W "IIF vicks HOEsreomwis HALF POND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 6 April 1936 EEN GRATIS EEN HALF POND UNIE-KOFFIE NV.UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ BINNENLAND. BE OORLOG IN ABESSYNEE- Van Haandag, 6 April lot en met Zaterdag, 11 April Bij aankoop van 1.— winkelwaren0 waaronder een half pond Unie-Koffie (van dezelfde kwaliteit) BOVENDIEN 15°/o KORTING t Uitgezonderd Suiker, Roomboter, Margarine, Slaolie. Filialen gevestigd: LEIDEN, Haarlemmerstraat 65, Driftstraat 38, Heerenstraat 43 STOPZETTING GLASFABRIEK LEERDAM? ONGEVEER NEGENHONDERD MAN ZOUDEN ZONDER WERK KOMEN. Ten gevolge van den financieelen toestand van het bedrijf heeft de directie van de Glasfabriek Leerdam alle weeklooners per Zaterdag 11 April a.s. ontslag aangezegd. Onderhande lingen met de regeering zijn nog gaande ten einde te trachten alsnog voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken. Directie en commissarissen hebben deze beslissing genomen, zoo verklaren zij, om dat zij meenen, dat het niet verantwoord is nog langer het bedrijf met verlies voort te zetten. Het tegenwoordig bestuur heeft alles gedaan om het bedrijf in stand te houden, doch dit is in de tegenwoordige omstandigheden niet meer mogelijk, tenzij ingrijpende maatregelen worden getrof fen. Reeds bij het optreden van het tegen woordig bestuur tegen het einde van 1930 was de toestand buitengewoon precair. Groote bedrijfsverliezen waren geleden en de geldmiddelen uitgeput. Daarbij zijn de crisismoeilijkheden gekomen. Dreef Leer dam voorheen hoofdzakelijk op export, door devaluatie van den dollar en het pond sterling verloor de fabriek ongeveer 50% van haar afzetgebied. Daarbij komen prijsdalingen op de bin- nenlandsche markt van 40 tot 50%. Door ingrijpende bezuinigingen, technische ver beteringen, alsmede door groote offers, welke door het geheele personeel zijn ge bracht, gelukte het den kostprijs zoodanig te verlagen, dat tot heden toe een 900-tal personen aan het werk kon blijven. Voor dit aantal is zeer zeker voor het binnen- landsch verbruik nog steeds 'n werkmoge- lijkheid, en het bedrijf zou zich op dat peil hebben kunnen handhaven, indien de ge zamenlijke binnenlandsche fabrikanten in overleg met de regeering tot een regeling in de Nederlandsche Glasindustrie waren gekomen. Het spreekt vanzelf, dat de regeering van deze geheele aangelegenheid op de hoogte is. Sinds 1933 zijn deze in voortdu rende onderhandeling om tot ordening als bovenbedoeld te geraken. Een rijksaccoun tantsonderzoek is ingesteld, en sedert Mei 1935 is een op het Werkfonds gericht ver zoek voor steun in behandeling. Natuurlijk zal een eventueele opheffing van deze industrie ook voor de gemeente Leerdam zeer ernstige financieele gevolgen medebrengen. JHR. DR. J. LOUDON GEHULDIGD. BIJ ZIJN ZEVENTIGSTEN VERJAARDAG. In hotel „Wittebrug" te 's Gravenhage heelt Zaterdagmiddag de huldiging van jhr. dr. J. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, ter gelegenheid van diens zeven tigsten verjaardag plaats gehad, onder belangstelling van vele hooge autoriteiten en bekende personen uit tal van kringen. Nadat de heer en mevr. Loudon door het Comité waren binnengeleid en door de talrijke aanwezigen met applaus be groet. waarbij een dochter van prof. van Eysinga aan mevr. Loudon bloemen aan bood, trad als eerste naar voren jhr. mr. C. Dedel, kamerheer van de Koningin, om hartelijke gelukwenschen van Hare Maje steit over te brengen. Jhr. Loudon antwoordde hierop, dat het hem een zeer groote eer was, dat H. M. de Koningin zich hier wel had willen doen vertegenwoordigen en hij verzocht jhr. Dedel zijn dank voor de gelukwenschen van de Koningin wel te willen overbrengen aan Hare Majesteit. Mr. D. Fock nam daarop als voorzitter van het huldigingscomité het woord en richtte zich tot den jubilaris o.m. in de volgende bewoordingen: „Achter u ligt een belangrijke, eervoile loopbaan. Gij waart gezant te Peking, te Tokio en te Washington en gij werd in 1913 geroepen om zitting te nemen in het kabinet. U hebt aan die uitnoodiging ge volg gegeven, maar wist toen nog niet welke zware lasten het volgende jaar, toen de oorlog uitbrak, op uw schouders zou den worden gelegd. Dat ons land buiten den oorlog is ge bleven, is vooral aan uw voorzichtig be leid te danken. Gij hebt onze neutraliteit weten te handhaven en het geheele Neder landsche volk is u daar dankbaar voor. Gij bepaalt uw werk te Parijs niet tot het ambt van gezant, maar treedt ook daarbuiten telkens naar voren. Bij den Volkenbond zljt gij sedert verscheidene jaren Nederlandsch gedelegeerde. Uw woord heeft ook te Genève gezag. Het comité dat u op dezen dag heeft willen huldigen heeft zich met een oproep tot alle belangstellenden gericht en de handteekeningen van de deelnemers ver zameld in een album, dat wij u heden aan bieden. De eerste handteekening, welke daarin voorkomt, is die van H. K. H. Prin ses Juliana. Oud-kolonel Steenkamp heeft het album keurig geïllustreerd. Aan de financieele bijdragen was een maximum gesteld; desniettemin is er een zoodanig overschot, dat daaruit een muurschilde ring in de muziekafdeeiing van de Cité Universiteit te Parijs kan worden gefinan- cieerd. Hierna overhandigde spr. met een har- telijken handdruk het album. Jhr. dr. Loudon, daarop het woord ver krijgende ter beantwoording, zeide. datdeze huldiging hem buitengewoon had getrof fen. Het was sprekers bedoeling, dat de achttiende Maart in beperkten kring voor hem zou voorbijgaan, maar het is hem niet gelukt. Zeer gevoelig ben ik ook, zoo vervolgde spr., over hetgeen in de pers over mij is geschreven. Ik heb de pers sinds lang ge zien, in vele landen, doch er is geen hoo- ger staande pers dan de Nederlandsche. Wat ik zelf eigenlijk gedaan heb, is slechts dat, wat ieder rechtschapen man pleegt te doen. Inderdaad heb ik vooral in het begin van mijn ambt als minister van Euitenlandsche Zaken een moeilijken tijd gehad, maar ik ben er gelukkig in ge slaagd. vertrouwen in te boezemen en ik ben steeds optimist gebleven. Spr. besloot met den wensch, dat het nem gegeven mocht zijn. nog vele jaren voor Nederland te werken. Een krachtig applaus weerklonk, waar- ba er ge.egenheid was jhr. en mevr. Loudon persoonlijk te complimenteeren. LOCARNO-BESPREKINGEN TE GENEVE. Frankrijk heeft voorgesteld Woensdag een bijeenkomst der Locarno-mogendhe- dcn bijeen te roepen te Parijs of Brussel, doch Eden heeft dit laatste afgewimpeld. Hij deed opmerken, dat tegen Woens dag reeds de zitting van de commissie van dertien te Genève bijeengeroepen was, en dat hij het onder deze omstandigheden ongewenscht en onnoodig achtte, dat te zelfdertijd een conferentie der Locarno- mogendheden plaats vindt, omdat de bij eenkomst van de commissie van dertien in elk geval voldoende gelegenheid biedt voor een gedachtenwisseling tusschen de be trokken regeeringen. Frankrijk heeft dit idee daarop overgenomen en de Engelsche, Belgi sche en Italiaansche regeering hebben de Fran, regccring medegedeeld, dat zij er mede accoord gaan met een voorstel besprekingen der Locarno- mogendheden in Genève te houden ter gelegenheid van de beraadslagingen van de commissie van dertien. Deze conferentie zal 9 of 10 April plaats vinden aangezien de Belgische pre mier Van Zeeland niet voor Donder dag of Vrijdag in Genève kan zijn. Het Franschc vredesvoorstel. In een bijeenkomst, die gisteravond te zeven uur aanving, en waarbij behalve Sarraut en Paul Boncour, ook de hooge functionarissen en medewerkers van de Quai d'Orsay aanwezig waren, heeft Flan- din het ..Fransche Plan" toegelicht, aan de opstelling waarvan hij den geheelen dag had gewerkt. In deze bijeenkomst werd de laatste hand aan het ontwerp ge legd, dat vanmiddag aan den ministerraad wordt voorgelegd. Het ontwerp zal bestaan uit een drietal documenten of worden Ingedeeld in drie duidelijk afgescheiden hoofdstukken, die antwoord zullen geven op elk der deelen van de Duitsche nota en zal tevens wijzen op het negatieve karakter van-het Duit sche memorandum van 31 Maart. In den tekst, die eerder een principieel stellingnemen zal zijn, zullen de ge- volgen van het vaststellen van dit nega tieve karakter waarschijnlijk niet worden opgesomd. Het lijdt geen twijfel dat Flandin tij dens de besprekingen der Locarno-mo- gendheden, die den negenden April te Ge nève zullen beginnen, van de mede-onder teekenaren van het verdrag volledige toe passing van alle beschikkingen van het 35 ct. per doosje. 1590 (Ingez. Med.) PROTEST TEGEN DE BACONREGELING. HANDELSVERTEGENWOORDIGERS IN DIENST VAN EEN ACHTTIENTAL VLEESCHWARENFABRIEKEN VERGADEREN. Zaterdag j.l. vergaderden in het Jaar beursgebouw te Utrecht de handelsverte- woordigers in dienst van 'n 18-tal vleesch- warenfabrieken, ter bespreking van de si tuatie, ontstaan door de nieuwe baconre- geling, waarbij den baconfabriekanten vrijheid gegeven wordt tot het oprichten van op de binnenlandsche markt gerichte bedrijven. De voorzitter der vergadering, de heer J. Meeuws, zette in zijn openingsrede uit een, de gevaren die hieraan voor de ver tegenwoordigers der vleeschwarenfabrie- ken verbonden zijn, daar deze nieuwe ba- conregeling er tenslotte toe zal lelden, dat vele vleeschwarenfabrieken zullen moeten sluiten, daar zij de concurrentie tegen het beschutte baconbedrijf tenslotte niet zul len kunnen volhouden. Dit zal als gevolg moeten hebben, werk loosheid voor de aan die fabrieken ver bonden employé's. Na eenige discussie besloot de vergade ring aan den Minister van Landbouw Hh Visscherij een telegram te zenden, waarin de vertegenwoordigers der vleeschwaren fabrieken ten getale van 250 man, beleefd de aandacht vestigen van den minister op de gevaren van werkloosheid, die voor hen voortspruiten uit het op 1 dezer in wer king getreden baconbesluit. Zij ondersteu nen de motie, aangenomen in de vergade ring, gehouden op 25 Maart in de Schouw burgzaal te Deventer door het gezamen lijke personeel van vleeschwarenfabrieken waarbij werd verzocht om een grondig on derzoek in te stellen, alvorens den bacon- bedrijven vrijheid tot het oprichten van nevenbedrijven te geven. o HET PALMPAASCHEEEST TE AMSTERDAM HERLEEFD. Fleurige optochten van duizenden kinderen trekken door alle stadsgedeelten. Palmzondag is van ouds een vreugdedag geweest. Vroeger werden er in alle plaat sen luisterrijke optochten gehouden. Die zijn thans in Amsterdam in eere her steld, Het oude volksfeest ls ln de Amstel. stad herleefd en langs de moderne stra ten met hun klingelende trams en sui zende auto's trokken in vele stadsgedeel ten de optochten van duizenden kinderen met hun palmpaschen, met vlaggen en vaandels hunner vereenlgingen. Voorop ging de muziek; de snerpende Noord-Oos- ter deed geen afbreuk aan de feestelijke wandeling van de hoofdstedelijke jeugd. De Palmpaasch-viering is georganiseerd door de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsch Verbond en groepen van velerlei richting hebben hun medewerking verleend. De optochten trokken o.a. door Zuid en Oost, langs de straten aan den overkant van het IJ en over Wittenbrug en Kattenburg. Het centrum van de viering was echter gelegen op de Westermarkt; hier formeer. accoord van 19 Maart zal elschen, evenals van de daarbij voorziene actie bij den Volkenbondsraad en de tusschen de Ix>- carno-mogendheden te treffen voorzorgs maatregelen. In dit verband is het waarschijnlijk, dat de besprekingen tusschen de generale sta ven Woensdag a.s. te Londen zullen wor den geopend. Terwijl zij gebaseerd zijn op het prin cipe van een ondeelbaren vrede en geheel binnen het kader van den Volkenbond en de collectieve veiligheid door wederzijd- schen bijstand valen, zullen de construc tieve voorstellen der Fransche regeering, al blijven zij één' geheel vormen, de in stelling beoogen van een diplomatiek sy steem van genoeg samenhang, om van nu af reeds een concrete oplossing der diver se Europeesche problemen te kunnen zien. Flandin zal het ontwerp waarschijnlijk te Genève aan de vertegenwoordigers der Locarno-staten ter kennis brengen, waar na het zal worden openbaar gemaakt. In de „Petit Parisien" neemt Bourguès aan, dat de conferentie niet van langen duur zal zijn. ZIJ zal vermoedelijk niet langer dan 48 uur duren. De bijeenkomst zal zich volgens het blad uitsluitend bezighouden met het vaststellen van een in gebreke blijven van Duitschland ten aanzien van de maatregelen, die in het witboek werden geopperd, en voorts con- stateeren, dat de mogendheden, die aan het pact van Locarno trouw bleven, der halve haar besprekingen met Berlijn op dit terrein niet zouden kunnen voortzet ten en zich bijgevolg genoodzaakt zien de nadere bestudeering van het Duitsche plan aan den Volkenbond over te laten. Een vredeskruistocht van oud-strijders. Op initiatief van het Fransche Verbond van Pacifistische Oud-Strijders hebben 3000 leden gisteren een vredeskruistocht gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich kolonel Raynal, de heldhaftige ver dediger van het Fort Vaux. de voorzitter van de republikeinsche reserve-officieren Ferrin, de secretaris der communistische partij Jacques Duclos en de onder-burge meester van Verdun Gaston Thiebaut. Op de nationale begraafplaats van Douamont legde kolonel Raynal den volgenden eed aan den vrede af: „Genoeg ruïnes, genoeg leed, genoeg rouw. De menschheid wil leven en wil den vrede. De jeugd van Frankrijk wenscht geen bloedige, nuttelooze offers meer. Laat ons gezamenlijk zweren om er nooit meer toe over te gaan. We doen dit hoog ste beroep namens alle slachtoffers van den oorlog op alle volken, opdat zij met ons den ondeelbaren vrede verzekeren in broederlijke eenheid van 'n vrije mensch heid." de zich een stoet van meer dan duizend kinderen. Het was een aardig gezicht, de kinderen met hun Palmpaasch, waarvan de een al mooier dan de ander was, langs de straten te zien trekken. Voorop gin gen muziekcorpsen en de mondharmo nica-gezelschappen, 'vroolijke marschen spelend, dan volgden de verschillende groepen met hun vaandels en kleurige vlaggen en zoo trojr de, lange stoet langs de Rozengracht en-de Nassaukade naar de Koekjesbrug. Jllej; nam de padvinders- afdeeling een anderen weg om langs de Nassaukade en lste Helmersstraat naar de verschillende gasthuizen en het gebouw van Toevlucht voor Onbehuisden te gaan. Ook ging een groep naar het Emma-Kin- derziekenhuis langs het Leidscheplein, de Weteringschans en Frederiksplein en de Sarphatistraat. Verschillende vereenigin- gen, nl. de Vereeniging „Ons Huis", de R.-K. vacantieschool ..L'cht en Lucht", af deeling de Zaaier, de St. Fransiscusveree- niging en de Burgerwacht gingen langs de N. Fasseerdergracht de Jordaan in naar het R.-K. Jongensweeshuis aan de Eland straat, waar de stoet ontbonden werd. An dre groepen weer volgden rechtsaf de Mar. nixstraat om via de Leidschegracht naar Keizersgracht, Runstraat en Prinsen gracht in de Rozenstraat te komen. Dat het oude Palmpaaschfeest nog leeft in de harten van duizenden Amsterdam mers, bleek wel uit de zeer groote belang stelling in alle stadsgedeelten voor deze folkloristische gebeurtenis. o BEGRAFENIS J. W. BOSCH. Onder groote belangstelling is Zaterdag te Den Haag ter aarde besteld het .stoffe lijk overschot van den journalist J. W. Bosch, redacteur aan de „Haagsche Cou rant". In den stoet van rouwauto's die ruim elf uur het sterfhuis aan de Leuvensche- straat verliet, was een afzonderlijke auto voor de kransen en bloemen opgenomen. Eerst werd gereden langs het Asta-theater aan het Spui. Vervolgens nam de rij van auto's haar weg langs het gebouw der „Haagsche Courant", waar het personeel, voor zooveel niet ter begraafplaats aanwe zig, zich voor het gebouw had opgesteld. Bij het Asta-theater heeft de directeur namens de UFA-Mlj. Asta-theater, de heer Bollongino, een krans aangehecht als blijk van waardeering voor hetgeen de over leden Journalist ln zijn functie van ver zorger der filmrubriek heeft gedaan. Bij de „Haagsche Courant" hebben de heeren Meers, De Jager en Hansen namens het technisch personeel eveneens een krans aangehecht. De stoet begaf zich ver volgens naar de begraafplaats Oud-Eik en Duinen, waar het woord is gevoerd door den heer A. W. Sljthoff (directeur Haag sche Courant), D. Haas (voorz. Ned. Jour nalistenkring) en H. T. Lyssen (chef redacteur Haagsche Courant). o HERMANN A. SCHREUDER. Morgen viert de heer Hermann A. Schreuder, bekend industrieel en oud-wet houder van Schoonhoven alsook oud-lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, zijn 75-sten verjaardag. De krasse grijsaard mag op een mooien staat van dienst terugzien. Hij was van 18991922 lid van de Kamer van Koop handel te Schoonhoven, waarvan sinds 1907 voorzitter. Bij de reorganisatie werd hij in 1922 vice-voorzitter van de Kamer te Gouda en voorzitter van de afd. Groot bedrijf. Sedert '24 ls de heer Schreuder voorzitter. In 1913 vaardigde de A R. Partij hem af naar de Prov. Staten van Zuid- Holland waarin hij tot 1919 zitting had. In 1903 werd hij Raadslid en in 1908 wet houder van Schoonhoven,, wat hij geweest 1586 Kworam bezet. Het Italiaansche hoofdkwartier doet officieel mededeeling van de bezetting van Kworam door Italiaansche troepen. Deze verovering wordt van groote be- teekenis voor de Italianen geacht. Kworam beteekent een belangrijke stao op den weg naar Dessie zoowel als naar Addis Abeba. In 1909 vond hier. de bloedige slag plaats tusschen Quagschumabate. den ver trouwensman van keizer Menelik en Dedjaz Abraha. den gouverneur van Zuid-Tigre, die werd verslagen en gevangen genomen. De vlakte van Kworam is thans gevuld met een groot aantal Italiaansche sol daten. De Abessünen vluchten naar het Zuiden, achtervolgd door vliegtuigen. Deze hebben gisteren 121 vluchten uitgevoerd en 64 ton explosie materiaal laten vallen, terwijl 20.000 mitrailleuse-patronen wer den verschoten. Maarschalk Badogüo rekent erop. dat thans Abessynië spoedig ineen zal storten. Volgens hem heeft de Negus thans neg drie mogelijkheden: hij valt aan en wordt vernietigd, ofwel hii wacht af tot de Italianen aanval'en met hetzelfde gevolg, ofwel hij trekt terug. Ook ln dit laatste geval volgt vernietiging, aangezien de Abessijnsche troepen niet beschikken over transDortmiddelen en levensmiddelen. Het schijnt dat de Negus den slag bij het Asjanghi-meer heeft verloren, doordat de onderaanvoerders zijn bevelen niet ge hoorzaamden. Hij had de Rassen bevel gegeven zich streng te houden aan de guerl'la-taktlek en gebruik te maken van de moeilijkheden van de Italianen, die nieuwe stellingen moesten bezetten. De Rassên besloten evenwel toch de Italianen aan te vallen, met het gevolg, dat zij den slag verloren. Zaterdag, tlendên verjaardag van het werk der balllla's. die meer dan 5 mil- lloen jeugdige Italianen omvatten, heeft Mussolini in een rede verklaard, „dat de Italiaansche troenen thans den tegen stand der Abessünen definitief hebben gebroken" Luchtbombardementen. Dessie is gisteren opnieuw uit de lucht gebombardeerd evenals Harrar en Diredawa. De kroonprins te Asmara. De Italiaansche kroonprins ls in het Italiaansche hoofdkwartier aangekomen. HIJ werd door de bevolking met vreugde begroet. Leening in Engeland? De Abessijnsche legatie te Londen kon digt in een circulaire de uitschrijving van een particuliere leening aan. ten einde van het Britsche publiek een millioen pond Sterling te verkrügen voor den aan koop van militaire vliegtuigen. De Abessünsche gezant. Martin, ver klaarde tegenover de pers. dat de leening ertoe zou bijdragen, ..een einde te maken is tot zyn 70ste jaar. Ook is de heer Schreuder voorzitter van de Ver. van Vert en Vernisfabrlkanten van 191519.30 ge weest. 1 Jan. j.l. mocht de door hem ge stichte Verf- en Vernisfabriek haar gou den jubileum vieren. Trok de heer Schreuder zich op 70-jarigen leeftijd uit het politieke leven terug, allerlei andere dingen legden toen weer beslag op hem. Einde vorig jaar hielp hü nog mede oprichten het Economisch Technologisch Instituut voor Z. Holland en Zeeland, van welks curatorium hij mede deel uitmaakt. Van het vorige maand on der auspiciën van den Kamer van Koop handel te Gouda opgerichte Borgstellings fonds is de heer Schreuder eveneens voor zitter. Thans is de heer Schreuder neg president-commissaris van zyn fabriek benevens ook van de Schoonhovensche Loodwitfabriek. De vitale grijsaard zal morgen worden (Ingez. Med.) aan de moeilijkheden der staten, die sancties toepasten tegen den aanvaller", aangezien het Abessynië in staat zou stellen den vijand snel en afdoende terug te dringen. Het rapport van de Madariaga, Het rapport van den voorzitter der com missie van dertien van den Volkenbonds raad, de Madariaga over zijn bemidde lingsactie tusschen Italië en Abessynië is gepubliceerd. In hoofdzaak bestaat het uit een weergave van de gedachtenwisseling tusschen Madariaga en de Italiaansche regeering, welke 'ook betrekking had op de Abessynische verwijten wegens gebruik van gifgassen en andere oorlogsmethodes die in strüd zijn met de bepalingen van den Volkenbond door Italië. Ter uitvoering van zijn elgenlüke bemiddelingspogingen had de Madariaga op 27 Maart een schrij ven gericht aan de Italiaansche regeering, waarin hij onder verwijzing naar de prin- cipieele aanvaarding van de vredesoproep der commissie van dertien door de Ita- liaansohe regeering en na het toestem mende antwoord van de Abessynische re geering verklaarde, dat hij zoo spoedig mogelijk zijn taak ten uitvoer wilde leg gen, welke hem de commisie van dertien in haar zitting te Londen op 23 Maart had opgedragen. Hij verzocht derhalve de Italiaansche regeering mede te deelen wanneer hy in Genève een door haar aangewezen verte genwoordiger zou kunnen ontmoeten. Het Italiaansche antwoord op de oproep der commissie van dertien heeft de hoop doen ontstaan op een spoedigen vrede, en de Italiaansche regeering zou alles wat in haar vermogen was in het werk stellen om te helpen deze hoop te vervullen. In haar antwoord van 2 April verklaart de Italiaansche regeering, dat zy bereid is onmiddellijk ha Paschen een vertegen woordiger naar Genève te zenden, opdat hij met de Madariaga een eerste gedach tenwisseling zou kunnen aanknoopen over de procedure der door de commissie van dertien gewenschte besprekingen. De Madariaga deelt in zün rapport nog mede, dat hij het ter bespoedigde uitvoe ring van zyn taak juist acht de vertegen woordigers der beide partyen uit te noodi- gen tot een gemeerischappelyke bespre king. Op dit voorstel heeft hem de verte genwoordiger van Abessynië in Londen verklaard, dat hy zyn opvatting zou mede- deelen, zoodra hij de verzekering had ont vangen, dat Italië binnen het kader en in den geest van het Volkenbondspact wilde onderhandelen, gelyk Abessynië dit ge- eischt heeft in zyn schryven aan de com missie van dertien van 20 Maart. De Mada riaga heeft tegehjkertüd het büeenroepen van de commissie van dertien op 8 April voorgesteld. Woensdag komt deze commissie inder daad büeen. Rome schü'nt pogingen te hebben gedaan om de Madariaga te bewe gen tevoren zelf naar Rome te komen om met den Duce te praten, doch de voorzitter der commissie schünt daarvoor weinig te voelen. gehuldigd mede in verband met het gou den jubileum van zün Verf- en Vernisfa briek en van 35 uur in hotel v. Asperen recipieeren. Het zal hem aan belangstel ling niet ontbreken! o NEDERLAND DRINGT IN SPANJE AAN OP BETALING VAN DEN ACHTERSTAND. Van welingelichte zijde verluidt te Ma drid, dat de Nederlandsche gezant bü de Spaansche regeering heeft aangedrongen op betaling van den achterstand der De viezen-centrale mr: ons land De Nederlandsche g~-T.it heel: bi: deze gelegenheid voorgesteld gcu'1 ie expoviee- ren ter verkrijging van de deviezen resp. het zenden van goud, dat ais garantie kan dienen voor een crediet in guldens. 3—a

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7