De oorlog in Abessynië De Nederlandsche ambulance in Abessynië. LEJDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 17 April 1936 Behandeling onzer landgenooten laat veel te wenschen over. AMBULANCE IN JUNI NAAR NEDERLAND? VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. Natuurboter: Geurig - Smakelijk - Gezond De besprekingen te Genève. De Commissie van Dertien in moeilijkheden Het hoofdbestuur van 't Nederlandsche Roode Kruis heeft de dagrapporten ont vangen van dr. Winckel, den leider der Nederlandsche ambulance over de periode van Maandag 2 Maart tot 21 Maart. In verband met de mededeellngen van dr. Van Schelven, bij zijn terugkeer in ons land gedaan, is het interessant in deze rapporten te lezen, wat in het basis kamp is geschied gedurende den tijd, dat dr. Van Schelven met zijn eenheid naar het Noorden was getrokken en daar in zulke moeilijke omstandigheden verkeerde. In Dessie. Op 2 Maart kreeg dr. Winckel in het kamp te Dessie bericht, dat de colonne van Selleven op weg naar Kworam te Waldia was aangekomen. De volgende dagen„werden grootendeels gevuld met het treffen van voorbereidin gen voor de reis naar het Noorden door dr. Winckel. Er was toen ook druk werk ln het hospitaal en in de polikliniek. De patiënten eischten veel zorg. De polikli niek werd steeds druk bezocht en aan het lnheemsche personeel had men niet veel. Niemand kon lezen of schrijven, zoo deel de dr. Winckel mede, zelfs niet een overi gens uitstekende kracht, die als hun chef werd aangesteld. Zij konden dus niet lee- ren temperatuur op te nemen. Vrijdag 6 Maart bracht de kroonprins een bezoek aan de Ambulance. Dr. Bel- monte was bezig met een operatie en de prins wilde deze bewerking bijwonen. Het duurde evenwel niet lang, of de prins vond het genoeg en vertrok. Zaterdag 7 Maart zouden dr. Winckel en de heer De Vries per vrachtauto naar het Noorden vertrekken, doch des nachts kwam er een briefje van den secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd dat deze reis uitgesteld moest wor den, Wanneer de reis zou kunnen door gaan, moesten de paspoorten vernieuwd worden. Dit bericht verontrustte ons in hooge mate aldus schrijft dr. Winckel, te meer, daar wij op onderzoek uitgetogen, omtrent den aard der moeilijkheden, geen enkele inlichting konden krijgen. Zondag 8 Maart had de ambulance nog niets vernomen van den secretaris vair den kroonprins. Dr. Winckel stelde toen een ultimatum: „Als wij op onzen brief geen bevestigend antwoord ontvangen en morgen niet op reis kunnen, stel fk den Franschen gezant en de afgevaardigden van het internatio nale Roode Kruis te Addis Abeba met een en ander in kennis". In antwoord op dit ultimatum kwam er een briefje van den secretaris van den Kroonprins, waarin medegedeeld werd, dat den volgenden dag geantwoord zou wor den. Des Maandags stuurde dr. Winckel een telegram aan den Keizer met het ver zoek inlichtingen te ontvangen over het lot en den toestand der beide voorposten. Met den heer De Vries en den Engel- schen kolonel Holt ging dr. Winckel daar na naar de stad op zoek naar den kroon prins en diens secretaris. Er werd verteld, dat zij in hun holen, hoog in de bergen waren. De tolk werd er heen gezonden met een briefje, waarin om een on derhoud werd verzocht. De tolk kwam na een paar uur terug met de mededee- ling, dat de secretaris er niet was en dat hij het briefje in handen van een adjunct- secretaris gesteld had. Ongerustheid. Des middags ging de heer De Vries we derom naar de stad, om den secretaris te spreken. Dit gelukte, doch hij bleek van niets te weten, alleen dat iedereen belet werd, Noordwaarts te trekken. Den volgenden dag werden dringende telegrammen gezonden aan den Franschen gezant en aan den vertegenwoordiger van het internationale Roode Kruis in Addis Abeba met het verzoek om inlichtingen omtrent de positie van de beide voorpos ten. Om 1 uur des middags kwam bericht van het palels van den kroonprins, dat een vliegtuig gekomen was om dr. Barkhuus, den Deenschen arts, die ernstig ziek was en ln de Nederlandsche ambulance ver pleegd werd, naar Addis Abeba te brengen. Om 2 uur was alles gereed en vertrok een vrachtauto naar het vliegveld. Dr. Win ckel begeleidde den zieke. Dr. Winckel schrijft over dezen tocht naar het vliegveld het volgende: „Bij het paleis blijkt niemand aanwezig te zijn, om ons een laisser-passer te geven, in tegen stelling met de afspraak. Onderweg tref fen wij echter den stoet van den prins, die mij toewenkt hem te volgen. De prins blijkt uitgereden te zijn voor schietoefe ningen en in zijn gevolg passeeren wij de wacht. Na eenige kilometers houdt de stoet halt. De secretaris deelt ons nu mede, dat hij er niet zeker van is, dat het vliegtuig komt, maar dat hij een ruiter naar Dessie zond, om telefonisch te Addis Abeba te vragen of het vliegtuig vandaar vertrokken is. Ons wordt dus aangeraden, op het antwoord te wachten. Dit doen wij noodgedrongen, ook omdat de weg bestre ken wordt door de mitrailleurs, waarmede de prins en gevolg schieten. Om half vijf verdwijnt de heele stoet plotseling, en wij weten nog van niets. Daarom rijden wij maar door naar het vliegveld, komen er om 6 uur aan, en vinden er niets. Om 8 uur waren wij weer in het kamp, des nachts kreeg dr. Barkhuus 'n aanval van acute hartzwakte". Dr. Winckel geeft dit korte verhaal, om re doen zien, hoe men de Nederlanders en de anderen meent te kunnen behandelen. Den volgenden dag kwam er een tele gram van den Negus, waarin werd mede gedeeld, dat de beide voorposten ln goede conditie verkeerden en er geen reden was voor ongerustheid. De heer De Vries sprak dien dag op het vliegveld echter dr. Junod en deze vertel de hem, dat volgens ontvangen berichten de karavaan der eenheid-Van Schelven door roovers was overvallen. Na veel audiënties en geconfereer werd Naar het „Hbld." meldt, zal blijkens een telegram van den leider der Neder landsche ambulance in Abessynië. dr. Winckel, 14 April verzonden aan een familielid te Nijmegen, de ambulance einde Juni naar Nederland terugkeeren. vergunning verkregen voor dr. Winckel en den heer De Vries den volgenden dag naar het Noorden te vertrekken. De tocht naar het Noorden. Op Donderdag 12 Maart vertrokken dr. Winckel en de heer de Vries met twee vrachtauto's naar Kworam, ver vuld van het feit, dat er ernstige din gen met onze voorposten gebeurden, zonder dat het gouvernement de lei ding der ambulance daarvan in kennis stelde en het zelfs na eenige dagen oirbaar achtte, alleen te seinen, dat alles goed ging, zonder te melden, dat een overval door roovers plaats greep. Dr. Winckel voegde er aan toe, dat onder die omstandigheden het hand haven van een of meer voorposten niet verantwoord is. „De weg was modderig, zoodat wij slechts langzaam vooruit kwamen, zoo ging dr. Winckel in zijn rapport verder. Om 1 uur ontmoetten wij een groot aantal vracht wagens van de Britsche ambulance, met 17 ernstige verwonden, op weg naar ons basis hospitaal. Van hen vernamen wij details over het bombardement en van de ver wonding van dr. van Schelven. Zij over handigden mij een pakket met brieven, waaronder een met potlood geschreven, onleesbare brief van dr. v. Schelven". Den volgenden dag (Vrijdag 13 Maart) arriveerde het gezelschap in Waldia. Daar werd medegedeeld, dat de Neder landers wegens de onveiligheid op den weg niet verder konden reizen, alvorens uit het groote hoofdkwartier daartoe vergunning was gegeven. Men zou dadelijk naar het hoofdkwartier seinen. Den volgenden dag was er nog geen be richt. De gouverneur der provincie ver telde aan dr. Winckel, dat er geen 100 doch duizenden opstandelingen waren (naar men zelde, omgekocht door de Italianen) en dat hij voor de veiligheid der Nederlan ders een klein legertje moest moblliseeren. Dit kon echter pas Maandag klaar zijn, zoodat dr. Winckel twee volle dagen moest wachten. Bovendien reikte het gebied van den gouverneur slechts tot Cobbo, halver wege Kworam. De gouverneur aldaar zou nieuwe maatregelen moeten nemen. Terug naar Dessie. Onder deze omstandigheden oordeelde dr. Winckel het beter naar Dessie terug te gaan, waar zijn aanwezigheid dringend noodzakelijk was en ir. de Vries werd be last met de regeling van het terugtrek ken der voorposten. Uit een telegramwisseling blijkt vervol gens, dat de Negus alles deed om dr. van Schelven te helpen (de bijzonderheden hierover heeft men reeds uit het inter view met dr. van Schelven vernomen) om op deze wijze te trachten goed te maken, wat zijn opstandige onderdanen misdre ven hebben. Twee dagen later (Dinsdag 17 Maait) kwam er telefonisch bericht van ir. de Vries uit Woldia, dat de reis naar Kworam onmogelijk was en dat hij naar Dessie terugkeerde. Den volgenden dag (18 Maart) kwam de heer de Vries in het kamp aan en rap porteerde het volgende: „Zondag 15 Maart zou het escorte voor den tocht naar Cobbo tegen 12 uur aan wezig zijn. Het was er natuurlijk niet. Ook niet om 3 uur, zoodat ik besloot het erop te wagen snel naar Cobbo te rijden. Dit geschiedde, en om 6 uur werd de plaats bereikt. Maandag 16 Maart zijn we te Cobbo ge bleven wegens vliegtuiggevaar. Er kwam wel een vliegtuig, dat vlak bij de auto bommen wierp, doch ons miste. Des avonds hebben wij zonder escorte, doch vergezeld door een Galla-chef den sprong naar Kworam gewaagd. Overdag is dit niet mogelijk, wegens de vliegtuigen. Na een uur rijden zijn wij terecht gekomen in een moeras (vermoedelijk was de weg door opstandelingen onder water gezet). De auto zakte tot de lantaarns ln den modder, werd afgeladen en met veel moeite uit den modder getrokken. Een andere wfg was in het donker niet te vinden, weèhtilVe ik terugkeerde naar Cobbo en vaii verdere pogingen heb af gezien. Wij waren 40 uren aan één stuk in touw geweest. Van Cobbo zijn wij te ruggereden naar Woldia." De terugkomst van dr. van Schelven. Op Vrijdag 20 Maart kwam plotseling een auto het erf op rijden: tot onze ver rassing en vreugde bleek het dr. van Schelven te zijn. Een auto van den keizer had hem van Kworam tot ons kunnen brengen, doch deze bleef steken, en zoo legde hij het laatste stuk van den weg af in een vrachtauto met gewonden, voor onze ambulance bestemd. VOOR ZATERDAG 18 APRIL. Hilversum I. 1875 M. KRO-Uitzending 8 00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 11.30 12.00: Godsd. halfuur 12.15: KRO-orkést en gram.pl. 2.00: Voor de jeugd 2.30: Gram.pl. 3.00: Kinderuur 4.00: Gra- mofoonpl. en KRO-Boys 5.30: Espe ranto 5.45: Gram.pl. 6.20: Leziflgèn en gram.pl, 8.00: Berichten8.10: Re portage 8.25: Gram.pl. 8.30: KRO- Orkest. KRO-Boys. conférence en gram.pl. (Om 9.30: Sportoverzicht) 10.30: Be richten"— 10.35—12.00: Gram.pl. Hilversum n, 301 M. VARA-Uitzending 8.00: Gram.pl 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Trio de Gorter, VARA- Tooneel en voordracht 12.00: Gram.pl. 12.30: Variatieconcert 1.301.45: Gram.pl. 2.00: Gram.pl. 2.30: Lezing 2.45 De Wielewaal 3.15: Gram.pl 3.30: R'damsch Philh. Orkest, mannenkoor Orpheus" en soliste 4.30: Lezing 4 50: Vervol? concert 5.40: Causerie 6.05: Orgelspel 6.30: „Film en Theater" 7,00: Gram.pl. .15: Terschellingsche uitzending 8.00: Berichten 8.10: VARA-Orkest en sopraan 8.55: Xylo foonduetten 9.10VARA-Maandrevue, m m. v. de Flierefluiters en solisten 9.40: VARA-Varia 9.45: The Jungle Se. renaders 10.00: Berichten .10.05 VARA-Orkest 11.00: Gram.pl. 11.15: VARA-Orkest. tooneelspelers en solisten 11.40—12.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20: BBC- Northern-orkeH. m. m. v. solist 12.35: Gram.pl. 1.20: Commodore Grand Or kest 2.20: BBC-Schotsch-orkest, m. m. v. zangsollst 3.50: Gram.pl. 4.05: Rugby verslag 5.05: Gram.pl. 5.35: Dansmuziek 6.20: Berichten 6 50: Sportpraatje 7.05: Welsh Intermezzo 7.20: Weekendprogramma 8.05: Het Partington Kwintet 8.50: Variété-pro gramma 9.50: Berichten 10.20: BBC- Theaterorkest. m. m. v. solist 11.30: Voordracht 11.50: Berichten 12.00— 12.20: Dansmuziek. Radio Paris. 1648 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 11.20: Orkestconcert 2.50: Gram.pl. 4.20: Pascal-orkest 5.50: Gram.pl. 8.20: Zang 9.05: Radio- tooneel 11.05—12.35: Dansmuziek en populair concert. Keulen. 456 M. 5.20: Omroeporkest 11.20: Populair concert 1.35: Gram.pl. 3.20: VrooUik programma m. m v. Om roeporkest. trio en solisten 5.20: Om- roepkwintet 7.30: Dansmuziek 9.50 11.20: Orkestconcert en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.12.20: Klein-orkest 1.30: Zigeunermuziek 3.20: Gram.pl. 3.35: Populair concert 4.50: Gram.pl. 5.20: Muzik. causerie (met gram.pl.) 6.20: Zigeunermuziek 7.20: Zang 8.20: Cabaret 9.20: Klein- orkest 10.30: Dansmuziek 11.20 12.20Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.35: Zigeunermuziek 1.30: Klein- orkest 2.20: Populair concert 3.50: Gram.Pl 4.05: Pianorecital 4.35: Dansmuziek 5.35: Populair concert 6.35: Gram.pl. 6.50: Zang en voordracht 8.20: Symphonleconcert 9.20: Caba retprogramma 9.50: Gram.pl. 10.30: Kamermuziek 11.20: Gram.pl. 11.35 —12.20: Dansmuziek Deutschlandsendcr. 1571 M. 7.30: Dansmuziek 9.20: Berichten 9.50: Solistenconcert 10.05: Weerbericht 10.2012.15: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 18 April. Ie Programma: lederen dag, van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2c Programma: lederen dag, van 824 uur: KRO, NCRV, enz. 3e programma: 8.00 Brussel VI. 9.20: Keulen 12.20: Brussel VI. 13.35: Keulen 18.20: Brussel VI. 18.50: Brussel Fr. 19.35: Weenen of div. 21.00: Londen Reg. 22.00: Berlijn of Leipzig. 4e programma: 8.05: Parijs Radio 8 50: diversen 10.35: Londen Reg. plm. 12.35: Droitwich 18.20: diversen 18.50: Londen Reg. plm. 20.05: Droit, wich 21.50: Weenen of diversen 22.30: Boedapest of diversen 22.50: Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. J. van H.. te L. Culemborg, Buur- malsen, Geldermalsen, Meteren, Waar denburg, Opijnen, Heesselt, Varlk, Ophe- mert, Tiel, IJzendoorn, Resteren, Llen- den, Ommeren, Zoelen, Buren, Asch, Zoelmond, Beusichem. Totaal 75 KM. Surséance van betaling: Verzocht door Pieter Tobias Gevers, Hillegom. Bewindvoerder mr. T. A M. A. van Löben Seis, Haarlem. Behandeling: Zaterdag 6 Juni des voorm. 10.30 uur. Adriaan Biesheuvel, aannemer, Rijk, Haarlemmermeer, Aalsmeerderdljk 229. Bewindvoerder mr J. H. C. Slotemaker, Haarlem. Behandeling: Zaterdag 23 Mei des voorm. 10.30 uur. ne'erlands zuivel voedt u coedii 2131 (Ingez. Med.) Zooals te verwachten was. zit men ter commissie van dertien te Genève ln een impasse. Hoewel ofifcieel slechts weinig uitlekt over de houding van Italië is deze toch eenigszins af te leiden uit hetgeen uit den gang van zaken bliikt. Italië's voorwaarden. De aanvankeliik door Alotsl aan de Madarlaga medegedeelde Itallaansche voorwaarden schiinen als volgt te zijn geweest 1) De vredesonderhandelingen zullen rechtstreeks tusschen Italië en Abes synië worden gevoerd. 2) De vredesonderhandelingen zuilen niet te Genève plaats vinden, desnoods zou het dicht bij Genève gelegen plaatsje Ouchy. b" Lausanne, als plaats der vredesonderhandelingen worden aangewezen. 3) De Italiaansche vredesvoorwaar den zuilen uitsluitend aan Abessynië en niet aan den Volkenbond worden medegedeeld. 4) De vredesonderhandelingen zullen niet worden voorafgegaan door een staking der vijandelijkheden. Men ziet hieruit, dat zij in strijd zijn met de elschen van de raadscommissie van dertien van 3 Maart, volgens welke de besprekingen binnen het kader van den Volkenbond zouden plaats hebben en dat zii zouden worden voorafgegaan door een staking der vijandelijkheden. Abessynië weigert. Het was dan ook geen wonder, dat de Abessynische regeering die zich steeds bereid had verklaard tot vredesonderhan deling uitsluitend op den grondslag van het beroep van de raadscommissie van dertien van 3 Maart, de Itallaansche voor waarden beslist van de hand gewezen heeft. In haar nota aan den voorzitter van de commissie van dertien verklaart de re geering van Ethiopië o.a.: ..De Itallaansche regeering gelooft nu sterk genoeg te zijn. om eerlijk haar ant woord bekend te maken. Zii stelt voor: I. Dat rechtstreeksche onderhandelin gen zullen worden aangeknoopt tusschen Italië en Ethiopië zonder actieve mede werking van den Volkenbond: hoogstens zou de Volkenbond oo de hoogte worden gebracht van het verloop dezer onder handelingen; II, Dat de onderhandelingen buiten Genève gevoerd worden De Italiaansche regeering zaï haar vre desvoorstellen slechts Indienen indien de beide eerste voorwaarden door Ethiopië zullen ziin aanvaard. De Ethiopische delegatie echter, die hierbij steunt op de bewoordingen zelf van het beroep, dat tot haar door den raad werd gericht, verwierp en verwerpt deze voorstellen. Zii pro testeert energiek daartegen en wijst het betreurenswaardig precedent van de hand, dat op deze wijze dreigt te worden geschapen en dat zwaar zou drukken op het lot van alle staten en met name op dat der kleine Vol- kenbondsstaten. „De Italiaansche regeering. aldus ver volgt de nota .doet door te eischen. dat het Ethiopische volk wordt overgeleverd aan zl1n aanvaller niet anders dan den prils vaststellen, welken zij vraagt voor een koopwaar: Italië zou zijn steun ver- Ieenen ln een Europeesch conflict, op voorwaarde dat de sancties worden opge heven en de Volkenbond zich niet langer bemoeit met den Italiaanschen aanval. Hebben, om tot een dergelliken koop te komen. 52 naties in October van het laar 1935 de Itallaansche regeering schuldig verklaard aan een aanval en van schen ding van het Volkenbondspact en haar trouw betuigd aan het coyenant? Het oogenblik is gekomen, waarop alle Volkenbondsorganen hun verantwoorde lijkheid op zich moeten nemen". De Ethiopische nota wiist er vervolgens oo. dat de beginselen, welker toepassing de Ethiopische regeering vraagt, de beginse len ziin van het Volkenbondspact. waar aan de Fransche regeering in haar ver klaring van 8 April herinnerde. De nota besluit' met het reeds gepubli ceerde verzoek der Ethiopische regeering om toepassing van de sancties en om hulp aan het slachtoffer van een aanval. Een wijziging. Hierop is men opnieuw met Aloisi ln contact getreden en vooral onder -'-ang van Paul Boncour heeft Italië ietwat toe gegeven. Men wist gedaan te krijgen, dat de Italiaansche voorwaarden nog eenigs zins werden gewijzigd. De Volkenbond zou niet heelemaal worden uitgescha keld. De Italiaansche vredesvoorwaar, den zouden ook ter kennis van den Volkenbond worden gebracht en mis schien zou de Volkenbond bovendien waarnemers naar dc onderhandelingen mogen zenden. Op grond van deze wijzigingen besloot de raadscommissie van dertien gisteravond nog geen oordeel over de Italiaansche voorwaarden uit te spreken, doch haar voorzitter, de Madariaga op te dragen eerst nog heden aan Wolde Mariam te vrage*. of de wiiz'gin? in de Italiaansche voorwaarden deze wellicht aannemelijk voor Abessynië heeft gemaakt. Vermoede lijk zullen Paul Boncour en andere leden der raadscommissie trachten Wolde Ma riam tot aanneming der Italiaansche voorwaarden te bewegen. Men kreeg den indruk, dat Eden zich ingeval van aanneming der Italiaansche voorwaarden door Abessynië hierbij zou neerleggen. Maar of de druk oo Abessynië zal baten? Want het Engelsche standpunt is ln wezen onveranderd. Reuter meldt nog ultr Londen, dat offi- cieele kringen aldaar gisteravond lederen vorm van vredesonderhandelingen tus schen Italië en Abessynië. waarbii de Vol kenbond zou ziin uitgesloten, onaanne melijk achten. De eenige hoop. die men nog koestert is. dat Rome in een uitein delijke wilztging van ziin voorwaarden toestemt, door een onderbreking van de vijandelijkheden. Zonder dat kan men niet Inzien hoe de bestaande sancties zou den kunnen worden opgeheven Men is zelfs nog altiid geneigd, een toepassing van nieuwe sancties door de commissie van achtt'en te begunstigen, indien zulks door de leden van dit orgaan of althans de meerderheid daarvan wordt goedgekeurd. Doch Frankrijk.Volgens de Panische uitgave van de New York Herald zou de Italiaansche ambassadeur Cerruti gisteren aan den minister van buitenlandsche zaken Flandin hebben medegedeeld, dat Italië bereid is. op het Europeesche con tinent nauw met Frankrijk samen te wer ken. wanneer Frankrijk bereid ls de sancties tegen Italië' op te heffen. Van Fransche ziide heeft men zich er voorloo- pig toe bepaald, het Italiaansche aanbod in beraad te houden. Hedenmiddag 4 uur is een nieuwe bijeen komst der commissie van dertien uitge schreven. VAN HET FRONT. Nu de infanterieafdeelingen Askari's enl blanke troepen te Dessie zijn aangekomen, bereidt een gemotoriseerde colonne de uit eindelijke opmarsch naar Addis Abeba langs den keizerlijken weg voor, terwijl de Italiaansche luchtstrijdkrachten boven dezen weg en de omgeving talrijke verken ningstochten uitvoeren. Na verscheidene dagen van stilzwijgen blijken de verbindingen met den Negus te zijn hersteld, gelijk de correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba heeft verno men. Men weet weliswaar niet, waar de keizer zich op het oogenblik bevindt, maar gelooft, dat hij na den slag bij 't Asjangi- meer een zuidwestelijke richting is Inge slagen. Van het Somalifront melden de Abesslj- nen een overwinning, zonder dat daarvoor nadere bijzonderheden bekend worden ge maakt. Wat het Ogaden-front betreft mel den geruchten, dat daar gevechten wor den geleverd, maar het schijnt, dat het hier om niet veel meer dan voorposten schermutselingen gaat. Niets is bekend omtrent de bewegingen van den kroon prins, die uit Dessie was vertrokken voor dat de Italianen daar waren binnenge rukt. Eenigen tijd tevoren was de kroonprins er nog in geslaagd, een groot gevaar, dat Dessie bedreigde, uit den weg te ruimen. Er was namelijk heftige ontevredenheid ontstaan onder 18000 krijgslieden, Wallos, over de benoeming van een commandant door den Negus, die tot taak had gekregen, deze krijgslieden te reorganiseeren na de nederlaag der Abesijnsche legers in het Noorden. De krijgslieden maakten aanstal ten te deserteeren en kondigden aan, dat zij naar hun haardsteden zouden terug keeren. Zij sloegen hun kamp op in de om geving van Dessie en brachten de tot hun beschikking staande machinegeweren in stelling, ten einde zich te verdedigen, wan neer zij zouden worden aangevallen. De kroonprins stelde toen de Wallos voor de keus naar hun haardsteden terug te kee- ren, dan wel naar het front te vertrekken onder een door henzelf gekozen hoofdman. Vervolgens noodigde de kroonprins de bel hamels onder de Wallos uit tot een groot feestmaal, waaraan een twintigtal opper hoofden deelnamen. Tijdens den nacht, toen deze opperhoof den stomdronken na een slemppartij hun roes uitsliepen, namen gewapende garde soldaten de drie voornaamste opruiers ge vangen, onder wie zich een bloedverwant bevond van willen Lldjl Yassoe. Deze man nen werden geketend en per vliegtuig naar Addis Abeba gezonden. Men weet niet wat van hen geworden is. De Ethiopische regeering dementeert opnieuw, dat Dessie door de Italianen be zet is. Er wordt evenwel geen enkele mede- deeljng gedaan omtrent de positie welke de legers momenteel dan wel innemen. Verklaard wordt, dat de Italianen val- schelijk de inneming van Dessie melden, om de commissie van dertien te beïnvloe den. Voorts melden de Abessijnen een succes aan het Zuidelijk front. Er zouden hef tige gevechten hebben plaats gehad ten noorden van Neghelll. De Italianen, aldus deze Abessijnsche mededeeling, zijn daar bij teruggeslagen. Zij hebben 321 blanke officieren en manschappen en 19 Somall- soldaten op het slagveld achtergelaten. t De Abessijnen zouden zes vrachtautos met munitie en een wagen met 12 machi negeweren hebben buitgemaakt Hun ver liezen zouden 17 dooden en 25 gewonden hebben bedragen. Zij zouden hun tegen standers volkomen verrast hebben. 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14