De oorlog in Abessynië DUITSCHLAND EN ITALIË LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 18 April 1936 De verzoeningspoging der Commissie van Dertien mislukt Maandag zitting van den Volkenbondsraad. RECHTZAKEN. Politieke lotgenooten in heden en verleden. FAILLISSEMENTEN. UIT DE BONTE WAERELD Gistermiddag heeft de Abessijnsche vertegenwoordiger te Genève medege deeld. dat de Abessijnsche delegatie ook de gewijzigde Itallaansche voorstellen ver werpt. Zij blijft er op staan, dat de on derhandelingen worden gevoerd in het kader van den Volkenbond en in den geest van het Handvest. Daarmede was het pleit beslecht en de Madariaga kon als voorzitter der commissie van dertien niet anders doen dan vaststellen, dat onder deze omstandigheden de verzoeningspoging als mislukt was te beschouwen. De Volkenbondsraad is tegen Maandag morgen bijeengeroepen. Den Volkenbondsraad zal alsdan een ontwerp-resolutie worden voorgelegd, die vervolgens met het verzoek om advies, aan de regeeringen zal worden gezonden. De commissie van dertien zal vanmid dag haar laatste zitting houden, om ken nis te nemen van het rapport van de Madariaga aan den Volkenbondsraad. Nader wordt hierover nog gemeld: De mislukking der verzoeningspoging ln het Itallaansch-Abessljnsche conflict is gekomen na een dag van pogingen om ze te voorkomen. Paul Boncour vernam des middags, dat Rome het dringende verzoek niet kon inwilligen, dat Aloisi des och tends had gedaan om de vijandelijkheden stop te zetten. Vervolgens had Vascon- cellos een onderhoud met Boncour, waar bij hij toegaf, dat men zoolang mogelijk op het terrein der verzoening blijven moest. Later op den dag, nadat de commissie van 13 acte genomen had van het échec, moest men vernemefi, dat de leden der commissie, met inbegrip van Eden, het eens waren om zoolang mogelijk en, in dien het kan, tot na de Fransche ver kiezingen, de bijeenkomst uit te stellen der commissie voor de sancties. Vascon- cellos zal er zich toe bepalen aan zijn col lega's der commissie van achttien een schriftelijk rapport toe te zenden over de ontwikkeling van het conflict en de vol gende week zullen de sub-commissies van deskundigen de werking en de gevolgen der bestaande sancties bespreken. Zoo is voorloopig geen sprake van om de sanc ties op te heffen noch om ze te verscher pen. Het resultaat is grootendeels toe te schrijven aan de besprekingen van Eden en Boncour. Eden verklaarde des avonds aan de pers, dat Boncour hem groote diensten had bewezen en de Fraiïsche vertegen woordiger bracht zijnerzijds hulde aan den begrijpenden geest van Eden. De commissie van 18 had in de middag vergadering een zeer duidelijk gevoel van deze ontspanning. Wat de zitting van den Volkenbonds raad op Maandag betreft ,in deze bijeen komst. welke volkomen openbaar zal zijn, zal de Raad eerst het rapport hooren van den voorzitter der commissie van 13. Daarna zal het woord worden verleend aan de partijen. Indien ze het woord wil len voeren. Eindelijk zullen de leden de houding van hun regeeringen kunnen om schrijven. Vervolgens zal een ontwerp-resolutie ter stemming worden voorgelegd aan den raad. Deze ontwerp-resolutie zou zich kunnen beperken, zooals de commissie van dertien gistermiddag scheen te wenschen, tot het vaststellen der mislukking om een verzoening te bewerken; het betuigen van spijt en een nieuw beroep op de oorlog voerenden en eindelijk elk debat over de sancties uitstellen. De zitting van den Raad op Maandag zou dan in een paar uur afgeloopen zijn. Misschien ook zullen zekere leden van den Raad hun regeeringen willen raad plegen met het oog op nieuwe initiatieven, in dit tweede geval zouden nieuwe moei lijkheden te vreezen zijn en de raad zou ongetwijfeld eenlgen tijd verdaagd wor den om aan de ministers van buitenland- sche zaken toe te staan opnieuw naar Genève te gaan. In gezaghebbende Itallaansche kringen weigert men zich uit te laten over het échec van Genève. De openbare meening van Italië toont zich echter niet verbaasd over deze mislukking, wijl zij nimmer eenig vertrouwen had in de Geneefsche vredespoging. Het standpunt van Italië bleef en blijft ongewijzigd en alles doet voorzien, dat de fascistische regeering den veldtocht in Ethiopië tot het einde toe zal voortzetten en eerlang den troepen bevel zal geven, Addis Abeba binnen te rukken. De mogelijk ernstige gevolgen, waartoe de gebeurtenissen van Genève kunnen leiden, zullen Italië niet onvoorbereid vin den. Al weken lang heeft de Itallaansche pers erop gewezen, dat Italië niemand uit daagt. maar dat het gereed is, om zich, desnoods met de wapenen, te verdedigen. Noch te land. noch ter zee zijn voor Italië verrassingen mogelijk, want het trof tijdig zijn maatregelen, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. OP WEG NAAR ADDIS ABEBA. Nog steeds geen tegenstand; regen in Ogaden. De Italianen zijn bezig zich soliede in Dessie te nestelen waar nieuwe afdeelin een infanterie en artillerie zijn aange komen. Volgens berichten uit Erythreesche bïcn ziin vooruitgeschoven Itallaansche aldce ineen reeds op een veertieta! kilo meters ten zuiden van Dessie aangekomen. Zij vormen dè voorhoede voor den op- marsch naar Addis Abeba en hebben dezen afstand afgelegd zonder tegenstand te ontmoeten en zonder iets te hebben gemerkt van de aanwezigheid van eeniger- lei Abessijnsche troepenconcentratie. Vermoedelijk zal binnen vier en twintig uur het Italiaansche hoofdkwartier in Dessie aankomen De voorbereidingen voor het oprukken van een gemotoriseerde colonne naar Addis Abeba zullen dan snel bespoedigd worden. Verschillende geruchten doen de ronde omtrent den Negus, die naar onder meer gezegd wordt, het voornemen zou koeste ren afstand te doen. ten behoeve van den kroonprins, wanneer Abessynië niet bin nenkort doelmatigen bijstand van den Volkenbond krijgt, doch deze geruchten verdienen nog weinig aandacht. In Ogaden schijnen verbitterde gevech ten aan den gang te ziin. Graziani zou reeds verscheidene van zijn doeleinden bereikt hebben en een belangrijken sprong vooruit hebben gedaan. Hiermede is ln striid de omstandigheid, dat. zooals In Addis Abeba wordt medegedeeld, zware regens Ogaden in een grooten modderpoel hebben herschapen, waardoor de Italianen tot bewegingloosheid ziin veroordeeld. In den sector van het Tsanameer heb ben de Itallaansche troepen thans de streek ten westen van het meer bezet. De oorlogscorrespondent van Reuter- A.N.P te Addis Abeba meldt, dat het in derdaad luist is. dat zware regens den Italiaansche opmarsch in Ogaden tot staan hebben gebracht en dat de nieuwe wegen, die ten behoeve van de gemotori seerde strijdkrachten zijn aangelegd zijn herschapen in modderstroomen. die leder verkeer van tanks en zware vrachtwagens onmogelijk maken. Desondanks schijnen de Abessiinen. die nu zijn overgegaan tot de tactiek der guerilla, talrijke aanvallen te hebben gericht oo afzonderlijke Itali aansche afdeelingen. De Italiaansche luchtmacht blijft de streek van Harrar met bommen bestoken en werpt er vlugschriften neer. waarin de bevolking met klem wordt aangeraden in opstand te komen tegen den keizer. In een tweede telegram seint de corres pondent van Reuter-A.N.P. uit Addis Abeba, dat de Britsche Roode Kruis-een- heid in allerijl vertrokken is in de richting van Dessie. teneinde medische hulp te ver- leenen aan de gewonden en zieken van uit die stad terugtrekkende Abessijnsche troepen. Gisteren is een vrachtauto vol vluchte lingen uit» Dessie te Addis Abeba aange komen. Het was de laatste, die uit deze stad vertrok voor de Italianen er binnen rukten. Onder de vluchtelingen bevond zich majoor Bentink. oud-attaché van de Britsche legatie te Addis Abeba benevens twee Amerikaansche missionarissen en die Belgische commandant Denorman. Zij ven- telden. dat zij uit Dessie waren vertrokken, juist op het oogenblik. toen opstandise bandieten arriveerden in de practlsch ge heel leege stad. De Inwoners waren den avond tevoren reeds vertrokken. De ban dieten renden door de straten, schoten in de leege huizen en plunderden deze. Addis Abeba toch beschoten? De Abessijnsche minister van buiten- landsche zaken, Heróey, heeft gisteren aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond het volgende telegram gezonden: Hedenmorgen omstreeks 8 uur hebben twee Italiaansche bombardementsvliegtui gen langen tijd boven de open stad Addis Abeba gevlogen en met mitrailleurs ge vuurd en vuurpijlen afgeschoten. De Abessijnsche regeering verwacht, dat de vijand nu zal beweren, dat bij dezen aanval de vliegtuigen beschoten zijn, met het doel. een leugenachtig voorwendsel te fabriceeren, om de stad te kunnen bom bardeeren. De Abessijnsche regeering verklaart, dat bij dezen aanval, van Abessijnsche zijde, geen enkel schot op de vliegtuigen is ge lost. Het feit dat de Italiaansche vlieg tuigen tot vier maal toe boven de stad hebben gevlogen, en het feit, dat bij deze aanvallen uit mitrailleurs is geschoten en vuurpijlen zijn afgeschoten, toonen dui delijk de bedoeling van den vijand, om deze open stad te gaan bombardeeren. Egypte verzacht de sancties. Een gevolgtrekking makend uit de er varing sedert verscheidene maanden op gedaan met de toepassing van sancties, heeft de Egyptische regeering door een beschikking van den minister van Finan ciën besloten, de sanctiemaatregelen soe peler te maken, ten einde ze aan te pas sen aan de huidige behoeften. Het besluit staat den invoer van producten en ar tikelen toe. die uitsluitend door Italië wor den geleverd: drukwerk, boeken, genees middelen, wetenschappelijke instrumen ten, onderdeelen van motoren, machines en hulpmiddelen voor den landbouw en staat den invoer toe van goederen, aan gekocht voor rekening van den Staat of betaald vóór de afkondiging der sancties. Nieuw protcsttelegram van Negus aan den Volkenbond. den De Negus heeft den Volkenbond een nieuw protestelegram doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat Italië indertijd heeft toegestemd in het voorstel van de Commissie van Dertien om te onderhan delen binnen het kader van den Volken bond, doch thans deze verplichting niet meer erkent. Ondanks het Volkenbondsproces zet Italië zijn aanval voort, ondanks den goe den wil van de Volkenbondsleden is ech ter niet besloten tot aanvullende sancties In het telegram wordt Italië verder ver weten zijn aanval voort te zetten met schending van het gëheele oorlogsrecht. Na lang wachten veroorlooft Abessynië zich te vragen of de principes der collec tieve veiligheid niet meer dan een doode letter zijn. Sedert zeven maanden weer staat Abessynië met zijn eigen middelen de aanvallen die steeds sterker worden, Abessynië houdt zich aan zijn verplich tingen uit het Volkenbondspact. Aan den anderen kant is de Volkenbond thans ver plicht aan de Italiaansche aanvallen een einde te maken. Ten slotte roept de Negus de Volkenbondsleden op, stappen te doen om het Italiaansche optreden tot staan te brengen. Witboek over de bombardementen van het Britsche Roode Kruis. In den vorm van een Witboek is de correspondentie tussöhen Engeland en Italië betreffende het bombardeeren door Italiaansche luchtstrijdkrachten van En- gelsche Roode Kruis-eenheden gepubli ceerd. Het Witboek bestaat uit een Ita- liaansch memorandum met begeleidend schrijven van Suvich, van 12 Maart en de Engelsdhe antwoordnota van 10 April. De Itallaansche nota geeft een beschrijving van de omstandigheden, die geleid heb ben tot de opvatting bij de luchtmacht, dat de Roode Kruis-eenheden een mili tair kamp vormden, weshalve de Italiaan sche regeering moet protesteeren tegen schending van de conventie van Genève. Het Britsche atwoord verwerpt de Itali aansche lezing der feiten als in geen enkel verband staande met wat in werkelijkheid gebeurd is. De antwoordnota geeft dan een opsomming van de voorzorgsmaatregelen, die door het Roode Kruis-personeel geno- nomen zijn ter kenbaarmaking van den aard der kampementen. De Italiaansche rechtvaardiging op grond van artikel 7 van de Roode Kruis-Conventie wordt in de Engelsche nota verworpen, aangezien de feiten, die ter staving aangehaald zijn, onjuist zijn en zelfs, wanneer zij Juist geweest waren, geen voldoende reden zou den hebben gevormd voor de actie der Italiaansche vliegers. De nota elscht de categorische verzeke ring, dat duidelijke instructies ter voor koming van aanvallen op Britsche Roode Kruis-eenheden aan de militaire Italiaan sche autoriteiten zullen worden gegeven en behoudt het recht der Engelsche re geering voor, te zijner tijd schadevergoe ding te eischen voor de zware materieele verliezen, die door den Brltschen ambu lancedienst ln Abessynië zijn geleden. Het Britsche Roode Kruis heeft voorts het rapport ontvangen van dr. Melly, den leider der ambulance No. 1, welke op 4 en 6 MaaTt werd gebombardeerd. In het rap port wordt een beschrijving gegeven van de omstandigheden, waaronder de ambu lance twee maal werd gebombardeerd, terwijl de Roode Kruls-vlaggen duidelijk zichtbaar waren op het kampement. Op de Italiaansche vliegtuigen werd noch tijdens, noch na het bombardement een enkel schot gelost. Het rapport voegt er verder aan toe, dat verschillende gevallen van de meest ernstige brandwonden door mos terdgas sedert Februari door de ambulance werden behandeld. Een groot aantal der slachtoffers was tijdelijk verblind. In het rapport wordt verklaard, dat gedurende deze periode bommen met mosterdgas geregeld in die streek werden omlaag ge worpen en dat de veroorzaakte wonden dikwijls verschrikkelijk waren. Door Guglielmo Ferrero, hoogleeraar aan de Universiteit van Genève. Karakteristiek voor den huidlgen toe stand is de steun dien Italië en Duitsch- land elkaar buiten ieder van te voren be raamd overleg om, verleenen. Door zijn veroveringsactie in Ethiopië heeft Italië Duitschland's inbreuk op het Rijnpact vergemakkelijkt; de daardoor teweegge brachte onrust verminderde, voor het oogenblik althans, de vijandige stemming in Europa tegen Italië. Die uitwisseling van diensten is niet anders dan het jong ste bewijs van de overeenkomstigheden in beider lotsbeschikking, welke reeds datee ren uit 't begin van de negentiende eeuw. In 1815, aan het einde van de groote revolutionaire beroering in Europa, waren Italië en Duitschland beide geruïneerd en in een toestand van overeenkomstige po litieke zwakte. De revolutionaire invasies hadden in beide landen het oude regee- ringsstelsel ten zeerste verzwakt, doch te gelijkertijd de ideëen der revolutie volko men in dlscrediet gebracht. Bijgevolg was zoowel ln Italië als in Duitschland het vroegere systeem niet sterk genoeg meer om het land te regeeren, maar wel bezat het nog voldoende kracht om de toekomst van een liberaal regime met een volks vertegenwoordiging te verhinderen: van daar dat men naar de onmogelijkste com binaties tusschen beide stelsels is gaan zoeken. Het tijdvak 18151848 was een periode van economische ellende en politieke de pressie, voor Italië zoowel als voor Duitsch land. Hoewel de regeeringen trouw blijven aan de verdragen van 1815 vallen beide landen ten prooi aan binnenlandsche gis tingen, die bij herhaling onrust stichten in Europa, omdat zij de orde binnen de grenzen van eiken staat en van Europa, gevestigd bij het Congres van Weenen, dreigen te verstoren. De revolutie van 1848 breekt uitZij is voor Frankrijk slechts een binnenlandsche crisis geweest. Maar zij heeft het uiterlijk van Europa gewijzigd, omdat zij een gelijktijdige op lossing van het Itallaansche en Duitsche vraagstuk mogelijk heeft gemaakt. Italië neemt het Initiatief en opent den weg voor Duitschland. Gebruik makend var. het feit. dat in Frankrijk wederom het Bonapartisme aan de macht was ge komen, dat er zich, in strijd met de ver dragen van 1815, sinds 1830 toe gezet had de Italiaansche kwestie op te lossen, slaagde Italië er in een combinatie te vin den van het oude systeem en de Revolutie, de monarchie en het democratische stel sel; en wel door de schepping van het koninkrijk Italië, dat slechts de toepas sing van het regime van Louis Philippe op het vereenigd Italië beteekende. Frankrijk en Engeland hebben nooit iets van Italië en zijn geschiedenis sinds 1860 begrepen, omdat zij nooit iets begrepen hebben van het regime, dat daar van 1860 tot 1922 ge- heerscht heeft. Wil men het voorbeeld van de door het koninkrijk gevolgde poli tiek en den sleutel van zijn geschiedenis vinden, dan dient men te Parijs in de monarchie van Juli, en niet te Londen, in het Engelsche parlementaire stelsel te zoeken. Eenlge jaren later vond bok Duitsch land een combinatie van de monarchie en de democratie, maar die droeg een ander karakter. Men hoort steeds zeggen, dat Blsmarch Duitschland tot een eenheid ge maakt heeft door Oostenrijk van de Duit sche gemeenschap uit te sluiten, ln feite heeft Bismarck de nationale eenheid van Duitschland gebroken, nadat zij op het congres van Weenen in de Confederatie van 1815 volkomen verwezenlijkt was. Bis marck deed datgene, wat het congres van Weenen juist had weten te vermijden; hij schiep met eer. deel van Duitschland een enorme militaire Duitsche macht, die niet alleen ln staat was het land te verdedigen maar ook zijn buren aan te vallen. Doch de schepping van deze militaire macht had een binnenlandsch politiek doel; zij moest in Duitschland als steun fungee- ren van een regeeringsstelsel, dat een combinatie vormde van een monarchie en een democratie, gelijk Lodewijk XVIII met zijn grondwet in Frankrijk gepoogd had in te voeren. De politieke combinaties, waartoe Italië en Duitschland hun toevlucht hadden ge nomen om uit de benarde situatie van de eerste helft der negentiende eeuw te ge raken, droegen bij belde landen een sterk kunstmatig karakter. Zij hebben niette min ongeveer een halve eeuw geduurd; en zij boden de twee landen de mogelijkheid tot aanzienlijke ontwikkeling. Na 1870 consolideerden het koninkrijk Italië en 't keizerrijk Duitschland zich. Zij sloten een verbond met elkaar en stegen gezamen lijk tot welvaart. De donkere jaren van het begin der eeuw hadden afgedaanl Te gen 1900 kon men gelooven, dat het Ita liaansche vraagstuk en het Duitsche vraagstuk definitief tot oplossing waren gebracht. Illusies! De wereldoorlog heeft alles ver nietigd. In den wereldoorlog stonden Ita lië en Duitschland als vijanden tegenover elkaar; maar dit heeft niet verhinderd, dat het resultaat van den oorlog voor beide landen hetzelfde is geweest: een nieuw bewijs, dat het dikwijls moeilijk is onderscheid te maken tusschen de over winning en de nederlaag. De beide landen zijn volkomen geruïneerd door den we reldoorlog, d.w.z. min of meer teruggeleid naar hun economischen toestand van de eerste helft der negentiende eeuw. En de regeeringsstelsels, waarmede de twee lan den na 1848 gepoogd hadden hun poli tiek probleem op te lossen, zijn gevallen. Zoo neemt Italië dus, precies als na 1848, het initiatief en wijst het Duitsch land den weg aan. Het vervangt de mo narchie a la Louis Philippe, die tot 1922 over Italië geheerscht had, door een regi me, dat een navolging van het tweede Fransche Keizerrijk is. Duitschland, dat gedurende veertien jaar gepoogd had een democratische republiek te stichten, volgt het Italiaansche voorbeeld en treedt eveneens in een fase van zijn geschiede nis, welke overeenkomt met de Bonapar- tlstlsche Deriode in de Fransche historie. Het aan de macht komen van het natio- naal-sociallsme ls het gevolg van den Italiaanschen staatsgreep van 1922: zon der het een zou het ander niet mogelijk geweest zijn. Het is het zeer vereenvoudigde schema van een lang en ingewikkeld plan, dat ik u hier voorleg. Maar ik geloof, dat de mannen, die op het oogenblik Europa re geeren, goed zullen doen dit schema altijd voor oogen te houden. Dit vluchtige over zicht van een eeuw historie bevat mijns inziens twee practische conclusies van eenig belang. De eerste is dat men er nooit ln slagen zal op beslissende wijze het fascistische Italië en het nationaal-sociallstlsche Duitschland te weerstaan. Welke ook de verschillen zijn, die hen gescheiden hou den, zij bevinden zich naar binnen en naar bulten ln denzelfden toestand van tegenstellingen tegenover 't overige, betrek kelijk welvarende en vrije Europa. Zij zijn thans meer nog door een gemeenschap pelijk lot dan door bepaalde belangen aan elkaar verbonden. Elke politiek, die meent deze gemeenschap op grond van een kort stondige rivaliteit te kunnen uitschakelen, is voorbestemd slechts tot précaire resiil- taten te leiden, zoo niet ernstige verwik kelingen te scheppen. De gebeurtenissen, die elkaar sinds het begin van 1935 op volgen, zijn er het bewijs van. De tweede conclusie is. dat de toekomst van Europa, zijn behoud of zijn onder gang. de vrede of de oorlog, ten nauwste verbonden zijn met de binnenlandsche crises van Italië en Duitschland. .(Nadruk Verboden)', KANTONGERECHT ALPHEN. Th. Z„ visscher te Nieuwerbrug, was ten laste gelegd overtreding van de Visscherij- wet, n.l. het vlsschen of vangen van paling met een z.g. „aal of palingschaar". Ver dachte ontkende, doch beweerde te hebben willen doen voorstellen, alsof hij vischte om den landbouwer S. eens bij den neus te nemen. De ambtenaar vond de houding van verdachte zeer kinderachtig en vor derde tegen hem een geldboete van f. 10 subs. .10 d. Veroordeeling f. 8 subs. 4 dagen. J. V., expediteur te Alphen had onder de gemeente Koudekerk met een vrachtauto een aanrijding veroorzaakt en was hierbij ln botsing gekomen met een auto van den bloemenkoopman M. uit Ter-Aar. Tegen den niet verschenen verdachte werd ver stek verleend. Na het hooren van getuigen werd V. veroordeeld tot f.20 subs. 15 d. G. de H. uit Bodegraven die eveneens een aanrijding had veroorzaakt, werd veroor deeld tot f. 10 subs. 10 d. S. N. O. uit Alphen had als bestuurder van een vrachtauto op den hoek Heeren- weg onder Alphen geen voorrang verleend aan het verkeer van rechts, waardoor op 23 Januari een autobus van de N.A.L. ko mende van Leiden in de flank werd aan gereden en tegen een boom terecht kwam. Verdachte beweerde de autobus niet te hebben zien aankomen, daar hij eerst zijn aandacht op een wielrijdster had gevestigd Bovendien had hij naar zijn meening niet snel gereden n.l. 25 K.M., wat ambtenaar en kantonrechter veel te snel vonden. Na het hooren van getuige L„ bestuurder der autobus, waarbij bleek dat de schade aan de autobus niet minder dan f. 140 be droeg, werd verdachte veroordeeld tot f. 20 subs. 15 dagen. Mejuffrouw N. H„ afkomstig uit Gouda bleek te Bodegraven op het kruispunt Bruggestraat-Wllhelmlnastraat met haar motor 's morgens een wielrijdster te heb ben aangereden, waarna zij was doorgere- reden en te Alphen was aangehouden, waar toen bleek dat zij een llohte hersen schudding had bekomen. De wielrijdster, die geen loon had ontvangen en boven dien door haar verwondingen dokters kosten had gehad, werd ln overweging ge geven, een en ander door haar vader te laten vorderen van haar werkgever en ver dachte, die tevens werd veroordeeld tot f.20 subs. 15 dagen. Uitgesproken J. de Lange, garageh. te Noordwljk, Mo- lenstr. 20. R.-c. mr. J. H. van Laer, cur. mr. M. T. Moolenburgh. A. M. van Winden J.Mzn., landb. te Noortdorp. R.-c. mr. A. J. Paulus, cur. mr. J. P. Ohardon te Delft. OpgehcTen J. de Rujrter Jzn., te Noordwljk. CALIFORNIA - EEN PARADIJS, DAT NIET BESTAAT. In de Vereenigde Staten heerscht rij velen de meening, dat Galifomlë het paradijs op Amerikaanschen bodem is. Daar groeit alles in overvloed, daar vindt men nog goud, men kan daar rijk worden, terwijl de werkloosheid er ten einde ge komen is. Daar deze meening, zooals gezegd, bij velen heeft post gevat, pakten op zekeren dag een aantal hun boeltje bij elkaar en gingen, wanneer zij van het Oosten kwa men, dwars door het Oontinent West waarts, of wanneer zij langen tijd in Nevada of in Nebraska gewoond hadden, naar het Zuiden. Volgens de jongste ramingen komen maandelijks twee i drieduizend werkloozen over de Callfomiscihe grens, afkomstig uit alle deelen van de Vereenigde Staten. Geen weg is hun te lang, geen ontbering te groot. Hét wonderland trekt de lieden aan als een magneet, om ze daarna te ontgoochelen. Want het CaUfornische wonder bestaat in werkelijkheid niet. „Ten Zuid-Oosten van Los Angeles" aldus een Qalifornische journalist, die in opdracht van zijn blad door het land reisde, „trof ik een familie aan, bestaande uit zeventien personen, te weten de ouders, dertien kinderen en grootvader en grootmoeder. De menschen waren gepakt op een oude automobiel, waaraan een aanhangwagentje bevestigd was. De auto was niet meer in het bezit van portier raampjes, zoodat weer en wind vrij spel hadden. Zevenentwintig dagen was de familie onderweg geweest. En wat nu? Een ander maal trof ik twee-en-twintlg werkloozen uit Arkansas aan. Vol trotJ vertelden zij mij, dat zij viermaal van goederentrein verwisseld hadden. Slechts zeer langzaam naderden zij hun doel, doch ze waren allemaal bij elkaar gebleven. Thans wisten zij niet meer wat te begin nen. Aan de Mexicaansche grens vindt men tal van jonge-meisjes-kampen. Tal van werkloozen hebben hun laatste bezit tingen verkocht om hiervoor spaden en houweelen te koopen, want „men" had verteld, dat in Oalifornië nog goud ge vonden wordt." De Federale regeering heeft eenmaal getracht deze ongewenschte gasten over de grens te zetten. Dit experiment kostte de regeering tienduizend dollar. Het geld bleek echter tevergeefs uitgegeven, want eenige dagen later kwamen de tramps op een andere plaats weer over de grens in Califomië terug. STATISTIEK DER HYGIENE. In het Jaar 1789 bezat Parijs, de zieken huizen uitgezonderd, niet meer dan drie honderd badkuipen. In 1816 was het aan tal tot vijfhonderd gestegen. Volgens een niet offlcieele telling, ln het begin van dB jaar gehouden, bezat Parijs ruim een nul- hoen badkuipen. 33

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10