ELTAX666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 31 Maart 1936 BUITENLAND. Luchtschip „Hindenburg" over ons land. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. 1 PERS. 15ct.j EN 3 25 afstanden YEREENIGING «ZUIGELINGEN- EN KLEUTERZORG". Verslag over 1935. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: In het jaar 1935 werden op de drie consultatiebureaux 539 zuigelingen voor het eerst Ingeschreven, terwijl 267 van het vorige jaar zijn overgenomen; dit maakt een totaal van 806 behandelde zuigelingen. Van de 539 nieuw ingeschreven zuigelin gen waren bij de Inschrijving: 219 zuige lingen jonger dan 1 maand: 181 zuigelin gen 12 maanden oud, 67 zuigelingen 23 maanden oud. 25 zuigelingen 34 maanden oud, 36 zuigelingen 48 maan den oud en 11 zuigelingen 812 maan den oud. De nieuw ingeschreven zuigelingen waren over de verschillende bureaux als volgt verdeeld: Boerhaavestraat 193. Heeren straat 134 en Prinsenstraat 212. Nemen wij de drie bureaux tezamen, dan zien wij, dat 383 zuigelingen bij de in schrijving uitsluitend borstvoeding. 70 een gemengde voeding en 86 alleen fleschvoe- ölng hadden. Nemen wij van deze zuigelingen alleen die. welke jonger dan drie maanden zijn. dan blijkt, dat 275 zuigelingen uitsluitend borstvoeding. 166 een gemengde voeding en slechts 33 uitsluitend fleschvoeding hebben. Voor de regeling van de voeding bleek het noodzakelijk, dat de moeders gemid deld vijf keer op het consultatiebureau met hun kind terugkwamen, zoodat te zamen 4593 bezoeken werden gebracht. Voorts was het noodzakelijk, dat de huisbezoekster mej. A van Ditzhuyzen, 2065 keer een bezoek bij de zuigeling thuis bracht, om de moeder praktisch te helpen bij de regeling van de voeding. Dank zij deze zorgen aan de zuigelingen besteed, is bij 76 zuigelingen de borst voeding gestegen en zijn slechts 3 zuige lingen gestorven. De melkkeuken, die onder de goede lei ding van mej. L Kamp stond, verstrekte gemiddeld 5 i 6 voedingen, die in het algemeen van een bepaalde samenstelling waren, per week. Aan de behoeftige ouders werd niet minder dan 5650 liter melk (d.i. ruim 2000 liter meer dan 't vorige jaar en 150 liter karnemelk verstrekt om hun te steunen ln het volhouden der borstvoe ding. In het afgeloopen jaar bezochten ver der 119 kleuters de consultatie-bureaux. Deze kleuters moesten gemiddeld ongeveer cén keer nog eens terugkomen, zoodat zij tezamen 204 bezoeken gebracht hebben Dit jaar werden, evenals vorige jaren, enkele consultatiebureaux bezocht door verpleegsters om er hun praktijk op te doen voor het zuigelingenverzorgsters- examen. Voor de moedercursussen is dit jaar wederom een zeer intensieve reclame ge maakt, welke reclame er ook op gericht was de aanstaande moeders te doordrin gen van het groote nut van een geregeld bezoek van het consultatiebureau. Er is per consulatlebureau één moeder cursus gehouden. Deze cursussen werden door de moeders met aandacht gevolgd. De financiën blijven nog steeds zorg baren Het bestuur tracht dan ook zooveel mogelijk te bezuinigen, zonder dat de ver zorging van de aan haar zorg toevertrouwde zuigelingen hierdoor schade ondervindt. R.K. M.V. ,.DE HANZE". Slotvergadering van het Winterprogram, Gisteravond hield de Hanze ln den Ver gulden Turk haar laatste vergadering van het winterprogramma. De voorzitter, de heer J. Schoondergang opende deze verga dering met den Chr groet en betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomst en het gebrek aan medewerking en mede leven van vele leden. Spr. deelde vervol gens mede dat de heer van Deene, de nooit op een vergadering ontbrekende se cretaris, wegens ziekte verhinderd was. Spr hoopte op een spoedig herstel. De heer van Zijl las de notulen der vorige vergadering voor die onveranderd werden goedgekeurd. Bij de ingekomen mededec- lingen was o.a. een schrijven van de Gro- ningsche middenstanders, betreffende ge- zamenlijken inkoop op landbouwgebied en de misbruiken, die bij deze inkoopen ont staan. Dit schrijven heeft de volle aan dacht van het bestuur gehad. Een voorstel in den geest van het schrijven zal in den Centralen Raad worden gebracht. De af- lieeling Leiden der Horecaf-St. Jan bracht het bestuur in kennis van mistoestanden in het slljtersbedrijf. daar ook in deze branche de fabrikanten rechtstreeks aan particulieren gaan leveren. De heer Coster lichtte dat schrijven, voor zoover noodig, toe. Ook" in den geest van het schrijven van St Jan komt een voorstel voor den Centralen Raad. Bovendien zal bij den Centralen Raad worden voorgesteld om bij het collectief inkoopen slechts die ar tikelen in te koopen, die in eigen zaken weer verkocht worden, waardoor het mis- biuik wordt ondervangen, dat door in koopcombinaties alles, zelfs winkelbenoo- dlgdheden, lampen, ja zelfs benoodigd- heden voor de huishouding collectief wor den ingekocht. Omtrent een tentoonstel ling, die hier te Leiden zal worden gehou den kon de voorzitter nog geen definitieve mededeelingen doen dat punt zal nader ter kennis worden gebracht De voorzitter deelde nog mede, dat de heer J. Pollman tot algemeen secundus en de heer B. De- vilé tot lid der Retraite commissie Is be noemd. De geestelijk adviseur sprak aan het eind van het winterseizoen, bij de z.g. slotvergadering nog een woordje. Spr. was niet geheel tevreden over het verloop van het winterprogramma Voornamelijk niet wat betreft het vergaderlngbezoek. Spr zou het zoo gaarne anders zien, een ver gadering met overtuigde menschen die be grijpen dat het hun eigen belang is steeds op vergaderingen aanwezig te zijn. Zijn de vergaderingen niet belangrijk genoeg? Geeft het bestuur dan eens een wenk ln die richting of breng eens een plan ter bespreking. Spr. spoorde de Hanzeleden aan tot het houden cener retraite. Daar immers wor den ook de belangen van den middenstand behandeld en daar gesterkt kunnen wij hier met meer energie en met meer door zicht straks met het bestuur medewer ken aan het verbeteren der belangen van den middenstand. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar Brussel? Volgens de „Oeuvre" heeft de Fransche ambassadeur te Londen gisteren op het Foreign Office medegedeeld dat de Fran sche regeering er prijs op stelt dat nog voor Paschen de Locarno-mogendheden te Brussel in conferentie bijeen zullen ko men. Het blad voegt hieraan toe, dat men het Fransche publiek voor de verkiezingen een uitvoerige uiteenzetting der Fransche politiek wil geven. De ..Daily Telegraph" meldt, dat Eden, die 8 April van Engeland naar Marrakech had zullen vertrekken, besloten heeft, zijn vertrek uit te stellen. De tekst van het definitief antwoord van Duitschland op het memorandum der Lo carno-mogendheden zal waarschijnlijk worden opgesteld in de kabinetszitting die hedenmiddag in de rijkskanselarij is bijeen geroepen. De nieuwe nota zal derhalve niet voor hedenavond ter kennis van de Engelsche regeering gebracht worden. Men weet nog net of de nota ter hand zal worden gesteld aan den Brltschen ambas sadeur te Berlijn of dat von Rlbbenl p de nota per vliegtuig zelf naar Londen zal gaan brengen. BELGIË. Van Zeeland naar Warschau. De premier Van Zeeland zal gedurende de Paaschdagen Warschau bezoeken, waar hij 48 uur zal blijven. Hij zal Beek ont moeten. ZWITSERLAND. Uitbreiding der defensie. De leider van het Zwltsersche militaire departement. Mineer, heeft ln den Bonds raad de noodzakelijkheid van de verster king van de Zwltsersche grens-verdediglng bepleit. De regeering verklaarde zich in principe hiermede accoord. Verder werd besproken of de benoodlgde gelden verkregen kunnen worden door een populaire leening tegen lager rente. Deze gelden bedragen 235 mlllioen frank, verdeeld over verscheidene jaren. De Zwitsersche Bondsraad heeft voorts besloten 40 nieuwe militaire vliegtuigen aan te schaffen, voor een bedrag van 5 1 mlllioen francs. Deze toestellen zullen ge- heel Zwitsersch fabrikaat zijn. ENGELAND. Weer debat over de buitenl. politiek. De „Daily Telegraph" meldt, dat op Witten Donderdag in het Lagerhuis waar schijnlijk weer een debat zal plaats vin den over de bultenlandsche politiek. ZWEDEN. Versterking der defensie. De regeering heeft in den Rijksdag c-en voorstel tot versterking van de defensie ingediend, waarbij vooral Is voorzien in de versterking van luchtvaart en de verdedi ging tegen luchtaanvallen De jaarlijksche begrooting voor de luchtvaart wordt ge bracht op 21 mlllioen kronen, hetgeen een vermeerdering is van tien millioen. Eenige escadrilles lichte- en een escadrille middel soort bommenwerpers zullen worden opge richt. De marine zal op het hooge niveau wor den gehandhaafd in verband met het nut van dit wapen; hierbij zal rekening wor den gehouden met de moderniseering van de bestaande kruisers en den bpuw van nieuwe torpedojagers en onderzeeërs. Bij het veldleger zal het aantal mitrail leurs. mortieren en kanonnen worden ver groot. Het aantal regimenten zal worden verminderd, doch het kader van de meeste regimenten zal worden vergroot en ook de organisatie zal worden versterkt. De partijen van midden en rechts, welke op het oogenblik de meerderheid in den Rijksdag hebben, verlangen een nog ster kere vergrooting van de defensie, dan door de sociaal-democratische reeeerlng wordt voorgesteld en het is mogelijk, dat zij de voorstellen van de regeering door de hunne zullen vervangen. Op weg naar Zuid-Amerika. Groole verrassing voor het publiek Gelijk elders in dit Blad onder „Buitenl. Gemengd" wordt vermeld, moest het Duit- sche luchtschip „Hindenburg" heden op de reis naar Zuid-Amerika z'n route nemen over ons land omdat geen toestemming verkregen was om over Frankrijk te gaan. In ons land was het publiek daarop echter niet voorbereid en zoo was vanmorgen in Eindhoven de verbazing dan ook zeer groot toen het luchtschip om 10 minuten vóór half elf boven die plaats verscheen. Het bewoog zich zeer langzaam op een hoogte van nog geen 200 meter voort, zette boven de Philips Fabrieken eenlgcn tijd de mo toren stop. Na over het statlonsamplace- ment en het vliegveld Welschap te heb ben gevlogen, koerste de nieuwe Zeppelin naar Oirschot. welke plaats om 10.33 uur op zeer geringe hoogte werd gepasseerd. Aanvankelijk vloog de Zeppelin verder in de richting van Tilburg, waar het lucht schip te 10.35 uur zichtbaar werd, doch het passeerde de stad op fllnken afstand om ln Noordwestelijke richting te ver dwijnen. De „Hindenburg" vloog om 11 uur, in Westelijke richting koersende over Dordrecht en kwam om 11.05 uur boven het centrum van Rotterdam. De luchtreus, welke met het oog op de bewolking laag vloog, maakte een linkerbocht rond den Stadhuistoren en verdween direct in de lichting van '-sGravenhage in de zeer laag BULGARIJE. Oud-minister tot den strop veroordeeld. De vroegere minister van binnenlandsche zaken, Kroum Kolef, en kolonel Alenderof zijn tot den dood door den strop veroor deeld, wegens voorbereiding tot een staats greep tegen het kabinet Tochef ln April 1935. De rechtbank verklaarde evenwel, bij den koning erop aan te zullen dringen, deze straf te wijzigen in levenslange ge vangenis. ZUID-SLA VIË. Botsingen 4n Agram. Volgens berichten uit Agram is het daar na de bijzetting van den student Stefan Jawer, in ln de gevangenis van Mitro- wit-z was overleden, tot botsingen gekomen. Jeugdige betoogers trachtten ln de hoofd straat een wapenhandel te plunderen. De politie maakte gebruik van haar vuurwa penen, waardoor 19 personen gewond wer den. Ook 11 agenten werden gewond. Aan gezien de betoogingen nog voortduurden heeft de politie alle openbare gebouwen in de stad onder sterke bewaking geplaatst. Aan de teraardebestelling van Jawors, die indertijd tot 20 Jaar kerkerstraf was ver oordeeld, hebben, naar het schijnt, ver scheidene tienduizenden personen, waar onder ook de Kroatische boerenleider dr. Matsjek deelgenomen. (Builen vcranlwiiuiueiugueia oei .tea.) Copie van de ai of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven EEN RECTIFICATIE. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt onderget. u opname van het onderstaande, waarvoor bij voor baat hartelijk dank. In uw blad van gisteren kwam een ver slag voor van een bijeenkomst, georgani seerd door de Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) ln Nederland en de Overzeesche Gewesten, waar dr. Jac. van Nes Czn.. het woord voerde over: „Het Joodsche leven van de wieg tot het graf". Als voorganger der Israëlietische Ge meente alhier, voelt onderget. zich ver plicht, n.a.v. genoemd verslag eenige op merkingen te maken. Allereerst over spr.'s bewering dat „bij vele, vooral jeugdige Joden de (volgens spr.) dorre wetsdienst geen bevrediging meer geeft" en dat men zich hierdoor be geeft „in de richting van het communisme en atheïsme". Ware deze bewering juist, dan zou een belangrijk gedeelte van de Nederlandsche Jodenheid communistische en atheïstische sympathieën moeten hebben. De practijk echter leert, dat het tegendeel het geval Is. Het ware beter geweest, dat spr. zich bij zijn voordracht niet bediend had van een motief, dat niet alleen onjuist, maar bo vendien stemmlngwekkend is. Op deze wijze kan allerminst aangetoond worden „de noodzakelijkheid van Jodenzendlng". Verder moge onder spr.'s aandacht ge bracht worden, dat de plaats der vrouw ln de Joodsche Gemeente, niet zoo onbedui dend is als spr. beweerde. Ten slotte verwijst onderget. voor, wat betreft de ceremoniën bij de Joodsche Huwelijksinzegening, naar S. Ph. de Vries, Joodsche R iten en Symbolen, tweede deel, Hoofdst. 28. V. E. BLOEMKOPER. Voorganger der Israël. Gemeente. Lelden, 31 Maart 1936. De voorzitter dankte den geestelijk ad viseur voor zijn woorden en deelde nog mede, dat nog twee vergaderingen wach ten. Op 21 April zal de heer Stumpel spre ken over het onderwerp: ..Wat deed de R.K Staatspartij voor den Middenstand?", terwijl op 12 Mei e.k. een lezing over boek houding zal wor-ien gehouden door den heer Drrsmé. die het volgend jaar vermoe delijk een cursus in boekhouden voor de middenstanders zal houden. De voorzitter spoorde alle leden aan deze vergaderin gen te bezoeken en sloot vervolgens met den Chr. groet. UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuw grensincident. Het Kwantoengleger bericht uit Hsln- king dat gisteren twee Buiten-Mongool- sche vliegtuigen bommen hebben geworpen en mitrailleurvuur hebben geopend op een Japansch Mandsjoekwosch gemotoriseerd detachement, dat langs de grens patrouil leerde, 80 K.M. ten Zuid-Westen van het Buir Nor. Eén soldaat is gedood, vier ge wond. De Japansche ambassadeur te Moskou, Ohta, heeft Stominlakof medegedeeld, dat de Japansche regeering van meening is, dat de bevoegdheid van de gemengde com- miissie tot regeling der geschillen gelden zal voor de getteele grenslijn tusschen Mandsjoekwo en Rusland, maar dat de competentie van de gemengde commissie tot afbakening der grenzen voornamelijk zal gelden voor de streek van het meer Tsjangkato tot aan de rivier Toemen, waar de incidenten het veelvuldigst voor komen. Josreneff. de gezant van Sovjet-Rusland te Tokio, heeft Shlgemitzu. den Japan- schen vice-minister van buitenlandsche zaken, verzocht, tusschen belde te komen, opdat twee sovjet-schepen, welke door de Japansche autoriteiten worden vastgehou den. vrijgegeven worden. hangende regenwolken. Het verkeer in de stad stond eenige oogenblikken stil, fiet sers stapten af en automobilisten stopten, om evenals ieder ander het fraaie schouw spel van het voorbijvaren van het lucht schip te zien. Om tien minuten over elf was het luchtschip weer uit het gezicht verdwenen, na uitgeleide te zijn gedaan door twee sportvllegtulgen. Tusschen half twaalf en kwart voor twaalf verscheen de Hindenburg boven het uiterste westen van den Haag, dus niet boven de stad Het zicht was zeer slecht. De commandant liet op dit moment draadloos het weerbericht van Londen vragen. Het schip vertrok ln de richting van de Noordzee. In een radlomededeellng meldt de spe ciale correspondent van het D.N.B. aan boord van de Hindenburg, dat het lucht schip na over Nederland tc zijn gevlo gen koers zet naar Londen. Vandaar gaat de vlucht over de Golf van Biscaye en Kaap Finisterre. Waarschijnlijk vliegt het schip over Madeira, waarna de reis vol gens de gewone route gaat. In de kringen van het Fransche Mi nisterie van luchtvaart weet men er niets van dat verzuimd is de toestemming te verleenen die de Hindenburg noodig had om over Frankrijk te kunnen vliegen. De andere Zeppelin, zoo merkt men op, vliegt steeds over Frankrijk. MEXICO. Bloedige botsingen. Te San Felipe, Rorres, Mochas en Gua najuato zijn groepen onderwijzers en scholieren door uit de kerken komende personen aangevallen. Er ontstonden bloedige botsingen, waar bij in totaal 16 dooden vielen en 25 per sonen ernstig gewond werden. Onder de dooden bevinden zich verscheidene kinde ren. Troepen uit Dolores en Hidalgo heb ben medegewerkt aan het herstellen van de orde. Verscheidene personen werden gearresteerd. Zooals men zich zal herinneren heeft Cardenas onlangs groote toegeeflijkheid jegens de katholieken in het vooruitzicht gesteld, indien dezen de aanvallen op de socialistische scholen zouden staken. Na dat het eenigen tijd rustig was geweest, hebben echter nieuwe aanslagen plaats gehad, o.a. in den staat Jalisco. De relletjes zouden hun oorzaak vinden in een betooging der agrariërs, die er door de katholieken van beschuldigd worden, bij het passeeren van de kerk vijandige kreten te hebben geuit. Zoowel de agra riërs als de katholieken waren bij de ge vechten gewapend. President Cardenas is te San Felipe aangekomen. In een communiqué van den president wordt de geheele verantwoorde lijkheid voor de ongeregeldheden afgewen teld op „fanatieke elementen", die door de plaatselijke geestelijkheid waren geprik keld en die volgens het communiqué aan vallen hadden gedaan op het cultureele feest, dat in het gemeentelijk park gehou den werd, en waarbij de katholieken in geen enkel opzicht betrokken waren. VEREENIGDE STATEN. Iraansche legatie en consulaten in de Vereenigde Staten gesloten. De Iraansche regeering heeft last gege ven, de legatie te Washington en alle con sulaten in de Vereenigde Staten te slul- DE OORLOG IN ABESSYNIË. Het 168e Legerbericht. ROME, 31 Maart. ((Stefanl). Na van Ass ab Bellul te zijn vertrokken, hebben onze troepen na een moeilijken marsch over een afstand van 350 K M., die in sommige gedeelten in het bijzonder bemoeilijkt werd. niet alleen door de snikheete tem peratuur, doch nog meer door de rots achtige gesteldheid van het terrein en het volkomen gebrek aan bronnen, Sardo Coeur, alsmede de omgeving van de rivier Auaso bereikt en bezet. Den llen Maart werd onze driekleur geheschen op het pa lels van den sultan van Aoessa, Moham med Jahlo, in tegenwoordigheid van de troepen en eenige escadrilles vliegtuigen, die op het nieuwe vliegveld stonden opge steld. De bevolking van het geheele gebied heeft met vreugde de bezetting ontvangen, die de betrekkingen tusschen Italië en Aoessa bezegeld, zooals zij zUn geregeld in het op 9 December 1888 door graaf An- tonelli gesloten' verdrag. In den Westelij ken sector van het Noordelijk front heb ben onze troepen op 28 Maart Adi Ramaz bezet. Andere eenheden, die den opmarsoh ten Zuiden van Debarek voortzetten, heb ben Dacoea bereikt. De luchtmacht heeft aan het geheele front bombardements- en verkenningsvluchten op groote schaal uit gevoerd. o DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN. 31 Maart (D.NB.). De ..Ber liner Börser Zeitung" schrijft naar aan leiding van de rede van Flandln: „Indien men die rede leest, krijgt men den Indruk alsof Flandin heeft gemeend een serie hatelijkheden te moeten zeggen. Onze opvatting, dat politici als Flandin het woord voeren voor een bepaalde groep belanghebbenden voor Moskou is daardoor bevestigd. Volgens het „Berliner Tageblatt" is de taak der Dultsche diplomaten door de rede van Flandin niet gemakkelijker geworden. Het blad ziet in de rede geen enkel aan- knooplngspunt van toenadering. Wel heeft Flandin gezegd, dat het Fransche volk zich in vredelievendheid niet door het Dultsche laat slaan, maar hij heeft niet uiteengezet hoe de vrede verzekerd moet worden. Hij heeft slechts nieuwe barrières opgeworpen. o VERKLARING VAN OTTO VAN IIABSBURG. PARIJS, 31 Maart. (Reuter). Otto van Habsburg heeft aan de „Excelsior" ver klaard dat hij een element van den vrede in Europa wil zijn en niet een element van last en wanorde; hij verklaarde verder dat de „Anschlusz" van alle landen in midden Europa zeer gevaarlijk zou zijn. o COMMUNISTEN IN HONGARIJE GEARRESTEERD. BOEDAPEST, 31 Maart (Reuter). - Van morgen zijn hier 34 communisten gearres teerd. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- statlon Scheveningen-Radio. Alchiba, Aldabi, Alwaki, Baloeran, Bloem fontein, Chr. Huygens, Costa Rica, Dempo, Edam, Gaasterkerk, Hoogkerk, Jagersfon tein, Johan de Witt, Johan van Olden- barnevelt, Meliskerk, Poelau Laut. Rand- fontein, Van Rensselaer, Simon Bolivar, Springfontein, Statendam. Tawali, Vene zuela, Volendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. ten, op grond van persartikelen, die be- leedigend voor den Sjah worden geacht. De nlet-officieele meening is, dat deze maatregel verband houdt met het feit, dat de vroegere Iraansche gezant in October j.l. te Elkton (Maryland) is gearresteerd wegens overtreding der snelheidsbepaün- gen. Het besluit der Iraansche regeering be- teekent geen afbreken der diplomatieke betrekkingen, aangezien deze door den Amerlkaanschen gezant te Teheran zullen worden onderhouden. 2 20 GROOTERE 5 voor voorrijden. 5508 (Ingoz. Med.) DE BELGISCHE KAMER NOG VOOR PASCHEN UITEEN. BRUSSEL 31 Maart. (Reuter). De regeering heeft na afloop van de kabinets zitting besloten, de Kamers te verzoeken, de werkzaamheden te bespoedigen, opdat zii nog in de week, voorafgaande aan de Paaschvacantle uiteen kunnen gaan. EEN-URIGE ALGEMEENE STAKING IN POLEN. WARSCHAU, 31 Maart (Reuter). - De socialistische vakvereeniglngen hebben tegen 2 April een algemeene staking van een uur afgekondigd voor alle bedrijven, behalve de spoorwegen, ten einde te pro testeeren tegen de onderdrukking van do staking te Krakau. Het officieuze agentschap Iskra maakt melding van talrijke arrestaties van com munisten in de districten Kielce en Lublin. Te Grodno zijn 14 communisten veroor deeld tot straffen, varleerende van 1 tot 4 jaar gevangenisstraf. Het agentschap meldt voorts, dat 19 na tionalisten te Warschau en ln de omge- vig zijn gearresteerd naar aanleiding van de jongste antl-semltlsche Incidenten. BANKROOVERS GEARRESTEERD. ORAN. 31 Maart. (Reuter). De ban dieten. die een overval hebben gedaan op een bank te Melilla zijn na 20 uur ge arresteerd in de barakken van de mijnen te Sarangan. op 20 K.M. afstand van Melilla. Een gedeelte van de gestolen som is teruggevonden. De drie bandieten zouden militairen zijn. behoorende tot het korps Inboorlin gen. Zij zijn naar Melilla overgebracht. VERANTWOORDELIJKE DIRECTEUR VAN DE „HUMANITE" GEARRESTEERD. PARIJS. 31 Maart. (Reuter). Het communistische blad ,1'Humanité" meldt, dat ziin gérant gisteren ls gearresteerd onder beschuldiging van het verspreiden van valsche berichten over den toestand der soldaten ONGERUSTHEID OMTRENT JAPANSCH STOOMSCHIP. HONGKONG. 31 Maart. (Reuter). Men verkeert ln groote ongerustheid om trent het lot van het Japansche s.s. „Teian" dat gisternacht eenige uren lang noodsignalen heeft uitgezonden, die kort voor het aanbreken van den dag zijn opgehouden, nadat het schip nog had ge seind. dat het zinkende was nabii de ee- vaarliike Ha'nan-st.raat en onmiddellitk hu'p noodig had Aan boord van het schip bevinden zich 30 personen De in de nabiiheid vertoe vende Brltsche oorlogsschepen zijn niet in staat hulp te bieden daar de straat 's nachts niets bevaarbaar ls. ONGEOORLOOFDE DUITSCHE MILITAIRE TRANSPORTEN. BERN, 31 Maart. (A.N.P.). „Der Bund" meldt, dat het aantal berichten over on geoorloofde Dultsche militaire transporten met schending der Zwltsersche souverel- nltelt, toeneemt. De directie van de Zwltsersche douane te Bern, heeft, na het constateeren van deze feiten opdracht gekregen een onder zoek in te stellen. Naar ,Der Bund" ver neemt. zijn bij de Dultsche spoorwegdirec tie te Stuttgart reeds stappen gedaan, waarbij bezwaar gemaakt wordt tegen dergelijke transporten. *--1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2