77*te Jaargang MAANDAG 6 APRIL 1936 No. 23323 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rrmd.J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat prof. dr. D. C. Hesseling, vroeger bui tengewoon hoogleeraar in de Grleksche taal en letterkunde aan de Leidsche Uni versiteit en wonende te Wassenaar, alhier promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. LEIDSCHE HUISMOEDERS IN LAST. Het drinkwater tijdelijk onbruikbaar. Honderdtallen Leidsche huismoeders zaten Zaterdagmiddag met de handen in het haar als gevolg van het feit. dat het drinkwater een onaangenamen bijsmaak van carbol had. Die bijsmaak was zoo sterk, dait het water niet alleen minder smakelijk voor de consumptie werd, maar ook de thee er door volkomen ongenietbaar was. Velen vroegen zich al af, hoe het moge lijk zou zijn over eenige uren zonder water het middagmaal te bereiden, nog afgezien van de andere ongemakken, die op Zaterdag dubbel zoo zwaar wegen als op overige werkdagen, maar gelukkig was het niet van langen duur. Over de oor zaak van dezen bijsmaak deelde de direc tie der Leidsche Duinwaibermaatschappij ons mede, dat deze vermoedelijk het ge volg is van de normale voorjaarsschoon maak van den rein waterkelder te Katwijk. Hierbij werden de buizen in dien kelder voor zoover noodig opnieuw geverfd met een verfstof, die gegarandeerd giftvrij ge leverd werd. Tevens werd gegarandeerd, cüat de verf binnen 24 uur geheel droog zou zijn. De genoemde kelder is Woensdag geheel schoon gemaakt, "de buizen- -geverfd en Zaterdagmorgen in gebruik gesteld, zoo dat de verf 48 uur tijd had om te drogen. Tooh heeft bedoelde verf. hoewel er slechts 1 kg. .gebruikt is, aanleiding gege ven tot bovengenoemden bijsmaak, die, hoewel onaangenaam, geheel gevaar loos was. Door het water uit het buizennet in de grachten te laten wegloopen, waardoor een hoeveelheid van ongeveer 4000 kubieke meter verloren ging, was het euvel in de late Zaterdagmiddaguren reeds grooten- deels en Zaterdagavond geheel verholpen. NEDERLANDSCHE PADVINDERS AFD. LEIDEN. Installatie van een nieuwe groep. Zaterdagmiddag had op het Schutters veld de installatie plaats van een nieuwe groep van de afdeeling Leiden voor de Ned. Padvinders, De bestaande groepen behalve de R.K. verkenners, die andere bezigheden hadden kwamen bijeen in het groepshuis aan den Stille Rijn en vertrokken van daar naar het Schuttersveld waar zij zich in hoef- ijzervorm opstelden om de nieuwe groep te ontvangen. Op het Schuttersveld waren mede aanwezig de districtscommissaris voor Rijnland, de heer Chr. Stokhuyzen de assistent-districtscommissaris, de heer R. P. A. Dijker, de leden van het afdeelings- bestuur en van diverse groepscommissies, ouders en verdere belangstellenden. Nadat de nieuwe groep was gearriveerd en zich in het midden had opgesteld, werd de welpen- en padvinderswet gelezen, waarna een gezamenlijk „Hoort, zegt het voort'' werd gezongen. Daarna ging de districts-commissaris. de heer Stokhuyzen over tot de installatie, waarbij hü zijn blijdschap er over uitsprak, dat door de aansluiting van de Leidsche Chr. Padvin- dersvereeniging „De Trekvogels" nu alle padvinders in Leiden weer in één verband zijn gebracht. De broederschap is een der grootste idealen van de padvindersbeweging. Spr. wees in dit verband op de jamboree 1937, die in Nederland zal worden gehouden, waarin padvinders uit alle deelen der wereld bijeen komen en waardoor men de wereldbroederschap en wereldvrede naar beste weten zal trachten te bevorderen. De leider van de geïnstalleerde groep, de heer G. A. Hoorn, bekrachtigde voor zijn geheele groep de padvindersbelofte, waarna de heer Stokhuyzen aan elk der leiders met een toepasselijk woord de volmachten uitreikte. De aanwezige padvindersbond blies het generaal saluut, waarna een driewerf hoera werd uitgebracht op de nieuwe groep. Onder aanbieding, namens de andere Leidsche groepen, van de Vereenigingsvlag wenschte de heer Stokhuyzen de nieuwe groep geluk met haar installatie. De voorzitter van het bestuur der afdee ling Leiden, de heer A. J. Knuttel voegde daaraan zijn hartelijke gelukwenschen toe. De voorzitter van de nieuwe groep, de heer L. Stolte sprak zijn verheugenis uit over de bereikte eenheid en stelde een driewerf hoera voor op de afdeeling Leiden. Met het 3™Lel! van een tweetal coupletten van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Na wederopstelling der groepen werd een wandeling gemaakt door de stad, een generale parade die zeer de aandacht trok. CHR. HIST. UNIE. ,,De geestelijke verzorging van de weer macht". In het gebouw Rehoboth kwam de afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie in vergade ring bijeen. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, betrekking hebbend op de te houden alg. vergadering, hield de heer E. J. de Geus een causerie over „De geestelijke ver zorging van de weermacht". In het begin van zijn uiteenzetting stond spr. stil bij de oprichting, in 1874, van den Ned. Mil. Bond, die tot doel had de stich ting van militaire tehuizen op chr. grond slag en daardoor de geestelijke en verstan delijke ontwikkeling der militairen te be vorderen. Deze huizen stonden voor ieder militair open, maar men moest zich onder werpen aan de orde van het huis. Vooraan staande officieren hebben zich steeds be ijverd voor den bloei van den Ned. Mil. Bond. Hun taak was niet gemakkelijk, om dat het leger in dien tijd uitsluitend be stond uit vrijwilligers en remplaganten. De geest in de kazernes was veelal ruwer dan gewenscht was. In 1901 werd de algemeene dienstplicht ingevoerd, waardoor aan de geestelijke verzorging van de militairen meer zorg kon worden besteed. Reeds in ditzelfde jaar werd de N. Chr. Off. Verg. opgericht en in 1902 de Ned. Chr. Ond.-Off. Verg. De actie richtte zich nu op afschaffing van de Zon dagsparade 19031terugkeer van verlof op Maandagmorgen, verplicht stellen van stilte voor het eten en actie voor bijbelle zing in de kazerne. Al deze punten werden stuk voor stuk verwezenlijkt; de actie te gen vloeken in de kazerne werd aangepakt, maar op dit terrein is voortdurende aan dacht noodzakelijk. De arbeid in de mili taire huizen blijft onverminderd voortgaan al zijn de geldelijke zorgen van de tehuizen groot. In dit verband wekte spr. op steun aan dezen arbeid te geven. De burgerlijke maatschappij reageerde op de actie van de N.C.O.O.V. door de op richting van „Pro Rege" (1922) welke ver- eeniging de a.s. militairen wenscht voor te lichten omtrent de geestelijke actie in de kazerne. Helaas lijden, aldus spr. de meeste afdeelingen van ons „Pro Rege" een. kwij nend bestaan, hetgeen zeer te betreuren is. Nadat spr. nog stil gestaan had bij het Instituut der legerpredikanten, waarvan er in elk gewest twee predikanten regelma tig de kazernes bezoeken, wees hij er op. dat thans in de militaire reglementen tal van bepalingen zijn opgenomen, die als vrucht van de jarenlange actie zijn te be schouwen. Bij de rondvraag bracht een der leden, onder instemming der vergadering, de ver tooning van de film „Golgotha" ter sprake. Men protesteerde ertegen, dat zulk film werk, waardoor de gevoelens van velen worden gekwetst, werd toegelaten. De vraag werd gesteld of ook de kerken hier geen taak hadden. Na het zingen van den Avondzang werd de samenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. De aanleiding was een hondje. Zaterdagavond kreeg de 73-jarige J. W. D. L., wonende in de Leeuwerikstraat 7 hoogloopende ruzie met den 45-jarigen inwonenden schoenmaker H. K„ omdat laatsgenoemde met een hondje wou gaan wandelen, hetgeen L. niet goed vond! Van het eene woord kwam het andere en tenslotte bleef het niet bij woorden, maar werden de beide mannen handge meen. Er ontstond in de gang een hevige worsteling, waarbij L. met zijn hoofd door de ruit van een gangdeur viel en bloedend werd verwond Dit scheen de woede eenigszins te bekoelen, maar korten tijd daarna kwam de kwestie van het hondje andermaal ter sprake en ditmaal waren de gevolgen nóg ernstiger. Volgens de verklaring van L. werd hij op een gegeven oogenbiik door zijn tegen stander met een fietspomp bedreigd, waarop hij een zakmes greep en daarmee in het wilde weg begon te steken. K. werd tot driemaal toe in den arm getroffen, waarvan een steek een slagader raakte. Van de gang. waar de vechtpartij we derom was ontstaan, verplaatste het too- neel van den strijd zich naar de werk plaats, waar K. hevig bloedend op den grond viel en bleefliggen. De 16-jarige zoon van L. waarschuwde daarop eenige familieleden, die aan de overzijde wonen, die op hun 'beurt de poli tie van het gebeurde in kennis stelden. Beide vechtersbazen werden naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, van waar L. na te zijn verbonden naar het politiebureau werd overgebracht. De toestand van K. liet zich aanvanke lijk hoogst ernstig aanzien, doch nadat bloedtransfusie was toegepast, was zijn toestand hedenmorgen redelijk wel. Gisteren heeft het parket uit Den Haag ter plaatse een onderzoek ingesteld. MODERNE POPPENKAST. Onder auspiciën van de afdeeling Lel den der Ned. Ver. .Schoonheid in Opvoe ding en Onderwijs" is Zaterdagmiddag in de Kleine Stadszaal een tweetal gemoder niseerde poppenkastvoorstellingen gegeven, waarin Jan Klaassen en zijn vrouw Ka trijn als van ouds nog wel de hoofdrollen vervulden, doch waarvan overigens de intrige volkomen afweek van het verhaal waarmede de grootvaders en grootmoeders van de tegenwoordige jonge generatie zich reeds vermaakten De reactie van het jeugdige auditorium was niettemin dezelfde: met ingehouden adem en schitterende oogen volgden de kleuters de lotgevallen van Jan Klaassen op zoek naar de tooverdrank. welke den rijken koning van zijn boosaardige ziekte zou moeten genezen en een zucht van verlichting steeg op. toen Jan. zwaar beladen met goudstukken nog iuist te rechtertiid bij ziin vrouwtje terugkeerde om te verhinderen, dat de huisbaas het geheele huisgezin op de keien zette! Het succes werd nog verhoogd doordat de beide ..spullebazinnen". de dames Rooyaards en Knoops haar toeschouwersschare gedurig in het SDel betrokken door het laten mee zingen dér refreintjes en door het stellen van vraeen, waarop ..de zaal" het ant woord allerminst schuldig bleef! Zoo vloog de tijd om en toen het scherm voor de laatste maal dicht ging vroeg meer dan één neuter: „Is 't nou heusch al afge- looDen?" Hetgeen oer saldo, het beste bewüs was. dat het gebodene in den smaak was ge vallen. VRUZ. DEMOCRAT. BOND. Vergadering der afd. Leiden. De afd. Leiden van den Vrijz. Dem. Bond vergaderde onder leiding van prof. mr. R. Kranenburg. Ten opzichte van het aan het hoofd bestuur uitgebrachte rapport over de vraag welke beteekenis aan de staatkun dige en volkenrechtelijke ontwikkeling der laatste jaren moet worden toegekend voor de positie van ons land, met de meerderheid conclusies waarvan de meer derheid van het H.B. zich inmiddels ver- eenigde, stelde de vergadering zich op een afwijzend standpunt. In de plaats van prof. mr. R. Kranen burg, die zich niet langer als zoodanig be schikbaar had gesteld, werd dr. M. Key als voorzitter aangewezen. Mevr. H. W. B. van Itallievan Embden werd als be stuurslid herkozen, terwijl besloten werd in de vacatures ontstaan door het over lijden van den heer J. F. de Ren en het vertrek van den heer C. P. Vlieland voor- loopig niet te voorzien. Tot afgevaardigde naar de buiten gewone algemeene vergadering op 18 en 19 April, in hoofdzaak ter behandeling van 't bovenaangehaalde rapport bijeen geroepen, werd aangewezen de heer P. J. Pont, en tot plaatsvervanger de heer J. de Ren. o VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Onderlinge lezing-wedstrijd. Zaterdag j.l. hield de Vereeniging van Mathesianen haar 9en ontwikkelingsavond van dit seizoen. Geen gewone lezing met een spreker als inleider, maar „eigen" werk. Een „lezing wedstrijd" waaraan door een vijftal le den der V.V.M. werd deelgenomen stond voor ditmaal op het program. Op een vervroegd aanvangsuur heette de voorzitter der V.V.M., de heer G. J. J. van der Linden, de aanwezigen hartelijk wel kom en in het bijzonder de leeraren van het Kon. Genootschap M.S.G Hierna werden, zooals gezegd, door le den der V.V.M.de volgende onderwerpen behandeld, welke met lantaarnplaatjes en teekeningen werden toegelicht: Oorsprong en eerste ontwikkeling der radio-techniek; algemeen beknopt over zicht der lichtgasbereiding; bims beton- i dakbedekking: kunstmatige horizon; tele type; en het metselwerk. Aan dezen wedstrijd waren enkele fraaie prijzen verbonden, welke door de jury, be staande uit de heeren A. van der Hoogt, ir. A. van Dijk en ir. F. van Teutem wer den toegekend aan: de heeren J. S. Göbel, J. v. d. Drift, L. L. Blok en J. Hollemans. De voorzitter dante hierna den jury leden en den deelnemers voor hun mede werking en herinnerde aan de excursie op Zaterdag 18 April a.s. VEREENIGING „KIMNIASTEN Zaterdagavond is onder den naam van „Kimniasten" een vereeniging opgericht, door de leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", welke zich ten doel stelt om het verband tusschen de leerlingen op een prettige manier te bevorderen. Het bestuur is sa mengesteld uit: H. C. Gottenbosch, voorz.; W. Eduard, ie penningm.; J.'v. d. Laan, 2e penningm.; J. Plalzier, le secretaresse; H. Warmbrunn 2e secretaresse; A. Borreman en M- v. Cui- lenborg, bestuursleden. WEEK END VOOR R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Plechtige sluiting in het Liduinahuis.. Gistermorgen is het godsdienstig week end voor R.K. Jeugdige werkloozen op plechtige wijze gesloten. Nadat de H. Mis met palmwijding en palm processie in het Liduinahuis door prof. A. Cleophas was opgedragen, vereenigden allen zich in de zaal beneden aan het gezamenlijk ontbijt. Onder de aanwezigen merkten wij op rector Sondaal, kapelaan W. Hessing, prof. A. Cleophas, rector Beune, de raadsleden de heeren Wiimer en Coster, terwijl ook de vereeniging voor werkloozenzorg ver tegenwoordigd was. Rector Beune, die het eerst het woord nam, gaf zijn groote vreugde te kennen over het welslagen van deze retraite; weliswaar hebben nog geen 20 "/o der R.K. jeugdige werkloozen uit Leiden hieraan deelgenomen, maar toch is er, aldus spr., reden tot juichen, daar zij die aan dit feest deelnamen geregeld alle conferenties hebben bijgewoond. Veel is er sinds December '35 voor de R.K. jeug dige werkloozen in Leiden gedaan en de kostelooze ontspanningszaal. welke "chter gedurende den zomer zal worden gesloten, mocht zich steeds in een groote belang stelling verheugen. Ook dankte spr., prof. A. Cleophas, rector Sondaat, kapelaan H. Hessing en de niet aanwezige heeren kapelaan Schrama en kapelaan Verhoof- stadt, die hebben meegeholpen om deze retraite zoo uitnemend te doen slagen, alsmede de zusters voor het vele werk, dat zij dezer dagen hebben verricht. De hee: Stijnman sprak uit aller naam een welge meend dankwoord voor alles wat er in de laatste maanden, doch in het bijzonder de laatste dagen voor hen is gedaan. In een slotwoord dankte rector Beune de heeren en jongens nogmaals voor hun trouw be zoek en sprak de hoop uit, dat de uitwer king van deze dagen van blijvenden aard zal zijn. Na het gebed trokken allen huis waarts. o NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Teneinde de collecte, welke op Zaterdag 9 Mei a.s. zal worden gehouden, ten bate van het Reciasseeringswerk van alle ge zindten, aan te bevelen, is er naast het landelijk comité van aanbeveling, waar van wij reeds melding maakten, 'n plaat selijk Comité van Aanbeveling gevormd, waarin o.a. hebben zitting genomen: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden en voorts tal van vooraan staande personen uit onze stad, zoowel uit universiteitskringen als uit de rijen van handel en industrie, zoomede vertegen woordigers van diverse godsdienstige rich tingen. NEDEFL. NATUURHISTORISCHE VER. Excursie der afd. Leiden. Gisteren hielden de leden van boven genoemde vereeniging een voorjaarsexcur sie naar de Scheveningsche Boschjes en Sorghvliet, de buitenplaats waar Vader Cats in vroeger eeuwen zijn verblijf had. Aan alle boomen en struiken ontlook het jonge groen en omhulde de takken met een groenig waas. De Prunus-soorten prijkten volop met bloesem; de iep liet haar voor het meerendeel looze vruchtjes reeds vallen, vogelkers en andere struiken vertoonden dikke bloemknoppen. Vooral op Sorghvliet was het een weelde van voorjaarsbloemen. Witte plekken vol bosch-anemoontjes wisselden af met paars gekleurde, waar de helmbloem den bodem in groote massa bedekte. Hier en daar stonden ruikende viooltjes tusschen het gras; van de gevlekte en de Italiaansche Aronskelk werden eenige pollen ontdekt; de zeldzame geelster, stengellooze sleutel bloem. voorjaarshelmkruid en knikkende vogelmelk groeiden hier eveneens. De ster- hyacinth (Scilla bifolia) kwam verwilderd :n blauwe en witte exemplaren voor. Heel mooi was bij den vijveroever een groote groep paarse doovenetel.De wilde hyacinth - jes en de lelietjes van dalen verrezen overal reeds uit den grond en zullen bin nenkort de menschen met hun kleur en geur verrukken. Ondanks het gure weer lieten de meezen tjiftjaf en boomkruipertje hun voorjaars liedje hooren. De reigers hadden hun nes ten in de toppen der hooge boomen reeds betrokken en trotseerden daar de koude windvlagen. Tot slot werdende in werkverschaffing be plante Waalsdorpscbe duinen bezocht, waar van het mooie uitzicht boven op den 32 M. hoogen kleinen St. Hubertusberg werd genoten. Zaterdagmiddag om 15.57 uur keer den met trein 3388, waaraan gereserveer de rijtuigen gehaakt waren. 4 hoofdoffi cieren en 90 manschappen van het 6e R. V. A. terug uit de legerplaats Oldenbroek, waarheen zij voor het houden van mili taire oefeningen waren vertrokken. Zaterdagmiddag is op het terrein der Staatsspoorwegen aan de Witte Poort een ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgeloo- pen Bij werkzaamheden aan de kraan al daar werd de lampenist der Ned. Spoor wegen H. B. door een terugspringende slinger tegen de borstkas getroffen, waar door hij vrij ernstig verwond werd. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn, werd hij voor verdere behandeling naar huis overgebracht In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten huize van F. K. N. in de Sophia- poort nr. 2 aan de Uiterstegracht een begin van brand ontstaan, doordat de vlam in een pan met vet sloeg. N. slaagde erin het vuurtje zelf te blus- schen, zoodat de motorspuit onvciTichter zake huistoe keerde. Gistermiddag zijn de 21-jarige mej. H. M. Z. en de 26-jarige S. B. bij het korf- b ais pel op een terrein aan den Kanaalweg zoodanig met elkaar in botsing gekomen, dat eerstgenoemde eenige ooganblikken bewusteloos bleef liggep er ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Gistermorgen heeft de brandweer ten huize van J. S. van H. in de Pormosa- straat een schoorsteenbrandje gebluscht. BINNENLAND. Jhr. dr. Loudon gehuldigd te Den Haag (Binnenland, 2e Blad). Wordt de glasfabriek Leerdam stop gezet? 900 man zouden zonder werk komen. (Binnenland, 2e Blad). Protestvergadering te Utrecht tegen de baconregeling. (Binnenland, 2e Blad). Felle pakliuisbrand te Nijmegen: een schade van f. 40.000. (Gemengd. 4e Blad). BUITENLAND. De Locarno-mogendheden zullen Don derdag of Vrijdag te Genève vergaderen (2e Blad). De Commissie van Dertien komt Woens dag bijeen. (2e en le Blad). De Italianen hebben den Negus versla gen en Kworam bezet. (2e en le Blad). Opnieuw geruchten over een aftreden van Baldwin als Engelsch premier. (Bui tenland, le Blad). Wil Japan de industrie onder staatscon trole brengen? (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Hodzja en Herriot (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. BELGIË. Verslag over de volmachten. Het verslag der Belgische regeering aan de beide Kamers inzake de volmachten is verschenen. Het bevat een studie van. de monetaire problemen, de reorganisatie van het bankwezen, de economische expan sie. de reorganisatie van de inwendige structuur van het land en de buitenland- sche economische politiek. Het wijst met nadruk op de sterke monetaire positie van België, op het verdwijnen van het pro bleem der liquiditeit van banken, op de daling van het aantal werkloozen van 270.000 tot 160.000, de uitbreiding van den wisselhandel en de uitbreiding van den handel met de Vereenigde Staten, Noor wegen, Canada, de Sovjet-Unie, Polen en Portugal. Het rapport eindigt met de woorden, dat de regeering gelooft, te hebben beantwoord aan datgene, wat par lement en volk van haar hebben verwacht. ENGELAND. Kabinetsreconstructie te verwachten? Volgens de Daily Mail zou minister-pre sident Stanley Baldwin hebben besloten af te treden, zulks in verband met zijn toenemende hardhoorigheid. Het zou zijn wensoh zijn Lord President of the Council te worden. Nerille Chamberlain zou hem dan als premier opvolgen. Lord Halifax of Sir Robert Home zou minister van buitenlandsche zaken worden in de plaats van Eden, die de portefeuille van Indië zou krijgen. Bevestigd zijn deze berichten echter nietl Vanmiddag zal in het Lagerhuis gede batteerd worden over den internationalen toestand. Men zal van gedachten wisselen over het Duitsche tegenvoorstel. Tot degenen, die zich als spreker heb ben laten inschrijven behooren Sir Austen Chamberlain en Winston Churchill. Eden zal namens de regeering ant woorden. HONGARIJE. Oostenrijk's voorbeeld niet gevolgd. Men verklaart, dat Hongarije het voor beeld van Oostenrijk niet zal volgen en buiten verdrag om beslissingen nemen, men hoopt echter, dat Hongarije binnen kort zijn volledige vrijheid zal terugkrij gen. De officieuse „Pester Lloyd" schrijft: „Hongarije behoudt zich voor onder wel ken vorm en wanneer het de kwestie van de gelijkheid van rechten ter sprake zal brengen. Dit zal een natuurlijke vraag zijn welke zonder reserves en zonder voor waarden zal moeten worden ingewilligd". Hongarije zal dus langs wettelijken weg tot hetzelfde resultaat trachten te komen 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1