LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 31 Maart 1936 BINNENLAND. betrouwbaar ■ÉTAspirin GEMENGD NIEUWS. TEGEN DE REISBELASTING. Een groot aantal bezwaren aangevoerd. Door de Ned. Reisvereeniging zijn in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer be zwaren aangevoerd tegen de voorgestelde reisbelasting. Zeer onbevredigend wordt geacht de oplossing, dat reizen naar onze overzeesche gewesten gelijk worden gesteld met reizen naar het buitenland. De een heid van het Rijk lijdt hierdoor ernstig schade. Het schijnt, dat met beroepsreizigers be doeld worden personen, die op ongezette tijden, maar toch zeker beroepsmatig, naar het buitenland gaan. Blijkens onze erva ring aldus het adres is het aantal van deze laatste categorie zeer groot. De vraag doet zich voor, of deze telkens wel de volle be lasting moeten betalen voor hun reis, ter wijl zij. die geregeld een aantal malen per jaar het buitenland bezoeken, slechts een abonnemdht van f. 10— hebben te vol doen? Deze regeling schept naar onze mee ning een groote onbillijkheid. Wij achten het bedrag dezer belasting veel te hoog. Op het eerste gezicht lijkt een bedrag van f0.50, na acht dagen op klimmend tot f. 0.75 en ten slotte tot een maximum van f. 1.— niet buitensporig, doch bij nadere bestudeering komt men tot een andere conclusie. Bij de huidige verminderde inkomens worden meer dan voorheen zeer goedkoope uitstapjes ge maakt. Tochtjes van vier dagen over de grenzen voor een bedrag van nog geen f. 20.uitstapjes van een week, welke hoogstens f 30.kosten, zijn geen zeld zaamheid. De belasting bedraagt voor zul ke uitstapjes resp. f. 2 en f. 3.50. Zóó be schouwd, en dat is dan toch de werkelijk heid, is het bedrag zonder twijfel veel te hoog. Op menschen met kleine beurzen drukt de voorgestelde heffing toch wel bij zonder zwaar (men denke aan families van 3 of 4 personen! en hier nadert men bedenkelijk het prohibitieve karakter, dat aan deze wet wordt toegeschreven. Maar ook in het algemeen, waar deze wet geen maximum stelt, en de langere reizen voortdurend met f. 1 per dag worden belast, lijkt ons hier toch wel sprake van een heffing, die zelfs als verteringsbelas ting toch wel bedenkelijk hoog is, en het prohibitieve karakter sterk accentueert. Bovendien drukt zij onevenredig zwaar. Men kan niet beweren, dat iemand, die langer op reis gaat, ook grooter draag kracht heeft dan een ander, die slechts kort in het buitenland verblijft. De om standigheden verschillen te veel Men den ke aan het logeeren bij familie in het bui tenland. aan de reizen van z.g. trekkers, die soms rondkomen van f.0.50 tot f. 1.25 per dag. en die nu, behalve aan paspoort- kosten nog f.0.50 resp. f. 0.75 a f.1.be lasting te betalen hebben. Dat de dagen van aanvang en einde eener reis voor de berekening der belasting ten volle medetellen, achten wij niet bil lijk. Deze beide dagen vormen dikwijls te zamen nog geen half etmaal, terwijl juist die dagen in de practijk voor een niet ge ring deel ten goede komen aan het Neder- landsch Reis- en Bedrijfswezen. Het aan gegeven uur van terugkomst, lijkt ons zeer bezwaarlijk te controleeren. zoodat naar onze meening zeker vrijdom van belasting gegeven zou dienen te worden voor den dag van terugkeer. Men neme verder dit geval uit de prac tijk. Voor een voetbalwedstrijd over de grens, gaan de belangstellenden den avond te voren zoo laat mogelijk weg, blijven 's nachts in den trein en keeren den vol genden nacht weer op dezelfde wijze naar ons land terug. Volgens het systeem der wet zijn hier bij een verblijf van één dag ln het buitenland drie dagen reisbelasting verschuldigd. Er rijzen verder tal van vragen. Zal er steeds gelegenheid zijn om den vertrekda tum in het paspoort te doen vastleggen? Hoe is te handelen, als de aangewezen kantoren gesloten zijn? Zal men aan de grenskantoren hiertoe de gelegenheid heb ben, wanneer men. wat zoo dikwijls voor komt, plotseling op reis moet? Zijn de be trokken kantoren ook op Zaterdagmiddag en Zondag geopend? Hoe handelt men met uit- en lnreizen over wegen, waar geen vaste post is? Het kan verder voorkomen, dat geheel te goeder trouw zijnde reizigers bij plotseling noodig geworden familiebezoek, sterfgeval en dergelijke worden opgehouden en on herstelbare schade lijden. De bepaling, dat de te weinig betaalde belasting verdubbeld wordt tot een mini mum van f. 10.lijkt ons niet houdbaar. Men vergete niet, dat men hier gewoon lijk niet staat tegenover personen, die de bedoeling hebben de belasting te ontdui ken. De practijk des levens is hier, dat men op reis zijnde er dikwijls, al dan niet willekeurig, een of meer dagen aan vast knoopt. Dit nu zal onmogelijk worden, tenzij men er de boete voor over heeft. En nu richt zich ons bezwaar niet zoozeer tegen de verdubbeling, maar wel tegen twee dingen: ten eerste, dat men niet in de gelegen heid wordt gesteld bij lateren terugkeer zijn goede trouw te bewijzen, om daarna op een of andere manier de verschuldigde belasting te voldoen, maar dadelijk boete krijgt, want de dubbele betaling is in wezen een boete. ten tweede, dat bij bijv. één dag vertra ging deze boete niet minder dan f. 9. bedraagt, die men boven de verschuldigde gulden (of wellicht f. 0.501 moet afdragen. Men kan door ziekte, treinvertraging of andere oorzaken, onafhankelijk van zijn wil, verhinderd worden, binnen den be paalden tijd terug te zijn. Voorheen was daarin ieder zijn eigen meester, en ieder een vond het volkomen logisch, dat de Staat dit als een particuliere aangelegen heid beschouwde, waarmede hij niets had te maken; bij invoering van deze wet zal deze bewegingsvrijheid verboden zijn op straffe van een zeer hooge boete. Zoo er gens, dan komt hier de tegenstrijdigheid te voorschijn tusschen de gedachte van reisbelasting en de practijk 'des levens. Deze bepaling zal groote schade doen aan de hotels en pensions ln bekende grensplaatsen. De gasten zullen geen wan delingen meer kunnen maken in het grensgebied en over de grens. Wij kennen verschillende plaatsen in ons land. waar de gasten, die daar gaarne vertoeven, gere geld wandelingen en tochtjes langs en over de grens maken, wandelingen, die juist de attractie van die plaatsen vor men. Men denke bijv aan Valkenburg ln Z. Limburg en Beek bij Nijmegen. -j- werkt bi) (ba?erJ verkoudheid steeds Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjei van 20 labt. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. A 10 ets. 1256 (Ingez. Med.) DE VERKOOP VAN „DER STÜRMER". Antwoord op de vragen van mr. Boon. Od de vragen van den heer Boon ln verband met den verkoop van het Duit sche weekblad Der Stürmer in 'n sigaren winkel te Amsterdam luidt het antwoord van den heer van Schaik. minister van justitie, dat na een ingesteld onderzoek is gebleken, dat Der Stürmer volgens de afgelegde verklaringen alleen verkocht werd aan klanten, die speciaal om het blad vroegen; aan Duitschers, die naar Duitsche tijdschriften informeerden, zou echter te kennen ziin gegeven dat het blad voorhanden was De betrokken ver koop. die naar het schijnt niet vóór Februari 1936 is begonnen, is inmiddels stopgezet Er bestaan geen aanwijzingen, dat de verkooD met medeweten van de leiding der NS.B. heeft plaats gehad. Volgens verkregen inlichtingen is de uitvoer van Der Stürmer door de Duitsche regeering niet verboden. Ter zake van de verspreiding -van het bedoelde blad van Februari 1.1. no. 9 wordt een gerechtelijk vooronderzoek uitgelokt, waarna, zoo mogeliik. een strafvervolging zal worden ingesteld. Het noodige is ver richt. opdat bii verdere verspreiding van Der Stürmer in ons land onverwijld worde ingegrepen. o GEEN STEUN AAN DE SCHOEN INDUSTRIE. Onderlinge concurrentie is te groot. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, heeft aan de fabrikanten van schoenen van betere kwaliteit, die een verzoek om steun hadden gedaan, geant woord dat de voornaamste oorzaak van de moeilijkheden bij den afzet op de binnen- landsche markt moet worden gezocht in de onderlinge concurrentie van de schoen fabrikanten. De beteugeling daarvan ligt volgens zijn meening, geheel op den weg van de schoenfabrikanten zelf. Verder merkt de minister op dat, indien invoerconsenten zijn overschreden, dit vermoedelijk ligt aan de bij handelsver drag voor bepaalde landen vastgestelde extra contingenten, o.a. voor Zwitserland en Dultschland. De minister wijst er op, dat bij toeken ning van extra contingenten zoowel met de situatie van de industrie op de binnen- landsche markt als met andere essentlëele Nederlandsche belangen rekening wordt gehouden. De contingenteering heeft aan de schoenindustrie een aanzienlijke steun verleend, het aandeel der Nederlandsche schoenindustrie in het binnenlandsche verbruik is van 60 pCt. in 1931 tot 84 pCt. in 1934 gestegen. De minister kan in verband met een en ander niet aan het verzoek voldoen. o R.K. BOND VAN KAPPERSPATROONS Jaarvergadering te Amsterdam. De R.K. bond van Kapperspatroons kwam in haar jaarvergadering bijeen te Amster dam Een groot getal afgevaardigden en leden waren aanwezig. Mede was aanwezig de geestelijke adviseur J. F, A. Bots en de geestelijke adviseur van de af deeling Am sterdam, pater Anthonius. De heer F. Faas, voorzitter van de af- deeling Amsterdam, begroette het hoofd- bestuur en de afgevaardigden in Amster- dam. De bondsvoorzitter, de heer J. L. Henskens uit Amsterdam, hield daarna een uitvoerige rede, en wees daarop op de reeds in 1935 en in begin van 1936 ver kregen maatregelen van de zijde der over heid. die mede kunnen werken om het mooie vak op een hooger en loonender peil te brengen. Spr. voeld aan- dat men nu op den goeden weg is, om, zij het dan lang zaam, én organisatie èn het vak naar boven te brengen. Daarna bracht de bondssecrelaris, de heer Joh. Boelhouwer uit Amsterdam, het jaarverslag uit, dat de groote belangstel ling had van de aanwezigen. Ook hieruit sprak de groei van den bond. De volgende jaarvergadering zal in Den Bosch worden gehouden Onder algemeen- instemming werd het voorstel van den heer Faas, om den bondsvoorzitter bij acclama tie te herkiezen, aangenomen. Daarna volgde de bestuursverkiezing. De aftre dende heeren J. Tieman en G. Hegge wer den herkozen en bovendien traden de hee ren J. Grippeling, voorzitter van de afd. West-Friesland en de heer W H. A Lepe laars uit Tilburg tot het hoofdbestuur toe. Daarna werden eenige uren in beslag genomen door discussie over de verschil lende voorstellen. Zoowel het hoofdbe stuur als de afdeelingen hadden diverse voorstellen ter behandeling Ingediend. Di verse eensgezinde besluiten werden ge nomen. Msb. Dr. VERVIERS. Dezer dagen heeft „Het Volk" gemeld, dat dr. E. Verviers was geroyeerd als lid der N.S.B. Blijkens mededeeling van het hoofdbestuur der N.S.B. is zulks echter onjuist. LANGER DIENSTTIJD VOOR ZEEMILICIENS IN NEDERLAND. Naar de N.R.Ct. verneemt, ligt het in het voornemen, binnenkort, evenals in In- dië, den diensttijd van de zeemiliciens ln Nederland te verlengen. Doel van het Kon. besluit, dat reeds ge- ruimen tijd in overweging was, is van den dienst van de zeemiliciens meer gebruik te kunnen maken. De langere diensttijd zal gelegenheid bieden de dienstplichtigen voor allerlei bijzondere werkzaamheden op te leiden en hen in staat te stellen verschillende bre vetten te behalen. De maatregel zal ook tegemoetkomen aan het heerschende gebrek aan personeel op de vloot in Indië en geeft uiteraard ook bezuiniging. ZWARE BRAND IN GROOTEBROEK. 17 PERSONEN TERNAUWERNOOD ONTKOMEN. Gisteravond omstreeks tien uur ontdekte een voorbijganger in de Dorpsstraat t« Grootebroek (N.H.) vuurverschijnselen ln het (huis van den heer C. Koster, waarin tevens de gezinnen Bakker en Out zijn gehuisvest. Binnen zeer korten tijd stond het geheele pand een oude. met riet gedekte boerderij - in lichter laaie. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de bewoners in totaal uit zeventien per sonen bestaand, die zich groot-endeels reeds ter ruste (hadden gelegd in groote haast en slechts in nachtgewaad gekleed, moes ten vluchten. Van den inboedel konden slechts enkele kleinigheden worden gered. De plaatselijke bradweer, die spoedig ter plaatse was. tastte het vuur energiek aan, doch de hevigheid van het vuur en het gevaar voor uitbreiding maakten 't nood zakelijk de assistentie van de Enkhuizer brandweer in te roepen. Deze bleek reeds gealarmeerd te zijn. daar de brand tot ver in den omtrek te zien was. Met in totaal drie stralen werd toen water ge geven en tegen twaalf uur was men het vuur meester. De in de nabijheid gelegen huizen kregen slechts waterschade. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbkend; waarschijnlijk is de brand ont staan in het woonhuis van den heer B De schade wordt door verzekering ge dekt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. TUNNELS ONDER DEN RIJKSWEG AMSTERDAM—LAREN? In antwoord op een betreffend verzoek ontving de K.N.A.C. van den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat bericht, dat het denkbeeld om nabii de drukste kruispunten van het weggedeelte tusschen Zandbergen en het Blindeninsti tuut van den Riikswez Amsterdam—Laren (onder Naarden. Huizen en Bussum) tun nels te maken voor voetgangers wiel rijders reeds eenigen tijd geleden werd opgezet en in studie genomen mede ln verband met de financieele consequenties. Het onderzoek hierover duurt nog voort. DE POSTVLUCHTEN. De „Nachtegaal" landde op uitreis te Bandoeng. o NED. CHRIST. RADIO-VEREENIGING. In de gisteren te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van de Prov. Af- deeling Zuid-Holland van de Ned. Chr. Radio-Vereenigipg .sierden de aftredende leden van het algemeen bestuur, de heeren Mr. A. v. d. Deure te Bennekom, K- Kruit hof te Utrecht, J. M. Krijger, lid der 2e Kamer te Vriezenveen en J. J. Walliën te Ginneken herkozen. In de vac. ontstaan door het bedanken van Ds. K. H. Walliën, Ev. Luth. predikant te Weesp en het over lijden van Ds. L. J., v. Leeuwen, in leven Ned. Herv. predikant' te den Haag, werden candidaat gesteld Ds. A. Klinkenberg J.Azn., Herst. Evang. Luth. predikant te Amsterdam en Ds. Jac. Poort, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage. Tot lid van de Prov. Commissie werd herkozen Ds.: J. A. Tazelaar. Geref. predikant te Rotter dam, terwijl tot leden van den Vereeni- gingsraad gekozen werden de heeren J. G. Roghair te Delft, L. de Ruiter te Rotter dam en L. Schouten te den Haag. o NATIONALE DIERENZORG. „Nationale Dierenzorg" heeft gister avond te Den Haag een algemeene leden vergadering gehouden, onder leiding van den heer Van Poelgeest. De secretaris las notulen en jaarverslag voor. De voorzitter deelde mede dat de secre taresse. Freule des Tombe, door ziekte vrijwel het geheele afgeloopen jaar ver hinderd was. haar werkzaamheden te ver vullen. Hij wenschte haar een spoedig al geheel herstel toe. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden voorgelezen en deze werd onder dank gedechargeerd. Gravin Dumonceau en de heer Van Poelgeest werden als bestuursleden herkozen. Ter sprake kwam de vraag, of toezicht op asyls en dierenwinkels te Den Haag gewenscht zou zlin. Verschillende wantoe standen op dit gebied werden in het licht gesteld. De algemeene indruk was. dat een regeling van het toezicht van Overheids wege hoogst noodzakelijk zou zijn Het bestuur zal in deze samenwerken met de Nederlandsche Vereenieing tot Bescher ming van Dieren, teneinde een onderzoek te doen instellen en zoo noodig controle van gemeentewege te vragen. Nog andere klachten kwamen hij de rondvraag ter sprake. Over de mogelijk heid. het ledental uit te breiden, is mede uitvoerig van gedachten gewisseld. Daarna hield de heer Toepoel een lezing over de behandeling van den hond. De voorzitter sloot de vergadering na een hartelijk dankwoord speciaal aan den spreker. o B. J. VAN DEN BERG OVERLEDEN. In den ouderdom van 58 jaar is gister avond te Den Hulst (Overijsel) overleden de heer B. J. van den Berg. oprichter en directeur van de N.V. Union Rijwiel Fa briek te Dedemsvaart. De heer van den Berg was oud-wethou der en raadslid van Nieuw Leusen en be kleedde verschillende functies in tal van vereenigingen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rotterdamsche Lloyd-rapide in aansluiting op het mailschip „Baioeran", wordt morgen te 7 uur 40 te Den Haag verwacht. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal Vrijdag 3 April niet plaats hebben. ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER HAREN. De trainer van Be Quick gedood. Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf heeft op den Rilksstraatweg onder Haren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Assen kwam met groote snelheid een auto. waarin zich twee personen bevonden. Ter hoogte van de villa „Welkom" heeft de wagen eerst een KM-paal geramd en ln tweeën gere den en vervolgens is hij tegen een boom gebotst. In de auto waren gezeten de veertig jarige John Donaghy. de bekende trainer van de voetbalclub „Be Quick" en de ge huwde heer H. Boer caféhouder te Gro ningen. De trainer, die ongehuwd is, kreeg een schedelfractuur en is naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen over gebracht, waar hij is overleden. De heer Boer bekwam een wonde aan het been; hij kon naar huis worden vervoerd.. o DOOR DE SPOORBOOMEN GEREDEN. Gistermiddag is de auto van H. uit Apeldoorn door de gesloten afsluitboomen van den overweg aan de Tielschestraat tusschen Eist en Valburg over den spoor weg KesterenRessenBemmel gereden. Uit de richting Ressen-Bemmel kwam een sneltrein welke gelukkig bijtijds kon stop pen. Waarschijnlijk werd dit ongeval, dat geen ernstige gevolgen had. veroorzaakt door te snel riiden en slecht remmen van de auto. De wagen die vrij veel schade opliep, kon op eigen kracht verder rijden. De overwegwachter heeft proces-verbaal op gemaakt. o BRAND TE ROSMALEN. Gistermiddag brak brand uit in de woning van de familie van Ingen te Engelen onder de gemeente Rosmalen. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer arriveerde was het huis reeds geheel afgebrand De inboedel ging geheel verloren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Voorts is brand uitgebroken in een schuur gelegen achter het woonhuis en de bakkerij van den heer Goethem te Empel. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur zich verder uitbreidde. De schuur waarin veel stroo was opge slagen werd geheel vernield. Verzekering dekt ook hier de schade. o OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer vier uur kwam te Nijmegen ln de Groenestraat een veer tienjarige Jongen, Groothuizen geheeten. die met zijn fiets achter een vrachtwagen had gehangen, bij het loslaten in aanra king met een auto van de gemeentereini ging welke hem overreed. De jongen was op slag dood. GEEN MILITAIR VLIEGTUIG BOVEN VENLO. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. meldt: In het Zaterdagavondblad is melding gemaakt van een Duitsch vliegtuig, dat boven de kazernes te Venlo verschenen was. Van 't Duitsche ministerie der lucht vaart verneem ik thans, dat inderdaad een Duitsch vliegtuig, de D.E.J.E.F. vermist wordt. Deze machine is geen militair vliegtuig, maar is het particulier bezit van een zekeren Scïmmaöher, die ln Duitsche vliegerskringen als zoodanig een ongun stige reputatie bezit en o.a. niet ln het bezit is van een vergunning voor inter nationale vluchten. Hij gebruikt zijn vlieg tuig om in samenwerking met den Duit- schen luchtacrobaat Dimpfel acrobatische demonstraties te geven tegen den wensch van de officieele instanties voor de lucht vaart in, die hem dit dan ook sedert eenigen tijd verboden hebben. Men neemt hier aan, dat hij Vrijdag zonder vergunning opgestegen is, onder weg Dimpfel aan boord heeft genomen en naar Nederland is uitgeweken. Iets naders omtrent zijn lot heeft men in Ber lijn nog niet vernomen. Ook Dimpfel bezit geen vergunning voor luchtacrobatiek meer. o BRAND IN RUWIELFABRIEK TE MEPPEL. In de N.V. B. en W. Rijwielcnfabriek aan het Zuideinde te Meppei heeft gister middag, aldus de „Tel." een felle brand gewoed Omstreeks halfviif was het vuur ontstaan in de moffelafdeeling: door de aanwezigheid van de licht ontvlambare lak grepen de vlammen snel om zich heen. De brandweer rukte met groot materieel uit. Zware rookwolken drongen naar buiten, zoodat het blusschingswcrk groote moei lijkheden ondervond. Op de autospuit, die voor het eerst in bedrilf werd gesteld, werden vier slangen aangesloten terwijl voorts met twee slangen op de waterlei ding de strijd werd aangebonden. De brandweer slaagde er in het vuur te localiseeren. Na een half uur was de moffelafdeeling totaal uitgebrand, terwijl het daaiboven gelegen magazijn vol rook stond. Met rookmaskers gewapend trok de brandweer binnen en constateerde, dat het vuur tot hier doorgedrongen was. zoodat nog eenigen tijd water moest worden ge geven. Om kwart over vijf was de brandweer het vuur meester. Door dezen brand wordt het bedrilf ernstig gestagneerd. Daar de fabriek volop in de orders zat. beteekent. dit een dubbele schadepost. o DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisteravond te zeven uur werd de auto van den heer J. Bouwman te Winsum (Gr.), inspecteur van het Nederlandsche Rundveestamboek, toen hij den onbewaak- ten overweg nabij Winsum passeerde, door een uit de richting Roode School komen den trein gegrepen en een eind mee gesleurd. De machinist wist den trein spoedig tot stilstand te brengen. De auto bleek ernstig ge(havend te zijn. doch de heer Bouwman had wonder boven wonder geen letsel bekomen. De trein had tien minuten vertraging. 7653 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD, HAUPTMANN'S GRATIE VERZOEK VAN DE HAND GEWEZEN, HEDENAVOND EXECUTIE? Het hof van genade heeft het gratie verzoek van Bruno Hauptmann, na een zitting, welke vijf uur duurde van de hand gewezen. Hauotmann zal dus vanavond 8 uur (New Yorksche tijd) worden geëlectrocu- teerd. Voor het hof verklaarde de crimlneele deskundige Robert Hicks, die in dienst Is van Hoffmann, dat het hout van de ladder, welke bij de ontvoering van het kind van Lindbergh is gebruikt, niet hetzelfde is als de planken, in het huis van Hauptmann. Hij toonde een instrument, waarmede dit bewezen kon worden. Dit zou het resul taat ziin van het ingestelde onderzoek van Hoffmann. Gouverneur Hoffmann heeft opnieuw verklaard dat hli aan Hauptmann niet wederom uitstel zal verleenen. Mevr. Hauptmann heeft gisteren haar man waarschijnlijk voor den laatsten keer bezocht. Zij hield vol, dat hij onschuldig was. Na een bezoek aan Hauptmann ver klaarde de advocaat Fisher dat de ver oordeelde de mededeeling dat het Hof van Genade zijn tweede verzoek om gratie had1 verworpen, kalm had opgevat. Hli voegde hieraan toe. dat Hauptmann nog steeds hoopt. In sommige kringen gelooft men, dat indien de veroordeelde zich bereid) verklaart nieuwe onthullingen te doen, de gouverneur nog op het laatste oogenblik een nieuw uitstel zal kunnen geven. Volgens iemand uit de omgeving van gouverneur Hoffmann heeft mevr. Haupt mann den plaatsvervangenden gouverneur telefonisch medegedeeld dat haar echt genoot bereid is meer te zeggen. Dit ge sprek zou ziin gevolgd op een tweede bezoek dat mevr. Hauptmann aan haar man heeft gebracht. o DE HINDENBURG OP EERSTE REIS. NAAR ZUID-AMERIKA. "II De nieuwe Zeppelin „Hindenburg", is hedenmorgen om half vijf van Frledrichs- Jiafen voor zijn eerste reis naar Zuld- Amerika vertrokken, aldus meldt de Reu- ter-correspondent, die de reis meemaakt. De correspondent meldt verder, dat de „Hindenburg" met het oog op den inter nationalen toestand koers zal zetten over Nederland. Naar het schijnt heeft Frank rijk geen antwoord gegeven op het ver zoek om toestemming om over Fransch gebied te mogen vliegen en hijgevolg zal de reis thans 8 uur langer duren. De Zeppelin vervoert 36 passagiers uit Nederland. Frankrijk. Amerika, Oostenrijk en Brazilië, ook dr. Eckener is aan boord en een uit 40 personen bestaande beman ning. Het luchtschip wordt 3 April te Rio de Janeiro verwacht. Om 7 uur was het luchtschip boven Stuttgart en vloog snel Noordwaarts. o GRIEPEPIDEMIE. In den staat Visconsin (Ver. Staten) zijn meer dan 120.000 personen lijdende aan griep, gepaard gaande met braken. BANKROOF. Drie gewapende bandieten drongen te Melilla (in Spaansch Marokko) het ge bouw binnen van het filiaal der Bank van Bilbao en dwongen het personeel tot af gifte van een bedrag van 100.000 peseta's. Zij vluchtten vervolgens in een automobiel. Een inspecteur van politie, die trachtte de auto tot staan te brengen werd door de misdadigers met revolverschoten ge wond. Vliegtuigen die waren gewaar schuwd ontdekten het door de bandieten in den steek gelaten voertuig in de nabij heid van Nador. o MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Nabil Carabanchel (Spanje) ls een militair vliegtuig omlaag gestort. De be stuurder kwam hierbtl om het leven, ter- wi1l een passagier ernstig gewond werd1. o ONTPLOFFING IN KRUITHUIS. Te Nagyteromy (Hongarlie) is een kruithuis in de lucht gevlogen. Verschei dene personen werden hierbij gedood of gewond. Het krulshuls zelf ls totaal ver woest. INBRAAK IN HET PALEIS VAN JUSTITIE TE ROUAAN. In den nacht van Zondag od Maandag zijn inbrekers het paleis van lustitle te Rouaan binnengedrongen. Met behulp van een zuurstofapparaat wisten zi1 een stalen brandkast te openen waaruit zij 12.000 francs hebben ontvreemd. Verscheidene documenten hebben zll ter plaatse ver brand. Ten einde niet de aandacht te trekken hadden zif de beide vensters van het lo kaal, waar de brandkast stond, met ma trassen volkomen afgesloten, zoodat geen lichtstraal naar buiten kon doordringen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10