WAT DE VROUW DRAAGT 77*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 April 1936 Vierde Blad No. 23332 VOOR DE HUISVROUW. bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. LAND- EN TUINBOUW. HET EIGEN HUIS. DE MANTEL-JAPON, een mode voor slanke figuren en voor haar, die er graag slank uit zien Tot de vele vooroordeelen, die maar al te dikwijls het succes van een nieuwe mode in den weg staan, behoort ook de be- «ring, dat mantel-japonnen niet „jeug- zouden kleeden. Het tegendeel hier- Mn is al sinds lang bewezen. Inderdaad Is er een tijd geweest, dat men deze klee ft een geposeerd accent wenschte te geven, maardeze tijd is „geweest". Niettegenstaande alle reserve hebben de mode-ontwerpers zich niet laten weer houden al geruimen tijd de „jeugdige manteljurk" als nieuw model naar voren te brengen. En iedere vrouw met gevoel voor een geslaagde mode begroet dit met bijval. Zij immers waardeeren de keurige, sympathieke stijl ervan, en weten, dat er niet een stijve, uniformachtige, smakelooze kleeding mee bedoeld wordt, maar juist een ongemeen vlot en gezellig klee- dingstuk èn modieus. In de toonaange vende modehuizen had dit model dan ook zooveel succes, dat men zich thans geen collectie kan voorstellen zonder de man teljurk, wil zij op volledigheid bogen. De aantrekkelijkheid ervan is voor een tiet onbelangrijk deel toe te schrijven aan het feit, dat hier zooveel totaal verschil lende modellen bestaan, dat er nooit sprake kan zijn van eentonigheid Tus schen het sportieve en het gekleede zijn ontelbare variaties denkbaar, vol afwis seling dus. Voorschriften, grenzen, bestaan er op het gebied van deze charmante mode reliswaar niet, toch houdt men zich aan een stijl, die onvoorwaardelijk geboden is, het doel van deze kleeding in aanmerking genomen. Bijgevolg kunnen wij haar ook 't beste van dit gezichtspunt uit beoordeelen. Een van de meest praktische ontwer pen voor dit nieuwe hoekje in onze garde robe is ongetwijfeld het model, dat wij op een wandeling, 's morgens voor een bood schap, kortom, een daagsch kleedingstuk, graag zullen dragen. Iedere finesse hier van is op zichzelf al aantrekkelijk. Het v/eefsel waarvan wij het maken, geeft al direct meer dan één mogelijkheid. Zeer geschikt zijn de fraai gewerkte zomerstof fen. Maar daarnaast voor heel warme da gen het nieuwe zijden linnen, dat de ko mende maanden veel opgang zal maken. Dan hebben wij nog het grove linnen, met bolletjes bezaaid, dat in al zijn kleur- schakeeringen zoo'n vriendelijk geheel weet te geven Bij allen eenvoud is de coupe van dit wandeljurkje bijzonder pakkend en ele gant. Onze eerste afbeelding toont de mouwe revers, de dubbele knoopenrij, die naar de ceintuur toe smaller toeloopt Biedermeieraccent! de licht-gekopte mouwen, de eenvoudige ceintuur, die door zijn breedte evenwel iets markants geeft, wat nog verhoogd kan worden door er een afstekende kleur voor te kiezen, en ten slotte het vroolijke vestje, met de hoog opstaande kraag en afgemaakt door een oioem van hetzelfde weefsel als het vest. "Part is de plaats waar wij deze bloem- S, aantreffen zeker, een van de jij kleinigheden van dit kleedje, die mes frisch en gracieus' er aan geven! 1 Eedistineeerde middagjapon geeft ns tweede voorbeeld. Een soort over- grondmodel als een mantel lieht v. ln een donkere tint, met een niü,„ blouse eronder, een smaakvolle .c°bobinatie. Bijzonder aan deze uit" 01 hanger is de vierkante hals- tli„ ?mg- de riJ knoopen aan één kant, rl onder de ceintuur reikt en de dp K?,nwaaier onder aan de rok, die aan Mm Ienrand met stiksels gegarneerd is. ander f«deze iaPon telkens een geheel verceTii doen maken door er zeer cevpn 1 bIouses in te dragen. Wij ook 5lechts een voorbeeld, maar dan hiervi^ïl 20011 lieftalligheid, dat men scheu t alleen al zoo'n hanger zou wen- Kenlnnu? oezittcn! Een zomersch, vroolijk, halfiwl ®°<lelletje met de Vlaamsche de niSs? kfaag. Gecompleteerd door men ?io7e ?ed met opgeslagen rand, en En iUptCTn en friscb uit! daeianit a'leen voor een eenvoudig mid- bruikpi? ïrT3e is de manteljurk te ge- dat wil' ie zeer gekleede middagtoilet, even als laatste figuur laten zien, is Bit is nv 0p de manteljurk geïnspireerd. oornii-iülsscblen een van de voornaamste teklpnr? vo??" beb succes ervan. Een bont- e' ^Jden japon, ideaal dracht om later in den middag op warme zomer dagen te dragen. Een elegante coupe, met de draperie op zij, een luchtig vleugel achtig capetje op den rug en als finishing touch de bloementoef voor aan de hals. Door deze enkele voorbeelden slechts zal ieder het er over eens zijn, dat de weer-verschenen manteljurk een belang rijke, smaakvolle en jeugdige aanwinst voor onze garderobe is! WILLY UNGAR. DE BREEDGESCHOUDERDE CAPE. Dit model cape is zeker geen alledaagsch iaee Iedere vrouw dan ook, die gevoel voor modesnufjes heeft, zal het appre- cieeren. Het wordt bij de schouders boog vormig geknipt en flink opgevuld, waar door de nieuwe lijn ontstaat, die ons da delijk opvalt. Zoo'n cape kan het beste van een gewerkte stof worden gemaakt, bijzonder aan te raden is de geruite „plaid- stof". Effen, donkere revers maken het pittig af, door hun contrast. Door de vele kleuren, die de geruite stof in zich ver- eenigt, kan een dergelijke cape bij elke japon gedragen worden, welke kleur deze ook heeft. W. U. EEN GEVLEUGELD JUMPERMODEL OF EEN JAKJE MET CAPE? Dat is de vraag! En bijna nooit zal men hier een juist antwoord op kunnen geven, omdat deze modellen op verschillende manieren ge dragen kunnen worden en daardoor altijd weer een ander aanzien geven! Niettegen staande dat, is het grondprincipe heel weinig gecompliceerd wij weten nu reeds lang dat juist de minst gecompli ceerde modeontwerpen de beste zijn! wij hebben nl. nergens anders mee te doen dan met een donkere jumper met breede ceintuur, waarvan het voorpand een wit- gevoerde „vleugel" heeft, die op de schou der met een toefje frissche Meibloempjes dè garneering op het oogenblik of een tuiltje andere teere bloesems wordt opgehouden, maar ook zóó gedragen kan worden, dat het jakje open hangt, zoodat de helderwitte voering een breede revers vormt, terwijl de shawl om den hals gelegd wordt en over den arm getrokken en zoodoende een eenzijdige cape vormt! Het bloesemtoefje moet dan natuurlijk ook van plaats verwisselen, en wordt in dat geval als versiering van de lichte omslag aange bracht Zie de eerste afbeelding. w. u. Nu is het eerst de gehaakte bustehouder aan de beurt. Van de vele patronen, die mij werden toegezonden, koos ik er twee uit, die het best beantwoordden aan het doel; alleen: de maat klopt niet. De dame, die mij er indertijd om vroeg, gaf als maat op: 117 c.M.; mijn patroon is 84 c.M. In ieder geval kunt u de hier volgende pa tronen gemakkelijk tot een grootere maat verwijden; ook kunt u b.v. een grovere haaknaald gebruiken; mijn eerste voor beeld is gehaakt met een stalen naald no. 3. Begin 10 lossen tot een ringetje te sluiten met een halve vaste steek. Haak in dat ringetje 30 stokjes en sluit dezen toer, evenals de volgende toeren met een halve vaste af. Begin eiken nieuwen toer met 3 lossen als eerste stokje, en denk er om, dat u telkens beide lussen moet opnemen -van een stokje uit den vorigen toer. In den tweeden toer meerdert u; u haakt aldoor 4 stokjes op 4 stokjes van den vori gen toer en dan twee in het 5de stokje. Hierdoor wordt de toer verdeeld in 6 vakjes. Daarna haakt u nog 9 toeren met meerderingen en zorgt, dat die meerde ringen precies boven elkaar komen, zoodat het aantal stokjes in elk vakje steeds groo- ter wordt. Nu kunt u, als de bustehouder nog niet groot genoeg lijkt, best b.v. nog eens 9 toeren met meerderingen haken; daarna nog 4 toeren waarbij u op de plaat sen der meerderingen 3 in plaats van 2 stokjes in één gaatje haakt. Vervolgens moet de achterkant gewerkt worden; dat geschiedt aldus: aan één kant van het rondje haakt u 20 stokjes; en daarop werkt u door in 14 heen- en weer- gaande toeren; u slaat telkens het 1ste stokje over; dus na 14 toeren heeft u er nog maar 7 staan; daarop haakt u nog 10 toeren of zoo noodig meer! Breek den draad af en hecht af. Precies recht tegen over de 20 stokjes haakt u aan den anderen kant van het rondje 3 toeren van 20 stokjes, met als besluit een toer van gaatjes: 1 stokje, 3 lossen, 2 overslaan, 1 stokje enz. Nu de tweede rondte van den bustehou der net zoo werken; en bij den gaatjestoer van voren haakt u meteen beide helften aan elkaar: 1 stokje, 1 losse. 1 vaste in de 3 lossen van de andere helft, 1 losse, 1 stokje enz. Tot slot haakt u nog 2 toeren langs den bovenkant van den bustehouder om het „af te maken": 1ste t.: 2 vasten in elk stokje; 2de t.: 1 vaste, 3 lossen, 1 over slaan. 1 vaste, 3 lossen enz. En langs de onderzijde voor de stevigheid 13 toeren vasten. Naai op den rug aan weerszijden een eindje elastiek met knoopjes en knoopsgaten, en zet lingeriebretelles-lintjes als schouderbandjes vast. Het tweede model werd met een haak pen no. 2 gewerkt; ook hier moet u be ginnen met lossen: sluit 7 lossen tot een ringetje en werk daarin 15 maal 1 stokje 1 losse; sluit de rondte met een halve vaste af; 2de toer: 4 lossen. 1 stokje op dezelfde plaats, 1 losse, om den volgenden losse van den vorigen toer 1 stokje; 1 losse, A om den volgenden losse (dat wordt de 1ste meer dering) 1 stokje 1 losse 1 stokje 1 losse; om de twee volgende lossen van den vori gen toer telkens: 1 stokje, 1 losse; herhaal nog 4 maal en verbind den toer dan met een halve vaste aan de 4 lossen van het begin. Deze tweede toef kunt u 10 maal of nog vakér herhalen; zorg, dat u steeds op dezelfde plaats uw meerderingen maakt. Daarna werkt u de 2de ronde precies ge lijk aan de eerste. Dan keert u na de halve vaste en gaat u terug over de meerderings- plaats en nog 2 stokjes, 6 vasten, keeren. 1 vaste. Onbewerkt laten, 3 lossen voor het lste stokje; in ieder boogje: 1 stokje, 1 losse. Let er op, dat het volgende stokje op de volgende meerderingsplaats komt; met 3 lossen keeren, terughaken als den vorigen toer; in dezen toer zijn 17 stokjes. Nu volgt nog 10 maal dezelfde toer; dan 10 toeren met 16 stokjes, 4 toeren met 15 stokjes. Het werk blijft van onderen recht en wordt alleen aan den bovenrand afgeschuind. Haak dan nog 15 toeren vasten, waarbij telkens 1 st. wordt afgeschuind. Daarna werkt u het andere deel net zoo en ver volgens haakt u beide vormen aldus aan elkaar; beginnend op zij aan den rechter- vorm. Iaat u van onderen 13 st. liggen (dat is evenveel als er tusschen de beide meerderingsplaatsen liggen), verbind met een halve vaste op de meerderingsplaats, 4 lossen, om de volgende losse van den vorigen toer 1 stokje, geen losse, in de volgende losse weer 1 stokje,A 2 lossen, om 't volgende boogje 2 st.; van A af nog 8 maal werken of meer. als u den bustehouder wijder wenscht; dan met 4 lossen keeren, teruggaand hetzelfde werken. Aan den an deren kant haakt u ook 2 toeren van tel kens 2 stokjes en verbindt de deelen met kleine overhandsche steken van dezelfde wol. De boord onderaan de bustehouder moet eveneens in de techniek gewerkt worden van 1 stokje. 1 losse. Voor mijn voorbeeld werden er 14 toeren in gehaakt; u moet dat maar zelf passen. Om het netjes af te werken worden de zij- en bovenkanten met een toer picotjes om- gehaakt. De schouderbandjes en elastiek afwerking is voor dezen bustehouder gelijk aan die van den eerst beschrevene. Dan heeft nog een lezeres mij gevraagd om het patroon van een kniewarmer: ik zal dat in mijn volgende brief •geven, even als een fauteuil-kleedje van D.M.C.-garen. Het spijt mij erg, dat ik u zoo lang moet laten wachten; maar toevallig ontving ik eind Februari en begin Maart allemaal vragen tegelijk. En mijn brieven komen slechts ééns in de twee weken! Wild- en buffelleercn handschoenen kunt u heel goed reinigen met een koud sopje van Sunlightzeep. Als de handschoen van binnen ook vuil is, moet u hem bin nenste buiten keeren en ook goed van binnen uitspoelen, anders blijft hij van binnen kleven van de zeep. Langzaam laten dingen, dus niet in de zon of bij de kachel. U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. VOOR HET M E N U AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE JWGEL t20 TCU 719 DOEZCUTBQQT 22 TSUZS29 leiden (Ingez. Med.) ZONDAG. Groentesoep, kalfslapjes, jonge spinazie, aardappelen, koffiepudding. Recept; Koffiepudding. Week 7 blaadjes gelatine 10 minuten in koud water, verwarm langzaam 1/4 L. koffie-extract en 1/4 L. melk of room met 'h ons suiker, roer hierdoor de geweekte gelatine en laat alles stollen onder af en toe roeren. Doe het niet eerder in den vorm, vóór het mengsel stijf begint te worden, anders zakt de gelatine. Geef er desgewenscht slagroom of vanillesaus bij. Eenvoudig menu. Koude vleeschschotel, kropsalade, gebakken aardappelen. gebakken bananen. ReceptVleeschschotel. Plakjes ham pd.) rolt men op en legt de rolletjes in het midden van een platten, ovalen schotel. Er om heen legt men een krans van tot hoorntjes ge vormde plakjes ossetong of salami. De schotle wordt gegarneerd met augurkjes, peterselie, tomaten en eieren. MAANDAG. Varkensschijf (2 dagen), bloemkool, aardappelen, flensjes met jam. Recept: Flensjes met jam. Bak op de gewone wijze flensjes, maar rol ze niet op; leg op ieder flensje wat jam en sla de vier kanten van het flensje naar binnen toe. zoodat vierkante koekjes ontstaan. Bestrooi ze met poeder suiker. DINSDAG. Koud varkensvleesch, gestoofde prei, aardappelen, griesmeelpudding met amandelen. Recept: Gestoofde prei. Maak de prei schoon en wasch ze zorg vuldig; neem 12 a 15 dikke preien en kook ze in ruim kokend water met zout gaar, gedurende drie kwartier. Laat ze uitlekken. Smelt ons boter met 4 eet lepels azijn zachtjes en stoof hierin de prei nog pl. 3/4 uur. WOENSDAG. Preisoep, jachtschotel, drie in de pan, Recept: Preisoep. Gebruik 1 L. kookvocht van de prei van gisteren, fruit 4 fijngesneden preien in 2 eetlepels boter en laat ze in het vocht verder gaarkoken. Voeg 4 Maggiblokjes en wat vleeschextract toe, benevens wat peper en wat fijngehakte peterselie en bind de soep zoo noodig met wat aan gemengde maizena. DONDERDAG. Gekookte ham, doperwtjes (uit blik), aardappelen, gewelde boter, karnemelksche pap met stroop. Recept: Gewelde boter. Roer in een verwarmden kom 1 ons boter tot room, doe er druppelsgewijs als bij mayonnaise 6 eetlepels water bij, tot alles zich goed vermengd heeft en dien ze op in een sauskom. VRIJDAG. Gestoofde schol, aardappelpurée, worteltjes, vaniljevla met bitterkoekjes. Recept: Gestoofde schol. Kook 4 flinke scholletjes gaar in water met zout en een eetlepel azijn; verwijder het vel en neem de visch van de graat; zoo groot mogelijke stukken houden. Leg ze in een beboterd vurvast schaaltje, doe er een paar eetlepels van het kokend water overheen en V: ons boter, paar schijfjes citroen zonder pit en wat citroensap en bestrooi alles met pa neermeel. Laat ze 1 uur zachtjes stoven onder af en toe bedruipen. ZATERDAG. Varkenslapjes, stoofsla, aardappelen, bananenbeignets. Recent: Bananenbeignets. Maak een glad beslag van »/z pd. bloem en 3 d.L. spuitwater met 1 theelepel zout. Snijd 4 geschilde bananen in dikke schijven en laat deze even staan in een schaaltje, waarin sap van een uitgeperste citroen; bedruip ze met het sap van alle kanten. Haal dan elk stuk even door het beslag en bak ze in heet frituurvet knap pend bruin. Laat ze even op grauw papier uitlekken en bestrooi ze met poeder suiker. STEUN AAN DE BLOEMENTEELT. DRIE TON BESCHIKBAAR VOOR AANKOOP OP DE VEILINGEN. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouw- crisisfonds f300.000 ter beschikking van de Nederlandsche Sierteeltcentrale zal worden gesteld teneinde haar in staat te stellen van georganiseerde kweekers op de veilingen producten van de bloemen teelt aan te koopen. Wanneer een jong paar menschen trouwplannen heeft en deze hebben reeds geleid tot het zoeken van een toekomstige woning, dan komt het inrichten van deze woning een groot gedeelte van de gedach ten in beslag nemen, Hoe ook de smaak is, of die naar het moderne uitgaat, of niet, de practische verrichtingen in het nieuwe huis zijn in dezelfde volgorde te vol brengen. Is het huis nieuw en nog niet bewoond geweest dan is veelal stoken gewenscht om het goed droog te maken. Het verdient voorts aanbeveling alles in het huis na te gaan en eventueele wenschen, die min of meer ingrijpen in den bouw van het huis kenbaar te maken. Het doorbreken van een muur. verandering van ramen (bijv. in glas en lood), of het aanbrengen van dezelve, 't wegnemen van kastdeuren, ten einde er open boekenkasten van te maken, dan de keuze van verf, dit alles moet ge schied zijn, alvorens er schoongemaakt en behangen wordt. Dit laatste volgt nu als eerste werk, daar de heeren behangers met hun kleverig werkje meestal zeer vele sporen van hunne arbeid achter laten. Het effen, licht ge kleurde behang geeft niet alleen een frisch en vroolijk aanzien, maar vergroot ook de kamers. Als' achtergrond van wand versiering is het ook zeer veel mooier', rus tiger en neutraler, teTwijl de meubelen, van welke houtsoort ook, tegen de lichte, effen wanden eerst goed tot hun recht komen. Vooral de lage verdiepingen der moderne huizen, die uit den aard der zaak al minder licht toelaten, hebben deze be- liangels noodig om fleur en vroolijkheid in huis te brengen. Na het behangen volgt algeheele schoon maak. Heeft men een flinke vertrouwde werkster, dan kan die dat werk verrichten, maar meer aanbeveling verdient het dit karweitje te laten opknappen door een paar menschen die dit werk gewend zijn én die ook materieel voor zich zelf zor gen. Men is dan met de overeengekomen belooning van alles af en vindt het huis volledig klaar. Dan zijn de vloerbekleedingen aan de beurt, die, hetzij men de gelukkige bewo ner is van een huis met parketvloeren, heel wat practisch overleg eischen. Wil men niet kostbaar te werk gaan en toch een vloerbekleeding hebben, die niet het kille van linoleum heeft en ook verre te ver kiezen is boven de matten die onsterk zijn en toch nooit het aanzien van een tapijt hebben, dan verdient tegenwoordig berko aanbeveling Dit is een matachtig weefsel van glanzend kokosachtig materiaal, dat ill de grootste verscheidenheid in den han del is. Vooral de effen lichte kleuren zijn zeer vroolijk en zeer neutraal. Daarop past elk tapijt van welke soort ook. De kleuren komen zeer gunstig uit op de effen vloer bekleeding die zij sieren. Natuurlijk is li noleum nog steeds verkieslijk in badka mer en keuken. Doch men neme ook dit niet meer in groote patronen, maar liefst in het zoogen. graniet-linoleum, dat in vele frissche kleuren bestaat en een rus tige vloerbedekking oplevert. Ook voor vloerbekleeding van hall of gangen is berto aangewezen, daar dit het geluid van voetstappen dempt, hetgeen daardoor de rust in huis ten goede komt. Thans kan men aan de gordijnen begin nen. Tegenwoordig is bijna elke soort stof, die zidh voor dit doel eigent kleurecht te verkrijgen en het is dan ook ten eenen- male afhankelijk van den smaak der be woners, wat men voor de verschillende ka mers kiest. Dit hangt zoozeer samen met de inrichting, dat men alleen maar kan zeggen: kies dit in overeenstemming met uwe meubelen. Kostbaar behoeft dit geenszins te zijn. Van gewoon katoen tot het zwaarste velvet doorloopt men ontel bare soorten stoffen, die ieder voor zich in hunne kleurechtheid voor een bepaald interieur geëigend zijn. Ook vitrages zijn in de laatste jaren in zoo veelvuldige patronen en weefsels ge bracht, dat hiervoor hetzelfde geldt als voor de overgordijnen. Kies ze bij uw in terieur, maar zorg, dat ze voldoende licht doorlaten en gemakkelijk open te trekken zijn, om de zon niet te verbannen. Nu krijgen de hanglampen hun beurt. Ook hierin weer keuze te over. Wij allen weten, hoe een lamp vertrouwd en gezel lig kan zijn en daarom is de zorg, die men aan de keuze hiervan moet besteden van groot belang. De staande lampen en klei nere schemerlampen moeten eigenlijk eerst dan worden gekozen, als de meubelen zijn geplaatst. Dan pas kan men immers be oordeelen. waar licht moet zijn en hoe het moet zijn om een kamer 's avonds tot een warm vertrek te maken, waar door lampen schijn een bijzondere sfeer wordt verkre gen. Ook de wandversiering behoort tot 't laatste te worden uitgesteld. Ik schreef hierover vroeger reeds uitvoeriger, maar zou alleen twee dingen willen zeggen: niet te veel en niet te hoog. Eerst na dit alles kunnen de bewoners door hun eigen per soonlijken smaak de finishing touch aan brengen, die hun huis tot een eigen home stempelt. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Ik heb een volkstuin van 21 Roe en daardoor loopt een strook van roestige klei. Hoe die vruchtbaar te maken? Is die grond geschikt voor aard appels en wintergroenten? J. O. te L. Antow. Die grond komt vooral in aan merking om te worden bemest met bagger, stalmest c.a. Ook willen de door U ge noemde gewassen daarop goed groeien. Het onderspitten van genoemde mest is nu nog niet te laat. Kunt U deze mest niet vóór het najaar bekomen, strooi dan nu oo het aardappelgedeelte 6 K.G. A.S.F.-ker- rels per 100 vierk. Meter en op het andere del 8 a 10 kilo, eveneens per 100 vierk. Meter. Genoemde mest kunt, U zonder twijfel in L. koopen. Spit de grond flink diep los. Vermoedelijk is de roestige kleur afkomstig van een ouden landweg. Spit daar goed diep los. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". HEFFING OP BOTER. Crisis-Zuivelcentrale. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenland- sche boter is voor de week van 2025 April vastgesteld op f. 1 per kilogram.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13