dat hij het geweest zou zijn, die van alle mannen de plannen voor den bom aanval van dezen nacht zou hebben ont worpen! Niemand, die ooit hem heeft, zal worpen! Niemand, die ooit hem heeft ont moet, zal die leugen gelooven, mevrouw Harvey". Maude Harvey keek op met een lieven, dankbaren blik, inwendig juichend, dat de verborgen echtgenoot dit mee aanhoorde. Die heerlijke spotternij was zijn eigen lip pen waardig. Maar rustig antwoordde zij: „Dank u, het doet goed te weten, dat anderen mijn geloof in meneer Harvey deelen. In zekeren zin ben lk natuurlijk gehard tegen den laster, Wij hebben zoo veel stakingen meegemaakt, zooveel moei lijkheden. En in tijden als deze zijn er altijd.... leugens". Zij liep naar de muurkast, waaruit zij eenige benoodigdheden voor de thee haalde en plaatste 't serviesje op de vlerkante ta fel, waarvan een zwaar, rood tafelkleed afhing. „Het ls op thee-tijd, dat ik verlangens voel naar luxe, naar mooi zilver en naar bediening. Ik denk, dat de meeste vrou wen zoo zijn, poesjes ln de zon. Dikwijls komt mijn Jongere broer hier op het thee uur. Hij geeft me dan wat toe en dan spe len wij voor plutocraten. Ik geloof vaak, dat dit grappiger is dan de werkelijkheid". Miss Torrance lachte instemmend, Zij was opgestaan en stond aan het raam ge leund, terwijl haar oogen rondloerden. Een opmerking onderdrukkend, babbelde me vrouw Harvey verder; het was onnoodig, om het meisje bij haar onderzoek te vol gen. De kast stond vast aan den muur ge drukt, een poes had er zich niet tus- schen kunnen wringen, dus daar geen man, noch onder het IJzeren bed; verder stonden er nog eenige stoelen, een buf- fetje, de tafel, en een groote paktafel, die beladen met boeken en couranten, dienst deed als schrijfbureau, alles onbedekt en doorzichtig, wat stellig een teleurstel ling inhield. Dunne, versleten gordijnen hingen voor de vensters, de vloer was on bekleed. Martin Harvey had weinig te vreezen, op dit oogenblik althans, overlegde zijn vrouw stil bij zichzelf. Oude beleediglngen had zij ook vroeger reeds vergeten, om in oogenbllkken van lafheid hem bij te staan. Zij kende haar rol; zij wist hoe te handelen. Miss Torrance kwam in plotselingen haast op het belangrijke onderwerp terug. „Ik geloof, dat ik de bron van Martin Harvey's bezieling gevonden heb Het werk volk heeft een groote schuld aan u, een, die zij nooit kunnen terugbetalen". „Wat ik doe, is al heel weinig", ant woordde mevrouw Harvey, terwijl zij on derwijl dacht: de gewone klets! Zou zij wel weten, hoe oudbakken die is? Maar wat zij onmogelijk weten kon, ls, dat ik hem eigenlijk haat, Inmiddels klonk het opnieuw rustig: „Een vrouw kan zoo weinig doen. Hoofd zakelijk aanteekeningen bijhouden, eten toebereiden, vergeten om te klagen, zuinig zijn op kleinigheden, alles een negatief soort van diensten". Heta water in het pannetje begon hef tig te pruttelen. Mevrouw Harvey zette thee on miss Torrance trok den Stoel naar de tafel en maakte enkele notities. „Leugens, leugens, niets als leugens", overpeinsde de andere, terwijl zij de haas tige potloodkrabbels volgde. Vriendelijke leugens, gezogen en ver draaid uit de armzalige, leelljke waar heid. Als hij in de jaren van dienst slechts met zijn oogen maar haar had willen danken, als Slechts voor een oogenblik zijn lippen hun spot hadden willen ver liezenwant die hadden immers niet altijd gespot. „Hoe lang is u getrouwd?" Daar hadt je dat zekere uitdagende air der vastbesloten nieuwelinge met die vraag wat haar een wreeden lach ontlokte. „Twintig jaren. Ik was twintig, nu ben ik veertig; dat is nogal een eenvoudig sommetje. „En al dien tijd „Hebben we andermans strijd mee ge streden? Ja, bijna al dien tijd. Toen we elkaar leerden kennen, bezocht lk de Kunst academie. Hij studeerde Staathuishoud kunde en geschiedenis. We droomden grootsche droomen!" Zij hield even stil en sloeg het pot lood gade, dat een nieuwen regel begon. De woorden: „Grootsche droomen" sche nen de kamer te vullen. Hij moest ze ook hooren en zou er tevens over spotten. Maar alles zou hij toch niet vergeten zijn. In die droomen was geen bitterheid ge weest, geen geheime hebzucht onder het masker van altruïsme. Miss Torrance's stem klonk gretig: „En toen? „Toen trouwden we. Ik vergat de kunst en hij vergat, dat hij een groot rechtsge leerde moest worden. Wij waren zoo ge lukkig, dat de heele wereld om. ons ook gelukkig scheen; althans voor een tijdje. Doch dat kon niet eeuwig duren. Mar tin werkte, er kwamen moeilijkheden en de mannen hadden een leider noodig. Van dien dag af. bijna zonder onderbreking, hebben wij de zorgen van anderen op ons tenomen en getracht ze te verhelpen, oms is er een tijdelijke kalmte: Martin wijkt niet af van zijn geloof, dat ten slotte de overwinning zal komen." „Hij is een pracht-mensch; de mlllioe- nen die werken, hebben nooi tzoo'n voor vechter gehad." Gramschap ontketende zich in de ziel der oudere vrouw. „Ja. ja, nooit zoo'n voorvechter van geweld en oproer, nooit zoo'n listlgen kweeker van oneenlgheld, zoo'n bondgenoot in het verraad, in moord ln het slachten van onschuldigen." ZIJ schonk de thee in. Miss Torrance slaakte een gilletje, toen zh haar theekop en schotel aannam. „Wat een magnifieke theekop! Ik heb nog nooit zoo iets beelderigs gezien. Heeft die een geschiedenis, mevrouw?" „Ja, daar is een geschiedenis aan ver bonden". En Maude Harvey onderdrukte een plotselinge malaise, die dreigde de co- medle te doen beëindigen. Als Raymond maar wilde komen met zijn fleurlgen lach, zijn jeugd, zijn krachtl Met wanhoop in haar hart speelde zij de laatste harer charmes uit, ln het ver haal van den theekop, haar mooiste en haar ergste vertelling. Slechts zelden deed zij die; alleen, wanneer de nood het hoogst was, en nu was de gelegenheid dair! „Een kranige, jonge miniatuurschilder, een vriend van mij in mijn jonge dagen, gal mij dit als huwelijkscadeau, Miss Torrance draaide het kopje in haar hand rond. Twee mooie gezichten, elk met een fijn gouden lijntje als in een lijstje gezet, keken elkaar aan. Het meisje-reporter zag van het be schilderde kopje naar het gelaat der vrouw tegenover haar. „Zijn ditportretten?" „Ja", antwoordde de andere Zuchtend, „tenminste aldus bedoeld, hoewel zeer ge flatteerd. Iemand moet scherpe oogen hebben, om nog eenige gelijkenis te ont dekken. Toch ben ik blij met dit als her innering. Ik heb er heel wat angsten om gehad; het ls gevallen, zoek geraakt bij verhuizingen, maar toch behield ik het gaaf, het is voor mij geworden als een goede fee. Ik hoop door haar nog eens op een plaatsje in de zon, waar wij voor op gevendit alles. En hoe ook, onver schillig hoe beslist men een dergelijk iets terzyde schuift, het wacht, is het niet?" Miss Torrance maakte geen aanteeke ningen. Stilletjes dronk zij haar thee op. Mevrouw Harvey achtte het oogenblik gunstig; met Innerlijke ontroering sprak zij verder „Dat is hetgeen het meeste pijn doet, nl. dat, wanneer een zaak als deze bom» aanval plaats grijpt, men Martin verdenkt. In zijn hart is hij als ik, een kind. dat de wereld gelukkig wil zien, in. vrede met zichzelf en iedereen. In al de verschillende kleine oorlogen, waarin wij dienden, was zijn stem de stem voor den vrede, mits verkregen met eer. Nooit heeft hij een gevecht gesteund, dat in rechten had kunnen vermeden worden. En dande dood van onschuldige kan toorlui, meisjes, jongens Zij hield op, haar stem beefde. Zij staarde in haar eigen lompen, gebarsten theekop, niet wagend een vonnis te lezen in de oogen van het meisje. In de stilte van 't oogenblik joegen haar gedachten terug naar haar man en haar broer. Zij hoopte, als zij tenminste recht had te hopen, dat de jongen eenmaal deze angsten zou vergelden met..., „Ik wou dat u mijn broeder had mogen ontmoeten" zei ze eindelijk. „Voor Martin is hij als een zoon; wij hadden zoo graag zelf kinderen gehad." Haar stem was, zooals het behoorde, één en al zachtheid, verdriet en onderwer pingdoch haar ziel bloedde en wa3 in opstand. Dat had hij Immers haar ont zegd dat verheven recht in die eer ste, gelukkige jaren, toen zij hem nog hoogachtte. „Hij heeft boven een kamer; toevallig is hij nu uit, naar de stad. Als u hem kende, zou u weten, hoe onze liefde voor vrede geen pose is; hij is zoo vroolljk, hij is zoo'n goedmoedige jongen nog, even drie en twintig; hij werkt hard voor geld, om daarmee zijn studie in de rechten te kunnen betalen. Later wordt hij de ad vocaat, die de armen niet zal bedriegen. Maar zeg van dit alles niets in uw artikel!" „Neen, neen", echode het meisje. Plotseling vond Maude Harvey het be zoek lang genoeg. Reporter of spion, de vrouwelijke opdracht kon als gedaan be schouwd worden. Zij voelde zich dood-op en zij haatte haar man met een gemelij- ken afkeer. Vechtende voor zijn slechte zaak, had zij nog moeten waken, dat haar jonge broer niet besmet werd met het gif cler klasseverbittering, dat haar eigen le ven had genekt. Zij voelde zich jammer lijk vernederd. Miss Torrance stond langzaam op. Als geboeid door de associatie tusschsn het stukje porselein met het leven, waarvan ren tipje haar was geopenbaard, hield zij het theekopje en schoteltje nog even in de handen vast. Toen, verlegen, reikte zij het de gastvrouw. Mevrouw Harvey hervatte haar zake lijke manier van praten. „En wat ls 't laatste nieuws uit de fa briek? Heeft de politie iets nieuws ont dekt?" „Neen, ik geloof van niet. Er zijn extra officieren, er is nog meer politie. Voor een uur hebben zij opnieuw een lijk gevonden, dat is al het twintigste. Het was van een zekeren RolandRaymond Warren". „Werkelijk?" Mevrouw Harvey -hoorde zichzelf dat woord uitspreken, doodbe daard, met de noodige sympathie. Haar handen waren koud, moeilijk viel het ade men. Maar in dit oogenblik was er alles aan gelegen beheerscht te blijven. Zij ontworstelde zich aan elke ontroering en dwong haar hersenen, de jagende gedach ten bijeen te houden. Haar broier was dood.... Wist dit meisje, dat Raymond Warren haar broer was? Was zij een spion, dan buiten twij fel. Maar kon dit alles de waarheid zijn? Lag hierin de oorzaak van zijn afwezig heid? Om twaalf uur wist zij, dat hij niet door de politie was aangehouden. Niemand had hem sedert den bomaanslag meer ge zien. Hield deze troef, die het meisje op 't laatst uitspeelde, een leugen in? Zij begreep, dat haar vorschende blik gevaarlijk kon worden; miss Torrance echter trok bedaard haar gesleten hand schoenen aan en hield één vinger met een gaatje in de lucht. „Niemand zal mij houden voor een ka pitalist, gelooft u wel? Soms zou ik wen schen, dat wij, schrijvers, ook de voor- deelen van een staking plukten. Dat zou voor de meesten van ons verbetering be- teekenen". Mevrouw Harvey luisterde nauwelijks. Een troef.,., ja, het meisje was helder genoeg en ook meedoogenlooseen leugen was het niet Den dag opnieuw doorlevend, herin nerde zij zich, als in een vlaag van hel derziendheid, het gekwelde gezicht van een boodschapper, zijn onhandige uit vluchten op haar angstig vragen. Zij liet alle hoop schieten, zij wist nu wel genoeg, dit beteekende het einde van alles. Straf, straf was het voor het in verkeerde richting geleid begrip van plicht, voor het hardnekkig geloof, dat haar, de beste jaren van haar-leven door. had bedrogen. En in plaats van de hoop groeide er in haar een langzame, onweerstaanbare overtuiging, die elke andere gedachte ter zijde schoof, die pijnstillend werkte, ver nietigend alle geloof in partijleuzen; een overtuiging zóó sterk, alsof zij de boete doening was voor heel een verleden. Plotseling was. er een gerinkel van por selein dat brak en viel over den grond. „Uw kostbare kop!" Onwillekeurig bukte miss Torrance bil de tafel neer om de scherven op te rapen. Toen zij opstond, keek zij verschrikt. „Ik kan het mijzelf niet vergeven, had :k u nu maar niet zoo vermoeid met...." Maar mevrouw Harvey glimlachte droe vig. Op dat oogenblik leek zij sterk op het eigen miniatuurtje van vóór twintig jaren. „U kunt .er niets aan doen, en u moet uzelf niets verwijten. Ik had het kopje vast en eens zou het toch gebeuren." Miss Torrance, bedremmeld, hervond haar kalmte eerst bij de voordeur. „Wat een prachtige vrouw bent u toch!" zei ze. Maud Harvey kromp inéén. Het mede lijden en de bewondering klonken oprecht. „O, u overschat me; wij allen hebben onzen plicht te doen, zooals wij meenen, dat die voor ons ligt". De voordeur viel dicht; Maud liep naar het raam. Haar hart klopte zóó hevig, dat zij dacht te zullen stikken. Zij zag hoe miss Torrance bijna onmerkbaar twee mannen bij den hoek der straat een tee- ken gaf. Wraak, zoo begreep zij, zou vlug en volledig plaats kunnen vinden. Zij riep haar echtgenoot toe zijn schuil plaats te verlaten. Zij begreep, dat het meisje, bukkende naar de scherven, onder het zware, afhangende tafelkleed, toch misschien ontdekt had een voet of een stuk van da broekspijp van een man. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7