Vlot Heden het Duitsche antwoord 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Maart 1936 Vierde Blad No. 23318 De besprekingen der generale staven. GEMEENTEZAKEN. DE OORLOG IN ABESSYNIE /y CRÈME FINANCIEN. Van wélingelichte rijde wordt ver nomen, dat de nieuwe Duitsche vre desvoorstellen vandaag aan Engeland rullen worden medegedeeld in den vorm van een memorandum. De Duitsche minister van buiten- landsche raken ral vermoedelijk het document overhandigen aan den Brlt- schen ambassadeur te Berlijn sir E. Phipps. Het document zal eerst wor den gepubliceerd, nadat de Britsche regeering er kennis van heelt ge nomen. De rijksdag zal niet bijeenkomen en men is ook niet voornemens een groote demonstratie te organiseeren. Ook is Von Ribbentrop niet van plan reeds eerstdaags naar Londen te gaan. In politieke kringen voorziet men, dat Hitler's voorstellen zullen neerkomen op het aanbod van een pact van wederkee- rigen bijstand in het Westen, voor den ti.id van 25 jaar, terwijl de situatie in het Rijnland blijft zooals ze nu is. In Oost- en Zuid-Europa zou de Fuehrer willen volstaan met bilaterale non-agres sie-pacten. Ook verwacht men, dat Hitier de bij eenroeping van een conferentie zal voor stellen in Mei a.s., om daar dan de kolo niale kwestie te stellen. Dus geen geste of gebaar! Vandaar dat opnieuw wordt gemeld, dat te Brussel weldra besprekingen zullen plaats vinden tusschen de Locarno-mo- gendheden. Italië zal ook wederom deelnemen aan de aanstaande bijeenkomst der Locarno- mogendheden, welke, zooals in beginsel is overeengekomen, te Brussel zal gehouden worden. In officieele kringen wijst men er ln- tusschen reeds nu op, dat Italië ook deze nieuwe besprekingen met eenzelfde terug houdendheid zal volgen air het overleg te Londen. Wat de voorgenomen gedachtenwlsse- lingen der generale staven betreft, heeft Rome nog geen enkele beslissing genomen. De generale staven. In welingelichte Britsche kringen ver klaart men. dat de besprekingen der ge nerale staven, welke voorzien zijn in para graaf 3 van het witboek in ieder ceval zullen plaats vinden, hoe het Duitsche antwoord op de Locarno-voorstellen ook moge luiijen. De Engelsche mededeelingen dienaan gaande aan Frankrijk en België zullen evenwel niet verzonden worden dan na de ontvangst van het Duitsche antwoord. De kwestie der besprekingen Inzake een eventueelen wederzijdschen bijstand, in geval de algemeene onderhandelingen met Dultschland mislukken, werd eveneens tijdens de bijeenkomst, welke het Britsche kabinet gistermorgen heeft gehouden, be sproken. Indien de onderhandelingen mislukken en ook Indien het mogelijk zou zijn, alge meene onderhandelingen te openen, zou de wederzijdsche bijstand naar de opvat ting der Engelschen slechts gelden voor de Rijnland-zóne. De besprekingen over den wederzijd- schen bijstand zouden, naar men ver klaart, aanleiding zijn tot het uitwisselen van inlichtingen tusschen de Engelsche en Duitsche generale staven op een basis van wederkeerlgheid. Evenwel zullen dergelijke algemeene besprekingen, slechts l.unnen plaats vinden, indien het Duitsche ant woord gunstig wordt geoordeeld, bij ge meenschappelijk accoord der vier Locar- nomogendheden. De Fransche ambassadeur te Londen, Corbln, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan het ministerie van buiten- landsche zaken, waar hij werd ontvangen door den permanenten onderstaatssecre taris van Sittart. Ook Eden heeft met Corbin gesproken. Het onderhoud had be trekking op den datum en de plaats van de besprekingen van de generale staven. De labourafgevaardigde overste Fletcher heeft in het Engelsche Lagerhuis gevraagd of de Britsche generaals, die deel zullen nemen aan de besprekingen van de gene rale staven van Frankrijk, België, Italië en Engeland, vergezeld zullen worden door den minister, belast met de coördinatie van de defensie of door een ander mi nister. Minister-president Baldwin antwoordde: ..Ik geloof niet, dat dit aanbevelenswaar dig is, aangezien de tegenwoordigheid van een minister bij dergelijke besprekingen deze in de oogen van het publiek een be langrijkheid zouden geven, welke zij niet hebben. De zuiver technische besprekin gen zouden aldus een veel ernstiger ka rakter krijgen" Een ander labour-afgevaardigde vroeg om de verzekering, dat deze besprekingen niet zullen ultloopen oo formeele overeen komsten voor h»t kabinet de resultaten heeft bestudeerd. Baldwin bevestigde te dien aanzien de verklaringen van Eden in zijn rede van Donderdag j.l. BENOEMING EN ONTSLAG. Als gevolg van het bij de wet van 22 Februari J.l. tot stand gekomen op 1 Maart j.l. in werking getreden regle ment op de voorloopige pensionneering van onderwijzers moet. behoudens in en kele uitzonderingsgevallen, op straffe van verlies van Rijksvergoeding, ontslag wor den verleend aan hoofden en onderwijzers van lagere scholen, die den leeftijd van zestig jaren bereikt hebben Dit zijn: lo. W. Koops. hoofd van de Leerschool. Deze vroeg tevens ontslag als leeraar in de paedagogiek aan de Kweekschool voor Onderwijzers. 2o. M. J. Krop, hoofd van de opleidings school voor u.l.o. aan de Driftstraat; 3o. J. J. Verhage, hoofd van de oplei dingsschool voor u.l.o. aan de Lange- brug B; 4o. J. Huge, onderwijzer aan de Jon gensschool voor ULO; 5o. J. L. van Leeuwen, onderwijzer aan de Jongensschool voor ULO; 60. J. M. Mazurel, onderwijzer aan de Jongensschool voor ULO. Aangezien mevrouw Dra M. E. Jonker Westerveld, leerares aan de H. B. S. voor Meisjes, door ziekte verhinderd is haar be trekking waar te nemen, was het noodig een voorloopige voorziening te treffen met betrekking tot het onderwijs in de Wis- en Natuurkunde aan die school. B. en W. dragen voor mej. dra A Hiem- stra alhier. In de vacatures van hoofd der school, welke zullen ontstaan tengevolge van het aan de heeren W. Koops, M. J. Krop en J J. Verhage. in verband met het be reiken van den zestigjarigen leeftijd to verleenen ontslag, zal kunnen worden voorzien door overplaatsing van reeds in onze gemeente werkzame hoofden van scholen, terwijl in de tengevolge van die overplaatsing openvallende plaatsen moet worden voorzien door benoeming van nieuwe leerkrachten B. en W. stellen voor: a. den heer J. Voorwinden, hoofd van de o. 1. school aan de Medusastraat B, te stellen aan het hoofd van de Leerschool; b. den heer A van der Hoogt, hoofd van de 0. 1. school aan den Zuidsingel B, te stellen aan het hoofd van de opleidings school voor-u l.o. aan de Langebrug B; c. den heer F. J Riks. hoofd van de o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg, te stel len aan het hoofd van de opleidings school voor u.l.o. aan de Driftstraat. Voorts worden voorgedragen: a. o. 1. school a^n de Medusastraat B: lo. J. G. A. van Sluijs, hoofd eener o. 1. school te Uitgeest; 2o J Berkenbosch, hoofd eener o. 1. school te Hooger-Smilde; 3o. J. P. Paulusse, hoofd eener o. 1. school te Zaltbommel; b. o 1. school aa,n den Zuidsingel B: j lo. J. Berkenbosch, hqofd eener o. 1. school HET GEBIED BIJ HET TSANA-MEER WELDRA IN ITALIAANSCHE HANDEN. Het schijnt dat het gebied bij het Tsana- meer weldra in Italiaansche handen zal vallen, daar de Italiaansdhe troepen bij hun opmarsch naar het Zuiden in dit district op geen of slechts zwakken tegen stand stuiten. Volgens uit goede bron ont vangen inlichtingen, welke afkomstig zijn uit Dagaboer, aldus seint de correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba, zijn de vorige week ten Zuiden van Dagaboer hardnekkige gevechten geleverd tusschen voorhoede-detachementen van het leger van generaal Graziani en vooruitgeschoven Abessijnsche afdeellngen van Ras Nassi- boe's leger. Aan beide zijden zouden dui zend dooden en gewonden te betreuren zijn. De Italianen zijn cr in twee dagen in geslaagd ongeveer 40 K.M. op te trekken, tot bij Waranbad aan de rivier Fanfan. De Abessijnen deden evenwel des nachts tegenaanvallen, waardoor de Italianen gedwongen werden zich op hun oude stel lingen terug te trekken. Men gelooft, dat bij het bombardemeni op Harrar slechts vier personen om het leven zijn gekomen, dank zij de doeltref fende wijze, waarop de bevolking der stad in kennis werd gesteld van de nadering der Italiaansche vliegtuigen, zoodat de be woners spoedig de stad konden ontvluch ten. Een half uur verliep tusschen het eerste waarschuwingsschot en het begin van het luchtbombardement. De bevolking bevond zich toen reeds in de velden De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in het Zuiden seint uit Gorahei, dat het bombardement op Harrar volgens de Italiaansche opvatting gerechtvaardigd wordt door het feit, dat de stad als militaire basis werd gebruikt. De beslissing Harrar te bombardeeren, geschiedde, toen men er zich van verge wist had, dat het grootste gedeelte dei- burgerbevolking de stad had verlaten, evenals de leden der Fransche Katholieke missie, welker kerk, naar men beweert, gebruikt zou zijn om militaire voorraden te verbergen. Een vlieger, die deel heeft genomen aan het bombardement, verklaarde tegenover den correspondent, dat het niet aan twij fel onderhevig zou zijn. dat de Abessijnen zouden aanvoeren, dat de Italianen een open stad, zonder verdediging, met een burgerbevolking, hadden gebombardeerd. Ik ontken dat, omdat wij nauwgezet onze instructie hebben nageleefd, geen gedeel ten van steden te bombardeeren, behalve die, waarin volgens genomen luchtfoto's, oorlogsmateriaal is opgeslagen of waar troepen zijn geconcentreerd. De meeste bommen kwamen buiten de stad terecht, waar zij de fortificaties, benzinedepots en munitie-opslagplaatsen verwoestten, zoo mede een wagenpark. Het bombardement moet volgens den vlieger groote schade hebben aangericht Tal van personen moeten gedood en gewond zijn, terwijl er een algemeene paniek was ontstaan. In dien zich vrouwen onder de slachtoffers bevinden moet dat komen door de ge woonte der Abessijnsche soldaten hun vrouwen mede te nemen. Nog meldde men uit Addiis Abeba, dat vijf Italiaansche vliegtuigen Worra Halloe hebben bereikt, dat op 80 K.M. ten Zuiden van Dessié en op 190 K.M. van Addis Abeba is gelegen. Het schijnt, dat de Ita lianen. zochten naar een Abessijnsch post vliegtuig. dat gisteren uit Addis Abeba zou vertrekken bij het krieken van den dag. Men wist evenwel niet, dat het vertrek op het laatste oogenblik was afgelast. Vol gens een reiziger die te Addis Abeba is aangekomen, zouden bij het bombarde ment op Harrar 250 a 300 dooden en ge wonden te betreuren zijn. (Copyright Reuter-A.N.P.) Abessijnsche protesten. In een officieel telegram aan het secretariaat-generaal van den Volken bond meldt de Ethiopische minister van buitenlandsche zaken. Gueta Herouy. be treffende het bombardement van Harrar; „Op 29 Maart om half acht 's morgens hebben 37 Italiaansche vliegtuigen de stad Harrar gedurende een um- met bommen bestrooid en haar met mitrailleurs be stookt. Onder de verwoeste gebouwen bevinden zich de kerk van den H. Verlosser, de katholieke kerk, verscheidene gebouwen der katholieke missles, het Fransche hos pitaal en het Fransche consulaat. Vijftien bommen troffen het Egyptische Roode Kruis-hospitaal, verscheidene raak ten het Ethiopische Roode Kruis-ziëkën- huis, terwijl twee brisantgranaten binnen de omheining van het Zweedsche hospitaal vielen. Hierbij dient er op te worden gewezen, dat al deze gebouwen duidelijk zichtbaar het Roode Kruis-teeken droegen". Voorts protesteert de Ethiopische minis ter bij het Volkenbondssecretariaat tegen het bombardement van de Britsche ambu lance te Tsjilga op 20 Maart j.l. De Ethiopische regeering maakt tévens melding van een bombardement op 19 Maart in de omgeving van Gondar. waar bij twintig bommen werden geworpen op de missie der Fransche Lazaristen. Bij dit bombardement zijn geen slachtoffers ge vallen. Miinister Herouy wijst de verklaring .der Italianen van de hand, volgens welke door de Britsche ambulance te Quoram, die op 4. 5 en 6 Maart werd gebombardeerd, scho ten op de Italiaansche vliegtuigen zouden zijn gelost. De Abessynische minister herinnert er tenslotte aan, dat het Volkenbondssecre tariaat op de hoogte is gesteld van de demllitarisatie van Harrar In het Engelsche Hoogerhuls heeft lord Cecil of Ohelwood de regeering een vraag gesteld inzake een telegram van de doch ter van den negus, waarin zij zegt: „Gedurende zeven dagen, zonder ophou den, hebben de Italianen uit vliegtuigen mijn land bestookt met bommen, welke verschrikkelijke gassen bevatten. Onze soldaten zijn dapper en weten, dat zij de consequenties van een oorlog moe ten dragen, doch tegen deze wreede gassen hebben wij geen bescherming, geen mas kers, niets Het lijden en de pijniging is niet te be schrijven, honderden van mijn volksgenoo- ten schreeuwen en kreunen van pijn, velen van hen zijn onherkenbaar, de huid is hen van het gelaat gebrand". Lord Cecil vroeg de regeering, wat zij wel denkt, van deze beschuldigingen tegen It-lie en welke stappen zij denkt, te nemen. halifax, de lord grootzegelbewaarder, antwoordde namens de regeering: Ik zoude wenschen, den afgevaardigden de verzekering te kunnen geven, dat die be- Plus-four cost, in onze bekende betere stoffen en afwerking voor leeftijd 12 iaar vanaf Ook voor jongens- kleeding vindt U al leen bij Kreymborg de alombekende Waarborg-modellen. Uw jongen is er netter mee en uw jongen doet er langer mee. 1257 (Ingez. Med.) richten over gasaanvallen ongegrond zijn. Ik kan die verzekering echter niet geven, wijl ik ter zake op het oogenblik over geen voldoende inlichtingen beschik. Maar indien de berichten inderdaad Juist blijken, indien Italië gas gebruikt heeft of gebruikt tegen non-combattanten en zelfs tegen de militaire strijdkrachten van een volk, dat tegen dergelijke aanval len zonder verdediging is, dan zal de heêle beschaafde wereld zich aansluiten bij de moreele veroordeeling en de verontwaar diging, welke hier tot uiting zijn gebracht. In antwoord op vragen inzake het ge bruik van strijdgassen door Italië in Abes- synië verklaarde Eden in het Lagerhuis, dat deze kwestie 23 Maart door de Coni- ir.issie van Dertien te Londen is bespro ken, die besloot de klachten van de re geering van Abessynië over te brengen aan de Italiaansche regeering en deze te herinneren aan de protocollen van Genève van 1925. Eden voegde hiieraan toe, dat hij ge loofde, dat dit was geschied; de vertegen woordiger van Engeland was het met deze beslissing eens. Zoodra het antwoord van de Italiaan sche regeering ontvangen zal zijn, zal de Britsche regeering zoo spoedig mogelijk trachten den toestand te veranderen. te Hooger-Smllde. 2o. J. P Paulusse, hoofd eener o. 1. school te Zaltbommel; 3o. J. Ringeling, hoofd eener o. 1, school te Gouda; c o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg: lo J P. Paulusse, hoofd eener o 1. school te Zaltbommel; 2o J. Ringeling, hoofd eener o. 1. school te Gouda; 3o J. Entrop* hoofd eener o. 1. school te Silvolde. SCHOOLARTSENDIENST. B. en W geven in overweging mej. dr. C. Hovens Gréve en de heeren H. P. Veld- huijzen, W. J. E. M Simons en A. J. B. Poortman wederom' te benoemen tot schoolarts, zulks voor het tijdvak van 1 April 1936—1 April 1938. WEG- EN WATERTOL. Bij raadsbesluit van 15 April 1935 werd het recht tot heffing van den weg- en watertol tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het zgn. .Leidsche Hek" voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Mei 1935, verpacht, aan P. Ciggaar, te Oegstgeest, voor de som van f. 1.200.per jaar. Die pacht eindigt derhalve op 30 April a.s. De heer Ciggaar is na gevorde bespre kingen bereid bevonden den tol wederom voor een jaar te pachten. Met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden wenscht hij de pachtsom echter te zien verlaagd tot f. 1.050.— per jaar, waarmede B. en W. accoord gaan. WONINGBOUW. Ingevolge besluiten van 29 Mei 1933 en 9 Juli 1934 werd ten behoeve van den bouw van gemeentewege van 55 arbeiders woningen op een terrein, gelegen tusschen de Lusthoflaan en de Os- en Paardenlaan, een grondvoorschot van ten hoogste f. 33.000.en een bouwvoorschot van ten hoogste f. ÏT5.250.aanvaard. De werkelijke bouwkosten hebben be dragen, voor zooveel het grondvoorschot betreft, f. 33.000.zijnde het maximum voorschot en voor zooveel betreft het bouwvoorschot f. 1116.642.12, zoodat dit laatste met f. 1392.12 werd overschreden. Op daartoe gedaan verzoek werd bij mi- nisterieele beschikking van 15 Febr. 1936 bedoeld voorschot uit 's Rijks kas ver hoogd. CRISISSTEUN B. Op de gemeentebegrooting voor het loopende dienstjaar is onder volgn. 611 een bedrag van f. 42.120.uitgetrokken ten behoeve van het verleenen van aan vullenden steun aan werkloozen (zg. B- steun), tegenover welke uitgave onder volgn. 169 een ontvangst is geraamd van f. 33.274.als subsidie in die steunver- leening. Bij de raming van genoemde be dragen is tot grondslag genomen de rege ling betreffende het verleenen van aan vullenden steun voor 1935 Volgens die regeling mocht over dat jaar in totaal aan aanvullenden steun niet meer worden uit gegeven, dan gemiddeld f. 10.per werk- looze of f. 33.090. Behalve het niet uitgekeerde gedeelte van het voor 1935 uitgetrokken bedrag, welk gedeelte ruim f. 3000.— bedraagt mag echter, ingevolge inmiddels van den Mi nister van Sociale Zaken ontvangen circu laire, over het kalenderjaar 1936 ten hoog ste aan aanvullenden steun worden uitge- gegeven een bedrag van gemiddeld f. 4.20 per werklooze. Het aantal werkloozen is bepaald op 4109, zijnde het gemiddelde over de eerste tien maanden van 1935, zoo dat het ingevolge de Ministerleele rege ling ten hoogste uit te keeren bedrag over 1936 bedraagt f. 17.257.80 Van dit bedrag komt f. 9.039.80 ten laste van het Rijk. STRAATAANLEG. De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen, gevestigd te 's-Graven- hage, heeft de medewerking van de ge meente ingeroepen, om te geraken tot aanleg van een gedeelte van de Lorentz- kade. een gedeelte van de de Sitterlaan en een gedeelte van de van der Waals straat. Verzoekster heeft zich bereid ver klaard, om de voor straat c.a. bestemde strooken grond kosteloos aan de gemeen te in eigendom over te dragen en heeft bereids, ter nadere verrekening, in de ge meentekas gestort f. 22.200. In aansluiting aan de mededeeling van den Wethouder van Fabricage in de Raadszitting van 10 Februari j.l.. naar aanleiding van een adres van de N.V. Uit gebreid Bezit, inzake verderen aanleg van het gedeelte van de Sumatrastraat. tus schen de Atjehstraat en de Javastraat, deelen B en W. het volgende mede. Bedoeld gedeelte van de Sumatrastraat is geprojecteerd op een breedte van 30 M„ met een straatbaan langs de Westzijde ter breedte van 15 M. en een straatbaan langs de Oostzijde ter breedte van 7 M. Tusschen beide straatbanen is een plant- soenstrook ontworpen. Van het straatgedeelte, hetwelk over de geheele breedte aan de gemeente in eigen dom toebehoort, is thans slechts de Wes telijke straatbaan tot een breedte van 8.50 M aangelegd. Het overige voor straat- en plantsoenaanleg bestemde gedeelte is daarvan afgescheiden. Uitbreiding van den aanleg van het be trokken straatgedeelte, b.v. tot op de halve straatbreedte, zooals bij bebouwing aan één zijde van een straat gebruikelijk is, is, hoewel daarop eenige malen van de zijde van belanghebbenden werd aange drongen, nog niet voorgesteld, omdat het er gedurende geruimen tijd naar heeft uit gezien dat ook de aan de Oostzijde van het straatgedeelte gelegen terreinen .zou den worden bebouwd en, in verband daarmede, het straatgedeelte over de volle breedte zou kunnen worden aangelegd. Nu echter de plannen tot bebouwing van die terreinen nog steeds niet tot uitvoering zijn gekomen, is er thans aanleiding om tot uitbreiding van den aanleg van het betrokken straatgedeelte over te gaan. B. en W. zouden die uitbreiding in het onderhavige geval niet tot de halve straatbreedte willen beperken, doch den straataanleg willen uitbreiden tot over ,de ontworpen plantsoenstrook Er behoeft dan slechts een strook van 7 M. van de aangelegde straat te worden afgescheiden en deze strook zal. vermits zij grootendeels kan worden gemaskeerd door de beplanting van de voor plantsoen bestemde strook, geen aanleiding tot klachten opleveren. De kosten van deze uitbreiding worden geraamd op f. 12.000. Een gedeelte daarvan groot f. 1.400. komt voor rekening van het Grondbedrijf omdat dit betrekking heeft op den straat- aanleg, welke ten laste dient te komen een weldaad 1248 (Ingez. Med.) van het bouwrijp maken van de gronden aan de Westzijde van de straat De overige kosten ad f. 10.600.komen, met uitzondering van een gedeelte, dat t.z.t. ten laste dient te komen van het bouwrijp maken van de aan de Oostzijde van de straat gelegen terreinen, voor rekening van het fonds, gevormd door de algemeene bijdrage van de verordening op den aanleg van straten en wegen Voors hands ware het bedrag ad f. 10.600.ge heel uit voormeld fonds te bestrijden. AANKOOP GROND. Door mevr. de wed. F. W. Thorbecke Boon is aan de gemeente te koop aange boden de strook grond groot pl.m 310 M2, behoorende tot het perceel Nieuwsteeg No. 2. Aankoop van deze terreinstrook is voor de gemeente van belang, omdat zij grenst aan het politiebureau. De met mevrouw de wed. Thorbecke gevoerde onderhande lingen hebben er toe geleid, dat overeen stemming is bereikt over een prijs van f. 3.00.—. De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op het fabrieksge bouw met kantoor van de N.V. Biscuitfa briek ..Nutrix" aan den Hoogewoerd Nis 2 en 4 voor de som van f. 14.143.50 In den aankoop zijn verschillende, zich in het gebouw bevindende machines begrepen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van meening, dat deze aankoop, welke verruiming van het kruispunt Bree- rtraat Gangetje Hoogewoerd Kore- vaarstraatSteenschuur o.m mogelijk maakt, voor de gemeente van belang is. 9 De heer H. P. JANSEN heeft aan de ge meente te koop aangeboden eenige per- ceelen bouwgrond, gelegen ten Zuiden van den Hoogen Rijndijk, aan weerszijden van de Roomburgerwetering, groot 12240 M2. De terreinen, die ingevolge het uitbrei dingsplan bestemd zijn voor bebouwing met arbeiders- en kleine middenstands- woningen, zijn gunstig gelegen en sluiten aan op de in December 1933 van E. M. La- man aangekochte gronden. Bij aankoop wordt het dus mogelijk deze gronden ook een verbinding te geven naar den Room- burgerweg Het is daarom voor de ge meente van belang eigenaresse te worden van de te koop aangeboden terreinen. Over den prijs zijn langdurige onderhan delingen gevoerd. Tenslotte is overeen stemming bereikt over een koopsom van f. 0.80 per M2. die aannemelijk is te achten. DE RIJNBRUG. Bij Raadsbesluit van 27 Mei 1935 werden dë noodige gelden beschikbaar gesteld voor het bouwen van een nieuwe Rijnbrug. Korten tijd na het nemen van dit besluit ontvingen B. en W. van de Kon. Neder- landsche Grofsmederij N.V. en de N. V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen, bei de alhier, het verzoek tezamen den boven bouw van de nieuwe brug te mogen ma ken. Aangezien het hier betreft belangrijke industrieën, welker instandhouding voor de gemeente van groote beteekenis is. en een eventueele opdracht aan de vennoot schappen aan de werkgelegenheid in de gemeente ten goede zou komen, hebben B. en W. gemeend verzoeksters in de ge legenheid te moeten stellen, zonder eenige verplichting van de zijde der gemeente, een ontwerp voor bedoeld werk in te dienen. Als gevolg daarvan is thans van de beide vennootschappen een aanbieding ontvan gen voor het maken, leveren en bedrijfs- vaardlg stellen van den ijzeren boven bouw van de Rijnbrug met bewegingsin richting ca. welke aanbieding uit tech nisch en geldelijk oogpunt volkomen aan vaardbaar is te achten, en B. en W. kun nen dan ook aanleiding vinden het opdra gen van dit werk aan de beide vennoot schappen aan te bevelen. Dat de voorbe reiding van het werk wat meer tijd in be slag heeft genomen, is te wijten aan den in casu gevolgden weg, waarbij uitvoerig en herhaald overleg met de beide vennoot schappen noodzakelijk was. terwijl boven dien aan de aanbieding van de zijde van den dienst der Gemeentewerken meer dan gewone zorg moest worden besteed, door dat zij niet aan concurreerende offertes ken worden getoetst. Het ontworpen werk omvat de geheel electrisch gelaschte brug. het borneoteak- dek met verto bovendek en de leuningen, de afsluithekken en de bewegingsinrich ting. De brug, welke alleen na het sluiten van de hekken electrisch kan worden be wogen, wordt tweezijdig aangedreven met behulp van twee zen. panamakrukstan- gen. waarm°de bereikt wordt, dat zij auto matisch met een minimum-snelheid op de landhoofden neerkomt. De electrische be diening is zeer eenvoudig, terwijl de brug bovendien met de hand kan worden be diend. De bewegingsinrichting zal worden uitgevoerd door de Kon. Ned. Grofsmederij volgens de gegevens van de machinema- briek Jaffa", te Utrecht, terwijl het elec trische laschwerk van de vitale deelen ge schiedt door de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen. welke vennootschap als hoofdaanneemster zal optreden De prijs, waarvoor de brug zal worden gele verd. is gesteld op f. 22.060.welk bedrag, gelet op het daarvoor uitgetrokken bedrag, alleszins aannemelijk is. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK N.V. Gisteren werd te Amsterdam onder voor zitterschap van ir. M. V. E. Bongaerts de j aarlij ksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Middenstandsbank gehou den Een bedrag ad f. 144.600.aan aan- deelën was ter vergadering vertegenwoor digd. Het verslag over het achtste boek jaar en de balans en winst- en verliesre kening over 1935 werd behandeld en goed gekeurd. Besloten werd over het prefe rente kaoitaal een dividend van 5% uit te keeren. Als commissarissen werden herbe- noerpd de heeren D. G. J. Baron van Heemstra, A. C. van Mourik Broekman en C. J. G. Struycken

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13