Jhr. Ruys de Beerenbrouck ~h 77ste Jaargang ZATERDAG 18 APRIL 1936 No. 23332 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING Voorzifter der Tweede Kamer en oud-minisfer-presidenf STADSNIEUWS. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OMEN Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsl per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er de aandacht van belangheb benden op, dat in Mei en Juni 1936, in het perceel Pieterskerkgracht No. 9, zitting voor den herijk van maten en gewichten zal worden gehouden. Belanghebbenden zal schriftelijk mededeeling worden ge daan van 'het tijdstip waarop zij maten en gewichten ten herijk kunnen aanbieden. Zij, die zoodanige mededeeling niet moch ten ontvangen, kunnen hunne maten en gewichten ten herijk aanbieden op 16 en 17 Juni 1936 van 9 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Voor bijzonderheden worden belangheb benden verwezen haar de kennisgeving, ■welke van heden af is aangeplakt ten Gemeentehuize, aan de Arbeidsbeurs en de Waag. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1936. 2277 VEE- EN ZUIVELTENTOON- STELLING 1936. EEN DEFINITIEF BESTUUR GEKOZEN. Gisteren vergaderden wederom de di verse vertegenwoordigers van organisaties, welke bij de veehouderij en -handel, zui vel, land- en tuinbouw enz. betrokken zijn, om plannen te beramen voor het houden van een jaarlijksche tentoonstelling alhier. De vergadering welke ook nu weer be zocht werd door den wethouder voor het Marktwezen, den heer M. G. Verwey en onder presidium stond van den heer J. W. Bonda, keurde de door het voorloopige be stuur aangeboden concept-statuten en huishoudelijk reglement voor de op 3 de zer opgerichte tentoonstellingsvereeniging, alsook de conceptbegrooting voor een dit jaar te houden vee- en zuiveltentoonstel- ïng, provisorisch goed. In het bestuur werden gekozentot voor zitter de heer J. W. Bonda, tot secretaris de heer I. J. Sloos, Rijnsburgerweg 169, tot penningmeester de heer P. A. de Gooyer, Rapenburg 27, tot vice-voorzitter de heer C. Bakker, tot commissarissen de heeren J. H. v. d. Kloot en G. J. v. d. Stoel, ter wijl de heer L. A. Mennes, directeur v. d. Markt- en Havendienst, die het voorloopig secretariaat had waargenomen, op grond der nieuwe statuten ambtshalve in het bestuur werd gekozen. Als datum waarop men dit jaar een vee- en zuiveltentoonstelling met ruiterfeest denkt te houden, zal zeer waarschijnlijk in aanmerking komen Donderdag 3 Septem ber a.s. Het concept-vraagprogramma 1936, vol gens hetwelk men dieren en zuivel ter ten toonstelling zal kunnen inzenden, aan de 'beteekenis waarvan men groote waarde hechtte, werd in handen van het bestuur gesteld om in overleg met een commissie van advies vast te stellen. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Een nieuw bestuur gekozen. De Chr. Historische Jongerengroep kwam gisteravond in het Gebouw Prediker in jaarvergadering bijeen. Na gebruikelijke opening en een kort Inleidend woord van den voorzitter, den heer F. J. Groot Enzerink, bracht de se cretaresse, mej. H. J. den Older het jaar verslag uit. Uit dit verslag, dat in 't kort de vereenigingszaken in het afgeloopen jaar vermeldde, vernamen wij dat het le dental stabiel bleef. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer A. Jansen, wien décharge voor zijn beheer werd verleend, sloot met een klein nadeelig saldo. Dank zij een zui nig beheer was dit nadeelige saldo aan merkelijk kleiner dan waarmede het jaar werd begonnen. Alvorens tot de verkiezing van 'n nieu wen voorzitter werd overgegaan, motiveer de de heer Groot Enzerink met een en kel woord zijn besluit om te bedanken, voornaamste reden was voor hem het zoo goed aij uitblijven van contact met de leden. Ook zijn drukke werkzaamheden jdn niet vreemd aan dit bedanken. Spr. voor den ondervonden steun van bestuurszijde en eindigde met de beste nr n voor de groep uit te spreken, minde van den heer H. J. v. d. werd de scheidende voorzitter „™ens het bestuur bedankt voor de vele ericzaamheden, die hij in het belang van ,p,oeP heeft verricht. Met overgroote meerderheid van stem- vfoJ werd hierna de heer D. Hendriks, die eeider de groep als voorzitter dien- tot voorzitter gekozen, on irti?"1 mede-bestuurderen werden hier- sekozen de heeren H. de Geus, als 2de Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Dc voorzitter van de Tweede Ka mer, Minister van Staat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys dc Beerenbrouck, die reeds eenigen tijd ongesteld was, is gister middag overleden in den ouderdom van 62 jaar. De laatste dagen was in de ziekte een zoodanige verergering ingetreden, dat observatie in een ziekenhuis noo- dig werd geacht. De zieke werd gistermiddag naar het Sint Anthonius Gasthuis te Utrecht overgebracht, waar hij na korten tijd kalm en zacht is overleden. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal geschieden a.s. Dinsdag op de r.k. begraafplaats te Vorden (Gld.). De Tweede Kamer is, in verband met het overlijden van haar President, jhr. Ruys de Beerenbrouck, telegra fisch bijeengeroepen op a.s. Maandag. Met jhr. mr, Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck zoo schrijft ons het A.N.P. is een der meest op den voorgrond tredende staatslieden van ons land heengegaan. In de Katholieke Staats partij, welke beginselen hij gedurende zijn gansche politieke loopbaan krachtig heeft voorgestaan, een der voornaamste figuren, is hij als premier en als voorzitter van de volksvertegenwoordiging een persoonlijk heid geweest van groote beteekenis voor het staatkundige leven van geheel ons volk. Hij paarde de typische karaktereigen schappen van den Limburger, diens opge wektheid, gemoedelijkheid en gevoel voor humor, aan een levendig besef van de realiteit, dat hem in staat stelde, de wezenlijke verhoudingen in het politieke en sociale leven van ons volk scherp te onderkennen. Onder zijn aangeboren vroo- lijkheid scholen een diepe' ernst en een sterk gevoel vari de verantwoordelijkheid, welke hij in zijn hooge functies te dragen had. Daarbij bezielde dezen Katholiek een innige vroomheid, waarvan hij in het openbare leven slechts uiterst zelden liet blijken, maar welke als een levende kracht in zijn mienschelijkheid heeft gewerkt. De bezoeken, welke hij herhaaldelijk aan kloosters bracht en zijn verblijf aldaar sproten voort uit zijn behoefte om in af zondering van de wereld te vertoeven in een sfeer, waarin hij de dingen des gees- tes ongestoord op zich kon laten inwerken en tevens de kracht kon opdoen, welke hij voor zijn moeilijken en vermoeienden arbeid in zoo groote mate behoefde. Aristocraat van geboorte, toonde jhr. Ruys de Bee renbrouck in den dagelijkschen omgang Cen grooten eenvoud en stelde hij belang in het lot van allen zonder onderscheid, die hem, in welken rang ook geplaatst, bij zijn werk terzijde stonden. Wars van alle gewichtige vertoon, bleek hij, voor wie hem eerlijk tegemoet trad, van een beminnelijke innemendheid. Zijn menschenkennis zeide' hem, wien hij zijn vertrouwen kon geven en menig een. die hem in het torentje bezocht, waar het kabinet van den minister van binnen- landsche zaken zich bevindt, zal zich belangwekkende gesprekken herinneren, welke hij daar mocht voeren met den premier, als deze uit zijn vele herinnerin gen aan zijn politieke loopbaan boeiend vertelde Uit die gesprekken bleek ook herhaaldelijk de groote objectiviteit, waar mede Ruys de Beerenbrouck in het staat kundige leven beoordeelde. Jhr. Ruys de Beerenbrouck is op 1 December 1873 als oudste zoon van jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, die van 18881891 minister van justitie in het kabinet-Mackay en van 1893—1918 Commissaris der Koningin in de provincie Limburg is geweest, te Roermond geboren. Hij bezocht de gymnasia te Maastricht en te 's-Gravenhage, studeerde aan de Universiteit te Leiden en promoveerde op 17 December 1895 tot doctor in de rechts wetenschap op een proefschrift over „Het strafrecht in het oude Maastricht". Na zijn promotie oefende hij eerst eeni gen tijd te Maastricht de advocatuur uit, maar weldra werd hij amtenaar bij het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht. aldaar. Reeds in 1905 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gulpen en sedert dien tijd zag hij zijta mandaat telkens hernieuwd. Aan land- en mijnbouwaangelegenheden wijd de hij als volksvertegenwoordiger spoedig bijzondere aandacht. Op Ruys de Beerenbrouck's initiatief werden in ons land, naar Duitsch voor beeld, katholiekendagen gehouden. Toen zijn vader in 1918 zijn ambt neer legde en jhr Ch. Ruys de Beerenbrouck diens plaats innam, moest hij als Kamer lid bedanken. Maar nog geen half jaar was hij Commissaris der Koningin in Limburg, of hij werd naar Den Haag ge roepen, om een kabinet, steunende op de rechterzijde, samen te stellen, hetgeen leidde tot het optreden van het eerste mïnisterie-Ruys de Beerenbrouck. waar in hij zelf het departement van binnen- landsche zaken voor zijn rekening nam. Hij was de jongste premier, die ons land ooit, heeft gehad. Toen die algemeene verkiezingen in 1922 de rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer bestendigden, bleven jhr. Ruys en zijn meeste ambtgenooten in hun func tie. Dit tweede Ministerie-Ruys vroeg echter in October 1923 ontslag, wegens de verwerping van het ontwerp-Vlootwet door de Tweede Kamer. Daar het na een kabinetscrisis van eenige maanden niet mogelijk bleek, een ander ministerie te doen optreden, willigde de Koningin het Een welbesteed leven, een rustige oude dag en boven dien geen geldzorgen, wan neer Uw lijfrente elk kwar taal wordt thuisgebracht. Wij zullen gaarne ook met U eens komen praten. Onze inlichtingen kosten U niets. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a Telefoon 302 Na 6 uur 2479. 2213 (Ingez. Med.) verzoek om ontslag niet in. zoodat een eenigszins gereconstrueerd kabinet-Ruys tot September 1925 de teugels der regee ring in handen hield. Nadat jhr. Ruys zeven jaren minister president was geweest kreeg hij in 1925, opnieuw zitting in de Tweede Kamer, welke hem op no. 1 plaatste van de voor dracht, waaruit de Koningin den Kamer voorzitter benoemt. Van 1925 tot 1929 heeft hij de vergaderingen der Kamer geleid. In November 1925 volgde hij Baron van Wijnbergen op als voorzitter der Roomsch- Katholieke Staatspartij. In 1929 werd jhr. Ruys de Beeren brouck opnieuw met de vorming van een kabinet belast. Dit is aan het bewind ge bleven van 10 Augustus van genoemd jaar tot 26 Mei 1933. Als gevolg van de aanneming van een motie-Boon, tot schorsing van de beraad slaging over hét wetsontwerp tot vermin dering van het aantal rechtbanken, is het toen tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezing gekomen, waarna- het kabinet- Ruys aftrad. Sedert 31 Mei was jhr. Ruys weder Kamervoorzitter. Vermeld worde nog dat hij dertien jaren lid is geweest van den gemeente raad van Maastricht, waar hij een werk zaam aandeel heeft gehad in de regeling van de rechtspositie en de pensionneering van het gemeentepersoneel, in de ver betering der volkshuisvesting en in de in voering van de werkloosheidsverzekering. Jhr. Ruys de Beerenbrouck was voorts mede-oprichter van de katholieke sociale actie in Nederland, waarvan hij tot de reorganisatie in 1912 voorzitter is ge weest. mede-oprichter van het Limburg- sche Groene Kruis en van de Roomsch Katholieke Reclasseeringsvereeniging in Nederland. Bij het begin van den oorlog werd hij benoemd tot regeeringscommissarls voor de verzorging der Belgische vluchte lingen in het Zuidelijk gedeelte van Ne derland. welke functie hij bij zijn benoe ming tot Commissaris der Koningin in Limburg neerlegde. In de Katholieke geheelonthoudings beweging heeft jhr. Ruys de Beeren brouck eveneens een belangrijke rol ge speeld. In 1927 erkende de regeering zijn ver diensten door hem tot Minister van Staat te benoemen. Vele hooge onderscheidin gen, ook buitenlandsche, zijn hem ten deel gevallen, hij was o.m. Kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en hij droeg het grootkruis in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Jhr. Ruys was ook voorzitter van den Mijnraad en lid van den Boschraad. Eenige jaren geleden heeft hij een ernstige operatie ondergaan, waardoor hij zijn kracht niet ten volle heeft kun nen behouden. Desondanks heeft hij zijn arbeid ten bate van het land voortgezet. Dat zijn te vroeg verscheiden hiervan een gevolg is, schijnt geenszins uit gesloten. secretaris, G. van Houten, ie penningm., mej. N. Veerman, 2e penningmeesteresse, de heeren J. de Jager, tweede voorzitter en H. J. v. d. Weerthof als commissaris. In de vacature van lsten secretaris kon nog niet worden voorzien daar de heer H. A. Koenen, die door enkele leden hiervoor candidaat gesteld was, niet de door hem gewensc'nte meerderheid van stemmen kon verkrijgen en hierdoor zijn candida- tuur introk. Op een eerstvolgende ver gadering hoopt men hierin ts voorzien. Enkele zaken van ondergeschikt belang werden hierna nog afgedaan. Op gebruikelijke wijze is tenslotte deze vergadering, die mede door de heeren Jac. Wilbrink en De Geus, leden der advies commissie werd bijgewoond, gesloten. BUURTVEK. „MORSCHKWARTIER". Gisteravond werd een algemeene ver gadering gehouden van de sportvereenl- ging Morschkwartier, waarin een bestuur werd gekozen. Tevens werd besloten naast de. reeds opgerichte voetbalvereeniging een buurtvereeniging op te richten. C. D. U. De Chr. Dem. Unie afd Leiden hield haar tweeden cursusavond in het gebouw „Patrimonium". De heer J. J. Geitz uit den Haag behandelde „Onze Beginselverklaring en het Barthianisme". Er werden door en kele aanwezigen vragen gesteld, welke tot tevredenheid werden beantwoord. Hierna werd de cursusavond op de gebruikelijke wijze gesloten. LEAGUE OF NATIONS UNION. Een groep van plm. 60 jongeren, leden van de EngeLsèhe League of Nations Union bezoekt ons land en zal Maandag 20 April een dag in Leiden komen, om onder leiding van het bestuur van de afd. Leiden van de Ver. voor Volkenbond en Vrede verschillende musea te bezoeken, 's Mor gens zal de groep de Lakenhal en een hofje bekijken. Vóór de lunch, die uit onze traditdoneele gerechten hartngsla en huts pot bestaat, zal drs. A. L. van Beeck een causerie houden over het ontzet van Leiden en na de lunch zal mej. Emmy de Bink de jongelui iets vertellen over zweef vliegen in de omgeving van Leiden, 's Mid dags zullen o.a. de Universiteit en het Rijksmuseum 'van Oudheden bezocht worden. Eenige Laidsctie jongens en meisjes zullen Maandag de groep verge zellen. BEGIN VAN BRAND. Hedenmorgen omstreeks 8 uur bemerkte de melkboer D. Kaapaan, dat uit een raam van de bovenverdieping van perceel Kooi- hof No. 10, bewoond door het gezin van T. van K. rook kwam. Hij waarschuwde de bewoners en de brandweer, welke laatste onder leiding van inspecteur Couzy spoe dig ter plaatse was. Het bleek, dat de brand was ontstaan op de slaapkamer van de kinderen en het nader onderzoek wees uit, dat een 5-jarig zoontje onder het bed van zijn broertje een krant in brand had gestoken en daarna zonder zijn ouders ie waarschuwen, naar beneden was gegaan In afwachting van de komst der brand weer. droegen behulpzame buren het huis raad naar buiten De brandweer had het vuurtje met een slang op de waterleiding spoedig bedwongen, zoodat de schade zich beperkte tot een ledikant en de gor dijnen. In verband met langdurige werk loosheid was van K. niet meer verzekerd. De Commissaris van Politie was op het terrein aanwezig. Te Amsterdam slaagde voor het dooi de Ned. Chem. Ver. afgenomen examen analist 1ste gedeelte chemie mej A. D. Parqui te Wassenaar, opgeleid door de Middelbaar Chemische School alhier. BINNENLAND. Te Utrecht is, 62 jaar oud, overleden jhr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voor zitter der Tweede Kamer en oud-minister president (le Blad). Buitengewone alg. vergadering van den Vrijz. Dem. Bond (6e Blad). Sir Henri Deterding wordt morgen 70 j. (Binnenland, 6e Blad). Een belangrijke taak voor de borgstel lingsfondsen (Binnenland, 6e Blad). Gevolgen van den storm (Gemengd, 5e Blad). Te Joure zijn drie woningen afgebrand (Gemengd, 5e Blad). Steun aan den bloementeelt (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Het congres „Nederland Weerbaar" (Bin nenland 6e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De commissie van dertien verklaart de verzoeningspoging in het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict mislukt. Maandag komt de Volkenbondsraad bijeen (3e Blad). Nog steeds onrust in Spanje (Buiten land, le Blad). De Belgische politicus Jaspar uit de poli tiek (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. AVONDTEEKENCURSUS WIJKGEBOUW GELOOF, HOOP, LIEFDE. Bemoedigend woord van wethouder Verwey In tegenwoordigheid van wethouder M. G. Verwey, leeraren en bestuurders, als mede ouders en leerlingen van den tee kencursus, die in de wintermaanden in het wij'kgebouw Langestraat 6769 gehouden wordt, heeft gisteravond de directeur, de heer G. H. Dirkzwager, den cursus geslo ten met bekendmaking van de overgan gen. Voor het eerst draagt deze cursus een meer officieel karakter en is ook omgezet in een drie-jarigen cursus. Er is zoodoen de alleen aan J. Kaapaan een diploma voor handtsekenen uitgereikt. De beer Dirkzwager deelde mede, dat bij den aanvang zooveel aanvragen voor plaatsing van leerlingen waren binnen gekomen, dat men velen moest terug wij zen. In den loop van den winter is het aantal iets teruggeloopen. Spr. hoopte, dat allen het volgend jaar zouden terug Kee- ren en zoo den geheelen cursus volgen. Speciaal werd dank gebracht aan de lee raren Marks, Verstraten en Alt, voor het door hen verridhte werk. Wethouder M. G. Verwey sprak vervol gens namens B. en W. een kort woord, waarin hij de leerlingen wees op de waarde van goede vakkennis, vooral in deze moei lijke tijden. Vast staat toch, dat naar mate men meer vakbekwaam is, de kan sen stijgen op een plaatsje in de maat schappij. Voor zoover deze avondschool dit bevordert, hoopt spr. dat op den inge slagen weg zal worden voortgegaan. Daarna werd de tentoonstelling van het werk der leerlingen bekeken. Deze bevat rechtlijnig, bouwkundig, meubel- en na- tuurteekenwerk, terwijl tevens nog een expositie van de resultaten van den in 't gebouw gehouden huisvlijtcursus voor jongens tot twaalf jaar wordt gegeven. Voor vak-modelteekenen zijn bevorderd ■met eervolle vermelding: C. Lefeber, H. v. d. Vos, P. Noordhoek, W. Muyssert; ge woon bevorderd: Ph. Smittenaar, F. W. Tilarsy, J. J. Sloos, J. Onvlee, N. v. d. Horst, A. Verrney, A. Hoogenboom: voor waardelijk overgegaan J. Smit, W. Verbooy en J. v. d. Weyden. Niet over 2 leerlingen. Voor handteekenen: Eling (eervolle vermelding), Fr. Nemmer, W. van Rooyen, C. Seyn, A. Ooster, G. Touwée, T. Muze- man, P. Stouten, W. van Polanen en O. Delfos. Voowaardelijk: J. Eradus, J. de Ru, J. Harteveld. Niet bevorderd 5 leerlingen. CONGRES VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. De federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouw-vereenigingen be richt ons, dat het congres van de Natio nale Woningraad, Algemeene Bond van Woningbouwvereenigingen, dit jaar in het laatst van Juni of begin Juli hier ter stede zal worden gehouden. Dr D. E. Bosselaar, rector en dr. C. de Jong, conrector van het Gemeentelijk Gymnasium alhier zijn benoemd tot leden van de commissie, aan welke in 1936 het afnemen van het stqatsexaijien wordt op gedragen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1