%\Y De opening van het telexnet van het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." 77**® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 AprU 1936 Derde Blad No. 23324 Omschakeling van de radio naar de telex <il DAN'<t liniment KERK- EN SCH00LNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. Zes- en zeventig nieuwsbladen in ononderbroken verbinding. Sluiting groote radio-dienst van den Zakelijken Omroep. De directie van het Algemeen Neder landsch Persbureau „A.N.P." heeft gister middag 4 uur den grooten radiodienst van het A.N.P., die vervangen wordt door een Kleinen dienst voor de anderdaagsche nieuwsbladen, die geen telexaansluiting verzocht hebben, gesloten met een korte toespraak, waarin zij het hoofdbestuur van den P.T. en T„ afdeeling radio, haar groo ten dank betuigd heeft voor de diensten, door den Zakelijken Omroep te Schevenin- gen voor de Nederlandsche Dagbladpers verricht. Onder welke buitengewone om standigheden ook de afdeeling radio van den P.T. en T. voor het persbureau, vroeger en tot op heden, heeft klaar ge staan, de voortgang der techniek heeft het afscheid noodzakelijk gemaakt, dat 76 nieuwsbladen van de radio gingen nemen. De directie heeft voorts de omroepster van het A.N.P., die zoo vele jaren in haar een zaamheid in de radiospreekcel, op zeer ge waardeerde wijze haar werk heeft gedaan, den dank van de bladen in de provincie overgebracht en haar namens vele redac ties een enveloppe met inhoud mogen aan bieden. Tegen half vijf kwamen in het hoofd kantoor van het A.N.P. op de Heerengracht te Amsterdam, van welk gebouw de vlag woei, de genoodigden voor de opening van den tclexdienst bijeen, van wie wij in de eerste plaats noemen den minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, die vergezeld Was van den directeur-gene raal van den P.T. en T., ir. M. H. Damme én den heer ir. H. J. Boetje, hoofdinge nieur-directeur der telegrafie en telefonie. Tevens waren aanwezig de voorzitter van den Postraad, de heer A. Pierson, de chel van den regeeringspersdienst, de heer A. J. Lievegoed, en van het hoofdbestuur van den P.T. en T. de heeren, op wier schou ders de verantwoordelijkheid van de voor bereiding en inrichting van het net was gelegd, ir. A. D. J. Uurbanus, ing. der tele grafie en telefonie, en T. Perry, adj.- referendaris van den P.T. en T. Van de zijde van de dagbladpers waren aanwezig alle leden van het bestuur der vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", voorzitter de heer J. W. Henny, alle leden van den raad van beheer van het A.N.P., voorzitter de heer H. Nijgh, de juridische adviseur van het A.N.P., dr. Ph. B. Libourel, de heer H. Diemer, voorzitter van de „Nederlandsche vereeniging van protestantsch-christelijke dagbladdirecteu ren", de heer mr. F. O. C. J. Teulings, voorzitter van de vereeniging „De katho lieke dagbladpers", alsmede vertegenwoor digers van den Nederlandschen Journalis tenkring en van de katholieke Journalis ten vereeniging. De heer Nijgh sprak namens den Raad van Beheer een woord van welkom. Wij stellen het ten zeerste op prijs, zoo zeide hij, dat u zich allen de moeite heeft willen getroosten naar hier te komen, om getuigen te zijn van dit voor het A.N.P. zoo groote moment, immers, nu eerst door de telex hebben wij het gevoel gekregen dat door een directe band gevormd te hebben tusschen het A.N.P. en zijn leden, het Alg. Ned. Persbureau een afgerond ge heel is geworden. Het geldt hier, aldus spr., min of meer een technische onthulling en hij bracht daarvoor in het bijzonder dank aan den minister en den heer Damme voor hun medewerking. Wanneer U straks, Excellentie, ons hel genoegen wilt doen op de, er als een ge wone schrijfmachine uitziende telex, te tikken, dan tikken er tegelijkertijd bij 76 dagbladen over geheel Nederland van die zelfde schrijfmachines zonder bediening. Dat is dus de band die gevormd is, ik mag wel zeggen van heel de wereld, ook van onze regeering met alle dagbladen in Nederland. Wij hebben daarmede op dezen dag bereikt, dat wij ons nu eerst echt gevoelen te zijn het compleet geoutilleerde pers agentschap, dat deel uitmaakt van de rij van de groote persagentschappen in EuroDa, als Reuter, Havas enz. Wij gevoelen ons thans ook het officieele Nederlandsche telegraafagentschap voor Nederland, voor de geheele wereld en daarnaast wij mogen het hier wel zeg gen het officieuze regeerings-apparaat, dat onze Nederlandsche regeering in de gelegenheid stelt, hare berichten over de geheele wereld verspreid te krijgen. Wij vertrouwen dat ook de regeering er zich over zal verheugen, dat deze mogelijk heid thans geschapen is en dat zij er veel gebruik van moge maken. De aanwezigheid van Uwe Excellentie geeft ons te dien opzichte goeden moed. Spr. dankte verder allen, die tot de tot standkoming hun medewerking hebben verleend en gaf hierna het woord aan den directeur van het A.N.P., den heer Van de Pol. De directeur herinnerde er aan dat het eerst negen, respectievelijk drie maanden geleden is. dat de in Nederland werkzame persbureaux werden samengebracht in het groote verband van het Algemeen Neder landsch Persbureau. Verleden jaar om dezen tijd was dit gebouw zoo goed als ledig, thans loopen er de draden samen, die de dagbladen verbinden met alle dee- len des niks en met de geheele wereld. Op 1 Juli 1935 ving het Algemeen Neder landsch Persbureau ziin werkzaamheden aan. met gelijktijdige opheffing van de nieuwsdiensten van het Persbureau Vaz Dias en van het Haagsch Corresponden tie-bureau en met medewerking van de leiders dezer bureaux in de directie van het A.N.P. Op 1 Januari 1936 werd ver volgens het Nederlandsch Telegraaf Agentschap, dochter-instelling van Reuter, Londen, opgeheven en in zijn plaats het Algemeen Nederlandsch Persbureau opge nomen in den kring der wereld-pers- bureaux. de zoogenaamde geallieerde bureaux Wat dit beteekent, kan men zich het beste voorstellen, wanneer men be denkt. dat op gezette tri den deze geal lieerde bureaux der verschillende landen bijeenkwamen en Nederland dan door een eigen nationaal bureau niet was vertegen woordigd. Dat was een beschamende toe stand. Men mag zich verbazen, dat deze zoo lang heeft kunnen voortduren. Neder land zal in dezen kring thans een eigen stem hebben. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau tenslotte kan door deze nieuwe positie voortaan zelfstandig wat omtrent Nederland aan het buitenland zal worden gemeld, vaststellen. Het draagt den plicht te waken voor een juiste berichtgeving omtrent Nederland: het heeft daartoe zijn telegramdienst. bestemd voor het buiten land. bereids aangevuld met een schrifte- liiken dienst, een zoogenaamden mail dienst. voorloopig nog bescheiden, maar later uit te breiden. Deze maildienst worden gezonden aan alle geallieerde bureaux, welker samen werking berust op het beginsel van de erkenning der nationale bureaux, de wederzüdsche uitwisseling van nieuws en de uitsluiting van niet-officieele niet- nationale bureaux. De directie van het A.N.P. beschouwt de voorlichting van het buitenland over Nederland als een harer gewichtigste functies, welke ook door de vereeniging ..De Nederlandsche Dagblad pers" bii de stichting van het bureau werd beoogd Op 1 Juli 1935 vond het A. N. P. als be proefde middelen voor de nieuwsoverbreu- ging de telefoon, de telegraaf, de spoor- pakjes en het belangrijkste middel, de radio. Het persbureau Vaz Dias heeft de nieuwstransmissie met de toepassing van de radio een geweldig stuk vooruit ge bracht. Niettegenstaande hare groote ver diensten echter, bleven er hiaten in de mogelijkheden der nieuwsoverbrenging, vooral op de spitsuren van telefoon en te legraaf Spr. vertelde hoe hij zich ten slotte in verbinding heeft gesteld met mi nister De Wilde, ter verkrijging van een telex-net en hoe hij daarbij alle mogelijke medewerking heeft ondervonden. Nu het net gereed is gekomen gaf de heer van de Pol den minister en den heer Damme de verzekering dat de dagbladpers deze ge weldige hervorming in hooge mate waar deert. De minister spreekt. Vervolgens sprak minister De Wilde, die het een groote dag in de geschiedenis van de Nederlandsche Pers noemde en ver klaarde gaarne van de partij te zijn nu een baanbrekende gebeurtenis op het gebied der nieuwsverbreiding ging plaats vinden. Wij gaan zoo dadelijk, zeide hij, een telex distributienet openen, dat zich van ana Een hoekje van de A.N.P.-telexkamer. De typiste zit voor den tejex-zender. Links van haar. met de lange papierstrook, de automatische zender en daarnaast een controle-ontvanger, die eveneens als zender gebruikt kan worden. loge diensten in het buitenland belang rijk onderscheidt. Treft men ginds com plexen aan, welke gewoonlijk slechts een beperkt aantal groote bladen samenkop pelen, hier wordt een groot algemen net gevormd tusschen het Nederlandsche Pers bureau en vrijwel alle bladen in den lande Het getal dat de heer van de Fol noemde, is alleszins eervol voor een land als het onze. De provinciale pers leverde het meerendeel der deelnemers en het geeft mij voldoening te kunnen constateeren, dat ook kleine couranten zich een aansluiting hebben kunnen verschaffen. Dit wil dus zeggen, dat er een algemeenheid bereikt is, die wel moeilijk haar weerga zal kun nen vinden Het bewijst ons bovendien, dat hoewel we in een tijdperk van ongeken de, het zakenleven nog steeds geeselende depressie leven, bij de Pers nog de energie gevonden is, om een belangrijk werk tot stand te brengen. Dit op zichzelf is van groote beteekenis. Van nog grootere be- teekenis acht ik het echter, dat in den tijd van moeilijke internationale verhou dingen. dien we thans doormaken, waar in schokkende berichten op allerlei gebied als het ware niet van de lucht zijn en waardoor allerwegen onrust wordt ge wekt, de best mogelijke band tusschen publlciteitsorganen en het Algemeen Ne derlandsch Persbureau wordt gelegd. De waarde hiervan laat zich moeilijk concreet omschrijven. Een ieder van ons voelt in- tusschen,dat zij onder omstandigheden opschatbaar kan zijn. Om deze redenen kon de directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en tele fonie, bij het ontvangen van de opdracht tot den aanleg van het telexnet, mede uit mijn naam aan het A. N. P berichten, dat de inrichting van dezen dienst kon worden beschouwd als een groot algemeen, maar tevens als een nationaal belang. Bij de be schouwing van het A.N.P.-telexnet valt 't op, dat al het materieel behoort tot de normale apparatuur van den openbaren tclexdienst. Allerlei mogelijkheden staan daardoor nog open en ik noem het een bijzondere samenloop van omstandighe den, die maakte, dat het A.N.P. tot was dom kwam op hetzelfde oogenblik. dat de P.T.T.-dienst met de ontwikkeling van zijn techniek zoover gekomen was, dat met verstrekking van normaal materieel van den telexdienst aan de behoeften kon worden voldaan. Met genoegen wensch ik de leiding van het A.N.P. geluk mei de opening van den nieuwen dienst voor de berichtenverspreiding en ik twijfel er niet aan, of de telexapparatuur zal, op het ge bied van de nieuwsverspreiding van groot nut blijken. Aldus zullen de goede verhou dingen en de hechte banden, die tusschen persdiensten en P.T.T.-bedrijf altijd be staan hebben, nog versterkt worden. Dit acht ik in het belang van het Nederland sche volk. Deze gedachte heb ik ook neergelegd in de boodschap, welke als eerste bericht over het telexnet zal worden verspreid. De directeur-generaal der P.T.T., de heer ir Damme, noemde het tijdstip van het in bedrijf stellen van het landelijke telexnet zeer belangrijk. Zulks niet alleen voor het persbureau en voor de dagbladen, die de mogelijkheid zien ontsluiten om langs den meest volmaakten weg berichten aan allen te 'doen geworden, niet alleen, omdat het thans gekozen systeem van rondzending het nieuws Inderdaad geheim houdt, totdat het zijn bestemming bij het eigenlijke or gaan van publiciteit bereikt heeft, maar ook, omdat de opening van dezen dienst een afzonderlijke phase vormt in de evo lutie van den jongsten verkeerstak van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie: den telex- of openbaren verreschrijfdienst. De pers is steeds een groote gebruikster geweest van de verkeersmiddelen, welke de P.T.T.-dienst haar ter beschikking kon stellen. Men benutte van oudsher veel vuldig de diensten van de post, de telegra fie, de telefonie en laatstelijk ook gedu rende een reeks van jaren de radlotele- grafie en -telefonie. Thans legt men zich toe op het gebrui ken van den jongsten tak voor schriftelijke berichtgeving, waarbij, evenals bij de tele fonie, de verkeersmiddelen en toestellen geheel in handen van den gebruiker zijn en waarbij het intermediair van ambtena ren van den openbaren dienst tot een mi nimum beperkt wordt. Dat dit voor de pers van zoo bijzondere beteekenis is, ligt voor de hand, omdat op geen enkel ander gebied de overbrenging van het geschreven woord zoo de kern van het bedrijf vormt als hier. Is bij den han del de berichtgeving slechts middel om het afsluiten van transacties, het uitvoeren van orders en administratie mogelijk te maken, hier voor het persbureau is de overbrenging doel. Daarbij komt, dat de verkeers- of be- richtencapaciteit van het telex-net enorm groot is. Het is waarschijnlijk niet te hoog geschat, indien ik veronderstel, dat per dag 50.000 woorden zullen worden geseind. Dit aantal komt ongeveer met een gebruik van twaalf uren van de apperatuur voor automatisch zenden. De transmissiecapaciteit, welke ter be schikking staat, wordt door deze cijfers wel aardig geïllustreerd. In het licht van deze prestaties be schouwd, lijkt de ontwikkeling van den dienst, zooals deze thans wordt gemaakt, volkomen logisch. Spr. verklaarde over tuigd te zijn dat voor de telex een groote toekomst is weggelegd. De heer J. W. Henny, voorzitter van de vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", Directeur van ons Blad, wees er op dat nu de telex in werking wordt gesteld, aan de radio het stilzwijgen is opgelegd, de radio, die sedert jaren da gelijks gecodeerde en niet-gecodeerde be richten in de redactiekamers van onze bla den, in den vorm van het gesproken woord binnenbracht en die bij haar intrede de verzending van cople per spoorpakje en vele berichten via telefoon en telegraaf overbodig gemaakt had. En nu moet op haar beurt de radio plaats ruimen voor de telex. Ik kan hier gerust zonder hoogmoed verklaren, aldus spr., dat de Nederlandsche Dagbladpers zich volkomen van haar taak, die allereerst velerlei plichten inhoudt, bewust is. Een van die plichten is, de berichten zoo spoe dig mogelijk aan den volke door te geven, en er naar te streven zelfs van allerlaat ste gebeurtenissen, die voor het ter perse gaan van een blad plaats vonden, mede- deeling te doen. Die plicht is samen te vatten in „streven naar de grootst moge lijke actualiteit". En een bewijs van de plichtsopvatting van de dagbladpers is, dat niettegenstaande de slechte tijden, de in voering van de telex, die toch wederom nieuwe lasten op onze ondernemingen legt, met een algemeen enthousiasme is be groet. Dat de raad van beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau en zijn actieve directie dezen plicht van de pers begrijpt, verwondert ons. dagbladdirecties, in geenen deele, doch de wijze waarop dit begrepen, en ons practisch bewezen is, en dat nog wel zoo kort na de oprichting van ons persbureau, stemt ons, dagbladdirec teuren, tot groote dankbaarheid. Hiermede is de Nederlandsche Dagblad pers, dus ook het Nederlandsche Volk een groote dienst bewezen. Telex-boodschap van den minister. De voorzitter van den raad van beheer verzocht vervolgens den minister en ver deren genoodigden de directie te willen volgen naar de telexkamer voor de inge bruikstelling van het net 's Ministers boodschap aan de pers was tevoren op den ponsband gereed gemaakt en lag startklaar in den automatischen zender te wachten tot leven zou worden gebracht in het telexnet. dat zich 1400 kilometer lang over het land verbreidt. De minister stelde den motor van den automatischen zender in werking. Even werd gewacht, daarna lichtte de minister het klinkje op dat de motorkracht op den aultomatischen zender overbrengt, en de machines in de .telexkamer begonnen te leven, terwijl tegelijkertijd op 76 dag- bladbureaux de volgende boodschap van den minister werd getikt: Aan het verzoek om het nieuwe A.N.P.-telexnet te openen door het eerste bericht te verzenden, voldoe ik gaarne. Het samenstel van geleidingen en toestellen, dat het A.N.P.-telexnet vormt, is de kostelijke vrucht van een gelukkige samenwerking tusschen het Algemeen Nederlandsch Persbureau en het p.t.t.-bedrijf. Het voldoet aan de hoogste eischen. die de moderne tech niek kan stellen. Op een en het zelfde oogenblik zullen voortaan tientallen Nederlandsche persorganen van het A.N.P de nieuwsberichten ontvangen, die hun lezers op de hoogte houden van wat er in ons land en daarbuiten omgaat. Ik heb de overtuiging, dat door de toepassing van dezen nieuwen vorm van berichtverspreiding de nationale zaak wordt gediend. Als hoofd van het departement, waaronder het p.t.t.-bedrijf ressor teert, verheug ik mü van harte in de samenwerking, die tot dit resultaat geleid heeft. De Nederlandsche Pers en het Ne derlandsch p.t.t.-bedrijf brengen, ieder op zijn wijze, mededeelingen en ge dachten over. Bij het voorzien in de economische, culturcele en religieuze behoeften des volks zijn beide, in de ontwikkelingsfase van onze eeuw. on misbaar en daarom van primordiale beteekenis Ik hoop en verwacht, dat de telex- distributiedienst, die heden geopend wordt, een doeltreffend middel zal blijken te zijn om Pers en p.t.t.-bedrijf nog beter dat tot nu toe in staat te stellen het Nederlandsche Volk te dienen en onze nationale kracht te sterken. De minister van binnenlandsche zaken J, A. DE WILDE. Na de officieele ingebruikstelling van het net bleef men nog eenigen tijd in oe telexkamer, ter bezichtiging van het ge heele technische apparaat dezer mo derne transmissie-methode. Ook aan de afdeeling van de radio-telegrafisten werd nog een bezoek gebracht en hier hadden de minister en de andere genoodigden vooral belangstelling voor het heli-appa raat dat draadloos geseinde signalen op neemt en automatisch in leesbaar schrift omzet. Mr. de Wilde en de andere leden van het gezelschap, dat de plechtigheid had bijgewoond, begaven zich vervolgens naar hotel de l'Europe, waar men zich ver- eenigde aan een maaltijd, welke gepre sideerd werd door den voorzitter van den raad van beheer van het A.N.P.. den heer H. Nijgh. Ter gelegenheid van de ingebruikstelling van het telexnet zijn van vele zijden ge- lukwenschen aan het adres van den raad van beheer en de directie van het A.N.P. ingekomen. Onder deze felicaties was een telegram van de hoofddirectie van het Reuter-bureau. waarin de tot standkoming van het telexnet een prachtig stuk werk wordt genoemd. Het legt een welsprekende getuigenis af van de sprankelende energie van de directie aldus wordt in het telegram gezegd dat binnen negen maanden na zijn stichting het A.N.P. niet alleen de binnenlandsche zoowel als de buitelandsche diensten met succes heeft overgenomen, doch tegelijkertijd de mo dernste mogelijkheden binnen het bereik van de aangesloten dagbladen heeft ge bracht. Van de gelukwenschen werd er mede een per telex ontvangen, afkomstig van directie en personeel van Aneta-Batavia. terwijl van de prachtige bloemstukken die in de directiekamer waren opgesteld, een geschonken was door den chef van den regeeringspersdienst den heer A. J. Lievegoed. en 'n optimist aebfeven I Als er iemond van nat heid en vocht heeft te lijden, zou ik he» zijn (meent de glozenwas- scher). Maar van den i dag af aan, dat ik tegen mijn jicht Sloan's ben gaon gebruiken, heb ik er heel weinig hinder meer van gehad I O L U H II O verdrijft pijn' 1628 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 27): Heden- nam. half acht, de heer van Teylingen van Leiden. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum: Woensdagnam. half acht, ds. A. W. de Rover van Vlaardingen, NED. HERV. KERK. Beroepen: te Harlingen J. Loos te Oude- ga (W.) CHR. GER KERK. Tweetal: te Barendrecht L. S. den Boer te Arnhem en M. W. Nieuwenhuijze te Franeker. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen: te Apeldoorn A. A. Harden- berg, cand. te Groningen. DE BEGRAFENIS VAN DR. J. C. RULLMANN. In vervolge op ons verslag van gisteren zij nog gemeld, dat onder de talrijke aan wezigen die gistermiddag door hun aan wezigheid mede de laatste eer bewezen aan 't stoffelijk overschot van dr. J. C. Rull- mann, in leven predikant bij de Ger. kerk van Wassenaar en bekend biograaf, waren nog de heeren mr. A. J. L. v. Beeck Cal- koen, chef van de afd. Hooger Onderwijs aan het dep. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, voorzitter en dr. S. O. Los, lid van het college van deputaten van wege de Generale Synode der Geref. Ker ken voor de correspondentie met de bui- tenlandsche kerken, van welk college de overledene mede deel uitmaakte; prof. dr. G. M. den Hartogh, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen; dr. J. W. Note- boom, directeur van de dr. A. Kuyperstich- ting, van welks orgaan dr. Rullmann mede werker was; ds. C. M. v. d. Loo van Rijns burg; ds. Tj. Petersen van Boskoop en dr. Th. Ruys van Lisse, vertegenwoordigend het moderamen van de classis Leiden der Geref. Kerken; dr. K. Dijk van Den Haag namens het bestuur van den Ned, Bond van Jongelingsvereen. op G.G.; dr. H. Kaajan en ds. P. Ch. v. d. Vliet, beiden Geref. pred. te Utrecht; ds. J. Koelewijn id. van Berkel, vorige standplaatsen van den overledene; de em. pred. ds. W. Maan van Alphen a. d. Rijn; ds. F. Staal Czn. van Wassenaar en ds. C. W. J. v. Lummel van Zuidland; de predikanten van Den Haag West, ds. W. van 't Sant en ds. A. de Bondt: de classispredikanten ds. M. Heuzeveldt van Hazerswoude, ds. A. K. Krabbe van Hillegom, ds. H. Meijering van Katwijk aan den Rijn. ds. H. Haspers van Koude kerk a. d. Rijn, ds. J. J. Dijk van Leider, dorp. ds. Jac Eringa van Oegstgeest, ds. F. H. Broekstra van Rijnsburg, ds. P. D, Kuiper van Sassenheim en ds. J. C. Hout zagers van Voorschoten; dr. H. J. Honders, ds. W. A. B. ten Kate en ouderling J. H. v. Barneveld, namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Wassenaar; res.-kapt. Th. H. Ruys, res.-kapt. F. Schol en res.- kapt. D. J. Karres namens den Vrijw, Landstorm van welks plaatselijke commis sie dr. Rullmann deel uitmaakte; W. D. Meinema, uitgever te Delft; ds. Joh. Jan sen. em. predikant te Katwijk aan Zee; ds. H. Volten van Bolnes; een deputatie van het bestuur der Chr. school te Wassenaar: R. Coulander, secr. van het hoofdbestuur van den Bond van Geref. Mannenvetee- nigingen en vele anderen. TOENEMENDE ACHTERSTAND. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening no. 6074) vraagt ons Dlaats voor het volgende: De inkomsten gedurende de maand Maart bedroegen f 39.000. Deze maand liet dus een achterstand van f. 39.000. Voegt men dit bedrag bii den achterstand gedurende de maanden Januari en Februari, dan komt men tot een totaal van f. 144.000 gedurende het eerste kwar taal van dit jaar. Dat de Zending hierdoor in groote zorgen verkeert, behoeft nie mand te verwonderen. X te N. a. Z. Dergelijke adressen zijn ons niet bekend. Wat uw tweede vraag betreft zouden wij u wijlen verwijzen naar den boekhandel waar men wel een uit gave zal hebben, die u de gewenschte in lichtingen verschaffen kan

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9