'9. TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 April 1936 'n Smaak die wel een triomf moest zijn O^* VIRGINIA CIGARETTES (UN/T IN UITEREN VI//CUIRJ GERICHTEN SPORT. TELEGRAMMEN. SPREEKCEL. 0E BIOSCOPEN. Bij K. B. van 16 April 1936 la aan den xeserve-eerste-luitenant mr. C. M. Seret, van het 6e regiment veldartillerie alhier, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De 27-jarige vroegere meesterknecht B„ die Dinsdagavond op den Stationsweg de 21-jarige mej. J, S. door messteken om het leven bracht, is hedenmorgen door de politie naar Den Haag overgebracht, waar hy wordt ingesloten in het Huis van Be waring. Gisteren is-de 68-Jarlge timmerman J. J. de W.. uit Leiderdorp, terwijl hy in de Sieboldtstraat werkzaamheden ver richtte, in den rug getroffen door een val lende ladder. De Eerste Hulpdienst heeft den man ter observatie naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Met Ingang van heden (heeft de heer G. K. Martyn het sigarenmagazyn ,,De Kooi", Kooilaan No. 21, overgenomen van den heer J. A. Moock. De nieuwe ondernemer heeft een aan- merkeiyke uitbreiding gegeven aan de sorteering rookartikelen, terwyi hy zich, evenals zyn voorganger, zoowel op den groot- als op den kleinhandel toelegt. MAANDBLADEN. In het „R.-K. Bouwblad" schryft Cor- nelis Veth over „De gevel als adverten tie". Verder is een bespreking gewyd aan de H. Hart-kerk te Roosendaal. OTTORINO RESPIGHI t Uit Rome wordt gemeld, dat de bekende componist Ottorino Respighi heden ochtend is overleden. Respighi werd 9 Juli 1879 te Bologna geboren, studeerde aan het muzieklyceum aldaar, vervolgens te Berlhn bü Max Bruch en te St. Petersburg by Rimski Korsakoff. In 1913 vestigde hij zich te Rome. Met hem is een der belangrijkste hedendaagsche componisten heengegaan. IJMUIDEN, 18 April. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.501: Griet p. kist van 50 KG. f.2812; Tongen per KG. f. 1.020.83: Zetschol per kist van 50 KG. f .3526; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 22.503.30; Schar per kist van 50 KG. f. 72.20; Tongschar per kist van 50 KG. f. 3531; Pieterman en Poontjes p. kist van 50 KG. f. 3.602: Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 4520; Lengen per stuk f. 1.70—0.88 Heilbot per KG. f.o:92: Wij ting per kist van 50 KG. f. 3.401.10. Aangekomen 3 stoomtrawlers; IJM. 46 met f.1509: IJM. 97 met f.1041; IJM. 72 met f.656; 1 kotter, O. 177 met f.77, en 3 loggers: KW. 52 met f.411: KW. 35 met f.201; Sch. 132 met f.498. LAWN-TENNIS. MEJ. VAN LtNDONK GESCHORST. Op de laatste alg. vergadering van den Ned. Lawntennisbond is mej. van Lindonk geschorst tot 3 Mei a.s. De heer J. van Lindonk werd geschorst tot 3 April 1937. De aanleiding tot de schorsing is gelegen in het feit dat de heer van Lindonk het niet eens was met de werking der keuze-com missie, inzake het samenstellen der rang lijst. Mej. v. Lindhorst werd tot schorsing voorgedragen in verband met een brief wisseling door haar gevoerd met een lid der keuze-commissie. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen der generale staven. Na afloop der besprekingen van de generale staven te Londen die drie dagen (hebben geduurd werd het volgende offi- cieele communiqué gepubliceerd. Bij de besprekingen der generale sta ven. die den 15en April te Londen zyn be gonnen, hebben de drie delegaties, de Bel- giscfhe, Britsche en Fransche, gemeen- schappeUjk gearbeid, in voltallige zittin gen, waaraan de vertegenwoordigers van luchtvaart, oorlog en marine deelnamen, dan wel in afzonderiyke zittingen voor elk dezer departementen. Deze besprekingen zyn gevoerd in een sfeer van hartelykheid, binnen het kader, dat door hun resp. regeeringen aan de vertegenwoordigers der verschillende ge- neale staven was voorgeschreven. Alle overige noodzakelyke inlichtingen zullen via de militaire marine- en lucht- vaartattaché's worden uitgewisseld. BELGIË. Minister van Staat, Jaspar uit de politiek De Minister van Staat, Jaspar, heeft medegeuèeld zich niet weder als candi- daat voor de Kamer beschikbaar te zullen stellen, daar hy zich in het particuliere leven wenscht terug te trekken om zich geheel aan het beroep van advocaat te wijden. Jaspar. - Na den oorlog is Jaspar, driemaal eerste minister geweest en verstheidene malen minister van buitenlandsche zaken." ENGELAND. Australisch minister-president tegen den Volkenbond. Butler, de minister-president van Zuid- Australië, heeft op een vergadering van boeren verklaard dat de handel van Australië met het Europeesche vasteland zidh zoo sterk ontwikkelt, dat het raad zaam is een handelsvertegenwoordiger in Berlyn te benoemen. Butler zeide van de sancties tegen Italië, dat zij nonsensieaal waren, daar zy voornamelyk betrekking hadden op artikelen, die de landen toch niet aan Italië wenschten te verkoopen. De toekomst van Australië zou er gevaar- lyk uitzien indien het in een Europeeschen oorlog betrokken zou kunnen worden door het optreden van een paar landen in den Volkenbond. Het is de taak van het Ver- eenigd Koninkryk niet voor politie-agent te spelen en de Volkenbond heeft geen waarde zoolang Amerika, Japan en Duitsdhland er geen lid van zyn. Afspra ken tusschen de verschillende deelen van het Britsche imperium, dat zy elkaar te hulp zullen komen, zullen een beter mid del zyn om agressie te voorkomen. SPANJE. Nog steeds onrust! De algemeene staking is in den afge- loopen nacht te twaalf uur beëindigd. De stad was gisteravond rustig, doch uitge breide voorzorgsmaatregelen waren geno men. De politie fouilleerde de enkele per sonen, die zich op straat bevonden. De troepen waren geconsigneerd in de kazer nes. De avondbladen verschenen wel, doch konden niet worden verkocht, aangezien de verkoopers staakten. In de straten functioneerde alleen de gas-verllchtlng. In alle provincies zyn de leiders van de „Spaansche Phalanx" gearresteerd. Te Madrid deed de politie huiszoeking in ver scheidene particuliere woningen en vele leden van de Spaansche Phalanx werden gearresteerd, wegens het onwettig bezit van wapenen. Zy zullen voor den politie rechter terechtstaan. Van Barcelona uit wordt gemeld, dat in geheel Catalonië alles rustig is. De onlus ten fn Madrid hebben geen invloed gehad op den toestand aldaar; sedert begin. Maart hebben hier geen ongeregeldheden meer plaats gehad. De fascistische beweging is onwettig ver klaard en alle clubs moeten direct wor den ontbonden. In een der buitenwyken van Madrid zijn vyf broers, behoorende tot fascistische Or ganisaties, aangevallen door llnksche ex tremisten. die een aantal schoten op hen losten en twee hunner doodden. Verscheidene hooge officieren van het leger en de civiele garde zyn in hechtenis genomen, omdat zü niet, zooals de re geering had gelast, in de kazernes ziln gebleven. Sommigen hebben de begrafe nis van den luitenant der civiele garde bijgewoond. Naar men verzekert zyn de directeur- generaal van de veiligheidspolitie Mallol en de hoofdcommissaris van politie Rivas afgezet. In de Cortes verklaarde de monarchis tische afgevaardigde Sotelo. dat in den tyd van 16 Februari tot 2 April van dit jaar in Spanje 199 overvallen zyn ge pleegd, waarvan 36 op kerken en 58 op partygebouwen. Verder werden 178 bran den gesticht, waarby 106 kerken een prooi der vlammen werden, 56 kerken brandden tot den grond toe af. Verder werden by schletpartyen, bom-, aanslagen e.d. 74 personen gedood en 345 gewond, terwyi elf algemeene stakingent en 169 opstanden van grooteren en klei-r neren aard plaats hadden! TSJECHO-SLOWAKIJE. Wetsontwerp op vooropleiding. 7 De minister van nationale verdediging heeft in een redevoering voor een verga dering der republikeinsche party aange- kondigd, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend betreffende de vooropleiding, die ten doel zal hebben het land een jeugd te waarborgen, die moreel .en technisch goed geoefend zijn. MEXICO. De bakkersstaking. De Donderdag aangevangen bakkfers- staking heeft aanleiding tot incidenteig ge geven. Stakers drongen verschillende ibak- keryen binnen, waar het bedryf Werd voortgezet. De kans bestaat, dat de hoofdstad bin nenkort ook van melk verstoken zal I zyn, daar de arbeiders der melkinrichtingen besloten hebben, Indien de staking) niet binnen 24 uur ten gunste van de arbeiders zal zyn opgelost, uit sympathie eveneens in staking te gaan. Zelfs wordt ernstig gedaoht aan een al gemeene staking. Bij Felipe Angeles staat TurangoV is het tot een botsing gekomen tusschen een groep opstandelingen en federale troepen. Acht insurgenten werden gedood, terwyl verscheidene personen gewond wenden. Tot de dooden behoort de aanvoerder der ontevredenen, kolonel Panfilo Gunulla. Elke klant zal graag verklaren VOLTANA-ROOM niet fevenaren. „DE LANDBOUW" LEIDEN - TCLEF. 218 2252 (Ingfcz. Med.) 2212 (Ingez. Med.) POLEN. Nasleep der ongeregeldheden. De rust is te Lemberg weergekeerd. Het aantal slachtoffers is 15. De troepen, die ter versterking waren op geroepen, behoefden niet handelend op te treden. Het officieuze agentschap „Iskra" deelt mede, dat zeven politie-agenten ernstig werden gewond en een 25-tal lichter. Tweehonderd personen werden gear resteerd. Tydens de onlusten werd ook geplun derd en hadden pogingen tot brandstich ting plaats. Te Warschau hebben groepen commu nisten, in verband met de incidenten te Lemberg, getracht te demonstreeren. In het bekken van Sosnowitz moest de politie optreden tegen werkloozen, die voor het stadhuis demonstreerden en werk ver- langden. ZWITSERLAND. Crediet voor de landsverdediging gevraagd De Zwitsersche bondsraad heeft aan de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp doen toekomen, waarby een crediet van 235 mtllioen Zwitsersche francs wordt verzocht voor de versterking der nationale verdediging. o HONGARIJE. Von Papen te Boedapest De Dultsche gezant te Weenen, von Papen, is met vrouw en dochter per automobiel uit Joegoslavië te Boedapest aangekomen. Aan persvertegenwoordigers verklaarde hy, dat zyn reis van zuiver particulieren aard is. ITALIË. Twee Engelschen gearresteerd. De Engelsche regeering heeft om inlich tingen verzocht nopens de arrestatie in Italië van twee Engelschen, Richard John ston en Martyn Privett, die zonder pas de Italiaansche grens overschreden. Ze zyn opgesloten in de gevangenis te Ventlmiglia, aan de Italiaansche grens. De vice-consul van groot Brlttannië heeft reeds stappen gedaan te Ventlmiglia, ten einde hun invrijheidstelling te verkrij gen. Sedert 7 April vertoefden zij te Menton. Het schynt, dat Johnston geen vergun ning is verleend, zich met zijn relaties te Londen in verbinding te stellen. OOSTENRIJK. Von Gieslingen overleden. Gisteren is te Salzburg op 76-jarigen leeftyd overleden generaal Wladimir Giesl von Gieslingen, dê voormalige Oosten- ryksch-Hongaarsche gezant te Belgrado, die op 24 Juli 1914 het ultimatum aan Ser vië heeft overhandigd. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. VIJF SCHOLIEREN IN EEN SNEEUWSTORM OMGEKOMEN. FREIBURG, (to Breisgau), 18 April (DNB) Een groep van 27 Britsche scholieren in den leeftyd van 12 tot 18 jaar, die niet tegenstaande het slechte weer een tocht door het Schauinsland maakten, geraakten eerst in een dichten mist en vervolgens ln een sneeuwstorm, zoodat zy verdwaalden, zy konden geen weg meer vinden en dwaalden den geheelen dag rond en eerst in den laten avond werd hun hulpgeroep vernomen. Men trok met sleden er op uit om de Jongens te zoeken. Later op den avond vernam de gendarmerie te Freiburg het geval en zond een afdeeling van den geneeskundigen dienst. De reddingsploegen slaagden er in alle jongens en hun leider te vinden, helaas waren evenwel vier jongens van vermoeie nis en ontbering overleden, terwyi twee in zorgwekkenden toestand ln het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een van hen is inmiddels overleden. DRIE DOODEN TIJDENS MANOEUVRES. GLOBAU, 18 April. (D.NB.). By oefe ningen aan den Oder is een schuit, welke door een motorboot werd gesleept, door onbekende oorzaak gezonken. Drie pioniers welke zich op dit schip bevonden, zyn om gekomen. TROEPENBEWEGING AAN DE ZWITSERSCHE GRENS. LONDEN, 18 April. (Havas). De diplo matieke medewerker van de Manchester Guardian bericht dat sedert enkele dagen een aanzleniyke troepenbeweging in het gedemilitariseerde gebied aan de Zwitser sche grens merkbaar is. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN TE WEENEN. LONDEN. 18 April (DNB). Sir Austen Chamberlain, die op het oogenblik te Wee nen vertoeft, verklaarde aan de pers, dat hij met zyn bezoek aan de hoofdstad van Oostenryk 'n belofte aan z'n ouden vriend sir Walfard Selby, den Britschen gezant te Weenen, volbrengt, zyn bezoek heeft geen enkel politiek of diplomatiek doel en hij heeft geen opdracht van de Britsche re geering te vervullen. Natuuriyk stelt hU belang in alles wat hy hoort en ziet. ONGEVALLEN BLJ VOETBAL WEDSTRIJDEN. Een lezer schrijft ons, dat bij voetbal- wedstryden meermalen aan spelers, wie een ongeval was overkomen, schade ls berokkend doordat getracht werd by hen kunstmatig ademhaling toe te passen. Wanneer men niet weet wat een speler mankeert kan dat zeer nadeelig zyn en het is daarom zaak er ernstig tegen te waarschuwen. Het Nieuwe Roxy-theater. - Een film van heel groot formaat en met veel talent gemaakt, is de spannende rolprent „Va riété", die begint met het harde, afmat tende leven van een groepje rondreizende circus-artisten. Door een theatermanager uit Parijs worden ze ontdekt en tot een stel eerste-rangs acrobaten omgevormd. Doch de financieele moeilijkheden hebben nu plaats gemaakt voor andere, meer in terne verwikkelingen, want George, de vanger van 't trapezenummer, wil Jeanne trouwen en Jeanne is verliefd op Pierre, den ander. En hier ligt de stryd van twee mannen om één vrouw, die hun gevaar lijke toeren in liefde en haat aan de vlie gende trapeze verrichten, waarbij 't leven van den één afhangt van den ander. George, de verliefde vanger, bedrinkt zich en steekt Pierre in den arm, om hem op de repetitie den volgenden morgen in het net te laten vallen. Maar op de avond voorstelling wordt er zonder net gewerkt. Zou George zijn partner laten vallen? In angstige spanning werken ze daar aan de trapeze: George, de vanger, die het leven van Pierre letterlyk in zyn hand heeft en Jeanne en Pierre, die hun lichamen door het luchtruim slingeren. De eerste vang is goed; de adem begint u te stokken, want het nummer vangt pas aan. De tweede vang is ook nog goedge houdt uw adem opnieuw in. Zal het gebeuren? In kokende spanning volgt ge de verrich tingen van het drietal. Zou hy dan tochDaar iaat George Jeanne be grijpen, dat nu zijn kans gekomen is by den volgenden vang. En als de enervee- rende spanning zoo tot het uiterste op gedreven is. valt Jeanne boven op het trapezerek flauw. en het is u een pak van het hart: het zal dus niet gebeuren. In den vervolge treden er slechts twee Maxims op: George heeft het veld ge ruimd. Deze drie menschen worden door Anna„ bella, Hans Albers en Attila Hörbiger vol maakt gespeeld, zooals trouwens de heele sfeer perfect getypeerd is in de circus tent en het variété-palais: het harde leven van drie menschen: twee mannen en één vrouw. Een boeiende, knappe film: een brok artistenleven zonder eenig valsch sentiment, en daarbij één van de beste films van den laatsten tijd. De tweede groote hoofdfilm is „Bal in Savoy", de genoeglijke Schlager-operette, waarbij Paul Abraham de pittige muziek schreef. Met grootsch opgezette ballet scènes, schitterenden zang van Gitta Al- pax. komische avonturen van den dikken Otto Walburg en den stunteligen Felix Bressart, is „Bal in Savoy" een succesfilm van den allereersten rang geworden, waarmee men zich kostelijk amuseeren zal. Trianon-theater heeft het succes, dat Lou Bandy in „Het leven is heusch niet zoo kwaad" en Harold Lloyd als „De melk boer" in de afgeloopen week oogstten, met eenzelfde tijdvak verlengd. Luxor-theater. Over den ontwikke lingsgang van het oude China schreef Alice Tisdale Hobart een roman, die druk besproken en gelezen is en stof gegeven heeft voor een film met Pat O'Brien en Josephine Hutchinson als hoofdpersonen. Het was de moeiiyke taak van regisseur en spelers daarin de juiste sfeer te treffen, maar zij lijken by de vervulling van die opgave met leekenoogen bezien alles zins geslaagd! Deze film heeft het myste rieuze, het sfinxachtige, het byna angst aanjagende, waardoor men zoo dlkwyls getroffen wordt by het lezen van verha len uit dit onmetelijke land met z'n ach- terhjke en aan eeuwen-oude tradities ge hechte bevolking. En men. wordt er in meegesleept met den stryd van het jeug dige echtpaar, dat in de verlatenheid van het onherbergzame land ontberingen lydt en zich uitslooft voor de belangen van de groote Amerikaansche petrolejum-maat- schappy zonder er den dank voor te oogsten, welke hen toekomt. Huiselyk ge luk, vriendschap, eergevoel desnoods moet worden opgeofferd door de vertegenwoor digers der maatschappy omdat het geld vóór alles gaat. Nochtans blyven de „wer kers" nummers, die aan den kant ge zet worden zoodra hun optreden een oogenblik de winsten in gevaar heeft ge bracht, welke dringende en menschelyke beweegredenen er daarvoor ook geweest mochten zijn! Vjn dien genadeloozen strijd geeft deze film ons een beeld; zy schetst zeden en gewoonten van dit ondoorgron- delyke volk, alsmede de moeUykheden der vreemdelingen in hun midden, en is span nend tot het einde. Het spel van Pat O'Brien en Josephine Hutchinson is daarby van groote expressieve kracht, het is sym pathiek en gevoelvol en h|et wordt nog verhoogd door het goede werk van de by- figuren. Welverzorgd is evemeens de regie, die het leven in de Chineesche dorpjes en steden op zoo interessante wyze te tref fen wist! Een opwindend karakter draagt de Ufa- film „De laatste vier van Santa Cruz"; een episode uit het leven van eenige zeelie den. die door een zwendelonderneming udt Parijs naar het eiland Santa Cruz gezon den worden om daar een zoogenaamd zeer winstgevende fabriek te bouwen en die door de leiders bykans zonder eten wor den achtergelaten. Na zeer sensatloneele gevechten met zeeroovers weten zy zich te laatste te redden, waarna de zwendelaars hun straf niet ontgaan. De hoofdrol is by Hermann Speelmans in uitstekende handen. Het Luxor-programma bevat verder nog een filmpje, waarop men o.m. het zesde regiment veldartillerie uit Leiden op „Ockenburg" by Loosduinen z'et defileeren voor H.M. de Koningin. Casino-Theater. Een vroolyke gast houdt deze week verbiyf ln het Theater aan de Hoogewoerd, en wel Joe E. Brown, zooals begrypelijk is niet ln levenden lyve, doch op het witte doek, waarop hy reeds zoovele triomfen oogstte. Ook dit maal is hij wel zeer byzonder op dreef in zyn nieuwe klucht „Op de Planken", waarin hy eerst de clown is van een klein reizend variété-gezelschap. Spoedig wordt hy echter „ontdekt" en krijgt hy een contract met een der groote theaters van Broadway om daar zijn talenten als ko miek voor het meest-verwende publiek van New-York te demonstreeren. Door deze geschiedenis is de gebrulkeiyke lief desgeschiedenis geweven eindigend met het gebruikelyke „happy end". Een een voudige geschiedenis alzoo, waarvan Joe Brown echter een daverend lachsucces weet te maken en waarvan zyn optreden als clown in deze film de hoofdschotel vormt. Voor de pauze draait behalve de Jour naals met opnamen van dên voetbalwed- stryd Holland-België nog een zeer ver- diensteiyke gekleurde film „La Cuca- raoha", een filmpje met uitmuntenden zang en dans. Hierna volgt „De Speler" met Richard Dix in de hoofdrol, een speelfilm van de goede soort, met tref fend spel en een boeiend gegeven. Al met al een programma, dat waardeering en belangstelling ten volle verdient. Lido-theater. Het is een erkend feit, dat films, waarin kinderen de hoofdrol spelen, op het publiek een groote aan trekkingskracht uitoefenen. Wii noemen hier slechts de namen van een Jackie Coogan een Baby Leroy en in den laat sten tyd niet te vergeten Shirley Temple! Gisteravond hebben wil in het Lido- theater kennis gemaakt met een nieuwen jeugdigen ster. dien wil een wonderkind zouden kunnen noemen, ware het niet dat zyn spel in wezen niets wonderUjks heeft, maar van een aangeboren natuur lijkheid is. welke menig geroutineerde acteur hem zou benijden In de film „Om het recht van het kind" vervult de elf jarige Frankie Thomas de rol van het eenige zoontje wiens moeder een betrek king heeft met een zekeren Howard Benson. Bobby, zoo heet de jongen, is daarvan allerminst onkundig, maar hij schaamt zich zoozeer tegenover zijn vriendjes, dat hij het bestaan van een dergelüke verhouding ontkent. Na verloop van eenigen tijd komt ook Bobby's vader achter de waarheid en na een hartroerend proces, waarin Bobby als voornaamste getuige wordt gehoord wordt de scheiding uitgesproken. Het kind zal acht maanden van het jaar vertoeven ten huize van ziln moeder en vier maanden bil zijn vader. Hoewel ziin stiefvader heel vriendelijk voor hem is. kan Bobby er toch niet wen nen en eerst wanneer hij bü zijn vader is teruggekeerd, voelt hij zich weer gelukkig. De vreugd is evenwel van korten duur. want reeds voordat zyn thuiskomst zal worden gevierd, komt er een dame bin nen. die door zyn vader wordt bekend gemaakt als ziin toekomstige moeder. Dit is teveel voor het arme kind; hij zakt in elkaar en ligt langen tild gevaarlijk ziek. Als hij geheel hersteld is. sturen zijn ouders hem gemakshalve naar een mili taire school, maar bij een bezoek dat zil hem toevallig getyktüdlg brengen ervaren zij uit een afgeluisterd gesprek, hoezeer Bobby terugverlangt naar een eigen tehuis. Dan gaan Bobby's vader tenslotte de oozen open en samen keeren zii hulstoe om met ziln beiden een nieuw vry.gezellenleven te beginnen Het ontroerende spel van den elfjarigen filmacteur maakt deze ro'pren- waarin Karen Morlev en Edwald Arnold belangrijke rollen vervullen, tot een zeer bijzondere, welke wit onzen stadzenooten gaarne durven aanbevelen. „Moord op de huweiyksreis" is 'n koste- lyke detective-geschiedenis met veel span* ning en humor.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2