De oorlog in Abessynië T De Fransche vredesvoorstellen ïfsfc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 April 1936 Derde Blad No. 23326 De eerste Locarno-besprekingen. Zomer sproeten SPRUTOL FINANCIEN. DE TWENTSCHE BANK. Ook een offensief van Generaal Graziana? jh— Uft het Fransche vredesplan kunnen ïibg dé volgende details gememoreerd wor den: In het memorandum in antwoord op de Duitsche voorstellen bedoelt de Fransche regeering achtereenvolgens de verschil lende argumenten te weerleggen, waar mede de Duitsche regeering de opzegging van het Locarnopact heeft meenen te kunnen motiveeren. Er wordt op gewezen, dat Duitschland zich tot eigen rechter heeft opgeworpen, hoewel in geval van ge schillen arbitrage was voorgeschreven, De Fransche regeering herinnert er aan, dat de vier Locarnomogendheden alles heb ben gedaan om een regeling met Duitsch land tot stand te brengen en haar eischen tot een minimum hebben beperkt, doch dat Duitschland al deze voorstellen heeft verworpen. De Duitsche voorstellen kunnen naar de meening der Fransche regee ring slechts dan van waarde zijn, wanneer de Duitsche regeering duide lijk wil zeggen, hoe zij de nakoming der verplichtingen, die zij op zich zou nemen, zal waarborgen. Voorts wil de Fransche regeering weten, hoe de houding der Duitsche regeering is ten aanzien van het voorstel der Locarno mogendheden, volgens hetwelk In een nader aan te duiden grenszone geen ver sterkingen zouden worden aangelegd, waarop de Duitsche regeertng nog in het geheel niet heeft geantwoord. De Fran sche regeering betoogt verder, dat ce Europeesche veiligheid één geheel vormt. Zij zou niet kunnen deelnemen aan een regeling voor de veiligheid in West-Europa indien zij zich daartoe bij de veiligheid in de rest van Europa zou moeten desinte- resseeren. Het Duitsche voorstel tot in stelling van een internationaal hof van arbitrage acht Frankrijk onaannemelijk. De Duitsche voorstellen tot beperking van bewapening worden onvoldoende geacht en inplaats van humaniseering van den oorlog acht Frankrijk het beter, tegen een eventueelen aanvaller een onmiddel lijke collectieve actie te organiseeren. Tenslotte stelt de Fransche regec- ring Duitschland de vraag, of het zonder eenig voorbehoud het tegen woordige territoriale en politieke sta tuut van Europa als geldig erkent, en of het toegeeft, dat dit statuut ge waarborgd kan worden, door accoor- den, die op de basis van wederkeeri- gen bijstand gesloten worden. In het constructieve vredesplan beveelt Frankrijk het systeem van den wederkee- rigen bijstand aan als een middel tegen schending van het internationale recht, indien mogelijk in het kader van den Volkenbond, anders door middel van re gionale verdragen. Frankrijk stelt voor de organisatie op te dragen aan een Euro peesche commissie, die gevormd moet wor den in het kader van den Volkenbond. In de nieuwe Europeesche organisatie, waar toe alle volken met gelijke rechten vrije lijk zullen toetreden, moet iedere staat zich verplichten tot eerbiediging van het territoriaal statuut, dat slechts met alge- meene toestemming zal kunnen worden gewijzigd. Geen verzoek om wijziging zal kunnen worden ingediend voor den afloop van een periode van 25 jaar. Handelt een der landen in strijd met de verplichtingen, die het op zich heeft genomen, dan zouden sancties moeten worden toegepast en desnoods zelfs tot wapengeweld moeten worden overgegaan. Hiertoe zullen de staten strijd krachten ter beschikking van de Europee sche commissie of den Volkenbondsraad moeten houden. De Europeesche commis sie zal tevens toezien op de naleving der verplichtingen. De Fransche regeering stelt dan voor. dat de staten, als de collectieve veiligheid eenmaal georganiseerd is. overgaan tot be perking der bewapening onder toezicht der Europeesche commissie of eenig ander orgaan, aan te wijzen door den Volken bondsraad. Alle bestaande of nog te slui ten verdragen tuschen de leden der Euro peesche gemeenschap moeten worden voorgelegd aan de Europeesche commissie, die zal beoordeelen of zij vereenigbaar zijn met het Europeesche pact. Tenslotte stelt de Fransche regeering een aantal maatregelen van economischen aard voor, o.a. het sluiten van een tolunie, het instellen van een internationaal ge rechtshof voor toezicht op de naleving der handelsverdragen, stabiliseering der valu ta's enz. Ook op koloniaal gebied acht Frankrijk wijzigingen noodzakelijk, niet ten aanzien der politieke souvereiniteit, doch meer ten aanzien der gelijkheid van economische rechten. De ontvangst in Duitschland. Alle Berlijnsche bladen leveren uitvoe rig critisch commentaar op de in Geneve gepubliceerde Fransche documenten. De Voelkische Beobachter spreekt over een bijna eindeloozen vloed van frases, waar mee klaarblijkelijk ieder concreet detail moet worden weggeredeneerd. Deze nota is een schoolvoorbeeld voor den Parijschen geest, gelijk die met scheeve rechtsinter- pretaties en valsche moreele gezwollen heid sinds de oorlogsjaren boven Europa hangt. De geest van de Parijsche nota is een enkele weigering van rechtsgelijkheid aan Duitschland. Wat het vredesplan betreft, zal moeten worden afgewacht, wat in den loop der besprekingen tusschen de Europeesche mogendheden aan den dag treedt. De Berliner Lokalanzeiger schrijft o.m.: Frankrijk vertrouwt het grootmoedige Duitsche vredesplan als geheel niet, maar klamp zich vast aan details, om aldus de houding van het rijk omlaag te halen. Het memorandum laat een pijnlijken indruk achter. Wat bevat echter het Parijsche contraplan? het doet bijna als een hoon aan, wanneer de verklaring plechtig aan vangt met den Franschen wil tot een a"en, een vrede der rechtsge lijkheid, van vertrouwen en van eer. En 22£,ïïrden die beginselen in details ont- woorden blijven, zoolang de eerlijke geest van verzoening ontbreekt? Frankrijk heeft gesproken, het heeft niet veel nieuws gebracht en desondanks kunnen de volkeren daarmede niet tevre den zijn, zij moeten verder. Wij gelooven, dat de Parijsche documenten den voor uitgang naar den vrede niet zullen tegen houden. De Germania schrijft, dat geen van de twee Fransche documenten richtingaan- gevende gedachten en nieuwe doelstellin gen bevat. Ook de overige bladen achten de Fransche plannen teleurstellend en „geboren uit de behoeften der Fransche verkiezingscampagne". De Engelsche meening. Het Fransche vredesplan wordt in de Britsche pers lauw ontvangen, en alge meen dringen de bladen er bij de Britsche regeering op aan, dat zij haar pogingen zal hervatten om de landen tot elkaar te brengen, teneinde een regeling in Europa tot stand te brengen. Naar de „Daily Telegraph" verklaart, zijn de Fransche voorstellen voor een ge deelte totaal onuitvoerbaar. Het Fransche antwoord wentelt de taak, den weg te effenen voor onderhandelingen, af op de Britsche regeering. De „Daily Herald" schrijft, dat de eer ste vereischte thans is. een collectieve po ging te doen om de Fransohe en Duitsche plannen en de voorstellen van andere landen onder te brengen in een practisch en algemeen aanvaardbaar geheel. Volgens de „Times" kan eraan getwij feld worden of alle Fransche voorstellen practisch uitvoerbaar zijn. De voorstellen in hun geheel vormen een veelomvattend en verstrekkend plan, dat niet met zuiver afbrekende kritiek mag worden ontvan gen, doch tezamen met de Duitsche voor stellen moet worden bestudeerd. Het contact der Locarno mogendheden. De speciale correspondent van Havas te Genève meldde vannacht: Daar Van Zeeland eerst heden aankomt, zijn de besprekingen der Locarnisten gis teren enkel aangeknoopt door een onder houd tusschen Flandin. Boncour en Eden. De voorstellen van het Fransche vre desplan zijn door Eden nog niet bestu deerd en zijn dan ook niet besproken, maar de staatslieden van beide landen schijnen het er nu reeds over eens te zijn. dat hun overweging bij den Volkenbonds raad thuis hoort, waar de meeste betrok ken naties, n.l. die van Midden- en Oost- Europa in vertegenwoordigd zijn. Flandin heeft aan Eden een korte nota ter hand gesteld, waarin de inzichten van de Fransche regeering omschreven wor den ten aanzien van de beslissingen. welke de houding vereisoht, die door de Duitsche regeering is aangenomen ten aanzien der maatregelen voorzien in de overeenkomst van Londen d.d. 19 Maart. Daar de door Londen bij Duitschland ondernomen verzoeningspoging, om het herstel der internationale wet in het Rijnland te verkrijgen, mislukt schijnt, stelt de Fransche regeering, onder ver wijzing naar het accoord van 19 Maart, aan de Engelsche regeering voor. overleg te plegen voor de maatregelen van weder- zijdschen bijstand, die getroffen zouden moeten worden om de 4 Locarno-mogend- heden waarborgen te geven tegen een niet-uitgelokten aanval. Zij stelt ook voor, de waarschijnlijkheid te overwegen, om door den Volkenbondsraad alle geschikte aanbevelingen te laten formuleeren voor het behoud van den vrede en de eerbie diging van het internationale redht. Voor de Engelsche leiders is de po ging om met Duitschland tot een ver zoening te komen nog niet afgeloo- pen. Zij hopen nog steeds een sym bolisch gebaar te verkrijgen, zooals de belofte, om. tenminste tot er een slotregeling bereikt is, in het Rijnland geen versterkingen te bouwen. De diplomatieke bedoelingen van den Fuehrer zullen overigens spoedig bekend zijn en de samenwerking* der Locarnisten zal eindelijk een oplossing vinden. Engelsch blauwboek. Van Engelsche zijde is een blauwboek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat tusschén Juni 1934 en Maart 1936 diplomatieke be sprekingen zijn gevoerd om een regeling in Europa tot stand te brengen. Het boek omvat 88 pagina's, en begint met de bespreking van het Oost-Locarno-pact, zooals dit is samengesteld in het memo randum van den Franschen ambassadeur, op 27 Juni 1934 en sluit met de bespre kingen, gedurende de periode, welke wordt vermeld in het communiqué van Eden dat deze aan den Britschen ambassadeur te Berlijn heeft gezonden op 26 Maart 1936. Eden verklaart, dat deze besprekingen kunnen worden verdeeld in vijf hoofd stukken en wel de besprekingen over het Oost-Locarno-pact, de nota's over de geldigheid vap het Fransoh-Russisch verdrag en het verdrag van Locarno, de besprekingen over het luchtpact, de be perking van de bewapening in de luchten de pogingen in November 1935 om de on derhandelingen met Duitschland weer te openen. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. 1751 (Ingez. Med.) SALDO-WINST f. 1.698.752 V. j. f. 1.643.258). OMZET WEDER VERMINDERD. Aan het jaarverslag van De Twentsche Bank over 1935 ontleenen wij het vol gende Bij een terugblik op het afgeloopen jaar valt in het algemeen een verbetering in het economische leven der wereld niet te ontkennen, al is het beeld er van ook verdeeld. Wat ons land betreft kan voor het jaar 1935 nog nauwelijks van eenige wending ten goede in het economische leven worden gesproken. De knellende handelsbelemmeringen bleven bestaan en op den weg van aanpassing van kosten en loonen aan de wereldmarkt- en vracht prijzen werd onvoldoende voortgeschre den, om met succes te kunnen mede dingen daar waar dit overigens nog mo gelijk zoude zijn. Als een hoopgevend feit voor een ver betering in de buitenlandsche handels betrekkingen mag de totstandkoming in het laatst van het jaar van het Neder- landsch-Amerikaansche handelsverdrag worden genoemd, afgesloten voorloopig voor den tijd van drie jaren. Hierbij wordt de onvoorwaardelijke meestbegun- stiging tusschen beide partijen geregeld, ook geldende voor Nederlandsch-Indië. De toestand in de scheepvaart bleef zorgelijk; in het laatste kwartaal van het jaar was echter eenige opleving te be speuren. Ook nam toen het aantal orders voor den scheepsbouw toe. Voor Nederlandsch-Indië valt in menig opzicht eenige verbetering op te mer ken; door de verdergaande aanpassing dan in het moederland zal het spoediger van een opleving kunnen profiteeren. De afnemende bedrijvigheid in ons land over het afgeloopen jaar kwam voor onze instelling tot uitdrukking in opnieuw verminderde omzetten en verlaagde ba- lanscijfers, welke inkrimping zich mede deelde aan de totalen der winst- en ver liesrekening. Toch mogen de verkregen baten niet tot ontevredenheid stemmen; het voortduren van de slechte conjunct- tuur .drukt de uitkomsten echter zwaar. De winsten op provisie- en rentereke ning, nauw samenhangende met het deïi- teurencijfer, vertoonen in vergelijking met het, voorafgaande jaar een achteruitgang van ruim f. 325.000 (fv. j. ruim f. 350.000), mede in verband met een geringere rente- marge. De vrees voor den gulden gaf in het afgeloopen jaar van tijd tot tijd groote bedrijvigheid op de effectenmarkt door omzetting van obligatiebezit in aandeelen en aankoop van buitenlandsche obliga ties, meest dollarwaarden. De belangTijke baten, in 1934 verkregen uit de conversie van overheidsleeningen. bleven echter in 1935 achterwege, terwijl koersdaling van effecten in eigen bezit de winsten der effeetenafdeeling ongunstig beïnvloedde. Duizenden personen door gifgassen verbrand. Opluchting in Addis Abeba. De opmarsch der Italianen naar Dessie wordt voortgezet, zonder dat de Abessljnen tot dusverre, na hun recente nederlaag, zich daartegen te weer hebben gesteld, aldus melden berichten uit Erythreesche bron. Trouwens de Italiaansche lucht strijdkrachten, die de andere wapens ver vooruit vliegen, vegen den weg voor een verderen opmarsch schoon door iedere Abessijnsche troepenconcentratie, hoe zwak deze ook moge zijn, te bombardee ren en met mitrailleurvuur uiteen te jagen. Wat de Abessijnsche troepenformatie betreft, waarmede de kroonprins in noor delijke richting optrekt, daarover heeft men geen enkel nader bericht ontvangen. Men is echter van meening, dat hij geen enkele kans heeft zich doelmatig den Ita- liaanschen opmarsch naar Dessie in den weg te stellen. De vooruitgeschoven afdeelingen der colonne Askari's zijn thans in de omgeving van Kobba aangekomen op een vijftigtal kilometers ten zuiden van Kworam en op ongeveer 125 K.M. ten noorden van Des sie. Het derde Italiaansche legercorps, dat oprukt in het gebied van het Tsana-meer en de Italiaansche colonne, die uit het Noorden komt, maken, naar men meent te weten, een convergeerende beweging in de richting van Magdala. De Abessijnsche regeering ontkent in middels, dat de Italianen Kworam reeds hebben bezet en zij voegt hieraan toe. dat alle beschikbare krijgslieden in het gebied van Addis Abeba en ten noorden van de hoofdstad bevel hebben gekregen onmid dellijk naar het front te vertrekken. Verder wordt hieraan toegevoegd, dat Italiaansche vliegtuigen in de noordelijke districten mosterdgas gebruikt hebben, waardoor duizenden personen, voor het meerendeel onder de burgerbevolking ern stige brandwonden hebben opgeloopen. Aan het zuidelijk front worden in Oga- den de bombardementen door de Italiaan sche luchtmacht voortgezet. Naar verluidt is alles hier door generaal Graziani in gereedheid gebracht voor het ontketenen van zijn offensief, zoodra het thans door den regen doorweekte terrein de gemoto riseerde colonnes in staat zal stellen op normale wijze op te rukken. In alle sectoren zijn troepen Italiaan sche arbeiders onder grooten druk bezig met het aanleggen van nieuwe wegen, waarbij zij op vele plaatsen door militaire troepen worden bijgestaan. De Abessijnsche hoofdstad heeft met verlichting kennis genomen van de Ita liaansche verzekering, dat Addis Abeba wikkeiH Sïo beSinselen in details ont- niet uit de lucht zal worden gebombar KKem, maar moeten het geen leege Ldeerd. Duizenden mannen, vrouwen ei kinderen hadden, nauwelijks beschermd door armzalige tenten, de laatste nachten buiten de stad doorgebracht onder een neerstroomenden regen. In welingelichte kringen in Londen laat men zich sceptisch uit over de uit Addis Abeba afkomstige berichten, volgens welke de Italianen gebruik zouden maken van een nieuw soort gas, dat de allermodern ste gasmaskers zou doordringen en binnen enkele minuten den dood ten gevolge zou hebben. Deskundigen verklaren, dat geen enkel gas van dezen aard te Londen be kend is, en dat het zeer onwaarschijnlijk is. dat de Italianen een dergelijk gas zou den hebben vervaardigd. Het is echter mogelijk, dat de door de Abessijnen ge bruikte gasmaskers van oud model zijn en niet. voorzien zijn van doelmatige fil ters. (Copyright Reuter-A. N. P.i Dessie is gisteren door 7 Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. Italië wordt weer bedreigd. In een artikel schrijft de „Popoio d'Ita- lia" dat terwijl men in Genève spreekt over een opschorting der vijandelijkheden, de Negus een tweede mobilisatie afkondigt, de vitale veiligheidsnoodzakelijkheden die voor Italië geboren werden uit de eerste mobilisatie in Abessynië blijven be staan tegenover deze tweede mo bilisatie. Men heeft steeds gesproken over veiligheid in Europa. Italië wil zijn eigen veiligheid waarborgen in Afrika Het blad besluit met te verklaren, dat aangezien de Negus bevel heeft gegeven tot de uiterste mobilisatie, de Italiaansche operaties ten behoeve van de veiligheid tot het einde doorgezet zullen worden. DE COMMISSIE VAN DERTIEN. In de gisteren gehouden bijeenkomst der commissie van dertien, stelde de voorzit ter de Madarlaga de vraag, of hij zich naar Rome moest begeven. Daar slechts een klein gedeelte der afgevaardigden zich hiervoor verklaarde, waaronder die van Frankrijk en Chili, zal de Madarlaga zich te Geneve in verbinding: stellen met de afgevaardigden van Italië en Abessynië. Tijdens de besprekingen wees Eden er op. dat sedert de oproep tot toenadering tot de beide strijdende partijen werd ge richt de vijandelijkheden nog in hevigheid waren toegenomen, en dat het tijd werd ze te zien beëindigen. Hij drong er dan ook op aan, dat de Madariaga van de beide partijen onmiddellijke staking der vijandelijkheden zal verlangen, alsmede het zonder verwijl openen van vredeson derhandelingen. Eden voegde er aan toe, dat voor het .geval er in deze zitting van de commissie geen resultaat zou kunnen worden bereikt, de Britsche regeering voornemens was zich volledige vrijheid van handelen voor te behouden. Flandin wees er op, dat het slechts van belang is, dat de onderhandelingen succes afwerpen en vroeg zijn collega's door wel ke middelen een onmiddellijk einde aan den oorlog kon worden gemaakt, indien de strijdende partijen zich niet leenen tot een herstel van den vrede. Italië, zelfs indien het militair overwin naar is, moet zich verzoeningsgezind too- nen in zijn eischen, maar ook Abessynië kan niet elke onderhandeling van de hand wijzen tot aan den dag dat het de vol ledige souvereiniteit over zijn grondgebied zal hebben heroverd. Eden herinnerde er aan, dat Italië en Abessynië de conventie hebben ondertee kend, waarbij het gebruik van gifgassen wordt verboden en stelde namens Enge land voor deze conventie uit te breiden door voortaan ook de vervaardiging van gifgassen te verbieden. Hij verklaarde, dat de toekomst van Europa afhangt van de oplossing die aan de schending van de oorlogswetten zal worden gegeven. Flandin deed opmerken, dat het gebruik van gifgas algemeen wordt veroordeeld, doch dat misschien andere inbreuken op de oorlogswetten aan het gebruik van gif gas waren voorafgegaan aan beide zijden, te oordeelen naar de door de oorlogvoe renden gepubliceerde stukken. Als een onderzoek door het Roode Kruis moet worden ingesteld, moet dit zich uit strekken over alle gevallen van gesigna leerde wreedheden en niet slechts over het gebruik van chemische en verboden mid delen. Flandin gaf verder als zijn meening te kennen, dat de commissie van dertien niet de macht had zich uit te spreken over dit soort schendingen. Er werd daarom een commissie van ju risten belast met 't bestudeeren van deze kwestie en deze zal vandaag aan de com missie van dertien rapport uitbrengen. Italië acht commissie van dertien onbevoegd voor onderzoek der Abessijnsche klachten. De Italiaansche regeering heeft den Vol kenbond doen weten, dat zij de commissie van dertien niet competent acht voor de bespreking der door de Abessijnsche re geering tegen Italië ingediende beschuldi gingen. volgens welke het Italiaansche leger in Oost-Afrika gebruik van gifgas zou maken. Italië houdt vast aan de op vatting, dat de commissie zich slechts heeft bezig te houden met de regeling van het conflict. Slechts een speciaal door den Volkenbond aangewezen, orgaan kan over deze beschuldigingen oordeelen. Bovendien verlangt de Italiaansche re geering. dat een dergelijk orgaan aller eerst zich uitspreekt over de door Italië aangevoerde en gedocumenteerde beschul digingen. waarin het Abessijnsche leger het plegen van wreedheden tegen krijgs gevangenen en arbeiders en het toepassen van barbaarsche oorlogsmethoden wordt verweten. Dit verzoek, aldus meldt Stefani, is door de commissie van dertien ingewilligd. Nieuwe beschuitjes van Paul C. Kaiser. Vier kant! Een leuke afwisseling, en erg makkelijk voor 't maken van een hartig hapje. 9 voor 6 cent Met Paula- bon! N.V. Raul C. Kaiser vierkante fascA/Wlt N.V. PAUL C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN. ROTTERDAM 1754 (Ingez. Med.) In totaal bleven haar baten ruim f. 625.000 bij die van het voorafgaande jaar ten achter. De druk, waaraan de goudvaluta's meer dere malen blootstonden, gaf perioden van groote levendigheid aan de valuta markt. Onze winst op vreemde wissels en arbitrage steeg met ruim f. 250.000 (v. j. f. 450.000 lager) boven het cijfer van 1934. Het officieele disconto te Londen werd voor het derde volle jaar op hetzelfde per centage van 2 gehandhaafd, terwijl het privaat-disconto op het zeer lage peil van de laatste jaren genoteerd bleef; de eenigszins gunstiger marge in het dis- contobedrijf verkreeg een meer perma nent karakter. De resultaten van de zaken der firma B. W. Blijdenstein en Co. zijn bevredigend te noemen. De posten onkosten en salarissen wer den in 1935 met bijna f. 350.000 (115.000) teruggebracht. Deze uitblijvende verbetering leidde op nieuw tot afschrijving op debiteurenposi ties en de wenschelijkheid tot reserveering tegen verhoogde risico's. Rekening houden de met de alom achteruitgaande kapitaal kracht in ons land, en niet in de laatste plaats met de onzekerheid omtrent de waarde van hypothecaire onderpanden, hebben wij daarom in overleg rqet den raad van commissarissen onzer vennootschap een bedrag van f. 1.500.000 (1.700.000) der jaarwinst voor afschrijving op resp. reser veering tegen debiteuren bestemd. Van de bekende bijzondere reserve ad 3.500.000. het vorige jaar onder crediteu ren gebcckt. schreven wij het verlies ad f. 650.000 af. ontstaan door de realisatie van f. 2.000.000 Stallhaltepoqten. Het ver dere verlies op onze vorderingen op Duit sche debiteuren, die per resto nog circa f. 3.000.000 (5.000.000) bedragen, zal even eens te zijner tijd ten laste dezer reserve worden gebracht. Voorts behoudt zij haar karakter van een algemeene debiteurer.- reserve, waaruit geput zal worden, wan neer verhoogde risico's door de tijdsom standigheden mochten zijn gebleken in werkelijke verliezen te zijn omgeslagen. Het is ons niet afdoende voorgekomen, met de hiervoren vermelde voorzieningen te volstaan. In vorige balansen komen on der de hoofden effecten, deelnemingen in syndicaten en deelnemingen in diverse ondernemingen bepaalde activa voor, welke vooralsnog de rentabiliteit van het bedrijf ongunstig beïnvloeden, doordien zij af schrijvingsobject zullen blijven vormen, zoolang zij niet rendeerend zijn. Zonder geacht te willen worden ons hierbij ge baseerd te hebben op eenige intrinsieke waarde, hebben wij, in overleg met den raad van commissarissen en voorultloo- pende op de goedkeuring door de alge meene vergadering, directe ten laste van 't reservefonds een bedrag van f. 2.500.000 op bedoelde activa afgeschreven. Wij bereiken hiermede, dat deze waarden, thans in de balans opgenomen onder de hoofden deel nemingen en syndicaten en diverse waar den, voor een zoodanig lagen koers in onze boeken voorkomen, dat verdere afschrij ving hierop uitgesloten mag worden ge acht. Het aantal houders van aandeelen op naam op 31 December 1935 bedroeg 3163. Van het reservefonds, op de balans per 31 December 1934 voorkomende met f. 11.500.000, boekten wij een bedrag van f. 2.500.000 af, zoodat het op de balans per 31 Dec. 1935 voorkomt met f. 9.000.000. Het engagement voor eigen rekening in syndicaten, 13 in aantal, bedroeg op 31 December j.l. f. 405.873 (1.282.986). Verder komt onder dit balanshoofd als belangrijke post voor ons effectenbezit, in hoofdzaak industrieele waarden, door reorganisatie van debiteuren-posities in ons bezit geko men, na afboeking hierop van een deel der teruggeboekte reserve ad f. 2.500.000. Be doeld effectenbezit voerden wij tot dusverre onder het hoofd effecten op. Van het op de balans vermelde cijfer voor deposito's f. 51.857.099 werd gegeven: met één jaar opzegging f. 27.925 401 door 6701 deposanten, met zes maanden opzeg ging f. 3.575.656 door 641 deposanten, met drie maanden opzegging f. 2.446.900 door 474 deposanten, op korten termijn f. 17.909.141 door 11.081 deposanten, in totaal f. 51.857.099 door 18.897 deposanten. De winst- en verliesrekening wijst een saldo winst aan van f. 1.698.752 (1.643.258), waarvan wij voorstellen f. 396.259 (354.571) op nieuwe rekening over te brengen. Na reserveering van een bedrag voor de te betalen dividend- en tantièmebelasting komt bij verdeeling volgens de bepalingen der statuten ter dispositie van aandeel houders f. 1.189.848 (1.187.850), waaruit een dividend kan worden uitgekeerd van 3°/o (onv.) over het in contanten gestorte ka pitaal. Alle goede zaken worden regelmatig geadverteerd in een goed Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9