HET DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS JAARBEURS BRUSSEL LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 7 April 1936 Wijtot 15 ami Het Fransche Vredesplan. DE OORLOG IN ABESSYNIE SCHERPE AANVALLEN OP DE REGEERING. DE REGEERING KRIJGT EEN MOTIE VAN VERTROUWEN Gisteren heeft in het Engelsche Lager huis weer een debat over de bultenl. poli tiek plaats gehad. De Labour-afgevaardigde Attlee viel de buitenlandsche politiek der regeering hef tig aan en was van meeping, dat. indien de regeering bij het begin der Ethiopische kwestie een standvastige houding zou heb ben aangenomen, de oorlog in Abessynlë thans geëindigd sou zijn. Hij verhief ver der zijn stem tegen de voortzetting van de petroleumleveringen aan Italië. Omtrent de huidige phase van het geschil ver klaarde hij, dat de houding van Hitier het resultaat was van een echec van den vol kenbond. De volgende spreker, sir Archibald Sin clair. leider der liberale oppositie, ver klaarde. dat het niet de sanctlepolitiek is, die mislukt is, maar de vastberadenheid der regeering. Voor spreker zijn doelma tige sancties: uitvoerverboden voor petro leum, Ijzer, staal, steenkool en een verbod van zee transporten, waarnaast steun zou moeten zijn verleend aan het Abessijnsche leger Dit zou geen oorlog beteekenen, maar steun voor het slachtoffer van een aanval. Vervolgens sprak Churchill, die wees op het gebrek aan logica in de uitvoering der Engelsche politiek, waardoor de aanvaller nog meer zal krijgen dan volgens het plan HoareLaval, terwijl Engeland zich tal rijke nadeelen op den hals haalt, in de eerste plaats een groot antagonisme van Italië in de Mlddellandsche Zee. Frankrijk is door Abessynië van Italië verwijderd en het gevolg is geweest, dat Hitier gelegenheid is geboden, de verdra gen te verscheuren en het Rijnland weer te bezetten. Spr. concludeerde, dat interventie alleen moet geschieden, wanneer daarachter een krachtige vastberadenheid staat. Tenslotte stelde Churchill een vraag naar den toestand aangaande de kwestie der vroegere Duitsche koloniën. Sir Austen Chamberlain zeide o.a.: Wie een onwrikbare houding tegenover Italië of een herverdeeling der rijkdommen wenscht, moet zijn redeneering tot het slot doorzetten. Wij moeten beslissen, of wij de colectieve veiligheid werkelijkheid willen doen worden. Een ontwikkeling van het volkenbondssysteem is de beate vredes- waarborg. Wat Dultschland betreft, dit zal duidelijker moeten aangeven, wat het werkelijk wil Wat verstaat het onder rechtsgelijkheid? heeft die ook betrekking op teruggave der koloniën? Zuiver bilate rale non-agressiepacten vormen geen en kele waarborg voor wie het ook zij. De vraag waar het om gaat is: in welke mate zijn wij bereid op bepaalde wijze, evenals in het Locarnoverdrag, een zelfde verbintenis te aanvaarden ten opzichte van onze andere verplichtingen krachtens het Volkenbondshandvest? De minister van buitenlandsche zaken Eden verdedigde het beleid der regeering in de Abessijnsche kwestie, waarbij hij on der meer zeide, dat de Volkenbond in zijn doelmatigheid beperkt wordt door de be perktheid van het aantal leden en dat de flnancieele en economische sancties niet onmiddellijk effectief kunnen zijn, wan neer niet alle staten lid zijn van den Vol kenbond. Engeland heeft de gedachte aan een petroleum-embargo gesteund maar Frank rijk wilde eerst nog een verzoeningspoging in het werk stellen. Sindsdien echter heeft de Italiaansche regeering de agressie ver sterkt. Naar de meening der Britsche regeering zou het onduldbaar zijn, dat te Genève eenvoudig van verzoening gespro ken werd. terwijl de oorlog voortgaat. Er moet een werkelijke verzoening ko men, leidende tot staking der vijandelijk heden, of wel de commissie zal haar taak weer ter hand moeten nemen De houding der Engelsche regeering blijft, zooals zij tijdens het geheele geschil is geweest. Wat het Duitsche antwoord betreft, zei de Eden. dat de Britsche regeering niet naar een Locarno-bijeenkomst kan gaan om daarmede toe te geven, dat de verzoe ning dood is. De Volkenbond zal bij de eer ste gelegenheid moeten deelnemen aan de besprekingen, aangezien andere dan Locarno-mogendheden bij de kwestie be trokken zijn. De Volkenbond zal dan de verschillende voorstellen moeten coördlneeren. Veel zal gewonnen zijn, als tegen het einde van den zomer de Volken bond geheel Europa omvat. Dan zullen ook. behalve dat grootere veiligheid verkregen zal zijn, economische en be wapeningskwesties ter sprake kunnen komen. Het zou verstandiger zijn, deze bijdragen tot de Europeesche veilig heid onmiddellijk te verleenen. Eden besloot zijn rede met te zeggen, dat hij geloofde, dat de Volkenbond ster ker was geworden en dieper wortel heeft geschoten. „Alles wat wij doen, moet op de basis van het Volkenbondspact geschie den". Aan Eden werd nog de vraag gesteld, of hij plannen wilde ontwerpen voor een internationaliseering der luchtstrijdkrach ten. Eden antwoordde hierop, dat het de wensch is der Engelsche regeering, het ge vaar van een luchtaanval door eiken tac- tlschen maatregel te voorkomen. Onder de tegenwoordige omstandigheden acht ze het sluiten van een luchtpact ter bestrij ding van luchtaanvallen het beste middel hiertoe. Om nadere inlichtingen verzocht, zeide Eden. dat de regeering herhaaldelijk dui delijk heeft te kennen gegeven, dat zij streeft naar het sluiten van een lucht pact tusschen de vijf Locarno-mogend heden. De regeering meent, dat een dergelijke overeenkomst de collectieve veiligheid zal bevorderen. ZIJ zou de internationale be grenzing der luchtstrijdkrachten, hetzij door het sluiten van een pact, hetzij door andere maatregelen, begroeten en verder tot dit doel medewerken. Ondervraagd over de kwestie van de petroleumsanctles tegen Italië, antwoordde Eden. dat deze zaak behoort tot de com petentie van de commissie van achttien, doch grootendeels afhangt van het resul taat van de démarches der commissie van dertien, welke is belast met het zoeken naar een basis voor een voor alle belang hebbenden aanvaardbare regeling. Eden voegde hier nog aan toe: „Van de besluiten van de commissie van dertien hangt de bijeenroeping af van de commis sie van achttien, welke wellicht zeer bin nenkort kan worden bijeengeroepen". Neville Chamberlain sloot na Eden na mens de regering de debatten. HIJ maakte daarbij een scherp onderscheid tusschen koloniën en mandaat-gebieden. Over af stand van koloniën wordt niet gesproken. Voor overdracht van mandaten, wanneer daartoe al wordt overgegaan, is toestem ming noodig van de mandaat-mogendheid en van den Volkenbondsraad. WIJ weten, aldus spreker, dat wij verplichtingen heb ben ten opzichte van de bevolkingen der mandaatgebieden en wij zouden er niet aan denken, deze verplichtingen te laten varen of deze gebieden af te staan aan welke andere mogendheid ook. zelfs niet ter verkrijging van de vreedzame regeling, die wij allen wenschen, tenzij wij ervan overtuigd zouden zijn. dat de belangen van alle deelen der bevolkingen der genoemde gebieden volkomen beveiligd zouden zijn. Tenslotte werd een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met 361145 stemmen. "ON„ .SlllGt"0 iu*sfs 8788 (Ingez. Med.) In den gisteren gehouden Franschen ministerraad heeft Flandin het ontwerp van het Fransche memorandum, in ant woord op het Duitsche memorandum van 31 Maart, voorgelegd, alsmede het ont werp van een constructief plan van actie voor den wede, bestemd ter voorlegging aan den Volkenbondsraad, De „Paris Solr" meent intusschen reeds den inhoud van de Fransche plannen als volgt te kunnen weergeven: 1. Een afwijzing van de door Dultschland naar voren gebrachte Juridische motieven ter rechtvaardiging van de schending van het Locamo-pact. 2. Een memorandum, bestemd voor de genen, die de situatie in de Rijnzóne heb ben te onderzoeken en zich daarover moe ten uitspreken. 3. Een constructief plan, dat voorziet in: a. De organisatie van den vrede op de basis van rechtsgelijkheid voor allen; b. Versterking van artikel 16 van het Volkenbondspact om de collectieve veilig heid sneller en doelmatiger te doen func- tionneeren. Het denkbeeld wordt geopperd, dat den Volkenbond een Internationale strijdmacht ter beschikking zou worden gesteld. c. Wederkeerige hulpverleening aan sta ten. die het slachtoffer van een aanval zouden kunnen worden, onverschillig of dit West- of Oost-Europa betreft. Wat het constructieve deel van dit plan betreft, merkt het blad op. dat Frankrijk daarmee tot de politiek van den regio nalen bijstand terugkeert. De voorgenomen pacten zouden alleen op Europa betrekking hebben, daar de laatste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat de Volkenbond alleen in naam univer seel is. Grondslag van het Fransche plan is, dat de oplegging van den vrede door een collectieve macht niet verder kan gaan dan Europa Het betrekken van de Euro peesche gebledsdeelen van Sovjet-Rusland in de plannen. hetgeen in het Brland- plan van een Europeesche vereenlging niet beoogd werd is thans te rechtvaardigen, nu Sovjet-Rusland lid van den Volken bond is geworden en door een speciaal verdrag met Frankrijk vedbonden is. Het memorandum zal dan, vervolgt het blad. in details aangeven, hoe Europa's gebieden zijn te onderschelden volgens regionale pacten. Uiteengezet wordt, vol gens welke beginselen de staten zich tot regionale pacten van wederzijdschen bij stand zouden kunnen aaneensluiten, om elk oorlogsgevaar in bepaalde, bijzonder bedreigde gebieden uit te sluiten. DE OPMARSCU DER ITALIANEN. DE NEGUS HEEFT DEN MOED NOG NIET VERLOREN. Uit Erithreesche bron ontvangen be richten melden, dat de Italiaansche troe pen zegevierend hun opmarsch naar het Zuiden voortzetten en dat zij op 20 K.M. ten Zuiden van Kworam de deelen van de keizerlijke Abessijnsche garde hebben ver slagen, welke den terugtocht van de over blijfselen van het keizerlijke leger dekten. In Abessijnsche kringen daarentegen wordt verklaard, dat de keizer zijn garde opnieuw samenstelt en dat hij van mee ning is dat Abessynië niet is overwonnen. De correspondent van Reuter-A.N.P. inde Abessijnsche hoofdstad heeft een per soonlijke verklaring van den Negus ont vangen uit het groote hoofdkwartier van den keizer. Daarin verklaart Haile Selassie: „Ethiopië is niet overwonnen; mijn le gers zijn gereed te strijden totdat er geen enkele Italiaansche aanvaller meer op ons gebied overblijft. Wij vragen zeker niet om den vrede, wij zijn teleurgesteld over de voortdurende vertragingen van den Vol kenbond bij de toepassing van werkelijke effectieve sancties, die een einde zouden maken aan dezen wreeden oorlog. In de hoop onze dappere troepen te overwinnen, voordat de Volkenbond tusschenbelde komt, profiteert de vijand van deze ver tragingen door de meesl afschuwelijke en barbaarsche oorlogsmethoden te gebrui ken, welke door alle beschaafde volkeren zijn verboden. Open steden, zooals Har- rar, worden gebombardeerd, kerken en hospitalen zijn verwoest, onze troepen en, erger nog, de vreedzame burgerbevolking, ver van de fronten, worden op wreede wijze door gassen verbrand, ondanks de plechtig aangegane, verplichting van ItaJ- lië geen gebruik te maken van dergelijke strijdwijzen. Ondanks de verpletterende ongelijkheid en de veelvuldige wreedhe den is het moreel van onze troepen en van ons volk uitstekend. Italiaansche Inlichtingen, die het tegen overgestelde beweren zijn afschuwelijke leugens, die gelanceerd worden, teneinde de leden van den Volkenbond te beïnvloe den tijdens de onderhandelingen. Wij bltjven er sterk van overtuigd, dat de Vol kenbond niet zal toestaan, dat de collec tieve veiligheid een doode letter blijft en dat hij, na de rechtvaardigheid van onze zaak te hebben toegegeven, toepassing zal elschen van het hierboven genoemde principe ten gunste van een loyaal lid van den Volkenbond, door het opleggen van effectieve sancties. In een tweede telegram meldt de cor respondent van Reuter-A.N.P. uit Addis Abeba dat de berichten over den laatsten veldslag thans ln de hoofdstad beginnen aan te komen. Zij melden met name dat de keizer persoonlijk met zijn garde heeft meegestreden en gedurende twee dagen, zonder te slapen, een mitrailleur heeft bediend. Tijdens de eerste 36 uur van den veldslag bleef de keizer ln het groote hoofdkwartier, van waaruit hij de verde diging leidde, maar daarna, ziende dat zijn soldaten in de klem zaten, tengevolge van de overmacht rfer1 Italianen, zoowel in troepen als ln bewapening, begaf de kei zer zich naar het front met een af deeling mitrailleurs en streed daar in de gelederen van zijn keizerlijke garde mede. De keizer gaf hier zijn bevelen en moedigde zijn mannen aan. van wie velen door gifgas sen waren getroffen. Tenslotte besloot hij tot een strategischen terugtocht, die toen de verstandigste daad vormde. Een derde dee' van de keizerlijke garde was ln re serve gebleven en de keizer voegde zich hierbij, terwijl hij, naar verklaard wordt, de overblijfselen van het andere tweederde gedeelte reorganiseerde. Het moreel van de keizerlijke garde is niet gebroken, ofschoon de geleden ver liezen zeer zwaar zijn. Talrijke officieren sneuvelden, maar de keizerlijke garde heeft, gelijk gezegd wordt, tenminste de voldoening gehad, te weten, dat even zware slagen zijn toegebracht als ontvan gen, hoewel men tenslotte gedwongen was terug te trekken. Auto van den Negus buitgemaakt? Een Italiaansche vliegende colonne heeft een zwarte limousine buitgemaakt. Men vermoedt, dat dit de auto van den Negus is. De Italiaansche patrouiles zijn tot 50 K.M. bezuiden Kworam doorgedrongen. Badoglio's plannen. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft Ba- doglio aan de journalisten verklaard dat de nederlaag van het laatste leger van den Negus aan het Noordelijk front hem veroorlooft stoutmoedige plannen te ont werpen en uit te voeren. Gij zult daar wel dra kennis van krijgen, heeft hij gezegd. Hoe Italië den vrede ziet. In een hoofdartikel van de „Trlbuna" zet Forza Davanzati de Italiaansche mi- nlmum-eischen voor een oplossing van het Itailaansch-Abessljnsche conflict uiteen. Hij stelt daarbij een wijziging vast ln de stemming der Engelsche pers, welke zelfs het blad van Eden, de „Daily Telegraph", dwingt tot de bekentenis, dat de eerste poging van den Volkenbond om sancties toe te passen, vruchteloos geweest is. Daaruit volgt, dat de sancties zichzelf ver oordeeld hebben en daarom moeten wor den opgegeven. De vrede met Abessynië kan óok in de verste verte niet op de verouderde grond slagen der voorstellen van de commissie van vijf worden opgebouwd. HIJ moet in werkelijkheid aan de Italiaansche zege praal beantwoorden. Ook mag hij niets uitstaande hebben met voorstellen, die nauw verbonden zijn met de overtuiging, dat Italië niet in staat is een militaire overwinning te behalen. De naakte waar heid, aldus het artikel, sluit op de meest besliste wijze elke middellijke of onmid dellijke Interventie van den Volkenbond ln de mogelijke oplossing van het con flict uit. Daarmee zijn ook de voorstellen van de commissie van vijf en 'het plan Laval- Hoare onuitvoerbaar geworden. De in deze voorgestelde Volkenbondscontrole ls als dood te beschouwen. De Volkenbond moet er ook rekening mee houden, dat de stammen van geheel Abessynië, te beginnen met de bewoners van Tlgré, en de Somalis, tot die van Am- hara en Aoessa, zichzelf aan de Italiaan- (Buiien verahtwooraenjkneid dei tied.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. GEEN ONTPLOFFING VAN EEN PETROLEUMGASTOESTEL. Mijne Heeren. Naar aanleiding van een bericht in Uw blad van 15 Maart jJ. verzoek ik U be leefd notitie te willen nemen van het volgende: Op 14 Maart 1936 brak brand uit ln een perceel aan de Noorderhaven te Gro ningen, naar aanleiding waarvan U een bericht plaatste ln Uw blad van 15 Maart, dat deze brand was ontstaan doordat een petroleumgastoestel was ontploft. Aange zien U door het woord ontploft, m.i., den indruk heeft gewekt alsof dus petroleum- toestellen in het algemeen of ten deele aan ontploffing bloot staan en dus gevaar opieveren. verzoek ik U beleefd dit schrij ven te willen plaatsen, aangezien een der gelijk bericht met bet gebruikte woord ontploft ongetwijfeld bulten Uw bedoeling schade doet aan neringdoenden welke petroleumgastoestellen regelmatig verkoo- pen moeten. Hieronder volgt de juiste toe dracht. nl een s:hrijven van de Brand weer te Groningen, aan wie lk inlich tingen vroeg: Brandweer Groningen, Bericht op het sohrlj- ven van 27 Maart 1936. Groningen, 2 April 1936. Ged. Zuiderdiep Nb. 78. Telef. 260. „Naar aanleiding van neven vermeld sohrijven aan den Burgemeester gericht, hetwelk mij ter afdoening werd toegezon den. deel ik U mede. dat bij den op 14 Maart 1936 aan de Noorderhaven, alhier, plaats gehad hebbenden brand, geen ont ploffing van een petroleumgastoestel heef t plaats gevonden, doch de oorzaak moet worden gezocht ln het hangen van klee- dlngstukken te dicht naJblj een brandend petroleumgastoestel". De Commandant der Brandweer (volgt onderteekening). Hieruit -volgt, dat nóch ontploffing, nóch tn brand vliegen van het petroleum- toestel de oorzaak ls geweest. Bij voorbaat dank. Hoogachtend, P. DE JONG. Ka'"-"'- aan Zee, 6 April 1936. HET WATER TE OEGSTGEEST. Geachte Redactie. Beleefd verzoek lk U eenlge plaatsruimte ln Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Onder bovenstaand opschrift schrijft „Een Oegstgeestenaar" enkele regels over den prijs van het Duinwater en het on aangename voorval van Zaterdag, dat het water naar teer smaakte. Ik zou daar nog enkele opmerkingen aan willen toevoe gen, n.l.: le. Dat het water op een gegeven mo ment een teer-smaak heeft, als gevolg van werkzaamheden aan het buizennet 'het leggen of het vernieuwen van een water leidingbuis) ls nu eenmaal onoverkomen- lijk en komt ook bij andere waterleidingen wei voor. maar de bekendmaking per bul letin van Zaterdag j.l. getuigde niet van een juist beleid, Volgens den iuhoud van dat bulletin, geschiedde de bekendmaking „door den Directeur van den Gemeentelij ken Dienst". Werd met „Gemeentelijken Dienst" bedoeld de Dienst voor de Volks gezondheid of de Leldsche Duinwater Maatschappij? Indien het eerste juist is, pleit het niet voor de L.D.M. dat een an dere tak van Gemeentedienst het bericht uitgeeft. Volgens meerbedoeld bulletin werd men aangeraden het duinwater niet te ge bruiken. Als men dus bevreesd was voor schadelijke bestanddeelen in het duinwa ter, dan is het wel treurig, dat op een niet meer afdoende wijze aan de verbruikers van het duinwater werd kennisgegeven. Velen namen eerst Zondag kennis van die mededeeling. Gelukkig heeft het thans geen nadeellge gevolgen gehad, doch indien men aan het bulletin die waarde had moe ten toekennen, zooals het de bevolking werd voorgezet, dan waren Directie en Commissarissen van de L.D.M. schromelijk in hun verplichtingen jegens de burgerij te kort geschoten, ondanks het feit, dat H.H. Commissarissen (allen Raadsleden, met uitzondering van den gedelegeerd Commissaris) doen alsof zij zich hun ver antwoording als Commissaris tegenover de burgerij doelbewust zijn. 2e. Wat den prijs voor de ingezetenen van Oegstgeest betreft, wordt het thans meer dan tijd, dat het Gemeentebestuur van Oegstgeest middelen beraamt, om te geraken tot een tariefsverlaging. Het con tract, destijds gesloten tusschen de ge meente Oegstgeest en de Leidsche Duin water Maatschappij, is verouderd en be hoort dringend eveneens aan de tijdsom standigheden te worden aangepast. Waar om moeten de Oegstgeestenaren f. 0.33 per sche heerschappij onderworpen hebben. Dit feit voegt aan het recht van Italië een plicht toe. Italië staat van nu af aan ln de plaats van Abessynië als grensstaat van den Soedan, Kenya en Britsch Somallland. Over den eisch van de „Morning Post" om Italië de vrije hand te geven, opdat het deel zou kunnen nemen aan de in standhouding van den Europeeschen vrede, verklaart de „Tribune", dat Italië dat volkomen kan, daar het eensgezind en sterk is en des te vrijer, daar het zijn Af- rikaansche onderneming doorzet, wint en daarbij tevens de Europeesche coalitie be dwingt. Deze oorlog ls het bewijs voor de tegenwoordige sterkte van Italië ook in Europa. Het ls voldoende, dat het ver keerd geadviseerde Europa van zijn vijan digheid tegen Italië afziet, om Italië daar terug te vinden, waar het ls: bereid, vol komen bereid om ln de Europeesche poli tiek niet met woorden, maar met daden, mee te werken. De eisch aan den voor avond van Geneve is dus, rekening te houden met de feiten, die de houding van Italië bepaald hebben en bepalen zullen. M3, betalen voor hetzelfde water, dat in Leiden f, 0.30 per M3. kost? Daarbij komt nog, dat men aan een bepaald minimum ls gebonden en verbruikt of niet verbruikt, toch moet men betalen. Voor 't gemeente bestuur van Oegstgeest, ligt hier een taak, daarin ten spoedigste verandering te trachten te brengen, waardoor het zeker grooten dank van zijn Ingezetenen zal oogsten. OPMERKER, Noot van de Redactie. - Wij maken er den geachten inzender opmerkzaam op, dat het bovenbedoelde bulletin niet was uitgegeven door den een of anderen ge meentelijken dienst, maar door de R.K. „Leidsche Courant" te dezer stede. DE FILM „GOLGOTHA". Hiermede wil ik eenige opmerkingen maken over het Ingezonden Stuk van 6 April j.l. Het bestuur der Chr, Hlst. Unie zegt, dat het tijd wordt, dat in Christelijk Ne derland dergelijke godslasterende stukken verboden worden, maar waarom maken de Christelijke Kamerleden geen aanmerking op deze film? Wat hebben wij, Protestanten, aan In gezonden Stukjes in een plaatselijke cou rant en aan protest-vergaderingen, als de overheid toch geen stappen doet om oer- gelljke films en tooneelstukken te verbie den I U moet niet paraslteercn op de „men- schen in ons land", waarvan u zegt, dat ze op luidruchtige wijze protesteeren, als hun vaderlandsliefde gekwetst wordt, ter wijl u, leden van het bestuur, heel goed weet, dat die menschen ook protesteeren als hun godsdienstige gevoelens gekwetst worden (denkt u maar aan het tooneel- stuk ,de Beul", dat beneden alle critiek was, en door toedoen van de door u be doelde personen verboden werd). Maar men kan die menschen niet de kastanjes uit het vuur laten halen en ze nu laten protesteeren bij de film Golgotha want ze zijn reeds in ons Chr. land vogel vrij verklaard. Het ware beter, dat de C.H.U. zich schaarde bij die menschen, opdat ze dan samen zouden vechten tegen de insluiping van het goddelooze. NIC. LAMAN. VOOR WOENSDAG 8 APRIL, Hilversum I, 1875 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV. 8.00: Schriftlezing 8.15—9.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst 11.00: Gram.pl. 11.15—12.00: Piano-recital 12.15: Gram.- platen 12.30: Vocaal en Instrumentaal concert 2.00: Gram.pl. 2.30: Chr. Lec tuur 3.003.45: Gram.pl. 4.00: So praan en plano 5.00: Gram.pl. 5.15: Orgelspel 6.05: Gram.pl. 6.30: Cause rie 7.00: Berichten 7.15: Reportage 7.30: Literaire causerie 8.00: Berich ten 8.15: Arnhemsche Orkestvereen. en solist 9.00: Causerie 9.30: Vervolg concert -10.20: Berichten 10.2511.30: Gram.pl. Hilversum II, 301 M, VARA.-Uitzen ding 10.00 v.m. VPRO. 8.00: Gram.pl. 9.30: Kookles 10.00: Morgenwijding 10.15: Orgelspel, voordracht, causerie en Gram.pl. 12.00: Gram.pl. 12.151.45: Eddy Walis' orkest en Gram.pl. 2.00: Voor de Vrouw 2.15De Notenkrakers 3.00: Voor de kinderen 5.30: Orvitropla 6.05: De Flierefluiters en solist 6.45: Sport 7.15: Kinderkoorconcert 7.40: Lezing 8.00: Berichten 8.15: VARA.- orkest 9.00: Voordracht 9.15: Resi dentie-orkest en soliste 10.00: Berichten Gram.pl. 10.25: Vervolg concert 11.10 12.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20: Gram.pl. 11.35: Orgelspel 12.20: BBC.-Emplre- orkest 1.20: Gram.pl. 1.50: BBC.- Schotsch orkest en soliste 2.50: Orgel concert 3.35: Sted. orkest Bournemouth en solist 5.05: Mac Arthur kwintet 5.35: Dansmuziek 6.20: Berichten 6.50: Plano-recital 7.10: Lezingen 7.50: Dansmuziek 8.35: Lezing 9.201 Zangvoordracht 9.50: Berichten 10.20: Gevar. concert 10.40: BBC.-orkest 11.35: Dansmuziek11.5012.20: Gr.pl. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.35: Gram.pl. 11.20: Orkestconcert 2.50: Concert 4.20: Gram.pl. 5.50: Orkest concert 8.20: Zang en Viool 9.05: Radlotooneel 11.0512.35: Dansmuziek en Populair concert. Keulen. 456 M. 5.50: Orkestconcert 11.20: Concert 12.35: Werag-Kamer- orkest 1.35: Gevar. concert 3.50: Keulsch symphonie-orkest 5.20: Gevar. programma 8.05: Dansmuziek 9.50 11.20: Omroepkleinorkest, solisten en vocaal sextet. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 1.302.20: Zigeunermuziek 6.20: Kamermuziek 7.20: Gram.pl. 8.20: Omroeporkest en hoorspel 10.30— 11.20: Dansmuziek 484 M.: 12.20: Zigeu nermuziek 1.05: Zang 1.30—2.20: Omroeporkest 5.25: Zigeunermuziek 6.05: Zang 6.35: Dansmuziek 7.50— 12.15: Operauitzending. Deutschlandsender. 1571 M. 8.05: Rijkszending 8.35: Bonte Avond 9.20: Berichten 9.50: Trioconcert 10.05: Weerbericht 10.20: Dansmuziek 10.50 11.20: Reportage. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 8 April. le Programma: lederen dag, van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e Programma; lederen dag, van 824 uur: KRO, NCRV, enz. 3e programma: 8.00: Brussel VI. 9.20: R. Normandlë 11.20: Kalundborg pl.m. 12.15: Brussel VI. 14.20: Kalund borg 14,50: Parijs R. pl.m. 16.15: Keu len 18.50: London Reg. 17.20: Keulen 19.05: Brussel VI. 19.20: Beromiinster 20.05: Berlijn 21.20: Boedapest of div. 21.50: Keulen 23.20: Weenen of div. 4e programma: 8.05: Parijs R. 8.20— 9.20: Diversen 9.30: Gram muz. G.R.D. 10.35: London Reg. 11.35: Droitwich 18.20: Diversen 18.50: London Reg. 19.50: Droitwich 20.35: London Reg. 22.20: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10