De Hindenburg heeft motor-panne 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 April 1936 Vierde Blad No. 23327 Vei'tog te Friedrichshafen geland. De Ambachtsteekenschool te Katwijk-Zee. TWEE BEKENDE HUMORISTEN. BM JAARVERSLAG EN AFSCHEID VAN DEN i DIRECTEUR PRIJS UITDEELINGEN. Bi] de jaarvergadering van bovenge noemde school te Katwijk aan Zee heette de voorzitter de heer Veltkamn alien wel kom in het gebouw aan de Voorstraat. Spr wees nogmaals op de slechte woon gelegenheid der school voor een gemeente van ruim 17000 inwoners. Deze school kan de vergelijking met andere nijverheids scholen ruim doorstaan. Een practische cursus voor timmerlieden is noodig. Voor de schilderafdeeling kunnen de eerste diploma's uitgedeeld worden, waarvoor spr. den heer.en Kruyt en Schoneveld hulde bracht. Wij danken de leeraren in bouw kundig teekenen voor hetgeen bereikt is. Onze school heeft ook de waardeering der patroons, die ditmaal prijzen beschik baar stelden. Wat het handteekenen aan gaat bunnen wij opmerken, dat ..Jong Katwijk" niet slecht teekent. Voor het rekenen en schrijven zorgden de heeren Kraal en Volbeda. Spr. dankte de jury en het dagelijksch bestuur der gemeente voor zijn tegenwoordigheid en den burgemees ter voor het uitreiken der prijzen en di ploma's. Spr. hoopte, dat de school in groei en bloei, onder Gods zegen moge toenemen tot heil van Katwijk. Spr. wijdde dan woorden van afscheid aan den heer Donderdagavond werd uit Bordeaux ge- jarijï: yii welingelichte zijde wordt vernomen, dat 'de „Hindenburg" in de buurt van Gi braltar ernstige motorpanne heeft. De commandant verzocht toestemming over Fiansch gebied te vliegen, welke toestem ming hem door de Fransche autoriteiten werd verleend. Aanvankelijk waren geen nadere bijzon derheden te krijgen. Te Berlijn ging het geacht dat de schade aan de motoren zeer ernstig was. Uit een mededeeling van kapitein Leh man, den gezagvoerder van de Hindenburg, Bleek dat twee van de vier dieselmotoren beschadigd waren. Het luchtschip had met een feilen tegenwind te kampen. De commandant voegde hier nog aan toe, dat het moeilijk was. hooger dan tot 3.000 meter te stijgen, zoodat hij niet over de Alpen zou kunnen vliegen. Hij zou der halve zijn weg door het Rhöne-dal moeten löèrièn. Ondanks de motorstoringen heeft het luchtschip zijn tocht, zij het met vermin derde snelheid, regelmatig voortgezet. Zooals men weet was het plan om langs de Spaansche kust via het Kanaal en En geland over Nederland naar Duitsehland te vliegen. De tegenwind bleek dit nu on mogelijk te maken. Van Gibraltar werd dan ook koers gezet naar'Malaga. Uit een bericht van een speciaien cor respondent van Reuter, die de reis aan boord van de Hindenburg meemaakte, kon men afleiden, dat de pasagiers van het luchtschip onkundig waren van de motor stoornis. Spoedig bleek dat de motorpanne lang zoo ernstig niet was als men beweerde. Regelmatig kwamen berichten binnen van steden waar het luchtschip was gepas seerd. Het luchtschip haaide niettegen staande allen tegenslag nog een snelheid van 53 mijl per uur. Gistermorgen om 9.55 uur naderde de Hindenburg de Fransche kust. Om 9.58 uur passeerde het Santé Marie de la Mer en om 12.15 uur bevond het zich boven Lyon. Te 6 uur gisteravond verscheen het luchtschip boven Friedrichshafen. Een enorme menschenmenlgte was daar sa mengestroomd. Driehonderd Alpenjagers zorgden voor de afzetting van het terrein. Toen het luchtschip als een kleine stip tusschen de wolken in het Westen zicht baar werd, kwam er een sterke deining in de eindelooze menschenzee. In een majestueuze vaart stuurde de luchtreus op het landingsterrein aan en gaf door middel van een vlag te kennen, dat hij terstond van plan was te dalen. Voor de laatste maal vloog de Hinden burg in een sierlijken cirkel rond het ter rein en om 6 uur 40 bevond het luchtschip zich in de veilige handen der hulpman schappen. Uit een mededeeling van den kapitein bleek dat een der motoren boven Spanje onklaar was geraakt, terwijl men bij den tocht over Frankrijk met een anderen mo tor moeilijkheden heeft gehad. Verder deelde de gezagvoerder mede dat men er tijdens de reis in geslaagd was om, zij het dan ook zeer voorloopig. de motoren te repareeren, zoodat men ingeval van nood, deze beide motoren weer aan kon zetten. Zoolang het luchtschip echter nog een vrij goede vaart behield met de beide andere motoren, achtte men het raadzaam de defecte motoren niet te laten draaien. Hoezeer de passagiers onkundig waren van de motorstoornis blijkt uit een mede deeling van den correspondent van het D.N.B., die ter hoogte van Barcelona een onderhoud had met kapitein Lehmann. De passagiers van het luchtschip had den den wensch te kennen gegeven over de Alpen te vliegen. Kapitein Lehmann achtte het in verband met de veiligheid niet gewenscht om deze route te kiezen. Eerst toen hem werd gevraagd, wat de oorzaak was, dat hij dit niet raadzaam achtte, verklaarde de kapitein dat men te kampen had met motorstoornis. Op een vraag, of hij de motoren niet be^ drijfszeker achtte, verklaarde de kapitein verder, dat daar geen twijfel aan kon zijn. De stoornis, die was opgetreden, had geen andere beteekenis, dan iedere andere stoornis, die nu eenmaal te verwachten is, zoolang men nog aan het experimentee ren is. Er was geen sprake van een fout in de constructie. Als men in aanmerking nam, dat de motoren ongeveer 330 uren achter elkaar in bedrijf geweest zijn, dan waren de prestaties van de motoren eer der zeer bijzonder geweest. Zooals alle on derdeden van het geheele luchtschip trouwens gebleken waren uitstekend te voldoen. Van de reis, die 11 dagen duurde, heeft het luchtschip 9 dagen gevlogen; voor een groot gedeelte bij zeer slecht weer. In 2216 uur is een afstand' afgelegd: van 21.260 kilometer, op een' hoogte die Varieerde van 2002000 Meter. De Hindenburg heeft over tien landen :ggvlogen en 3 wereld zeeën met 73 passagiers en een beman ning van 53 koppen. W. Verloop, die 20 jaar als leeraar aan deze school verbonden is geweest, waar van 9 als directeur. Uw vertrek aldus spr. zal gevoeld worden als een verlies. Als blijk van erkentelijkheid voor het belang rijke. dat de heer Verloop al die laren voor de schooi heeft gedaan had. bood spr. hem namens bestuur, leeraren en leerlin- een een armstoel en een gesmede electri- sche leeslamp aan. De heer Verloop dankte hiervoor en bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het aantal leerlingen iets daalde; er waren er dit jaar 79. De vorderingen gaven over het algemeen reden tot tevre denheid. De prijsvragen voor teekenen werden ■beoordeeld door een jury bestaande uit de heeren J. Dubbeldam, A. Verloop, A. Dubbeldam en J. Haasnoot. Voor het schil derwerk van de leerlingen, die het 5e cursusjaar hebben gevolgd bestond de jury uit da heeren Ladan. D. Schoonenberg en A. Haasnoot. In beide gevallen sprak de jury een zeer waardeerend oordeel uit. Bevorderd werden naar de 2e klasse: J. Bakkenes C. D. Kloos. Adr. Meijer. C. v. d. Plas. Jac. v. d. Plas, L Varkevisser; naar de 3e klasse: C. Kuyt. J. v. d. Plas Jzn., J. v. d. Plas Czn.. L. Schuitemaker, A. Slingerland. A. Vooys. A. de Waard. Jac. de Best. J J. Dubbelaar (voorw.). W. v. %jyn A. de Jong. W. C. Kruyt. P. v. d. ÖëVer. A. C. v. d. Plas. B. Schoonenberz, C. van Stein; naar de 4e klasse: D. Blok. L. C. v. d. Marei, S. v. d Mei}. G. Ouds hoorn. J. van Rün. KI. Ros; naar de 5e klasse: H. van Egmond. C. Guyt. W. StU- ger, C. Rijnsent. Met een getuigschrift voor bouwkundig teekenen verlieten de school: G. Haasnoot, P. Haasnoot. K Kloos. C, Kuyt. C. Parle- vliet. Jac Remmelzwaal Gzn.. Jac. Rem- melzwaal Jzn.. G. de Best; met een voor decoratiefteekenenA. de Best, Andr. van Duyvenbode. J. Minnee. J. van Rijn, T. D. Schoonenberg, J. J. Schonenberg; met een voor schilderen: G. van Duyvenbode. E. Kruyt. C. Kruyt. A. v. d. Plas. Jac. van Rijn. C. Schuitemaker. N. Schuitemaker. De uitslag van de prijsvragen voor het handteekenen luidden ais volgt: le klas: L. Varkevisser le pr.. C. v. d. Plas. 2e pr 2e klas: J. de Best en J. v. d. Plas Jzn. le pr., P. v. d. Oever en J. v. d Plas Czn. 2e pr.. A. Vooys 3e pr.; 3e klas: K. Ros le pr.. S. v. d. Meii 2e pr.; 4e klas: W. Stiiger 3e pr.; 5e klas: T. D. Schoonen berg. le pr.. Jac. Remmelzwaal Gzn. 2e pr.. A. van Duyvenbode. 3e pr. De utslag van de prijsvragen voor het decoratiefteekenen is: 2e en 3e klas: P. v. d. Oever le pr.. Jac. de Best 2e pr.. W. van Duyn 3e pr.; 4e en 5e klas: T. D. Schonenberg le pr.; A. van Duyvenbode 2e pr. De jury kende voor het bouwkundig teekenen de volgende prijzen toe: le klas: C. D. Kloos le pr.. C. v. d. Does 2e Dr.: 2e klas: J. v. d. Plas Jzn. le pr.. J. v. d. Plas Czn. 2e pr.. A. de Waard 3e pr.: 3e klas: K. Ros en J, van Riin 2e pr.. S. v. d. Meii 3e pr.; 4e klas: L. C. v. d. Marei 2e pr.. C. Rijnsent 3e pr.; 5e klas: C. Par- levliet le pr.. G Kloos en Jac. Remmel zwaal 2e pr.. P. Haasnoot 3e pr. De jury kende voor het schilderwerk de volgende prijzen toe: A. v. d. Plas le Dr.. Jac. van Rijn 2e pr.. C. Schuitemaker 3e pr. Vervolgens kwamen nog voor een prij» in aanmerking: Kr. de Best. Jac. Schuite maker. C. Varkevisser. C. Haasnoot, E. Kuvt en J. de Mol Ten slotte sprak de directeur, de heer W. Verloop, een woord van afscheid. Spr. herinnerde in het bijzonder aan de tot standkoming van den schildercursus en het decoratiefteekenen en dankte harteliik De heer W. Verloop. voor het vertrouwen, dat het bestuur in hem heeft gesteld, alsmede de leeraren voor hun medewerking. Met een woord van opwekking besloot spr. Ook werd het woord gevoerd door den burgemeester, die speciaal den directeur dankte en memoreerde, dat van deze nijverheidsschool een goeden roep uitgaat. Moge de tijden beter worden, aldus spr., dan hopen wil een goed geoutilleerde nijverheidsschool te verkrijgen. Houdt den naam van Katwijk hoog. die vroegere ge slachten groot gemaakt hebben. Den leer lingen wenschte hij toe. dat zij spoedig een plaats in de maatschappij mogen vinden. De voorzitter bedankte den burgemees ter waarna hii hem uitnoodigde de di ploma's en prijzen uit te deelen. waarna de burgemeester de tentoonstelling der werkstukken opende, die bijzonder de aandacht trok. Wat U ook te verkoopen hebt, Dagbladreclame doet het werk. i CARLO CAVELLI. De Hoogeschoolrijder. Rudolf Porster en Angela Salloker. De Oostenrijksche film komt meer en meer op den voorgrond. De Tobis-Sascha uit Weenen verfilmde nu „Carlo Cavelli, de Hoogeschoolrijder" met Rudolf For ster, den grooten acteur, dien men zich uit „Traumende Mund" herinnert en An gela Salloker. Forster is een der belang rijkste Weensche tooneelspelers en v/ie zijn spel éénmaal zag, vergeet het niet licht. Er gaat een stille tragiek uit van zijn boeiende persoonlijkheid, iets van eenzaamheid, een geheim, dat hem steeds omzweeft, dat men voelt, maar niet raden kan Al zijn figuren bezitten het: ook deze Carlo Cavelli, die een geheim kent van zijn verleden. Forster laat ons dit tragi sche rond de figuur van Cavelli voelen op een wijze, die ontroert. Het is de houding van den man, die misschien door het even „buiten spel" is gezet, tot toeschou wer werd gedegradeerd, die moe gewor- 22J. ls vfn het leven, maar niet ver bit- era, omdat hij zich door het leven niet et regeeren, maar zichzelf regeert door §eest- uiterlijke verschijningsvorm o?oL?en ™enschForster heeft voor hem owfof doch doet des te sterker zijn anstoeratischen geest uitkomen. Hij blijft aichzelf gekeerde aestheet steeds <u*ingt door alles heen het temperament dPiiiVo11 verfynden ziel. Dit ondoorgron- vnnr Ho-i maakt, dat men zich zoo sterk interesseertPSyCh0l0giSChen ^arakterspeler is Angela Salloker, Sn-lère heeft gemaakt en, haar 21 jaren, reeds groote be kendheid verwierf in de voornaamste Duitsche en Oostenrijksche theaters (o.a. het „Theater in der Josefstadt" te Wee nen), bijv. in tooneelstukken van Goethe („Gretchen" in „Faust") en Shakespeare („Rosalinde" in „As you like it"). Sterk de aandacht tr zij o.a. ook in de film ^Pas Madchc.. Johanna" als Jeanne d'Arc. Zij beiden staan in het centrum van een door Erich Engel eminent geregisseerde film, waarin nog meerdere uitstekende acteurs en actrices te zien zijn. Een supe rieur scenario is tot in détails met smaak en toewijding uitgewerkt. In vele plaatsen werd deze buitengewone film reeds hèt onderwerp van gesprek! EEN DARTELE DIETRICH. Mariene in een humoristische film. Groote namen en groote gevolgen! „Desire" heet de nieuwe Dietrich-film, die in ons land haai- première beleefde. De Nederlandsche titel „Begeerte", die men er hier aan gaf, is dus voor dezen keer eens een woordelijke vertaling van den Amerikaanschen titel. Deze gelijkheid van inzicht tusschen de Paiamountmenschen hier en „over there" wekt de verwachting, dat de nieuwe film van Mariene er een is, waarin heftige verlangens, waarin begeerte de hoofdper sonen bezielt, en wel op zulk een op den voorgrond tredende wijze, dat de film er zijn naam aan kon ontleenen. Dit is dan ook inderdaad het geval. Deze titel vat heel aardig samen "de hoofd thema's waarop deze moderne film-compo sitie is gebouwd. In de eerste plaats wordt in „Begeerte" een parelen halssnoer van groote waarde door diverse personen be geerd. Door Mariene Dietrich in de eerste plaats, maar ook door haar partner John Halliday (een acteur, die denNaatsten tijd sterk op den voorgrond treedt), Ernest Cossart, in de komische rol van een juwe lier, heeft verder alle reden om naar het halssnoer te verlangen, en tenslotte gaat ook Gary Cooper, die naast Mariene Dietrich de mannelijke hoofdrol vervult, de pareltjes begeeren. Dat Gary interesse toont voor juweelen staat echter in het nauwste verband met zijn begeerte naar Mariene. En deze an dere begeerte treffen we ook nog bil andere personen in deze film aan. zoodat men werkelijk kan zeggen, dat deze pro ductie onder een toepasselijken titel wordt uitgebracht. Het begeerte-motief geeft „Desire" een sterke spanning, is aanleiding tot enkele bewogen scènes en geeft den hoofdperso nen gelgenheid tot drachtig spel. waarin hun groote persoonlijke roem eens te meer bevestiging vindt en verantwoord blijkt. Regisseur Frank Borzage heeft echter nauwlettend gewaakt voor melodrama en wist onophoudelijk een Iuchtigen. geesti- gen toets aan te brengen, zoodat „Be geerte" als geheel gedefinieerd kan wor den als een pittige, moderne eomedie, vol (emtio en temperament De naam Borzage heeft een goede, heeft een prima klank voor iederen kenner, doch wanneer wij er op wijzen, dat deze film gemaakt werd onder zeer speciale supervisie van produc tieleider Ernst Lubitsch. dan is dat een bizonderheid, die terecht de verwachtin gen omtrent „Begeerte" zéér hoog gespan nen maakte. De Dietrich-Cooper combinatie, hoe In teressant en verrassend die u ook in de ooren moge klinken, is niet geheel nieuw. En misschien lijkt u die combinatie juist wel zoo interessant en zoo veelbelovend, omdat u reeds eenmaal hebt gezien, welk een uitstekend duo deze sterren kunnen vormen. Herinner u slechts „Marokko"! Ook in „Begeerte" brengt tenslotte de liefde deze twee prachtige, jonge men- schen tot elkaarMariene de fascinee- rende vrouw, Gary, de „he-man", lang en lenig, sportief, en tegelijk vol mannelijken ernst. We zeiden reeds, dat de namen verbon den aan de productieieiding, de regie en de hoofdrollen van „Begeerte", de ver wachtingen omtrent deze fiim zéér hoog gespannen gemaakt hebben. EEN BEELD VAN CHARLES CHAPLIN. Een levensgroot beeld van Charlie Chaplin, vervaardigd door de in Amerika welbekende beeldhouwster Katherine Stu- bergh, is aanvaard door het het Los An geles Museum, dat reeds in het bezit was van het eerste complete costuum, dat door Chaplin gedragen werd, bestaande uit broek, jasje, hoed, schoenen en wan delstok. Het is de bedoeling om het beeld met het origineele costuum voor het na geslacht te bewaren. Hierboven een opname van de bekende humoristen Stan Laurel en Oliver Hardy, in een voor hen ongewoon „conventioneel" costuum. Zij zijn deze week wel héél anders gekleed in hun nieuwste succes-film „Schots en Scheef", waarin zij een oer-geestig stel Schotsche Hooglanders voorstellen. „HET LEVEN IS NIET ZOO KWAAD". Een optimistische titel van een nieuwe Hollandsche film, onder regie van Haro van Peski en met muziek van Max Tak. Er zijn weer verschillende bekende artis- ten, die in dit vroolijke gegeven mede werken, ais Lou Bandy en Dolly Mollinger, die men hierboven vereenigd ziet en daar bij Cees Laseur, Fientje de la Mar, Lau Eezerman, Aaf Bouber en Adriaan van Hees. Een titel ais deze doet goed in een tijd waarin het meerendeel der menschen met groote zorgen te kampen heeft en velen moeite hebben den moed niet te laten zakken. Men moge een voorbeeld nemen aan den energieken, ondernemen- den hoofdpersoon in deze film, waarin vroolijke liedjes door Lou Bandy en Fientje de la Mar gezongen den boventoon voeren, opwekkend tot een blij gemoed, dat velen op het oogenblik broodnoodig hebben! De hartelijke humor van den Amsterdam- schen jongen Lou Bandy die op de markt zijn grappen verkoopt zal zeker op de lachspieren werken! NIEUW CONTRACT VOOR ELISABETH BERGNER. Samuel Goldwyr., de bekende Ameri- kaansche filmproducent, heeft tijdens zijn verblijf te Londen een contract gesloten met Elisabeth Bergner en haar echtge noot, den regisseur dr. Paul Czinner, waarbij zij zich voor den tijd van vijf jaar onder de vlag van United Artists scharen. De nieuwe Bergner-films zullen in En geland worden vervaardigd. Men zal met de opnamen beginnen nadat Elisabeth Bergner geheel van haar ziekte hersteld is. Zij zal in haar vacantie een kort bezoek aan Hollywood brengen. Als eerste film werd gekozen „The Boy David", naar James Berrie's tooneelstuk. Daarna zal waarschijnlijk volgen een ver filming van Bernard Shaw's „Saint Joan" en later nog „The little lady of the big house", naar een boek van Jack London.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13