JAPANS POLITIEK SPEL. 778,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 April 1936 Vijfde Blad No. 23332 GEMENGD NIEUWS. "de noordwester storm. buitenlandsch gemengd. Thijs IJs trekt op tegen het kattenleger Persconferenties in een houten barak. SCHEPEN IN NOOD. In den vliegenden storm van gistermid dag ls ten Zuidoosten van Urk van den motorbotter U.K. 192 de zellval gebroken, waardoor het schip aan de woede van den wind en golven was overgeleverd. In de haven van Urk had men evenwel gemerkt, dat er met het schip iets niet in orde was. In allerlil voer de U.K. 194 ter assistentie tlt. Aan de bemanning van dit schip mocht het na heel veel moeite gelukken het vaartuig te naderen. Terwijl het redding brengende schip manoeuvreerde, verloor de UK. 192 het anker. Tenslotte kregen de «hepen contact met elkaar, waarna de UK. 192 veilig ln de Urker haven kon aerden binnengebracht. Het Belgische motorschip .Simon Smits j". kapitein Zaman, dat geladen met hout ao weg was van Antwerpen naar Gent. is istermlddag ln de Schaar van Waarde op de Wester Schelde door den storm overvallen. Daar het schip dreigde te linken is het door de bemanning en een NederlandsChe douanebeambte, die zich oan boord bevond. In roeibooten verlaten. Met veel moeite en met behulp van sleepbooten. die zich in de nabijheid be vonden. slaagden de opvarenden erin Waarde te bereiken. Het schip is later vol water geloopen en kort daarna ge- lonken. o FELLE BRAND TE JOURE. Drie woningen afgebrand. Om acht uur gisteravond is door tot nu (oe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van den heer Marten Bosma aan het Zand te Joure. Tengevolge van den hevlgen Noordwes ter storm, stond het geheele huls ln een oogwenk ln lichter laaie. Het duurde niet lang of het vuur was overgeslagen naar een belendend perceel. De brand ls beperkt gebleven tot een Hok van drie woningen, n_l. de kruide nierswinkel van Bosman en de woningen nn de heeren Pater en De Vries. De bund bleek ontstaan te zijn ln de wo ning van den heer Pater en zich vandaar ran de belendende perceelen te hebben medegedeeld. De brandweer van Joure tastte het vuur met vier stralen op de motorspuit aan en na ruim drie kwartier bleek, dat men het vuur meester was. Nog tot laat ln den avond was men met de nablusschlng bezig. de brand te de lier. Dit het onderzoek, dat de politie te De Lier heeft Ingesteld naar de oorzaak van oen brand, waardoor eenige loodsen der veilingvereeniging Westerlee werden ver nield, is gebleken, dat twee kinderen in de loods hadden gespeeld. Een van de kin deren zag een brandende sigaret liggen en toen tui deze wilde oprapen, viel er juist een stukje napier op. dat in brand ge nikte. Het kind wierp dit papier weg. dat peen baal houtwol terecht kwam en zoo verder den brand heeft gesticht. De politie neemt aan. dat dit verhaal van het kind wei juist zal zijn. N.R.Crt. o jongetje verdronken. Gistermiddag is te Reeuwijk het 4-jarig toontje van den tuinder W. J. Blom aan den nieuwen Dorpsweg bli het spelen in een sloot geraakt en verdronken. DE ontsporing bij woerden. Gisternamiddag is het treinverkeer op de lijn UtrechtWoerden wear normaal hervat. o het autobus-ongeluk IN haarlemmermeer. De dochter van mevr. S., die op Paasch- Maandag op Badhoevedorp te Haarlem mermeer door een autobus werd aange reden is hedenmorgen in het Luthersche Diaconessenhuis te Amsterdam aan de ge volgen overleden. op vrije voeten gesteld. De raadkamer van de Amsterdamsche jechtbank heeft gisteren, op verzoek van mf. W. Loeb, de voorloopige hechtenis van den directeur van de Hollandsche hscompto Bank, den koopman T„ die tedert geruimen tijd in voorarrest zit, ge- «cnorst. De man is nog gisteren in vrij heid gesteld. oneerlijke penningmeester. We hebben dezer dagen gemeld, dat Knoeierijen waren ontdekt in het geldelijk oetreer bij de afdeeling Oss van den Ned. unvi. ®oncl vun Fabrieksarbeiders „St. wiiiibrordüs". Als gevolg van een en ander Sistermiddag, op last van den Offl- van Justitie te s-Hertogenbosch, de SJ? '"Smeester van genoemde afdeeling gearresteerd. Hij heeft bekend zich te hebben schul- vJf Semaakt aan verduistering van BrwSden' en zal naar het Huis van overgebracht6 's"Hert°Senbosch worden smokkelende pindachineezen. kirchen6 J?1V,tsche grensplaats Kalden- Duiki-h» j Venlo hebben gistermiddag chinpp7e»i onanebeambten twee Dinda- met u,?vi,aan?ehouden dle ellt een koffer Widen iv,. luxe-zeep uit Duitschland dat. eik ,?e,nemen. Bij onderzoek bleek, mark bevatte666 een bankl3il'et van 500 de koffpj?eeztn. werden gearresteerd en s met inhoud in beslag genomen. moord? Dezer dagen is gemeld, dat uit het ka naal LuikvMaastricht, onder Petit Lanaye, het lijk van den koopman Schellevis uit St. Pieter (bij Maastricht) was opgehaald. Men meldt omtrent het onderzoek, dat naar aanleiding hiervan is ingesteld, het volgende aan de „N.R.Ct.": Aanvankelijk was er gèen ander aan- knoopingspunt dan een man en een vrouw met wie de veekoopman Schellevis uit Maastricht was gekomen. De recherche vernam echter, dat de vrouw was door gereisd naar Antwerpen. Zij erkende ln gezelschap van S. te zijn geweest en zelds dat deze f. 250 bij zich had. Ook vernam de politie dat S. er geen geheim van ge maakt had dat hij zooveel geld bij zich had. Hij had zelfs overal waar hij kwam geld getoond en verklaard, dat hij den avond gezellig wilde doorbrengen. Man en vrouw trachtten hem te kalmeeren, maar S. weigerde naar Maastricht terug te kee- ren. Zij tweeën zijn toen per auto naar Maastricht teruggekeerd en hebben blijk baar niets te maken met wat er verder met S. Is gebeurd. Het viel echter te Luik op, dat Dinsdag en Woensdagavond drie mannen de bloe metjes buiten zetten. Zij lieten zich in een taxi rondrijden en tracteerden overal op champagne. Zij bleken Nederlandsch geld te bezitten. Een hunner kon geïdentifi ceerd worden als de 24-jarige R. 3.. schip per van beroep, thans werkloos, die met zijn zusters in Petit Lanaye woont. Hij is geen onbekende van de politie. Op een vraag hoe hij aan het Nederlandsche geld kwam, kon hij geen aannemelijke verkla ring geven. Wel zeide hij pret gemaakt te hebben in gezelschap van twee Polen, die beiden te Petit Lanaye wonen. Ook deze twee konden over de herkomst van het geld geen bevredigende verklaring afleg gen. Na verder onderzoek bleek, dat S. in een café te Petit Lanaye is geweest, waar B. en de twee vreemdelingen ook waren. Toen de veekoopman het café verliet, werd hij eenige minuten later door deze drie mannen gevolgd. Getuigen -hebben verklaard, dat zij kreten hebben gehoord dicht bij de brug. ongeveer 50 meter van de douane verwijderd. Er-werd getwist en om hulp geroepen. Om 1 uur 's nachts was het stil geworden. De zusters van B„ die een café houden, verklaarden dat hij wel thuis is geweest en dat ook de anderen hun logementen hebben opgezocht. Er is thans bevel gegeven tot arrestatie van de drie mannen, evenals van de twee vrouwen. Zij zijn overgebracht naar Ton geren, doch ontkennen iets met de mis daad uitstaande te hebben. vrouw aan brandwonden bezweken. De 67-jarige vrouw, die gistermorgen het ongeluk had in haar woning aan de Nassaukade te Amsterdam een petroleum- vergasser omver te stooten. is in den loop van den middag in hét Wilhelminagast- huis aan de ernstige brandwonden, die zij daarbij had opgeloopen. overleden. flesschentrekkers te zwolle. Een tiental Zwolsche winkeliers is 't slachtoffer geworden van vier flesschen- trekkers, die groote lnkoopen hebben ge daan en naar thans ls gebleken, daarna zonder betalen zUn vertrokken. Het be treft hier de gebroeders W. en K. Kr. en hun vrouwen, allen Duitschers. van wie de eerste kapper te Zwolle ls geweest en de laatste taxiondernemer te Hattem. Belde zaken zijn echter verloODen, Het bleek, dat speciaal mode-artikelen voor dames en heeren van hun gading zijn geweest. In totaal hebben zij de gedupeer de winkeliers voor ongeveer zevenhonderd gulden opgelicht. Met een vrachtauto is het gezelschap naar de Dultsche grens vertrokken. Hier werden de echtpaTen eenigen tlid vastgehouden, doch de tele fonische informatie te Zwolle leverde niet voldoende bezwarend materiaal om het viertal vast te houden. Pas toen men hen had laten vertrekken naar Crefeld kwam bericht uit Zwolle, dat er klachten waren ingediend en dat men hen moest vast houden. De in allerlil eenomen maatrege len om de goederen te achterhalen zijn zonder resultaat gebleven. zeven visschers verdronken. Doordat hun boot werd opgenomen door een groote golf, zijn zeven visschers ver dronken in de havenmond van Grind- stone-eiland (Canada). Het eiland maakt deel uit van de Magdalen-groep ln de straat Cabot. auto stort in rivier. Door het weigeren der remmen ls een auto ln de rivier Nervion (Spanje) ge stort. De vier inzittenden, een man en drie vrouwen zijn daarbij verdronken. roofoverval op een bagagewagen Te Nutley in den staat New-Yersey (V. St.) hebben negen zwaargewapende ban dieten een overval gepleegd op een ba gagewagen van een personentrein, die bij dit station een kort oponthoud had. Zij hielden een treinbeambte in bedwang en maakten zich meester van 58.000 dollar, waarna zij onherkend in een gestolen auto ontkwamen. wendel onder cautie vrijgelaten. De ex-advoca,at Wendei ls gisteravond onder borgstelling van 2.000 dollar in vrij heid gesteld. Vergezeld van detectives is hli naar Brooklyn gegaan, waar hij de autoriteiten zal bijstaan bli 't zoeken naar de personen, die hem zouden hebben ont voerd en gedwongen zouden hebben te be kennen. dat hU het kind van Lindbergh zou hebben vermoord. incident in een gevangenis. Hedenochtend is in de gevangenis te Athene zekere Marinos, die tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord en gisteren het Kamerlid Eutaxias in zijn cel wist te lokken en met een revolver dwong gratie voor hem te verzoeken, in zijn cel doodgeschoten. Al vorens den geest te geven, schoot hij nog op Eutaxias en wondde dezen licht aan het hoofd. sneeuw in west-duitschland. In het Westen van Duitschland heeft het in den afgeloopen nacht hevig ge sneeuwd, zoodat op verscheidene plaatsen de spoorwegen sneeuwploegen in dienst moesten stellen,. Op hét traject Brilon- Wald-Corbach js een personentrein in een sneeuwdek van 2 meter dikte blijven ste ken; elders heerscht groote vertraging. hoog water te venetië. Het laaggelegen gedeelte van Venetië staat nog blank. De winkelstand heeft groote schade geleden, daar de goederen in het centrum der stad en de buurt van de Rialto niet tijdig naar veiliger plaat sen konden worden vervoerd. Bij de la gune van Venetië, waar de golfbrekers door de kracht der golven hier en daar vernield werden, heeft de stormvloed vooral ln de boomgaarden en warmoeze- rijen groote schade aangericht. Bij de la gune van Grado werden verscheiden vls- schershutten door den storm vernield. Het eiland Grado zelve staat een halven meter onder water. Honderden visschen werden aan land geworpen. De tramverbinding tusschen Grado en het vasteland was gedurende bijna drie uren volkomen verbroken. Veel visschers- booten verkeerden ln gevaar. De scheep vaart ligt geheel stil. Het noodweer houdt aan, zij het in mindere mate. Aan de Noord-Oostelijke kust der Adria- tische Zee heeft het eveneens hevig ge stormd. Bij Abazzia zijn twee personen om het leven gekomen. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met smokkelaars, die door den storm werden verrast, toen zij met hun booten meel over de grens wilden brengen. 12. Snel legde de slimme, kleine beer wat droge takjes ln den hollen boomstam neer; en dan het lijkt een beetje gek wierp hij daar op de worst en 't spek, dat de houthakker hem pas had meegegeven. „Zie zoo", dacht hij. „nu zullen al die poesjes iets beleven!" Hij nam een takje irj de hand en stak dat handig in de brand; daarmee stak hij dan in den boomstam 'n. heel klein vuurtje aan, zoodat het spek al spoedig aan het sissen is gegaan. Te Tokio volgt men nauwlettend de gebeurtenissen in Europa. Tokio, 16 Maart. Een houten barak, vuil en vervallen, nog dateerend uit den tijd na de groote aardbeving van 1923. Een lang gebouw, met overal schuifdeuren en gedeeltelijk papieren wanden, in Holland zou het zelfs voor kazerne afgekeurd worden. Het meubilair is niet veel beter, van wrakke stoelen, eenige totaal versleten schrijftafels en wat vodden op den vloer, dat is het bureau van de persafdeellng van het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken. 's Winters regent 't door het dak, zo mers worden de ambtenaren in hun werk gestoord door colonnes vliegende mieren, die overal uit het hout te voorschijn krui pen, nergens is ook maar het geringste spoor van luxe te ontdekken. In deze poovere omgeving zetelt de be kende heer Amau, de woordvoerder van het departement van buitenlandsche za ken, hier ontvangt hij driemaal in de week op Maandag, Woensdag en Vrijdag de vreemde Journalisten om hen op Ame- rlkaansche wijze ln de gelegenheid te stel len, hem een soort kruisverhoor over de dingen van den dag af te nemen. De heer Amau is voor een Japanner vrij groot met donker krullend haar, een snor retje en een groote bril. De dames vinden hem een knappe man. In het buitenland zou men hem ook niet direct voor een Japanner houden. Hij is veel meer een Maleier dan een Mongool, bijna het type van een Indischen jongen. „Woordvoerder van expansie", heeft Upton Close hem genoemd, vermoedelijk niet geheei ten onrechte. Zijn „Handen- weg van China"-verklaring heeft twee Jaar geleden de wereld in rep en roer ge bracht. Nog weet men niet of deze opzienbaren de verklaring van hem zelf stamde, dan wel van zijn chef, minister Hirota. Japan kan geen rekening houden met kleine Staten. Zeide hij ook nog niet zoo lang geleden tot den Holandschen persman in Tokio: „Japan kan geen rekening houden met kleine landen, die wel verdragen teekenen, maar geen moeite doen om hun hand- teekening door voldoende machtsmiddelen kracht bij .te zetten". Op zijn gezicht staat nooit iets te lezen, meesterlijk verstaat hij de kunst 'n vraag met een wedervraag te beantwoorden, dan speelt hij den onnoozele en weet van niets, al heeft 't ook in alle Jap, mor genbladen gestaan. Soms slagen de jour nalisten er in, vooral de Amerikanen zijn hierin meesters, hém uit zijn schuilhoek te lokken, dan wordt hij boos en vallen er harde woorden. Innerlijk is hij diep overtuigd van de missie, die Japan in het Oosten te ver- vulen heeft, voor hem ls China een kwes tie van leven of dood voor het keizerrijk. Voor een diplomaat is hij vrij agressief, men voelt duidelijk, wanneer hij zich er gert aan den tegenstand van de Wester- sche Machten. Gaat het in Europa slecht, dreigt oorlogsgévaar in het Westen, zoo als thans, dan verbergt hij kwalijk zijn leedvermaak. Wij klagen natuurlijk vaak, dat hij ons met een kluitje in het riet stuurt, doch anderzijds moet erkend, dat de ons gebo den gelegenheid, driemaal ln de week met nem van gedachten te wisselen, zijn groo te beteekenis heeft. Ik persoonlijk verzuim deze conferenties zeer ongaarne, want het is er toch altijd interessant, zelfs als er niets aan de orde is. In de eerste plaats ontmoet men er al de collega's en met plelzierlg aandoende collegialiteit worden dan tijdens 't anti chambreeren, de laatste nieuwtjes uitge wisseld. Generaal Pabst, onze gezant heeft dat eens niet onaardig de journalistieke post- zegelbeurs genoemd. Ook 't vragen- en antwoordenspel heeft zijn eigenaardig charme. Is toch zelfs uit het zwijgen van den woordvoerder over bepaalde zaken, vaak heel wat op te maken. Het komt ook voor, dat een journalist vragen stelt, die duidelijk blijk geven door zijn ambassade of gezantschap te zijn ge formuleerd, maar die ze toch liever niet zelf stelt oin eert eventueel weigerend ant woord te vermijden. Op die wijze tracht men diplomatieke klippen te omzeilen en de opmerkzame toehoorder kan soms heel Interessante ob servaties maken betreffende een of ander diplomatiek spel, dat achter de schermen aan den gang is. Om het nog meer te camoufleeren, wordt soms een neutraal collega in den arm genomen, die dan zoo langs zijn neus weg een bepaalde vraag moet stellen. Soms lukt het, maar het is ook wel ge beurd, dat de heer Amau, het spel door ziend, zich bij het antwoorden niet tot den vrager, maar tot den man wendt, dien hfet eigenlijk aangaat. Dan hebben we allemaal pret en de heer Amau glundert achter zijn bril. Japansch-Russische „spanning" Een andermaal heerscht er een gespan nen atmosfeer, vooral wanneer de woord voerder het noodig acht tegen een bepaald land van leer te trekken of een vraag hem irriteert. Dan vallen er wederzijds heftige verwijten en kan er met de vuisten op tafel geslagen worden. Vooral tusschen de heer Amau en den vertegenwoordiger van het officieuze Sovjet Nieuwsagent schap kan het heel heftig toegaan. Dan seinen de anderen naar huis, de toestand tusschen Japan en Rusland is weer zeer gespannen. Dezer dagen hebben de Japansche auto riteiten een aantal Japanners werkzaam op de Russische ambassade gevangen ge nomen. Naar het heet zouden zij zich aan spionnage hebben schuldig gemaakt. Het kan zijn. maar het is heel moeilijk aan te nemen, want elk gezantschap heeft Ja pansche tolken ln dienst en al die lieden zijn natuurlijk al lang bij de politie be kend. Met dergelijke menschen werkt geen behoorlijk fungeerende geheime dienst en de Russen zijn veel te handig om hun of- ficieele klerken voor dit werk te gebruiken. In enkele bladen worden de Russen er- verder van beschuldigd met een geheimen zender, ergens op het ambassade-terrein opgesteld, bulten de censuur om berichten te hebben verzonden. In verband hier mede wordt dan de vertegenwoordiger van het Russische Nieuwsagentschap heftig aangevallen. Nu dachten we vanmorgen allemaal, dat de Rus deze kwestie op het tapijt zou brengen, maar hij zweeg en zeide evenmin iets toen de heer Amau er uit zich zelf over begon. Een van de collega's fluisterde daarop vrij hoorbaar: de Russen willen dus blijk baar geen ruzie op dit oogenbllk met het oog op den toestand in Europa. Dat vond ik een mooi moment om nog eens de opinie van den woordvoerder over het Fransch Russische bondgenootschap te vragen. Zijn antwoord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Ofschoon zoo zeide hij de Fran- sche regeering bij herhaling verklaard heeft, dat het verdrag alleen voor Europa zal gelden, maken wij er ons toch zeer be zorgd over, want het is duidelijk, dat de Sovjets het als een rugdekking zullen ge bruiken om tegenover ons agressiever te kunnen optreden. De verhouding tusschen Japan en Rus land is in den laatsten tijd wel zeer ge spannen, de grensincidenten ln Mant- sjoerije en Mongolië zijn aan de orde van den dag, maar desondanks gelooven ve len. dat er toch voorloopig niets ernstig zal gebeuren. Rusland kan zich de weelde niet veroorloven naar twee kanten front te maken en Japan wacht rustig af, wat er in het Westen zal gebeuren Komt het in Europa tot een' oorlog, dan is het iets anders, maar dan heeft Japan in den Pacific ook de handen vrij. Het zal echter het moment van ingrijpen bepalen naar gelang van omstandigheden. We zullen de fout van 1914 niet her halen, kan men hier herhaaldelijk hooren. Geen Duitsch-Japansche militaire overeenkomst. Men heeft in den laatsten tijd vaak be weerd, dat er tusschen Duitschland en Japan een militaire overeenkomst zou be staan. Ik meen zeker te weten, dat dit nog niet het geval ls. De toon van de of ficieuze Japansche pers is zelfs nu en dan zeer onvriendelijk tegen Duitschland. Op vallend onvriendelijk zelfs. Een dergelijk verschijnsel deed zich voor toen de jongste onderhandelingen tusschen Japan en En geland ook geen voortgang hadden, toen ging men soms zeer heftig tegen de 'En- gelschën te keer, blijkbaar met de bedoe ling de zaak te forceeren Een oorlog ln Europa zou natuurlijk de ondergang van het oude werelddeel betee- kenen. Men kan den Japanners ook niet euvel dulden, dat zij er zich al bij voorbaat op verheugen. Zij meenen Immers, dat het Westen hun plannen tracht te dwarsboo- men en wat kan hun nu aangenamer zijn, dan dat hun vermeende tegenstanders el kaar in de haren vliegen De indruk van de Europeësche gebeurtenissen. De vreemdelingen zijn hier allemaal zeer onder den indruk van de berichten uit Europa. Het verblijf ln het Verre Oos ten heeft ons allen een ruimeren kijk op de dingen in het Westen gegeven en zelfs de Franschen geven onder vier oogen grif toe, dat hun regeering aan een zeer ge vaarlijke kortzichtigheid lijdt. Wij allen weten, dat een oorlog, hoe die ook moge afloopen, de positie van de Euro peanen in den Pacific volkomen zou on dermijnen. Wanneer Frankrijk dreigt den Volken bond te verlaten wanneer het zijn zin niet krijgt, zeggfcn de Japanners, gaarne be reid te zijn het gehate instituut van Ge- nève een hak te zetten, „zie je wel, dat het alleen maar een paar mogendheden zijn, diie er de lakens uitdeelen en den bond alleen goed vinden wanneer hij doet wat zij willen". Een bekend Fransch journalist zeide dan ook: „Mijn regeering speelt een misdadig spel en loopt geheel aan den leiband van de Russen. Het gehaspel in Londen en Pa rijs wordt in Azië met veel meer belang stelling gevolgd dan men in Europa schijnt te vermoeden en men schijnt nog altijd niet te begrijnen hoe ons gezamenlijk prestige er onder moet lijden" De buitenlanders in deze streken voelen zich allemaal in de eerste plaats Wester ling, geen oogenblik is door de jongste gebeurtenissen de vriendschappelijke ver houding tusschen de Franschen en Duit schers verstoord, maar des te meer gaan we allemaal gebukt onder de tijdingen, die uit Europa tot ons komen. We troosten ons alleen met de gedachte, de soep zal wel niet zoo hfeet gegeten worden als ze ge kookt werd. J. FABIUS.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17