RIJKSPENSIOEN VOV ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 9 April 1936 RECHTZAKEN. 2 20., DE OORLOG IN ABESSYNIE. U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. SPORT. TELEGRAMMEN. lAAI/ïtJjlMCHTIN ENGELAND. Debat in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis is een debat gehou den over den internationalen toestand, die ter sprake werd gebracht door lord Snell bij het indienen van een interpel latie over de buitenlandsche politiek, gelijk aan die. welke in het Lagerhuis door ma joor Attlee is gehouden. De Lord-Grootzegelbewaarder. lord Halifax, verklaarde in den loop van deze debatten dat hij. wat het Italiaansch— Abessijnsche geschil betreft, dat op het oogenblik te Genève behandeld wordt, niet in staat was iets toe te voegen aan hetgeen minister Eden in het Lagerhuis reeds heeft verklaard Overgaande tot den toestand in Europa zeide Hallfax dat de methode, die door Duitschland gekozen is om de aandacht der wereld voor zijn eischen af te dwin gen. een verpletterenden en verreikenden slag heeft toegebracht aan de fundamen ten. waarop de internationale orde is op getrokken Er kan geen hoop bestaan op regeling, terzij men absoluut en positief zeker kan zü-n. dat een dergelijke methode onder geen omstandigheden weer gebruikt zal worden Aangaande de besprekingen der gene rale staven verklaarde spr.. dat deze al leen betrekking hebben op bestaande ver plichtingen voor het eeval van een niet uitgelokten aanval. Er bestaat geen enkele hoop op vrede door terugkeer naar het vooroorlogsche systeem van bondgenoot schappen maar regionale overeenkomsten, die de verplichtingen van het Volken- bondshandvest zouden versterken, zouden het doel een waarborg van te voren te geven, dat weerstand zal geboden worden met alle beschikbare middelen tegen eenigerlei moedwillige verstoring van den vrede helpen bereiken. De regeering houdt vast aan haar verplichtingen, en dat deze in het Westen meer gespecifi ceerd zijn, wil nog niet zeggen, dat zij niet van toepassing zijn op het Oosten. De regeering is, met het uitsluitende doel, den vrede te verzekeren, bezig met het bestudeeren van het Duitsche memoran dum van 1 April. Spr. gaf uiting aan de hoop. dat Frankrijk en België niet min der bereidwillig zouden zijn dan Engeland om de rechtvaardige eischen van Duitsch land betreffende rechtsgelijkheid volledig te erkennen, maar hij zeide tevens te ho pen, dat de Duitsche regeering haar ver antwoordelijkheid jegens Europa zou er kennen. Het vertrouwen moet hersteld worden. Ter vestiging van den vrede moeten met elkaar in conflict zijnde vooroordee- len en emotie op zijde gezet worden, ter wijl het belang van Europa als geheel in een geest van verzoening moet worden nagestreefd. Het meerendeel der overige sprekers bracht tot uiting, dat Duitschland niet rechtvaardig behandeld is en zeide tegen stander te zijn van de besprekingen der generale staven. Er moet een Fransch- Duitsche verzoening met deelneming van Engeland tot stand komen. De ondersecretaris van buitenlandsche zaken lord Stanhope zeide, sprekende ovej de noodzaak van hedlig-houden der ver dragen, dat het ernstige punt in het op treden van Duitschland niet zoozeer de bezetting van het Rijnland als wel de schending van het verdrag van Locarno is geweest. Om deze reden tracht minister Eden voor alles het gevoel van vertrouwen te herstellen. Ieder volk, zoo zeide Stanhope verder, moet zijn volledig aandeel bijdragen tot de defensieve diensten, welke voor de col lectieve veiligheid vereischt zijn. Eenige naties en vooral de kleinste, winnen meer dan de andere en schijnen te denken, dat zij volledige veiligheid zullen krijgen, zon- der haar bijdrage te leveren, aangezien de groote naties, naar zij denken, haar te hulp zullen komen. Dit is een foutieve ge dachte. Tot op het oogenblik, waarop iedere natie bereid is, de volledige verant woordelijkheid onder de oogen te zien en te aanvaarden, zal de Volkenbond geen doelmatige collectieve actie kunnen onder nemen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 27-jarlgen koopman F. N. uit Leiden, die op 27 Maart in hooger be roep terecht stond van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarhij hij was veroordeeld tot een geldboete van f40 subs. 20 dagen hechtenis wegens overtre ding der Motor- en Rijwielwet. Verd. had op 9 Juli 1935 op den Haarlemmerstraat- weg nabij Haarlemmerliede een wielrijd- ster, mej. V., met zijn auto op het rijwiel pad aangereden, waardoor zij ernstig ge wond werd. De Officier van Justitie mr. Andringa had vernietiging gevraagd van het vonnis aan den Kantonrechter en vrij spraak gevraagd. De Rechtbank vernietigde het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem en sprak verdachte vrij. Terecht stond de 29-jarige expediteur A. v. d. B., gedetineerd, uit N ie u w e-W e t e- ring wegens diefstal van een 3-tal koeien ter waarde van f. 700, ten nadeele van een z?keren N. te Nieuwe-Weterlng. Verd. had dit feit gepleegd in den nacht van 25 op 26 Febr. jJ. De koeien had verdachte met een auto naar 's-Hertogenbosch vervoerd, waar zij nog juist achterhaald konden worden. Verd deelde mede in geldverle genheid te zitten. De Officier van Justitie eischte 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Von nis over 14 dagen. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den chauffeur A. de G., uit Lisse, die op 26 Maart in hooger beroep terecht stond van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f. 5 subs. 5 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van een aanrijding op den hoek Kanaalstraat. Tulpenstraat te Lisse. De Officier van Justitie had na getuigenverhoor bevesti ging gevraagd van het vonnis. De Rechtbank achtte het feit niet be wezen en sprak verdachte vrij. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 32-jarigen gedeti neerden landarbeider M. J. W. uit Lisse, die op 26 Maart j.l. terecht stond wegens diefstal van bellen, kettingen, rijwielspa ken enz. ten nadeele van den rijwielhan delaar J. M., oom van verdachte. De Offi cier had geëischt 10 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, De Rechtbank veroordeelde verdachte tot 10 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest tot 23 April a.s. OP EEN MARECHAUSSEE GESCHOTEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden den 25-)arigen arbeider H. B. te Hoeger Smilde <Dr.) tegen wien de pro cureur-generaal vijf jaar gevangenisstraf had gevraagd wegens poging tot zware mishandeling door in het jachtveld een schot hagel te lossen op een marechaussee zonder dezen evenwel te treffen, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De rechtbank te Assen had hem tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis ver oordeeld In antwoord op desbetreffende vragen verklaarde de onderstaatssecretaris voor de Dominions in het Lagerhuis: „Wij hopen te Londen op het tijdstip van de kroning een imperieele conferentie te houden en zijn dienaangaande met de regeeringen van de Dominions in verbin ding getreden". JAPAN. Sjigemitsoe treedt wegens ziekte af. Het agentschap Domei meldt, dat de plaatsvervangende minister van buiten landsche zaken Sjigemitsoe wegens ziekte zal aftreden. Sjigemitsoe zal na zijn ge nezing waarschijnlijk tot ambassadeur worden benoemd. Als zijn opvolger wordt de directeur van de Amerikaansche af- deeling van (het ministerie van buitenland sche zaken, Horioesji, genoemd. Voorts wordt gemeld, dat de gouverneur-generaals van Korea, Formosa, Sachalin en de Zuid- zee-eilanden binnenkort zullen aftreden. Zij zullen, behalve op Korea, worden ver vangen door admiraals, daar de eilanden bezettingen, ingevolge den wensch der marine, onder het opperbevel der vloot zullen worden geplaatst. UIT HET VERRE OOSTEN. Rusland wijst Chineesch protest af. Volgens berichten in de bladen (heeft Litwinof op 8 April den Chlneeschen zaak gelastigde te Moskou een nota overhan digd in antwoord op de Ohineesche nota van 7 April. In deze nota zegt Litwinof dat de Russische regeering het Ohineesche protest niet als gegrond kan beschouwen. De Chineesche souvereinitelt wordt door het protocol tusschen Rusland en Bulten- Mongolië niet in het minst getroffen. Rusland maakt geen territoriale aanspra ken op China of op de Mongoolsche volks republiek. De onderteekenlng van het protocol brengt geen wijziging in de be trekkingen tusschen de sovjets en China. Rusland is er van uitgegaan dat de Rus- sisch-Chlneesche overeenkomst van Pe king van 1924 geldig is gebleven. De overeenkomst is in leder geval voor Rusland wel geldig gebleven. Wat het for- meele recht betreft met de volksrepubliek Mongolië overeenkomsten te sluiten, her- UE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-ZAAK. Het Gerechtshof te Amsterdam zette, vandaag het getuigenverhoor voort in de strafzaak tegen den ex-directeur M. en den oud-commissaris P. van het Palels voor Volksvlijt, die ervan worden verdacht ernstige fraudes te hebben gepleegd met obligaties, waardoor de N V. voor onge veer f. 120.000 is benadeeld. De publieke tribune was geheel bezet en ook in de zaal hadden eenige belangstellenden een plaats gevonden. Voor de pauze werd gehoord zekere Ve~ gersteen, die aanvankelijk de onderhan delingen had gevoerd over den verkoop van het Paleisterrein. Toen de verkoop via een anderen makelaar had plaats ge had had V. een briefje geschreven aan de duectie, waarin hij een zekere „courtage" vroeg omdat hij zijn hulp had verleend. Getuige deed hier uitvoerige verklaringen over zonder echter iets nieuws mee te dee- len V verklaarde dat hij z'n hulp had verleend „door het terrein te verkennen". Nadat nog eenige vragen aan accountant Meyer en den inspecteur Rochet waren gesteld werd de zitting geschorst tot twee uur. o HAAGSCHE RECHTBBANK. Leidsche verordening op de straatpolitie. J. N. W. heeft onlangs voor het Kan tongerecht te Leiden terecht gestaan we gens overtreding van art. 22 der Leidsche verordening op de straatpolitie en zulks omdat hij zonder vergunning van B. en W. 1 PERS. 15 et.1 3 25 5 ii voor voorrijdan EN GROOTERE AFSTANDEN 5508 (Ingez. Med.) innert Litwinof aan de overeenkomst van 1924, gesloten met de drie Oostelijke pro vincies te Moekden, waartegen nooit pro test is ingediend. Bovendien is het ver drag met de volksrepubliek niet gericht tegen de belangen van andere landen. Het is uitsluitend tegen agressie gericht en bedoelt verdediging van de eigen gebieden van Rusland en de volksrepubliek. Tot slot spreekt Litwinof de overtuiging uit, dat de regeering der Chineesche repu bliek zal Inzien, dat het protocol de belan gen zoowel van het Mongoolsche alsook van het Ohineesche volk dient op den voor ieder toegankelljken weg, de Brasemerstraat, met een koffletcnt op een handwagen met betimmering een stand plaats had ingenomen. De Kantonrechter had, overeenkomstig hetgeen verd.'s raadsman, mr. L. Well had betoogd, het ten laste gelegde niet straf baar geacht en verd. ontslagen van rechtsvervolging. Van dit vonnis was het O. M. in hooger beroep gekomen. De Haagsche Rechtbank heeft dat von nis heden bevestigd. (Zie ons blad van 27 Maart J.l.). G. C. S., monteur te Leiden, werd we gens diefstal veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. waarvan acht maanden voorwaardelijk. DE VERDUISTERING DOOR DEN WETHOUDER VAN VEEN. Behandeling uitgesteld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch zou heden behandelen de zaak tegen den 53- jjarlgen wethouder der gemeente Veen (N.-B.), den heer I. T., die ten nadeele van die gemeente ongeveer drieduizend gulden heeft verduisterd. De behandeling van de zaak werd uitge steld tot 30 April a-s. DE OSSCHE STRAFZAKEN. De rechtbank te den Bosch behandelde heden enkele uitgestelde Ossche Zaken. Allereerst werd gehoord de 51 j. hotelhou der J. F. Beukers uit Veghel, verdacht van uitlokking van brandstichting in zijn bak kerij met schuur te Megen, in den nacht van 7 op 8 Juni 1933. Bij dezen brand be stond levensgevaar vooj G. v. d. Broek en J. v. d. Ryt. Verd. sprak met G. de Bie af, dat deze voor de brandstichting zou zor gen tegen een belooning van f. 100. G. de Bie die enkele maanden later werd ver moord, beloofde aan Piet de Bie f. 25, als deze hem zou helpen. Verd. had zijn kin deren naar Veghel gebracht. Aan den wachtmeester de Geer had verd. alles be kend, bij de behandelenig der zaak voor de rechtbank op 24 October j.l. herriep hij zijn bekentenis, die door de marechaussee zou zijn afgedwongen. Het O.M. eischte op 12 Oct. 5 jaar met aftrek van het voorarrest. Bij vonnis van 7 Nov. stelde de recht bank de stukken weer in handen van den rechter commissaris om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van verdachte. Verd. werd toerekenbaar ver klaard. Verd. weigerde ook nu zich door een ver dediger te laten bijstaan. Bij het psychiatrisch onderzoek heeft verd. zich ^onderling gedragen. De Officler van Justitie eischte tegen hem 9 jaar gevangenisstraf. Vervolgens werd behandeld de zaak te gen den 22-jarigen arbeider H. A. Reyn- ders. H. A. Reynders en de 25-jarige metselaar J. A A. Brone uit Oss, verdacht van in braak in den nacht van 4 op 5 Februari 1934 bij den slager H. J. Janssen. Wegens onvolledigheid van het vooron derzoek werd bij de behandeling op 21 October de zaak voor nader onderzoek uitgesteld. Wegens diefstal, meermalen gepleegd, eischte de officier van justitie tegen R. 3 Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tegen B. wegens heling 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Tenslotte werd behandeld de zaak tegen den 25-Jarigen Osschen arbeider H. C. van Galen, verdacht van den roofoverval in den nacht van 24 op 25 December 1933, gepleegd in de woning van den landbou wer H. W. Chrlsiaans. Verd. was bij vonnis van 12 December 1935 veroordeeld tot 4 jaar. Tegen dit vonnis kwam hij in verzet. Een onderzoek naar verdachtes geestver mogens wees uit, dat hij minder toereken baar is. De Officier van Justitie eischte 5 jaar gevangenisstraf. KLANDESTIEN MARGARINE BEREID. Onder valsch merk verkocht. Bij den crisisdienst van de Rotterdam- sche politie was het bekend, dat er in den laatsten tijd herhaaldelijk margarine clan destien bereid en te Rotterdam verkocht werd. De crisisdienst stelde een onderzoek in, waarbij aan het licht is gekomen, dat de margarine verkocht werd door den 58-Jarigen G. J. W. Op 30 Maart wred des morgens bij dezen man een koffer gebracht. Men hield den brenger, den 33-Jarigen L. V. aan, terwijl in de woning van W. huiszoeking werd verricht. Uit den koffer kwamen vijftig pakjes zelf bereide margarine te voor schijn, verpakt in vervalschte wikkelpa pieren, welke het merk droegen van een groote margarinefabrikant. In een acte- tasch droeg V. nog vijf pakjes margarine bij zich. In de woning van V. werden voorts nog verschillende cliché's en andere attri buten gevonden voor het vervaardigen van de valsche wikkelpapieren. Twee cliché's droegen het merk van een marga rinefabrikant. Tevens werden 1500 gereed gemaakte wikkelpapleren gevonden. Tegen W. die als verkooper van de margarine optrad, is proces-verbaal opgemaakt, we gens overtreding van de landbouwcrisis- wet. Tegen V. is procesverbaal opgemaakt wegens het voeren van een fabrieksmerk waartoe hij geen recht had. DE MISHANDELING MET DOODE- LIJKEN AFLOOP TE BEUGEN. De Bossche rechtbank veroordeelde he den den 16-Jarigen landbouwer J. G. P. te Boxmeer wegens mishandeling met doo- delljken afloop van den 20-jarigen J. Sie- bers, dien hij op 17 November J.l. bij een twist te Beugen den halsslagader had doorgesneden, tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. De eisch was drie Jaar. VERZEKER U THANS EEN RAAD VAN ARBEID EN SLUIT EEN 1753 (Ingcz. Med.) Het 180ste legerbericht. ROME. 9 April. (Reuter) Maarschalk Badoglio telegrafeert: In het gebied van Gondar duren de onderwerping der stamhoofden en nota belen en de trouwbetuigingen der bevol king nog steeds voort. De luchtmacht heeft •het zeer druk gehad met het achtervolgen van den vijand en het ravitailleeren van onze colonnes, die verder naar het Zuiden opmarcheeren. Het aantal Italiaansche arbeiders. ASMARA, 9 April. (Stefani) Het aan tal arbeiders, dat op het oogenblik in Erytrea en Noord-Abessynië werkzaam is, bedraagt 77.000; bovendien zijn nog 7000 arbeiders naar Massaua onderweg. SJANGHAI. 9 April. (Reuter) Twee Japansche bladen melden, dat een Chi neesche scheepvaart-maatschappij een contract heeft gesloten voor den aankoop van 15 schepen, welke aan de Italiaansche Lloyd Trtestino beihooren. Naar de mee ning dezer bladen zullen de leden van den Volkenbond het conbract in strijd achten met de door China op zich genomen ver plichting, sancties tegen Italië toe te passen. De Commissie van Dertien. GENEVE, 9 April. (Reuter) Flandln heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met den Turkschen ambassadeur te Parijs terwijl Eden den Abessijnschen gedele geerde bij den Volkenbond, Wolde Mariam, heeft ontvangen. Aangezien hedenmorgen geen officieele zitting heeft plaats gehad, (hebben de delegaties het Fransche vredesplan meer van nabij bestudeerd. Het begint meer en meer waarschijnlijk' te worden, dat de zitting, die zich met het Abessijnsche conflict zal hebben bezig te 'houden, tot na Paschen zal voortduren Sommige delegaties, o.a. de Engelsche, zijn vastbesloten, niet uiteen te gaan, alvorens de regeling van het conflict in een meer beslissend stadium is getreden. ROME, 9 April. (Havasl Niets laat voorzien, dat Italië vóór 14 April zal aan nemen een einde te maken aan de mili taire operaties in Oost-Afrika, zooals de Commissie van Dertien heeft verzocht. De activiteit der Commissie van Dertien wordt hier met verbittering en verontwaardi ging beoordeeld. De „Messagero" schrijft, dat Eden de Italiaansche overwinning zou willen klei neeren; „het is een ellendige onderne ming". De „Popoio di Roma" bevestigt, dat Ba doglio niet zal ophouden. Er zijn chirur gische operaties, welke niet voor de helft kunnen worden gedaan op gevaar af van een infectie. De gisteren door Mussolini afgelegde verklaringen worden beschouwd als een antwoord-bij-voorbaat aan de Commissie van Dertien. Overigens blijft men algemeen zeer sceptisch gestemd over de mogelijkheid van nieuwe sancties. Men gelooft niet, dat Engeland op dit! gebied zal worden ge volgd. Overigens kan men als zeker aan nemen, dat, indien tot nieuwe sancties mocht worden besloten, Italië met politieke tegenmaatregelen zou antwoorden. Abessynië bereid over den vrede te onderhandelen. GENEVE, 9 April. (Reuter). In zijn on derhoud met Eden heeft Wolde Mariam opnieuw verklaard, dat zijn regeering be reid is, over den vrede te onderhandelen, op voorwaarde, dat de onderhandelingen niet ontaarden in een onderonsje met de regeering te Rome. Getrouw aan 't stand punt, dat het sedert den aanvang van het conflict heeft ingenomen, kan Abessynië slechts onderhandelen in het kader en met medewerking van den Volkenbond. Behalve met Wolde Mariam heeft Eden hedenmorgen besprekingen gevoerd met de Madariaga en Avenol. VOETBAL. NEDERLANDBELGIË OUD-INTERNATIONALS. De samenstelling der ploegen. Morgen zal op het Sparta-terrein te Rotterdam een voetbal-wedstrijd gespeeld worden tusschen elftallen van oud-inter nationals van Nederland en België. De samenstelling der ploegen is als volgt: Nederland: Doel: J. de Boer (Ajax); achter: H. Tetzner (Be Quick) en v. Kol (Ajax); midden: J. v. d. Broek (Xerxes), J. Gryseels (V.U.C.). en G. Krom (R.C.H.); voor: G. Landaal A.G.O.V.V.), J. Kluln od J. Thomee (Concordia), Formenoy .Sparta) en J. de Natrix (Ajax). België: Doel: Raemsdonk; achter: Ruys- sevelt en Janssens; midden: Averbeke, Pelsmaker en Flerens; voor: Braine, Thys, Larnoe, Mertens en Bastin. NIEUWE HANDELSBESPREKINGEN TE ROME. BOEDAPEST, 9 April. (A.N.P.). Offi cieel wordt medegedeeld, dat na Paschen een Hongaarsche delegatie onder leiding van den gevolmachtigden minister Nikil naar Rome zal vertrekken voor het voe ren van economische onderhandelingen met de delegaties van Oostenrijk en Italië. De besprekingen zullen drie of vier we ken duren: het betreft hier een der perio dieke bijeenkomsten, waarin de protocol len van Rome voorzien. X.STRALEN BRENGEN HET BEWUS VAN DIEFSTAL. CALCUTTA, 9 April (A.N.P.). X-stra- len hebben aangetoond, dat een iong- mensch uit Bengalen, de gearresteerd was 'als verdacht van diefstal, schuldig was. Terwlil een dame te Calcutta een weg overstak, zou haar door den jongen een halsketting van zeer groote waarde ziln ontstolen. De dame riep om hulp en de jongen werd Gearresteerd, doch men vond niets OD hem. De politie bracht hem evenwel over naar een ziekenhuis, waar x-stralen onthulden, dat de halsketting zich in de maag van den verdachte bevond. De ketting is na operatie aan de dame teruggegeven. MINDER VERKEERSONGELUKKEN. CHICAGO. 9 April (A.N.P.). De national safety council deelt mede, dat in Februari j.l. aanzienlijk minder ongeluk ken zltn gebeurd dan In de laatste vijf laten. In deze maand zijn 13 procent min der ongelukken met doodelliken afloop voorgekomen dan in Februari 1935. Niet temin zijn 1.950 slachtoffers te betreuren. Dit ztin de eerste resultaten van de campagne voor veilig veTkeer. welke be oogt het aantal verkeersongelukken in de volgende vijf jaren met 35 procent te ver minderen. In New York zlin de helft minder ver keersongelukken met doodelliken afloop gebeurd dan verleden jaar. Er waren 5.8 dooden per 100.000 bewoners. TIEN MILLIOEN POND EXTRA VOOR MILITAIRE LUCHTVAART. LONDEN, 9 April. (Reuter). In het La gerhuis heeft de minister van Financiën, Neville Chamberlain, in antwoord op een vraag verklaard, dat hij de extra-uitgaven voor de militaire luchtvaart in 1936 op rond 10 millioen pond sterling schatte. VON RIBBENTROP VAN LONDEN VERTROKKEN. LONDEN. 9 April. (Reuter). Von Rib- bentrop ls hedenmorgen per vliegtuig uit Londen naar Berlijn vertrokken. BINNENLAND. GIFT VAN DE PRINSES. H.K.H. Prinses Juliana heeft een be langrijke bijdrage doen toekomen aan het Residentie-Orkest. DE OPENING DER PRIMAVERA- TENTOONSTELLING. Rede van minister Deckers. (Vervolg van het 4e Blad). De minister van Landbouw en VisscheriJ dr. Deckers, hield de openingsrede, waarin hij allereerst uiting gaf aan zijn vreugde andermaal gelegenheid te hebben de Pri- mavera-tentoonstelling te openen. Het woord primavera alleen, aldus sprak de minister, is reeds voldoende om het hart van de Nederlandsche bloemenkwee- kers sneller te doen kloppen. Bij de dui zenden bloemenvrienden die de tentoon stellingen in het verleden bezochten, wekt het woord kostelijke herinneringen op aan 'het hooge genot, dat zij er hebben ge smaakt te midden van de schitterende voortbrengselen eener edele cultuur. Vervolgens richtte de minister in het bijzonder woorden van dank tot de Bel gische kweekers voor de medewerking, aan deze tentoonstelling verleend. Het stemt tot vreugde, dat de Primavera kweekers van de twee bevriende volken samenbrengt Niet om elkander te vuur en te zwaard te bestrijden, doch om in goede harmonie de vruchten te toonen van onderzoek, studie, beroepsllefde en onverdroten vlijt en al dus, elkander leerend nog meer en nog hartelijker elkander te gaan w^ardeeren. De minister besloot zijn rede met den bestuurders der Primavera zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden met het tot stand brengen van deze tentoonstelling. Er behoorde moed toe. zeker. Het staat vast, dat er enkele teekenen vallen waar te nemen, die wijzen op eenige verbetering in den economischen toestand. Maar de moeilijkheden zijn toch nog zoo groot en de beslommeringen zoo vele, dat men er gemakkelijk toe zou kunnen komen ze niet te vermeerderen met die, welke nu een maal onafscheidelijk aan de organisatie van een groote tentoonstelling verbonden zijn. Mogen ontelbaar velen zich hier komen verkwikken, zich hier komen sterken voor den dagelijkschen bestaansstrljd. Met deze woorden verklaarde minister Deckers de Frimavera-tentoonstelllng ge opend. t—I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2