hlorodont HET PAASCHCONGRES DER SD.AP LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 14 April 1936 HET DEFENSIE-VRAAGSTUK BESPROKEN F^IM ISSEMENTEN. RAMG CORRESPONHENTIE. OP EEN SAMENGAAN VAN SOCIALISTISCHE EN R.K. ARBEIDERS GEZINSPEELD. Na de Zaterdag vermelde openingsrede van den heer Vorrink zijn op het Paasch- congres der S.D.A.P. te Rotterdam de jaar verslagen goedgekeurd. Het aantal afdee- lingen Is van 31 December 1934 tot 31 De cember 1935 gestegen van 765 tot 796. Het aantal leden Uep ln het zelfde tijdsver loop op van 84269 tot 87826, waarvan 59463 mannelijke en 28363 vrouwelijke. Bij de verkiezingen is het aantal statenleden ge lijk gebleven (127—126), het aantal raads leden steeg van 1307 in 469 gemeenten tot 1498 in 534 gemeenten, waaronder 61 vrou wen. In 137 gemeenten behooren 160 wet houders tot de S.D.A.P. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling telt 138 afdeelin gen en 14 correspondentschappen, het aantal leden en donateurs is 33.000. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. Amsterdam (Franken) zeide, dat de af- deelingen in de hoofdstad de vraag heb ben gesteld of de S.D.A.P wel voldoende zich zelf is in dezen tijd. Er is ten aanzien van de nationale gedachte een tegenstel ling tusschen S.D.A.P. en de burgerlijke pal tijen. Amsterdam is niet blind voor de noodzakelijkheid dat de partij ln af zien- baren tijd aan de regeering zal moeten deelnemen, maar men vergete niet, dat hoe meer men de partijen nadert, waar mee men in een regeering zal treden, hoe minder die partijen tot de S.D.A.P zullen komen. Verder moet het aanbod om sa men te regeeren niet zoo dikwijls herhaald worden. Amsterdam (J Rot) had velerlei cntiek op de „Arbeiderspers". Hij drong er bo vendien op aan niet te veel aandacht aan de N.S.B. te wijden in de krant. Hoorn (Swierstra) zeide dat krachtiger moet worden opgekomen voor het stand punt inzake de de nationale ontwapening. De houding van het hoofdbestuur, Ka merfractie en Arbeiderspers betreffende de kwestie-Duys zal de partij in Noord- Holland tot groote schade zijn Dordrecht (Hamburger) noemde het beleid van de Kamerfractie tegenover de legeering Colijn slap. Ze had bijeenroe ping van de Kamer moeten eischen bij het optreden van de tweede regeering-Colijn. De reclame voor het Plan van den Ar- heid noemde hij soms bombastisch in den trant van het Duitsche nationaal-socia- llsme. De actie voor het Plan dreigt nu reeds te verbureaucratlseeren. Maastricht (mevr. WienandS) zeide dat de wijze waarop prominente persoonlijk heden en de organen der partij aanknoo- pingspunten zoeken met andere groepee ringen, het gezag, de fierheid en het mo reel van de partij schaadt. Utrecht (Waslander) meende dat het standpunt betreffende koningschap en godsdienst niet behoeft te worden herzien. Ket zal wel tot samenwerking met de ka tholieken moeten komen, doch daaraan zitten ook gevaren vast In dit verband gaf spr. eenige citaten over „den eigendom" uit Quadragesimo annum. Dit ter waar schuwing, dat men zich van de tegen stellingen goed bewust zij en wete, hoe ver men met de samenwerking zal kunnen gaan, en kunnen komen. Spr. drong aan op meer wetenschappelijke en leerzame toelichting tot de actie voor het Plan van den arbeid. Leiden (Woudenberg) vroeg nadere me- dedeelingen over de kwestie van het jon- gerenpróbleem. Amersfoort (Roytema) vroeg breeder behandeling van onderwijsvraagstukken la De Arbeiderspers Vele leden van de partij hechten niet zoo groote waarde meer aan de openbare school en sturen hun kinderen naar een bijzondere. Brunssum (Kramers) waarschuwde te gen een teveel lonken naar de RK. Staats partij. Harencarspel (de Vries) bracht de kwes tie van het premlevrije staatspensioen ter sprake. Het Plan van den Arbeid geeft geen uitkomst voor den ouden dag, deze zaak beroert vooral het platte land. Koedijk ('t Hart) stelde de zelfde kwes tie aan de orde Wiefingen (Klaver) had in verband met de slechte tijden van het partijbestuur zelf een voorstel tot verlaging van de salaris sen der bezoldigde partijbestuurders ver wacht. Het salaris van den hoofdredacteur van De Sociaal-Democraat is te hoog, zul ke arbeid moet gratis geschieden. Den Dolder (Scherpenzeelvraagt een besluit Inzake de boycot van Duitsche goe deren. Spr. vindt het niet juist, dat de voorzitter heeft opgewekt tot het gaan zien van de film Heldenkermis. ,Men kan "crust erkennen, dat dat ding foutief was. B°isward (Hoppe) vindt dat de partij te veel verwatert. Zij richt zich te veel naar de burgerlijke groepen. Alkmaar vindt' het niet kloppièn, dat men leden van de partij toestaat zitting w v?ï?»6i.n 'n comité's voor de film van de rusL-t-j n anderzijds het feit belachelijk de directeur van Polygoon een i Je voor deze film heeft gekregen, n. PMtij-secretaris, de heer Wouden- ?frg zeide dat het partij-apparaat be- Jrvv" over het minimum personeel, waar medehet werk kan worden verricht. Met zorg wordt met de financiën sWK?prongen heer Boekman ontvangt „en °nbeteekenende vergoeding als Psrfu -eur van De Sociaal-Democraat dnrvJV°?rzitter en secretaris, wier salaris hehh„ Partijbestuur wordt voorgesteld, eino «n r?eds twee maal eigener bewe- Tnt w11 ,?el van hun salaris laten vallen. m. 51 allerlaatste oogenblik, waarop het draoo« ,varahtwoordelijkheid te kunnen epn t partijhpstuur wachten met sie-nrnü el t°t opheffing van het discus gaan: De Sociaal-Democraat. In zeer exceptioneele gevallen zal het partijbe stuur zeker ontheffing geven van het be sluit tot het ontslag van 65-jarigen uit afdeelingsfuncties Het recht tot het ma ken van uitzonderingen moet blijven be staan. In 1935 heeft de partij per lid f. 1.37 in de centrale kas ontvangen. De enquête naar het aantal boeren en tuinders, dat lid van de S.D.A P is heeft tot nog toe weinig bruikbaar materiaal opgeleverd. Een verklaring, als een der sprekers over het geval-Duys van de te verliezen leden der partij zou willen eischen, zou van geen beteekenis zijn. Wat het Plan van den Arbeid betreft, is een element van re clame in de propaganda voor het plan noodig, al zal men echter niet zoo ver gaan als Goebbels ln Duitschland. Ver- bureaucratiseerd is de actie voor het Plan van den Arbeid niet. De leider van de Tweede Kamerfractie, ir J. W. Albarda, zeide ten aanzien van dé verhouding van de partij tegenover de nationale gedachte en de nationale em blemen, dat het ongetwijfeld waar is, dat in de laatste jaren ln verschillende krin gen der partij weer openlijk de nationale gedachte erkend is, doch het is evenzeer waar, dat de beteekenis dier nationale ge dachte vroeger nimmer door de partij ont kend is. Wanneer het vroeger ontbrak aan positieve uitspraken over de nationale emblemen, dan is dat omdat van die em blemen en waarden door de tegenstanders een strijdmiddel tegen de sociaal-demo craten, die men uitsloot van de nationale gemeenschap, is gemaakt. Sedertdien is echter veel veranderd. De sociaal-democratie is geworden een groote politieke factor en zij weet zich mede draagster van de nationale waarden van ons volk. Dit beteekent echter niet, dat de internationale gedachte op den achter grond is gekomen, doch spreker herinnert aan een woord van Troelstra: Er is geen tegenstelling tusschen nationaal en inter nationaal. Men kan ten volle de beteeke nis der nationale waarden erkennen, en toch doordrongen blijven van de groote waarde der internationale gedachte. ■i Zitting van Zondag. Zondagmorgen is het congres voort gezet. De voorzitter, de heer Vorrink, zeide, dat het partijbestuur inzake de actie voor ster kere bewapening in het Zuiden in verbin ding is getreden met een groep personen daar en met de Kamerleden die het Zui den vertegenwoordigen, en dat men de actie verder nauwlettend volgt. De boycot van Duitschland wordt niet officieel afgeschaft, omdat er een zedelijke veroordeeling van Duitschland in zit en omdat in andere landen de belangstelling voor de boycot nu juist levendig is. De partij geeft geen voorschriften aan gaande de vraag, of men bij bepaalde gele genheden de nationale vlag zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaar dag van Prinses Juliana, is geen slechter sociaal-democraat, dan wie dit niet wil doen. Daarna was het woord aan mr. dr. G. van den Bergh, die een resolutie van het partijbestuur toelichtte. De rechtsstaat moet worden verdedigd, de democratie gehandhaafd maar ook ver beterd en voltooid. Moet deze verbetering geschieden door de grondslagen van ons kiesrecht te wijzi gen? Moet ons parlement op corporatieven (organischen) grondslag worden opge bouwd? Het fascisme coquetteert met de corporatieve gedachte. Deze wordt als iets nieuws voorgesteld, maar ze is heelemaal niet nieuw. Reeds tientallen jaren lang is zij van verschillende kanten aanbevolen. Door de staatsrechtwetenschap is zij over het algemeen veroordeeld De corporatieve of organische samen stelling van het parlement houdt in, dat een nader te bepalen aantal leden van de kamer zal worden gekozen door den land bouw. een aantal door de industrie, een aantal door handel en verkeer, een aan tal door de visscherij, een aantal door de vrije beroepen, enz. Aldus hoopt men dan een waarlijk deskundig parlement bijeen te krijgen, de macht der partijen zal wor den gebroken. De resolutie plaatst zich vierkant tegen over dit denkbeeld. Het eerste belangrijke argument ertegen is de volslagen willekeur der verhoudingen. Welk aantal leden moet aan iedere groep worden toegekend? Op hoeveel vertegenwoordigers hebben bijv. de vrije beroepen recht? In hoeverre moet er worden gedetailleerd en moeten ook onder-groepen recht op vertegenwoordi ging hebben? Zullen werkgever en werk nemers een afzpnderlijke vertegenwoordi ging krijgen? Hoe staat het met gepen- sionneerden en invaliden? Hoe met de vrouwen? Men komt er niet uit. Maar hoe beter iedere groep de haar toekomende verte genwoordiging krijgt, des te radicaler is de volksvertegenwoordiging vernietigd. Hier raken wij het principieele argument tegen het corporatisme: wij moeten in 't parlement geen vertegenwoordigers hebben van groepsbelangen De staatsburger moet zijn stem uitbrengen als staatsburger, niet als boer, als visscher, als zeeman of als militair. Wat een uitwas vormt van het tegenwoordige stelsel (belangenpartij, Bijv. agrarische partij) wil men tot grond- Slag maken. Het algemeen belang is geen optelsom van bijzondere belangen. Verte genwoordigers van bijzondere belangen .vw'n. geen volksvertegenwoordigers. - De tegenwoordige individueele grondslag van kiesrecht en parlement moet dus ge handhaafd blijven. Deze grondslag sluit echter vrijwillige vereenlglng der indivi duen geenszins uit. De vrijwillige groepee- ring der kiezers in politieke partijen rnoet in deze als een gezonde ontwikkeling I worden beschouwd De politiek wordt door menschen gemaakt en niets menschelijks is er vreemd aan. Niettemin is de politiek, althans in ons land, oneindig veel beter, oneindig veel waarachtiger dan buiten staanders vaak meenen. Het behoorde de trots en de glorie van ieder staatsburger te zijn, de politiek, het staatkundig bestel van zijn land mede op te bouwen. De staatkundig gelijkgezinden sluiten zich aaneen in politieke partijen. Het is geen oneer niet tot een politieke partij te be hooren, maar nóg minder behoort men zich daarop te verhoovaardigen. Alle ern stige politieke partijen behartigen naar hun beste kunnen en hun beste weten het algemeen belang, iiatuürlijk, zooals zij subjectief het algemeen belang zien. Zoo genaamde partij- en „tot behartiging van het algemeen belang", plegen zich slechts door 'onervarenheid en onwetendheid van de andere partijen te onderscheiden. Zoo ook de N.S:B. Onze wetgeving beperkt zich steeds meer tot het aangeven van de algemeene lijnen. Dit is, binnen bepaalde grenzen, ook toe te juichen. De uitwerking der wetten, die steeds dieper ingrijpen in het maatschap pelijk leven, geschiedt door algemeene maatregelen van bestuur, die op de depar tementen worden gemaakt. Hoezeer hier aan met voorbeeldeloozen ijver door be kwame ambtenaren wordt gewerkt, de be langhebbende en deskundige groepen krij gen toch het gevoel, dat er wordt geregeerd bij hen, over hen en zonder hen. Hier vertoont zich nu de gedachte der nieuwe organen, die. ten vorigen jare door het congres is aanvaard. Deze resolutie komt niet in de plaats van de vorige, neen, die blijft in vollen omvang gehandhaafd. Maar deze resolutie plaatst de gedachte der nieuwe organen ln een algemeen staatkundig verband. De wet draagt in beginsel een algemeen karakter Vandaar, dat de volksvertegen woordiging een algemeenen grondslag hebben moet, daarna komt de uitwerking van de wet op bijzondere gebieden. Nu moeten ook dé, bijzondere belangen tot hun volle recht Komen. Vandaar, dat de uitwerking van dé'algemeene beginselen van de wet op bijzonder gebied mede aan de vertegenwoordigers van «de bfjzonder- belanghebbenden en bijzonder-deskundi- gen on dat gebied kan en moet worden toevertrouwd. Hier. pp het bijzondere ter rein. is plaats voor de corporatieve ge dachte. Hier valt het hoofdbezwaar, dat het algemeen belang "geen optelsom is van bijzondere belangen, weg. Ook thans moet echter nog worden zorg gedragen, dat het algemeen belang niet aan het bijzonder belang wordt opgeofferd. De waarborgen hiervoor moeten in de wiize van samen stelling der nieuwe organen en in een centraal toezicht worden gevonden. Deze medewerking 'dér bijzónder-belang- hebbendeh en deskundigen zal meer dan ooit noodig zijn in het komende tijdperk van ordening der maatschappij. Het ware onhoudbaar, indien deze ordening uit sluitend door de Haqgsche Departementen zou worden doorgevoerd. De staat zou toözwaar worden. Het zou ook als 'n onduldbarè inbreuk op de vrij heid van het recht van medezeggenschap worden gevoeld. Deie gedachte aer medewerking in nieuwe organen van de in het maatschap pelijk leven gegroeide organisaties van belanghebbenden en deskundigen, is bii uitstek vruchtbaar. Grondslag van het staatsbestel bliiven "dé regeering en de a'gemeene vertegenwoordiging der staats burgers. De volksvertegenwoordiging trekt de groote iiinen en de regeering blijft tegenover haar verantwoordelijk. Maar bij de uitwerking worden zij wien het aller eerst aangaat, ingeschakeld onder controle van de regeering. Zli worden onderworpen aan vele nieuwe regelingen regelingen echter, die zij zelf mede hebben ont worpen. Zoo wordt een schoone synthese verkre gen. een overbrugging van tegenstellingen, die voor kort door velen als absoluut wer den beschouwd Synthese van private collectieve rechtsvorming en verordenende bevoegdheid, van vrij maatschappelijk streven en staatsordening, van vrije maat- schaDPÜ en staat Aldus zij het staatkundig stelsel der sociaal-democratie. Het congres heeft de resolutie, welke een samenvatting is van het door mr. dr. van den Bergh gesprokene, aangenomen en amendementen wijzigingen beoogende. verworpen. De secretaris, de heer Woudenberg, deelde mee. dat als partijbestuurders her kozen zijn de heeren Albarda. Drees. Van der Kleft. Stokvis, In 't Veld en Vliegen en mevrouw De Vries-Bruins en dat nieuw gekozen is de heer Van der Goes van Naters. Des middags werden voorstellen van het partijbestuur behandeld. Zitting van gisteren. Gisterochtend heeft ir. Albarda een voorstel van het partijbestuur verdedigd om de beslissing over de vraag, of de partij zal deelnemen aan een regeering, van een buitengewoon partijcongres te verleggen naar den partijraad. Spr. herinnerde aan de laatste kabinets crisis. welke snel moest worden opgelost in verband met inflatiegevaar. Beslist een buitengewoon partijcongres, dan moet de beslissing echter twee of drie weken op zich laten wachten. Afdeelingen hebben voorgesteld om te bepalen, dat een besluit tot deelneming aan een kabinetsvorming door den partijraad slechts genomen zal kunnen worden met ten minste twee derden van de uitgebrachte stemmen. Maar dan legt men wel een zware verant woordelijkheid op het derde deel. dat deel neming aan kabinetsvorming tegenhoudt in een tüd dat deelneming van de S. D A. P. aan een regeering niet meer als iets abnormaals, ia, dat niet- deelneming veeleer als iets abnor maals moet worden beschouwd. Spr. be streed nog andere amendementen, b.v. tot utbreiding van den partijraad in het on derhavige geval verklarende; dat een uit breiding niet altijd met een verbetering gelijkstaat. Mr. Waslander (Utrecht) diende namens Amsterdam. Den Haag en Utrecht een voorstel van orde in. om het partijbestuur uit-te noodigen. ziin voorstel terug te nemen en voor het volgende congres een voorstel in te dienen, tot wijziging van de 1992 Dikwijls reeds na één keer poetsen verwijdert Chlorodont den ontsieren- den tandaanslag en kwaden reuk uit den mond. DE BETERE NEDERLANDSCHE TANDPASTA Paf tuba 35 cl. - Groata tuba 60 ct. - Pootjes 20 an 35 ct. (Inyez. Med.) samenstelling van den partijraad. Breekt vóór het volgende congres een kabinets crisis uit. dan wilde spreker het partij bestuur gemachtigd zien. om na overleg met den partijraad te beslissen over deel neming aan een regeering. Ir. Albarda verklaarde dat het partij bestuur de bepalingen omtrent de samen stelling van den partijraad aan een onder zoek zal onderwerpen en voor het vol gende congres voorstellen In dit verband zal indienen. Maar het congres neme nu het partiibestuursvoorstel aan Er komt dan od het volgende congres een defini tieve regeling, aldus ir. Albarda. Bii handopsteken verwierp het congres het voorstel van orde waarna het oarti.i- bestuursvoorstel werd aangenomen. De amendementen waren hiermede vervallen. Landverdediging en ontwapening. Ir. Albarda verdedigde vervolgens een voorstel van het partijbestuur aan het congres om. constateerende. dat in de partij twijfel gebleken is omtrent de vraag, of het pro grampunt der nationale ontwapening in den zin. waarin dit in 1921 is bedoeld, on gewijzigd kan worden gehandhaafd. aan het partiibestuur zonder op een beslissing vooruit te loopen. te verzoeken, een commissie te benoemen, om dit Dunt en de ermede samenhangende vraagstuk ken te onderzoeken en zoo tiidig rapport uit te brengen, dat daarmee bii het ont werpen en vaststellen van het verkiezings- program voor 1937 rekening kan worden gehouden. De voorzitter, de heer Vorrink. stelde voor om bil aanneming van het bestuurs voorstel voorstellen van afdeelingen. om nu reeds een uitspraak te doen, thans niet in behandeling te nemen. De afdeeling Baarn. verzette zich hier tegen verklarende, dat het congres het volgende jaar voor een voldongen feit zou worden geplaatst, daar ..Het Volk" en de kamerfractie eigenlijk al omgezwaaid ziin. Ir. Albarda antwoordde, dat dit slechts meeningen van oersonen betrof. Het con gres nam toen het partij bestuursvoorstel aan en besloot de desbetreffende afdee- linssvoorstellen nu niet in behandeling te nemen. Rede van ir. Albarda. In de middagzitting heeft ir. Albarda een inleiding over den internationalen en nationalen oolitieken toestand gehouden. Ir. Albarda herinnerde aan het indruk wekkende betoog, waarmee de Negus van Abessynië zich tot den Volkenbond heeft gewend verklarende dat morgen een ander land kan overkomen, wat heden met het zijne geschiedt, nu de collectieve veiligheid niet verzekerd blijkt. Zoo is ook ons land blootgesteld aan het oorlogsge vaar. Het Volkenbondsverdrag heeft nog niet geleid tot een waarborg van de in ternationale rechtsorde. Het tractaat, neen het dictaat van Versailles heeft ver bittering. eenerziids en vrees voor wraak anderzüds geschapen. De republiek van Weimar heeft goeden wil getoond om de problemen op te lossen maar Frankriiks houding heeft ondanks Briand en de Fransche socialisten niet verhinderd, dat in Duitschland de democratie ten val werd gebracht. Hitler's „Mein Kampf" getuigt ervan, dat het Nationaal-Socialisme Duitschland den aanvalsoorlog wil doen aanvaarden. De auteur van dit boek is dictator van Duitschland geworden. De uitvoering van zün afschuwelijk program is in vollen gang. Dadelijk na ziin optreden' is de herbewapening aangevangen. Het Rijnland is wederrechtelijk bezet. Ribben- trop's bezoeken aan Londen beoogen. En geland van Frankrijk af te trekken. Op verschillende manieren helpt Duitschland Italië door de wereld als aanvaller van Abessynië bestempeld. Zoo gaat de vrede als een slede op een helling steeds meer op den afgrond aan. Krachtig en snel handelen is noodig om oorlog te voorkomen. Doordat de collectieve veiligheid niet is verzekerd, heeft Japan China en Italië Abessynië durven aanvallen. Had Hitier de pacifistische gezindheid der Westersche mogendheden niet gekend, hii had het Rijnland niet bezet. Zoo blijkt, dat het pacifisme niet negatief moet zijn. maar dat het een machtsapparaat moet schep pen. dat zoo noodig. een aanvaller tot rede kan brengen. De democratische vol keren moeten schouder aan schouder staan in den strijd tusschen het recht en geweld Tusschen deze volkeren zijn de sociaal democraten het verbindende element. Het extremisme van links en van rechts krijgt ondanks de werkloosheid geen vat op de arbeiders, die de beste verdedigers zijn van de menscheli.ike vrijheid. Daar voor vraagt spr. aller aandacht. De sociaaldemocratie houdt tegenover het fascisme blijkens de verkiezingen onwrik baar stand in Zwitserland. Zweden, En geland en Spanje. waar zij groeit in macht. Zoo kentert het getii. Het volgend jaar is het onze beurt. Het volgend jaar of eerder De krachten van het kabinet- Colfin nemen af. De werkloosheid blijft. Maar het plan van den arbeid heeft reeds een ommekeer gebracht in den geestes toestand van honderdduizenden. De voorzitter, de heer Vorrink heeft met een woord van opwekking tot deelneming aan den striid der sociaaldemocraten het congres gesloten. VOOR WOENSDAG 15 APRIL. Hilversum I, 1875 M. NCRV-Uitzending 8.00: Schriftlezing 8.15—9.30: Gram.- platen 10.30: Morgendienst 11.00— 12.00 en 12.15: Ensemble v. d. Horst I.15: Gram.pl. 2.00: Orgelconcert 3.00: Chr. lectuur 3.30—3.45: Gram.pl. 4.00: Pianorecital 5.00: Kinderuur 6.00: Landbouwhalfuur 6.30: Afge staan 7.00: Berichten 7.15: Repor tage 7.30: Lezing 7.45: Causerie over bloembollen 8.00: Berichten 8.15: NCRV-orkest 9.00: Voor jonge men schen 9.30: NCRV-orkest en piano (Om 10.00: Berichten) 10.30—11.30: Gram.pl. Hilversum II, 301 M. Algemeen program ma verzorgd door de VARA 8.00: Gra- mofoonpl. 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Voordracht 10.35: E. Walls en zijn orkest 11.00: Vervolg declamatie li.20: Vervolg concert 12.001.45: De Notenkrakers m. m. v. solist en gram.pi. 2.00: Voor de vrouw 2.30: Gram.pl. 3.00: Voor de kinderen 4.30: Kamer concert 5.00: Gram.pl. 5.30: Orvi- tropia 6.30: RVU: Medische causerie 7.00: Sportuitz. 7.15: ..De Krekeltjes" 7.40: Toespraak en berichten 8.10: De Flierefluiters m. m. v. solist 9.00: Radio- tooneel 9.15: Residentie orkest 10.00: Nieuwsberichten 10.05: Viool en plano 10.15: Vervolg Residentie orkest m. m. v. solist 11.00: Orgelspel 11.30—12.00: Gram.pl. Droitwich. 1500 M. 11.20: Gram.pl. II.35: Orgelconcert 12.20: BBC-Empire orkest m m. v. solist 1.20: GTam.pl. 150: BBC-Schotsch orkest en solist 2.50: Orgelconcert 3.35: Sted. orkest Bournemouth en solist 5.05: Het Mc- Arthur-kwintet 5 35: Dansmuziek 6.20: Berichten 6.50: Viool en cembalo 7.10: Lezingen 7.50: BBC-orkest m. m. v. solist 8 50: Muzikale" causerie 9.10: Radiotooneel met muziek 9.50: Berichten 10.20: Radiotooneel 11.20: Lou Preager en zijn band 11.5012.20: Gram.pl. Radio Paris. 1648 M. 7.20 en 8.35: Gram.pl. 1120: Orkestconcert 2.50: Concert 4.20: Gram.pl. 5.50: Orkest concert 8.20: Zang 9.05: Radiotoo neel 11.05—12.35: Populair concert en dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.20: Orkestconcert 11.20: Verzoekprogramma 12.35: Sym- obonieconcert 1.35: Gram.pl. 3.20: Schubert-concert 5.20: Omroeporkest en solisten 8.05: Uit Stuttgart: Omroep orkest en solisten 9.5011.20: Omroep orkest en k'ein-orkest Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 1.30—2.20 en 6.20: Omroep orkest 7.20: Gram.ol. 8.20: Sympho- nie-concert 10.3011.20: Gram.pl 484 M.: 12,20: Omroeporkest 1.302.20: Gram.ol 5.20: Dansmuziek 6.35 en 7.05" Gram.Dl. 8.20: K1einorkest en gram.ol. 10.3011.20: Dansmuziek. Deutschlandsender. 1571 M 7.30: Gram.pl. 8.05: Hoorspel 8.35: Con cert 9.20: Berichten 9 50: Fluit- en cembalo-recital 10.05: Weerbericht 10 2011.20: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Uitgesproken T. de Roode, autoverhuurder te Zoeter- woude, Hooge Rijndijk F 60. R.c. jhr. mr. P. G. M. v. Leeuwen, cur. mr. P. van der Grijp. Voor Woensdag 15 April. Ie Programma: lederen dag, van 824 uur: AVRO. VARA, enz. 2e Programma: lederen dag, van 824 uur: KRO, NCRV, .enz. 3e Programma: 8,00: Brussel (VI.) 9.20: Keulen 11,20: Kalundborg pl.m. 12,15: Brussel (VI.) 14,20: London Reg. 14.50: Parijs R. 17,20: Keulen 19,05: Brussel (Fr.) 19.35: Berlijn 21,20: Motala of div. 21.40: Weenen of öiv. 22,20: Brussel (VI.) 22,30: Boe dapest of div. 22,45: Weenen of div. 4e Programma: 8,05: Parijs R. 8,20: Diversen 10,35: London Reg. 11,35: Droitwich 18,20: Diversen 18,50: London Reg. pl.m. 21,10: Droitwich 21,50: Keulen 23,20: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. KON. NED. STOOMB. MIJ. FAUNA, 12 April van W.-Indië te Amst. BAARN, 12 April van Antw. te Amst. ORION, R'dam n. Midd. Zee, pass. 12 April Dungeness. ULYSSES, R'dam n. Midd. Zee, pass. 12 April Dungeness. MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS, uitr., pass. 11 April Dun geness. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. WOENSDRECHT, Constanza n. Dublin, pass. 11 April Istanboul. TARA,, Antw. n. Montevideo, pass. 11 April Ouessant. BRITSUM, R'dam n. B. Aires, pass. 12 April Dungeness. BATAVIER III, 12 April van R'dam te Gravesend. G. S. N. te L. Wij ontvingen voor de door u bedelde bijeenkomst geen uitnoo- digipg, terwijl ons evenmin een verslagje ter plaatsing werd aangeboden. In ver band met de geringe actualiteit kunnen wij uw verslag tot ons leedwezen niet meer opnemen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7