Malinine-Begenjassen LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 3 April 1936 PERFECTE WATERDICHTHEID BUITENLAND. DE OORLOG IN ABESSYNIE, tKlN/T IN LETTERED VISSCHERIJBERiCHTEN. TELEGRAMMEN. DE WERKLOOSHEID. BU den Oem. Dienst voor Sociale Zaken staan ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 12. betonvlechters 36, betonwer kers 71, fundeerlngswerkers 1, glazenma kers 3, glazenwasschers 8, granietwerkers 14, grondwerkers 102, heiers 4, metselaars 147, opperlieden 109, schilders 125, sloopers 6, steenbikkers 1, steenhouwers 3. straat makers 1. hulp-straatmakers 7, stucadoors witters 84, timmerlieden 249, uitvoerders 5, voegers 33, ongesch. bouwarb, 8, tot. 1032. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompen sorteerders 16. vellenblooters 4, zeepfabr.- arb. 4, steenfabr.-arb. 139, ongesch. fabr.- arb. 66. totaal 244 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 95, reizigers, colp. 44. winkelbedienden 35. in casseerders 12, musici 8, onderwijzers 10. overheidspersoneel 12, verplegers 2. totaal 218 Hotel-café-personeel: huispersoneel 17, kellners 49, koks 11, totaal 77. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 88. kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 2, mandenmakers 2, meubel makers 25, meubelstoffeerders 12, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 34. totaal 181. Kleermakers: kleermakers 54, kappers 8, schoenmakers 11, totaal 73. Land- en tuinarb.: bloemisten 30, land arbeiders 25, tuinlieden 29, warmoeziers 10, ongesch. arbeiders 8, totaal 102 Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik- bewerkers 30, burgersmeden 34, electriciens 63, galvanlseurs 1, gasfitters 11, gereed schapmakers 2, instrumentmakers 5. iso- leerders 10, kernmakers 2, kettingsmeden 34, klinkers 15, koperslagers 4, lab -bedien den 4, lasschers 7, loodgieters 59. machi nisten 20. metaalboorders 6, metaaldraaiers 17. metaalschavers 2, metaalslijpers 4, mon teurs 31, pianostemmers 3, polijsters l.pon- sers 4, rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 14, scheepstimmerlieden 9, stokers 25, te genhouden 18. verw.-monteurs 22, voor- slaanders 11, voorwarmers 9, vulcaniseurs 1. vuurwerkers 10, wagenmakers 6, ijzer- werkers 48, zandvormers 5, zilversmeden 3, ongesch. arbeiders 41, totaal 703. Sigarenmakers: sigarenmakers 8, slg.- sorteerders 3, strippers 2, totaal 13. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 5, ingenieurs 3. technlkers 8, teekenaars, opz. 16, werkmeesters 19, totaal 51. Textielarbeiders: hekelaars 5. katoen drukkers 31, kluwers e.a. 9, lulkers 11, plaat snijders e.a. 25. schrobbelaars 3, spinners 44. spoelers 3. sterkers 3, strijkers 12, we vers 106, wolbewerkers 34, ongesch. text.- arbelders 57, totaal 343. Transportarbeiders: chauffeurs 128, em- balleurs 5. exp.-knechten 22. koetsiers 18, loopknechten 47, magazijnknechten 64, schippers 99, spoor- en trampers. 17, wa kers 8, transportarbeiders 51, losse arbei ders 459, totaal 918. Typografen: boekbinders 32, boekdruk kers 19, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 2, letterzetters 32. steendrukkers 1, totaal 88. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 93, mole naars 1, ovenisten 4. slagers 63, suikerwer kers 23, wljnkooperskn. 10, zoutzieders 3, zuivelbereiders 4. ongesch. voed.-arb. 45, totaal 246. Vrouwen: analysten 1, maasters 1, brei sters 2, naaisters 14, winkeljuffrouwen 16, kantoorpersoneel 30, kapsters (leerl.) 1. apothekersasslst. 1, onderwijzeressen 5, boekbindsters 1, serveersters 1, strijksters l verpleegsters 10, teekenaressen 1, hulsel, diensten 168. fabr.-arbeldsters 60. behan gersnaaisters 1. totaal 314 Alg. totaal 4603, 4 April 1935 4196. 5 Apr. 1934 3253. Ben 64 ged. werkloozen en 92 werkver schaffing. o SOC.-DEM. VROUWENPROPAGANDA- COMMISSIE. Rede van Mcvt. Adri Pomper. Bovengenoemde commissie organiseerde gisteravond in de groote Stadszaal esn groote propaganda-vergadering, waarvoor de belangstelling van dien aard was, dat nagenoeg geen plaats onbezet bleef. De presidente, mevr. C. P. Braggaarde Does heette allen welkom, in het bijzonder de spreekster Mevr. Adri Pomper uit Rot terdam, de propagandiste mej. Kist, de soc.-dem. raadsleden, den oud-voorzitter, mr. D. A. van Eek en de talrijke partijge- nooten uit de omliggende gemeenten. De groote opkomst, aldus spr., bewijst, dat er hier ter stede flinke politieke be langstelling bestaat. Zulks blijkt trouwens ook uit de groote animo, welke heeft be staan voor de cursusavonden over het Plan van den Arbeid. Wie zou ook onverschillig kunnen staan tegenover een plan, dat in deze crisisomstandigheden, waarin zooveel ellende wordt geleden, welvaart wil bren gen en de werkloosheid tot minder afzich telijke afmetingen wil terugbrengen. Spr. eindigde met een opwekking om dit Plan goed te bestudeeren, waardoor de eenheid onder de arbeidersklasse wordt be vorderd en met den wensch, dat deze avond daartoe het zijne zou mogen bij dragen (applaus). Na gemeenschappelijk gezang van de Internationale, was het woord aan mevr. Pomper, die bij het betreden van het po dium met luid applaus werd begroet. Spr. zeldc. dat deze avond in het bij zonder bedoeld is als propaganda voor „De Proletarische Vrouw" doch dat zij zich daarnaast tot taak gesteld had ie spreken over wat onder de verschillende politieke partijen leeft. Iedereen op het politieke tooneel prijst zijn eigen waren aan, waarbij allen bewe ren het beste met de menschheid voor te hebben. Wanneer wij daarbij het pro gramma der Duitsche natlonaal-socialisten nagaan, is het reeds direct moeilijk om te gelooven, dat dit de arbeidersklasse ten goede zou komen. En hetzelfde kan worden getuigd van de Nederlandsche fascistische beweging, al staat deze nog in haar kin derschoenen. De vrijzinnig-democraten en liberalen hebben het vorige jaar bij de verkiezingen zulke verliezen geleden, dat zij de bespreking nauwelijks meer waard zijn. Ook de anti-revolutionairen hebben klappen gehad, maar aan hun hoofd staat nog altijd dr. Colijn, die bijna een even groote machtspositie in ons land Inneemt als Hitler in Duitschland. Zijn jongste radiorede, waarin hij een beroep doet op het particulier initiatief *ot bestrijding der werkloosheid, is een sprekend bewijs van de door dr. Colijn gevolgde politiek. Men late zich daarcoor evenwel geen zand in de oogen strooien, want niet het belang der werkloorzn staat daarbij op den voorgrond, maar 's lands financiën. De chrlstelijk-historlschen kun nen met de anti-revolutionairen op één bi; poreuze Re^enkleeain^ garandeert op heel de aarde allééndit kleine mannetje! verkrijgbaar in Breestraat 1451 114 B Teleioon 882 (Ingez. Med.) lijn worden gesteld, althans wanneer het r.iet om geloofszaken gaat. Rest de R.K. Staatspartij, een partij die niet dan in de uiterste noodzaak met de S.D.A.P. wil sa menwerken, maar die niet moet vergeten, dat die wil tot samenwerking van weers zijden moet komen. De praktijk zal het leeren, aldus spr., dat het ln Nederland onmogelijk Ls om een welvaartspolitiek te voeren zonder de medewerking der so ciaal-democraten. In dit verband wijst spr. op het Plan de Man ln België, waar de gang van zaken precies dezelfde is geweest als spr. hier te iande voorziet. De toestand is daar reeds veel verbeterd; de werkloosheid is met 420/« verminderd en de salarissen der amb tenaren zijn verhoogd. De R.K. Staats partij meent wel het nu nog alleen te kunnen redden, maar de toekomst zal de onmogelijkheid daarvan aantoonen. Spr. behandelt vervolgens de voornaam ste punten van het Plan van den Arbeid, zooals vermeerdering van de koopkracht in tegenstelling met de aanpassingspoli tiek der regeering en uitbreiding der werk gelegenheid tegen normale loonen. Spr. wees hierbij op de verhouding tusschen de regeering en het Rotterdamsche stadsbe stuur, welk laatste college aan handen en voeten gebonden is. In Rotterdam wordt schier elk normaal werk tegen werkver- schafflngsloonen uitgevoerd! Het Plan ls voor de toekomst der maat schappij van zoo prominent belang, dat de vrouw daarbij niet werkeloos op den ach tergrond mag blijven toezien. In 1914 ls een heel wat grooter bedrag bijeengebracht, dan thans nooaig is om het Plan tot uitvoering te kunnen bren- geen en thans is niet de veiligheid van het land in gevaar, zooals ln 1914 ten on rechte werd beweerd, maar de beschaving en de ontwikkeling van een groot deel van het volk. Kort geleden is weer een ernstige aan slag gepleegd op het ambachtsonderwljs, waarvan de duur van drie jaar is terug gebracht tot twee jaar. En als een drei gend zwaard hangt boven het hoofd we ring van de vrouw uit alle ambtelijke be trekkingen. waarbij de regeering het slechte voorbeeld geeft door de opleiding tot de huishoudelijke beroepen te propa- geeren. 8pr. eindigde haar lulde toegejuicht be toog met een aanbeveling van het Plan als een machtig middel om te geraken tot een socialistische maatschappij. De rest ven den avond werd vevuid door „D.O.8." en muziek van „The Mickey tooneelspel van de Arbeiderstooneelver. Mouse Players." Op initiatief van den heer van Ingen Schenau. pachter der Stadsgehoorzaal, zal het De Boervan Rijk ensemble uit Am sterdam, één enkele populaire vertooning geven van de viering der 1000e voorstelling van Herman Heijerman's komedie „De Meld", met mevrouw Esther de Boer—van Rijk in haar klassieke rol van Annemie, de Meid. Met deze viering der 1000e ver tooning heeft het De Boervan Rijk en semble overal in de provincie groot succes behaald; als bijzonderheid zij hier gere leveerd. dat destijds de le vertooning van de Meld. n.l. op Maandag 13 April (2den Paaschdag) Met deze viering der 1000e ver- schijnlljk afgaande op den titel van het stuk en den naam van den schrijver. De rijwieizaak (groot- en kleinhan del) van den heer J. Petersen in de Jan- vcssersteeg 1012 heeft een grondige verbcuwtei ondergaan, welke het geheele aspect van het pand heeft veranderd. Door het uitbreken van een tusschenmuur kreeg men de beschikking over een toon- kamer over de geheele frontbreedte met daarachter een ruime werkplaats voor de reparaties en een ingebouwd kantoor. In de royale toonkamer staat esn keur van kwaliteitsmerken bakfietsen, tan dems en rijwielen opgesteld. De aannemer A J. Langsveld, die de plannen voor deze verbouwing ontwierp en ze in drie weken uitvoerde, legt daar mede alle eer In. Wat U ook te verkoopen heb), Dagbladreclame doet het werk. BELGIË. De Kamer zal 202 leden tellen. De Kamer heeft besloten, dat de Kamer voortaan 202 leden zal tellen in plaats van 187, gelijk tot dusver. Daarvan zullen 102 Vlamingen zijn. o DUITSCHLAND. De Duitsche pers mag Eckener niet meer noemen. Goebbels heeft de Duitsche pers op dracht gegeven den naam van Eckener niet meer te vermelden. Foto's van hem mogen ook niet meer worden geplaatst. Eckener heeft, ofschoon hij een trouw Dultscher ls, steeds alle pogingen afgewe zen om hem tot een vermenging van zijn arbeid met politiek te bewegen. Bij een noenmaal, onlangs te Frledrichshafen aan Journalisten aangeboden, hief hij zijn glas op met de woorden; „Heil Deutschland". Eckener moet ook al eerder felle mee- ningsverschlllen met nat.-soc. extremisten hebben gehad. o FRANKRIJK. Politieke onlusten. Te Sartrouville In de omgeving van Pa rijs In het departement Seine et Oise hebben gisteravond botsingen plaats gehad tusschen vuurkruisers en leden van het volksfront, ter gelegenheid van een verkiezlngs-vergaderlng van de vuur kruisers. Enkele personen werden licht gewond. Er werden geen arrestaties ver richt. ENGELAND. De koning ontvangt. Zijn kroning in Mei 1937. De koning heeft gisteren in Buckingham Palace een aantal deputaties, in totaal ongeveer 500 personen ontvangen, die alle declen van het volk vertegenwoordigen en die hem hun gelukwenschen kwamen aan bieden met zijn troonsbestijging. De koning hield een toespraak tot hen, waarin hij o.a. zeide; „Als prins van Wales heb ik mij gehou den aan het oude devies: Ik dien. Als koning zal ik dat steeds indachtig zijn, want een koning kan geen hoogere func tie vervullen dan dienen. Tezamen met de mannen van mijn generatie ben ik ge tuige geweest van de afschuwelijkheden van den oorlog 6n ik ben maar al te zeer op de hoogte van de moeilijkheden en den nood van de jaren, die daarop gevolgd zijn. Ik heb de beproevingen leeren ken nen van de mannen aan het front en op dezefde wijze ben Ik mij bewust van de beproevingen van hen, die sindsdien, niet door eigen schuld, het ongeluk hebben ge had, lange periodes van werkloosheid te moeten verduren. Met alle oprechtheid sluit ik mij derhalve aan bij uw gebeden, dat de toekomst vrede en welvaart moge brengen aan dit land en tévens zou ik u de verzekering willen geven, dat mijn voortdurend streven er op zal zijn gericht, de vestiging van den vrede te bevorderen in de geheele wereld, benevens de herle ving van die commercieele en industrieele bedrijvigheid, zoowel In dit land als in den vreemde, die alleen de gelegenheid tot werken kan verschaffen, welke het recht ls van lederen burger. Ik weet, dat ik bij deze taak, evenals mijn vader, den steun en aanmoediging van alle klassen der gemeenschap zal hebben. m De eerste minister, Baldwin, heeft be kend gemaakt, dat de kroning van koning Edward VIII zal plaats hebben in Mei 1937. De juiste datum zal nader worden vast gesteld. 9 9 De regeering heeft opnieuw een neder laag geleden, ditmaal ln het Hoogerhuri, dat met 33 tegen negen stemmen een nieuwe clausule heeft aangenomen in het wetsontwerp betreffende de werkloosheids verzekering der landarbeiders. Krachtens deze clausule, die door de regeering werd bestreden, zullen de landarbeiders hun ui.'kecring kunnen afhalen aan de plaat selijke postkantoren, zoodat zij niet ver plicht zijn den vaak langen weg af te leggen naar de regeeringsbureaux. Deze nederlaag ls natuurlijk van geen werkelijk belang en zal ln het geheel geen politieke gevolgen hebben. In het Lagerhuis heeft Baldwin medege deeld. dat de regeering naar aanleiding van de bij de stemming van Woensdag avond geleden nederlaag In de Maandag te houden zitting van het Lagerhuis de kwestie van vertrcuwen zal stellen. JAPAN. Arita in functie Ook Kasjii in de reserve. Hatsjlro Arita, de Japansche ambassa deur in China, ls uit Sjanghai te Tokio aangekomen. HIJ ls reeds door den keizer geïnstalleerd als minister van bultenland- schc zaken. Terzelfder tijd werd eerste minister Hirota ontlast van deze porte feuille die hij ad Interim op zich had ge nomen. Generaal Kasjii, de militaire gouverneur van Tokio, is op nonactiviteit gesteld en vervangen door generaal Iwalosji. Waarnemers brengen deze benoeming in verband met het streven, het kader van hocge officieren, dat moreel voor de ge beurtenissen van 20 Februari verantwoor delijk geacht wordt, te verjongen, en te vervangen door betrekkelijk jonge gene raals, die een actieve rol hebben gespeeld bij de operaties in Mandsjoekwo In China. o ZUID-AMERIKA. Complot in Bolivia. De regeering van Bolivia heeft een re- volu ionair complot ontdekt. Uit documen ten, welke de regeering ln handen zijn gevalien, bleek, dat de republlkeinsche partij van Peru uit wapenen in meelzak ken binnensmokkelde. De partij beschikt over groote geldsommen en was ln con tact met verbannen elementen. Egypte en het Tsana-meer, CAIRO, 3 April. (Reuter). In antwoord op een vraag, welke de houding van de Egyptische regeering zou zijn, Indien de Italianen de omgeving van het Tsana- meer bezetten, antwoordde de minister president, dat hij hierin geen onmiddel lijk gevaar zag. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn diplomatieke middelen om de be langen van Egypte in dit gebied te bevei ligen". Het legerbericht. ROME, 3 April (Reuter). Het 174ste le gerbericht luidt als volgt: Badoglio seint: In het gebied van het Asangimeer werd de vijand achtervolgd door onze troepen en gebombardeerd door de luchtmacht. De derde Itallaansche brigade vereenigde zich met de colonne welke door Tarat werd gecommandeerd in het gebied van Gon- dar. Van het Somallfront is geen nieuws te melden. Nieuwe aanval der AbessUnen voorbereid? ADDIS ABEBA, 3 April. (Reuter). De leider van de Brltsche ambulance Milly, is hier aangekomen om de ambulance te reorganiseeren. Volgens een Britsch waar nemer aan het front, concentreert de Ne gus zijn troepen weer voor een aanval, welke door hem zelf zal worden geleld. De Prinses van Piemont. MASSAOEA, 3 April. (Reuter). De Prin ses van Piemont ls vanmorgen te Mas- saoea aangekomen. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van het Nederlandsch Boekhuis te Tilburg: A. W P. Angenent „Alles Wel", eenlg offlcieelé uitgave van het gedenkboek der reis langs de vijf we- relddeelen van Hr. Ms. onderzeeboot K XVIII 14 Nov. 193411 Juli 1935, samen gesteld door Onze Marine, Den Helder, met inleidend woord van zijn Excellentie, minister mr. dr. L. N. Deckers met mede werking van alle 35 opvarenden en vele anderen met tallooze foto's, teekenlngen, kaarten Het is haast overbodig de aandacht van onze lezers nogmaals op den tocht van de K XVIII te vestigen, die toch gedurende maanden in het middelpunt der nationale belangstelling heeft gestaan en waarop ieder rechtgeaard Nederlander met trots kan terugzien en die tevens den naam ran ons land en onze Marine ver bulten onze grenzen grooter bekendheid heeft ge geven. Maar den lezers, die buiten de weten schappelijke resultaten die werden bereikt nog iets meer willen weten omtrent het óagelljksche leven en de stemming aan boord kunnen wij dit boek warm aanbe velen. Van commandant tot stoker, allen hebben op de hun eigen wijze een kort woord geschreven hoe het er op deze on- derzeëer toeging en zoo ls een zeer lezens waardig dagboek ontstaan met tal van •grappige passages als het Neptunusfeest, het passagieren in divisleverband te Dur ban en nog vele anderen en tot slot de erootsche huldiging bij de aankomst te Soera baya. Het boek is ln den handel ver krijgbaar tegen den prijs van f. 2.90 Inge naaid en f, 3.90 gebonden. Wij ontvingen van Philatelle en ge schiedenis te 's-Gravenhage de 18de afle vering. getiteld Koningin Astrld, door mr. J. H van Peursum. De opbrengst van dit werkje is geheel bestemd voor Het Natio naal Belgisch werk tot bestrijding der tuberculose en het werk der Koningin onder bescherming der Koninklijke Prinsen. WEEKBLADEN „De Wereldkroniek" publiceert een artikel met foto's, getiteld „Als vrouwen vliegen". E. J. Smetanlc KUnsky schrijft over den Afghaanschen windhond. IJMUIDEN, 3 April. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.Griet per kist van 50 K.G. 24—8.50; Tongen per K.G. 0.90— 0.74; Kleine schol per kist van 50 K.G. 10.502,10; Bot per kist van 50 K.G. 9.50; Schar per kist van 50 K.G. 3.60—2.60; Wijting per kist van 50 K.G. 3.600.90. Aangekomen de loggers: SCH. 107 met 487; SCH 133 met 517 en de beuger VL. 114 met 908. Levende beugvisch: Kabeljauw 3.70 0.70 per stuk; "leng 4.400.60 per stuk; Tarbot 1.10 per K.G.; Heilbot 1.05 per K.G.; Groote gul 9.00 per 40 K.G.; Kleine gul 10 —8.50 per 40 K.G. Doode beugvisch: Kabeljauw 5027 per 125 K.G.; Groote gul 12.50—12 per 50 K.G.; Kleine gul 10—8.50 per 50 K.G.; Vleet 2,15 —1.10 per stuk; Wijting 7.— per 50 K.G. CHINA. De strijd tegen de rooden. De communisten trekken terug naar het Zuiden. In de omgeving van Tong Poe ln Zuid-Sjansi hebben ze verscheidene spoor wegstations verlaten. De Japansche mili taire attaché verklaart dat de toestand verbetert. De minister van oorlog zou het commando over de troepen op zich ne men. Gemeld wordt dat generaal Toeng Tsji Joen de communisten ln Zuid Hopei heeft teruggeslagen. o CANADA. Het handelsverdrag met de Vereenigde Staten. De Senaat van Canada heeft ln de zitting van gisteravond het handelsver drag tusschen Canada en de Vereenigde Staten eenstemmig goedgekeurd. Het ver drag was reeds eerder door het Ls luis goedgekeurd. NA DE DUITSCHE VOORSTELLEN. De generale staven. LONDEN, 3 April. (Reuter). Eden heeft in het Lagerhuis hedenochtend medegedeeld, dat de conferentie van de generale staven, waartoe door de Lochrno- mogendheden is besloten, te Londen zal worden gehouden. De regeeringen van Frankrijk cn België hebben hierin toege stemd. Een datum is nog niet vastgesteld. De Engelsche conservatieven. LONDEN, 3 April. (Reuter). De com missie voor bultenlandsche zaken van de conservatieve partij heeft de houding van de partij ten aanzien van de Duitsche voorstellen besproken. Over het algemeen was men van oordeel, dat de voorstellen een basis voor besprekingen vormen, doch het meerendeel "an de leden betreurde het, dat de Fuehrer niet de gevraagde geste voor de tusschen-perlode heeft ge maakt en weigert te beloven het Rijnland niet te versterken gedurende de onder handelingen. De Fransche pers. PARIJS, 3 April. (Havas). De Fran sche pers blijft erop wijzen, dat het Duit sche antwoord onaanvaardbaar is. In de „Petit Parlslen" schrijft Bourgues, dat de Locarno-mogendheden Berlijn moe ten doen voelen, dat men niet ongestraft verdragen kan breken. De Fransche af gevaardigden naar de Conferentie van Brussel moeten aandringen op scherpe financieele sancties. „Journal" ls van meening, dat de Fransche regeering wel de Duitsche voor stellen van de hand zal wijzen, doch' tevens de deur open zal laten tot verdere onderhandelingen. Pertlnax schrijft ln de „Echo de Paris", dat Hitler's nieuwe voorstellen niets ge meen hebben met de voorstellen van de Locarno-mogendheden. Flandln zal de opvatting van de Fransche regeering uiteenzetten In een nota, welke te Londen, Rome en Brussel zal worden overhandigd. Eden en von Ribbentrop. LONDEN, 3 April. (Reuter). Von Rlb- bentroo, die sedert het onderhoud met Eden verscheidene telefoongesprekken heeft gevoerd met Hitler, heeft vanmor gen een kort onderhoud gehad met Eden, vermoedelijk om het antwoord van Hitier mede te deelen op Edens hernieuwde vraag gedurende de besprekingen het Rijnland niet te versterken. o DUITSCH PROTEST TE PRAAG. PRAAG, 3 April. (A.N.P.). Dezer dagen heeft zich op de Elbe bij Litomerlce een vlagincident voorgedaan. De Tsjechische gendarmerie heeft den kapitein van een Duitsch schip, dat de hakenkruisvlag voerde, bevel gegeven deze vlag te strijken. Aan dat bevel werd gehoor gegeven. De Duitsche legatie te Praag heeft thans bij de Tsjechische regeering geprotesteerd. HITLER'S GESCHENK AAN DEN MIKADO. TOKIO, 3 April. (A.N.P.). Het Japansch- Duitsche cultuurinstituut heeft een ont vangst gehouden ter gelegenheid van de overhandiging van het beroemde schil derij van keizer Saga als geschenk van den Dultschen rijkskanselier Hitier aan den mikado. De Duitsche ambassadeur, de Ja pansche ambassadeur te Berlijn en twee vlceminlsters waren onder meer bij de plechtigheid aanwezig. Graaf Kioera ver zocht den Dultschen ambassadeur, den rijkskanselier den dank van Japan over te brengen. Prof. Koeorlta hield een rede over de historische beteekenls van keizer Saga. o MINISTERCRISIS IN COLUMBIA. BOGOTO, 3 April (A.N.P.). De minister van buitenlandsche zaken is afgetreden als gevolg van meenlngsverschlllen over de vraag of het nieuwe handelsverdrag tus schen Venezuela en Colombia al dan niet in strijd ls met de grondwet. Het is niet onmogelijk dat andere minis ters zullen volgen. UIT HET VERRE OOSTEN. Waarschuwing aan Buiten-Mongolie. TOKIO, 3 April. (Reuter). Uit Hsinking wordt vernomen, dat de regeering van Mandsjo^cwo gisteren een nota heeft ge zonden aan de regeering van Buiten-Mon golie, waarin wordt gewaarschuwd tegen de ernstige gevolgen, welke de provocaties van Mongolië zouden kunnen hebben voor de betrekkingen tusschen beide landen, indien de regeering van Buiten-Mongolie hier niet spoedig een einde aan maakt. Japan's politiek. TOKIO, 3 April. (Reuter). Ter gelegen heid van zijn benoeming tot minister van buitenlandsche zaken verklaarde Hachiro Arita aan de pers dat de buitenlandsche politiek van Japan gebaseerd blijft op de verklaring van den Mikado bij het ver laten van den Volkenbond door Japan. Deze politiek blijft gericht op het verzeke ren van den wereldvrede. Dit moet leiden tot een verbetering van de betrekkingen met China en regeling van de betrekkin gen met Sovjet-Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten. Arita verklaarde verder, dat het van het grootste belang ls het Verre Oosten te ver dedigen tegen het opdringend communis me. Ook moet het Japansche volk worden bevrijd van de economische crisis. MILITAIRE ACTIE IN SPANJE? MADRID, 3 April (Reuter). De linksche pers maakt melding van een militaire beweging. Het blad van minister-presi dent Azona „Politica" schijnt dit niet ernstig te nemen. Het blad schrijft: het is de plicht van den rem'Mlkein degenen die dergelijke berichten verspreiden te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2