77ste Jaargang ZATERDAG 11 APRIL 1936 No. 23327 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Eerste Nederlandsche n.v. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsl P®r regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen 'dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. OPHALEN VAN HUISVUIL. De Directeur van den Gem. Reinigings- fcn Ontsmettingsdienst brengt ter alge- meene kennis dat, in verband met de Paaschdagen, het ophalen van huisvuilnis uit die perceelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, nu zal plaats vinden op Woensdag d.a.v Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. Lelden, 11 April 1936. 1963 VERGADERING VAN LEIDSCHE FACULTEITEN. Adres aan de Tweede Kamer. De besturen van de Theologische Facul teit der Leidsche Studenten, de Juridische Faculteit der Leidsche Studenten, de Me dische Faculteit der Leidsche Studenten, de Philosophische Faculteit der Leidsche Studenten, de Litteraire Faculteit der Leidsche Studenten en de Vereenigde Fa culteiten der Leidsche Studenten, veree- nigd in de vergadering van Leidsche Fa culteiten, handelende voor de Studenten der Rijksuniversiteit te Leiden .hebben on derstaand adres gericht tot de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal lo. dat in het wetsontwerp betreffende heffing van een Reisbelasting geen bepa lingen voorkomen, welke personen, die in dividueel om redenen van studie of het verrichten van wetenschappelijken arbeid in het buitenland verblijven, vrijstellen van deze belasting; 2o. dat voor vele Nederlandsche studen ten en jonge doctoren en doctorandi de studie aan biiiterdandsche universiteiten of wetenschappelijke instellingen dringend gewenscht en in vele gevallen onontbeer lijk is; 3o. dat voor een dergelijke studie bui tenslands gewoonlijk slechts zeer beschei den middelen ter beschikking staan (veel al stipendia uit reisfondsen), waarmee men door groote zuinigheid te betrachten zoo lang mogelijk poogt rond te komen; 4o. dat de voorgestelde belasting over het algemeen de draagkracht van deze personen te boven gaat en aan de weten schappelijke resultaten van hun reizen belangrijk nadeel zal toebrengen', 5o. dat de in de Memorie van Toelich ting aangevoerde gronden voor vrijstel ling van leerlingen van inrichtingen van onderwijs, reizend onder geleide van een of meer onderwijzers, leeraren of hoog leeraren, en jongelieden, die den 18-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt ,finan- cïeele druk op de ouders, ontwikkeling) onverzwakt gelden voor studenten en pas afgestudeerden. Redenen waarom wij Uw College eerbie- diglijk verzoeken te willen bevorderen, dat studenten en jonge doctoren en doc torandi, mits voorzien van een daartoe strekkende aanbeveling van een bevoeg de academische autoriteit (bijvoorbeeld de decaan van een Faculteit), worden vrijge steld van de hierboven genoemde belas ting. Namens de Vergadering van Leidsche Faculteiten, (W.g.) W. H. BEEKENKAMP, h. t. praeses. (w.g.) J. H. BETHE, h. t. ab-actis. UITVOERING IN „ENDEGEEST". Donderdagavond gaf de ..Leidsche Dilet tantenclub" in de Recreatiezaal van het gesticht ..Endegeest" voor de patiënten der gestichten een uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel „Eindelijk" in 1 bedrijf en het blijspel in 1 bedrijf „Vader en Zoon". Beide stukken werden op vlotte wijze opgevoerd. Een lang aanhoudend applaus volgde na ieder bedrijf. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: C. van Mastrigt, Vrouwensteeg 5, Lei den; grossier in kalfsvleesch. De zaak is dd. 1 April 1936 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam fa. van Mastrigt en Cuvelier. Vennooten C. van Mastrigt en A. H. Cuvelier. t .1 Candido en Zonen, Narmstraat 23, Leiden: granietbedrijf. Wijziging hand :ls- naam in fa. F. Candido en Zonen en Co. Nieuwe vennoot G. Sanavro, Leiden. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GROFSMEDERIJ. Het jaarverslag. Aan de op 24 April as. te houden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche Grof smederij alihder zal worden voorgesteld over 1935 geen dividend uit te keeren (evenals vorig jaar). Op de balans per 31 December j.l. komt o.m. voor aan activa; Onuitgegeven aandeelen f. 490.000; Ge bouwen f. 454.570; Werktuigen f. 195.204; Gereedsch. f. 4964; Terreinen f. 37.540; Effecten reserve fonds f. 236.376; Effecten rekening f. 122.947; Dubieuse Debiteuren f. 5908; Reservefonds Ris. Bank en Coöp. Ver. Centr. Beheer f. 16.946; Debiteuren f. 251.883; Inventaris f. 407.518 Totaal f. 2.238.732. De balans geeft aan passiva: Kapitaal f. 1.000.000; Leening 300 Mille f. 96.000; Leening 500 Mille f. 420.000; Re servefonds f. 236.821; Reserve Belangen personeel f. 8210; Interestrekening f. 6210; Afschrijving dubieuse debiteuren f. 5908; Nederlandsche Bank f. 186.681; Crediteu ren f. 277.865; Totaal f. 2.238.732. De Verlies- en Winstrekening geeft aan: Debet: Interestrekening f. 33.081; Af schrijving gebouwen f. 2890; idem werk tuigen f. 11.890; idem ketels enz. f. 390; idem gereedschappen f. 3473; idem model len f. 990; Inv. verzekering f. 6054; Ziekte verzekering f. 1537; Ongevallen-verzeke- ring f. 5380; Totaal f. 65.689. Credit: Fabricagerekening, bruto winst f. 1441; Reservefonds voor surplus f. 635; Afschr. dub. deb. voor te veel gereserveerd f. 434; Reservefonds voor overboeking zui ver verlies f. 63.178; Totaal f. 65.689. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Maart 1936 werd aan het kantoor Leiden op spaarbank boekjes ingelegd f. 180.149.29 en terug betaald f200.951.02. Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald f. 20,801.73. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 152. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven; Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, be hangers 5, betonvlechters 31, betonwer kers 68, fundeeringswerkers 1, glazenma kers 1 .glazenwasschers 8, granietwerkers 16, grondwerkers 92, heiers 3, metse laars 148, opperlieden 122, schilders 97, sloopers 8. steenhouwers 3, straatmakers 1, hulp-straatmakers 7, stucadoorswit ters 76, timmerlieden 245, uitvoerders 5, voegers 31, ongesch. bouwarbeiders 8. - Totaal 979. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, lompen sorteerders 15, vellenblooters 8, zeepfabr.- arb. 5, steenfabr.arb. 134, ongesch. fabr.- arb. 66. - Totaal 244, Kantoorpersoneel; Kantoorpersoneel 99, reizigers, colp. 44, winkelbedienden 35, incasseerders 12, musici 8, onderwijzers 10. overheidspersoneel 12. verplegers 2. - Totaal 222. Hotel-, café-personeel: Huispersoneel 17, kellners 52, koks 10. - Totaal 79. Houtbewerkers: Beddenmakers 1, hout bewerkers 89, kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 2, mandenmakers 1. meu belmakers 26, meubelstoffeerders 14, po- litoerders 2, ongesch. arbeiders 34. Totaal 183. Kleermakers: Kleermakers 42. kappers 9, schoenmakers 12. - Totaal 63 Land_ en tuinarbeidersBloemisten 29, landarbeiders 25, tuinlieden 28. warmoe- ziers 12, ongesch. landarb. 10. - Totaal 104. Metaalbewerkers: Bankwerkers 112, blikbewerkers 30, burgersmeden 31, elec- triciens 64, galvaniseurs 1, gasfitters 11, gereedschapmakers 2, instrumentmakers 6, isoleerders 9, kernmakers 2, ketting smeden 36, klinkers 14, koperslagers 4, lab. bedienden 2, lasschers 7, loodgieters 56, machinisten 20, metaalboorders 6, me taaldraaiers 17, metaalschavers 2, metaal slijpers 4, monteurs 32, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 4 rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 15, scheepstimmerl. 7, stokers 24, tegenhouders 15, verw.-mon- teurs 19, voorslaanders 13, voorwarmers 8, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 10, wa genmakers 16, ijzerswerkers 51. zand- vormers 5, zilversmeden 3, ongesch. ar beiders 41. - Totaal 705. Sigarenmakers: Sigarenmakers 8, sig.- sorteerders 3, strippers 2. Totaal 13. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 5, ingenieurs 3, technikers 7, teekenaars, op zichters 16. werkmeesters 19. Totaal 50. Textielarbeiders: Hekelaars 5, katoen- drukkers 27, kluwers e.a. 9. luikers 14, plaatsnijders e.a. 25. schrobbelaars 3, spin ners 46, spoelers 3,sterkers 3, strijkers 14, wevers 107, wolbewerkers 34, ongesch. textielarbeiders 57. Totaal 347. Transportarbeiders - Chauffeurs 130, emballeurs 5, exp.-knechten 22, koetsiers 18, loopknechten 44, magazijnknechten 53, schippers 103, spoor- en trampers. 16, wakers 8, transportarbeiders 57, losse ar beiders 444. Totaal 910. Typografen: Boekbinders 33, boekdruk kers 20, fotografen 1, hulp-vakarbeiders 2, letterzetters 31, steendrukkers 1. - To taal 88. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 87, mo lenaars 1, ovenisten 3, slagers 64, suiker werkers 23, wijnkooperskn. 10, zoutzieders 4, zuivelbereiders 3, ongesch. voedings- arb. 33. Totaal 228. Vrouwen: Analysten 1, maasters 1, brei sters 2, naaisters 15, winkeljuffrouwen 19, kantoorpersoneel 30, apdthekersass. 1, onderwijzeressen 5, boekbindsters 1, ser veersters 1, strijksters 1, verpleegsters 5, teekenaressen 1, huisel. diensten 176, fa brieksarbeidsters 62, behangersnaaisters 1. - Totaal 322 Alg. Totaal 4537; 11 April 1935 4108; 12 April 1934 3218. Ben. 66 ged. werkloozen en 97 werk verschaffing. „DE KUNST OM DE KUNST". Hedenmiddag is in het gebouw aan de Pieterskerkgracht een tentoonstelling ge opend, uitgaande van de Ver. „De kunst om de Kunst". De vooratter, de heer L. Verkoren, heette allen welkom en bracht dank aan „Aers Aemula", dat dit zaaltje weer welwillend ter beschikking stelde. Een lange inleiding voor deze tentoon stelling zal spr. niet houden, immers wij willen weten, dat ze allerminst is een gebeurtenis op kunstgebied. Een tentoonstelling als deze is een pret tige gelegenheid voor de meeste van de leden hun werk eens voor het voetlicht te brengen. Men vindt hier geen werk, dat van een nieuwe strooming of richting getuigt, of daarop zelfs maar duidt. Wat men er echter "wel zal vinden is, wat spr. zou willen noemen, eigen werk, dus eerlijk werk en dat heeft behalve soms verdienste, zeker altijd recht op be langstelling. Daarmede verklaarde spr. deze tentoon stelling, waarop wij nader terugkomen, voor geopend. Op 18 April a.s. hopen de heeren Th. A. J. Heuzen, wagenbestuurder en J. v. d. Steen, conducteur en waarnemend halte chef bij de N. Z. H. H. Mij. alhier den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in dienst traden bij bovengenoemde Mij. De jubilarissen waren de eerste beamb ten (uit een 6-tal) die naar Den Haag werden gezonden om een tramrijtuig te leeren besturen. Op 23 April a.s. hoopt de heer J. Brouwer alhier den dag te herdenken, dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij de N.V. Textielfabr. van Gebrs. van Wijk en Co. De reserve luitenants D. F. G. de Wilde en G. V. J. Koopman komen in het tijdvak van 14 April7 Mei bij het 6e Regiment Veldartillerie alhier in werke- lijken dienst voor het volgen van een op leidingscursus vuurregelingsdienst. In tegenstelling met hetgeen eerder werd vermeld, zij opgemerkt, dat het orgelconcert van Feike Asrna a.s. Maan dag in de Hooglandsche Kerk niet uit sluitend toegankelijk is voor de deel nemers aan den bondsdag der Jonge- lingsvereenigingen. Bij de politie is een roeiboot te be vragen. welke onbeheerd drijvende in de Rijn- en Schiekade is gevonden. Het spreekuur van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst voor de verstrekking van versterkende middelen zal in plaats van op Maandag 13 April as., op Dinsdag 14 April d.a.v. worden gehouden. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft eenlge wagenmeesters benoemd tot controleerende 1ste wagenmeesters. In het district Leiden is benoemd de heer H. Kieia. waeenmeester te Utrecht. Voor het diploma .Sportmassage" van de Nederl. Ver. voor Heilgymnastiek en Massage slaagde te Amsterdam de heer G. F. van Oerle, alhier. Wij ontvingen het gedrukte verslag betreffende de Geref. Kerk van Leiden over het jaar 1935. waaruit wij vernemen, dat het aantal belijdende leden op 31 Dec. j.l. 2378 bedroeg en het aantal doop leden 2056. Er is een tekort van f. 2400. BELGIË. Van Zeeland's politiek Ook door den Senaat goedgekeurd. De Senaat heeft, evenals voordien de Kamer, het rapport over het gebruik van de speciale volmachten door de regeering goedgekeurd. Tevens keurde de Senaat met 134 stem men bij acht onthoudingen de decreten goed, welke de regeering overeenkomstig de volmachten heeft uitgevaardigd. De Senaat nam verder een dagorder aan, waarin het vertrouwen in den minis ter-president wordt uitgesproken, die te Genèvé in het kader van den Volkenbond de Internationale reconstructie zal voort zetten, welke te Londen Is begonnen. Tenslotte nam de Senaat met 84 tegen 52 stemmen bij zes onthoudingen het wetsontwerp aan. waarbij het aantal Kamerleden wordt gesteld op 202 en het aantal Senatoren op 101. De verkiezingen voor de Kamer zijn op 24 Mei bepaald. De polis is de kostwinner als Vader er niet meer is. Het betalen van een premie voor Uw levensverzekering is bo vendien sparen, niet uit geven. Wij hebben ook voor U een passend tarief. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a IM. NOOMEN 1868 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Gezant von Hoesch te Londen overleden. Wijlen Von Hoesch. De Duitsche gezant te Londen, von Hoesch, is gistermorgen plotseling door een beroerte getroffen en overleden. Leopold von Hoesch werd op 10 Juni 1881 in Dresden als zoon van den papier- Industrieel, Hugo von Hoesöh geboren, en bereikte dus den leeftijd van 54 jaar. Na voltooiing van zijn juridische stu dies te Genua, Heidelberg, Muenchen en Leipzig, trad hij in 1907 als attaché te Peking in diplomatieken dienst. Later was hij achtereenvolgens in Pa rijs en Madrid werkzaam en kwam in 1912 als derde legatie-secretaris naar Londen, waar hij tot aan het aanbreken van den wereldoorlog werkzaam was. In 1915 werd de thans overledene aan het gezantschap te Sofia geattacheerd én in 1916 ging hij naar Constantinopel. In 1917 kwam hij aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn als particulier secretaris van den minister en in 1918 werd hij als kanselier naar Ohristiania en later in dezelfde functie naar Madrid gezonden. In Januari 1921 werd hij overgeplaatst naar Parijs. Toen in Januari 2923 de inmiddels over leden gezant, dr. Mayer, tengevolge van den inval der Franschen in het Roer gebied werd teruggeroepen, bleef von Hoesch in een uiterst moeilijke positie als zaakgelastigde in Parijs achter. Hij onderscheidde zich daar zoozeer, dat hij eind Januari 1924 tot gezant werd benoemd. Sedert 1932 was von Hoesch ambassa deur te Londen als opvolger van baron von Neurath, den tegenwoordigen rijks minister van buitenlandsche zaken. ENGELAND. De sabotage bij de Britsche marine. De geheime dienst te Plymouth heeft opdracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar een geval van sabotage, dat op de onderzeeboot L. 54 heeft plaats gehad. De onderzeeboot bevond zich voor reparatie in het dok te Devonport en bij het onderzoek der scheepsmotoren werd ontdekt, dat zioh een moersleutel in de machine bevond, zoodat het niet mogelijk was, den motor te starten. Bij minstens vier van de in den laatsten tijd geconstateerde zes gevallen van machinaschade bij de Engelsche ma rine, is volgens een offioieele mededeeling sprake van sabotage, die gepleegd werd, terwijl de schepen in het dok lagen. LETLAND. Ulmanis president. Albert Kviesis, die tot nu toe president der Letlandsche republiek was, doch wiens ambtsperiode heden afloopt, heeft van morgen zijn functie overgedragen aan minister-president Ulmanis. Minister-president Ulmanis bekleedt thans overeenkomstig de door den president op 12 Maart afgekondigde wet, ook het ambt van president der republiek. BINNENLAND. Het PaaschcongTes der S. D. A. P.; ope ningsrede van den heer Vorrink. (5e Blad) Het surplus aan Nederlandsche boter; een onderhoud met een deskundige. (3e Blad). De glasfabriek „Leerdam" wordt nog niet stopgezet. (Binnenland, 3e Blad). Een overeenkomst met Polen geteekend. (Binnenland, 3e Blad). Te Snakkerbnren, bij Leeuwarden, zijn 6 arbeiderswoningen afgebrand. (Gemengd, 5e Blad). Brand in het Chicago-Theater te Eind hoven; er wordt aan brandstichting ge dacht. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Ber., Ie Blad). Ernstig ongeluk met een revolver te Ter Aar. (Gemengd, 5e Blad). Inbraak bij de fa. Zandvoort te Hazers- woude; groote partij vleeschwaren ont vreemd. (Gemengd, 5e Blad). BUITENLAND. De commissie van dertien verdaagt haar zittingen tot Donderdag: a.s., opdat Mada- riaga ipet een Italiaansch onderhandelaar kan spreken. (5e Blad). De Locarno-mogendheden dragen Eden op verder met Duitschland m verbinding te treden. (3e Blad). Plotseling is overleden, 54 jaar oud, de Duitsche gezant te Londen, Von Hoesch. (Buitenland, le Blad). Trots motor-panne landt de Hindenburg vlot te Friedrichshafen. (4e Blad). Nieuw grensincident in het Verre Oos ten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. FRANKRIJK. De a.s. verkiezingen. Bij de a.s. Kamerverkiezingen zullen 52 afgevaardigden niet meer candidaat zijn. Deels hebben zij zich om politieke, deels om persoonlijke redenen teruggetrokken. Onder de bekende politici die geen candi daat voor de Kamer meer zullen zijn, be vinden zich o.m. Tardieu, de oud-ministers Bonnefoud en Dalimier, de voormalige plaatsvervangende voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken, André Fribourg en de afgevaardigden Brake, Delmont, Forgeot en Proust. Ook wordt ge sproken over een verdwijnen van den te genwoordigen minister van gezondheid, Nicholle, die als grootindustrieel zich weer meer aan zijn eigen zaken wil gaan wij den. Tot dusverre hebben zich voor de 618 zetels 3300 candidaten aangemeld. TURKIJE. Verdragsherziening gevraagd. De regeering heeft besloten de noodige stappen te doen bij de staten, die het ver drag van Lausanne hebben onderteekend, om een herziening te verkrijgen van de clausules der conventie betreffende de zee-engten. o RUSLAND. Het onderwijs. Er is een beschikking gepubliceerd van den raad van volkscommissarissen en het centrale uitvoerend comité, welke voor ziet in een verhooging der salarissen van onderwijzers en leeraren bij het lager en middelbaar onderwijs. Voor de negen maanden tot het einde van dit jaar wordt meer dan 1 milliard roebel beschikbaar gesteld. De „Prawda" wijst in dit verband ook op de hoogere kosten op andêr gebied van het onderwijs. Er zullen o.m. 4300 nieuwe scholen worden gebouwd, waar voor meer dan een milliard roebel be schikbaar wordt gesteld. Thans bezoeken 28 millioen leerlingen lagere en middelbare scholen, d.i. bijna drie maal zooveel als in 1928 het geval was. MEXICO. Calles verbannen. Onverwacht zijn de vroegere president Calles en drie zijner vrienden gearresteerd en per vliegtuig naar de Vereenigde Sta ten overgebracht, zulks naar aanleiding van geruchten over z.g. revolutionaire activiteit. Naar verluidt zouden nog een 70-tal arrestaties hebben plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1