77ste Jaargang ZATERDAG 4 APRIL 1936 No. 23322 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit ZES Waëen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Nieuwe plannen voor een Land- en Tuinbouw tentoonstelling. BURG. STAND VAN LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NOOMEN BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.V IN DEN LOOP VAN 1936. HET GEMEENTEBESTUUR ZEGT MEDEWERKING TOE. Gisteren zijn alhier in vergadering bij- ë£$i geweest vertegenwoordigers van di- ■vfese organisaties op 'het gebied van de Veehouderij, vee- en vleeschhandel, zuivel- iteéiding en -tondel, land- en tuinbouw efe. Deze vergadering, onder leiding dtfeande van den heer J. W. Bonda, den y&orzitter van de commissie, welke ten [jferige jare de groote Vee- en Zuivelten- tpönstellmg organiseerde, was belegd, ten einde definitieve besprekingen te voeren oVer een opnieuw te houden tentoonstel ling, aangezien allerwegen de wenschelijk- Iheid daartoe was vernomen. Nadat de voorzitter den aanwezigen een Iharteiijk welkom had toegeroepen, inzon derheid den heer M. G. Verweij, wethou der voor het marktwezen enz. en den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt en Havendienst, en een inleidend woord liad gesproken, waarin hij het doel der Bijeenkomst nog nader toelichtte, bleek uit dfe debatten weldra, dat de animo om wederom een tentoonstelling of fokveed^g te houden groot was en dat op veler mede werking kon worden gerekend. Wethouder Verweij verklaarde de ult- moodiging tot deze vergadering gaarne te ïidbben geaccepteerd. Het deed hem ge noegen met de heeren te hebben kennis gemaakt en hun enthousiasme te hebben gezien om te trachten de Leidsche Markt Middels bijzondere demonstratiedagen als anderszins te helpen groot maken. Van zijn kant kon hij de verzekering geven, dat de belangen zoowel van hen, die onze markt bezoeken en zich In deze streek bezig hou den met de veehouderij e.d., als van het Marktwezen, bij het gemeentebestuur in goede handen zijn en dat dit bestuur gaarne steunt de pogingen, ook de hier besprokene, om deze belangen te bevor deren. De vergadering besloot een vereeniging tot exploitatie van tentoonstellingen op te richten en een kleine commissie te be noemen, die op korten termijn de con stitutie hiervan en datgene wat ter zake eëner tentoonstelling 1936 noodig zal zijn, voor te bereiden. In deze commissie werden benoemd de heeren J. W. Bonda, voorloopig voorzit ter, G. J. v. d. Stoel en L. A. Mennes, Vocrloopig secretaris, terwijl als plaats- Vervangers werden aangewezen de 'hee- rfen C. Bakker en J. H. van der Kloot. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER E. J. DUFFELS. Hedenmorgen vond op de begraafplaats .JRluinhof" de teraardebestelling plaats van wiilen den heer E. J. Duffels, die j.l. Dinsdag bij de in aanbouw zijnde buizen- gieterij van het Hoogovenbedrüf te Velsen van 12 M hoogte is gevallen in een be tonnen put en daarbij doodelijk werd ge wond. Onder de aanwezigen merkten wii o.a. op den heer A. J. Karreman. chef de Bureau namens de directie der N.V. Hol- landsche Constructie-werkplaatsen. den heer H. Oostveen. voorzitter van den Al- gemeenen Ned. Metaalbewerkersbond afd. Deiden en vele collega's en vrienden van dén overledene. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, trad de heer A. Neute- böom alhier naar voren, die sprak namens de kameraden uit Velsen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer H. Oostveen. voorzitter van den Algemeenen Ned, Metaalbewerkersbond afd. Leiden De kist was bedekt met vele bloemstukken o.a. van de directie der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen en van zijn kameraden te Velsen. Hierna werden levende bloemen in het graf ge strooid. waarna de zoon van den over- lédene aiie aanwezigen dank zegde voor de betodfiöfe belangstelling. GÏMNASTIEK-UITVOERING IN „ENDEGEEST". In de centrale ontspanningszaal gaven de gymnastiek-vereenigingen „Donar" en „Nieuw-Rrunhilde" gisteravond een gym- nastiek-uitvoering, aangeboden aan pa tiënten en personeel van de stichtingen „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhyngeest". Baal en balcon waren dicht bezet met be langstellenden. Nadat gramofconmuziek ten gelioore was gebracht, werd in vlot tempo een aan trekkelijk programma afgewerkt, bestaan de uit vrije en knotsoefeningen, brug- en paardturnen en hpogrek. De leiding berustte bij den heer S. J. Koopmans. Er was veel dankbaar applaus. DE SPOORLIJN LEIDEN—HOOFDDORP. Bestemd als provinciale weg? Naar wij vernemen heeft de spoor wegdirectie de voormalige spoorlijn LeidenHoofddorp aangeboden aan de provincie Zuid-Holland ten be hoeve van den aanleg van een grooten verkeersweg. De raad der gemeente Alkemade, binnen welker ressort een groot gedeelte van de lijn ligt, vereenlgde zich in beginsel met deze plannen en machtigde B. en W. met de provincie nader te onderhandelen. LEIDSCHE KONIJNENFOKKERSVER. „EIGEN FOK". In het café van den heer P. v. Rijn in het Noordeinde is een bijeenkomst gehou den van fokkers en liefhebbers van ras konijnen. De leider, de heer P. Vintges, opende deze bijeenkomst, bracht dank aan de firma Misset uit Doetinchem voor de toegezonden exemplaren van het blad de „Konijnenfokker" No. 13. Doel dezer bijeenkomst was de oprich ting eener Leidsche Konijnenfokkersver- eeniging, waarbij het dagelijksche bestuur zal worden gekozen uit leden gevestigd te Lelden. Streven Is: Verbeteren der rasko nijnen. In het kort zette spreker uiteen hoe dit kan en moet, namelijk, door het houden van lezingen, besprekingen, tafel- keuringen, tentoonstellingen en het ge ven van adviezen dë fok en sport betref fende. 20 personen gaven zich als lid op. Vervolgens werden met algemeene stem men tot bestuursleden gekozen de heeren: P. Vintges, voorzitter; J. Boot, secretaris; A. Belt, penningmeester; A. Bruines, 2e voorzitter; P. J. v. d. Hulst, commissaris. De verloting van twee Black and Tans- konijnen uit de bekende stal van Van Kaak, bracht een aardig saldo ten bate der kas op. De contributie werd bepaald op 10 ct. per maand en 20 ct. inleggeld. Het voorstel-Groeneboom omtrent rin gen of tatoueeren werd aangehouden. De voorzitter beantwoordde diverse vragen op aangename wijze, en hoopte dat ieder lid zorg zou dragen voor den groei en bloei der vereeniging. Daarna sloot hij deze vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Het beweeglijk coördinatiestelsel in de projectieve differentiaal meetkunde", de heer P. Hazebroek, geboren te Den Haag. idem, tot doctor in de Letteren en Wijsbe geerte, op proefschrift getiteld: „Houtbouw op Oost-Javaansche tempelreliefs", de heer Th. P. Galestin, geboren te Batavia; idem tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Rêve et réalité dans l'oeuvre économlque et sociale de Napoléon in", de heer H. N. Boon, geboren te Rotterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch exa men Theologie, de heer J. Franke (Vlis- singentdoctoraal examen Theologie, de heer K. P. v. d. Graal (Rotterdam); voor het practiseh Apothekersexamen 1ste ge deelte: de dames A. S. Drees (Den Haag) en M. Schild (Rijswijk) en de heeren F. Abels (Leiden), A. Kruijsse iR'dam), J. A. Schravesande (R'dam), E. M. Braskamp (Rijswijk), F. H. H. Künzel (Leiden) en M. F. H. Betting (Leiden). Bevorderd tot apotheker: de dames J. Doedens (Oegstgeestl. W. P. van der Pol (Rotterdam) en de heer C. H. Berghuis (Leiden); voor het candidaatsexamen In disch Recht de heer J. de Poole (Oegst geestl voor het Voorbereidend Kerkelijk Examen de heer A. Faber (Oostburg) en voor het doctoraal examen Theologie dt heer J. C. Hooijkaas (Wassenaar). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Firma den Houter. Heerengracht 56, Lei den. Kaashandel. Uittredend eigenaresse: Wed. H. den Houter-Warmenhoven, per 1 April 1936. Uittredend Gevolm., L. Fon tein. per 1 April 1936. Nieuwe eigenaar: L. Fontein, Leiden. N.V. Boter- en Kaashandel v/h M. J. Raadsveld. Haarlemmerstraat 33, Leiden. Nieuwe Haven 105, hoofdzaak Schiedam. Het filiaal te Leiden, Haarlemmerstraat 33 is opgeheven. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie hier ter stede waarschuwt voor een Duitsch spre kenden man. 50 a 60 jaar oud. Hij zegt groot-handelaar te zijn in geweven goe deren. Bij zijn bezoek laat hij stalen van kousen, sokken, overhemden en handdoe ken zien en vraagt een zichtzending te mogen maken. De aangeboden goede.-en zijn zeer laag van prijs. Voorts biedt hij aan stoffen voor costuums en zegt een Weensch kleermaker ter beschikking te hebben, die tegen zeer geringen prijs de costuums zal maken. Hij deelt mede toe valligerwijze eenige coupons voor costuums bij zich te hebben en wekt den indruk, dat de aangeboden coupons zeer laag van prijs zijn. Na den koop blijkt dan, dat de kooper de coupons veel te duur heeft ge kocht. „DE OPWEKKING VAN ELECTRICITEIT". Lezing van Ir. Van Waveren Over bovengenoemd onderwerp hield gisteravond ir. Th. J. v. Waveren, assistent aan de Technische Hoogeschool te Delft een lezing voor de „Vereeniging van Oud- Leerlingen der Ambachtsschool". De vice- voorzitter de heer J. J. v. Weerlee, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en gaf meteen het woord aan den spre ker. Aan diens voordracht is het volgende ontleend Electriciteit wordt tegenwoordig in het groot opgewekt in centrales. Alvorens na der op de inrichting van centrales in te gaan. behandelde spr. eerst eenige alge meene begrippen uit de electriciteitsleer, als: spanning, stroom, weerstand, vermo gen, warmte-omzetting, wisselstroom en draaistroom; vervolgens het verband tus- schen electriciteit en magnetisme met eenige toepassingen als generator en transformator. Daarna ging spr. over tot de bespreking van den opbouw en de inrichting van een centrale, waarbij aan de hand van een aantal lantaarnplaatsjes de verschil lende onderdeelen werden behandeld, als: kolenopslagplaats. vervoer van de kolen, ketels en ketelhuis, machinezaal met tur bines, condensors, generatoren, schakel- boord, verdeelinrichting met olieschake laars en transformatoren. Tevens werd de opstelling in openluchtstations hierbij be sproken. Na een enkel woord over diesel-centrales gezegd te hebben, ging spr. over tot de behandeling van waterkrachtcentrales. Achtereenvolgens werden ook hier weer aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes, de verschillende typen turbines en generatoren behandeld. Tot slot werd nog een aantal plaatjes van de Niagara- watervallen vertoond, ln aansluiting aan de daarbij gebouwde electrische centrales. De vertoonde lantaarnplaatjes waren voor dezen avond welwillend afgestaan door prof. ir E. J. F, Thierens, hoogleeraar aan de Technische-, Hoogeschool te Delft. Geslaagd voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent de da mes M. van Tricht (Den Haag) en G. J. Varenkamp (Voorburg). De melkprijs is thans over de geheele linie voor onze gemeente vastgesteld op 10 cents per Liter. Het bekende kleedingmagazijn van de firma Beekman is met ingang van heden verplaatst van Korevaarstraat No. 1 naar Breestraat 107a tegenover het Stadhuis, met dien verstande, dat de af- deeling confectie met uitzondering van regen- en sportkleeding is opgeheven en dus thans alleen nog maatkleeding wordt vervaardigd. De leiding van deze afdeeling berust bij den heer H. Beekman Jr., die getuige zijn vele diploma's als coupeur voor dames- en heerenkleeding over de noodige vakkennis beschikt. De inrichting voldoet aan alle eischen, welke aan een dergelijk bedrijf mogen worden gesteld. GEBOREN: Jacoba Petronella, d. van G. Splinter en M. Th. Claassen Johanna Hendrika Maria, d. van P. G. M. de Winter en H. C. Wouters Maria Elisabeth Anthonia, d. van J. F. Raaphorst en J. v. Dop Die- derich Bernard, z. van B. D. Jager en J. H. M. Wories Matthijs, z. van J. P. S. v. d. Sluis en J. M. Turenhout Sjoukje, d. van A. A. Kuiken en C. C. Rooijakkers Henderika, d. van F. H. Bodenstaff en P. M. Voskuil Max, z. van M. Bleeker en J. H. Stokvis. ONDERTROUWD. F. C. Veefkind jm. 38 j. en G. Loos 38 jaar. jd. OVERLEDEN. E. W. M. v. Diehlen d. 19 j, N. D. v. d. Voort m. 61 j. F. Th. Doove tfren. 80 j. C. E. Cockuijt ongeh. m. 7*4 j. A. J. J. Verdegaal z. 1 dg. Ten overstaan van notaris M. G. Bon te Leiden. 7.03.34 H.A. weiland aan den Broekweg in den Broekpolder te Oegstgeest en War mond. Perc. I: 1.83.70 H.A. in bod f. 2.750, koo per de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f. 3.025. Perc. II: 3.05.30 H.A. in bod f. 4.200, kooper de heer W. Bink q.q. te Leiden voor f. 4.200. Perc. IH: 2.14.34 HA. in bod f. 2.800, kooper de heer W. E. H. M. Melchers q.q. te Schiedam voor f. 2.800. „Wanneer U Uw auto wilt verzekeren voor een lagere premie en toch prijs stelt op een vlugge en coulante schade regeling, stelt U zich dan eens met ons in verbinding. Ons telefoonnummer is 302. Het dan resultaat zal U meer bevredigen." Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a 2^99 (Ingez, Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar den Volkenbond? Welingelichte Britsche kringen achten het gewenscht. het „Duitsche vredesplan" zoo spoedig mogelijk door te zenden naar den Volkenbondsraad, daar gebleken is, dat het Duitsche document niet uitslui tend de Locarno-mogendheden aangaat. Deze procedure zou de Britsche regeering verkieslijker achten, dan een voortzetting der diplomatieke besprekingen met het doel na een meer of minder langdurig uit stel weder een Engelsch-Fransch-Belgi- sche conferentie bijeen te roepen. Men wenscht derhalve zoo spoedig mo gelijk den Volkenbondsraad te Genève bijeen te roepen, ten einde het Duitsche plan te onderzoeken. Men voegt hieraan toe, dat indien men zooals zekere pers berichten uit Parijs melden, binnenkort de publicatie door de Fransche regeering kan verwachten van een Fransch vredes plan binnen het kader van den Volken bond, de Engelsèhe regeering een derge lijke constructieve poging, welke, daar zij gebaseerd is op den Volkenbond, zou beantwoorden aan de verlangens van de Britsche openbare meening, met levendige voldoening zou ontvangen. Frankrijk voelt in wezen ook wel voor dit idee. In de Fransche „Intransigeant" schrijft Jean Thouvenin o a.: „tegenover den Duitschen vrede 'stellen wij den Fran- schen vrede. d. w. z. de verdediging van den Volkenbond, die toepassing van de collectieve veiligheid en de verplichting tot herstel van de internationale rechts orde door het eerbiedigen der verbintenis sen en verdragen". Alleen: Frankrijk houdt daarnaast vast aan Loparno en zal daarvan wel niet zijn af te brengen! BELGIË. Het militaire ontwerp Afnemende werkloosheid. De Kamer heeft de artikelen van het militaire wetsontwerp goedgekeurd, waar bij aan de regeering de noodige credieten worden verleend, voor het onder de wapens houden op grond van de militiewet (met het oog op buitengewone omstandigheden) van de militie-lichtingen, en op deze wijze de mobilisatie-sterkte te verzekeren. De minister van openbare werken De Man heeft verklaard, dat de werkloosheid het laatste jaar, d.w.z. sedert het kabinet Van Zeeland aan het bewind kwam, met 40.2 is afgenomen .Het aantal verzeker de werkloozen is namelijk verminderd van 273.000 tot 163.000. De Man was van mee ning, dat naar verhouding de afneming der werkloosheid onder de niet-verzekerde arbeiders nog grooter was. DUITSCHLAND. De nieuwe Rijksdag. Omtrent de samenstelling van den nieu wen Rijksdag wordt het volgende bekend gemaakt: Volgens het resultaat van de Rijksdag- verkiezingen van 29 Maart zijn in totaal 740 afgevaardigden gekozen. Daarvan ko men 723 voor rekening van de 35 kieskrin gen en 17 voor rekening van de rijkskies lijst. Hitier staat aan het hoofd van de in kieskring 24 (Opper-Beieren-Schwaben) gekozen afgevaardigden, terwijl de plaats vervanger van den Führer, rijksminister Hess op de rijkslijst als eerste staat. De verschillende kieskringlijsten toonen als eersten de KreisleSter, rijksministers, gouw leiders en plaatsvervangende gouwleiders. Onder de bekende persoonlijkheden, die hun intrede zullen doen in den nieuwen Rijksdag bevinden zich o.m.: S.S.-Ober- gruppenführer Daluege, S.A.-Obergrup- penführer von Jagow, generaal Lltzmann, prins August Wilhelm van Hohenzollern, ambassadeur von Ribbentrop, dr. Schnee (vroeger gouverneur van Duitsch-Oost- Afrika) rijksjeugdleider Baldur von Schi- rach, Amtsleiter van het bureau voor ras senpolitiek, dr. Gross, staatsraad dr. Fritz Thyssen, de leider van het nat. soc. motor corps Hühnlein, rijksperschef der N.SD. A P. dr. Otto Dietrich: voorts werden op de rijkslijst o.a. nog gekozen de president van politie van Berlijn, graaf Helldorf. de ge heime financienraad dr. Hugenberg, ge zant von Papen en rijksminister Seldte. BINNENLAND. Plannen voor een Leidsche land- en tuinbouwtentoonstelling: 1936. (Stads nieuws, le Blad). Onderhoud met mr. Hart over de ver houding tusschen Moederland en Indië. (3e Blad). Huldiging van mr. H. J. Bool op z'n 7 Os ten verjaardag. ((Binnenland1, 4e Blad). Dr. Meyer Ranneft vraagt ontslag als vice-president van den Raad van Ned. Indië. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND. Besprekingen te Londen en Parijs over de Duitsche voorstellen. Frankrijk vraagt bijeenroeping der Locarno-mogendheden (3e Blad). Aandrang alle vredesvoorstellen voor den Volkenbond te brengen. (3e Blad en Buitenland, le Blad). De Commissie van Dertien 20 April hijeen. (Buitenland, le Blad). Hauptmann is gisteravond in den elec- trischen stoel ter dood gebracht. (Buiten!. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. SPANJE. Zamora kan de Cortes niet meer ontbinden. In de zitting van de Cortes hebben drie belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. Ten eerste nam de Cortes met 182 tegen 88 stemmen een socialistisch voorstel aan, waarin wordt gezegd, dat Zamora reeds twee keer de Cortes heeft ontbonden en dat de huidige Cortes dus thans door dezen president niet meer kan worden ontbon den, aangezien de prerogatieven, welke hem bij de grondwet "Zijn gegeven, zijn uitgeput. Ten tweede sprak Azana tijdens de debatten over de openbare orde en zijn regeeringsprogram. Hij laakte zoowel de rechter- als de linkerzijde wegens het ver wekken van ongeregeldheden; aan de lin kerzijde de niet gedisciplineerde massa, die niet naar de leiders luistert en tot excessen overgaat, en aan de rechterzijde hen, die door hun houding de massa prik kelen. Azana verklaarde: „Zij, die buiten de wet gaan, zullen het gewicht van de wet voelen". Op de derde plaats is de „Ceda" weer in het parlement terugge keerd Dit is van groot belang, aangezien de Ceda de grootste fractie is In zijn rede stelde Azana nog dat deel van de bevolking gerust, dat vreest voor een militaire beweging, alsook hen, die in de naaste toekomst het communisme vreezen. ITALIË. Bezoek van Duitsch minister. Mussolini heeft gisteren den Duitschen rijksminister Hans Frank ontvangen en zich langdurig en hartelijk met hem on derhouden Na zijn bezoek aan den Ita- liaanscheri regeeringschef, heeft Frank voor een uitgelezen publiek, gevolg gevend aan de daartoe door het instituut voor fascistische cultuur tot hem gerichte uit- noodiging, een voordracht gehouden over de nieuwe oriënteering van het Duitsche recht en de fundamenteele beginselen van het nationaal-socialisme. BRAZILIË. Ontslag van communistische ambtenaren. Het ontslag van communistische ambte- nare duurt voort. De minister van binnen- landsche zaken heeft den gouverneur van de federale hoofdstad een lijst overhan digd met de namen van die ambtenaren, die als communisten ontslagen moeten worden. Onder hen bevindt zich de parti culiere secretaris van den gouverneur. De lijst zou ongeveer honderd namen bevat ten. UIT HET VERRE OOSTEN. Toenemende spanning. De situatie aan de Mongoolsch-Mansjoe- rijsche grens schijnt eerder verergerd dan verbeterd; de actieve propagandacam pagne maakt het echter moeilijk, zich een juist beeld te vormen van den toe stand. Naar officieus te kennen wordt gegeven, treft het Japansche Kwantoengleger toe bereidselen, om troepen samen te trekken aan de grenzen van Mandsjoekoeo, in antwoord op de concentratie van Russi sche militairen in Siberië. Men doet opmerken, dat het Japansche leger gedwongen zal zijn, handelend op te treden, tenzij de sovjet-autoriteiten haar troepen terugtrekken. Een woordvoerder van het Kwantoeng leger heeft Moskou gewaarschuwd, goed te bedenken, dat twee machtige naties, Japan en Duitschland, de sovjet-unie tegenstand zullen bieden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1