LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 Maart 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. OPTIMIST of MAAR.... D't INDE PIJP SCHEEPSVERBINDINGEN. HET JOODSCHE LEVEN. Lezing ran ds. Jac. van Nes. Op ultnoodigmg van de Vei. van Chr. Onderwijzers (essen' in Nederland en de Overzeesche Gewesten sprak Zaterdag avond in het Nutsgebouw ds. Jac. van Nes Czn. uit Den Haag, missionair dienaar des Woords voor de zending onder de Joden over „Het Joodsclie leven van de wieg tot het graf". Ds. van Nes, wiens lezing met een uit gebreide collectie lichtbeelden werd ver duidelijkt en die blijk gaf zeer wel studie van het Joodsche leven te hebben ge maakt, gaf in het begin van zijn rede een uitvoerige beschrijving van den wachtnacht, de nacht welke oudtijds aan den dag der besnijding vooral ging. Nadat spr. er op gewezen had. dat de vrouw in het Joodsche gemeente leven niet medetelt, zeide hij, dat op 13-jarigen leeftijd het jongetje als zoon der Wet wordt aan- en in de Jood sche gemeente wordt opgenomen. Zeer interessant was de uiteenzetting welke spr. gaf van de huwelijksinzegening, waarbij de bruidegom o.m. een glas aan de voeten der bruid in een schaal aan scherven gooit als een beeld van de ver woesting van Jeruzalem. Na een saibbathsvlerlng uitvoerig be sproken te hebben stond ds. Van Nes stil bij de indeeling van den tempel en bij de onderscheidene ceremoniën. Spr. merkte •hierbij op dat heden ten dage het gebed voor den offerdienst in de plaats is ge komen. Achtereenvolgens bepaalde spr. de vele aanwezigen nog bij de viering van Paasch-, Pinkster-, Loofhutten- en Purimfeest en trtj den Nieuwjaars- en Grooten Ver zoendag. Aan het einde van zijn met groote be langstelling beluisterde rede wees spr. erop, dat by vele, vooral jeugdige joden de dorre wetsdiemst geen bevrediging meer geeft. Mede hierdoor begeeft men zich, aldus spr., In de richting van het com munisme en atheïsme. In dit verband wees spr. op de z.i. noodzakelijkheid van Jodenzending. Sprekende over de ontrechtlrvg van den Duitschen Jood vroeg spr. of men het in Duitschland vergeten was, dat 96.000 Joden voor Dultschland aan den wereld oorlog hebben deelgenomen, waarvan er 12.000 gesneuveld zijn in den dienst van dit land. Tenslotte werd nog gewezen op de bal lingschap der eeuwen, waaraan de Joden bloot staan. Bij monde van den voorzitter, den heer Bakema, werd ds. Van Nes bedankt voor zijn rede. Na de pauze werden nog enkele huishou- delijke zaken afgedaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitier heeft het gansche Duitsche volk achter zich. De stemming in Duitschland heeft vol ledig aan het doel beantwoord: 99 pet. der kiezers is opgekomen, als het ware naar de stembus gedreven! Van die 99 pot. heb ben weer 99 pet. voor Hitier gestemd. Tegenstemmen was trouwens niet moge lijk: een kiezer kon hoogstens zich slechts onthouden! Niettemin, het resultaat is schitterend, dat dient eerlijk geconstateerd te worden. Ter vergelijking nog het volgende: De volksstemming op 13 November 1933, over de uittreding uit den Volkenbond had het volgende resultaat: Uitgebrachte stemmen 43.464.420 Ja 40.618.147 93.4 pet. Neen 2.055.365 4.7 Ongeldig 790.910 1.9 De volksstemming gehouden op 19 Aug. 1934 (na den dood van Hindenburg) le verde op: Stemgerechtigden 45.673.635 Uitgebrachte stemmen 43.529.710 Ja 38.362.760 90 pet. Neen 4.294.664 in Ongeldig 872.296 M Hitier kan zich er werkelijk op beroemen te kunnen spreken namens het gansche j volk. wanneer hij morgen zijn definitief antwoord geeft aan de Locarno-mogend heden. Hij zal daarbij wellicht gevolg kunnen geven aan de ultnoodiging van Flandin om concreet te antwoorden op eenige zeer concrete vragen, die zeer juist de situatie schetsen. Moge het Duitsche antwoord verhelde rend werken! o BELGIË. Very roef de verkiezingen? Uit regeerlngskringen verluidt, dat de verkiezingen voor het parlement, die oor spronkelijk in Juni zouden gehouden worden, vervroegd zullen worden tot 10 Mei Wanneer dit Inderdaad geschieden zal, zullen Kamer en Senaat nog voor Faschen worden ontbonden. ITALIË. Bezuiniging. Onder voorzitterschap van Mussolini heeft gisteren de eerste bijeenkomst van de commissie van ministers, die krachtens het decreet van 12 Maart het hoogste or gaan vormt voor de regeling der bezuini gingsmaatregelen, plaats gevonden. De volgende vergadering vindt plaats op 18 April. Daarna wordt 2 maal per maand vergaderd. o GRIEKENLAND. Venizelos ten grave gedragen. Een lange stoet van autoriteiten heeft gisteren het stoffelijk overschot van Ve nizelos vergezeld bij den tocht naar zijn laatste rustplaats, op Kreta, Een treffend moment was, toen onder algemeen rouw betoon aarde op de kist werd gestrooid, die uit alle steden van Griekenland was samengebracht. o BULGARIJE. Gratie verleend. Zaterdag Is een koninklijk besluit ver schenen, waarbij de doodstraf, welke de krijgsraad en daarna in hoogste instantie het hoog militair gerechtshof over kolonel Weltsjef en majoor Stanitsjef hadden uit gesproken, omgezet wordt in levenslange gevangenisstraf. ROEMENIË. Communisten gearresteerd. Te Galatz zijn circa 100 personen, w.o. 15 vrouwen gearresteerd, welke behoorden tot een groote communistische organi satie. Vele propaganda-materiaal is in be slag genomen. FEESTAVOND VAN „AQUADUCT". Het was een zeer ongewoon feest dat de Leidsche turnclub „Aquaduct" Zaterdag avond gaf in de groote Burchtzaal. die als altijd tot de laatste plaats bezet was Ongewoon althans voor Aquaduct, dat ditmaal Immers voor het eerst sedert haar elfjarig bestaan geen enkel blijk van haar gymnastiek-prestaties gaf en de ver- zorging van het programma geheel over liet aan een dansgroepje van mej. M. de Wekker en aan het Vaudiville-Ensemble „Leberto"! Het is voor een vereeniging als „Aqua duct" met haar zeer bescheiden aantal turners en haar uiterst beperkte keuze (immers alleen leden der Leidsche Duin water-Maatschappij kunnen toetreden) steeds moeilijk de zaak op peil te houden. Lange jaren ging dat vrijwel naar wensch, doch thans is dan een depressie ingetre den. die er toe leidde dat er onvoldoende geoefend werd zoodat er van eigen werk op het jaarfeest niets komen kon. De voor zitter, de heer J. Bosboom, heeft dat in zijn openingswoord, waarin hl) in het bij zonder de heeren ir. Linderberg, Van Spall en Metz, met hun dames, welkom heette, In het kort aangestipt, maar er de hoop aan toevoegde dat het bestuur er nochtans ln geslaagd mocht zijn een goed program ma samen te stellen. Welnu: die verwach ting Ls in vervulling geegaan. Er was rui me afwisseling, er waren uitstekende pres taties van mej. De Wekker's dansgroepje, dat wel-is-waar te kampen had met het kleine tooneel, doch zich behoorlijk door de moeilijkheden heen sloeg en in het bij zonder met het laatste en best verzorgde r.ummer „Rosen aus dem Süden", een welverdiend succesje oogstte. De vertol king der dansjes was niet smetteloos, maar alleszins bevredigend, terwijl de da mes bovendien voor aardige costuumpjes gezorgd hadden, die het bij de kleuren- belichting heel goed deden. Mej. De Wek ker kreeg, naast veel applaus, een gewel dig bouquet, terwijl ook de andere acht dames bloemen ontvingen. Er was verder muziek van Willy Heukes- hoven en z'n band, humor en zang van John Kloos, goochelkunst van Leberto en verrassende en sensatloneele rek-acroba- tiek van The Wilburies. Na afloop werd er gedanst onder leiding van den heer Spaandermann en samenvattend is het een jaarfeest geworden van eoede sport en veel Jolijt, waarop „Aquaduct" met vol- diening mag terugzien! FRANKRIJK. Chautemps gemolesteerd. De Echo de Paris meldt uit Le Havre, dat de oud-premier Chautemps bij zijn aankomst op de handelsbeurs aldaar met scheldwoorden is ontvangen door de saam- geschoolde makelaars. Het is volgens ge noemd blad tenslotte tot een handge meen gekomen, zoodat de politie aanlei ding zag handelend op te treden en ver scheidene arrestaties te verrichten. Eenige agenten van politie werden daarbij licht gewond. P OOSTENRIJK. Demonstratie voor herstel der Habsburgers In aanwezigheid van den Staatssccic- taris voor de Landsverdediging- Generaal Zehner, heeft een demonstratie ten gun ste van het herstel der Habsburgers plaats gehad. Baron Werkmann, vroeger secre taris van Keizer Karei, besloot zijn rede met de woorden: „Het is tijd". o SPANJE. Vonnissen. De faselstenlelder Primo de Rivera, die kort geleden met nog twee andere fascis ten was gearresteerd, ls door het spoedge- rechtshof te Madrid veroordeeld tot twee maanden streng arrest. Luitenant-kolonel Jimenez, die de leider was van een wapenfabriek te Oviedo, welke in October 1934 door de revolutlon- nairen met geweld was ingenomen, is op nieuw gearresteerd en opgesloten. Hij was destijds veroordeeld tot dertig jaar vestingstraf wegens nalatigheid, maar ter gelegenheid van de amnestie vrijgela ten. Daarna heeft men bemerkt, dat de overtreding, waarvoor hij veroordeeld was, van zuiver militairen aard was en de am nestie dus niet op hem kon worden toege past. DENEMARKEN. Staking geëindigd. Tijdens een nachtzitting hebben de beide Kamers met eenige amendementen de regeerlngsvoorstpllen goedgekeurd, waarbij een einde gemaakt wordt aan het arbeidsconflict, dat een staking van 125.000 arbeiders had verwekt. Het werk wordt vandaag hervat op basis van de oude loonen. De kwestie der loonen zal worden voorgelegd aan de arbitrage-com missie, welker beslissingen kracht van wet zullen hebben. JAPAN. 112 officieren in de reserve geplaatst. Het departement van oorlog maakt een nieuwe belangrijke en ingrijpende maat regel bekend, welke ten doel heeft orde te scheppen in het Japansche leger en waartoe wordt overgegaan op grond van de gebeurtenissen in Februari. Terwijl reeds een aantal generaals waren overge plaatst. wordt thans bekend gemaakt, dat 112 officieren van het veldleger waaron der vier regimentscommandanten, zes ba- taillonsfommandanten, een directeur van een militaire school in de reserve worden geplaatst. De regiments- en bataillonscom mandanten van het derde regiment der keizerlijke gardedivisie en van het derde en het eerste regiment infanterie, waar toe de opstandige officieren en soldaten hebben behoord, zijn allen ln de reserve geplaatst. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Sluitingsochtend met „Storm over Azië". Gisterochtend belegde de afd. Leiden van het Inst voor Arbeiders Ontwikke ling haar laatsten kunstochtend van het winterprogramma 1935-1936 in het goed bezette Trianon-theater. Na enkele inter ne mededeelingen van den voorzitter, draaide na een kort voorprogramma de zuiver Russische film „Storm over Azië" van den jongen genialen regisseur Poe- dowkin. Deze meesterlijke film, ontstaan na een filmexpeditie naar Thibet, toor.t ons het leven van den Mongoolschen pels jager Voortreffelijk zijn de typen der Mongolen en van de vertegenwoordigers van Amerika. Japan en Engeland, de oels- handelaren Vooral het slot dezer film is van een grootschen opzet: als een natuur ramp. een storm, breekt de opstand der onderdrukten bit, niet te keeren. „Storm over Azië" kan gerekend wor den tot een der beste films door de Russen uitgebracht door de hartstochtelijke over tuiging en de zuivere uitbeelding. Verder werd nog medegedeeld dat de lezing van J. van Zwijndrecht over ..Deva luatie" niet kan doorgaan wegens ziekte van den spreker. Een zomerprogramma zal in de komende dagen den leden worden toegestuurd, waarin allerlei reizen en reis jes onder leiding van de groep Natuur vrienden zijn opgenomen. Zaterdavmiddae is de ll-jarl~ W. v. d. V. wonende m het Koolhof bui het oversteken van den Lage Rlindiik teven een fiets opgeloopen waardoor hil viel en een gecomDliceerde beenbreuk bekwam. De E.H.D. vervoerde den longen naar het Acad Ziekenhuis In verband met den op 9 Mei te hou den Nationalen Reclasseeringsdag heeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat speciaal belast is met de uitvoering der collecte. Voorzitter van dit comité ls de heer Th. W Zouteriks. secretaris, de heer M. L. Massert Sr., 3 Octoberstr. 21a. De oolitiebrandweer is gistermorgen uitgerukt voor een brandje ten huize van J G. H. S. aan den Nieuwe Riin. waar ttnvevolve van het doorsmelten van de gastoevoeric'dine eon ontploffing was ont staan in de geyser van het bad. Zi.i be hoefde evenwel geen dienst te doen. ter wijl de schade gering was. —Den eigenaars van een drietal vrijwel waardeloozen fietsen, die de laatste weken in de omgev!-g van Hartebrugkerk en v. d. Werfstraat zijn ontvreemd, wordt ver zocht zich te wil en vervoegen aan het politic bureau aföerilng recherche. In de Stedolljke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 23 Maart 52, Dins dag 24 Maart 52, Woensdag 25 Maart 54, Donderdag 26 Maart 52. Vrijdag 27 Maart 54, Zaterdag 28 Maart 55 volwassen per sonen. UIT HET VERRE OOSTEN. Verdrag van bijstand tusschen Mongolië en de sovjets - De grensincidenten. Uit Oelanbator wordt vernomen, dat een pact van weclerUeerigen bijstand is gesloten tusschen de Sovjet-Unie en de republiek van Buiten-Mongolië. Het sluiten van dit pact zal ongetwijfeld grooten invloed hebben op de ontwikke ling van de verdere gebeurtenissen in het Verre Oosten, op de Russische politiek als zoodanig en op den internationalen toe stand in het algemeen. Het bewijst, dat de Sovjet-Unie den vasten wil heeft, zich nu na de politiek van dralen der laatste jaren met kracht tegen de Japansche expansie te verzetten. Van de Jongste Russisch-Japansche grensincidenten blijft men elkaar de schuld geven. Een communiqué van het hoofdkwartier van het Koreaansche leger zegt, dat men vermoedt, dat de Russen een Japanschen arts en een Japansch soldaat, die bij het recente incident van Tsjang Ling Tse ge- i wond werden, om het leven hebben ge bracht, teneinde ieder bewijs uit den weg te ruimen, dat de Russen de grens hebben overschreden, hetgeen echter desondanks ls komen vast te staan door het van Ja pansche zijde Ingestelde onderzoek, waar bij patroonhulzen en versche paardenspo- ren op Mandsjoerijsch gebied duidelijk aan toonden, dat de Russen de grens hebben geschonden. In een commentaar over het onderhoud tusschen Stomoniakof en den Japanschen ambassadeur Ohta wijst de „Isvestia" er op dat er een aantal feiten bestaat, die bewijzen, dat agressieve kringen onder de Japansche militairen ten zeerste veront rust zijnde over de verwachte mogelijkheid van 'n verbetering in de Russisch-Fransche betrekkingen, besloten hebben, door middel van nieuwe provocaties op de Russisch- Mandsjoerijsche en Mongoolsch-Mandsjoe- rijsche grenzen te trachten deze verbete ring te belemmeren. Volgens beschikbare inlichtingen, aldus het blad, ls het uitstel in het tot stand komen van de gemengde grenscommissles eveneens veroorzaakt door tegenstand der agressieve militaire kringen. o VEREENIGDE STATEN. Liberaal belastingplan. Een groep liberaal georienteerde con gresleden onder leiding van Lafollette heeft aangekondigd dat zli een nieuw plan tot het heffen van belastingen za! indienen Volgens dit olan zullen de 'n- komens tusschen 4,000 ?n 10.000 do'lar jaarlijks zwaarder belast worden, terwijl nog een extra-belasting zal worden ge- ,heven van grootere inkomens. Deze belas tingen zouden een bedrag van 300.000.000 dollar opbrengen. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. BERLIJN, 30 Maart (Reuter). Ook alle zieken in de ziekenhuizen en klinieken hebben gisteren hun stem uitgebracht. Een dezer zieken, aldus meldt Stefani ls, na naar het stembureau te zijn vervoerd en zijn stem te hebben uitgebracht, onmid dellijk daarna overleden, LONDEN. 30 Maart (Reuter). Dooi de bladen van de meest uiteenloopende rich tingen als de „Times" en de „Daily Herald" worden de Duitsche verkiezingen beschre ven als een „farce". De „Times" schrijft, doelende op Hitler's wensch, de wereld te imponeeren, dat de wereld deze demonstratie niet al te ernstig zal nemen. De „Daily Telegraph" hoopt, dat Hitier, die thans niet langer genoodzaakt is, het nationalistische vuur in Duitschland brandend te houden, een constructief „ge baar" zal maken om tot een vreedzame oplossing bij te dragen. WARSCHAU, 30 Maart. (Havasl. De bla den wijzen op het succes, dat de gisteren gehouden volksstemming voor de organi satie van het Hitler-regime vormt. Zij verklaren tevens, dat een dergelijke trlomph slechts in Duitschland mogelijk is. „De oorsprong van deze overwinning moet niet in eenigerlel pressie worden ge zocht", schrijft de „Gazeta Polska", „doch in het Duitsche karakter, dat tegen indi vidualisme is, ln het patriottisme van het volk en het geloof in zijn strijdkrachten, die door Hitier tot den hoogsten graad zijn opgevoerd". De „A.B.C." vraagt zich af wat er ge beuren zal. indien de binnenlandsche moeilijkheden niet langer gecompenseerd zullen worden door successen op bulten- landsch-politiek gebied, en „indien het Duitsche volk niet de voorkeur zou geven boven het. devies „Vrede" aan dat van „voldoende lijdzaamheid en met de armen over elkaar afwachten". De „A.B.C." be sluit: „Het zijn deze toekomstbespiegelin gen, die de oorzaak zijn van de psycholo gische onrust, die in Europa heerscht". WEENEN, 30 Maart. (Havasl. Verschei dene bladen trekken de waarde van de uitslagen van de Duitsche verkiezingen in twijfel. „Niemand ter wereld", zoo schrijft de „Morgen", kan de verklezingscomedie, die zich gisteren op Dultsch grondgebied heeft afgespeeld, ernstig nemen". De „Sonn- und Montagzeitung' schrijft: „De verkiezingen vormen geenszins een aanwijzing voor de juiste verhouding van de aanhangers van het regime". Het „Montagblatt" wijst er op hoe de overwinning van Hitier gezien moet wor den en verklaart: „Gisteren hebben mll- lioenen Duitschers gestemd voor de sou- vereintteit van Duitschland over het Rijn gebied". BERLIJN. 30 Maart. (ANP.) In den „Voelkischer Beobachter" schrijft Rosen berg: „Wat zich Zondag in Duitschland heeft afgespeeld, heeft voor de gebeele wereld bewezen, dat pogingen, om het Duitsche volk te verdeelen of het door in timidatie naar het voorbeeld van Versail les murw te maken, thans moeten misluk ken. De wereld heeft rekening te houden met den politieken factor, die de eenheid van 66 millioen menschen is. Geen enkel ar.der staatsman kan zich ln de verste verte zoozeer als vertegenwoordiger van ziin volk beschouwen als Adolf Hitler. Wellicht zal menig scepticus in het bui tenland er over gaan nadenken, of zijn kritiek op het nieuwe Duitschland ooit ge rechtvaardigd is geweest. De „Fuehrer" heeft het volk geroepen; het is gekomen en heeft gesproken. Thans heeft de staat weder te handelen. DE SAMENWERKING TUSSCHEN DE BRITSCHE EN FRANSCHE GENERALE STAVEN. LONDEN. 30 Maart. iHavas). In een brief aan de „Times" komt de minister van oorlog, Duff Cooper, in heftige be woordingen terug op de beweringen van Lloyd George, waarin het aan de bespre kingen tusschen de Fransche en Britsche generale staven wordt geweten, dat Enge land den oorlog is ingegaan. ,Lloyd George is een staatsman, die in de geheele wereld bekend is. Zijn woorden zouden door hemzeif gewogen en door zijn landgenooten zorgvuldig bestudeerd moeten worden. In een vandaag gepubliceerd artikel schrijft hij, dat een militair plan, dat door de Fransche en Engelsche generale staven gezamenlijk was uitgewerkt, aan het Britsche Rijk 3.300.090 dooden en ge wonden en een schuld van 8 milliard pond sterling heeft opgeleverd. Hij voegt hieraan toe „Opgepast voor militaire er- wikkelingen". Klaarblijkelijk volgt hieruit, dat zonder militaire accoorden de regee ring Asquith, waarin Lloyd George kan selier van de schatkist was, niet aan den oorlog van 1914 zou hebben deelgenomen. Zoo hebben wij tenslotte dus niet voor een groote zaak gestreden, zooals Lloyd George ons 4'/i jaar lang verzekerd heeft dat het geval was! Zoo rijn wij dus in een kwade zaak betrokken geworden door het sim pele feit. dat de zwakke regeering onder worpen was aan haar militaire deskun digen! Indien dit zoo ware, zou deze mededee- ling niet slechts demoraliseerend zijn voor millioenen persor.en, die nog in rouw ver- keeren doch het zou op de regeering, die voor een dergelijke tragedie verantwoor delijk is, een eeuwige blaam werpen." PESSIMIST BERGBEKLIMMERS IN EEN AFGROND GESTORT. Vier dooden, vier gewonden. MOSKOU. 30 Maart (A.N.P.). Bij Platigorsk in den noordelijken Kaukasus ziin acht iongen- en meisjes die een 'oergtoD wilden'en in een afcrond eevalien Zli waren door een touw met elkaar verbonden; het ongeluk geschiedde, doordat een der meisjes uitgleed en de anderen medetrok. Vier der bergbeklim mers werden gedood, de anderen zwaar gewond. Ech+c Triescl-ie J-leeren-Baar 10-15 - 20 -25 cF per %onS 1188 (Ingcz. Med.) DE OORLOG IN ABESSYNIË. Het bombardement van Harrar, ADDIS ABEBA. 30 Maart (A.N.P.) Over het luchtbombardement van Harrar zijn thans meer berichten van Abessljnsche zijde binnengekomen, Volgens deze mede deelingen hebben 35 vliegtuigen aan het bombardement deelgenomen; de stad werd ook heftig met machinegeweervuur bestookt. Behalve het radiostation zou ook een gebouw van het Fransche consulaat verwoest zijn. Vijftien bommen zouden zijn gevallen in de nabijheid van de Egyptische ambulance. Het Abessljnsche hospitaal zou door verscheidene bommen getroffen zijn. In de onmiddellijke omge ving van het Zweedsche Roode Kruis- station zouden twee bommen ontploft zijn. Over het aantal dooden en gewonden, zijn nog geen mededeelingen ontvangen. ADDIS ABEBA, 30 Maart. (Reuter). Volgens een officieel communiqué hebben, Italiaansche vliegtuigen gisteren en van daag Endo Mahonl en de omstreken met yperiek-gasbommen gebombardeerd. Een jachtvliegtuig dat door de lucht afweer was getroffen is brandend neer gestort. Het D.N.B. meldt, dat de militaire situatie zeer bevredigend wordt genoemd door de Abessijnsohe autoriteiten. LV GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN. MOSKOU, 30 Maart (Reuter). Uit Oelan bator wordt aan het agentschap Tass ge meld, dat een in 8 auto's aangekomen JapanschMandsjoekwosch detachement de Mongoolsche grenswacht te Adykdolcn, gelegen op 45 K.M. ten Zuiden van de grens, heeft overvallen. De Mongoolsche grenswacht te Boeloen- dersoe, gelegen op 8 K.M. van de grens en op 50 K.M. van Adykdolon, is door een ander Mandsjoekwosch detachement aan gevallen, dat met twee transportauto's was aangekomen. De Mongoolsche grensbewakers, die ver sterkingen ontvingen, hebben de aanval lers teruggeslagen, zoodat dezen zich met verlies van dooden en gewonden over de grens terug moesten trekken. PEKING, 30 Maart (Reuter). In Ohinee- sche kringen ziet men met spanning het resultaat tegemoet van de conferentie, die vandaag te Tientsin gehouden wordt tusschen Soeng Tse Joean, den voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, Tada, den chef van het Japan sche garnizoen in Noord-China, en Mat- soemoero. den chef der speciale diensten van het Kwantoengleger. Men meent te weten, dat de Japanners erop zouden staan, Japansche troepen Hopei en Sjansi binnen te doen trekken, om de communisten te bestrijden. TIENTSIN. 30 Maart (A.N.P.) Volgens de Chineesche reizigers, die hier van Buiten-Mongolië zijn aangekomen, trek ken 10.000 man Russische en Mongoolsche troepen, voorzien van vliegtuigen, tanks, gepantserde auto's en artillerie, op naar de aan Mandsjoekwo grenzende districten. Op Mandsjoerijsch gebied wordt de grens bewaakt door 3500 man Japansche en Mandsjoerijsche troepen, BEZOEK AAN DE QUEEN MARY. LONDEN, 30 Maart. (Reutsr). Niet minder dan 25.000 menschen hebben de Queen Mary bezocht. De navolgende schepen zijn morgen ïa- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio. Alchiba; Aliabi; Alwaki; Baloeran; Bloemfontein; dir. Huygens; Oosta Rica; Cottica; Dempo; Edam; Gaas- terkerk; Hoogkerk; Jagersfontein; Johan de Witt; Johan van Oldenbamevelt; Me- liskerk; Poelau Laut; Randfontein; Van Rensselaer; Simon Bolivar Springfon tein; Statendam; Tawali; Venezuela; Vo- lendzmZuiderkerk Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle Telegraafkantoren en door Radio* Holland.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2